Αποστολέας Θέμα: Κάρτες για οnline αγορές  (Αναγνώστηκε 4877 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κάρτες για οnline αγορές
« στις: 16/05/09, 00:08 »
Γεια χαρά στο forum.

Παιδιά σχετικά με τις κάρτες για online αγορές, τι διαφορά έχουν οι προπληρωμένες από τις χρεωστικές (αν έχουν);

Γνωρίζετε κάποια τράπεζα που να δίνει χρεωστικές χωρίς να χρειάζεται να ανοίξεις και λογαριασμό εκεί; Γενικότερα, έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη για αγορές μέσω νετ;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος TheChoulakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Born to lose,live to win...
    • Προφίλ
    • Stoner (Metal) Age Forum
Απ: Κάρτες για οnline αγορές
« Απάντηση #1 στις: 27/10/09, 09:42 »
Χρεωστικη νομιζω χωρις λογαριασμο δεν γινεται!
Κι επειδη ενδιαφερομαι κι εγω αν μπορει καποιος ας βοηθησει...
http://www.stonerage.net/
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΤΑΛ ΦΟΡΟΥΜ!

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κάρτες για οnline αγορές
« Απάντηση #2 στις: 27/10/09, 20:30 »
καλησπερα ειχα ασχοληθει πριν καιρο με το θεμα οποτε ελπιζω να σας βοηθησω.

οι προπληρομενες (η μονη που ξερω τωρα ειναι η paysafe) αγοραζετε απο τα περιπτερα. και λειτουργουν οπως ακριβως και οι καρτες για καρτοκινητα. δλδ αγοραζεις μια καρτα 25ευρω πας στο site που θες να αγορασεις κατι και δινεις ουσιαστικα τον αριθμο της καρτας που εχει.

οι χρεωστικες δινοντε απο τις τραπεζες. η διαφορα τους με τις πιστωτικες  ειναι οτι ειναι συνδεδεμενες με τον λογαριασμο σου τον τραπεζικο. και δεν γινετε να παει κατω απο το 0. δλδ αν στην τραπεζα εχεις ενα ποσο τον 200ευρω μπορεις απο την χρεωστικη σου καρτα να τραβηξεις ή να αγορασεις εως αυτα τα 200 ευρω. οι περισοτερες τραπεζες τωρα με καθε λογαριασμο δινουν και μια χρεωστικη καρτα για να τραβατε λεφτα απο ΑΤΜ.

απ οτι εχω δει τωρα ολες σχεδον οι τραπεζες λογω της αυξησης των αγορων μεσω ιντερνετ και για λογους δικης μας ασφαλειας εχουν κανει το εξης.

αν παει τωρα καπιος και ανοιξει λογαριασμο σε μια τραπεζα. θα εχει εναν απλο λογαριασμο (ταμιευτηριο) και μια χρεωστικη και μεσω της υπηρεσιας e-banking που εχουν τωρα ολες οι τραπεζες μπορεις να μεταχειριζετε τον λογαριασμο σου απο το pc σου. σε αυτο λοιπον εχουν την δηνατοτητα να εκδοσεις μια ηλεκτρονικη καρτα ιδια με την χρεωστικη απλα ειναι ψηφιακη. σε αυτη την καρτα λοιπον μεταφερεις απο τον κανοκικο σου λογαριασμο οσα χρηματα θες για τις αγορες σου.

με αυτον τον τροπο ειναι σιγουρο οτι και σε περιπτωση απατης (που αν εχουμε λιγο το νου μας δεν γινετε ο αλλος απλα να μας κλεψει λεφτα) οτι αν χασουμε χρηματα θα χαθουν αυτα τις ψηφιακης καρτας και οχι του λογαριασμου μας. ετσι καθε φορα στο καθε ηλεκτρονικο καταστημα δινουμε τα στοιχεια της ψηφιακης καρτας και οχι του λογαριασμου τραπεζης μας που ειναι προσωπικο δεδομενο.

εγω προσωπικα επιδει δε μου αρεσει η ιδεα της πιστωτικης εχω καταφυγει σε αυτον τον τροπο. εχω ανοιξει εναν απλο λογαριασμο ταμιευτηριου σε μια αλλη τραπεζα βαζω λεφτα στο λογαριασμο οποτε θελω να κανω καποια αγορα και μετα μπαινω στο site της τραπεζας ''φορτωνω'' χρηματα απο το λογαριασμο στην καρτα την ψηφιακη και ειμαι οκ ως τωρα δεν μου εχει συμβει προσωπικα εμενα κατι.


αν θελετε παραπανω πληροφοριες η κατι που δε σας καλυψα ρωτηστε

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
20201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/03, 21:48
από kabamaru-x-
13 Απαντήσεις
7356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/06, 13:30
από The common cunning linguist
366 Απαντήσεις
131089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 17:26
από Jezus
2 Απαντήσεις
2147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/07, 22:24
από Nero
2 Απαντήσεις
4159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 18:15
από kiwi
2 Απαντήσεις
4830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/09, 15:57
από Johnie Darko
14 Απαντήσεις
13861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 17:17
από metalmike
2 Απαντήσεις
2161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/11, 21:25
από theodoropoulos
18 Απαντήσεις
26799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/18, 15:27
από Καθόδιος (φλουτσ)