Αποστολέας Θέμα: Marshall voitheia....  (Αναγνώστηκε 6125 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Marshall voitheia....
« στις: 26/05/10, 14:04 »
Paidia geia sas.sorry gia ta greekglish alla iparxei provlima me to pc mou.thelw na kanw 2 erotiseis kai opoios borei as me voithisei...Proton axizei na parw lampato marshall h kati allo lampato  kai na xrisimopoio se auton thn gt 10?2on exw ena marshall mg 30fx kai eimai sxetika ikanopoioimenos apo auton kai thn gt 10./axizei pisteuete na parw mia akrivi kithara gurw sta 1000 me 1200 euro.kai na thn xrisimopoio se auton ton enisxiti?tha exw kalo apotelesma?.voithiste please..euxaristw

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #1 στις: 26/05/10, 15:11 »
Γεια σου φιλε.
λοιπον, εαν θες να αλλαξεις τον ηχο σου, καλυτερα αλλαξε ενισχυτη. Εαν θελεις να αλλαξεις το πως παιζει η κιθαρα, αλλαξε την κιθαρα.
Φυσικα αν εχεις πχ μια κιθαρα τυπου strat με μονους κτλ και πας σε μια τυπου Les Paul με διπλους, θα αλλαξει ο ηχος σου ακομα και με τον ιδιο ενισχυτη, αλλα γενικοτερα, ειδικα αφου χρησιμοποιεις και πεταλιερα, η αλλαγη του ηχου σου θα ειναι τετοια που θα "διορθωνεται" και με επιπλεον ρυθμισεις στην gt, αρα ακομα και με διαφορετικη κιθαρα, ο ηχος μπορει να μεινει σχετικα ιδιος με τις καταλληλες ρυθμισεις.
Αντιθετα αν αλλαξεις ενισχυτη θα αλλαξει ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ο ηχος σου. Θα πρεπει να ξαναρυθμισεις τα patch σου στην πεταλιερα για να τα "ισορροπησεις" με τον καινουριο ενισχυτη ωστε να ακουγονται σωστα.
Τωρα, εαν πας απο τρανζιστορ σε λαμπατο, θα δεις αρκετα μεγαλη διαφορα στον ηχο σου, στις δυναμικες κτλ. Το αν θα σου αρεσει αυτη η αλλαγη ομως ειναι τελειως υποκειμενικο. Εαν χρησιμοποιεις την GT10 ΜΟΝΟ για εφφε και τον ηχο σου τον παιρνεις απο τον ενισχυτη κατα τα αλλα (παραμορφωση, καθαρα κτλ), τοτε με εναν λαμπατο ενισχυτη πιστευω οτι θα εχεις καλα αποτελεσματα γενικοτερα. Εαν χρησιμοποιεις την GT κυριως σαν modelling προενισχυτη (και αρα φτιαχνεις τον ηχο σου μεσω της πεταλιερας και με τον ενισχυτη απλα ενισχυεις το σημα) τοτε ο ηχος σου δεν θα αλλαξει σημαντικα σε σχεση με αυτον που εχεις τωρα... Μπορει να παρει χρωμα απο την λαμπα και σιγουρα θα ειναι δυνατοτερα, αλλα ο βασικος ηχος σου θα μεινει σχεδον αναλλοιωτος.
Γενικοτερα μιλωντας παντως, ενας καλος ενισχυτης πιστευω οτι ειναι must, εκτος αν θες να πας σε λυση modelling + power amp+καμπινα ηχειων.
Εχοντας πει ολα αυτα λοιπον, καταλαβαινεις οτι πρεπει να αποφασισεις με βαση τις αναγκες σου.
Αν εισαι ευχαριστημενος με τον ηχο σου αλλα νιωθεις οτι δεν σε τραβαει η κιθαρα σου ή οτι σε δυσκολευει ή οτι θα θελες αλλη εμφανιση, χαρακτηριστικα κτλ, πηγαινε και παρε μια καλη κιθαρα.
Εαν δεν εισαι ικανοποιημενος απο τον ηχο σου, τοτε πηγαινε και ακου οσους περισσοτερους ενισχυτες μπορεις και διαλεξε καποιον που να σου αρεσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/10, 15:14 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #2 στις: 26/05/10, 20:39 »
Vasika nai thn gt 10.thn xrisimopoio san modelling proenisxiti...pezw twra me mia ftini ibanez.diladh me liga logia an parw mia akrivh jackson h esp gia paradeigma den tha exw kapws diaforetiko ixo afou tha eine pio akrivi kai sunepws pio kalh h kithara?apo ton ixo mou ok den boro na pw oti den eimai euxaristimenos...alla den tha veltiwthei o ixos me mia kaluterh kithara.?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #3 στις: 27/05/10, 11:16 »
Ο ηχος οχι... Το sustain και το ηχοχρωμα των μαγνητων θα βελτιωθουν μιας και μια καλυτερη κατασκευη με σωστο setup και καλους μαγνητες και hardware θα σου δωσουν περισσοτερο καθαρο σημα, καλυτερο sustain και αναλογα τους μαγνητες που θα εχει η καινουρια κιθαρα, θα σου αλλαξει και τον τροπο που θα "συνδυαζεται" με την GT10. Με λιγα λογια, απο παικτικης αποψης θα εισαι καλυτερα. Απο sustain με ενα σωστο setup θα σαι καλυτερα. Οι μαγνητες θα σου δωσουν μια διαφορα στον ηχο αλλα οχι τετοια που να νιωθεις οτι παιζεις με αλλον εξοπλισμο.
Εφοσων λες οτι εισα ευχαριστημενος με τον ηχο σου γενικοτερα, θα προτεινα κατι αλλο:
παρε εναν frfr ενισχυτη (πχ Art SL-1) που ειναι φθηνοι και κανουν πολυ καλη δουλεια σαν τελικοι ενισχυτες με προενισχυτη modelling γιατι δεν χρωματιζουν τον ηχο οπως οι λαμπατοι πχ και ετσι ακους οσο πιο πιστα γινεται αυτο που προσπαθει να εξομοιωσει το modelling μηχανημα.
παρε και μια καμπινα 2x12" και σιγουρα θα εχεις καλυτερο ηχο απο αυτον που εχεις τωρα, απλα να περιμενεις να "πειραξεις" απο την αρχη τα patches σου μιας και ειναι πιθανο να χρειαζονται αλλες ρυθμισεις με καινουριο ενισχυτη κτλ.
Αυτη η λυση ειναι πολυ καλη για σενα γιατι αφενος θα εχεις εναν ποιοτικο ενισχυτη γενικης χρησης (οι frfr ειναι πολυ καλοι ακομα και για να ακους μουσικη κτλ γιατι δεν χρωματιζουν τον ηχο), θα εχεις μια καλη καμπινα που ειναι παρα πολυ σημαντικο (ειδικα μια 2χ12" με καλα μεγαφωνα θα σου δωσει τον ογκο που πιθανως να λειπει τωρα απο τον ηχο σου), θα μπορεις να πουλησεις τον παλιο σου ενισχυτη και με οσα χρηματα σου μεινουν απο αυτα που εχεις σχεδιασει να ξοδεψεις, τα προσθετεις μαζι με τα χρηματα του παλιου ενισχυτη που θα δωσεις και παιρνεις και μια καινουρια κιθαρα που να ταιριαζει με αυτα που χρειαζεσαι και θες.
Οι ss ενισχυτες (πχ ο art sl-1) ειναι αρκετα φτηνοι, πχ εγω ειχα παρει εναν Αrt SL-2 με περιπου 300-350€ και κανουν φανταστικη δουλεια για modelling χρηση. Ο Sl-1 ειναι ακομα φτηνοτερος (ψαξε ebay για καινουριο σφραγισμενο). Mετα μπορεις να βρεις μια καμπινα 2x12" καινουρια ή μεταχειρισμενη με 200-300€ (οκ δεν μιλαω για mesa boogie καμπινα αλλα μια καλη να κανεις την δουλεια σου) αρα και τα 2 μαζι σου πανε συνολο κανα 600αρι. Σου μενουν λοιπον αλλα τοσα + οσα βγαλεις απο τον ενισχυτη που θα σπρωξεις για μια καλη κιθαρα.
Αν μαλιστα μας σε μεταχειρισμενες λυσεις, μπορεις να πετυχεις πολυ αξιολογες κιθαρες σε πολυ καλες τιμες και ετσι να καταληξεις με καποια καλη κιθαρα που καινουρια εχει 1000+.
Με λιγα λογια, αφου εισαι ευχαριστημενος απο τον γενικοτερο ηχο της GT-10, ισως αξιζει να κινηθεις οπως σου ειπα και να σαι καλυμενος απο ολες τις μεριες...
Εγω προσωπικα αυτο εχω κανει. Πουλησα ολα τα λαμπατα μηχανηματα, πηρα ενα axe-fx, πηρα κι εναν SL-2 και τα συνεδεσα σε μια καμπινα 4x12" που ειχα. Πλεον δεν ασχολουμαι καθολου με ενισχυτες, προενισχυτες, πεταλακια κτλ. Μονο με κιθαρες την ψαχνω τωρα και συγκεκριμενα φτιαχνω μια που θα αντικαταστησει 2 αλλες και θα ειναι η βασικη μου μαζι με μια mexico strat για πιο blues ηχους.
 
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #4 στις: 27/05/10, 13:33 »
Kl kai apo auton mg30fx marshall ikanopiimenos exw meinei kai enoeite kai apo thn gt 10.kanei sxedon ta panta...kateliksa telika sto na mazepsw xrimata kai na parw me 1000-1000kt mia pio kalh kithara.euxaristw pantws!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #5 στις: 27/05/10, 13:34 »
καλες αγορες τοτε...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #6 στις: 28/07/10, 00:37 »
Χαιρετω την ομορφη παρεα!!!Ειμαι παλιος χρηστης αλλα δυστηχως ο ελευθερος χρονος και οι συγκυριες δεν επετρεπαν να ειμαι ενεργο μελος.Απο δω και περα πιστευω πως θα κανουμε παρεα.

Τεσπα,στην ερωτηση!!Εχω μια ibanez rg 2570 prestige με μαγνητη στη γεφυρα SD SH-4 JB και τους αλλους στοκ.Ενισχυτη εχω τον Marshall JVM 410 Combo και εκει εχω λουπαρισμενη την ME-50 απο boss.Επισης για μπουσταρισμα εχω το overdrive του wylde.Ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης,εαν εχει καποιος τον ενισχυτη αυτον μπορει να παραθεσει μερικα settings για rock metal παιξιμο σε στανταρ κουρδισμα?

Δε μπορω να πετυχω καλες ρυθμισεις η τουλαχιστον δεν ικανοποιουν εμενα.Τον ενισχυτη τον εχω 2 χρονια εν τω μεταξυ,δεν ειναι οτι ψαχνομαι ακομα.


Θελω λιγο καλυτερo low end,για πιο tight παιξιμο.

PS Ελπιζω να μην ειμαι οφ τοπικ εδω :P !!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #7 στις: 28/07/10, 09:42 »
Ενισχυτη εχω τον Marshall JVM 410 Combo... Δε μπορω να πετυχω καλες ρυθμισεις η τουλαχιστον δεν ικανοποιουν εμενα...
Θελω λιγο καλυτερo low end,για πιο tight παιξιμο.

Δεν μπορώ να προσφέρω ρυθμίσεις που ζητάς, άλλωστε δεν νομίζω ότι είναι θέμα ρυθμίσεων, διότι εάν υπήρχαν θα τις είχες βρεί!..

Για καλυτερo low end και πιο tight παιξιμο που θέλεις, σου συστήνω να δοκιμάσεις τον JVM με καμπίνα κλειστού τύπου. Η διαφορά είναι τεράστια.
Οι combo ανοιχτού τύπου είναι γενικότερα πιο πλαδαροί και οι καμπίνα θα σου σφίξει τα μπάσα και θα σου δώσει άλλη δυναμική.

Η γενικότερη εντύπωση μου πάντως είναι ότι ενδέχεται απλά να έχεις ξεπεράσει τον JVM και την χροιά του και να είσαι έτοιμος για το επόμενο βήμα.
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #8 στις: 28/07/10, 11:26 »
Eγω πιστευω οτι ο JVM ειναι πολυ καλος ενισχυτης και δεν χρειαζεσαι boosts και παραμορφωσεις απο πεταλιερα. Πιστευω οτι για αυτο τον λογο ισως δεν σου αρεσει ο ηχος σου.
Δοκιμασε να αφησεις την πεταλιερα στο loop και να την χρησιμοποιεις ΜΟΝΟ για εφφεδακια delay, reverb κτλ και ΟΧΙ για παραμορφωση.
Με τα καναλια και τα modes που εχει ο JVM μπορεις να παρεις ηχους απο κλασσικους cream μεχρι brutal metal ανετα...
Απο κει και περα, εμενα προσωπικα ο JB δεν μου αρεσε ποτε σαν μαγνητης, παντα ενιωθα οτι "ξυνει" πολυ...
Τωρα για ρυθμισεις:
Εχε υποψην σου οτι οταν ακους τα αγαπημενα σου συγκροτηματα, δεν ακους τον "πραγματικο" ηχο μιας κιθαρας σε εναν ενισχυτη + εφφεδακια, αλλα ολοκληρη την μιξη με πολλες φορες τις κιθαρες να εχουν πολλα καναλια (απο 4 και βαλε). Αυτο σημαινει οτι καταρχην οταν ακους αυτον τον ογκο στις κιθαρες, δεν ακους μια κιθαρα (και εναν ενισχυτη), αλλα πχ 4 καναλια με καθε καναλι ελαφρως διαφορετικο eq και πιθανως και καποιο μικρο delay μεταξυ των καναλιων για να δινεται ακομα μεγαλυτερη εντυπωση "ογκου" (ψυχοακουστικα φαινομενα αυτα που παιζουν με την φαση των σηματων).
Απο την αλλη τα μπασσα που ακους σε ηχογραφησεις βγαινουν κυριως απο ...μπασσο και μποτα και οχι απο κιθαρες. Συνηθως στις μιξεις οι κιθαρες περνανε μεσα απο low cut φιλτρα, οπου οι χαμηλες συχνοτητες φιλτραρονται. Με αυτον τον τροπο, το καθε οργανο (κιθαρα, μπασσο, πληκτρα, ντραμς) κατεχει τον δικο του συχνοτικο "χωρο" μεσα στην μιξη και δεν "μπερδευεται"  με το συχνοτικο περιεχομενο αλλων οργανων. Ετσι, ολα τα οργανα ακουγονται καθαρα και "στακατα" (ειδικα οταν γινεται και σωστη χρηση compression).
Ολα αυτα λοιπον στα λεω για να καταλαβεις οτι δεν πρεπει να περιμενεις να παρεις τον ιδιο ηχο που ακους σε εναν δισκο...
Για να το κανεις αυτο, πρεπει να ηχογραφησεις την κιθαρα σου (με reamping ακομα καλυτερα, εκτος αν εισαι φανταστικος παικτης και μπορεις να παιξεις πχ 4 φορες το ιδιο πραγμα ακριβως με τον ιδιο τροπο) σε 4 καναλια, να παναρεις τα 2 τερμα αριστερα και δεξια, τα αλλα 2 πολυ πιο κοντα στο κεντρο και καθε καναλι να εχει τον δικο του ηχο που θα συμπληρωνει το 1 το αλλο. Πχ ενα καναλι που θα εχει πολλα μεσαια και λιγα μπασσα και πριμα, ενα καναλι με περισσοτερα μπασσα και πριμα και λιγοτερα μεσαια κοκ.
Μπορεις επισης κατα τον ιδιο τροπο να εχεις ακομα και διαφορετικους ηχους (ή ενισχυτες ή καναλια με διαφορετικο Mode στον jvm) σε καθε καναλι, με καθε καναλι να συμπληρωνει οτι λειπει απο τα υπολοιπα.
Τεσπα, καταλαβες φανταζομαι...
Με λιγα λογια, ο ηχος μπροστα απο εναν ενισχυτη (amp in the room ας τον πουμε), ειναι εντελως διαφορετικος απο τον ηχογραφημενο ηχο.
Τωρα, για να παρεις κλασσικο hard rock, metal ηχους, δοκιμασε τα εξης:
Μην χρησιμοποιεις πολυ παραμορφωση καταρχην... Οσο πιο πολυ χρησιμοποιεις, τοσο πιο λασπωμενο ηχο θα εχεις και λιγοτερο note seperation, δυναμικες κτλ, ενω ο ηχος σου θα ειναι πολυ compressed, πιθανως με "μπουκωμενα" μπασσα, που ειδικα σε γρηγορα palm mutes θα βαβουριαζει και δεν θα πολυ καταλαβαινεις τι παιζεις.
Μετα, μην μειωνεις τα μεσαια! Ειναι η κυρια συχνοτικη περιοχη για την κιθαρα και αν της μειωσεις πολυ τα μεσαια, ουσιαστικα εξαφανιζεις τον ηχο της κιθαρας. Τα κολπα με V σχηματος eq (κομμενα μεσαια, ψηλα μπασσα και πριμα) που εχουν πολυ γνωστοι κιθαριστες, δεν τα κανουν συνηθως πανω στον ιδιο τον ενισχυτη, αλλα μετα τον ενισχυτη (με εξωτερικο eq) ή τουλαχιστον με eq στην effects loop. Αυτο βοηθαει πολυ γιατι στην προενισχυση εχεις κρατησει τα μεσαια σου που γεμιζουν τον ηχο σου και τον κανουν να κοβει και ΜΕΤΑ απο αυτο το σταδιο με ενα eq κοβεις λιγα απο αυτα για να δωσεις πιο metal χροια, χωρις ομως να εχεις χασει την ενεργεια των μεσαιων στην προενισχυση.
Εγω θα προτεινα (αναλογα και το mode του JVM) τα μεσαια να ειναι τουλαχιστον στην μεση.
Το presence ειναι επισης πολυ πολυ σημαντικο ρυθμιστικο για τον ηχο της κιθαρας (ισως το σημαντικοτερο αν και δεν του φαινεται).
Χωρις να κανει τραγικα αισθητη την παρουσια του, δινει αττακα στον ηχο, παρουσια στην κιθαρα μεσα σε μια μιξη, καθαροτητα, "επιθετικοτητα" και αισθηση in your face που λεμε...
Αρα, μια "γεναια" ποσοτητα presence ειναι απαραιτητη κατ'εμε. Δοκιμασε να βαλεις το presence κοντα στο 2 o'clock (φυσικα αυτο θα το κρινεις εσυ με βαση ποσο αλλαζει ο ηχος σου, αν δεις οτι πριμαρει πολυ, δοκιμασε να μειωσεις καταρχην πριμα και μετα presence).
Τα πριμα, δινουν τον "αερα" στον ηχο σου και καθαροτητα, αρα και αυτα δεν τα θες χαμηλα, αλλα ουτε και τοσο δυνατα ωστε να εχεις το απαισιο φαινομενο των πολυ εντονων πριμων που σου τρυπανε τα αυτια. Και παλι, κανε συνδυασμους με τα modes του jvm και το presence για να βρεις την "χρυση τομη".
Το volume στα καναλια σε ενισχυτες με master volume (οπως ειναι και ο JVM), παιζει τον ρολο που επαιζε παλιοτερα το volume σε ενισχυτες χωρις master volume. Η διαφορα ειναι οτι σε ενισχυτες με master volume, μπορεις να τσιτωσεις το volume του καναλιου που παιζεις και μετα να χαμηλωσεις στα επιπεδα που θες την τελικη εξοδο του ενισχυτη.
Αυτο ειναι πολυ χρησιμο γιατι ανεβαζοντας το volume στο καναλι που παιζεις δινει πολυ αγκο στον ηχο, πραγμα που σημαινει οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις λιγοτερη παραμορφωση και αρα να εχεις πολυ πιο καθαρο ηχο απο οτι αν ειχες τιγκα παραμορφωση και χαμηλο volume.
Αρα, δοκιμασε να εχεις ψηλα το volume στα καναλια και εκει που θες στο master volume του ενισχυτη για να μην εχεις επεισοδια με στρουμφακια...
Θα δεις οτι οσο αυξανεις το volume στο καναλι, τοσο πιο πολυ γεμιζει ο ηχος σου και τοσο λιγοτερη παραμορφωση χρειαζεσαι...
Εδω μια σημειωση: Ο jvm εχει 4 καναλια με 3 modes το καθενα και καθε mode/καναλι μιμειται καποιον παλιο marshall (με το τελευταιο καναλι να παιζει περισσοτερο τον ρολο του "δωσε gain στον λαο", παρα τον ρολο ενος κλασσικου Marshall ηχου).
Αρα, αναλογως τι ηχο θες, μπορεις να εκμεταλλευτεις αυτη την δυνατοτητα για να παρεις τους ηχους που θες.
Προσωπικα απο οσο θυμαμαι τα καλυτερα του καναλια ειναι τα 2 πρωτα και αν θυμαμαι καλα στο 1ο καναλι με κοκκινο mode ή στο 2ο καναλι με orange mode, εχεις τους πιο πειστικους ηχους πουσαρισμενου plexi και πουσαρισμενου JCM 800, που για μενα ειναι και οι καλυτεροι marshall παραγωγης.
Εγω λοιπον, θα επαιζα με αυτες τις ρυθμισεις και αυτα τα καναλια περισσοτερο...
Απο κει και περα, προσεχε και με την χρηση εφφε, γιατι και αυτα αν δεν χρησιμοποιουνται σωστα, μπορουν να "χαλασουν" εναν ηχο.
Πχ αν θες ρυθμικες κιθαρες στακατες, με ογκο κτλ και βαλεις πολυ βαθακι στον ηχο, ουσιαστικα θα χαλασεις την αττακα σου, το σκασιμο του ηχου και θα ακουγονται ολα πιο πλαδαρα, πραγμα που ΜΠΟΡΕΙ να το θες για lead ηχους, αλλα οχι για ρυθμικους!
Τελος, ολα οσα ειπα και ο Adr1anos για τις καμπινες κλειστου τυπου ειναι απολυτως εγκυρα και σωστα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #9 στις: 28/07/10, 12:38 »
Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις!!

Αντριανε,οταν συνηδητοποιησα τη διαφορα του combo με κεφαλη και 4Χ12 ηταν αργα..σκεφτομουν ο λαλακας τα 500 επιπλεον,που εδω που τα λεμε δεν ηταν και φτηνος ο κομπο.Υστερα σκεφτηκα να αγορασω τωρα μια καμπινα με 4 vintage 30' γιατι ουτως η αλλος χαμενη δε θα παει.Θα περιμενω ομως λιγο καιρο γιατι τα οικονομικα δεν ειναι και τα καλυτερα.


Johnie Darko,την πεταλιερα την εχω λουπαρισμενη και την χρησιμοποιω μονο για delay και chorus.Α και για κουρδιστηρι ;D

Μπροστα απ τον ενισχυτη εχω το MXR ZW overdrive για να μπουσταρω το crunch δλδ σαν να μπουσταρεις τον jcm ενα πραγμα.Απλα παιρνεις καλο ηχο για ρυθμικα και μελωδιες τυπου whitesnake ξερω γω αλλα δεν ειναι για παραπανω gain γιατι φτανεις γρηγορα σε saturation point αν το λεω καλα και χανεται η ποιοτητα.Με το presence και το resonance εχω πειραματιστει λιγο αλλα δε ειχα βρει κατι που να μου αρεσει.Θα ξαναρυθμισω ολο τον ενισχυτη απ την αρχη.

Τωρα το αλλο που ειπες,εννοεις να ανοιξω τερμα το volume του καναλιου και να ρυθμιζω την ενταση απο το master?χαχα δε το χα σκεφτει,τα εχω και τα 2 χαμηλα. :P

Ενταξει ξερω οτι δεν προκειται να παρω τον ηχο που ακουω σε τραγουδια και βασικα δεν εχω κολλημα με εναν συγκεκριμενο ηχο.Απλως θελω να γινει πιο στακατο το παιξιμο και να μην λασπωνει!Κατι που με βοηθησε ηταν να παιξω λιγο με το tone της κιθαρας,ανοιγα λιγο την συχνοτητα του ενισχυτη και μουντωνα λιγο το tone.

Βασικα ειχα διαβασει και ενα αλλο σου ποστ για τον jb και νομιζω οτι θα συμφωνησω.Καταρχας μου τη δινει γιατι κανει φασαρια!!Αυτο μπορει να χειροτερευει την λασπουρα,ισως με ενα noise gate να βελτιωνοταν καπως(?).

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #10 στις: 28/07/10, 13:41 »
Κοιτα, το presence ειδικα ειναι πολυ σημαντικο, οποτε ψαξτο και δεν θα χασεις.
Το volume ειναι ομως ΑΚΟΜΑ πιο σημαντικο!
Αν εχεις χαμηλο volume, αναγκαζεσαι να ανεβαζεις το gain στην προενισχυση και ετσι εχεις περισσοτερο saturation (οπως σωστα ειπες) που κανει τον ηχο πιο chewey (οπως θα λεγανε οι φιλοι μας οι Αμερικανοι), καλος για lead περασματα, οχι και τοσο καλος για στακατο ρυθμικο ηχο ομως...
Τσιτωσε το volume λοιπον, χαμηλωσε το gain, βγαλε off για αρχη το boost, δωσε presence, χαμηλωσε μπασσα και αυξησε λιγο το resonance (το αντιστοιχο του presence για τις χαμηλες συχνοτητες).
Εχε υποψην σου επισης οτι οσο χρησιμοποιεις λιγη παραμορφωση, πολυ volume και καναλι που υποτιθεται οτι εξομοιωνει παλιους marshall (plexi, jcm), θα θες να κανεις αρκετο dig in με την πενα και οχι να "χαϊδευεις" τις χορδες με αυτη.
Αυτο συμβαινει γιατι οσο χρησιμοποιεις λιγη παραμορφωση κι εχεις δυνατα την ενταση, μπορεις μεσω της δυναμης που ασκεις στις χορδες να υπεροδηγεις την εισοδο του ενισχυτη και ετσι να εχεις πολυ καλο ελεγχο δυναμικων:
Θες δηλαδη chug-chug ηχο; Χωσε με δυναμη τα palm mutes κοντα στην γεφυρα...
Θες "ανοιχτα" ρυθμικα και οχι chaug-chug ηχο; Παιζεις λιγο πιο χαλαρα και ελαφρα πιο μπροστα απο την γεφυρα...
Τελος για το boost, οτι και να χρησιμοποιεις, καλο θα ηταν να το χρησιμοποιεις με drive κοντα στο 0 και απλα να δινεις ενταση επιπλεον με το volume, το οποιο θα σου επιτρεψει να κρατησεις "ακεραιο" τον χαρακτηρα του ενισχυτη σου αλλα ταυτοχρονα να υπεροδηγεις πιο ευκολα την εισοδο του ;)
Tωρα, για τον θορυβο που λες, δεν ειναι πολυ λογικο να εχεις με εναν διπλο μαγνητη τοσο μεγαλα επιπεδα θορυβου.
Ισως θα επρεπε να ελεγξεις τα ηλεκτρονικα της κιθαρας, τα καλωδια σου, τις γειωσεις σου κτλ.
τα Noise γατε ειναι καλα, αλλα προσωπικα τα χρησιμοποιω με πολυ φειδω μιας και αν δεν ρυθμιστουν σωστα (εφοσων σου δινουν δυνατοτητα να τα ρυθμισεις βεβαια), κανουν ζημια στο sustain και γενικοτερα στον ηχο...
Προσωπικα τα χρησιμοποιω ετσι ωστε να επεμβαινουν (σχεδον αποκλειστικα) μονο οταν δεν παιζω τιποτα στην κιθαρα για να μην ακουγεται το γνωστο φυσημα (με παραμορφωση).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #11 στις: 28/07/10, 21:09 »
Ok Johnie,ευχαριστω για το info!!!

Ο θορυβος ειναι αρκετος αλλα οχι υπερβολικος πιστευω.Απλα σε σχεση με τον dimarzio/ibz του λαιμου που ειναι τελειως αθορυβος,εχει μεγαλη διαφορα.Το κοιταω μολις τωρα και ετοιμαζω καμια φωτο γιατι τα θεματακια σας μου ανοιξαν την ορεξη ;D

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #12 στις: 28/07/10, 22:14 »
Λοιπον,εκανα αυτα που ειπες αλλα υπαρχει ενα προβλημα.Με το volume τερμα και το μαστερ χαμηλα πετυχαινω καλυτερο ηχο και με χαμηλοτερο gain.Αυτα ομως χωρις την πεταλιερα!!Οταν πατησω το fx loop on τοτε γινεται χαμος.Χαλαει ο ηχος πολυ,παραμορφωνει.Αυτα ομως με το knob στο wet τερμα.Αν κοψω το μιξ και το παω προς στο dry phaseαρει!!Εχει και ενα διακοπτακι +4dBu & -10dBV και εγω το εχω στο 10αρι γιατι το manual ετσι λεει.το 4αρι ειναι για επαγγελματικο εξοπλισμο και το 10αρι για απλα εφε.Διπλα εχει και δυο υποδοχες send/return  για power amp insert/serial loop.Αυτο δε το πειραζω ε?Το μανιουαλ λεει this is a passive loop connected right before the master controls.It is a line level loop so it is recommended to only use high headroom devices to avoid signal degredation.Plugging only into the return jack allows you the use of the jvm;s power section overriding the preamp.


Press ENTER to look up in Wiktionary or CTRL+ENTER to look up in Wikipedia

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #13 στις: 29/07/10, 09:45 »
Tα effects loop λειτουργουν ως εξης. Στο return του ενισχυτη συνδεεις την εξοδο απο το εφφεδακι σου και στο send του ενισχυτη συνδεεις την εισοδο απο το εφφεδακι σου. Ετσι το εφφε σου μπαινει μετα την προενισχυση του ενισχυτη σου και πριν το τελικο σταδιο.
Αν χρησιμοποιησεις απο το εφφεδακι σου μονο την εξοδο του και την στειλεις στο return του ενισχυτη σου, ουσιαστικα παρακαμπτεις την προενισχυση του ενισχυτη σου και ολος ο ηχος φτιαχνεται μεσω της πεταλιερας/εφφε (πανω στην οποια συνδεεις την κιθαρα σου)  και κατοπιν (ο ηχος) στελνεται κατευθειαν στο τελικο σταδιο του ενισχυτη οπου κι ενισχυεται για να παει στα ηχεια.
Ο καλυτερος τροπος για εσενα ειναι να μην το συνδεσεις ετσι, αλλα οπως ειπα στην αρχη. Απο την εξοδο δηλαδη της πεταλιερας στο return του ενισχυτη και απο το send του ενισχυτη στην εισοδο της πεταλιερας (και η κιθαρα σου βεβαια συνδεδεμενη στην εισοδο του ενισχυτη και οχι της πεταλιερας). Αν η πεταλιερα αντι για input/output εχει και αυτη effects loop με send και return, ειναι το ιδιο πραγμα ουσιαστικα και θεωρεις το send ως εξοδο και το return ως εισοδο.
To +4 και -10dbu που βλεπεις σαν επιλογη στο effects loop, ειναι εκει για να σου επιτρεπει να συνδεεις με τον βελτιστο τροπο συσκευες που εχουν εξοδο και εισοδο ειτε σταθμης line, ειτε mic (unbalanced και balanced). τα rack εφφε και προενισχυτες σου δινουν συνηθως δυνατοτητα εξοδων-εισοδων και με τις 2 σταθμες. Οι unbalanced ειναι μια χαρα οταν δεν εχεις μεγαλη αποσταση καλωδιων και γενικοτερα θεματα με παρεμβολες (ηλεκτρομαγνητικες κτλ), ενω οι balanced ειναι καλυτερες για μεγαλυτερη αποσταση καλωδιων και γενικοτερη προστασια απο παρεμβολες.
Αρα, δες τι εξοδο βγαζει η πεταλιερα σου και αντιστοιχα χρησιμοποιησε την σωστη επιλογη.
Απο κει και περα, δες αν το effects loop του ενισχυτη σου ειναι παραλληλο (το πιο πιθανο) ή σειριακο.
Αν ειναι παραλληλο, τοτε βαζοντας 100% το wet στην πεταλιερα, σημαινει οτι ο ηχος σου μπαινει στην πεταλιερα μετα την προενισχυση του ενισχυτη σου, επηρεαζεται 100% απο το εφφε που χρησιμοποιεις και στην εξοδο παιρνεις ενα καινουριο σημα που ειναι επεξεργασμενο απο την πεταλιερα.
Αν βαλεις πχ 50% wet, τοτε το σημα που μπαινει απο τον ενισχυτη σου στην πεταλιερα "αναμιγνυεται" μαζι με το σημα του ενισχυτη, αφηνοντας το υπολοιπο 50% ανεπαφο, αρα στην εξοδο μετα απο την πεταλιερα παιρνεις ενα σημα που ειναι κατα 50% με το εφφε που χρησιμοποιεις και 50% χωρις εφφε (σκετος ηχος του ενισχυτη). Αυτο βοηθαει πολυ στο να μην λασπωνει ο ηχος απο το πολυ εφφε και ειδικα σε καποια εφφε αυτο ειναι απαραιτητο, γιατι με 100% wet σημα, θα χανεις την αττακα σου, τον βασικο ηχο σου και θα ακους περισσοτερο το εφφε παρα τον πραγματικο ηχο του ενισχυτη.
Στη σειριακη λουπα, ολο το σημα περναει οπως ειναι απο τα εφφε και διαμορφωνεται εξολοκληρου αναλογα με την ενταση που εχει το εφφε.
Τωρα αναλογα με τον κατασκευαστη του ενισχυτη, το volume (οχι το master volume) στο καναλι, μπορει να επηρεαζει ή οχι την εξοδο (send) του effects loop. Ετσι, ανεβαζοντας το volume, μπορει να στελνεις πολυ hot σημα στην πεταλιερα και αυτη να παραμορφωνει (να clipαρει που λεμε) ή να μην μπορει να διαχειριστει σωστα το σημα που δεχεται γενικα.
Αυτο μπορει να εχει ως αποτελεσμα απο θορυβο μεχρι παραμορφωση κτλ.
Για να ξεφορτωθεις το φαινομενο αυτο πρεπει να βρεις στην πεταλιερα καποια επιλογη για το input της, το οποιο πρεπει να ειναι ιδιας σταθμης με το effects loop αφενως (δηλαδη πχ unbalanced εφοσων χρησιμοποιεις  την ιδια σταθμη και στο effects loop του ενισχυτη) και αφετερου να ρυθμισεις την εισοδο (volume) στην πεταλιερα (δες αν εχει καποιο input control) και να την ρυθμισεις τοσο ωστε να μην clipαρει το σημα. Μαλιστα τα περισσοτερα μηχανηματα εχουν και μικρα λαμπακια που αναβουν αν η εισοδος ή η εξοδος τους clipαρει, οποτε κοιτα να μην clipαρει το σημα πουθενα στην ηχητικη σου αλυσιδα.
Απο κει και περα, το θεμα που φαζαρει το σημα αν χαμηλωσεις την μιξη dry/wet, (και εφοσων δεν εχεις καποιο εφφε ενεργοποιημενο στην πεταλιερα), ειναι λιγο περιεργο και συνηθως τετοια φαινομενα εχουν σχεση με προβληματα φασης του ηχου.
Σιγουρεψου οτι δεν ειναι κανα εφφε ανοιχτο στην πεταλιερα ομως, γιατι τα περισσοτερα εφφε λειτουργουν με φασεις, delay κτλ για να πετυχουν τον ηχο τους, οποτε αν εσυ εχεις πχ ενα εφφεδακι και δεν ειναι σωστα ρυθμισμενο, μπορει οταν εισαγεις και dry σημα αρκετο στο wet, να παρουσιαζονται περιεργα φαινομενα τετοιου τυπου.
Πχ στο flanger γινεται ενα delay του αυθεντικο σου ηχου (dry) και επανατροφοδοτειται μερος αυτου στην εισοδο του εφφε παλι. Με αυτον τον τροπο παιρνεις το εφφε που θες και πειραζοντας φυσικα τον χρονο του delay πειραζεις και το εφφε...
Αν παντως η πεταλιερα σου ακομα και με εφφε που δεν πειραζουν φασεις, χρονους κτλ (πχ boost) κανει τα ιδια και εφοσων εισαι σιγουρος οτι δεν clipαρει πουθενα το σημα στην ηχητικη αλυσιδα, τοτε ειναι πιθανον να υπαρχει καποιο προβλημα ειτε στα καλωδια, ειτε στην συνδεση τους, ειτε καποιο hardware προβλημα, οποτε θα πρεπει να απευθυνθεις σε τεχνικο.
Οποτε, τσεκαρε τα manuals και των 2 συσκευων, σιγουρεψου για τις σταθμες που θα πρεπε να δουλευουν, ρυθμισε τις εισοδους και εξοδους τους σωστα ωστε να μην clipαρει το σημα πουθενα, σιγουρεψου οτι ολες οι συνδεσμολογιες ειναι οπως πρεπει και οτι τα καλωδια που χρησιμοποιεις δεν εχουν κανενα προβλημα, μεινε μακρυα κι εσυ και τα μηχανηματα απο πηγες ηλεκτρομαγνητικης ακτινοβολιας (λαμπες φθοριου, τηλεορασεις, οθονες, κινητα κτλ) και λογικα ολα θα ναι οκ.
Αν εξακολουθεις και εχεις προβλημα, δοκιμασε την πεταλιερα σε αλλο ενισχυτη (κανενος γνωστου σου) ή καποια πεταλιερα/εφφε που εισαι απολυτα σιγουρος οτι δουλευει αψογα, με τον ενισχυτη σου και δες αν το προβλημα συνεχιζει να υφισταται...
Αν πχ η πεταλιερα σου κανει τα ιδια μετα και σε αλλον ενισχυτη, μπορει να εχει καποιο προβλημα (εστω κακες ρυθμισεις), αν απο την αλλη ο ενισχυτης σου με μια αλλη πεταλιερα (που εισαι σιγουρος οτι δουλευει σωστα) κανει τα ιδια, τοτε ειτε εχει προβλημα σε καποιο σημειο ο ενισχυτης (don't panic!), ειτε παλι κατι δεν εχεις κανει σωστα στην συνδεσμολογια.
Παντως οπως και να χει, μιας και η ME50 δεν ειναι και κανα επαγγελματικο εργαλειο (οπως ειναι πχ ο jvm), θα σου προτεινα να βγαλεις τελειως την πεταλιερα καταρχην και να φτιαξεις τον ηχο σου ΜΟΝΟ με τον ενισχυτη σου ακριβως οπως τον θελεις (χωρις εφφε). Αφου φτιαξεις τον ηχο σου και τον αποθηκευσεις, μετα συνεδεσε (σωστα) την πεταλιερα σου και μην πειραξεις τον ενισχυτη σου, μονο την πεταλιερα σου ή/και τα ρυθμιστικα της σταθμης (αν εχει) του ενισχυτη σου στο effcts loop του.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/10, 09:48 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #14 στις: 29/07/10, 17:57 »
Θα το δοκιμασω το βραδακι και θα σου πω.Παντως το λουπαρισμα το εχω με τον τροπο που ειπες με 4 καλωδια δλδ.Επισης δεν ξερω εαν ειναι σηριακο η παραλληλο.Βασικα γραφει ακριβως serial/parallel fx loop.

Επισης το καλωδιο που φευγει απο την εξοδο της πεταλιερας και παει στο guitar amp εχει δυο jacks,ενα L(Mono) και διπλα ενα R.Εγω το εχω στο Μono.

Η πεταλιερα απο διακοπτες που να επιρρεαζουν τον ενισχυτη εχει μονο εναν,τον Master Level.Θα το ριξω και αυτο λιγο κατω μηπως ξελασπωσει ο θορυβος.Φυσικα ο θορυβος ακουγεται στο wet με η χωρις εφε.Απλα fx loop on.Οταν δε,μπει και το delay επαναλαμβανει το σημα του θορυβου.

Τον ενισχυτη τον εχω ρυθμισει κανονικα με την πεταλιερα εκτος και μετα πατησα τον διακοπτη fx loop on.Βασικα μονο το delay με καιει.Αμα δω και δε γινεται τιποτα θα την δωσω να παρω κανενα DD της boss.

Οπως και να χει ευχαριστω για τη βοηθεια!!!Να σαι καλα που ασχολεισαι!!

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #15 στις: 29/07/10, 23:11 »
Tελικα πειραματιστικα λιγο βρηκα μια ακρη αλλα κατελληξα στο οτι πρεπει να δωσω την πεταλιερα και να παρω μονο delay.Εχω το mix στο wet λιγο κατω απ τη μεση και το μαστερ της πεταλιερας περιπου στο 1/4.Δεν κανει εκεινα τα χαζα,αλλα οταν παιζω με σκετο ενισχυτη βγαινει καλυτερη ποιοτητα!!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #16 στις: 30/07/10, 11:15 »
Δυστυχως ή ευτυχως, οσο καλυτερο ενισχυτη εχεις, τοσο πιο εντονα φαινεται η ποιοτητα (ή μη) του υπολοιπου εξοπλισμου και ειδικα των εφφε.
Θα προτεινα να πας για ενα rack effect unit που να μπορεις να το ελεγχεις μεσω midi, ωστε με την πεταλιερα του marshall που ειναι midi να αλλαζεις ταυτοχρονα και καναλια (patches) που εχεις ετοιμασει αλλα και τα αντιστοιχα εφφε απο το rack. Ειναι αρκετα ευκολο και θα θελει λιγο προγραμματισμο μεσω πεταλιερας και effects unit ωστε να αντιστοιχησεις τα εφφε που θες και χρειαζεσαι στο καθε patch...
Τα απλα πεταλακια δεν ειναι και τοσο καλα για loop, δεν θεωρουνται επαγγελματικα και εχουν περισσοτερο θορυβο απο τα rack που χρησιμοποιουνται και σε στουντιο και σε live και εχουν συνηθως καλυτερη ποιοτητα και στα εφφε αλλα και στα connections, converters κτλ.
Βεβαια απο οσο θυμαμαι ο Marshall εχει και 4 διαφορετικα βαθη, 1 για καθε καναλι που εχει, οποτε αν δεν χρησιμοποιεις αλλα εφφε περα απο βαθος, wah και κανα delay, ισως να αξιζει να πας για πεταλακι delay και οχι για rack.
Εγω παντως με τοσο καλο ενισχυτη, θα προτιμουσα να μπηγαινα για ενα rack που να εχει reverb, delay, chorus, flanger, phaser, eq, compressor...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #17 στις: 30/07/10, 11:29 »
To θεμα ειναι το budget ομως!Αν εχεις να προτεινεις κατι θα σου ημουν ευγνωμων,ειτε εδω ειτε πμ.

Ο jvm εχει βαθος για το καθε καναλι.Εγω αυτα που χρησιμοποιω ειναι κυριως delay και λιγοτερο,chorus.Flanger και αλλα mod fx δε τα δουλευω καθολου.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #18 στις: 30/07/10, 11:40 »
Ξερω τι λες, ουτε εγω χρησιμοποιω πολυ εφφε... Περα απο κανα βαθακι, delay, κανα chorus και σπανια κανα flager ή phaser και που και που (ειδικα στα καθαρα) κανα compression ή/και boost.
Κοιτα, εχω πολυ καιρο να ασχοληθω με racks εκτος του axe fx, μιας και απο τοτε που το πηρα εχω βρει την υγεια μου και με ηχους και με εφφε, οποτε δεν θα μπορουσα να προτεινω κατι μην ξεροντας τι κυκλοφορει πλεον και σε τι τιμες.
Μπορω ομως αν θες να προτεινω μαρκες να ψαξεις...
Κοιτα λοιπον προϊοντα απο Lexicon, Art, Line6 (αρκετα καλη στα εφφε, στους ηχους ενισχυτη...), yamaha, tc electronics και βεβαια boss...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #19 στις: 30/07/10, 11:45 »
Οκ λοιπον,θα το ψαξω!!Ζαχαρωνα πριν καιρο το G System της TC αλλα πολλα τα λεφτα..για το Axe fx εχω δει μερικα πραγματα σε περιοδικα.

Να σαι καλα φιλε μου ;)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #20 στις: 30/07/10, 12:27 »
Το axe fx ειναι αλλου... Δεν χρειαζεσαι ενισχυτη με αυτο... Δεν συγκρινεται με οτιδηποτε κυκλοφορει αυτη την στιγμη απο οποιονδηποτε.
Αν βρεις ευκαιρια καπου να το δοκιμασεις κανε το... Μετα μπορει να θες να σπρωξεις τα παντα και να παρεις μονο το axe fx για να τα χεις ολα σε 1...  ;)
Και για αυτα που θες σου φτανει και περισσευει το standard δεν χρειαζεσαι το ultra...
Οτι και να πω για αυτο θα ναι λιγο, οποτε αν ενδιαφερεσαι ριξε μια ματια στο επισημο site και forum οπου θα βρεις και παρα πολλα clips...
Εγω παντως απο τοτε που το πηρα δεν εχω ζηλεψει ΚΑΝΕΝΑΝ αλλο ενισχυτη, προενισχυτη, εφφε κτλ... Βρηκα την υγεια μου και τωρα χαλαω χρηματα μονο σε κιθαρες  >:D >:D >:D
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #21 στις: 30/07/10, 12:38 »
Ίσως το καλύτερο (ψηφιακό) Delay της αγορας:

Eventide Time Factor






Εναλλακτικές προτάσεις από τα καλύτερα:

Ψηφιακά:
Electro Harmonix STEREO MEMORY MAN WITH HAZARAI
Empress Vintage Modified Superdelay
Tech 21 Boost DLA Delay w/ Tap Tempo

Αναλογικά:
MXR M-169 Carbon Copy Analog Delay Pedal
Subdecay Echobox Modulated Delay
« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/10, 12:44 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #22 στις: 30/07/10, 12:52 »
Johnie μπηκα στο g66,δε θυμαμαι ποια εκδοση βρηκα αλλα τα 1800Ε ειναι πολλα!!

Επισης για να καταλαβω,με το axe fx δε χρειαζεσαι ενισχυτη??Τελικο??Το ειδα λιγο στο utube και μου αρεσε πολυ αλλα η τιμη του για μενα για αυτην την περιοδο ειναι απαγορευτικη.

Αντριανε το eventide πολυ καλο και πιο προσιτο σε τιμη ~400Ε.Εγω ειχα την εντυπωση οτι ο ενισχυτης θα δουλεψει καλα με ενα dd-6,dd-7 ???

Αμα πουλησω τον avt και την πεταλιερα θα παρω το eventide ::)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #23 στις: 30/07/10, 13:08 »
1800 (1900 πλεον) εχει το ultra που εσυ δεν χρειαζεσαι. Το standard εχει 1500 ή 1600
Αν θες το χρησιμοποιεις με τελικο και καμπινα, με monitor ηχεια, κατευθειαν σε κονσολα, pc κτλ. Αναλογως τι θες να κανεις.
Τα χρηματα που κοστιζει ειναι κατ'εμε απλα ευκαιρια για οσα δινει και τοσο καλα που τα δινει  ;)
Εχεις ολα σε 1 πακετο ακρως επαγγελματικο, με συχνα update κτλ...
Αν μπεις στο forum θα βρεις παααρα πολλους που εχουν σπρωξει ολο τον εξοπλισμο τους μετα την αγορα του axe γιατι απλα ο παλιος εξοπλισμος τους μαζευε σκονη... Και δεν μιλαμε για φθηνα πραγματα, αλλα για mark IV, V, Rectifiers, Marshalls ολων των ειδων, Bogners, Egnaters, Peaveys, Fenders κτλ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall voitheia....
« Απάντηση #24 στις: 30/07/10, 14:14 »
Ισως καποια στιγμη καταφερω να το αγορασω.Αν βρω δουλεια σε κανα μαγαζακι να πεφτει χρημα απο κει θα βγαλω γουστα,τωρα δε μπορω να δουλευω για το χομπι-ερωτα μου. :'(

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Marshall AVT-275

Ξεκίνησε από paylos87 Ενισχυτές

5 Απαντήσεις
3862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/08, 12:48
από hammer
6 Απαντήσεις
3830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/08, 11:32
από j.free
18 Απαντήσεις
6461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 16:49
από Jezus
19 Απαντήσεις
7828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 17:23
από bassbill
1 Απαντήσεις
2183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/09, 13:26
από edgar_jp ♫
16 Απαντήσεις
5972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/09, 16:51
από Panos the Greek
MARSHALL MR1960 A

Ξεκίνησε από Warrel Ενισχυτές

5 Απαντήσεις
2783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 19:18
από pa...
10 Απαντήσεις
3818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/09, 20:17
από JACKSONMAN
Marshall MA??

Ξεκίνησε από Cr0wley Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
1697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/09, 13:16
από Cr0wley
7 Απαντήσεις
26608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/10, 21:20
από kalaos