Αποστολέας Θέμα: Προτεινόμενα βιβλία για θεωρία κιθάρας  (Αναγνώστηκε 12907 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος onmyown

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Γεια χαρά σε όλους! Μόλις ξεκίνησα να μαθαίνω κιθάρα και θα ήθελα κάποιος να μου προτείνει ένα βιβλίο ή κάποιο τρόπο για να μάθω και κάποια θεωρητικά. Ένα μπούσουλα.. να ξεκινήσω να διαβάζω νότες κλπ και βάλω τα πράγματα σε μια σειρά σιγά σιγά.. Ευχαριστώ προκαταβολικάάά! :D
" Όταν δεν είμαι καλά, βάζω τη μουσική τέρμα για να μην ακούω τις σκέψεις μου"

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενα βιβλία για θεωρία κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 19/09/13, 10:59 »
Γειά χαρά και καλώς ήλθες στον κόσμο της κιθάρας και του kithara! :)

¨Ενα διαδεδομένο βιβλίο είναι αυτό που αποκαλούμε "Το βιβλίο του Berklee" (William Leavitt- A Modern Method For Guitar). Είναι σειρά 3 βιβλίων που πλέον βγαίνει και στα Ελληνικά. Απο πολλούς θεωρείται ξεπερασμένο βέβαια αλλά εγώ θα έλεγα μάλλον "διαχρονικό".

Παρ'όλα αυτά όμως, ό'τι και να διαλέξεις, να ξέρεις πως ένα σοβαρό χρονικό διάστημα (εξαρτάται... απο 6 μήνες μέχρι 2 χρόνια, ανάλογα με αυτό που εσύ θες) μαθημάτων με έναν σοβαρό δάσκαλο είναι απο χρήσιμο εώς απαραίτητο! Τα βιβλία ΔΕ φτάνουν απο μόνα τους, όση καλή διάθεση και να έχεις :)

Και πάλι καλώς ήλθες και καλό ταξίδι στη χώρα της κιθάρας!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος onmyown

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενα βιβλία για θεωρία κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 19/09/13, 20:10 »
Για την ώρα ξεκίνησα μόνη μου και αν δω ότι δεν τα καταφέρνω και έχω ΑΚΌΜΗ όρεξη να μάθω τότε μάλλον θα καταφύγω στη λύση του δασκάλου..  Σ' ευχαριστώ πολύ!!  :)
" Όταν δεν είμαι καλά, βάζω τη μουσική τέρμα για να μην ακούω τις σκέψεις μου"

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενα βιβλία για θεωρία κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 20/09/13, 13:54 »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Vaiking και θα προσθέσω ότι τα περισσότερα βιβλία Θεωρίας, όσο καλά και να είναι, είναι γραμμένα περισσότερο για τον δάσκαλο παρά για τον μαθητή.

Θα συμφωνήσω όμως και με αυτούς που ισχυρίζονται ότι η μέθοδος Berklee είναι πλέον ξεπερασμένη, ιδιαίτερα για τις μικρές ηλικίες.

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενα βιβλία για θεωρία κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 20/09/13, 17:11 »
.....η μέθοδος Berklee είναι πλέον ξεπερασμένη, ιδιαίτερα για τις μικρές ηλικίες.
Κάποια  αιτιολόγηση για το παραπάνω φίλε Μάνο;
 

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενα βιβλία για θεωρία κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 20/09/13, 22:14 »
 Προσωπικά την θεωρώ «βαριά» και κουραστική για να ξεκινήσει ένα παιδί μαζί της.
Δεν είναι όμως άσχημη για κάποιον ενήλικα που παίζει καιρό εμπειρικά και θέλει να μάθει να διαβάζει. 
 

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενα βιβλία για θεωρία κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 09/01/14, 21:32 »
αυτό το βιβλίο πόσο καιρό χρειάζεται κάποιος για να το τελειώσει;
εντάξει, κάθ'ένας μας έχει διαφορετικό τρόπο και άλλος χρειάζεται περισσότερο χρόνο και άλλος λιγότερο
αλλά γενικά τι ισχύει για αυτό το βιβλίο, μιλάω και για τους τρις τόμους

http://www.amazon.com/Modern-Method-Guitar-Volumes-Complete/dp/0876390114/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1389295761&sr=1-1&keywords=A+Modern+Method+for+Guitar+-+Volume+1+2+3
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενα βιβλία για θεωρία κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 09/01/14, 23:30 »
Το ερώτημα για αυτό το βιβλίο δεν είναι πόσο καιρό χρειάζεται για να το τελειώσεις αλλά αν μπορείς να το τελειώσεις. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο, για να μην πω αδύνατο, να τελειώσει κάποιος και τους τρεις τόμους (τους έχω)  μόνος του. Όπως είπαν και οι φίλοι στα παλιότερα posts, η γραφή του είναι παλιομοδίτικη θυμίζοντας αντίστοιχα βιβλία για κλασσική κιθάρα που απαιτούν μεγάλη πειθαρχία από τον αναγνώστη, κάτι που είναι δύσκολο να έχει ο ηλεκτρικός κιθαρίστας (που τυπικά είναι μικρός σε ηλικία και τον ενδιαφέρει η rock και όχι οι jazz μπαλάντες).

Από την άλλη, προσφέρει πολλές γνώσεις που αξίζει να τις έχει ο κάθε μουσικός, και αφορούν κυρίως την ανάγνωση παρτιτούρας. Θα έλεγα να κοίταζες (αγόραζες) τον πρώτο τόμο που κατά την γνώμη μου έχει (και με το παραπάνω) ότι χρειάζεται να γνωρίζει ο ηλ. κιθαρίστας που κάνει το χόμπυ του. Σίγουρα θα σου πάρει πολύ καιρό για να είσαι σε θέση να πεις ότι κατέχεις τα περιεχόμενά του. Αν δεις ότι αντέχεις και το θέμα σε ενδιαφέρει τότε χτυπάς και τον δεύτερο. Για τον τρίτο πρέπει να είσαι πολύ άρρωστος... ;D


Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Προτεινόμενα βιβλία για θεωρία κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 10/01/14, 01:59 »
Δεν χρειαζεται να σκας για τη μεθοδο Berklee αφου δεν ειναι βιβλιο θεωριας.
Βιβλιο θεωριας θα παρεις ξεχωριστα, ανεξαρτητα με ποια μεθοδο θα την εφαρμοσεις με στο οργανο.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενα βιβλία για θεωρία κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 10/01/14, 08:34 »
Οπότε για βιβλίο θεωρίας τι θα μου προτείνατε;

I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενα βιβλία για θεωρία κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 10/01/14, 23:52 »
Δύσκολο ερώτημα, εξαρτάται το επίπεδο που βρίσκεσαι, το στυλ μουσικής που σε ενδιαφέρει, το λόγο για τον οποίο θέλεις να μάθεις θεωρία, κ.τ.λ.π.

Υποθέτοντας ότι τώρα κάνεις τα πρώτα σοβαρά βήματα στη θεωρία και ανήκεις στην τυπική κατηγορία των ηλ. κιθαριστών που ενδιαφέρονται για rock, blues, και παρεμφερή, πολύ καλά βιβλία είναι αυτά του Govan (link1, link2). Προσωπικά με είχαν βοηθήσει πολύ. Έχουν αρκετή θεωρία μουσικής αλλά και τεχνική κιθάρας με αρκετά προσιτό τρόπο, συν το ότι έχουν ταμπλατούρα οπότε γλιτώνεις τον "μπελά" της παρτιτούρας. Πιθανόν να υπάρχουν παρόμοιας ύλης και παρουσίασης βιβλία αλλά δεν γνωρίζω.

Επίσης θα σου πρότεινα να τσεκάρεις και το περιοδικό guitar techniques που έχει αρκετή θεωρία για όλα τα είδη μουσικής.

Σημείωσε πάντως ότι αν πραγματικά σε ενδιαφέρει η μουσική σε βάθος δεν "γλιτώνεις" την παρτιτούρα, η εκμάθηση της οποίας θα σου προσφέρει πολλά από μόνης της (π.χ., καλύτερη αίσθηση των χρόνων) αλλά και θα σου επιτρέψει να διαβάσεις πιο "ακαδημαικά" βιβλία θεωρίας που μπαίνουν βαθιά στο θέμα "σύνθεση μουσικής", όπως αυτό.

Ο πρώτος τόμος του Berklee είναι καλός για να εξοικειωθείς με παρτιτούρα, αλλά ίσως αυτό το βιβλίο να είναι καλύτερο για αρχή μιας και είναι πιο συστηματικό και εύκολο (δεν έχει καθόλου παρτιτούρες με συγχορδίες).

Τα παραπάνω τα λέω με βάση την προσωπική μου εμπειρία και τα λίγα βιβλία που έχω, χωρίς να σημαίνει ότι είναι και σωστά. 8)

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενα βιβλία για θεωρία κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 11/01/14, 17:16 »
κοίτα,
το επίπεδο μου είναι αρχάριος αλλά έχω και κάποιες γνώσεις και κάποια εξοικείωση με την κιθάρα, πχ μπορώ και παίζω τις Pentatonic Scales, τις βρήκα στο internet και τις έμαθα, αλλά δεν έχω ιδέα πως θα τις χρησιμοποιήσω και έχω την αίσθηση ότι θα περάσουν κάποια χρόνια μέχρι να μπορώ να ακούω μία μελωδία (ένα jam-track) και εγώ να παίζω κάποια σόλα που να στηρίζονται σε κάποιες κλίμακες, και να αλλάζω, να ανεβαίνω να κατεβαίνω.
Τα θεωρητικά μαθήματα δεν τα βαριέμαι γιατί θα περάσει και κάποιος χρόνος μέχρι να μπορώ να αλλάζω ακόρντα γρήγορα και επίσης να μπορώ να κρατάω τον ρυθμό με το άλλο χέρι.
Κάπου διάβασα ότι κάποιος, δάσκαλος μάλιστα, του πήρε 3 χρόνια όταν ήταν μαθητής μέχρι να μάθει να κρατάει τον ρυθμό, οποιονδήποτε ρυθμό βέβαια, όχι μόνο τους απλούς.
Σωστά στην κατηγορία του blues, rock, κλπ ανήκω αλλά δεν τρελαίνομαι να μάθω να παίζω σόλα στα γρήγορα.
Είμαι υπέρ της θεωρητικής κατάρτισης και ως γνωστόν το 99.9% των rock stars έχουν σπουδάσει μουσική, τότε εμείς γιατί να μην μάθουμε όσο μπορούμε περισσότερο.
Την παρτιτούρα όχι μόνο δεν θα την αποφύγω αλλά θα επιδιώξω να μάθω να διαβάζω, σιγά-σιγά βέβαια, με τον καιρό. Διαβάζω τώρα απλή ταμπλατούρα και παίζω κάποια blues με τεχνική αρχαρίου, δηλ. κάνω αργά τις αλλαγές, χάνω τον ρυθμό άλλα εντάξει βλέπω βελτίωση και σίγουρα δεν βιάζομαι.
Θέλω να ασχοληθώ σε βάθος αλλά πρέπει να αρχίσω με τα απλά και εκείνο που με ανησυχεί στο απώτερο μέλλον είναι μήπως αποκτήσω μεν την θεωρητική γνώση αλλά δεν θα είμαι σε θέση να την χρησιμοποιήσω στην πράξη. Δηλ. το να μάθω όλες τις κλίμακες να τις παίζω πάνω-κάτω είναι σημαντικό αλλά άμα δεν μάθω να τις χρησιμοποιώ με κάποια μορφή αυτοσχεδιασμού όταν ακούω ένα jam-track τότε θα έχω χάσει την ουσία.


Επίσης βρίσκω κάτι τέτοια βιντεάκια  και δεν καταλαβαίνω ούτε λέξη και με πιάνει κατάθλιψη (που λέει ο λόγος), εσύ αυτά τα ξέρεις;;   
The Lydian Dominant Scale - How to Play Outside Your Comfort Zone



Εσύ πότε ξεκίνησες και σε τι επίπεδο βρίσκεσαι τώρα;
Στο Guitar Techniques είσαι συνδρομητής;
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/14, 17:45 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενα βιβλία για θεωρία κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 11/01/14, 18:21 »
Από ότι καταλαβαίνω αυτό που σε ωθεί να μάθεις θεωρία είναι ότι νιώθεις πως δεν μπορείς να παίξεις ένα σωστό σόλο πάνω από ένα backing. Αυτό ακριβώς είχε συμβεί και με εμένα! ;D . Σίγουρα το βιβλίο του Berklee δεν είναι για αυτό το σκοπό (κάνει σχετικές αναφορές από τον δεύτερο τόμο και μετά). Το βιβλίο του Govan που σου πρότεινα λέει πολλά σχετικά πράγματα, π.χ., τι κλίμακα θα παίξεις πάνω από μία συγχορδία, πως χρησιμοποιούνται τα modes (όπως η Lydian Dominant κλίμακα), και έχει και backing tracks για εξάσκηση.

Ακριβώς την ίδια προσέγγιση έχουν και πολλά άρθρα του Guitar Techniques το οποίο συνιστώ ανεπιφύλακτα να το παίρνεις έστω και σποραδικά, ακόμα και αν στην αρχή θα καταλαβαίνεις μόνο ένα μικρό μέρος της ύλης (που απευθύνεται σε αρχάριους).

Εσύ πότε ξεκίνησες και σε τι επίπεδο βρίσκεσαι τώρα;
Έχω αρκετά χρόνια και το παλεύω, αν και πλέον δεν ασχολούμαι όσο θα ήθελα λόγω ανωτέρας βίας ;D

Στο Guitar Techniques είσαι συνδρομητής;
Ήμουν το 2010 (μέχρι τότε είχα αγοράσει καμιά 20αριά). Δεν ανανέωσα γιατί ένιωσα ότι επαναλαμβάνεται και είχα αρχίσει να ενδιαφέρομαι και για μη-κιθαριστική μουσική.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενα βιβλία για θεωρία κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: 11/01/14, 20:34 »
Εκείνο που με ωθεί να μάθω θεωρεία είναι ότι έτσι θα εμβαθύνω και θα καταλαβαίνω γιατί πρέπει σε ένα backing να παίξω κάποια συγκεκριμένα σόλα.
Αλλά πριν από αυτά πρέπει να λύσω άλλα πιο θεμελιώδη θέματα όπως να γνωρίζω τις νότες στο τάστο, να κάνω σωστά και γρήγορα τις αλλαγές στα ακόρντα, να μάθω τις κλίμακες κλπ κλπ, έχει ο Θεός

Εσύ με τι άλλου είδους, μη-κιθαριστική, μουσική ασχολείσαι τώρα; για ρίξε καμιά ιδέα.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
45 Απαντήσεις
47029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/12, 22:18
από FORZA!Yekaterinburg
32 Απαντήσεις
39620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/07, 15:45
από Und3ad
116 Απαντήσεις
98703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 02:00
από Dimitris1982
70 Απαντήσεις
40029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/08, 10:34
από Johnie Darko
3 Απαντήσεις
5205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/07, 22:30
από Und3ad
33 Απαντήσεις
17537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/09, 03:26
από dimitriendri
86 Απαντήσεις
32067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/13, 15:31
από Vassilis_1
9 Απαντήσεις
29401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 22:01
από sofitia
6 Απαντήσεις
5671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/12, 17:28
από adr1anos
5 Απαντήσεις
9391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/12, 14:30
από Dr Wolf