Αποστολέας Θέμα: Πόνος στα ακροδάκτυλα κατά το παίξιμο της κιθάρας  (Αναγνώστηκε 35284 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkam

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • "Ψυχή βαθιά..."
    • Προφίλ
Παιδιά Καλησπέρα!

Με λένε Γιώργο και μόλις εδώ και δυό-τρείς μήνες κάνω τα πρώτα μου βήματα στην κιθάρα με τη βοήθεια ενός φίλου και κάποιων βιβλίων.

Εδώ και χρόνια ήθελα να πάρω μια κιθάρα και να αρχίζω να παίζω αλλά ποτέ δεν το αποφάσιζα. Τώρα που τα πράγματα έχουν έρθει καλά, έχω ξεκινήσει να ασχολούμαι συστηματικά αλλά παρατηρώ ότι μετά από κανά 45λεπτο παίξιμο (κυρίως εξάσκηση σε εναλλαγές ακόρντων) νιώθω αρκετά δυνατούς πόνους στα ακροδάχτυλα του αριστερού χεριού.

Ενίοτε κάνω διάφορα (βάζω χανζαπλάστ για να μπορώ να συνεχίσω κλπ) αλλά....

Μήπως έχετε κάτι να με συμβουλεύσετε; Κάτι που πιθανόν να μην κάνω σωστά ή κάποια υπόδειξη για δυνάμωμα των ακροδακτύλων;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »

Αποσυνδεδεμένος Christoss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Guitar Is The Life
    • Προφίλ
An oi xordes einai metalikes einai apolita fisiologiko.Kalitera ta prwta bhmata na ginontai me plastikes xordes(klasikh kithara).Twra...otan arxizeii ayto to 'kapsimo'-ponos sta daxtila shmainei oti epekses arketa k prepei na kaneis ena diallima mexri na synelthoun.Polh kalo hremistiko einai o pagos.AYTA.

pan metron ariston legan oi arxaioi .otan niwtheis pono tha stamatas amesws.giati sovaroi kindynoi paramonevoun(tenontitides ktl.)ayta ta liga

CIAO
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »
KEEP ON ROCKIN' IN THE FREE WORLD

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
File mou to na se ponane ta daxtyla sou einai fysiologiko giati einai adouleuta akoma. Edw kai epi polla xronia kitharistes kuorazontai. Oso exaskeisai toso megaluterh antoxh tha apoktas. Me Metro opws eipe kai to allo paidi kai upomonh. Kaneis den egine empeiros apo th mia mera sthn allh.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3378
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις (αν δεν μπορείς να βάλεις πλαστικές χορδές στην κιθάρα σου), είναι να βάλεις λεπτότερες χορδές.

Οι πιο λεπτές χορδές είναι πιο μαλακές στο παίξιμο (δεν θέλουν τόσο πολύ "τέντωμα" κατά το κούρντισμα), έχουν όμως το μειονέκτημα ότι δεν βγάζουν τόσο δυνατό και καθαρό ήχο όσο οι χοντρότερες. (Μικρό το πρόβλημα, αν παίζεις ηλεκτρική κιθάρα, όπου μπορείς να φτιάξεις τον ήχο σου από ενισχυτή κλπ.)

Συνήθως βρίσκεις τις λεπτές χορδές στα μαγαζιά σαν "light", "extra light", κλπ. (όχι, δεν πρόκειται για τσιγάρα...)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
πρωτα απ'ολα, που νιωθεις τον πονο; στους τενοντες ή στην "ψιχα", στην ακρη του δακτυλου; αν ειναι το πρωτο, ΠΡΟΣΕΧΕ γιατι η τενοντιτιδα παραμονευει και ειναι σοβαρο, ιδιως αν δεν το προσεξεις (εχω παθει κι εγω). Αν ειναι το δευτερο, μην ανησυχεις πολυ, με τον καιρο θα σκληρυνει η ψιχα. Ολοι οι κιθαριστες τα περασαμε αυτα. Να ξεκουραζεσαι οταν πονας.
Κοιταξε επισης μηπως οι χορδες ειναι πολυ ψηλα πανω απο τα ταστα. Φροντισε τις χορδες σου, ιδιως τις μεταλλικες, καθαριζοντας τες με το ειδικο καθαριστικο. θα δεις απιστευτη διαφορα στην αισθηση!... και στον ηχο. Μη βαζεις περισσοτερη δυναμη απ'οτι χρειαζεται για να πιασεις τα ακκορντα. Κανε διαλλειματα απο τη μελετη, και κανε τεντωματα κλπ στα χερια/δακτυλα για να μη τα "τραυματισεις" απο την επαναλαμβανομενη καταπονηση (βλεπε RSI: Repetitive Stress Injury). Αποφυγε να σερνεις τα δακτυλα σου πανω στις χορδες οταν αλλαζεις ακκορντο, για να μη τριβονται. Χμμ.. τι αλλο;  :-/
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 898
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
min anisixeis einai thema xronou na sklirinei to daxtilo sou kai meta de tha xeis kanena provlima!alla kai ligos ponos parapanw nomizw oti aksizei ton kopo!i glika tou ixou tha se apozimiwsei me to parapanw...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Kat'arxas, prepei na ksereis oti opoiadipote ekdilwsi ponou sta xeria, einai o tropos toy swmatos gia na sou pei oti kati kaneis lathos. Frontise na exeis xamila tis xordes, isa pou na min akoumpane sta tasta, kai paize sto deksi MONO me ton karpo kai oxi me ton agkona. Oson afora tis xordes, afou katalikseis se mia marka xordwn pou sou aresei perissotero, frontise na pareis ena sxetika lepto set (px 9-42). Siga siga, kai oso tha apoktas empeiria alla kai dynami sta xeria sou, mporeis na dokimaseis kai pio "xontra" set, pou sigoura dinoun poly katharotero ixo. Proswpika ksekinisa me to 9-42 tis Fender, kai kateliksa (kai oxi katantisa :)) na paizw me to 10-46 tis ErnieBall. Elpizw na se voithisa katholou! Aaa! kai prosexe kai poly ton karpo tou aristerou xeriou! I tenontitida paramonevei! ;)
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος Lead

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τον Tweetie
    • Προφίλ
Φιλαράκι,μη λες για πόνο στα δάχτυλα γιατί είμαστε δύο, ή τουλάχιστον ήμασταν!!!Ξέρεις πόσες φορές έχουν ματώσει τα δάχτυλά μου από την lead;;;!!!
Χαλάρωσε, θα σκληρένεις και δε θα καταλεβαίνουν Χριστό τα δάχτυλά σου!Πίεσέ τα και λίγο, δεν πειράζει, δε βλάπτει τόσο εκεί ο πόνος!Αφού είσαι νέος στο κουρμπέτι, λάθη δε κάνεις, γιατί πιθανόν δε ξέρεις το σωστό!!!
Τέσπα!!!Ξαναλέω  χαλάρωσε και παίξε, όσο μπορείς παίξε!!!
Άντε τα λέμε!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what you make of it
    • Προφίλ
Paidia egw paizw kithara edw kai 6 xronia, twra den ponw katholou ta daktyla mou osi wra ki na paizw, alla pathainw kati allo eksisou asximo. Otan ena tragoudi exei sxedon oles tis sygxordies toy mpare kai tote monon , me ena paiksimo toy tragoudiou ponaw aforita ton aristero mou atixeira apo ti mesi kai katw kai o ponos kataligei mexri kai stin misi mou palami. tin deuteri fora pou tha dokimasw na paiksw to tragoudi den to teliwnw me tpt, anagazomai na stamatisw to sygkekrimeno kai na paiksw kati allo, kai o ponos feygei tote siga siga.
Enai kati to apolita fysiologiko, exei kapoio provlima to xeri mou den patw sosta ta sygekrimena akornta, ti nomizete? ???

Αποσυνδεδεμένος Lead

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τον Tweetie
    • Προφίλ
Μεγάλε,απλά χρειάζεσαι εξάσκηση στο μπαρέ σου!Κάνε καμιά ασκησούλα, δεν ξέρεις;;;
Κάνε τον  ΚΑΒΟΥΡΑ με μπαρέ να δεις πως σε λίγο καιρό τα χέρια σου θα συνηθίσουν και δε θα έχεις πρόβλημα!!!
Λίγο μπαρέ παραπάνω, , , λίγο πόνο παραπάνω και καθάρισες!!
ΝΟ PROBLEMS!!!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Φίλε Πετρο, οσμίζομαι τενοντίτιδα. Αν δεν αφήσεις το χέρι σου να ξεκουραστεί και το ζορίζεις ενώ πονάς τότε έρχονται τα χειρότερα...
Θα μπορουσα να σου πω την δικια μου ιστορια και τι εκανα, αλλα καλυτερα να πας σε εναν γιατρο να σου πει ακριβως τι πρεπει να κανεις. Μετα, ξαναγραψε στο φορουμ, να μου πεις τι εγινε...

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
File Petro, prosexe giati den yparxei xeirotero pragma apo tin tenontitida. To provlima me tous mparedes oi perissoteroi kitharistes to exoun. Afto pou mporeis na kaneis einai na stamatas molis noiw8eis ton pono. Opws egrapsa kai pio panw, o ponos einai i ekfrasi toy swmatos sou oti kati den kaneis swsta. Mporeis anti gia olokliro mpare na pianeis me to aristero mono ta kantinia se mpare. Min anisixeis pantws, einai poly synithismeno fainomeno.
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος Lead

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τον Tweetie
    • Προφίλ
Ρε παιδιά, τι τενοντίτιδα του λέτε του παιδιού;;;
Αν δε πονέσει και τα παρατάει συνέχεια δε θα σταματήσει ποτέ ο πόνος!!!Δε λέω να ουρλιάζει αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια!!
Αν και πρέπει να ψάξει να βρει την κατάλληλη θέση για τον αντίχειρά του!!Εμένα έτσι σταμάτησε ο πόνος!!!

Αποσυνδεδεμένος Φιλόμουσος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε μας μεράκι γίνεται τραγούδι και το λέμε...
    • Προφίλ
Αγαπητέ Πέτρο, ο Βασίλης και ο Thanocaster έχουν απόλυτο δίκιο. Πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα την ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΑ. Είναι γεγονός οτι όσο πιο έμπειρος είναι ο κιθαρίστας και όσο πιο κοντά είναι οι χορδές στην ταστιέρα, τόσο μικρότερη είναι η επιβάρυνση στον καρπό και στην παλάμη. Όμως αν ο πόνος γίνει αρκετά έντονος πρέπει αμέσως να σταματήσεις για λίγη ώρα τουλάχιστον το παίξιμο με μπαρέ. Έχω το ίδιο πρόβλημα με εσένα (μόνο στα μπαρέ με διάρκεια) και οφείλεται κυρίως σε παλαιότερη τενοντίτιδα -αν και αυτή δεν προκλήθηκε από παίξιμο κιθάρας. :(
Όσο για εσένα Γιώργο, ο πόνος στην άκρη των δακτύλων περνά με την εξάσκηση καθώς σληραίνουν οι άκρες.

Βασίλη, αν έχεις χρόνο και μπορείς γράψε (ή στείλε e-mail) πώς αντμετώπισες εσύ την τενοντίτιδα.  

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what you make of it
    • Προφίλ
Παιδιά από αυτά που έχετε πει, μάλλον δεν νομίζω να είναι θέμα εξάσκησης, γιατί το φαινόμενο επικρατεί εδώ και 2 χρόνια(πριν δυο χρόνια το αντιλήφθηκα) και πραγματικά ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ από τον πόνο. Επιπλέον ο πόνος δεν εμφανίζεται σιγα-σιγα ούτε από την αρχή αλλά μετά από 2-3 λεπτά, και η ένταση του πόνου αυξάνεται δραματικά. Δηλ. μόλις εμφανιστεί ο πόνος μπορώ να συνεχίσω να παίζω (τα συγκεκριμένα τραγούδια με τα μπαρέ) για περίπου 15 δεύτερα.
Νομίζω ο φιλομουσος εχει καταλάβει περι τίνος πρόκειται.
(Νομίζω στην ηλεκτρική δεν μου έχει συμβεί, όπου οι χορδές είναι πιο κοντά στην ταστιέρα, αν και δεν είμαι σίγουρος. Θα το κοιτάξω)
Πάντως σας ευχαριστώ όλους, και θα έχω την τενοντίτιδα υπόψη μου, αν και θα ήθελα και εγώ να μάθω λίγο περισσότερα για την συγκεκριμένη πάθηση.

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1579
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Και εγώ το παθαίνω αυτό σε ορισμένα τραγούδια με μπαρέ (όσα η αγάπη ονειρεύεται, μαχαίρι κλπ) Άν μπορώ ψάχνω να βρω κανα D ή κάνα A και τα πάιζω ανοιχτά (κακή λύση βέβαια αλλά ξεκουράζει για 2-3'' )
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3378
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Για τραγούδια με πολλά μπαρέ υπάρχει και το capo d'astro !!!

Με κατάλληλη τοποθέτηση, απαλλάσσει κατά πολύ μεγάλο ποσοστό από τα συνεχή μπαρέ.

Προσπαθείστε το, η επένδυση αξίζει ;)
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ενταξει, ολοι κουραζομαστε απο τα πολλα μπαρε, αργα ή γρηγορα, αναλογα με το ποσο γυμνασμενο ειναι το χερι μας. Αλλα θα πρεπει καπως να ξεχωρισουμε τον πονο μιας απλης κουρασης απο τον πονο της τενοντιτιδας. Αν το χερι ποναει για πολυ ωρα μετα, αν κουραζεται ευκολα γενικα (και με αλλες κινησεις), αν υπαρχει μονιμως μια ενοχλητικη αισθηση στο συγκεκριμενο σημειο που να σε κανει να θελεις να το τριβεις, τοτε πρεπει να προσεξεις πολυ... Αν ποναει το χερι σου και συνεχισεις να ζοριζεις τους τενοντες σου για πολυ ωρα χωρις αναπαυση, ειναι πιθανο, σιγα-σιγα, να ξεκινησει μια φλεγμονη, να πρηστει το χερι σου και να πονας ακομα πιο πολυ και δεν θα μπορεις να το κουνησεις ουτε χιλιοστο, αλλα και παλι θα πονας. Δεν θελω να σε τρομαξω, αν κανεις αυτα που πρεπει, δεν θα εχεις ποτε προβλημα. Η γυμναστικη βοηθαει και τους μυες/τενοντες του χεριου, οπως και του υπολοιπου σωματος, οποτε κρατησε τους σε φορμα γυμναζοντας τους και κανοντας τεντωματα στα δαχτυλα, κινωντας τα μονα τους ή/και με τη βοηθεια του αλλου χεριου. Παρε πχ. αυτα τα μπαλακια αντι-στρες και δουλεψε με αυτα. Πιασε τα δαχτυλα με το αλλο χερι και τεντωσε τα προς τα πανω και προς τα κατω. Αυτα θα τα κανεις βεβαια οταν τα χερια σου ειναι σε κανονικη κατασταση και για οσο χρονο θελεις, εκτος αν αρχισουν να πονανε. Αλλα, οπως ειπα και πριν, αυτος που θα σου πει υπευθυνα το τι εχεις και τι πρεπει να κανεις ειναι ο γιατρος (βεβαια, εξαρταται και απ'το σε ποιον θα πεσεις... παντως υπαρχουν καποιοι ορθοπεδικοι και φυσιατροι που εχουν ασχοληθει με το συγκεκριμενο προβλημα, στο χερι)

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1579
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Άκου προσεκτικά τον Βασίλη. Ξέρει πολύ καλά αυτός  ;)
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος gkam

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • "Ψυχή βαθιά..."
    • Προφίλ
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές....
Ιδιαίτερα για τις αναφορές στις χορδές της κιθάρας για τις
οποίες δεν είχα ιδέα !!!
Να ρε, γι αυτό είναι οι "παλιοί"!!!!!
Many thanks και πάλι....  :) :)

Αποσυνδεδεμένος sakism

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • amalias
    • Προφίλ
ego prin 1 mina arxisa kai meta apo 1 mera den borousa na pekso san kai sena! alla tora exoun sklirinoi eytixos thelis ipomoni gia mia vdomada einai epidi eisai stin arxi.
einai san na sou leo na perpatas ksipolitos ston dromo! e se kapia stigmi tha kokalosoun ta podia etsi kai sta daktila otan to sinithisis tha pianis me ta daktila kai den tha katalavenis ti pianeis!

Αποσυνδεδεμένος sab1110

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Kithara me..Cookies
    • Προφίλ
    • TO SKRIPTO SE KAINOURGIA SELIDA KA8OS+ALLA ARXEIA ME AKKORNTA
Paidia thn ..PSIXA tou xairiou sth krhth th leme PETSAKI..
( ;D)
..pare me apopse aggalia..

Αποσυνδεδεμένος placebo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
i moni lisi, vaze katharo inopnevma pano sta daktila sou tis nixtes ke na kimase mazi tou, siga siga oi akres tha arxisoun na ginonte pio sklires! einai ena kolpo pou mou ipe enas poli kalos filos empiros apo kithares, pragmatika doulevei!
Poses fores den eftasa ekei,
pou ixa pei pos tha vro sigouria na xotho,
kati pou oloi mas leme limani,
ma den ida karavi pote pou afto na tou ftani...
*Synitheis Ypoptoi - Xristos Thiveos*

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
a re placebo me prolabes.. paidia katharo oinopneyma kai ta daxtyla se deka meres mprosta einai sklhra kai den ponas katholou...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος placebo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
hehe pandos fenete megali diafora! ke apo tin proti fora pou tha valis, ta daktila glistroun kalitera ke den niotheis kanena pono
Poses fores den eftasa ekei,
pou ixa pei pos tha vro sigouria na xotho,
kati pou oloi mas leme limani,
ma den ida karavi pote pou afto na tou ftani...
*Synitheis Ypoptoi - Xristos Thiveos*

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
16371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/02, 02:35
από margarita
11 Απαντήσεις
7282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/09, 21:30
από DimosBass
12 Απαντήσεις
15519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/17, 12:13
από panixgr
8 Απαντήσεις
39802 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/12, 09:36
από elrich
8 Απαντήσεις
3819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/12, 12:10
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
4669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/13, 16:01
από Mistral
11 Απαντήσεις
34214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/15, 02:28
από Καθόδιος (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
2517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/21, 02:56
από nikos1964
0 Απαντήσεις
2018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/22, 19:59
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/23, 19:38
από Ioannis Anastassakis