Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10
1
Τρόποι παιξίματος, τεχνικές / Απ: Δωρεάν, online συλλογή ρυθμών για ντραμς
« Τελευταίο μήνυμα από panixgr στις Σήμερα στις 09:37 »
panixgr έχεις στο νου σου κάποιες συνθήκες που θα περιόριζαν “αλλόκοτους”/μη χρηστικούς ρυθμούς? (π.χ. κάποιου είδος τονισμός στο 1 και 3 θα έδινε, κατά πλειοψηφία, ρυθμούς που θα παρέπεμπαν σε ποπ/ροκ?)

Και πάλι σας ευχαριστούμε όλους για το ενδιαφέρον σας!

όχι δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί. Αν είστε της πληροφορικής θα ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον πρότζεκτ, δηλ με στοιχεία τεχνητής νοημοσύνης, ωστε να περιορίζεται η γκάμα, χωρίς όμως να μένει στα συνιθισμένα. <-- αυτό θα είχε πιστεύω τεράστια εμπορική απήχηση.
Σε κάθε περίπτωση θα σας παρακολουθούμε!
2
Τρόποι παιξίματος, τεχνικές / Απ: Δωρεάν, online συλλογή ρυθμών για ντραμς
« Τελευταίο μήνυμα από Drumflow στις Σήμερα στις 08:45 »
Σας ευχαριστούμε όλους για τα σχόλια!

Το θέμα της αναζήτησης ρυθμών το έχουμε σκεφτεί πολύ και μάλλον θα το υλοποιήσουμε. Υπάρχει ένα πρόβλημα στην κατηγοριοποίηση των ρυθμών, καθώς το είδος της μουσικής επηρεάζεται μεν από το ρυθμό αλλά εξίσου σημαντικά είναι η μελωδία και αρμονία, όπως και το τέμπο. Είναι εύκολο ίσως να αναγνωρίσεις ένα βαλς μόνο από τις ρυθμικές φόρμες, αλλά πως θα κάνεις το ίδιο για blues-jazz ή rock-country-punk? Θα υπάρχουν πολλές επικαλύψεις. Επίσης, θεωρήσαμε ότι ίσως είναι πηγή έμπνευσης η τυχαία εμφάνιση διαφόρων ειδών ρυθμών, καθώς δίνει την ευκαιρία στο χρήστη ν΄ανακαλύψει και ρυθμούς που δεν έχει ξανακούσει ή νομίζει ότι δεν τον ενδιαφέρουν.

Το θέμα της παραγωγής τυχαίων ρυθμών δεν είναι στα πλαίσια αυτού του project, αν και είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον. Φανταζόμαστε ότι χωρίς περιορισμούς/κριτήρια ο αλγόριθμος θα παράγει πιο πολλούς “περίεργους” ρυθμούς, παρά παραλλαγές οικείων ρυθμών. panixgr έχεις στο νου σου κάποιες συνθήκες που θα περιόριζαν “αλλόκοτους”/μη χρηστικούς ρυθμούς? (π.χ. κάποιου είδος τονισμός στο 1 και 3 θα έδινε, κατά πλειοψηφία, ρυθμούς που θα παρέπεμπαν σε ποπ/ροκ?)

Και πάλι σας ευχαριστούμε όλους για το ενδιαφέρον σας!
3
Μπάσο / Απ: Bass of the week
« Τελευταίο μήνυμα από panixgr στις Χθες στις 22:13 »
ίσως και ναναι ΤΟ ΜΟΝΟ μπασσο με μαπλ ταστιέρα που έχω δει ....
4
Ενισχυτές / Απ: Παθητικοί ‘’ενισχυτές’’
« Τελευταίο μήνυμα από STEFANOS604 στις Χθες στις 18:55 »
κλασικό voltage divider δεν είναι αυτό?
Ακριβώς
5
καλό θα ήταν να μπει και ένα search field, π.χ. εγω θα έψαχνα για Djent.

Επίσης κορυφαίο θα ήταν να μπορεί να παράγει random τυχαίους ρυθμούς, δηλ χωρίς να έχουν ξαναπαιχτεί απαραίτητα.
6
καλή επιτυχία, είναι ευχής έργον να υπάρχουν τέτοιες πρωτοβουλίες από Ελληνες Μουσικούς 

7
Κιθαριστες παιδι μου.. :yeah :yeah :roll :roll
8
Σημερα διαβαζα σε ενα αμερικανικο φορουμ με μπασιστες μονο,ενας βρηκε ενα παλιο φεντερ μπασο του παπου του,ο οποιος το ειχε βαψει 800 φορες και ειχε κανει οτι του κατεβαινε.Και λεει "μα καλα,σε ενα τοσο ακριβω μπασο εκανε ολες αυτες τι "καλητεχνιες" (το καλιτεχνιες το εβαλα σε εισαγωγικα γιατι προσπαθω να ειμαι κοσμιος)
Και η απαντηση ξες ποια ηταν?
οτι τοτε,αυτο το μπασο,ηταν για πεταμα.Τωρα ομως αυτο το μπασο θα αξιζε πολλα(αν δεν το ειχε κανει σαν τσιρκο).Γιατι τωρα ολοι θελουν το μουσικο οργανο να ειναι παλιο.Ακωμα και αυτο το entry level μπασο πλεων το προσκηναει ο κοσμος..Τι καλυτερο θα εχει αυτο το εντρι λεβελ μπασο απο ενα καινουριο με την μιση τιμη?
Και ξες οτι η μιση τιμη σημερα για ενα οργανο αρκετων δεκατιων πριν,δεν ειναι λιγα λεφτα..
Το ιδιο λεμε. Ειναι ξεκάθαρα θεμα ζήτησης και βίτσιου. Το καθετι αξίζει οσο διατιθεται καποιος να πληρωσει για να το αποκτήσει.
9
Σημερα διαβαζα σε ενα αμερικανικο φορουμ με μπασιστες μονο,ενας βρηκε ενα παλιο φεντερ μπασο του παπου του,ο οποιος το ειχε βαψει 800 φορες και ειχε κανει οτι του κατεβαινε.Και λεει "μα καλα,σε ενα τοσο ακριβω μπασο εκανε ολες αυτες τι "καλητεχνιες" (το καλιτεχνιες το εβαλα σε εισαγωγικα γιατι προσπαθω να ειμαι κοσμιος)
Και η απαντηση ξες ποια ηταν?
οτι τοτε,αυτο το μπασο,ηταν για πεταμα.Τωρα ομως αυτο το μπασο θα αξιζε πολλα(αν δεν το ειχε κανει σαν τσιρκο).Γιατι τωρα ολοι θελουν το μουσικο οργανο να ειναι παλιο.Ακωμα και αυτο το entry level μπασο πλεων το προσκηναει ο κοσμος..Τι καλυτερο θα εχει αυτο το εντρι λεβελ μπασο απο ενα καινουριο με την μιση τιμη?
Και ξες οτι η μιση τιμη σημερα για ενα οργανο αρκετων δεκατιων πριν,δεν ειναι λιγα λεφτα..
10
Μπάσο / Απ: Bass of the week
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Χθες στις 13:36 »
Monday, January 15th, 2018 by notreble.com

Dream Studio Guitars Voodoo Bass
Specs:
Body:Swamp Ash
Neck:Hard Maple
Fretboard:Maple
Pickups:Seymour Duncan Vintage SPB-1, Hot SJB-2
Hardware:Hipshot
Finish:Matte White