Αποστολέας Θέμα: Φωνή και ηχεία!  (Αναγνώστηκε 9739 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Withered

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Φωνή και ηχεία!
« στις: 29/06/08, 02:22 »
Διαπίστωσα σε θέματα ανατομίας πως το ανθρώπινο σώμα έχει αρκετά "ηχεία". Πως λοιπόν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω, κ αν χρησιμοποιούνται ούτως η άλλως να τα αναπτύξω? Με την σωστή αναπνοή? Η κάποιον άλλο τρόπο? Υπάρχουν ειδικές ασκήσεις?

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ηχεία!
« Απάντηση #1 στις: 29/06/08, 10:38 »
Διαπίστωσα σε θέματα ανατομίας πως το ανθρώπινο σώμα έχει αρκετά "ηχεία". Πως λοιπόν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω, κ αν χρησιμοποιούνται ούτως η άλλως να τα αναπτύξω? Με την σωστή αναπνοή? Η κάποιον άλλο τρόπο? Υπάρχουν ειδικές ασκήσεις?

όλα είναι θέμα ελέγχου του αέρα που χρησιμοποιείς... υπάρχουν φυσικά ειδικές ασκήσεις για κάθε ηχείο και θα έλεγα πως μόνο ένας δάσκαλος μπορεί να σε καθοδηγήσει σωστά και με ασφάλεια για την υγεία σου.

Αποσυνδεδεμένος Withered

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ηχεία!
« Απάντηση #2 στις: 29/06/08, 11:53 »
Yποθέτω λοιπόν ότι έφτασε η ώρα να βρώ και εγώ τον δάσκαλο μου! Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος VOICE TEACHER

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ηχεία!
« Απάντηση #3 στις: 03/07/08, 16:42 »
Μονο με μαθηματα φωνητικηs θα βρειs την ακρη με ολα αυτα που ακουs απο δω και απο κει. Δσκαλα φωνητικηs. wanda@mail.gr 

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Φωνή και ηχεία!
« Απάντηση #4 στις: 03/07/08, 16:59 »
Φρόντισε μόνο να μιλήσεις πρώτα με το δάσκαλό σου καθώς υπάρχουν πολλοί. Δεν ακολουθούν όλοι τις ίδιες μεθόδους.
Το ζήτημα είναι η μέθοδος που ακολουθεί ο δάσκαλος που θα επιλέξεις να ταιριάζει σε σένα και να μπορείς να αποδίδεις.
Τον δάσκαλο δεν τον παντρευόμαστε, μας βοηθάει να βελτιωθούμε αλλιώς αλλάζεις δάσκαλο.

Επίσης πρέπει ο δάσκαλος να είναι μεταδοτικός, υπάρχουν πολλοί που ενώ ξέρουν καλά τι κάνουν δε ξέρουν πως να στο μεταδόσουν και αυτό είναι πρόβλημα για όλους τους μαθητές.

Αυτά είναι μερικά γενικά πράγματα που πρέπει να προσέξεις για να είναι η επιλογή σου καλή.

Αποσυνδεδεμένος Aenima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Danse Macabre...
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ηχεία!
« Απάντηση #5 στις: 08/07/08, 22:19 »
Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες. Η χρήση των ηχείων γίνεται με το σωστό "airflow", κάτι που αποκτάς σε συνεργασία με τον κατάλληλο δάσκαλο για εσένα!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ηχεία!
« Απάντηση #6 στις: 17/10/08, 18:52 »
Διαφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες. ;D

Τα ανατομικά ηχεία (πχ ιγμόρειο άντρο, ηθμοειδείς κυψέλες, ρινοφάρυγγας) ήδη υπάρχουν, είναι εγγενές χαρακτηριστικό, και κανείς δεν μπορεί και με κανέναν τρόπο να επηρεάσει την αναπτυξή τους. (Με την εξαίρεση των βίαιων περιστατικών. Πχ. μια δυνατή μπουνιά στην παιδική ηλικία μπορεί να επηρεάσει την ανάπτυξη των ρινικών κοιλοτήτων - η εξαίρεση τονίζει τον κανόνα.)

Υπάρχει όμως η δυνατότητα να τα εκμεταλευτείς με τον καλύτερο τρόπο. Αυτό όμως δεν αποτελεί δείγμα σωστής ή βελτιωμένης χρήσης των σωματικών ηχείων, όπως ακριβώς η απόκτηση όμορφης τεχνικής στο παίξιμο της κλασσικής κιθάρας δίνει καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά δεν επηρεάζει το ηχείο της!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ηχεία!
« Απάντηση #7 στις: 17/10/08, 19:05 »
 @ Papous:
σύμφωνα με τη δική σου λογική, όλοι έχουμε εγγενώς χέρια και πόδια, αλλά αυτό δε σημαίνει από μόνο του ότι έχουμε και όλες τις δεξιότητες που μπορούμε να ασκήσουμε με τα μέλη αυτά.
  Φυσικά και όλοι έχουμε τα ανατομικά ηχεία, αλλά το να ασχοληθείς με το τραγούδι (ή τη ρητορική, ή την απαγγελία, ή το θέατρο και πολλά άλλα) προϋποθέτει την εξάσκηση ιδιαίτερων δεξιοτήτων μέσα από την καθημερινή τριβή με τις ιδιαιτερότητες του κάθε αντικειμένου και τη βελτίωση της λειτουργίας του σώματός μας.
 Όπως και για να παίξουμε κιθάρα δε βασιζόμαστε στο ότι όλοι έχουμε δάχτυλα, αλλά τα εξασκούμε, τους "μαθαίνουμε" τις θέσεις και τις τεχνικές που είναι ιδιαίτερες για την κιθάρα.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ηχεία!
« Απάντηση #8 στις: 17/10/08, 20:12 »
Η "δική μου λογική" ή "η δική σου" δεν παίζει κανένα ρόλο στην απάντηση, Salinas. Εξαρτάται από το τι εννοείς όταν λες "μέλος του ανθρώπινου σώματος" και τι όταν λες "φωνητικό ηχείο του ανθρώπινου σώματος" και εάν νομίζεις ότι το φωνητικό ηχείο μπορεί να χαρακτηριστεί ως μέλος.

Παρεμπιπτόντως θα ήθελα πολύ να γνωρίσω κάποιον που χειρίζεται κατά βούληση τα ηχεία που διαθέτει το ανθρώπινο σώμα. Το ηχείο κάνει απλά ενίσχυση του ήχου. Μπορώ να πιάσω άνετα δύο διακριτές αρμονικές στον ίδιο παλμό των φωνητικών μου χορδών αλλά αυτό δεν οφείλεται στον χειρισμό των ηχείων αλλά στον χειρισμό των επιπλέον φωνητικών οργάνων που έχω αναπτύξει.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ηχεία!
« Απάντηση #9 στις: 11/02/09, 03:24 »
Η φωνητική χρησιμοποιεί τα ηχεία του σώματος όμως όπως σωστά ειπώθηκε και εννοείται πως ο σωστά εκπαιδευμένος τραγουδιστής έχει συνείδηση του ποιο ηχείο του χρησιμοποιεί κάθε φορά και το κάνει κατα βούληση. Το μυστικό δεν είναι πάντως στα ηχεία... αυτά δίνουν ένταση και ένα συγκεκριμένο ηχόχρωμα στην φωνή μας. Το μυστικό είναι η χρήση του αέρα. Όταν μπορείς να ελέγξεις και να κατευθύνεις τον αέρα κατά βούληση στα ηχεία τότε πετυχαίνεις σωστή και ποιοτική φώνηση. Και αυτό φυσικά απαιτεί εκπαίδευση και δεν έρχεται απο την μια μερα στην άλλη.

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ηχεία!
« Απάντηση #10 στις: 11/02/09, 11:20 »
Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει πάντως είναι πολύ αναλυτικό βιβλίο  σε ο,τι έχει σχέση με τη φωνή:''Ανθρώπινη φωνή'' του Δημήτρη Κατσάνη  :)
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
6730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/08, 15:39
από ee6077
Ηχεια

Ξεκίνησε από rpt Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
2405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/08, 01:06
από rpt
0 Απαντήσεις
3458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/08, 19:14
από Back_For_More
17 Απαντήσεις
10850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/08, 00:20
από BluesMe
5 Απαντήσεις
4285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/08, 12:29
από zebric
5 Απαντήσεις
4697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 23:11
από elfiii2008
12 Απαντήσεις
4387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/09, 17:23
από Jezus
13 Απαντήσεις
6031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 08:45
από Sirhc
10 Απαντήσεις
8261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 20:17
από groovymood
12 Απαντήσεις
7768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/10, 15:52
από freemind