Αποστολέας Θέμα: Μετατροπες σε J&D Les Paul  (Αναγνώστηκε 5099 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BillTrantos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μετατροπες σε J&D Les Paul
« στις: 20/03/10, 00:02 »
καλησπερα σε ολους τους συντροφους κιθαριστες.  >:D εχω μια LP και θελω να κανω καποιες μετατροπες.
1)Εγκατασταση tremolo
2)Εγκατασταση killswitch
3)Aλλαγη μαγνητων*

*δεν ξερω τι μαγνητες ειναι καν για να καταλαβετε..

Η κιθαρα στοιχησε γυρω στα 550 ευρω οποτε δεν ξερω αν πρεπει να κανω τοσα πραγματα,οχι για να μην παθει τιποτα  ;D (εξαλλου θα την στειλω σε καποιον ειδικο) αλλα ισως δεν αξιζει τον κοπο και τα χρηματα.θα ηθελα τη γνωμη σας και αν ειστε υπερ θα ηθελα μερικες προτασεις(εταιριες κλπ)
ευχαριστω για την υπομονη  :)
Randy Rhoads...Rock In Peace 19/03/82 - 19/03/10

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπες σε J&D Les Paul
« Απάντηση #1 στις: 20/03/10, 01:41 »
Με γνήσιο Floyd Rose και ένα σετάκι από Duncan/Dimarzio/EMG/Gibson πας αυτόματα στα 350 ευρώ, πες άλλα 50 η τοποθέτηση σε κάποιο τεχνικό αν δεν την κάνεις μόνος σου, κατευθείαν 400. Με το killswitch δεν έχω ιδέα τι παίζει από θέμα κόστους, σίγουρα πιο έμπειροι εδώ θα σου πούν σχετικά.

Εσύ θα κρίνεις. Εγώ μια φορά δεν θα τα έδινα. Για μαγνήτες σίγουρα ναί, αλλά για νέα γέφυρα meh...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπες σε J&D Les Paul
« Απάντηση #2 στις: 20/03/10, 01:56 »
Η αλήθεια είναι οτι με εξαίρεση το τρέμολο, δεν είναι κανα αδιανόητο ποσό. Χωρίς το floyd, δε πιστεύω οτι θες πάνω απο 200-250, ανάλογα τους μαγνήτες.

Σίγουρα η εγκατάσταση ενός floyd rose δεν κοστίζει μόνο 50€.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος BillTrantos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπες σε J&D Les Paul
« Απάντηση #3 στις: 20/03/10, 10:31 »
Αν ειναι ετσι θα το κανω γιατι ειδικα το killswitch το θελω με χιλια.ξερετε καποιο μαγαζι στην Αθηνα που να κανει αυτες τις μετατροπες,γιατι μονος μου αποκλειεται να το κανω,δεν ξερω τιποτα απο ηλεκτρολογικα  ???
Randy Rhoads...Rock In Peace 19/03/82 - 19/03/10

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπες σε J&D Les Paul
« Απάντηση #4 στις: 20/03/10, 12:40 »
Προσωπική μου άποψη είναι ότι το killswitch δεν είναι και το πιο χρήσιμο πράγμα σε μια κιθάρα. Πάντως αυτά είναι γούστα. Στη δική σου περίπτωση θα έλεγα ότι μάλλον εκανες λάθος αγορά αν ήθελες κιθάρα με τρέμολο, γιατί με τα 550 Ευρώ που πλήρωσες συν όσα θα σού στόιχίσει το τρέμολο (κανένα 200άρι), οι καινούργιοι μαγνήτες (100+ Ευρώ) και η εγκατάστασή τους, φτάνεις κοντά στο χιλιάρικο. Με αυτά τα λεφτά έπαιρνες μια κιθάρα πολύ ανώτερη από την J&D, π.χ. μια ESP LTD EC-1000 FR DELUXE, η οποία είναι απείρως καλύτερη ποιοτικά, έχει ήδη Floyd Rose τρέμολο που θέλεις και EMG active μαγνήτες. Τέλος πάντων, εγώ θα σού πρότεινα να αλλάξεις πρώτα τους μαγνήτες (μετά από εντατικό ψάξιμο για να βρεις ακριβώς τι ήχο θέλεις) και μετά βλέπεις αν αξίζει να κάνεις άλλες αναβαθμίσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος BillTrantos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπες σε J&D Les Paul
« Απάντηση #5 στις: 20/03/10, 12:50 »
το ξερω οτι ηταν λαθος η αγορα αλλα οταν την ειχα παρει ειχα αλλες προτιμησεις.περασαν τα χρονια και ετσι θελησα κατι αλλο,αλλα αλλη κιθαρα θα παρω σε 2-3 χρονια οταν εχω ενα budget των 3000-4000 ευρω που τωρα εννοειται πως δεν διαθετω.απο μαγνητες δεν ξερω και πολλα,γενικα τα κομματια που παιζω με την μπαντα μου ειναι στιλ Crazy Train,Mr.Crowley κλπ οποτε μπορειτε να μου προτεινετε καποιους μαγνητες..  :metal
Randy Rhoads...Rock In Peace 19/03/82 - 19/03/10

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπες σε J&D Les Paul
« Απάντηση #6 στις: 20/03/10, 13:07 »
Σίγουρα η εγκατάσταση ενός floyd rose δεν κοστίζει μόνο 50€.

Στους μαγνήτες αναφερόμουν αδερφέ. Με το σκάψιμο που θέλει το σώμα της Les Paul για το Floyd, ας μην το συζητάμε καλύτερα...

Edit: Για τους μαγνήτες, ο Randy Rhoads χρησιμοποιούσε passive, για τους Motley δεν ξέρω. Ένα σετάκι JB + Jazz ή JB + '59 θα σου είναι μια χαρά. Αν παίζεις και πιο metal, τότε για τη γέφυρα θα μπορούσες να προτιμήσεις τον SD Distortion. Σε Dimarzio, o Randy έχει χρησιμοποιήσει Super Distortion και PAF Pro.

Τα παραπάνω είναι απλές υποδείξεις βάσει του ρεπερτορίου που ανέφερες και σε καμία περίπτωση προσωπικές προτάσεις, καθώς πλην του σετ JB + Jazz, από κοντά δεν έχω ακούσει κάποιο άλλο. Το μεγαλύτερο ρόλο πάντως παίζει ο ενισχυτής.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/10, 13:15 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπες σε J&D Les Paul
« Απάντηση #7 στις: 20/03/10, 13:26 »
αλλη κιθαρα θα παρω σε 2-3 χρονια οταν εχω ενα budget των 3000-4000 ευρω

1ον. Σεβασου τις πραγματικες αναγκες σου...

2ον. Οπως ειπε και ο Απολλων με αυτα τα λεφτα που συνολικα θα ξοδεψεις θα μπορουσες να ειχες παρει ΠΟΛΥ καλυτερο οργανο...

Με προχειρους υπολογισμους καταληγω στα εξης:
α) Floyd Rose = 200 ευρω
β) Μαγνητες (2 humbuckers σχετικα καλης ποοτητας) = 2x 80 = 160 ευρω.
γ) Εγκατασταση = τουλαχιστον 150 ευρω (Η LP σου ΘΕΛΕΙ ΣΚΑΨΙΜΟ για το floyd rose)

Σε ρωτω λοιπον. Εισαι σιγουρος οτι θες να ΣΚΑΨΕΙΣ ενα μετριας ποιοτητας οργανο και να ''ακουμπησεις σε αυτο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 510 ευρω (δεν υπολογιζω το Killswitch) ??

Γνωμη μου ειναι να πουλησεις την κιθαρα και με τα λεφτα που θα παρεις συν αυτα τα 500 ευρω να παρεις ενα οργανο με αυτα τα specs που θες...Και πιστεψε με στο μπατζετ σου (700-750 ευρω) βρισκεις ΠΟΛΛΑ και ΑΞΙΟΛΟΓΑ, χωρις να χρειαστει να ξοδεψεις 4000 ευρω αργοτερα!! :-\


Αποσυνδεδεμένος BillTrantos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπες σε J&D Les Paul
« Απάντηση #8 στις: 20/03/10, 13:35 »
Παράθεση
Και πιστεψε με στο μπατζετ σου (700-750 ευρω) βρισκεις ΠΟΛΛΑ και ΑΞΙΟΛΟΓΑ, χωρις να χρειαστει να ξοδεψεις 4000 ευρω αργοτερα!! :-\


Εχω βαλει στο ματι μια Jackson Randy Rhoads signature model του ιδιου(θα την παρω απο Αμερικη) ειναι αυτη με τις βουλες  ;) η οποια δυστηχως κανει 2400 ευρω + και εναν καλο ενισχυτη ( ο τωρινος μου ειναι ενας Leem).οποτε απο αυτα που μου ειπατε λεω να αλλαξω μαγνητες και για αργοτερα βλεπουμε.. :metal
Randy Rhoads...Rock In Peace 19/03/82 - 19/03/10

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπες σε J&D Les Paul
« Απάντηση #9 στις: 20/03/10, 16:40 »
...και εναν καλο ενισχυτη ( ο τωρινος μου ειναι ενας Leem).οποτε απο αυτα που μου ειπατε λεω να αλλαξω μαγνητες και για αργοτερα βλεπουμε.. :metal

Απ' αυτά που λές εσύ, μάλλον πρέπει να αλλάξεις πρώτα ενισχυτή. Σκέφτεσαι να κάνεις όλες αυτές τις μετατροπές στην κιθάρα σου για να παίζεις στον Leem; Αμφιβάλλω αν θα δεις μεγάλη διαφορά, ακόμα και αν βάλεις τους καλύτερους και πιο ακριβούς μαγνήτες που υπάρχουν. Μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσεις τις προτεραιότητές σου πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε αγορά ή αναβάθμιση...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπες σε J&D Les Paul
« Απάντηση #10 στις: 28/04/10, 10:25 »
παιδια δεν γινεται να βαλεις τρεμολο σε μια κιθαρα LP  με την κλασσικη γεφυρα ,διοτι απλα εχει κλιση το μανικι και οι χορδες θα βρισκουν..Δεν εχω ξαναδει τετοια αλλαξοκωλια...δεν ξερω αν μπορεις να την σεταρεις αρκετα ψηλα σαv την παλια...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπες σε J&D Les Paul
« Απάντηση #11 στις: 28/04/10, 12:36 »
BillTrantos, δν ξερω την ηλικια σου, αλλα παιζω στοιχημα οτι δν εισαι πανω απο 20 κ αυτο δε το λεω με κακη προθεση. Διαβαζοντας το ποστ σου θυμαμαι τον εαυτο μου σε πιο μικρη ηλικια που κατεβαζε ενα καρο τετοιες ιδεες, λες και ειναι το πιο ευκολο να βαλεις FR σε μια κιθάρα με σταθερη γεφυρα.

Το πρωτο που θα σου ελεγα εγω ειναι να βαλεις τα πραγματα στο μυαλο σου σε μια σειρα. Ειπες οτι πηρες την J&D γιατι ειχες διαφορετικα γουστα πιο παλια, τα οποια αλλαξαν. Δηλαδη, αμα ξαναλλαξουν, θα ξυλωσεις το Floyd Rose? Η αγορα της προφανως δν ηταν τοσο λαθος, αφου πηρες κατι που σε καλυπτε τοτε...λαθος ειναι η τωρινη σου προσεγγιση στο θεμα. Αν θες περισσοτερο gain, προχωρα το πολυ σε μια αλλαγη μαγνητων ή πουλα την κιθαρα και πάρε μια άλλη.

Οπως και το οτι προσπερνας ενα καραβανι αξιολογα οργανα με τεραστια ευκολια, τα οποια στοιχιζουν απο 500 ως 2000 ευρω και λες οτι η επομενη κιθαρα σου θα ειναι το signature του Rhoads...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπες σε J&D Les Paul
« Απάντηση #12 στις: 29/04/10, 03:49 »
Γιατί δεν κάνεις και ένα τσέκ εδώ; http://www.thomann.de/gr/epiphone_marcus_henderson_apparition.htm Έχει όλα όσα θές (EMG's, Floyd Rose, killswitch) και στοιχίζει 549 ευρώ (όσα θες για να πειράξεις τη les Paul σου). Απλά είναι σε σχήμα explorer.
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Μετατροπες σε J&D Les Paul
« Απάντηση #13 στις: 11/06/10, 00:55 »
Σε  μια κιθαρα που εχω εδω εχει ενα τρεμολο που λεγεται Stetsbar πανω, το οποιο απ'οτι βλεπω μπορει να αντικαταστησει το tune-o-matic χωρις να γινει καμια μετατροπη (τα ελατηρια ειναι απο επανω κτλ, το μονο που ισως βαλεις ειναι καποιο υφασμα/λαστιχο εκει που ακουμπαει με το σωμα για να μην κανει σημαδι στο φινιρισμα αν θελησεις να το βγαλεις ποτε). Αρκει βεβαια και η γεφυρα που εχει η κιθαρα σου να εχει ιδιες διαστασεις με το αυθεντικο tune-o-matic , και μην εχει καποιο πιο στενο π.χ.

Στην κιθαρα που βλεπεις απο πανω παντως το τρεμολο παιζει τελεια. Δεν εχω δοκιμασει να κανω dive-bombs και τετοια βεβαια, αλλα σε κανονικη χρηση ειναι πολυ ευχρηστο και δεν αντιμετοπιζει προβληματα. Τωρα αν θελεις να κανεις dive-bomb να δοκιμασω και να σου πω αποψεις, μην το παρεις και δεν σου κανει μετα.
Σημειωση, η κιθαρα εχει και locking-tuners, πραγμα που ισως συμβαλει στην σταθεροτητα του συστηματος, δηλαδη αν το βαλεις στην δικη σου μπορει να ξεκουρδιζεται αν το παρακανεις.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
SG ή Les Paul;

Ξεκίνησε από Zoso « 1 2 » Τα καλύτερα...

28 Απαντήσεις
11278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/04, 01:18
από H4RRY
5 Απαντήσεις
6000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
40 Απαντήσεις
27735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/08, 13:49
από Υπνοβάτης...
4 Απαντήσεις
2547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/08, 19:51
από Dark_kronos
6 Απαντήσεις
4259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/08, 14:26
από Nero
10 Απαντήσεις
4410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 09:00
από Johnie Darko
3 Απαντήσεις
2284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/08, 18:11
από Jezus
14 Απαντήσεις
5628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/08, 00:22
από LITTLE-john
2 Απαντήσεις
2563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 14:00
από Μαργαρίτα Π.
4 Απαντήσεις
3523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 15:14
από Johnie Darko