Αποστολέας Θέμα: Agora ki8aras  (Αναγνώστηκε 14621 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ibanezman666

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Agora ki8aras
« στις: 20/07/08, 19:23 »
Θελω να παρω νεα κιθαρα με FR και εχω υπ'οψιν μου αυτες και χρειαζομαι την γνωμη σας:
http://www.thomann.de/gr/ibanez_xpt700_rch.htm
http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_dimebag_dime_o_flame_ml_dbdf.htm

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #1 στις: 20/07/08, 22:42 »
Θα πήγαινα στήν Ibanez, άν είχα να διαλέξω ανάμεσα στίς δύο

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #2 στις: 20/07/08, 22:47 »
Την δευτερη με τιποτα! ΑΝ δεις τα γραφικα (φωτιες) απο κοντα θα μισησεις την Dean που βγαζει τετοια κιθαρα.. Ειναι pixels κανονικα οχι αστεια..

Αποσυνδεδεμένος Pandemonium

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #3 στις: 21/07/08, 02:19 »
Ibanez ασυζητητι
I'm to old for this nuts...!

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #4 στις: 21/07/08, 14:59 »
http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_dimebag_tribute_fbd_ml.htm
Αυτη ολα τα λευτα μου φαινεται ομως θα την χτυπουσα χαλαρα!  ;D

Η συγκεκριμενη ντιν που διαλεξες ειναι οντως μαπα. Μα καλα τα licensed fr της dean ειναι τοσο καλα που τα βαζουν σε ολες τις κιθαρες τους?  ???

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #5 στις: 21/07/08, 15:53 »
Μα καλα τα licensed fr της dean ειναι τοσο καλα που τα βαζουν σε ολες τις κιθαρες τους?  ???
Οχι, απλα ειναι φθηνα! Και οντως ειναι να αναρωτιεσαι πως γινεται να βαζουν σε κιθαρα των 1000 ευρω Licenced tremolo.
Εγω αν επαιρνα dimebag μοντελο θα επαιρνα αυτες που κυκλοφορουν στο ebay, τις Washburn...

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #6 στις: 21/07/08, 16:34 »
Μα καλα τα licensed fr της dean ειναι τοσο καλα που τα βαζουν σε ολες τις κιθαρες τους?  ???

Χίλιες φορές το εξάβιδο ;D ;D ;D
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #7 στις: 23/07/08, 15:59 »
Δεν μας εξηγείς όμως τι ακριβώς θέλεις να παίζεις. Κατά πάσα πιθανότητα Metal (όποιο παρακλάδι του κι αν σημαίνει αυτό). Σύμφωνα μα αυτές τις δύο κιθάρες που παραθέτεις, θα επέλεγα την Ibanez, αν και οι φήμες θέλουν τα μοντέλα της κάτω των 1000 ευρώ να υστερούν σε ήχο και ποιότητα κατασκευής. Εγώ δεν τα πιστεύω αυτά, αν δεν πιάσω μια κιθάρα στα χέρια μου. Οπότε, καλό θα ήταν να παίξεις και να ακούσεις πρώτα την κιθάρα που θέλεις να αγοράσεις. Κάνε πρώτα μια έρευνα στην Ελλάδα κι ύστερα κάνε order από το εξωτερικό.  :)

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #8 στις: 23/07/08, 16:14 »
Παρε τζακσον...
Στα 700-800€ εχει πολυ καλυτερα μοντελα...
Και αν ανεβεις λιγο ακομα υπαρχει η R24...

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #9 στις: 24/07/08, 02:06 »
Ταχύτατο μπράτσο, οκ τρέμολο (σωστά σεταρισμένο δέν χάνει πουθενά), Neckthrough κατασκευή, μαόνι λοιπό σώμα, binding, Dimarzio D-Activators από μανούλα, (για να μη σχολιάσω το reverse headstock και το απίστευτα μυτερό σώμα.. ειλικρινά η μόνη κιθάρα που μπορεί να συγκριθεί παιχτικά μαζί της είναι η SL3, απλά χάνει στο γεγονός του ότι ο Wizard με βολεύει λιγάκι παραπάνω (μου φαινεται πιό πλατύς)
Άν ψήνεσαι σε αυτά τα λεφτά για κάτι κοίτα η Jackson η Ibanez.
Ο Dimebag βλέπει αυτες τίς "Dean" από κεί πάνω και αμολάει κατάρες στόν Zelinsky...

Αλλιώς ίσως σου αρέσει κάτι σε Hellraiser ;)

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #10 στις: 28/07/08, 20:38 »
για να πάρεις dean πρέπει να ψήνεσε πολύ..αν θές πολύ πάρε και μή ρωτάς κανένα!
αν όμως δέν ψήνεσε πολύ θα απογοητευθείς,τότε να ψάξεις κάτι που να αξίζει περισσότερο τα λεφτά του
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος sasou08

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #11 στις: 01/08/08, 14:16 »
κι εγω μια ερωτηση ..σοορυ για off topic


Καλημερα!
ειμαι νομιζω η πιο ασχετη εδω μεσα.

Ενδιαφερομαι να κανω δώρο σε φιλο μου μια ηλεκτρικη κιθαρα. Ειναι αρχαριος αν και γνωριζει απο μουσικη-διπλ.πιανο-.Επειδη ειναι δώρο και δεν μπορω να δαπανησω πάνω απο 170-180 ευρώ μήπως μπορείτε να μου προτείνετε καμιά;
εχω δει τις Cort και τις Squier και τισ Career. η μια samick?
Ποια απ αυτές είναι κάπως καλή για starter?
Ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος Pandemonium

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #12 στις: 01/08/08, 14:49 »
Γεια σου,λοιπον μιας και ειναι αρχαριος θα σου προτεινα να παρεις η μια fender squier bullet http://www.adagio.gr/product.php?catid=23&prodid=288 η μια cort g-2t http://www.adagio.gr/product.php?catid=23&prodid=1674 η οποιες ειναι οι καταλληλοτερες για αρχαριους και ειναι και μια οικονομικη λυση(κατω απο αυτη τη τιμη πας για ρεπλικες),για την εισοδο στο κοσμο της κιθαρας και συγκεκριμενα της ροκ μουσικης αυτες της 2 που σου προτεινω εγω της θεωρω της πιο καταλληλες,αποψη μου.
Τωρα αν σκεφτεσαι στα λεφτα που μας λες να παρεις κατι πιο ολοκληρωμενο,παρτου ενα πακετο το οποιο περιεχει και ενα μινι ενισχυτη και διαφορα accesories, http://www.adagio.gr/product.php?catid=23&prodid=1592

Ελπιζω να βοηθησα
I'm to old for this nuts...!

Αποσυνδεδεμένος sasou08

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #13 στις: 01/08/08, 15:32 »
σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.θα δω τι θα κανω..μεταξυ cort και squier τι προτεινεις;;

Αποσυνδεδεμένος Pandemonium

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #14 στις: 01/08/08, 15:33 »
Αν και δε βλεπω καποιες τερααααστιες διαφορες εκτος απο το σχημα εγω θα επερνα squier
I'm to old for this nuts...!

Αποσυνδεδεμένος sasou08

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #15 στις: 01/08/08, 15:41 »
ναι;; γιατι οι περισσοτεροι μου προτεινουν cort  ασυζητητι λενε κιολας..ειδωμεν!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #16 στις: 01/08/08, 16:10 »
Γεια σου,λοιπον μιας και ειναι αρχαριος θα σου προτεινα να παρεις η μια fender squier bullet http://www.adagio.gr/product.php?catid=23&prodid=288 η μια cort g-2t http://www.adagio.gr/product.php?catid=23&prodid=1674 η οποιες ειναι οι καταλληλοτερες για αρχαριους και ειναι και μια οικονομικη λυση(κατω απο αυτη τη τιμη πας για ρεπλικες),για την εισοδο στο κοσμο της κιθαρας και συγκεκριμενα της ροκ μουσικης αυτες της 2 που σου προτεινω εγω της θεωρω της πιο καταλληλες,αποψη μου.
Τωρα αν σκεφτεσαι στα λεφτα που μας λες να παρεις κατι πιο ολοκληρωμενο,παρτου ενα πακετο το οποιο περιεχει και ενα μινι ενισχυτη και διαφορα accesories, http://www.adagio.gr/product.php?catid=23&prodid=1592

Ελπιζω να βοηθησα


Με λίγα παραπάνω χρήματα χρήματα από αυτά που θα πλήρωνες στο Adagio για μια Bullet Squier, μπορείς να αγοράσεις από τον Thomann μια Affinity που είναι πολύ καλύτερη κιθάρα, με πολλές επιλογές μαγνητών, ταστιέρας, χρωμάτων κλπ, χωρίς να ξεφύγεις από τον προϋπολογισμό σου. Όσο για την Cort που προτείνει ο Pandemonium, πρόκειται για την G-200. Tο "2Τ" είναι το χρώμα (2-tone sunburst). Επίσης καλή κιθάρα, και σίγουρα καλύτερη από τη Bullet...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #17 στις: 01/08/08, 16:32 »
Θα δώσεις 1000€ και μιλάμε ακόμα για Dean?Εννοείται Ibanez και δη όταν πρόκειται για FR...Ακόμα και στα πιο φτηνά της όργανα βάζει το Edge 3 που είναι κατά κράτη καλύτερο από Dean...Καλή τύχη στην επιλογή σου πάντως

Αποσυνδεδεμένος sasou08

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #18 στις: 01/08/08, 16:33 »
απλα την affinity πρεπει να την αγορασω ονλαιν απο τον θωμα ;) και θα ειναι εδω σε 4-6 μερες φοβαμαι λιγο τις ηλεκτρονικες αγορεσ ενω την cort απο εδω.
θα ηθελα να εχει και λιγο κοκκινο και ι g-200  ειναι μονο σε ασπρο .
η cort g-2t  δεν τη συστηνεις με τιποτα?
ευχαριστω και σορρυ αν σας εχω πρηξει!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #19 στις: 01/08/08, 17:11 »
η cort g-2t  δεν τη συστηνεις με τιποτα?
ευχαριστω και σορρυ αν σας εχω πρηξει!

Δευ υπάρχει Cort G-2T. To μοντέλο είναι το G-200, απλά φαίνεται ότι στο Adagio έχουν κάνει κάποιο λάθος. Όπως σού είπα πριν, το 2T αναφέρεται στο χρώμα της κιθάρας...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Pandemonium

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #20 στις: 01/08/08, 17:40 »
Ναι αλλα αμα την παρει απο Θωμα δεν ειναι +30 ευρω μεταφορικα?εδω δε παιζει αν την βρει πανω κατω οσο την εχει ο Θωμας μαζι με τα μεταφορικα?
I'm to old for this nuts...!

Αποσυνδεδεμένος sasou08

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #21 στις: 01/08/08, 18:18 »
Ναι αλλα αμα την παρει απο Θωμα δεν ειναι +30 ευρω μεταφορικα?εδω δε παιζει αν την βρει πανω κατω οσο την εχει ο Θωμας μαζι με τα μεταφορικα?




     6χορδες ηλεκτρικές κιθάρες    

«Προηγούμενη
   

Επόμενη»
   

CORT G-2T
Σώμα από basswood, μπράτσο από maple, ταστιέρα από rosewood και μονό-μονό-διπλό μαγνήτες. Μία κιθάρα σε σχήμα τύπου Stratocaster, ελαφριά σε βάρος, με καλή ποιότητα κατασκευής και εύκολο παίξιμο, σε απίστευτη τιμή. Κατάλληλη για αρχάριους και οικονομικό (περισσότερα...)

Τιμή: 155 €
   

CORT G-200
Μια κιθάρα με σώμα από Basswood, μπράτσο από maple και ταστιέρα από rosewood. Φοράει Power Sound μαγνήτες και Full Action II τρέμολο. Κατάλληλη για ξεκίνημα με εύκολη πρόσβαση σε πολλαπλούς ήχους, χαμηλή τιμή σε καλή ποιότητα. (περισσότερα...)

Τιμή: 185 €

gi aytes tis 2 lew... sorry an den ta pianw me tin 1i  >:(

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #22 στις: 01/08/08, 18:27 »
Φαντάζομαι ότι αυτό που παραθέτεις το πήρες από το site Αdagio; Προφανώς ένας από τους δύο μας κάνει λάθος, γιατί δεν γνωρίζω κανένα μοντέλο της Cort με το όνομα 2GT, ούτε στην ιστοσελίδα της Cort αναφέρεται κάτι σχετικό. Αν είναι δικό μου το λάθος ζητώ συγγνώμη, αλλά από τη φωτογραφία που παρέθεσε ο Pandemonium μού φάνηκε ότι ήταν η G-200
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος sasou08

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #23 στις: 01/08/08, 18:31 »
Φαντάζομαι ότι αυτό που παραθέτεις το πήρες από το site Αdagio; Προφανώς ένας από τους δύο μας κάνει λάθος, γιατί δεν γνωρίζω κανένα μοντέλο της Cort με το όνομα 2GT, ούτε στην ιστοσελίδα της Cort αναφέρεται κάτι σχετικό. Αν είναι δικό μου το λάθος ζητώ συγγνώμη, αλλά από τη φωτογραφία που παρέθεσε ο Pandemonium μού φάνηκε ότι ήταν η G-200


την πηρα απο το σαιτ του  http://tseliosmusic.gr/index.php?ftype=prodList&type=3&or1=0&or2=10 τσελιου στη θεσσαλονικη

www.tseliosmusic.gr
 kala ki egw den kserw apla etsi to eida..

Αποσυνδεδεμένος sasou08

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Agora ki8aras
« Απάντηση #24 στις: 01/08/08, 18:33 »
Φαντάζομαι ότι αυτό που παραθέτεις το πήρες από το site Αdagio; Προφανώς ένας από τους δύο μας κάνει λάθος, γιατί δεν γνωρίζω κανένα μοντέλο της Cort με το όνομα 2GT, ούτε στην ιστοσελίδα της Cort αναφέρεται κάτι σχετικό. Αν είναι δικό μου το λάθος ζητώ συγγνώμη, αλλά από τη φωτογραφία που παρέθεσε ο Pandemonium μού φάνηκε ότι ήταν η G-200


την πηρα απο το σαιτ του  http://tseliosmusic.gr/index.php?ftype=prodList&type=3&or1=0&or2=10 τσελιου στη θεσσαλονικη

www.tseliosmusic.gr
 kala ki egw den kserw apla etsi to eida..


molis mou apadisan apo ton tselio auto :

" Kalispera sas
H diafora einai stin poiotita twn ksylwn twn organwn, h opoia einai para poly mikri. "

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 23:49
από metalmike
13 Απαντήσεις
5501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 00:05
από Serviani
109 Απαντήσεις
25298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 01:04
από Guitar-t
0 Απαντήσεις
1317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 17:52
από Απόλλων
40 Απαντήσεις
9715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/11, 13:29
από rgplayer14
10 Απαντήσεις
4304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 16:22
από rudi
4 Απαντήσεις
2683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/12, 15:43
από geopaok