Αποστολέας Θέμα: Ibanez ECHO Shifter Delay ή και κάτι άλλο  (Αναγνώστηκε 2949 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Χαίρετε, δεν ξέρω αν ζει ακόμα το Kithara, αλλά γράφω πριν την αγορά, από παράδοση.
Ψάχνω ένα delay, στα 100-150ευρώ μάλλον απ'το οποίο θέλω κατά βάση να έχει πρακτικό tap tempo για live καταστάσεις

Έπεσα σήμερα πάνω σ αυτό

με ξεχωριστό κουμπί για tap και στα 120 ευρώ φαίνεται πολύ βολικό. Δε θα με χαλούσε βέβαια αν είχε και κανένα εξτραδάκι, κανένα reverse κλπ. Καμία άποψη; Κάποια άλλη πρόταση;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Ibanez ECHO Shifter Delay ή και κάτι άλλο
« Απάντηση #1 στις: 21/12/15, 22:08 »
Γιατί να μη ζεί το κιθάρα ωρέ παιδί;

To ibanez δεν το έχω δοκιμάσει αλλά τα specs του μου κινούν το ενδιαφέρον να το κάνω και σίγουρα με 120€ δε βρίσκεις πολλά αναλογικά delay με tap tempo και 1000ms delay time. Σίγουρα, πάντως, θα το δοκίμαζα πριν το πάρω.

Τα εξτραδάκια που ζητάς, reverse,  presets, loopers κλπ κλπ είναι χαρακτηριστικά των ψηφιακών delay και άρα ψάχνουμε κάτι διαφορετικό. Σε ψηφιακά, γύρω στα 160€ θα σου πρότεινα το EHX stereo memory man with hazarai (του οποίου τυγχάνω κάτοχος) και το tc Nova delay (το οποίο έχω δοκιμάσει) και μου άρεσαν αμφότερα.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Ibanez ECHO Shifter Delay ή και κάτι άλλο
« Απάντηση #2 στις: 22/12/15, 11:39 »
Χαίρετε, δεν ξέρω αν ζει ακόμα το Kithara, αλλά γράφω πριν την αγορά, από παράδοση.

προδοσία, και απο μεγάλους παλαιούς ?!? Θεοί !!!  :o

α) μου έκανε απίστευτη εντύπωση το γεγονός πως με αυτή την τιμη έχει τόσα features...
β) θυμίζει mooger... μόνο καλό είναι αυτό...  ;D
γ) σε αυτές τις τιμές δεν ξέρω... μακριά απο EHX ?

tl/dr:

1) Tο μόνο αρνητικό σε διάφορα reviews που διάβασα ήταν το θέμα της τροφοδοσίας... σε κάποιους μετα απο λίγο το πετάλι δεν δουλευει...  :-\ !!

2) Βέβαια όλοι συμφωνούν στο οτι ακούγεται μια χαρά  :D !!!

και copy/paste ενα review...

" bought this to replace my not-always-reliable EH MemToy (had switch issues, would occassionaly cut all signal)... The Ibanez delay is functionally PERFECT if you're the type that loves to grab the knobs and create cascading walls of self oscillation (like me) - this was MADE for that. I found the depth & range of all adjustment perfect, good LED indications, and a TAP (sweet). BUT, and this is a very big but, the unit creates a big wall of hiss in the signal chain - even when switched off. Like, a very unacceptable amount in my setup. I mostly play high-gain guitar, if you play real clean the hiss might not be so bad. I have 7 pedals on my board, and only the Ibanez Echo Shifter one has such an issue. Had to send it back, but I really really wanted it to work well. If I see a future rev where they specifically say they have addressed this issue, I'd buy it again. I also worried about the slider - not really heavy duty and in a kind of vulnerable spot if you Godzilla your pedals ever... (my band's singer does this for me from time to time) "



Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/08, 00:04
από JimTemoe
2 Απαντήσεις
2874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 19:54
από Ibanezακιας
8 Απαντήσεις
7617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 11:31
από Spartan Amplifications
0 Απαντήσεις
1637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/10, 12:29
από Blue Wizard
15 Απαντήσεις
5390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 12:58
από Germ1984
7 Απαντήσεις
4459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/11, 12:06
από ibanezbass
0 Απαντήσεις
1942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/12, 13:35
από pipisgr2000
13 Απαντήσεις
5377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/12, 20:52
από Kosthrash
1 Απαντήσεις
2939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/13, 22:31
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/14, 00:05
από Βραζίλης