Αποστολέας Θέμα: 280 euro μεταφορικά για 1 κιθάρα από thomann για κύπρο!!  (Αναγνώστηκε 10008 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος no_one

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
βρε παιδιά μα είναι σοβαροί αυτοί ?

μου ζήτησαν 280 euro μεταφορικά για μια παραγγελια που έκανα.. για 1 και μονο κιθάρα..


άσε που έστειλα άπειρα mail και έκανα καμια δεκαρια τηλεφωνήματα για να συνεννοηθούμε..

μου είπαν για κάτι άλλες κιθάρες  που ήθελα ότι με 30 euro μου τις στέλνουν και για την συγκεκριμένη   κιθάρα αφού έκανα την παραγγελια θέλουν 280 euro !!


άσε που δεν είναι καν σε stock και ο thomann με αντικαταβολή δεν δέχεται δηλαδή να τους δώσω το χρήματα τώρα και σε 2 μήνες να μου φέρουν αυτή την κιθάρα !!!!!!!!!!!!!


τους απάντησα απευθείας πίσω και τους είπα να ακυρώσουν την παραγγελια ...
επιτρέπεται σε ευρωπαϊκή χωρα να κάνω παραγγελια αξιας 1200 euro και να θέλουν και 280 euro μεταφορικά ?











Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Καταρχας, η Κυπρος περιλαμβανεται στις χωρες αποστολης του Thomann?

Επισης, μπορεις να μας δωσεις το link για το ποια κιθαρα ηταν αυτη;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος no_one

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
η κιθάρα είναι αυτή

http://www.thomann.de/gr/takamine_tan16c_lh.htm


όπως και να έχει το πράγμα ..

δεν γίνετε για μερικές κιθάρες  να είναι το κόστος 30 euro και με την συγκεκριμένη να είναι 280


επίσης τους ρώτησα αν κάνουν αποστολή στα πρώτα mail που ετσιλά και μου είπαν ότι κάνουν !

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
η κιθάρα είναι αυτή

http://www.thomann.de/gr/takamine_tan16c_lh.htm




αορρυ για το οφ τοπικ....αλλα...ωραία κιθάρα μαν...πολύ καλή επιλογή.... ;)

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Θα είχε άλλη μεταχείριση πιστεύω, αν ήταν για δεξιόχειρα.........το έχουν ξεφτιλίσει όντως!!!

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Θα είχε άλλη μεταχείριση πιστεύω, αν ήταν για δεξιόχειρα.........το έχουν ξεφτιλίσει όντως!!!
:o :o :o
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δεν νομίζω να έχει καμία σχέση το ότι είναι για αριστερόχειρα η κιθάρα... :P

αλλά πραγματικά ούτε εγώ μπορώ να σκεφτώ το γιατί κοστίζει τόσο...
τους ρώτησες γιατί έχουν αυξήσει την τιμή στη  συγκεκριμένη?

Αποσυνδεδεμένος no_one

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
παιδιά αστέ έχω απελπιστεί εντελώς ...

όντως πολύ σπουδαία κιθάρα η συγκεκριμένη αλλα...

όχι και να πλερώσω 280 euro μεταφορικά ..

είναι καθαρή κλοπή αυτή ..





τα 280 euro δεν είναι ότι είναι πιο ακριβή η κιθάρα αλλα καθαρό ποσο χρέωσης για μεταφορικά !!


και εγώ το πιστεύω ότι αν ήταν δεξιά κιθάρα θα αντιμετωπιζόταν αλλιώς η κατάσταση ..

δεν πειράζει ..

μιλώ και με τον music store τώρα .. έχω ξανά κάνει μεγάλη παραγγελια και τους έχω περισσότερη εμπιστοσύνη αυτούς .. τώρα να δούμε τι θα γίνει ..


απλά πιστεύω ότι μια εταιρία κάνει τέτοια αίσχη είναι καλο να μαθαίνονται και να ακούγονται !


280 euro παο και την περνώ εγώ ο ίδιος από εκεί !! >:(



Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
280 euro παο και την περνώ εγώ ο ίδιος από εκεί !! >:(

πες το ψέμματα........ :-\ δεν ξέρω.....εδω πέρα πάντως ότι παραγγελίες έχουν κάνει γνωστοί μου δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα....

Αποσυνδεδεμένος no_one

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
με αυτή την εντύπωση ήμουν και εγώ ..

αλλα αποδείχθηκα λάθος !

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μπορεις να μας επισυναψεις ολο το κειμενο απαντησης που αιτιολογει το ποσο;

( απ'οσο ξερω το thomann δε στελνει απευθειας Κυπρο )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος no_one

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Hi there,
 
we ship to Cyprus, no problem.   Shipping costs 30 eur for standards items, but it does depend on which guitar you are ordering.  Please simply place your order online - www.thomann.de
 
If you have any further questions, please do not hesitate to get in touch.


Kind regards

Emily Harvey

να και οι τιμές που χρέωσαν


1 Stck order code 107829------------------------------------------------------------NN065 Röhre 12AU7 EH/ Russia; starke und leistungsfähige ECC82; sehr ruhigeach 11.40 EUR, total 11.40 EUR  1 Stck order code 158294------------------------------------------------------------TAD Röhre 12AU7, entspricht ECC 82, Vorstufenröhre.Die best klingende ECC82 im Sortiment, kraftvolle Verstärkung, sehr ruhig und hervorragende Balance, für HiFi besonders geeignet. Ideal für Ampeg Verstärker als Treiberröhre!each 12.70 EUR, total 12.70 EUR  1 Stck order code 10------------------------------------------------------------280 € UPS express savereach 280.00 EUR, total 280.00 EUR

και για κάτι άλλες κιθάρες  που ζήτησα μου είπαν αυτό


Hi there,
 
we'd send them for 30€ each



δηλαδή 1 κιθάρα την στέλνουν με 30 euro και την άλλη με 280 ?

να ήταν μέχρι 80-100 euro να έλεγα  ok


και όλα αυτά να τους τα προπληρώσω για να φέρουν την κιθάρα τον απρίλη !!!!!!!!!!  ??? ???

δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικός αλλα τρελάθηκα όταν είδα τι μεταφορικά ζητούν.. και άσε το άλλο που για να συνεννοηθώ έπρεπε αν περάσουν 2 εβδομάδες ..με mail και τηλεφωνα ..


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
ΜΟυ κανει πραγματικα εντυπωση! Μηπως εχει σχεση με τη μεταφορα ακουστικων κιθαρων; Δοκιμασες να παραγγειλεις κατι παραξενο; Πχ, καμια ηλεκτρικη κιθαρα, ή ενα ζευγαρι monitors?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τους ρώτησες γιατί τα μεταφορικά της συγκεκριμένης κοστίζουν 280Ε?

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Λόγω άσχετου προβλήματος που έχω με thomann, "ξεσκόνισα" τα FAQ πολύ προσεχτικά. Κανονικά ο thomann δε χρησιμοποιεί την UPS, αλλά λέει ότι για συγκεκριμένα αντικείμενα (μεγαλύτερης αξίας συνήθως) επιλέγουν την UPS, που είναι πιο ακριβή για λόγους ασφάλισης κλπ. Μήπως πρόκεται για αυτό;
Ίσως μπορείς να τους γράψεις ότι δεν θέλεις να σταλεί με την UPS αλλά με όποιον μεταφορέα χρησιμοποιούν για τα συνήθη αντικείμενα.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
να και οι τιμές που χρέωσαν


1 Stck order code 107829------------------------------------------------------------NN065 Röhre 12AU7 EH/ Russia; starke und leistungsfähige ECC82; sehr ruhigeach 11.40 EUR, total 11.40 EUR  1 Stck order code 158294------------------------------------------------------------TAD Röhre 12AU7, entspricht ECC 82, Vorstufenröhre.Die best klingende ECC82 im Sortiment, kraftvolle Verstärkung, sehr ruhig und hervorragende Balance, für HiFi besonders geeignet. Ideal für Ampeg Verstärker als Treiberröhre!each 12.70 EUR, total 12.70 EUR  1 Stck order code 10------------------------------------------------------------280 € UPS express savereach 280.00 EUR, total 280.00 EUR


Συγγώμη αλλά δεν βλέπω πουθενά αναφορά σε Takamine... Μόνο σε κάτι λάμπες 12AU7... Μήπως τα έμπλεξε το σύστημά τους και πετάει ότι ΄ναι τιμές?

Στην αλληλογραφία που είχες μαζί τους σου επιβεβαιώσανε οτι κοστίζει 280€ η μεταφορά της συγκεκριμένης κιθάρας?
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος no_one

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
από ότι κατάλαβα τα ακριβά αντικείμενα τα στέλνουν  με ups αλλα είναι τεραστια η διαφορα.. ίσος πρέπει να βρούν άλλους συνεργάτες διότι  δεν νομίζω να υπάρχει άνθωπος που θα πλήρωση 280 euro μεταφορικά με τίποτα ...

και τους ρώτησα αν υπάρχει κάποια εναλλακτική αλλα δεν μου απάντησαν ..

εγώ απορώ δηλαδή όταν στέλνουν πράγματα με 30 euro πως τα στέλλουν  ? τα βάζουν σε ένα μπουκάλι και τα πετούν στην θάλασσα ? ελπίζοντας ότι θα καταλήξουν στην σωστή παραλια !

και έτσι σοβαρά τώρα .. αν ψάξω στο intenet πολύ πιθανόν να βρω πιο φτηνά εισιτήρια για γερμανία με επιστροφή από τα 280 euro που ζητούν αυτοί !!
για 1 και μονο κιθάρα !

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Πιστευω πως:

1) Ειτε οι ακουστικες κιθαρες μια αξιας αλφα και πανω απαιτουν ειδικη μεταφορα ( ειδικη θηκη, ειδικη εταιρια κι αλλα ειδικα ;D ), οποτε μεγαλυτερο κοστος

2) Ειτε κατι εγινε μπερδεμα στη φορμα συμπληρωσης, διοτι τωρα που κοιταω ξανα τη λεπτομερεια που ειπε ο Arg0, δε διακρινω πουθενα καμια κιθαρα!

Επισης βλεπω πως την παραγγελια την εκανες στο Γερμανικο τομεα του Thomann. Για δοκιμασε να την κανεις μπαινοντας στην ελληνικη σελιδα ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος no_one

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
απλά δεν έκανα copy paste την κιθάρα.. ήταν για να δείξω το κόστος τις ups ..


δεν νομίζω να έγινε λάθος συνεννόηση διότι μίλησα με κάμε δεκαρια mail και τους ξανά ρώτησα αν είναι λάθος και μου απάντησα όχι απλά τόση είναι η χρέωση  .

όπως και να έχει το πράγμα τους ξανά έστειλα mail τώρα ρωτώντας τους αν υπάρχει άλλος τρόπος αποστολής πιο φτηνός .. ???




Αποσυνδεδεμένος no_one

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
παιδιά επιβεβαιώθηκα ευτυχώς ότι στον thomann τις είδαν πολύ ψωνισμένα !!!


άσχετοι οι άνθρωποι εκεί  !!! τέλος

(ξανά μίλησα με και ρώτησα αν γίνετε να έρθει πιο φτηνά και ούτε καν μου απάντησαν... )

και τους έδωσα και την ευκαιρία να μου που αν έγινε κάποιο λάθος στην τιμολόγηση και  η απάντηση ήταν ότι δεν έγινε κανένα λάθος και έτσι τιμή χρεώνουν !!


επισυνάπτω mail που μίλησα με το παιδί στο music store και ακούστε τι μου είπε .

Kalimera k. ........
 

ta metaforika tha sas bgoume 60 € me UPS express, etsi kai to steilw me to taxydromio tha plyrosete mono 20 €  …

Kai thelei peripou 7 me 10 meres mexri na to paralabete ap oti stigmi bebaia, pou tha einai diathesimo.




Filika

 

 

Spyridon Mavridis



παράθεση ότι και το music store στέλνει με UPS

thomann ------->280 € UPS express  280.00 EUR,

music store ------> 60 € UPS EXPRESS


τι γίνετε εδώ ?









Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρώτα τους...πως γίνεται από Γαλλία με την ίδια εταιρεία (γαλλία δν είναι το musicstore?) να θέλει 220 Ε λιγότερα?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Συμφωνώ με freemind.. Ίσως αν την παραγγελία την έκανες στον ελληνικό τομέα τα πράγματα να ήταν διαφορετικά.. Δεν ξέρω αν εξυπηρετήθηκες από το musicstore, αλλά έτσι για την ιστορία, καλό θα ήταν να τους έστελνες ένα email που να τους έλεγες ότι επίσης γερμανικό μεγάλο ανταγωνιστικό e-store στέλνει την ίδια κιθάρα και την ίδια υπηρεσία με €60.. Πραγματικά θα ήθελα να δω τι θα σου απαντούσανε γιατί εδώ μιλάμε για σχεδόν 5άσια μεταφορικά..

Αποσυνδεδεμένος no_one

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
όχι γερμανία είναι και τα 2 καταστήματα αυτό είναι το τραγικό τις υπόθεσις !! :(  ???

Αποσυνδεδεμένος no_one

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
παιδιά ειλικρινά τώρα που μίλησα με music store

δεν θέλω να ξανά ασχοληθώ με τους άσχετους  στο thomann

μέχρι και τηλεφωνα τους πήρα άσε..

να μου λείπει αν θέλουν αυτοί να δουλεύουν έτσι τότε έχει καλός..

απλά εγώ δεν θα είμαι θύμα τους ... >:( >:(






καλο είναι όμως να γνωρίζει ο κόσμος τι γίνετε

από το music store έκανα και την πρώτη μου παραγγελια και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος


και ο λόγος που δεν έκανα την παραγγελια από εκεί εξαρχής ήταν ότι η κιθάρα δεν υπήρχε στην σελίδα ..

μετά έστειλα mail στον έλληνα που είναι υπεύθυνος εκεί και μου είπε ότι δεν την έχουν αλλα θα την φέρει άμα θέλω εγώ ..

και ήταν και πιο σωστός στο χρόνο που θα χρειαστεί μου είπε το παιδί θα αργήσει θέλει περίου 2 μήνες ..

χωρίς να χρειαστεί να έχω προπληρώσει εγώ 1500 euro και να μου την φέρουν σε 2-3 μήνες όπως το thomann  που αρχικά μου είπε μερικές βδομάδες θα την έχεις και μετά το έκανε 2-3 μήνες..



κάπου εδώ τελειώνει οι κουβέντα για εμενα

αρκετά ασχολήθηκα  μαζί τους    !!!!!







Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Νομιζω πως θα εισαι απο τις μελανες υποθεσεις του thomann γιατι οσοι ψωνισαν εδω μεσα απο το συγκεκριμενο καταστημα ( για Ελλαδα ) ηταν υπερευχαριστημενοι.

Επισης ξερω 2 Κυπραιους που ψωνισαν σε Λευκωσια και Λαρνακα απο thomann ( κιθαρες και οι 2 ) και παλι δεν ειχαν προβλημα. Ισως επειδη παρηγγειλαν απο τον ελληνικο thomann ( δηλαδη τις τιμες που αναγραφονται σε Ελλαδα ) και δε ηταν ακουστικες, που η μεταφορα τους απαιτει μεγαλυτερη και πιο προσεκτικη μεταφορα ( ειδικες θηκες, κλπ ).

Εγω επιμενω παντως πως το προβλημα ειναι συνεννοησης και πως καποιος εκει δε σου εξηγησε σωστα τα επιπλεον 280€ της μεταφορας. :)

Τελοσπαντων, καλοριζικη η κιθαρα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Euro 2004-Ελλαδάρα

Ξεκίνησε από Pontifikas « 1 2 ... 8 9 » Αθλητισμός

221 Απαντήσεις
62530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/05, 22:13
από Necromayhem
7 Απαντήσεις
5293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/07, 17:35
από mauros-pit
71 Απαντήσεις
20577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/05, 18:05
από fingerace
17 Απαντήσεις
7930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 00:53
από Moonchild_
5 Απαντήσεις
8535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/07, 13:00
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
3024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 11:27
από Jizzzm
8 Απαντήσεις
3858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/09, 22:42
από no_one
28 Απαντήσεις
8134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/10, 23:47
από tech21man
8 Απαντήσεις
3616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/10, 10:27
από atav (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
5711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/16, 13:42
από Spyros Delta