Αποστολέας Θέμα: Ενα παρεξηγημενο οργανο απο τους περισσοτερους...  (Αναγνώστηκε 42987 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εγώ σαν κι8αρίστας πάλι ένα έχω πω..αφηστε (εν μέρει) το μπάσο και πιάστε το...     κόντραμπασο    ;D


Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Καλησπερα.. Βλεπω να αναφερεται το Βασικο οργανο ως συνοδευτικο συνεχως εδω μεσα, και κυριως του συναδελφους να ενοχλουνται.. Γνωμη μου ειναι οτι ειναι συνοδευτικο οργανο, αρκει να καταννοει κανεις αυτο που οι πιο πολλοι θεωρουν ως συνοδεια.. Δηλαδη εαν χωρισουμε τη μουσικη σε συνοδεια και σε σολο, τοτε εντασεται στη νπρωτη κατηγορια οντως.. (ηδη πρεπει να εχω κανει απειρα ορθογραφικα αλλα χεστηκα κιολας LoL) . Σκοπος του μπασο, της Βασης δηλαδη, στη μουσικη ειναι να δωσει το ρυθμο σε αυτην.. Αν και παρεξηγημενο σαν εκφραση, να δωσει το groove (και λεω παρεξηγημενο γιατι εχω δει να το χρησιμοποιουν για τα παντα).. Ποσο πολλα η ποσο λιγα θα παιξει, δεν το γνωριζω , και κυριως δεν βλεπω καποιο κριτηριο σε κατι τετοιο. Ποσες νοτες σε ενα μετρο ειναι πολλες και ποσες λιγες? Συμφωνω με το ρητο : "Δεν θελω πολλες νοτες (φλυαρια), μοναχα μια.. Θελω μια B αλλα να ειναι μια ωραια Β.. Μια ζυγισμενη με πολυ συναισθημα..". Αυτο που παρατηρω σε ενα live οσον αφορα το παιξιμο μου ειναι το εξης : Το κοινο κουνηθηκε οταν Funk-αραμε και οταν παιξαμε swing, χτυπησαν καποιοι τα δαχτυλα τους. Στα slow, καταφεραμε να κοιτανε ολοι την τραγουδηστρια, και να εχουμε φτιαξει το καταλληλο υποβαθρο ωστε να φαινεται πανω απο ολα.. (λεω καταφεραμε γιατι οτι πετυχαινω το κανω εγω και ο ντραμερ κι οχι ο καθενας μονος του..Δωσμου εναν κουλο ντραμερ χωρις δυναμικες και δεν παει να ειμαι  ο Jaco, θα παρω τα @@ ου!). Ηρθε ενας απο τους μουσικους που βρισκονταν απο κατω, να μου πει "με εκανες να παρατηρησω , θετικα, το μπασο αποψε" κατι που οφειλει να μου φτανει σαν σχολιο, δεδομενο το επιπεδο της ελλαδας στο ακουσμα του συγκεκριμενου οργανου.  Εαν τα πετυχα αυτα, εκανα σωστα τη δουλεια μου..
Ξερεται το να πει κανεις οτι ο μπασιστας παιζει παπαδες, δεν ξερω εαν ειναι υπερ του. Μπορει και να κιθαριζεται! LOL (αδοκιμος ορος).. Εχω παρακολουθησει σε βιντεο απειρα live του Jaco, του Miller, τουClark και αλλων μεγαλων, και τελικα αυτο που συμπερανα, ειναι οτι μπορει ο καθενας τους να επαιζε πραγματα που πρεπει να εισαι ζογκλερ για να τα παιξεις, μα εμενα καμποσα απο αυτα δεν μου αρεσαν καθολου.. Καμποσα ηταν φλυαρια ακατασχετη χωρις λογο υπαρξης.. Αντιθετως στο G3 των Bassplayers στη Παλλας που εγινε.. ο Wooten μπορω να πω οτι με κατεπληξε. Δεν επαιζε συνεχως παπαδες. Εβγαζε feeling, groovare μονιμα, και ελενχε απολυτα τον ηχο του.

Τεσπα, και μακρυγορησα και δεν εχω και αλλο χρονο να γραψω για να το μαζεψω.. Αυτα και θα επανερθω!

Nice Topic btw!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Λίγο άσχετο, αλλά αν θέλετε να κατεβάσετε μπασιστικά άλμπουμ μπείτε εδώ:
http://baixoakidownload.blogspot.com/2008_01_01_archive.html

Πολύ πράγμα....


Φιλος ευχαριστω..βρηκα ωραια πραγματακια απο το λινκ σου! ;)
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Προσωπικά, δεν αντιμετώπισα ποτέ την αίσθηση ότι ο ρόλος του μπάσσου είναι "πεπερασμένος", από οποιονδήποτε μουσικό έχω συνεργαστεί μαζί του τα τελευταία χρόνια. Αντίθετα, θεωρώ ότι οι περισσότεροι αρέσκονται στο να συμπληρώνεται το σύνολο από όσες πινελιές μπορούν να προσφέρουν οι τεχνικές που έχουν αναπτυχθεί ειδικά για το εν λόγω όργανο.

Βέβαια, βασική προϋπόθεση για το "κάτι παραπάνω" είναι πάντα η εκπλήρωση του βασικού ρόλου του οργάνου σε πρώτο επίπεδο, δηλαδή η αρμονική και ρυθμική υποστήριξη. Κάτι το οποίο σε συνδυασμό με έναν ευρηματικό πληκτρά και έναν ικανό ντράμερ μπορεί να αποδειχθεί εξαιρετικά δύσκολη αλλά προκλητική υπόθεση, που προϋποθέτει και θεωρητική γνώση και υψηλό επίπεδο αντίληψης (που φυσικά δεν ισχυρίζομαι ότι διαθέτω, ε!).

Ποιος θα καταλάβει επακριβώς το τι γίνεται "εκεί πίσω" είναι μια άλλη ιστορία, καθώς κάποια πράγματα τα αντιλαμβάνονται εξ'ορισμού μόνο οι κατέχοντες το άθλημα της μουσικής- πιθανόν μεγάλο μέρος του κοινού να συγκινείται μόνο από την φωνή και τα 32α (lol!) σε συνειδητό επίπεδο- ασυνείδητα όμως πιστεύω πως αυτό είναι που δημιουργεί "καλό ήχο" και την αίσθηση ότι η μπάντα "είναι δεμένη".

Ή για να το θέσω αλλιώς, νομίζω πως δύσκολα μια μπάντα χωρίς ικανό μπασίστα μπορεί να αγγίξει "επαγγελματικά" επίπεδα- εκτός και αν βασίζεται στο πολύ τραχύ και θορυβώδες παίξιμο.

Οδηγούμαι πλέον στο να πιστεύω πως το να κάνεις ένα σόλο στο μπάσσο με κιθαριστική ταχύτητα ή να παίξεις μερικά εντυπωσιακά slap patterns δεν είναι και τίποτα- με εξάσκηση και επιμονή όλα κατακτώνται. Αυτό που πραγματικά θέλει (κατ'εμέ) μεγάλο επίπεδο αφοσίωσης και προσπάθειας είναι να βγάλεις ένα 4ωρο λάιβ παίζοντας αλάνθαστα, πάντα με groove και δέσιμο με τον ντράμερ, γνωρίζοντας επακριβώς τι κάνουν τα lead όργανα άνα πάσα στιγμή ώστε να προσαρμόζεσαι, στοχεύοντας στο να μη κρεμάσεις σε κανένα σημείο τη μπάντα- γιατί το λάθος στο μπάσσο (έστω, αν δεν παίζεις με δυο 7χορδους κιθαρίστες ώστε να καλύπτουν τα πάντα-lol) καταστρέφει στιγμιαία όλο το μουσικό οικοδόμημα.

Όσο για τους ηχολήπτες, αν ο μπασσίστας παίζει με την απαιτούμενη ακρίβεια και το σωστό ήχο στα χέρια του, χαρά τους να βγάλουνε "κάτω" ένα δυνατό και γεμάτο ήχο μπάσσου- κάθε άλλο παρά το αντίθετο συμβαίνει με τις προθέσεις τους...

Κάποτε, με ένοιαζε να παίξω όσο πιο γρήγορα γίνεται και να αντιγράψω τα double thumb του wooten. Τώρα, το μόνο που με νοιάζει και με αγχώνει είναι να παίξω όσο πιο σωστά γίνεται, γιατί το δικό μου λάθος μπορεί να χαλάσει όλο το αποτέλεσμα- δεν είναι απλά ένα λάθος διάστημα στην κλίμακα που άντε να εκθέσει μόνο αυτόν που το κάνει. Όσο για lead περάσματα, fills. και arpeggios, ε όλα χωράνε κάπου για τον χαβαλέ, αλλά αυτό είναι το εύκολο μέρος...

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
δεν διαβασα ολες τις απαντησεις. με ξερετε αρκετοι εδω μεσα. ειμαι μπασιστας,παιζω και κιθαρα αλλα κυριως μπασο. για μενα μουσικος  ειναι καποιος οταν δεν υπερβαλει το ρολο του και οταν ακουει πιο πολυ τους αλλους απο τον εαυτο του. δεν χρειαζεται να ειναι επαγγελματιας η ερασιτεχνης. αρκει να εχει ''επαγγελματικο μυαλο''. τωρα το μπασο μπορει με μια απλη νοτα να αλλαξει ολοκληρο τραγουδι οποτε δεν ειναι κυριως συνοδευτικο. θα μπορουσα να πω και αλλα, αλλα δεν χρειαζεται ηδη υπαρχουν μεγαλες απαντησεις εδω.
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Αν και δεν ειμαι μπασσιστας,συμφωνω απολυτα με το NickNT!

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
η εν λογω απαξιωση του μπασου ισως εγινε γυρω στη δεκαετια του 80,οταν ξεκινησαν οι πολλοi guitar heroes...επισης πολλα συγκροτηματα θεωρησαν το ιδιο το μπασο ως ενα οργανο που δεν ειναι και τοσο σημαντικό....βλ.scorpions,led zeppelin,bon jovi..

Αποσυνδεδεμένος TOWER OF POWER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δεν νομίζω να είναι έτσι τα πράγματα
μπάντες όπως αυτές που ανέφερες έχουν σε πολλά κομάτια τους απίστευτες μπασογραμές

υ.γ.
zeppelin και 80ς = Ηρακλής + Ζήνα

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
δεκαετια του 80........,led zeppelin,
Οι scorpions και ο bon jovi οχι δεν ειχαν τιποτα ιδιαιτερο απο μπασο γραμμες. Αλλα για το αλλο που ειπες πρωτον οχι και 80s οι Zeps... Kαι δευτερον ο John Paul Jones ηταν ενας εξαιρετικος μπασιστας...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος onou12345

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δεκαετια του 80........,led zeppelin,
ο John Paul Jones ηταν ενας εξαιρετικος μπασιστας...

Πράγματι ήταν αλλά μάλλον ο φίλος garvin εννοεί πως σε μερικά τραγούδια των zeppelin o Paul Jones δεν έπαιζε καθόλου μπάσο.

Προσωπικά δεν υποτιμάω το μπάσο και το θεωρό απαραίτητο στη μουσική. Πιστεύω πως δένει όλα τα όργανα μιας μπάντας.

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
στοιχείο:

σε πολλα σύγχρονα mainstream συγκροτηματα (στο ροκ φασμα γενικα) λείπει το μπασσο γεγονός που αποδεικνύει οτι δεν ειναι απραίτητο στην συγχρονη ψιλο-mainstream ροκ (με τα παρακλαδια της) μουσική.
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
δεκαετια του 80........,led zeppelin,
Οι scorpions και ο bon jovi οχι δεν ειχαν τιποτα ιδιαιτερο απο μπασο γραμμες. Αλλα για το αλλο που ειπες πρωτον οχι και 80s οι Zeps... Kαι δευτερον ο John Paul Jones ηταν ενας εξαιρετικος μπασιστας...

δεν ειπα οτι οι bon jovi δεν εχουν τιποτα ιδιαιτερο στο μπασο.μην ξεχνας το φοβερο μπασο που εχουν κομματια οπως το living on a prayer ή το you give love a bad name ή το I 'll sleep when I'm dead.
θελω μονο να σημειωσω οτι απαξιωση για το μπασο απο τους bon jovi δε βλεπουμε στα κομματια,αλλα στο γεγονος οτι εδω και 13 χρονια εξακολουθει ο βλαχος ο john να θεωρει τον μπασιστα τους ως session.  δε νομιζω οτι θα γινοταν το ιδιο με εναν κιθαριστα,ποσο μαλλον με εναν τραγουδιστή...(θα μου πεις βεβαια ο τραγουδιστης δε μπορει να ειναι session γιατι ειναι και frontman τις περισσοτερες φορες.)

οσον αφορα τους led zeppelin,εγω δεν ειπα αν ηταν καλος μπασιστας ο jpj.
δευτερον,υπαρχει αυτη η μαγικη λεξουλα ''επισης'' που διαχωρισε τους guitar heroes απο τους led zeppelin,οποτε δεν ειπα εγω οτι οι zeps παιζανε το 80. μην πας να βγαλεις απο τη μυγα ξιγγι!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/09, 00:22 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Κάθε όργανο έχει το σκοπό του.Και το μπάσο λόγω των συχνοτήτων που παίζει πολλες φορές χρειάζεται να είναι συνοδευτικό.Ναι..εννοω απλα πράγματα.Βέβαια αυτο δεν ισχύει παντου.Σε πολλές ομως περιπτώσεις ναι.Στην τελικη σημασία δεν έχει να δείξει κάποιος πόσο γρηγορος η καλός ειναι..αρκεί να βγει ωραίο ακουσμα και να γουστάρει.Το feeling δεν βγαίνει μόνο απ'την ταχύτητα και απ'τα δύσκολα..
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Παντως πιστευω οτι γενικοτερα η ροκ δεν αναδεικνυει και τοσο το μπασο..με εξαιρεσεις παντα.Και το λεω συγκριτικα με την funk την disco αλλα και την jazz..oπου το μπασο εχει εναν πολυ σημαντικο ρολο.

Ενταξει υπαρχουν ροκ σχηματα που εχουν το μπασο σε εναν πολυ βασικο ρολο..οπως π.χ. οι Film που ουσιαστικα πανω του στηριζεται η μπαντα..οι Τρυπες..που ειχαν παντα ενδιαφερουσες μπασογραμμες και το μπασο σε σωστη ενταση..οι RHCP..που οκ..δεν το συζηταμε για τον Flea...και αλλες.

Ο σκοπος του ολου θεματος που ανοιξα δεν ειναι τοσο γιατι περιμενω να μου απαντησει καποιος γιατι που και που το μπασο εχει δευτερευον ρολο..η που οφειλεται η προτιμηση σε αλλα οργανα οπως η κιθαρα.Ο σκοπος του γενικα ειναι ο προβληματισμος..ο διαλογος..και το να ακουστουν αποψεις αλλων ανθρωπων που μπορει καμια φορα να μας διαφωτισουν με τον δικο τους τροπο.

Και ασφαλως και δεν απευθυνεται αποκλειστικα σε μπασιστες..αλλα σιγουρα αλλη αντιληψη εχει αυτος που κουβαλα μεσα του το μικροβιο..και μπορει να ακουει μπασογραμμες ακομα και στην απολυτη σιωπη μεσα στο μυαλο του.

Ισως και να ειναι παρεξηγημενο..γιατι απλα στην ζωη πολλα πραματα για να τα νιωσεις κ να τα καταλαβεις καπως πρεπει να τα βιωνεις.Μεχρι να το κανεις αυτο τα κρινεις επιφανειακα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
πιστευω οτι αν θεωρεις οιτι το μπασο εχει ''δευτερευοντα'' ρολο,που εδω που τα λεμε στους περισσοτερους που δεν εχουν δα και την ακουστικη ικανοτητα να το διαχωρισουν απο τα υπολοιπα οργανα σε ενα τραγουδι(και μη μας φαινεται παραξενο) συμβαινει, ειναι ισως γιατι σε παρα πολλες μπαντες ο ρολος του μπασιστα τυγχανει σε καποιον ο οποιος ειναι ''κατεξοχην'' κιθαριστας,και ο οποιος αναλαμβανει το δυσκολο εργο αυτο.γιατι κακα τα ψεμματα ,τραγουδι χωρις δεμενο μπασο-τυμπανο δε στεκει.(+Μαρμελακι)

δεν ειναι καθεαυτου δηλαδη ΜΠΑΣΙΣΤΑΣ βρε παιδι μου,να χωσει τις σωστες και δυναμικες γραμμες του και να διεκδικησει το χωρο του μεσα στο τραγουδι.

αυτο εχει σαν αποτελεσμα πολλες φορες να παρατηρουνται πιο ''φτωχες'' μπασογραμμες, η ακομη και μη σωστη υποστηριξη του οργανου μεσα στο τραγουδι,με αποτελεσμα ο ρολος του μπασου να ''φθηνει'' στο <<μεσο>> αυτι.

πολλοι κιθαριστες απο την αλλη,φοβουμενοι μηπως δεν ''βγουν μπροστα'' χωνουν μεγαλες εντασεις ,χαλωντας το κομματι,την ατμοσφαιρα και τα αυτια ανυποπτων ακροατων.Μην εχοντας καταλαβει μαλιστα οτι η λιιιιγο πιο δυνατη ενταση του μπασου οχι μονο δεν ''κρυβει'' την κιθαρα,αλλα μαλιστα δινει και τον ογκο σε ενα κομματι.

η γνωμη μου ειναι : οι μπασιστες να αγαπανε το μπασο και να μην αναλαμβανουν το ρολο εξ αναγκης,ενω ουσιαστικα γουσταρουν ισως τα riffs σε πιο λεπτες χορδες ;D ετσι θα ακουμε ολο και πιο ομορφα μπασακια στα κομματια που γουσταρουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/09, 18:01 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Να απαντησω στον Garvin

Καλα σιγα την τρομερη μπασσογραμμη του living on a prayer... Ή του you give love a bad name... Εμενα που τα εχω παιξει και live ποτε δεν με τρελανανε.... Παντως γιατι δεν θεωρεις οτι δεν θα γινοταν με session κιθαριστα?Οι session μουσικοι ειναι σε καθε οργανο...

Ακομα δνε ειπες που απαξιωσαν οι zeps το μπασο ομως.

Γενικα η αποψη μου ειναι οτι καλη μπασογραμμη δεν ειναι η κιθαριστικη μπασογραμμη
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Να απαντησω στον Garvin

Καλα σιγα την τρομερη μπασσογραμμη του living on a prayer... Ή του you give love a bad name... Εμενα που τα εχω παιξει και live ποτε δεν με τρελανανε.... Παντως γιατι δεν θεωρεις οτι δεν θα γινοταν με session κιθαριστα?Οι session μουσικοι ειναι σε καθε οργανο...

Ακομα δνε ειπες που απαξιωσαν οι zeps το μπασο ομως.

Γενικα η αποψη μου ειναι οτι καλη μπασογραμμη δεν ειναι η κιθαριστικη μπασογραμμη

συγκεκριμενα στο living on a prayer ολη τη μελωδια το μπασο και οι φωνες την δινουν. συμφωνω οτι η καλη μπασογραμμη δεν ειναι η κιθαριστική,αλλα αλλο το ''παιζω ο,τι παιζει η κιθαρα'' και αλλο το ''ξεφευγω απο το γνωστο συνδρομο των 80s οπου το μπασο παιζει μια μι σε ολο το κομματι'' . παρε για παραδειγμα τους whitesnake όπου ισχυει αυτο.

οταν λεω session δεν το λεω με την εννοια συγκροτηματων που ειναι 4 μελη και εχουν και αλλους 4 από πίσω ως session. το λεω με την εννοια ''ειμαστε μια τετραμελης μπαντα αλλα ο ντραμερ μας ειναι session,δηλαδή απλά παίζει τα κομματια μας στα drums.'' δεν ξερω αν με καταλαβαινεις. Συνηθως οι session μουσικοί,και λεω συνηθως για να μην ακυρωσω τα λεγομενα σου,ειναι μπασιστες ή drummer δυστυχώς.

αυτό που λεω για τους zeps ειναι οτι παραγκώνισαν κάπως το μπάσο σαν όργανο,από τη στιγμή που ο μπασιστας επαιζε σε μερικα κομματια μπασο στα πλήκτρα.ειναι σαν να έχεις εναν πληκτρα και να παιζει στo synth 10 οργανα μαζι. άλλο να έχεις 10 οργανοπαικτες και αλλο να έχεις έναν που μπορει να παιξει 10.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Κοιτα να σου πω, το γεγονος οτι ο μπασιστας συνεχιζε να παιζει και να γραφει τις μπασογραμμες (ασχετα αν τις επαιζε στο μπασο η στα πληκτρα), σημαινει οτι η νοοτροπια του μπασιστα συνεχισε να υπαρχει.

Για μενα κιθαριστικες μπασογραμμες δνε ειναι απαραιτητα αυτες που παιζουν οτι παιζει η κθαρα. Κιθαριστικες μπασογραμμες επαιζε και ο Enwistle των the who, ο οποιος αν και παρα πολυ αναγνωρισμενος μπασιστας, αναμφισβητειτα για μενα δεν επαιζε οντως μπασο, ηταν σαν να επαιζε δευτερη κθαρα, και το εχει πει και ο ιδιος σε συνεντευξεις τους. Δεν ειχε νοοτροπια μπασιστα. Αυτο ειναι οι κιθαριστικες μπασογραμμες. Τωρα οταν το μπασο παιζει αποκλειστικα οτι παιζει η ρυθμικη κιθαρα στο μεταλ τοτε απλα γεμιζει τον ηχο, δεν κανει τιποτα παραπανω, σαν να εχεις τριτη κιθαρα με octaver, δεν μιλαω για τετοιες περιπτωσεις γιατι ειναι προφανες οτι δεν ειναι αυτος (μονο) ο ρολος του μπασου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
ισως ο παρεξηγημενος ρολος του μπασου,μεταξυ αλλων,ειναι οτι δε μπορει να ακουστει μονο του,οπως για παραδειγμα το πιανο ή η κιθαρα,οπου μπορεις να ακουσεις ολοκληρες συμφωνιες γραμμενες απο 1 πιανο ή 5 κιθαρες. το ιδιο ισχυει και για τα κρουστα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Δεν ισχυει οτι δεν μπορει να ακουστει μονο του το μπασο... Ο jaco ειναι το προφανες παραδειγμα για να αποδειχθει το αντιθετο...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Nαι, αλλα ποσοι απο εμας ειναι Jaco; :-\
Η ποσοι απο εμας θελουμε να παιξουμε το ειδος της μουσικης που παιζει ο Jaco;
Το θεμα ειναι (οπως με καθε οργανο) απο τη μερια μας να προσφερουμε εκει που πρεπει και να αποφυγουμε τις υπερβολες.

Απο την αλλη αν εχουμε κατι καλο να δωσουμε στο κομματι και δεν μας αφηνουν για να μην τους καλυψουμε, αστα να πανε...
Απο τα χειροτερα πραγματα που μπορει να ακουσει ο μπασιστας ειναι το: "ενταξει φιλε, εσυ αρκει να κρατας το ρυθμο με μια νοτα".
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Δεν χρειαζεται να εισαι jaco... To μπασο μπορει παντα να παιξει μελωδια, εφοσον εχει νοτες και ξερεις μια μελωδια μπορεις να την παιξεις και αμα μπορεις να το κανεις καλα μπορεις να σταθεις και μονος σου. Το ιδιο ισχυει για ολα τα οργανα, αμα ξερεις μπορεις να σταθεις και μονος σου και σε διαφορα ηδη μουσικης. Γιατι δεν μπορεις να παιξεις σολο μπασο σε ενα μεταλ κομματι?

Το "αρκει να κρατας το ρυθμο" ειναι κλασσικη ατακα αλλα ειναι και μια αληθεια... Και πραγματικα δεν ειναι καθολου ευκολο να κρατας απολυτα τον ρυθμο με μια νοτα. Το ζητημα ιεναι οτι ετσι οπως το λενε συνηθως το λενε με απαξια.

Για μενα δνε τιθεται ζητημα αν και ποσο σημαντικο οργανο ειναι το μπασο. Δεν υπαρχει λιγοτερο και περισσοτερο σημαντικο οργανο. Υπαρχουν μονο τα οργανα και η μουσικη, και εσυ τα χρησιμοποιεις οπως θες.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Δεν ισχυει οτι δεν μπορει να ακουστει μονο του το μπασο... Ο jaco ειναι το προφανες παραδειγμα για να αποδειχθει το αντιθετο...

ναι αλλα μονο ενας βιρτουοζος σαν και αυτον επαιζε μονος του. εγω σου λεω οτι μπορω πχ να γραψω ενα κομματι στο πιανο και να τραγουδαω,αλλα στο μπασο αυτο δε γινεται.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Δεν ισχυει οτι δεν μπορει να ακουστει μονο του το μπασο... Ο jaco ειναι το προφανες παραδειγμα για να αποδειχθει το αντιθετο...

ναι αλλα μονο ενας βιρτουοζος σαν και αυτον επαιζε μονος του. εγω σου λεω οτι μπορω πχ να γραψω ενα κομματι στο πιανο και να τραγουδαω,αλλα στο μπασο αυτο δε γινεται.
Ολα γινονται, δεν υπαρχει δεν γινεται, αμα θες παρε ενα μπασο και δοκιμασε το
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
καλα βρε ρουφους εννοείται ολα γίνονται ετσι αόριστα, αλλα οταν μιλάμε για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ μουσική (rock/metal) που εχει ψιλοαποδοχή πρεπει να αποκλείσουμε τον jaco και το μοτο "όλα γίνονται".

και ΟΧΙ δέν μπορείς να γράψεις κομμάτι στο μπάσσο και να τραγουδάς απο πάνω οπως ΔΕΝ μπορείς να απασχολήσεις 5 ατομα με ένα ακουστικό μπάσσο, οπως αν κανεις μια μπάντα με απλές μελοδικές μπασογραμμες (ή κιθαρογραμες για εσενα) θα αρέσει καλύτερα απο μια μπασσογραμμη ειμαι-παππας-τα-παιζω-ολα στο 95% του κοινού σου εκτός απο το 5% η οποίοι ειναι μπασσίστες ή ψείρες.
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 19:20
από Iced Jacob
4 Απαντήσεις
5909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 14:19
από taxfreesax
21 Απαντήσεις
13486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/10, 19:26
από Jezus
21 Απαντήσεις
13387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/16, 11:24
από modfori
4 Απαντήσεις
3874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/10, 19:16
από Jezus
10 Απαντήσεις
4933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 15:19
από freemind
79 Απαντήσεις
21829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/11, 11:50
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
2251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/15, 12:51
από Pavl0s
4 Απαντήσεις
16337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/17, 10:55
από saved
0 Απαντήσεις
9863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/18, 17:58
από Ioannis Anastassakis