Σελίδες:
  • #26 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 12 Apr 2003
  •    Λιγο ζεσταμα δεν βλαπτει! Μια δυο κλιμακες πανω κατω ανα τρεις και τεσσερεις νοτες δεν βλαπτει!  :)
  • #27 από Γιάννης [nOiz] στις 12 Apr 2003
  • tha to dokimaso sotriani... kapoia stigmi...  ;D
  • #28 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 12 Apr 2003
  •    Κοιτα τα νο το δοκιμασεις συντομα, γιατι μετα μπορει να ειναι αργα! Κανε μια "βολτα" απο τα λινκ του Απολλωνα που εχει και διατασεις! Και αυτες βοηθουν παρα πολυ αρκει να γινονται σωστα! Προσοχη στις λεζαντες και μετα στις εικονες!
  • #29 από Γιάννης [nOiz] στις 12 Apr 2003
  • eipame na paikso kamia skalitsa prin ksekiniso alla siga min kano kai zestama gia stivo!!!  ;D
  • #30 από Lightstringer στις 06 May 2003
  • Για σας....Προφανως εχω παθει τενοντιτιδα και για τους τελευταιους 2 μηνες δε μπορω να παιξω.Ηθελα λοιπον να ρωτησω εχετα παθει ποτε?Ποσο καιρο εκανε να περασει?
  • #31 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 06 May 2003
  •    αυτη τη στιγμη εχω το χερι μου στον ναρθικα! Σε 10 μερες μου ειπε ο γιτρος, αλλα νομιζω οτι ειναι θεμα "ατομικο" δλδ αναλογα τι εχεις παθει! Εγω παιζω 15 χρονια και πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο...
  • #32 από D@ve Murray στις 06 May 2003
  • Εγω παιζω σχεδον 8 χρονια και το εχω παθει πολλες φορες..καρπους..αγκωνες..ωμους...προσοχη σοτ μην το παντρευτεις...
  • #33 από Βραζίλης στις 07 May 2003
  • Εγω εχω παθει στον δεξι αντιχειρα και στον αριστερο δεικτη, απο χρηση Η/Υ.
    Μετα απο τη 1η φορα (φλεγμονη), το χερι δεν επανερχεται εντελως στην προηγουμενη κατασταση, κουραζεται πιο ευκολα και εχει προδιαθεση να το ξαναπαθει...  :'(
  • #34 από ron-t στις 07 May 2003
  •  Περυσι τετοια εποχη δε μπορουσα να σηκωσω ουτε ποτηρι με το δεξι μου χερι :( Ειχα παθει τενοντιτιδα (για την ακριβεια επικονδυλιτιδα,αν το λεω σωστα) απο το tennis...Στην αρχη το πηρα για πλακα,αψηφησα τη θεραπεια του ορθοπεδικου συνεχιζα να παιζω tennis,κιθαρα τα παντα...Αλλα μετα δε μπορουσα ουτε το βαρος του χεριου μου να αντεξω..Ευτυχως μετα απο παγοθεραπεια(ολημερις),αντιφλεγμονωδη χαπια και μια μικρη βοηθεια απο voltaren (αλοιφη) μετα απο 2 μηνες περιπου ημουν αρκετα καλα για να αρχισω φυσιοθεραπεια.Απο οτι μου ειπε ο γιατρος αν δεν μου περναγε με τη θεραπεια που ειχε δωσει,η επομενη κινηση θα ηταν ενεση κορτιζονης ακριβως στον αγκωνα.Αν συνεχιζε ο πονος μπορει να φταναμε και στην εγχειριση... >:(Ευτυχως τελος καλο... ;)  
     Τωρα προσεχω λιγο παραπανω(ψεματα λεω)...Παντως αν μου ξανατυχει tennis elbow(που ειναι και το πιο πιθανο) θα το παρω στα σοβαρα απο την αρχη..ΣΤΑΝΤΑΡ!
  • #35 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 08 May 2003
  •    Ρε παιδια εχω προβληματιστει, διοτι με εχουν πανικοβαλει καποιοι λεγοντας μου φοβερα πραματα! Καποιοι αλλοι μου λενε το αντιθετο, οτι δεν ειναι τιποτα και τετοια! Εγω παντως ειμαι στη 9η μερα στον ναρθικα και με φαρμακα και εχω δει ελαχιστη βελτιωση! Τι να κανω παω να τρελαθω! Αν για οποιοδηποτε λογο δεν μπορω να παιξω μουσικη (στο μελλον), το εχω δηλωσει απο μικρος, οτι θα......... καπουτ!


    Εdit:

       Ο γαιτρος διεγνωσε "τενοντιτιδα εκτεινοντων καρπου"
  • #36 από ron-t στις 08 May 2003
  •  Φιλε Σωτ μην απογοητευεσαι...αν τηρησεις τις οδηγιες του γιατρου αργα η γρηγορα θα γινεις καλα... αλλα θελει υπομονη και χρονο(δυστυχως αρκετο)...το χειροτερο απ ολα ειναι να το παρεις χαλαρα και να υποτροπιασει...τοτε τη πατησες... :)
  • #37 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 08 May 2003
  •    Ρε παιδια οποιος ξερει κανα καλο ορθοπεδικο που, να εχει παει, ας μου πειτε! Καλυτερα δεν ειναι να παρω και αλλη μια γνωμη?
  • #38 από Lightstringer στις 08 May 2003
  • Υπαρχει μια ειδικη κλινικη για αυτα τα περιστατικα (μουσικους - αθλητες) στο CAT.Λεγεται κλινικη ακρας χειρος - Πρεπει να παρεις να κλεισεις ραντεβου.Εγω εκλεισα προχτες για τις 16 του μηνα...Παντως οτι και να σου πουν θελει χρονο.Ειναι ηδη 3 μηνες περιπου που δε παιζω..Παρα μονο καθε 20 μερες απο ενα τεταρτο για να δω πως παει..Αλλα μπα...
  • #39 από D@ve Murray στις 08 May 2003
  • Παιδια μετα απο την τενοντιτιδα,οταν σας περασει να ξερετε οτι θα εχετε μια ευαισθησια στο σημειο που την παθατε και θα ειναι ευκολο να το ξαναπαθετε....οποτε προσοχη..και σοτ μην απογοητευεσαι,γιατι σε εχει παρει απο κατω,θα περασει...απλα ισως να σου αφησει που και που καμια ενοχληση...αλλα να της φερθεις καλα...
  • #40 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 09 May 2003
  •    ...eχει αρχισει και με κουραζει ο γυψοναρθικας! Θελω το τηλ για να κλεισω και εγω ραντεβου αμα ειναι!
  • #41 από Βραζίλης στις 09 May 2003
  • sot, τα τηλ του ΚΑΤ τα βρισκεις ευκολα...
    Η φλεγμονη που εχεις θα παρει χρονο μεχρι να φυγει, αναλογα τη βαρυτητα της, μη βιαζεσαι, και μη χρησιμοποιεις το χερι σου... χρειαζεται ακινησια αλλιως η φλεγμονη χειροτερευει.

    ron, η θερμαντικες αλοιφες (voltaren) δεν κανουν τιποτα, δεν ειναι μυικο το προβλημα, μπορει να ανακουφιζουν λιγο αλλα βασικα βοηθουν τη φλεγμονη με τη ζεστη τους... Τωρα, δεν ειμαι σιγουρος αν η ζεστη βοηθαει *πριν* τη φλεγμονη, πχ εγω οταν νιωθω τα χερια μου κουρασμενα τα βαζω σε ζεστο νερο και τους κανω μασαζ και χαλαρωνουν... Επισης, στη φυσιοθεραπεια που εκανα καποτε (μετα τη φλεγμονη) μου βαζανε τα χερια σε ζεστο νερο που ανακατευεται για κανα 20λεπτο, συν ολα τ'αλλα δηλ.

    Παντως καπου διαβασα οτι διχαζονται οι γνωμες των γιατρων για το αν θα πρεπει να εφαρμοζουμε παγο ή ζεστη, και ποτε...
  • #42 από ron-t στις 09 May 2003
  •    Παλια υπηρχαν οδηγιες για ζεστη στα σημεια που τραυματιζονταν,τα τελευταια χρονια οι οδηγιες ειναι παγος..θεωρειται κατι σαν πανακεια,εκτος νομιζω απο το κεφαλι σε μερικα χτυπηματα..

      Βασ μαλλον μπερδευεις τη counterpain που ειναι θερμαντικη me τη voltaren που ειναι απλα αντιφλεγμονωδης...Οχι οτι κανει τιποτα το πολυ σημαντικο στη θεραπεια,αλα βοηθαει..λιγο το να λιγο το αλλο... ;)
      Το στανταρ στη τενοντιτιδα ειναι παγοθεραπεια...  ;)

      Τελευταια ειχα ακουσει απο ενα φιλο μου που το δοκιμασε, για τις θεραπευτικες ιδιοτητες του ξυδιου,φτιαγμενο ομως με το παραδοσιακο τροπο και οχι το χημικο...Ο τροπος χρησης του ειναι ο εξης: Βρεχουμε καλα με ξυδι (επαναλαμβανω παραδοσιακο,χωριατικο αν θελετε) μια πετσετα και τη τυλιγουμε στο σημειο που αισθανομαστε το πονο.Κατοπιν τυλιγουμε πανω απο τη πετσετα ναυλον μεμβρανη(αυτη που συσκευαζουμε τα τροφιμα) πολυ καλα.Ουσιαστικα στεγανοποιουμε το σημειο που μας ενδιαφερει ετσι ωστε το ξυδι να δουλεψει χωρις τον αερα αλλα και χωρις να βρωμισουμε το τοπο  ;) :D.Καλο ειναι η εφαρμογη να γινει τη νυχτα κατα τη διαρκεια του υπνου...Παντως ο φιλος μου μετα απο 2-3 εφαρμογες εγινε τελειως καλα...Οσο δυνατο βεβαια, γιατι οπως ειπε και ο dave η ευαισθησια παραμενει και θελει προσοχη συνεχεια..Καλα αποτελεσματα... 8)
  • #43 από mystic στις 09 May 2003
  • Egw edw kai 1-2 ebdomades niw8w periergous ponous sto dexi xeri ka8e fora pou paw na paixw  ??? lete na exei kamia sxesh me tenontitida ? ti na kanw gia na mhn exelix8ei se tenontitida ?  :(
  • #44 από Lightstringer στις 10 May 2003
  • Στο δεξι?Χλωμο το βλεπω....Συνηθως το αριστερο εχε το προβλημα.Σταματα για καμια εβδομαδα να παιζεις και βλεπεις...
  • #45 από Βραζίλης στις 10 May 2003
  •  Βασ μαλλον μπερδευεις τη counterpain που ειναι θερμαντικη me τη voltaren που ειναι απλα αντιφλεγμονωδης...
    Εχμ, μαλλον τα μπερδεψα.... Αφου ειναι αντιφλεγμονωδης  τοτε οκ.

      Το στανταρ στη τενοντιτιδα ειναι παγοθεραπεια...  
    Αν υπαρχει φλεγμονη, τοτε ναι. Εγω αναρωτιομουν για το πριν την επικειμενη φλεγμονη.. οταν δηλ αρχιζουν και κουραζονται τα χερια..
  • #46 από Lightstringer στις 11 May 2003
  • Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα φοβαμαι πως ισως δεν ξαναπαιξω ποτε κιθαρα λογω της τενοντιτιδας η το συνδρομο του καρπιαου σωληνα που πιθανοτατα να εχω..Υπαρχει κατι που μπορειτε να μου πειτε παραπανω απο το προηγουμενο topic που μπορει να βοηθησει???Σας παρακαλω....

    Με εκτιμηση J.S
  • #47 από Γιώργος Στάθης στις 11 May 2003
  • Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα φοβαμαι πως ισως δεν ξαναπαιξω ποτε κιθαρα λογω της τενοντιτιδας η το συνδρομο του καρπιαου σωληνα που πιθανοτατα να εχω..Υπαρχει κατι που μπορειτε να μου πειτε παραπανω απο το προηγουμενο topic που μπορει να βοηθησει???Σας παρακαλω....

    Με εκτιμηση J.S

    Δεν έχω παρακολουθήσει το σχετικό topic αλλά μήπως είσαι υπερ το δέον απαισιόδοξος; Από ότι λες δεν ξέρεις αν έχεις κάτι. Δεν πας σε κανενα ορθοπαιδικό να δεις τι θα σου πει (αν έχεις παει δεν πας και σε αλλον -εμενα παρα λιγο να με βαλουν για εγχειρηση στο γόνατο χωρίς να έχω τίποτα (!)).
  • #48 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 12 May 2003
  • Αγαπητέ J.S., νομίζω ότι οι φόβοι σου είναι υπερβολικοί! Φυσικά και θα ξαναπαίξεις, πρέπει όμως να είσαι προσεκτικός, μέχρι να περάσει το πρόβλημα που έχεις.

    - Δεν πρέπει να κουράζεις το χέρι σου, να σταματάς αμέσως μόλις νιώσεις τις πρώτες ενοχλήσεις.
    - Άλλαξε τις χορδές στην κιθάρα σου και βάλε πιο μαλακές (δηλ. πιο λεπτές)
    - Δοκίμασε για ένα διάστημα να παίζεις σε κλασική κιθάρα, που έχει πιο μαλακές χορδές, ίσως το χέρι σου παίζει πιο ξεκούραστα εκεί.
    - Κάνε "προθέρμανση" πριν αρχίσεις να παίζεις (δηλ. παίζε μόνο εύκολα κομμάτια στην αρχή, όχι πολλά μπαρέ και δύσκολα πιασίματα).
    - Κάποιες ασκήσεις του καρπού ή ελαφρό μασάζ ίσως να βοηθήσουν ή τουλάχιστο να σε ανακουφίσουν.
    - Πήγαινε σε κάποιο γιατρό αν το πρόβλημα επιμένει.

    Πάντως, για να σε ησυχάσω, όλα τα άτομα που εγώ τουλάχιστον ήξερα να έχουν πρόβλημα με τον καρπό τους, θεραπεύτηκαν μετά από κατάλληλη αγωγή, και συνέχισαν να παίζουν κανονικά όπως πριν (αλλά με προφυλάξεις ;))
  • #49 από Lightstringer στις 12 May 2003
  • Το προβλημα μου δυστηχως ειναι σε ολο το χερι.Απο το καρπο απλα αρχισε..Τωρα με το παραμικρο παιξιμο  απεκτεινεται αμεσως..Ειμαι πολυ στεναχωρημενος...
  • #50 από Θοδωρής στις 12 May 2003
  • Η γνώμη μου είναι να μην το αφήσεις χωρίς την κατάληλη ιατρική υποστήρηξη .
Σελίδες: