Αποστολέας Θέμα: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ  (Αναγνώστηκε 10863 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« στις: 11/06/08, 14:44 »
Σημερα με πηραν τηλεφωνο απο το τελωνειο για την κιθαρα απο Shamray και μου λενε πρεπει να την εκτελωνισετε.
Η κιθαρα εχει αναγραφομενη αξια 160 ευρω.
Και τα εξοδα του τελωνειου κτλ πανε στα 200 ΕΥΡΩ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ!

Στο forum της Shamray αναφερει οτι το 95% δεν περασαν απο τελωνειο και μονο το 5% περασε. Και απο αυτους που περασε, πληρωσαν 50-100 ευρω!
Εδω στην φοβερη μας Ελλαδα, πρεπει να πληρωσω για τον φορο 35 ευρω, 50 ευρω εκτελωνιστης και 120 ευρω ΤΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΚΤΛ.
Δεν μπορω να το πιστεψω...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/06/08, 15:30 από comoestaloco »

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #1 στις: 11/06/08, 14:45 »
Γνωστά τα έργα του τελωνείου φίλτατε... Κουράγιο!  :-\

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #2 στις: 11/06/08, 14:49 »
ΠΟΣΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ ΕΙΜΑΙ?
Μηπως κανενας εχει καμια προταση? Πηρα εναν φιλο μου τελωνειακο και μου ειπε θα δουμε τι θα κανουμε.
Απο την TNT μου ειπαν οτι μπορουν να ανοιξουν το δεμα με παρουσια τελωνειακου και να αποφασισουν αν πρεπει να πληρωσω ή οχι.
Και λεω πως θα αποφασισουν - ε και μου λεει αν ειναι καινουρια η κιθαρα φαινεται -ΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΗΣ ΛΕΩ- ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΣΕΡΒΙΣ ΚΑΙ ΒΑΨΙΜΟ!
Οτι ναναι ειναι κι αυτοι στα κουριερ!

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #3 στις: 11/06/08, 15:11 »
Μολις μιλησα με καποιον εργαζομενο στο τελωνειο και μου λεει οτι δεν υπαρχει κανενας λογος για τα 120 ευρω.
Το τελωνειο χρεωνει περιπου το 30% της αναγραφομενης τιμης και μετα οτι παρει ο εκτελωνιστης. Υπαρχει κανενας να γνωριζει καλυτερα το θεμα?

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #4 στις: 11/06/08, 15:16 »
25% χρεωνει το τελωνειο.
Τι εννοεις "οτι παρει ο εκτελωνιστης" ;Για μιζα μιλας;

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #5 στις: 11/06/08, 15:24 »
Λιγοτερο ειναι νομιζω δηλαδη 22,5% (19% ΦΠΑ + 3,5% τελωνειο) . Με USPS σταλθηκε? Ποια ειναι η πραγματικη αξια της κιθαρας?

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #6 στις: 11/06/08, 15:29 »
Ειναι μπερδεμενα τα πραγματα. Σταλθηκε με Garantpost και εδω συνεργαζονται με τη TNT.
Ξαναμιλησα με την ΤΝΤ και μου ειπαν οτι αυτα τα 120 ευρω ειναι τα εξοδα του τελωνειου και μου τα ανελυσε.
Η κιθαρα "αξιζει" 160 ευρω. Δυστυχως προβλεπω οτι θα τα πληρωσω αυτα τα λεφτα...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #7 στις: 11/06/08, 15:35 »
είχα την ίδια ακριβώς αντίδραση όταν έμαθα όλα αυτ'α τα έξτρα που πληρώνεις στο τελωνείο για να φέρεις αμάξι...κ έφριξα ακόμη περισσότερο όταν έμαθα πως σε χώρες όπως η Ιταλία πληρώνεις μόνο ένα ευρώ, έτσι συμβολικά!!!
το αμάξι ήταν μία Porsche Boxster, και ενώ μεταχειρισμένη το παιδί τιν αγόραζε 25.000 ευρώ, στο τελωνείο έπρεπε να πληρώσει άλλα 40.000!!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #8 στις: 11/06/08, 16:39 »
είχα την ίδια ακριβώς αντίδραση όταν έμαθα όλα αυτ'α τα έξτρα που πληρώνεις στο τελωνείο για να φέρεις αμάξι...κ έφριξα ακόμη περισσότερο όταν έμαθα πως σε χώρες όπως η Ιταλία πληρώνεις μόνο ένα ευρώ, έτσι συμβολικά!!!
το αμάξι ήταν μία Porsche Boxster, και ενώ μεταχειρισμένη το παιδί τιν αγόραζε 25.000 ευρώ, στο τελωνείο έπρεπε να πληρώσει άλλα 40.000!!


Φιλε μου ακυρο... Καμια σχεση αυτοκινητα με κιθαρες... Στα αυτοκινητα παιζουν αλλοι φοροι, για πολλους λογους. Μην συγκρινεις... Στον φιλο παιχτηκε καποια πουστια... Ας το ψαξει γιατι δεν επρεπε με τπτ να πληρωσει τοσα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #9 στις: 11/06/08, 17:03 »
Αφού η κιθάρα ήρθε με Courier μάλλον δεν τα γλυτώνεις τα κερατιάτικα.

Είναι τα έξοδα του εκτελωνιστή που αναλαμβάνει να εκτελωνίσει το προιόν (ενώ σε περίπτωση που είχε σταλθεί με USPS, ο εκτελωνισμός γίνεται δωρεάν από τα ΕΛΤΑ).

Πρόσεξε δεν μιλάω για το νόμιμο 23,5% αλλά για την αμοιβή του ιδιώτη εκτελωνιστή.

Γι' αυτό ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ USPS Express Mail ή Priority Mail!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #10 στις: 11/06/08, 17:12 »
δλδ τα δέματα που έρχονται με ιδιωτικές εταιρείες εκτελωνίζονται από ιδιώτη εκτελωνιστή ενώ αυτά που έρχονται με συνεργαζόμενες δημόσιες υπηρεσίες δεν πληρώνουν?

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #11 στις: 11/06/08, 17:19 »
φιλε μου προτου βρισεις το κακο τελωνειο φροντισε να ενημερωθεις για τους νομους ωστε να μην βρεθεις προ απροοπτου. Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια. Αν κατι δεν σου πηγε καλα επειδη εσυ δεν φροντισες να εισαι καλα και εκ των προτερων ενημερωμενος δεν σου φταινε οι αλλοι τα τελωνεια κ.λ.π Παμε λοιπον αλλη μια φορα. Φοροι εκτελωνισμου συνολικα (φ.π.α, υπερ τριτων κ.λ.π) ειναι περι το 25% επι της αξιας του αντικειμενου ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ ΤΩΝ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΩΝ. Αυτο σημαινει οτι αν εχεις επιλεξει αλλο τροπο αποστολης απο καποιον αλλον, που εχει διαφορετικο κοστος υα πληρωσεις και διαφορετικο φορο ακομα και αν η κιθαρα σου ειναι ρτης ιδιας αξιας. Ο εκτελωνισμος μπορει να γινει δειγματοληπτικα αλλα συνηθως (η μαλλον σχεδον παντα) οι ιδιωτικες μεταφορικες δεν αφηνουν να περασει ελευθερα τιποτα.Απο εκει και περα οι ιδιωτικες εταιρειες εχουν ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ζητανε αμοιβη εκτελωνιστη που κυμαινεται (συνηθως ξεκιναει απο τα 50€ και ανεβαινει......αναλογα με την αξια της αποστολης κλπ). Τα ελταχρεωνουν εξοδα εκτελώνισμου μονο 6 ευρω..........

Η Ελλαδα μπορει να εχει ενα σωρο προβληματα αλλα.....συνηθως την Ελλαδα την κανουν οι Ελληνες......
« Τελευταία τροποποίηση: 11/06/08, 17:20 από fenderiarhs »

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #12 στις: 11/06/08, 17:20 »
δλδ τα δέματα που έρχονται με ιδιωτικές εταιρείες εκτελωνίζονται από ιδιώτη εκτελωνιστή ενώ αυτά που έρχονται με συνεργαζόμενες δημόσιες υπηρεσίες δεν πληρώνουν?

Exactly  ;)
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #13 στις: 11/06/08, 17:36 »
Εχω πληρωσει και εγω πολλα σε τελωνεια και δυστυχως δεν γινεται να τα γλυτωσεις... π.χ. για κιθαρα $400 εφτασα 580 ευρω μαζι με τελωνια και μεταφορικα!!!
Μια λυση υπαρχει μονο για να πληρωσεις λιγοτερα, αν μενεις κοντα να πας να την εκτελωνισεις μονος σου. Ετσι γλυτωνεις καποια λευτα, αν μενεις μακρια για βενζινες και κοπο που θα κανεις δεν αξιζει δινεις τα 200.
Επειδη ειπαν τα παιδια πιο πανω για USPS, το παιδι ειπε shamray, οποτε η κιθαρα ηρθε απο Ρωσια, οπου δεν εχει USPS  ;)
Aν ειναι η explorer-στυλ που φανταζομαι εκτελωνισε την και περιμενουμε φοτο αμεσα  ;D
Καλοπαιχτη!  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #14 στις: 11/06/08, 17:43 »
Εχω πληρωσει και εγω πολλα σε τελωνεια και δυστυχως δεν γινεται να τα γλυτωσεις... π.χ. για κιθαρα $400 εφτασα 580 ευρω μαζι με τελωνια και μεταφορικα!!!
Μια λυση υπαρχει μονο για να πληρωσεις λιγοτερα, αν μενεις κοντα να πας να την εκτελωνισεις μονος σου. Ετσι γλυτωνεις καποια λευτα, αν μενεις μακρια για βενζινες και κοπο που θα κανεις δεν αξιζει δινεις τα 200.
Επειδη ειπαν τα παιδια πιο πανω για USPS, το παιδι ειπε shamray, οποτε η κιθαρα ηρθε απο Ρωσια, οπου δεν εχει USPS  ;)
Aν ειναι η explorer-στυλ που φανταζομαι εκτελωνισε την και περιμενουμε φοτο αμεσα  ;D
Καλοπαιχτη!  ;)

Ακριβως!!!
Την ειχα ψαξει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τη δουλεια και σε φορουμ και ολα. Και ηξερα και για το τι χρεωνουν στο τελωνειο απλα δεν περιμενα να με χρεωσουν 120 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ!

Για USPS ξερω κι εγω αλλα η κιθαρα ειναι χειροποιητη και το μαγαζι την στελνει με μονο Garantpost. ΠΑΛΙ ομως οπως ειπα απ τα 200 οργανα που εχουν στειλει το 5% περναει απο τελωνειο.

Σπουδαζω Ξανθη και ειναι ΛΙΓΟ μακρια να παω Αθηνα για να την εκτελωνισω μονος μου...

Ναι, για την Ken Lawrence explorer μιλαμε, βεβαια οπως θα δειτε κι εσεις ειναι λιγο διαφορετικη απο την κλασικη... (με βαση τα γουστα μου και οχι επειδη η Shamray δεν την φτιαχνει ιδια ακριβως..

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #15 στις: 11/06/08, 17:52 »
Τα 200 όργανα που λες προφανώς δεν αναφέρονται στην Ελλάδα, οπότε η αναγωγή δεν είναι σωστή.

Φίλε μου, δυστυχώς, το σύστημα στα τελωνεία έτσι λειτουργεί, έχω πάει ο ίδιος να παραλάβω αντικείμενο από το τελωνείο, που ήρθε με UPS από Αμερική, κ είδα την διαδικασία, μου πήρε 5 ώρες, κ πάλι καλά που η ονομαστική αξία ήταν 50 δολλάρια, αλλιώς έτοιμοι ήταν να με χρεώσουν από 50 κ πάνω για τον "κόπο" τους!

Ισχύει το ου μπλέξεις, γι' αυτό θα συμβούλευα να πληρώσεις ότι ζητάνε, να την έχεις την κιθάρα στα χέρια σου όσο το γρηγορότερο.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #16 στις: 11/06/08, 18:03 »
Μολις ειδα καποιες φοτο χωρις ηλεκτρικα και γεφυρα, πολυ ωραια, καλοπαιχτη οταν ερθει  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #17 στις: 11/06/08, 18:37 »
Τα 200 όργανα που λες προφανώς δεν αναφέρονται στην Ελλάδα, οπότε η αναγωγή δεν είναι σωστή.

Φίλε μου, δυστυχώς, το σύστημα στα τελωνεία έτσι λειτουργεί, έχω πάει ο ίδιος να παραλάβω αντικείμενο από το τελωνείο, που ήρθε με UPS από Αμερική, κ είδα την διαδικασία, μου πήρε 5 ώρες, κ πάλι καλά που η ονομαστική αξία ήταν 50 δολλάρια, αλλιώς έτοιμοι ήταν να με χρεώσουν από 50 κ πάνω για τον "κόπο" τους!

Ισχύει το ου μπλέξεις, γι' αυτό θα συμβούλευα να πληρώσεις ότι ζητάνε, να την έχεις την κιθάρα στα χέρια σου όσο το γρηγορότερο.

Βασικα ναι δεν ειναι 200 στην Ελλαδα αλλα ο ενας που ξερω και ειχε παραγγελει απο Shamray δεν περασε απο τελωνειο...Και αλλωστε τελωνεια υπαρχουν σε ολες τις χωρες και κανουν τα παντα για να το αποφυγουν. Οπως μου ειπαν και πιο ειδικοι στο θεμα απλα ημουν πολυ ατυχος.

Αλλα ναι στην Ελλαδα ισχυει το ου μπλεξεις!
Τι να λεμε τωρα - εδω πληρωνουμε τελωνεια για αγορα αμαξιου εντος Ε.Ε.!!!!
Και πληρωνουμε ως χωρα καθε χρονο προστιμο για αυτο το λογο απο την Ε.Ε. αλλα τα κερδη και οι δουλειες των τελωνειακων ειναι πιο σημαντικα..

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #18 στις: 11/06/08, 19:41 »
Δες εδώ: Απ: Αποστολη απο Αμερικη

Βέβαια, αν στο εκτελωνίσουν αυτοί πληρώνεις τα σχετικά έξοδα (που είναι πολλά). Επίσης, αν το αντικείμενο μείνει πάνω από κάποιες μέρες (δεν θυμάμαι πόσες) στην αποθήκη του τελωνείου, πληρώνεις αποθηκευτικά έξοδα (που είναι επίσης πολλά).

Εχεις πληρώσει ήδη ή είναι με αντικαταβολή; Ίσως είναι καλύτερα να γυρίσει πίσω το δέμα, και να χάσεις μόνο τα έξοδα αποστολής, παρά να πληρώσεις τόσα ευρώ κερατιάτικα.

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #19 στις: 11/06/08, 21:33 »
Δες εδώ: Απ: Αποστολη απο Αμερικη

Βέβαια, αν στο εκτελωνίσουν αυτοί πληρώνεις τα σχετικά έξοδα (που είναι πολλά). Επίσης, αν το αντικείμενο μείνει πάνω από κάποιες μέρες (δεν θυμάμαι πόσες) στην αποθήκη του τελωνείου, πληρώνεις αποθηκευτικά έξοδα (που είναι επίσης πολλά).

Εχεις πληρώσει ήδη ή είναι με αντικαταβολή; Ίσως είναι καλύτερα να γυρίσει πίσω το δέμα, και να χάσεις μόνο τα έξοδα αποστολής, παρά να πληρώσεις τόσα ευρώ κερατιάτικα.



Να γυρισω πισω χειροποιητη κιθαρα που κοστισε 1600 ευρω και την περιμενα 3 μηνες????:o

Αυριο θα βαλω τα λεφτα για τον εκτελωνισμο...

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #20 στις: 11/06/08, 21:48 »
Αφού η κιθάρα ήρθε με Courier μάλλον δεν τα γλυτώνεις τα κερατιάτικα.

Είναι τα έξοδα του εκτελωνιστή που αναλαμβάνει να εκτελωνίσει το προιόν (ενώ σε περίπτωση που είχε σταλθεί με USPS, ο εκτελωνισμός γίνεται δωρεάν από τα ΕΛΤΑ).

Πρόσεξε δεν μιλάω για το νόμιμο 23,5% αλλά για την αμοιβή του ιδιώτη εκτελωνιστή.

Γι' αυτό ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ USPS Express Mail ή Priority Mail!

Εδω δεν μιλαμε μονο για αμοιβη εκτελωνιστη. Αυτο κοστιζει μονο 40 ευρω. Μιλαμε για 120 που ζητανε απο το τελωνειο (δλδ οι ανθρωποι που την κουβαλησαν απο το αεροπλανο στην αποθηκη και την εχουν εκει.)
Αν ειναι ετσι να παω κι εγω να δουλεψω εκει!!!

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #21 στις: 11/06/08, 22:08 »
Μα τον εκτελωνισμό δεν τον κάνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι του τελωνείου, αλλά ιδιώτες, αυτοί είναι που ζητούν τις υψηλές αμοιβές...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #22 στις: 12/06/08, 00:29 »
Ποτε με courrier .... ποτέ... αν δεν υπάρχει άλλη λύση καλό είναι να ζητάς απο πριν να το εκτελωνίσεις ο ίδιος, που και πάλι θα πληρώσεις κάποια χρήματα και μαλιστα στην εταιρεία courrier αλλά θα έιναι της τάξεως των 30 € ...βέβαια θα φας ταλαιπωρία....
Kαλύτερα να ρωτάς ποια υπηρεσία στην χώρα που σε ενδιαφέρει συνεργάζεται με τις ταχυμεταφορές των ΕΛΤΑ...
Δε θα περάσει απο τελωνείο αν είναι κάτω απο 300€ (αν θυμάμαι καλά) και θα στο φέρουν και σπίτι....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #23 στις: 12/06/08, 08:47 »
Η κιθαρα εχει αναγραφομενη αξια 160 ευρω.
Να γυρισω πισω χειροποιητη κιθαρα που κοστισε 1600 ευρω και την περιμενα 3 μηνες?????
Πώς χάθηκε το τελευταίο μηδενικό από την αναγραφόμενη αξία;
Συννενοήθηκες μαζί τους; Δεν είχε την κανονική απόδειξη πάνω;

πάλι καλά που η ονομαστική αξία ήταν 50 δολλάρια
Η πραγματική αξία πόση ήταν; Έκανες και εσύ κάτι παρόμοιο;

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
« Απάντηση #24 στις: 12/06/08, 09:55 »
Η κιθαρα εχει αναγραφομενη αξια 160 ευρω.
Να γυρισω πισω χειροποιητη κιθαρα που κοστισε 1600 ευρω και την περιμενα 3 μηνες?????
Πώς χάθηκε το τελευταίο μηδενικό από την αναγραφόμενη αξία;
Συννενοήθηκες μαζί τους; Δεν είχε την κανονική απόδειξη πάνω;

Έλα μου ντε; Πως χάθηκε;  8)
Ειλικρινά με κάνατε να γελάσω με αυτό το thread.
Φίλτατε comoestaloco,δεν αντιλέω ότι σε παραχρεώσανε έξοδα αποθήκης.Αλλά όταν ξαναπάρεις τηλέφωνο να παραπονεθείς για τα παράπλευρα έξοδα του τελωνείου,γιατί δεν τους λες οτι η αναγραφόμενη τιμή είναι ψευδής και ότι η πραγματική αξία είναι 1600 ευρώ;
Ή έχουμε ηθικό υπόβαθρο ή δεν έχουμε  ;)
Σε περίπτωση που αφελώς νομίζετε πως οι τελωνειακοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται...ξέρουν (έστω και χοντρικά)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
90 Απαντήσεις
52588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 18:59
από Μητσάκος
127 Απαντήσεις
43206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/07, 13:45
από Μαργαρίτα Π.
64 Απαντήσεις
23261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/06, 21:08
από Marios Demigod
0 Απαντήσεις
2142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/07, 09:18
από zappas
1 Απαντήσεις
3055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 04:58
από ARGIRIS25
3 Απαντήσεις
2257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/08, 22:04
από Ibanezακιας
46 Απαντήσεις
16725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/09, 15:51
από Vicarious
17 Απαντήσεις
15420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/11, 00:54
από odeon-mastering
6 Απαντήσεις
3039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 01:15
από PetrosHM
12 Απαντήσεις
4867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/12, 09:59
από adr1anos