Αποστολέας Θέμα: ΝΥΧΙΑ!!!  (Αναγνώστηκε 56734 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pbarbalias

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλη ζούμε για να σ' ακούμε!
    • Προφίλ
    • ClubZone
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #25 στις: 12/01/07, 03:52 »
Αν θυμάμαι καλά, πριν 14 χρόνια που ξεκίναγα να παίζω κιθάρα,
ήταν κι εμένα μαλακά τα νύχια μου και σπάγανε με το παραμικρό.
Είχε τύχει να μου σπάσει νύχι όπως πήγαινα να πατήσω τον διακόπτη να ανάψω το φως!

Καταρχήν, μην κολλάμε σε λεπτομέρειες ότι το σκληρυντικό είναι gay, ότι θα κρατάμε το τσιγάρο έτσι, κλπ..
Εδώ ο David Beckham κάνει χίλια χειρότερα!

1) Προσπάθησε στην αρχή (διότι τα νύχια σιγά σιγά θα σκληρύνουν όπως και να χει) να μην τα αφήνεις πολύ μακριά. Να είναι τόσο μικρά όσο ίσα ίσα να βολεύεσαι να παίζεις.
2) Σκληρυντικό βοηθάει. Δεν χαλιόμαστε, το χρησιμοποιούμε. Κιθαρίστες είμαστε.
3) Λιμάρουμε τις γωνίες. Δεν αφήνουμε τα νύχια όπως τα κοψε ο νυχοκόπτης! Οι μαλακές λίμες είναι όντως καλύτερες, θέλει προσοχή όμως (ανεξαρτήτου λίμας) να γίνεται σιγά σιγά. Δηλαδή, μην ζορίζουμε τα νύχια να λιμαριστούν γρήγορα.

Δηλαδή, τα νύχια του μηχανικού αυτοκινήτων που είναι κατάμαυρα, είναι πιο ωραία?
Άσε που αν σε ρωτήσει καμία για το νύχια, της λές ότι παίζεις κιθάρα, και αυτομάτως σε θεωρεί πιο ευαίσθητο!
Δύσκολα τελειώνω μ' ότι αγαπώ...

Αποσυνδεδεμένος paolo_guitar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • rock till u drop!
    • Προφίλ
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #26 στις: 12/01/07, 05:01 »
και η μεταλλικη λιμα ομως δν πρεπει να την θεωρουμε ειδος προς απαγορευση.
γιατι αν καποιος εχει πολυ μεγαλα νυχια τα λιμαρει με μια μεταλλικη για γρηγοδα μεχρι το
μηκος που τα θελει και μετα με μια γυαλικστικη (ετσι λεγεται αυτη που ειναι σαν σφουγγαρι με 4
διαφορετικες οψεις ) 'η με ενα γυαλοχαρτο 500αρι κατα προτιμιση
τα φτιαχνει σε σχημα και τα καθαριζει απο τυχον "χνουδια" νυχιων που εμειναν

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #27 στις: 12/01/07, 15:51 »
Αν θυμάμαι καλά, πριν 14 χρόνια που ξεκίναγα να παίζω κιθάρα,
ήταν κι εμένα μαλακά τα νύχια μου και σπάγανε με το παραμικρό.

 Το θέμα είναι ότι εγώ έχει ήδη δεκαπέντε χρόνια που παίζω και δε βλέπω καμιά βελτίωση!
Μήπως τελικά το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να εγκαταλείψω τα λάτιν και τ'αρπίσματα και να γίνω μέταλλο στα 31;
Σίγουρα η πένα λύνει το πρόβλημα, χώρια που κάνεις κι ό,τι καφρίλα γουστάρεις ατημορητί για τα νυχάκια!
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #28 στις: 13/01/07, 00:33 »
Παρε ενα ζευγαρι ψευτικα νυχια ρε συ...
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #29 στις: 13/01/07, 16:49 »
Υπαρχουν και γυαλοχαρτα με τα οποια κανονικα γυαλιζουν+τριβουν τα κοσμηματα... αν τα χρησιμοποιησεις για τα νυχια ακουγεται πιο "μαλακος" ο ηχος...
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #30 στις: 14/01/07, 01:26 »
Και πως τα φοραει στα νυχια του αυτα??
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #31 στις: 14/01/07, 11:29 »
Χαχα οχι,δεν τα φοραει!!! ;D
Τα χρησιμοποιουμε σαν λιμα...Απλα επειδη ειναι σαν χαρτι,λεπτο, το διπλωνεις και βαζεις εναν χαρακα απο κατω...
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #32 στις: 15/01/07, 02:05 »
Και με χαλασμένο κουραμπιέ μπορείς να τρίψεις τα νύχια σου αν θες...

Λίμαρε τις πλευρές του νυχιού, για να μην σπάνε και μετά:
Πάρε τη κιθάρα σου, και μια λίμα.Παίξε 20΄ ,λίμαρε λίγο και τέσταρέ τα. Επανέλαβε μέχρι να τα κοντύνεις όσο σε παίρνει...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος sunwing

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • http://www.profiles.pathfinder.gr/view/sunwing
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #33 στις: 17/02/07, 10:59 »
To ίδιο πρόβλημα έχω και γω αλλά με μια λεπτομέρεια: Το νύχι στον μέσο είναι πιο δυνατό από εκείνο του δείκτη. Ύπάρχει πρόβλημα να χρησιμοποιώ αυτό και όχι το δείκτη στην κάθοδο του χεριού; Υπάρχει πρόβλημα με ταχύτητα ή κάτι άλλο;
Για πού το 'βαλες καρδιά μου μ' ανοιχτά πανιά...
Περίδης

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #34 στις: 17/02/07, 12:47 »
Έχω κι εγώ πρόβλημα με τον δείκτη... Δε μεγαλόνει στην ίδια ταχύτητα με τα άλλα νύχια, και σπάει πιο εύκολα...
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #35 στις: 17/02/07, 13:17 »
Ακριβώς το ίδιο έχω κι εγώ, αλλά έχω σκεφτεί μήπως επειδή γενικά ο δείκτης χρηιμοποιείται πάρα πολύ (γενικά, όχι μόνο στην κιθάρα) αυτό τον καθιστά πιο ευαίσθητο κι εμποδίζει τη φυσιολογική γέννηση του νυχιού, αλλά είναι εικασίες... δεν ξέρω! Σε μερικά απαιτητικά κομμάτια πρέπει μετά να λιμάρω ολόκληρο το νύχι γιατί δεν έχει μείνει σχεδόν τίποτα...
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #36 στις: 17/02/07, 15:28 »
Κι εγώ αυτό πιστεύω πως είναι, δηλ ο δείκτης χρησιμοποιείται συνέχεια.
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος jacamar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #37 στις: 19/02/07, 20:02 »
να προσθέσω και εγώ οτι στα νύχια κανει πολύ καλό και το ελαιόλαδο!
Ποτέ γυαλόχαρτο ή μεταλλική λίμα ανοίγουν τα νύχια στα δύο.
Πάντα να τα περνάς με σκληριντικό δεν είναι γκέι! Μην τα αφήνεις πολύ μακρία
Παιδιά δεν είναι λογικό να σπάνε τόσο εύκολα τα νύχια σας θέλουν προσοχή!
Λιμάρισμα προς την ίδια κατευθυνση πάντα!

Αποσυνδεδεμένος Manolis123

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #38 στις: 14/08/07, 10:33 »
Θα ήθελα να προσθέσω σε όλ' αυτά το Εξής, Τα Νύχια όπως γνωρίζετε όλοι αποτελούν τα εργαλεία του Κιθαρίστα προκειμένω να μπορέσει ν' αναπαράγει με την Κιθάρα του πολυφωνικές Μελωδίες. Ο μύθος ότι τα Νύχια είναι μόνο για Κλασική Κιθάρα Νομίζω ότι Δεν Ισχύει...Τα Νύχια είναι χρήσιμα σε όποιον τα χρειάζεται και για να μπορέσει να διατηρήσει κάποιος Νύχια Ικανά ν'ανταπεξέλθουν σε σκληρές Καταπονήσεις νομίζω ότι πρέπει να χρησιμοποιεί συνδυασμό τεχνασμάτων. Βασικότατη Προϋπόθεση είναι πόσες ώρες εξασκεί τις ρίζες τους καθημερινά . Αν για παράδειγμα κάποιος παίζει έξι ώρες την ημέρα ηλεκτρική κιθάρα (με πένα) και σε αυτή κάνει και μερικά αρπιζματάκια 10 λεπτά δε μπορεί να περιμένει να έχει τα ίδια νύχια (από πλευράς αντοχής) με κάποιον που μελετά μόνο δύο ώρες την ημέρα αλλά Κλασική κιθάρα για την οποία έχουν γραφεί κατά κανόνα πολυφωνικές μελωδίες με αποτέλεσμα να απαιτείται διαρκώς η χρήση των δακτύλων του δεξιού χεριού. Ένας άλλος πολύ σημαντικός παράγοντας είναι το σχήμα των Νυχιών που επιλέγει ο Κάθε Κιθαρίστας. Σας πληροφορώ ότι πέρασαν είκοσι χρόνια μέχρι να αποφασίσω αλλά και να μάθω τι πραγματικά θέλω να κάνουν τα Νύχια μου. Γνωρίζετε ότι ανάλογα το Ρεπερτόριο απαιτείται και διαφορετικό σχήμα ή μέγεθος Νυχιών? Ένας γενικός κανόνας που εφαρμόζω εγώ είναι ότι όσο πιο μεγάλη καταπόνηση έχουν τα νύχια κατά το παίξιμο τόσο πιο κοντά και στρογγυλά πρέπει να είναι ώστε να μη δημιουργείται μοχλός κατά την κρούση του Νυχιού με τη Χορδή. Επίσης έχω εφαρμόσει μετά από υπόδειξη του δασκάλου μου σε αρχικό στάδιο μιλάω πάντα όπου είναι ακόμα αδύναμα τα νύχια την εμβάπτισή τους σε Ελαιόλαδο. Κάνει πραγματικά καλό. Τους δίνει αρκετή ελαστικότητα ενώ ο ήχος - στην κλασική κιθάρα - αποκτά διαύγεια.Τέλος θέλω να τονίσω ότι ποτέ δεν αγκίζω ψαλίδι στα νύχια μου όσο κι αν έχουν μεγαλώσει. Ο λόγος είναι ότι το ψαλίδι δημιουργεί μικρά κάθετα ως προς την ανάπτυξή του ρήγματα. Μόνο λίμα ή γυαλόχαρτο μικρό νούμερο (0) για το τελικό φινίρισμα. Η λίμα είναι από αυτές όπου έχουν στην επιφάνειά του ρινίσματα κάποιου πετρώματος.Είναι γκρι συνήθως και πωλούνται σε όλα τα καταστήματα καλλυντικών. Τα διάφορα σκληρυντικά δε μπορώ να πω ότι έχουν αποτέλεσμα. Δίνουν λύση σε περιπτώσεις όπου θέλουμε δυνατό νύχι άμεσα όπως για παράδειγμα πριν από κάποια συναυλία αν διαπιστώσουμε ότι κάποιο νύχι είναι αδύναμο και μπορεί να μας προδώσει κατά το παίξιμο ή αν κάποιο νύχι έχει τραυματιστεί και θέλουμε να το ενισχύσουμε. Είναι άκρως προσωρινή λύση. Τα σκληρυντικά λόγο της πλαστικοποίησης που δημιουργούν δεν αφήνουν τα νύχια να αερίζονται άρα προκαλούν ατροφία αφού ως γνωστό χωρίς οξυγόνο δε ζει τίποτα..Ελπίζω να βοήθησα...

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #39 στις: 03/09/07, 17:04 »
Ρε παιδιά κανένα λινκ με φωτογραφίες για το τι σχήμα πρέπει να έχουν τα νύχια μπορεί να μας δώσει κανείς?

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 687
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #40 στις: 12/10/07, 00:05 »
Έχω τρελλαθεί να πίνω γάλατα... Σε λίγο θ'αγοράσω αγελάδα!
έγραψε :D
όσο για τα νύχια,καλά θα ήταν να την αγόραζες την αγελάδα να τρως πολλά ριζόγαλα,γιαούρτια και αγκυναρες
-πάντα καλοπροέρετα
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #41 στις: 17/01/08, 01:55 »
Λοιπον τα νυχια και το fingerstyle ειναι πραγματι μεγαλο θεμα. Σιγουρα μπορω να σου πω πως τα σκληρυντικα δεν βοηθανε ΚΑΘΟΛΟΥ αφου χανουν την ελαστικοτητα τους τα νυχια σου και σπανε πιο ευκολα... Αυτο που θα πρεπει να κανεις ειναι να τα διατηρεις σε ενα συγκεκριμενα μηκος που σε βολευει στο παιξιμο σου αλλα και οσο το δυνατο περιορισμενο... Μαλλον παιζει ρολο και η ηλικια αλλα οχι οτι θα "αλλαξουν" τα νυχια σου... Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα αλλα με τον καιρο ειδα απο μονο του να ξεπερνιεται... Προσωπικα παιζω τοσο σε ακουστικη οσο και στην ηλεκτρικη μονο με δαχτυλα και δεν μιλαω για slow blues και jazz stuff αλλα κανονικα riffs και solos, "σφυριγματα" και οτι προκυψει... το μονο προβλημα ειναι τα tapping οπου αναγκαστικά χρησημοποιεις την πενα στο δεξι :-\

Αποσυνδεδεμένος alice_98

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #42 στις: 17/04/12, 23:17 »
Λοιπόν, ώρα να γίνω ρεζίλι!!!!

Λίμα: Ποτέ μεταλλική!, πάρε χάρτινη, και χρησιμοποίησέ τη απαλά.

Νύχια: Το συνηθέστερο, είναι να λιμάρεις λίγο παραπάνω το νύχι, απο τη πλευρά του αντίχειρα. Αν είσαι δεξιόχειρας, την αριστερή πλευρά, για να πέφτει πιο μαλακά το νύχι, και να γλιστάει στη χορδή.

Κιθάρα: Προς θεού, μόνο κλασική!!! Με τις ακουστικές κιθάρες, θα μαζεύεις τα νύχια ,σε λεπτές φετούλες απο το πάτωμα.

Σκληρυντικό: Λέγεται ΜΑΒΑΛΑ, και πωλείται σε φαρμακεία. Πανάκριβο, ειδικά όταν δεις το μπουκαλάκι, θα λες οτι αγόρασςε βλακεία, αλλα... δεν σχηματίζει κρούστα,και απορροφάται στο νύχι, κάνοντας πραγματικά καλή δουλειά.



εγω εχω ενα μαβαλα που ειναι ειδικο για να μην τρως τα νυχια σου..!   εχει πικρη γευση και αν πας να τα φας σε πικριζει και δεν μπορεις να τα φας...  αυτο ειναι??

Αποσυνδεδεμένος filam

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #43 στις: 31/03/16, 15:44 »
Τα νύχια είναι δύσκολο να τα διατηρήσουν κάποιοι άνθρωποι. Η Σωστή διατροφή (πλούσια σε ασβέστιο), η αποφυγή εργασιών που ταλαιπωρούν νύχια και ακροδάχτυλα όπως και η έντονη παραμονή για μεγάλα διαστήματα σε νερό θα τα βοηθήσουν να σκληρήνουν. Θα βοηθήσει σίγουρα επίσης η χρήση σκλυριντικου νυχιών. Καλό είναι να επισκέπτεστε που και πού και έναν ειδικό όπως εδώ, ώστε να τους κάνει συντήρηση και να σας δώσει συμβουλές για να τα διατηρήσετε όπως θέλετε.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #44 στις: 31/03/16, 17:43 »
εμένα το πρόβλημα είναι οτι είναι πολύ σκληρά και σπάω τους νυχοκόπτες  ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΝΥΧΙΑ!!!
« Απάντηση #45 στις: 31/03/16, 18:34 »
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
21491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/06, 20:24
από The JeSTeR
5 Απαντήσεις
10643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/07, 03:29
από Anaximandros
0 Απαντήσεις
2015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/10, 02:22
από freemind
17 Απαντήσεις
13455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/11, 16:00
από Fearless
7 Απαντήσεις
20677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/17, 20:43
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
0 Απαντήσεις
11844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/18, 10:33
από STEFANOS604