Αποστολέας Θέμα: επιλογη μεγαφωνου για κατασκευη καμπινας  (Αναγνώστηκε 4804 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος optimusgiannis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
καλημερα σε ολα τα παιδια του φορουμ και καλη χρονια.λοιπον στο θεμα προσφατα πηρα εναν jet city 22h κεφαλι και ειπα να φτιαξω μια καμπινα 112.θα ηθελα να μου προτεινατε κανενα μεγαφωνο.ακουσματα hard rock metal rock και ολες μου οι κιθαρες ειναι με διπλους μαγνητες.ευχαριστω προκαταβολικα :)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Βασικα,δεν ειναι και τοσο απλο..ολα τα μεγαφωνα εχουν σιγκεκριμενη συμπεριφορα σε καθε μοντελο/σχεδιο/εταιρια.
Οποτε το ποσο θα τεριαξει με την καμπινα,πρεπει να γινει μελετη και να ξες τι ζητας για να κατεφθινθεις προς τα εκει.
Εχω καμπινα DIY ομως αυτος που την σχεδιασε εφαγε πολλα χρονια στις EV,JBL,ACCUGROOVE,και οτι και να τον ρωτησεις(εχει δικο του φορουμ)για μετατρωπη στην καμπινα,λεει την ιδια απαντηση"δεν θα παρεις το αποτελεσμα που ειναι σχεδιασμενη να σου δωσει"
Φυσικα εσυ μπωρεις να κανεις οτι θες και να δοκιμασεις οτι θες,απλα το θεμα ειναι να εχεις και ενα πολυ καλο αποτελεσμα.Βεβαια να μην ξεχναμε και το θεμα περι γουστου,οτι εσενα αρεσει ετσι εμανα αλλιως και στο γειτωνα δεν αρεσει καθολου.Μεγαλο ταξιδι η κατασκευη καμπινας απο το μυδεν και με πολλες "παγιδες" που ξεφυτρωνουν ετσι ξαφνικα.Ομως πιστευω θα το απολαυσεις  ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος optimusgiannis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
ναι το ξερω οτι ειναι μεγαλο θεμα η κατασκευη καμπινας και η επιλογη ηχειου.απλα επειδη τα οικονομικα μου αυτην την περιοδο ειναι καπως και επειδη πιανουν τα χερια μου και εχω και ξυλα για κατασκευη καμπινας ειπα να το παλεψω και να αρκεστω μονο στην αγορα μεγαφωνου. αν επελεγα την αγορα του μεγαφωνου της καμπινας jet city 112?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γειά σου και καλώς ήρθες,
Κοίταξε εδώ: http://www.tube-town.net/ttstore/Speaker/by-Size/12-Guitar-Speakers:::42_513_517.html

και αν θελήσεις και έτοιμη καμπίνα υπάρχουν πολλές επιλογές: http://www.tt-cabs.com/engl/

Για οδηγό μεγαφώνων κοίταξε αυτό: http://www.tt-cabs.com/engl/?Tech/Speaker_Selction
..και αυτά:
Celestion V-Type 12" - Τι λέτε?..
Απ: Αγορά πολυτάλαντης 1χ12 καμπίνας για σπίτι

Η προσωπική μου πρόταση για αυτά που περιγράφεις είναι:
Η φθηνή και πολύ καλή: VType
Η ακριβή και πάρα πολύ καλή: Celestion G12H-75 Creamback

Φυσικά τα ίδια μεγάφωνα τα βρίσκεις και όπου αλλού θέλεις.
Ρίξε διάβασμα και τα λέμε αναλυτικότερα αν έχεις απορίες.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Θα σου πρότεινα εφόσον πας στην κατασκευή καμπίνας, να κατεβάσεις τα σχέδια από κάποια γνωστή 1χ12 (ENGL, Mesa Boogie, Marshall, Orange κτλ) και να την κοπιάρεις. Από εκεί και πέρα για μεγάφωνο θα σου πρότεινα κάτι σε Vintage 30's ή Greenback, και τα δύο της Celestion. Μία επιλογή πολύ καλή επίσης, και πιο ακριβή, είναι το Creamback το 75άρι επίσης της Celestion. Πάντως μην περιμένεις να κάνεις απλά ένα κουτί σε random διαστάσεις και να περιμένεις από το ηχείο να παίξει καλά. Μπορεί να το κάνει μπορεί και όχι, θα το καταλάβεις στις υψηλές εντάσεις. Βρες διαστάσεις και σχέδιο από την engl 1x12 (σου προτείνω εγώ) και προσπάθησε να την κάνεις. Σε νοιάζει ο ωφέλιμος εσωτερικός χώρος να είναι τα ίδια λίτρα ώστε το μεγάφωνο να συμπεριφέρεται όσο το δυνατόν πανομοιότυπα.
White noise

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
για ηχείο κοίτα εδώ

τα ηχεία των καμπινών jet city δε νομίζω πως πωλούνται ξεχωριστά . Είναι μια χαρά ηχεία πάντως . εγώ στην καμπίνα μου (jca24s) εχω το μαμίσιο eminence και ένα celestion g12t-75
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος optimusgiannis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
καλως σας βρηκα παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις θα κοιταξω αυτα που μου ειπατε και θα ριξω και διαβασμα αρκετο.τωρα για το ηχειο μαλλον να κανω κοπια καποιου  αλλου 112 φανταζει ποιο ευκολη μιας και θα εχω τα πατηματα.ευχαριστω και παλι και οτι χρειαστω τα ξαναλεμε :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Δες εδώ για διαστάσεις: http://www.thomann.de/gr/engl_e112vb.htm
..και μέγεθος Bass Port: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg706362#msg706362
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Πολλες καμπινες εχουν μονοση απο μεσα για να μην ακουγετε πολυ μπουμαριστος ο ηχος.Αν θες δοκιμασε το και αυτο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πολλες καμπινες εχουν μονοση απο μεσα για να μην ακουγετε πολυ μπουμαριστος ο ηχος.Αν θες δοκιμασε το και αυτο
Όχι, στις καμπίνες κιθάρας δεν μπαίνει μόνωση, κάνει τον ήχο τελείως "dead".
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
6965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 01:35
από Jezus
5 Απαντήσεις
3633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/08, 01:08
από The common cunning linguist
27 Απαντήσεις
10366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 15:48
από greg+9
9 Απαντήσεις
7117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 02:49
από RORY GALLAGHER
21 Απαντήσεις
7748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/09, 10:30
από Spartan Amplifications
3 Απαντήσεις
2925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/09, 16:27
από hypnotize
69 Απαντήσεις
18039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/11, 11:17
από billybistas
3 Απαντήσεις
2083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/11, 19:59
από vagtanplan
14 Απαντήσεις
6021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/14, 00:14
από kkmspm (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
4271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/16, 23:50
από saved