Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 695017 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Εξωτερικα pot για τα prescence, mid και bass μπορω να βρω στην Ελλαδα?

Βρίσκεις αλλά ίσως όχι alpha σαν αυτά που παίρνουμε από banzai, smallbear κλπ. Εγώ από Χαλκίδα βρίσκω κυρίως Piher
(ίδια μάρκα με τα τριμμεράκια δηλαδή), πλαστικά όμως όχι μεταλλικά. Το Noisy cricket πάντως με αυτά μια χαρά δουλεύει και σπέρνει κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Υπαρχει μηπως καποιο σχολιο για το συγκεκριμενο κυκλωμα σε αυτη τη χρηση?
Πιστευω μπορω να το κατασκευασω απο το σχηματικο που ειδα, δεν ειναι τιποτα δυσκολο, μονο λιστα με τις τιμες αντιστασεων/πυκνοτων δεν βρηκα  :-\
Έχεις ΠΜ..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Παιδιά, πρόσφατα καταπιάστηκα με τα διάφορα variations του Mini Booster του Jack Orman, με την κλασική συστοιχία δύο τρανζίστορ, με αναφορά στο Okko-Diablo που ποστάρατε λίγο πιο πρίν..

Το Mini Booster έχει πολύ παρόμοια σχεδίαση με το Booster section του Okko-Diablo (http://revolutiondeux.blogspot.com/2012/01/okko-diablo-boost.html)..

Έχω φτιάξει ήδη ένα Mini Booster βασισμένο στην πλακέτα του Orman και πειραματίστηκα με τα J201 και τα MPF102.. πολύ διαφορετικές χροιές και ρυθμίζοντας το Biasing με pots γίνονται απίθανα πράγματα.. μου έχει ανοίξει η όρεξη.

Λοιπόν, πρόσφατα κοιτώντας το site τους είδα ότι έχουν φτιάξει ένα βελτιωμένο version του Okko-Diablo σε πλακέτα το Tweed Stack. Όσοι ενδιαφέρεστε για το Okko-Diablo, μην το παρακάμψετε, το Tweed Stack είναι η τελευταία απάντηση του Orman στην εταιρεία που του "δανείστηκε¨το αρχικό design και έχει πέσει πάρα πολύ σκέψη στο κύκλωμα..

Έτσι, παράγγειλα σήμερα 2 Tweed Stack πλακέτες για δοκιμές. Στην μία θα φτιάξω το Tweed Stack του Jack Orman και στο άλλο θα φτιάξω ένα version του κλασσικού Okko-Diablo.

Θα ποστάρω λεπτομέρειες με την υλοποίηση!.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Στην μία θα φτιάξω το Tweed Stack του Jack Orman και στο άλλο θα φτιάξω ένα version του κλασσικού Okko-Diablo.

Απ'τα βιντεάκια του Gregor Hilden ακούγεται πολύ καλή περίπτωση το πετάλι. Ενδιαφέρον έχει να μας πεις τις διαφορές τους.

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κάτι, επειδή είμαι έτοιμος να φτιάξω το barber overdrive, αν κάνουμε τη μόντα με τις διόδους γερμανίου κλπ στο clipping section τότε χάνουμε τη δυνατότητα να ακούγεται σαν το κανονικό.??
Θέλω να πω, μπορώ να φτιάξω το πετάλι όπως έρχεται από τον κατασκευαστή και απλά με τον διακόπτη να έχω τις 2 επιπλέον επιλογές clipping.??

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Να ρωτήσω κάτι, επειδή είμαι έτοιμος να φτιάξω το barber overdrive, αν κάνουμε τη μόντα με τις διόδους γερμανίου κλπ στο clipping section τότε χάνουμε τη δυνατότητα να ακούγεται σαν το κανονικό.??
Θέλω να πω, μπορώ να φτιάξω το πετάλι όπως έρχεται από τον κατασκευαστή και απλά με τον διακόπτη να έχω τις 2 επιπλέον επιλογές clipping.??
Με τον διακόπτη αυτό (On-Off-On), μπορείς να έχεις 2 επιλογές clipping, σύν μία στο κέντρο χωρίς clipping εξαρτήματα, με το clipping να προέρχεται μόνο από το λοιπό κύκλωμα (μην χάσεις αυτό το option είναι η συμβουλή μου).
Οπότε εάν θέλεις το αρχικό, αντί για τα LED βάλε τις διόδους σιλικόνης, και κράτα και τις διόδους γερμανίου από την άλλη πλευρά, που είναι και ο καλός συνδυασμός.
Για παραπάνω συνδυασμούς, θα μπορούσε να χρησιμοποιηιεί ένας περιστροφικός διακόπτης, που να δίνει 4 ή και 6 επιλογές από clipping εξαρτήματα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
θα μπορούσα να παραλείψω την -χωρίς clipping -- επιλογή βάζοντας εκεί τις διόδους σιλικόνης..?? η θέλω άλλου είδους dpdt.?? μάλλον θα βάλω sockets για να δοκιμάσω.. Επίσης, τι κάνουν αυτά τα τρανζίστορ στην έξτρα πλακετίτσα..??  ???


edit : τώρα είδα ότι δε γίνεται..  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 27/03/12, 18:52 από sta.papad »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
θα μπορούσα να παραλείψω την -χωρίς clipping -- επιλογή βάζοντας εκεί τις διόδους σιλικόνης..?? η θέλω άλλου είδους dpdt.?? μάλλον θα βάλω sockets για να δοκιμάσω.. Επίσης, τι κάνουν αυτά τα τρανζίστορ στην έξτρα πλακετίτσα..??  ???
edit : τώρα είδα ότι δε γίνεται..  :-\

Σωστά είδες ότι δεν γίνεται..

Τα τρανζίστορ είναι σε σειρά με τις δύο διόδους γερμανιου και κάνουν μαζί έναν πολύ boutique τρόπο να παράγεται clipping, που έχει πολύ ανώτερα χαρακτηριστικά βαθμιαίας παραμόρφωσης, παρόμοια με των λυχνιών: Απ: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Να ρωτήσω κάτι, επειδή είμαι έτοιμος να φτιάξω το barber overdrive, αν κάνουμε τη μόντα με τις διόδους γερμανίου κλπ στο clipping section τότε χάνουμε τη δυνατότητα να ακούγεται σαν το κανονικό.??
Θέλω να πω, μπορώ να φτιάξω το πετάλι όπως έρχεται από τον κατασκευαστή και απλά με τον διακόπτη να έχω τις 2 επιπλέον επιλογές clipping.??
Με τον διακόπτη αυτό (On-Off-On), μπορείς να έχεις 2 επιλογές clipping, σύν μία στο κέντρο χωρίς clipping εξαρτήματα, με το clipping να προέρχεται μόνο από το λοιπό κύκλωμα (μην χάσεις αυτό το option είναι η συμβουλή μου).
Οπότε εάν θέλεις το αρχικό, αντί για τα LED βάλε τις διόδους σιλικόνης, και κράτα και τις διόδους γερμανίου από την άλλη πλευρά, που είναι και ο καλός συνδυασμός.
Για παραπάνω συνδυασμούς, θα μπορούσε να χρησιμοποιηιεί ένας περιστροφικός διακόπτης, που να δίνει 4 ή και 6 επιλογές από clipping εξαρτήματα.

Εγώ αυτό έκανα, αντί για LED έβαλα τις διόδους που έχει το στοκ πετάλι για να κρατήσω και τον αρχικό του ήχο, γιατί μου αρέσει καλύτερα σε χαμηλές εντάσεις. Στην άλλη θέση έβαλα το συνδιασμό τρανζιστορ-διόδους γερμανίου γιατί βγάζει πολύ ξεχωριστό ήχο, και στη μεσαία θέση ο διακόπτης είναι OFF. Αυτή τη θέση πίστεψέ  με τη θέλεις, ειδικά με πεσμένη μπαταρία (6-8 volt) βγάζει φοβερό ήχο.

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ..!  :D
Μετά και από το diy muff έχω αναπτύξει μια πολύ ιδιαίτερη και τρυφερή σχέση με τα sockets..!! :p  0:)  Άρα θα κάνω τα πειράματά μου..  8)

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ..!  :D
Μετά και από το diy muff έχω αναπτύξει μια πολύ ιδιαίτερη και τρυφερή σχέση με τα sockets..!! :p  0:)  Άρα θα κάνω τα πειράματά μου..  8)

Και εγω μετα απο ενα πεταλι αλλα δεν θυμαμαι ποιο! ;D
Παντως επειδη τον τελευταιο καιρο δοκιμασα πολλα κατεληξα στο να χρησιμοποιω 8pin socket κομμενα στην μεση και βγαζοντας απο καθε πλευρα τα δυο μεσαια lugs...(βεβαια αναλογα με το εξαρτημα που σοκεταρουμε! ;) )
Αντε και καλο ξεμεσιασμα! :)

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα..!  ;D  Αν αλλάξουμε τον πυκνωτή C6 του overdrive πετυχαίνουμε αλλαγή στα πρίμα η στα μπάσα..?? Δεν είχα 0.02uf και έβαλα 0.018uf και το πετάλι "Ξύνει" κάπως..  Μήπως φταίει αυτό.??

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Καλησπέρα..!  ;D  Αν αλλάξουμε τον πυκνωτή C6 του overdrive πετυχαίνουμε αλλαγή στα πρίμα η στα μπάσα..?? Δεν είχα 0.02uf και έβαλα 0.018uf και το πετάλι "Ξύνει" κάπως..  Μήπως φταίει αυτό.??
Μου φαίνεται ελάχιστη η διαφορά για να ακούγεται.. αν όντως ξύνει και φταίει κάτι, μάλλον είναι κάτι άλλο.
Τσέκαρε προσεκτικά το κύκλωμα σου χωρίς βιασύνες.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπόν, τελικά υπήρχε κάπου βραχυκύκλωμα..


Όμως παρατήρησα ότι το πετάλι είχε περισσότερα πρίμα απ οτι θα έπρεπε.. ακόμα και με το tone γυρισμένο όλο στα αριστερά ο ήχος ήταν περισσότερο πρίμος από τον ήχο που έπαιρνα με true bypass..  Βέβαια για καλή μου τύχη στη θέση του c1 είχα βάλει sockets και δοκίμασα και έναν 0.022uf .. και το πρόβλημα (με τα έντονα πρίμα) λύθηκε.. όμως ακόμα, κάτι δεν μου πάει καλά..  :-\


Ερώτηση..: :eee  Τι επίδραση έχουν στον τελικό ήχο τα τρίμερς και το ποτενσιόμετρο του tone..? το bass ίσα ίσα που μου προσθέτει λίγα μπάσα.. και το  presence δεν μπορώ να  καταλάβω καλά αν είναι στα αριστερά η στα δεξιά..(Μπορεί να είναι αυτός ο ένοχος.)  Έτσι πρέπει να είναι, η να ξαναρχίσω την αποσφαλματοποίηση..??    :wall


Μάλλον θα το ξανακοιτάξω το πρωί με καθαρό μυαλό.. :faint
« Τελευταία τροποποίηση: 31/03/12, 02:16 από sta.papad »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Καλά έκανες και αύξησες τον C1, από τα 56nF στα 220nF, απλά έχε υπ'όψιν σου ότι επειδή ο C1 είναι decoupling cap με τον τρόπο αυτό σεν έκοψες πρίμα, αλλά αύξησες μπάσα.
Και εγώ γενικά αυξάνω τους decoupling caps, εάν έχει το αποτέλεσμα που θέλεις, όλα καλά.

Τώρα τα trimpots έχουν πράγματι μικρή απόκριση. Όχι όμως μηδενική. Το presence πρέπει να κάνει αιαθητή διαφορά, αλλιώς κάπου υπάρχει και κάποιο άλλο πρόβλημα.

Τέλος το tone έχει επίσης μικρή απόκριση, από τον σχεδιασμό του και γιαυτό έχω ποστάρει ένα μικρό Tone Mod, σου συστήνω να το δοκιμάσεις, κοίτα αυτά:
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ανδριανέ ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη..!!
Το έκανα το tone mod.. Όντως είδα διαφορά..  Ίσως μειώσω κι άλλο την R8 βέβαια.. Και θα παίξω λίγο ακόμα με τον C1 για να φέρω το πετάλι ακριβώς στα μέτρα μου..!!

Η ερώτησή μου είναι αν μαζί με τον C1, πρέπει να αλλάξω και την τιμή της R2.
Υπάρχει κάποια ιδανική τιμή για τον decoupling cap..?

Διάβασα αυτή τη σελίδα.. http://www.beavisaudio.com/techpages/Caps/  στη παράγραφο:
The Input and Output Caps και λέω να αυξήσω ακόμα παραπάνω τον c1 στα 1uF έτσι ώστε να περνάνε όλες οι συχνότητες, και να δω τι θα κάνω μετά..
Κάποιο κομμάτι του κυκλώματος μου δίνει πολλά πρίμα και μου κόβει μπάσα.. :faint  Μάλλον πάω για debugging..

Τώρα περιμένω να μου έρθουν και οι δίοδοι γερμανίου για να ακούσω και την άλλη επιλογή clipping.. ;D

 P.S: Πότε θα έχουμε νέο project..??  :cloud


edit: Μετά από αρκετό ψάξιμο εντόπισα το  πρόβλημα μεταξύ των 2 σταδίων ενίσχυσης(Καλά δεν το λέω.?).. Δηλαδή στο tonestack.. Ενώ δε φαίνεται να υπάρχει κάποια λάθος κόλληση..


Στη θέση της R8 έβαλα μία 13k.. κέρδισα πολλά μπάσα.. Όμως το tone απο τη μέση και δεξιά είναι άχρηστο..
Πως θα μπορέσω να κρατήσω αυτά τα μπάσα και να αφαιρέσω τα πρίμα ετσι ώστε να λειτουργώ το tone στη μέση.? Να δοκιμάσω να αλλάξω κάποιον από τους πυκνωτές c5 c6 c7..?


 Μου φαίνεται περίεργο να χρειάζεται να κάνω τόσο δραστικές επεμβάσεις στο κύκλωμα για να φτάσω έστω κοντά στις αναλογίες πρίμων και μπάσων συχνοτήτων του σήματος που μπαίνει στο πετάλι.. :eee
Συγνώμη για το μεγάλο και κάπως παρωχημένο πόστ.. :sad
« Τελευταία τροποποίηση: 01/04/12, 01:46 από sta.papad »

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
P.S: Πότε θα έχουμε νέο project..??  :cloud

Προτείνω Okko Diablo.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
P.S: Πότε θα έχουμε νέο project..??  :cloud

Προτείνω Okko Diablo.
Ναι, με ενδιαφέρει και εμένα αυτό το project, να το ξεκινήσουμε σύντομα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Παιδιά, εδώ υπάρχουν πολλά schematics γνωστου εξοπλισμού (πχ η προενισχυση Ε-530 της Ενγκλ), δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να υλοποιησει καποιος μονος του κατι απο αυτα - σορυ για το ακυρο ποστ

http://www.freeinfosociety.com/electronics/schempage.php?cat=1
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ γλυκοκοιτάζω το  Suhr Riot


http://www.sabrotone.com/wp-content/uploads/2011/09/Riot.gif


Φαίνεται απίθανο πετάλι...!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Layouts και Schematics για το Οkko Diablo + Boost:

Βy popular demand, αλλά και πολύ προσωπικό ενδιαφέρον, ξεκινάμε την υλοποίηση του πλήρους πεταλιού Okko Diablo με το Βoost Section μαζί.

Τα layout ήταν έτοιμα και verified, oπότε δεν ήταν εκεί το πρόβλημα.. το πρόβλημα ήταν ότι στο αρχικό schematic δεν ήταν αντίστοιχα τα νούμερα των υλικών με το layout. Οπότε έκατσα και μαζί με το δικό μου verification έκανα και μία επανα-αρίθμιση όλων των υλικών και στα δύο layouts, με σκοπό τον μεγαλύτερο έλεγχο και την καλύτερη απολάθωση των κατασκευών όσων φίλων ακολουθήσουν.

Layout για το Οkko Diablo:
 



Schematic για το Οkko Diablo Main




Schematic για το Οkko Diablo PSU




Colored Traces για το Οkko Diablo



« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/12, 17:39 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Layout για το Οkko Boost:




Schematic για το Οkko Boost:




Colored Traces για το Οkko Boost:



Επόμενα post:
  • Λίστα Υλικών για το Okko Diablo Main
  • Λίστα Υλικών για το Okko Diablo Boost
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/12, 17:40 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα..!! :)

Θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος πως πρέπει να γίνει η σύνδεση του On/Off SW και γενικότερα του 3pdt έτσι ώστε να κρατήσω την "a la andrianos"  συνδεσμολογία με το input jack ως διακόπτη..?


Αυτό το πετάλι έχει ένα διπλό led το οποίο είναι περασμένο στο κύκλωμα έτσι ώστε να αναβοσβήνει καθώς παίζουμε.. Άρα δε χρειάζεται άλλο led εκτός από αυτό. 

Έχω μπερδευτεί λιγάκι.. ??? 

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχω μπεί κι εγώ στην διαδικασία της κατασκευής booster, buffer και αν τα καταφέρω του overdrive.


Δεν έχω ιδέα από κολλήσεις και ηλεκτρονικά, οπότε τα ψάχνω στο νετ.


Έχω σημειώσει τα υλικά που χρειάζονται και τα έχω βάλει στο καλάθι μου από banzai, όμως δυστυχώς δεν έχει τίποτα από Xicon Greenies.
Μπορώ να βρώ  τα συγκεκριμένα από κάπου στην Αθήνα, ή να περιμένω να τα ξαναφέρει το banzai για να ολοκληρώσω την παραγγελία μου?

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
O Billonious έχει γράψει κάπου :

Παράθεση
αν δεν βρισκεις greenies πυκνωτες, μπορεις να ζητησεις πυκνωτες ΜΚΤ ή πολυεστέρα (ειναι το ιδιο) 100nF. Αν δεν εχουν, ζητα κεραμικους πυκνωτες 100 nF. Ισχυει πως 0,1μF = 100nF.  Οποιοδηποτε μαγαζι με ηλεκτρονικα αλλα οχι ηλεκτρολογικα θα σε εξυπηρετησει.
Θεωρητικα ολοι αυτοι οι πυκνωτες κανουν την ιδια δουλεια. Επειδη ομως στην πραγματικοτητα καθε τεχνολογια κατασκευης εχει διαφορετικες ανοχες και προδιαγραφες, να θυμασαι σαν κανονα πως οταν θελεις HiFi βαζεις ΜΚΤ, οταν θελεις λιγο "χρωμα" και "mojo" (οπως στις κιθαρες) βαζεις greenies και τανταλιου, ενω οι κεραμικοι ειναι μια μετριοτητα χωρις ωστοσο να ειναι κακοι.


Και ο adr1anos:
Παράθεση
Εχει τεθεί αρκετές φορές αυτό το θέμα, πράγματι το Banzai δεν φέρνει πια Xicon Greenies 0,1uF, το πιο κοινό decoupling capacitor που χρησιμοποιούμε..

Η σειρά Panasonic SMF που προτάθηκε δεν έχει 0,1uF (ακριβώς, έχει σε τιμές κοντινές).

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ λοιπόν, αντί για Xicon Greenies 0,1uF χρησιμοποιήστε αυτό, που είναι επίσης της Xicon που την προτιμάμε:
  Xicon MPP 0,1uF
http://www.banzaimusic.com/Xicon-MPP-0-1uF.html

"A very high quality, cost effective range of coupling capacitors"[/size][/color]

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)