Αποστολέας Θέμα: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ  (Αναγνώστηκε 51711 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ILIAS.M

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« στις: 11/04/07, 15:45 »
Αγαπητοι φιλοι χρονια πολλα και Χριστος ανεστη.
Ειμαι κιθαριστας και μου προεκυψε το τυχον αναπαντητο προβλημα.
Κουβαλωντας κατι σακουλες στο σπιτι κρεμασα μια βαρια σακουλα στο μικρο δαχτυλακι του δεξιου χεριου.
Τι το ηθελα.
Απο τοτε εχω προβλημα στο δαχτυλακι το οποιο δεν υπακουει σε τιποτα .
Το επανω τμημα του δαχτυλου ειναι μονιμα πεσμενο.
Στην προσπαθεια μου να κινησω το πανω μερος αυτο μενει παγερα αδιαφορο.
Εβγαλα ακτινες και δεν υπαρχει τιποτα παρα μονο καποιο στενωμα οπως λενε οι ακτινολογοι.
κακωση συνδεσμου του μικρου δαχτυλου.
Υπαρχει καποια θεραπεια εχει ακουσει κανεις κατι/?

monalizagreen

  • Επισκέπτης
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #1 στις: 11/04/07, 15:55 »


    μια επίσκεψη σε έναν ορθοπαιδικό, ή καλύτερα σε αθλητίατρο,(πάντα με το σύνολο των εξετάσεων που έχεις κάνει υπό μάλης) σε συνδυασμό με φυσιοθεραπείες μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση.  :)
                                                                                               περαστικά!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #2 στις: 12/04/07, 19:34 »
Αυτό περί κάκωσης συνδέσμου μου φαίνεται μάλλον απίθανο. Σε περίπτωση τέτοιας κάκωσης θα μπορούσες να κινήσεις το δάχτυλό σου, έστω και με πόνο. Εξάλλου οι σύνδεσμοι δεν φαίνονται σε μια ακτινογραφία. Δεν ξέρω λοιπόν ποιός σού είπε για κάκωση συνδέσμου, αλλά από αυτά που περιγράφεις τείνω να το αποκλείσω ως πιθανότητα. Το πιο πιθανό είναι να έχεις πάθει ρήξη ή κάκωση του τένοντα, πράγμα το οποίο επίσης δεν φαίνεται στην ακτινογραφία, γι αυτό και δεν βρήκαν τίποτα. Είναι συνηθισμένη κάκωση που μπορεί εύκολα να συμβεί με τον τρόπο που περιγράφεις. Φαντάζομαι ότι στην περίπτωσή σου το βάρος της σακούλας πίεσε τον τένοντα πάνω στο οστό προκαλώντας την κάκωση. Πες μου αν θέλεις μερικά πράγματα.

1. Έχεις πόνο στο δάχτυλο; Αν ναι, πού ακριβώς;

2. Η αισθητικότητα στο άκρο του δαχτύλου είναι φυσιολογική; Αν π.χ. αγγίξεις το ακροδάχτυλο με μια βελόνα ή άλλο αντικείμενο, το αισθάνεσαι κανονικά;

3. Μπορείς να λυγίσεις το μικρό δάχτυλο στη μεσαία άρθρωση;

Θα αρχίσουμε από αυτά και μετά θα δούμε αν μπορούμε να κάνουμε διάγνωση... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ILIAS.M

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #3 στις: 12/04/07, 23:55 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ και ευχαριστω για το ενδιαφερον.
Εκανα λαθος γιατι δεν ειναι το μικρο δαχτυλο αλλα ο δεικτης.

Πονος δεν υπαρχει αλλα εχω ενα ψιλομουδιασμα,και μια σχετικη αναισθησια στην ακρη του δακτυλου.

το δαχτυλο δεν μπορω να το κινησω στην ακρη του.
 η ευαισθησια στην ακρη ειναι μειωμενη κατα εικοσι τοις εκατο θα ελεγα.

[το συνημμένο έχει διαγραφεί από τον Διαχειριστή]

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #4 στις: 13/04/07, 08:57 »
Tώρα με μπέρδεψες...

Το μούδιασμα που αναφέρεις πιθανόν να οφείλεται σε τραυματισμό του νεύρου. Από τη φωτογραφία που παραθέτεις σε συνδυασμό με αυτό που είπες στο πρώτο μήνυμα σχετικά με αδυναμία να κινήσεις την άκρη του δακτύλου, θα υπέθετα ότι αν υπάρχει κάποια βλάβη, αυτή είναι στην πλευρά των εκτεινόντων και όχι των καμπτήρων όπως κατάλαβα στην αρχή. Δεν είμαι όμως σίγουρος πώς μπορεί να έγινε αυτό με τον τρόπο που περιγράφεις.

Δεν μού είπες αν η κίνηση (κάμψη-έκταση) στη μεσαία άρθρωση του δακτύλου έχει πρόβλημα ή όχι. Επίσης, μπορείς να ισιώσεις την άκρη του δαχτύλου παθητικά (κινώντας την με το άλλο χέρι);
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #5 στις: 13/04/07, 11:35 »
Βασικά το είχα πάθει κ εγώ αυτό κάποτε κ με τον ίδιο τρόπο μάλιστα...
Είχα για μερικές μέρες υπαισθησία από το σημείο που ακουμπούσε η σακούλα κ κάτω...
Χωρίς καμμία θεραπεία το μούδιασμα υποχώρησε σε 1 βδομάδα.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι πρέπει να το αφήσεις...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος ILIAS.M

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #6 στις: 14/04/07, 21:05 »
Tώρα με μπέρδεψες...

Το μούδιασμα που αναφέρεις πιθανόν να οφείλεται σε τραυματισμό του νεύρου. Από τη φωτογραφία που παραθέτεις σε συνδυασμό με αυτό που είπες στο πρώτο μήνυμα σχετικά με αδυναμία να κινήσεις την άκρη του δακτύλου, θα υπέθετα ότι αν υπάρχει κάποια βλάβη, αυτή είναι στην πλευρά των εκτεινόντων και όχι των καμπτήρων όπως κατάλαβα στην αρχή. Δεν είμαι όμως σίγουρος πώς μπορεί να έγινε αυτό με τον τρόπο που περιγράφεις.

Δεν μού είπες αν η κίνηση (κάμψη-έκταση) στη μεσαία άρθρωση του δακτύλου έχει πρόβλημα ή όχι. Επίσης, μπορείς να ισιώσεις την άκρη του δαχτύλου παθητικά (κινώντας την με το άλλο χέρι);

Καλησπερα.

Εχεις δικιο να εισαι μπερδεμενος.
Το συμβαν με την σακουλα απ οτι καταλαβαινω ηταν η αφορμη.Η αιτια ειναι αλλου.
Η εργασια μου ειναι να ξεκολαω γραμματοσημα με αυτο το δαχτυλακι.
Οπως καταλαβαινεις στο συγκεκριμενο σημειο ασκειται πιεση και μαλιστα επι καθημερινης βασεως.εικοσι χρονια τωρα.
Προκειται λοιπον οπως πολυ σωστα επισημαινεις για προβλημα του εκτεινοντος.
Η κίνηση (κάμψη-έκταση) στη μεσαία άρθρωση του δαχτυλου ειναι ικανοποιητικη ισως θα ελεγα λιγο υποτονικη.
Υπαρχει ομως καποια φλεγμονη στην ακραια αρθρωση ειναι λιγο πρησμενο το σημειο.
Πανε τωρα εικοσι μερες περιπου απο εκεινη την ημερα της σακουλας, και η κατασταση χειροτερεψε.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #7 στις: 14/04/07, 21:56 »
Aν υπάρχει φλεγμονή και πρήξιμο, καλό θα ήταν να βάλεις λίγο πάγο στην άρθρωση. Αυτό θα βοηθήσει να υποχωρήσει κάπως ο πόνος και το πρήξιμο. Αφού όμως τρεις εβδομάδες μετά από το συμβάν με τη σακούλα η κατάσταση επιδεινώνεται αντί να βελτιώνεται, πρέπει οπωσδήποτε να πας σε κάποιον να το κοιτάξει. Ειδικά από τη στιγμή που η χρήση του δαχτύλου είναι τόσο σημαντική για τη δουλειά αλλά και το χόμπι σου (κιθάρα). Πάντως σού επαναλαμβάνω ότι, απ' όσο μπορώ να κρίνω, δεν μού φαίνεται για κάκωση συνδέσμου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #8 στις: 14/04/07, 22:29 »
Από τη φωτό που είδα πάντως Γιώργο μου φαίνεται σαν να έχει ρήξη στον ιδίως εκτείνων τον δείκτη (σφυροδακτυλία ή mallet finger), ίσως σε συνδυασμό με εξάρθρωση της συγκεκριμένης φάλαγγας. Ετσι φαίνεται τουλάχιστον στη φωτό. Λόγω της σακούλας η τελική φάλαγγα έκανε υπέρκαμψη. Επίσης έτσι μπορεί να εξηγηθεί και το πρήξιμο στη τελική φάλαγγα καθώς και η δυνατότητα έκτασης μόνο στη μεσαία φάλαγγα.

Σου προτείνω φίλε μου όπως είπε και η monaliza να πας σε ένα ορθοπαιδικό να σε εξετάσει. Το πρόβλημα αυτό χρίζει αμεσότατης θεραπείας και σίγουρα δεν πρέπει να το αμελήσεις. Αν το αμελήσεις θα εξελιχθεί σε swan neck deformity δλδ η τελική φάλαγγα θα μείνει σε κάμψη χωρίς δυνατότητα έκτασης!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #9 στις: 15/04/07, 01:37 »
Από τη φωτό που είδα πάντως Γιώργο μου φαίνεται σαν να έχει ρήξη στον ιδίως εκτείνων τον δείκτη (σφυροδακτυλία ή mallet finger), ίσως σε συνδυασμό με εξάρθρωση της συγκεκριμένης φάλαγγας. Ετσι φαίνεται τουλάχιστον στη φωτό. Λόγω της σακούλας η τελική φάλαγγα έκανε υπέρκαμψη. Επίσης έτσι μπορεί να εξηγηθεί και το πρήξιμο στη τελική φάλαγγα καθώς και η δυνατότητα έκτασης μόνο στη μεσαία φάλαγγα.

Αν ο "ιδίως εκτείνων τον δείκτη" είναι ο extensor indices, μάλλον έχεις δίκιο συνάδελφε. Και φυσικά έχει έκταση στην εγγύς μεσοφαλλαγική γιατί ο κοινός εκτείνων λειτουργεί κανονικά (ελπίζω η Ελληνική μου ιατρική ορολογία να μην είναι εντελώς λανθασμένη). Όσο για την εξάρθρωση που πιθανολογείς, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Από τη φωτογραφία μού φάνηκε μάλλον σαν οίδημα παρά σαν εξάρθρωση. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει επειγόντως να απευθυνθεί σε κάποιον ειδικό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #10 στις: 15/04/07, 03:32 »
Ακριβώς, extensor indicis proprius μια χαρά θυμάσαι  ;) Συνήθως τέτοιοι τραυματισμοί κατά 80% δημιουργούνται από υπέρκαμψη και κάποιες φορές από άμεση πλήξη στο σημείο, γι'αυτό συνήθως συντρέχει μια μικρή (ανεπαίσθητη πολλές φορές) εξάρθρωση. Η εξάρθρωση βέβαια είναι το λιγότερο.


Αποσυνδεδεμένος ILIAS.M

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #11 στις: 15/04/07, 10:03 »
Ακριβώς, extensor indicis proprius μια χαρά θυμάσαι  ;) Συνήθως τέτοιοι τραυματισμοί κατά 80% δημιουργούνται από υπέρκαμψη και κάποιες φορές από άμεση πλήξη στο σημείο, γι'αυτό συνήθως συντρέχει μια μικρή (ανεπαίσθητη πολλές φορές) εξάρθρωση. Η εξάρθρωση βέβαια είναι το λιγότερο.



Αγαπητοι φιλοι .
Αυτα ακριβως που λετε μου ειπαν και οι γιατροι στους οποιους εχω αποτανθει.
Το προβλημα μου ειναι το εξης.
Ολοι μου μιλησαν πλεον για επεμβαση.
Τι ειδους επεμβαση ειναι αυτη?
Ειναι επικυνδυνη,δηλαδη υπαρχει περιπτωση να παμε για μαλλι και να βγουμε γουλι?
Οι γιατροι που εχω αποτανθει ειναι στο υγεια.
Καποιος εξπερ θα υπαρχει στο ειδος δεν μπορει?
Ειμαι ασφαλισμενος με απεριοριστο προγραμμα καλυψης εξοδων στην I.N.G.
Οπως ομως καταλαβενετε υπαρχει ο φοβος για το αγνωστο τουλαχιστον για την δικη μου αντιληψη.
Επισης προκειται για το δεξι μου χερι εργαλειο στη δουλεια μου και πανω απ ολα στη ζωη μου.
Ευχαριστω για την συνδρομη σας και τις συμβουλες σας.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #12 στις: 15/04/07, 11:45 »
Ακριβώς, extensor indicis proprius μια χαρά θυμάσαι ;) Συνήθως τέτοιοι τραυματισμοί κατά 80% δημιουργούνται από υπέρκαμψη και κάποιες φορές από άμεση πλήξη στο σημείο, γι'αυτό συνήθως συντρέχει μια μικρή (ανεπαίσθητη πολλές φορές) εξάρθρωση. Η εξάρθρωση βέβαια είναι το λιγότερο.

Αυτό που δεν μπορώ να κατάλαβω είναι πώς έγινε η υπέρκαμψη όταν το Ηλίας είχε μια βαριά σακούλα κρεμασμένη στο άκρο του δαχτύλου του. Κάτι τέτοιο μάλλον για υπερέκταση προδιαθέτει. Γι αυτό και στην αρχή υποψιάστηκα πρόβλημα με τον καμπτήρα.

Εν πάσει περιπτώσει φίλε Ηλία, φαντάζομαι ότι οι γιατροί που έχεις δει θα διέγνωσαν ρήξη του τένοντα και όχι απλή κάκωση, γι αυτό και μιλάνε για επέμβαση. Δυστυχώς πάνω σε αυτό εγώ δεν μπορώ να σε συμβουλέψω περισσότερο. Εδώ στην Αγγλία οι ορθοπεδικοί χειρούργοι ειδικεύονται σε διάφορες επεμβάσεις, π.χ. στο νοσοκομείο που δουλεύω υπάρχουν δύο οι οποίοι ειδικεύονται σε παθήσεις του άνω άκρου. Φαντάζομαι το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και στην Ελλάδα, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Όλα αυτά πρέπει να τα ρωτήσεις όταν μιλήσεις ξανά με κάποιον από τους γιατρούς, όπως και τους πιθανούς κινδύνους από μια χειρουργική επέμβαση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

monalizagreen

  • Επισκέπτης
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #13 στις: 15/04/07, 11:55 »
...
Αυτό που δεν μπορώ να κατάλαβω είναι πώς έγινε η υπέρκαμψη όταν το Ηλίας είχε μια βαριά σακούλα κρεμασμένη στο άκρο του δαχτύλου του. Κάτι τέτοιο μάλλον για υπερέκταση προδιαθέτει. Γι αυτό και στην αρχή υποψιάστηκα πρόβλημα με τον καμπτήρα.
...
δεν είναι το μόνο μυστήριο στην όλη ιστορία....

  Πέρα από αυτό όμως και με σεβασμό στις επιστημονικές παρατηρήσεις που σου έκαναν σχετικά με το θέμα οι φίλοι Πάρης και ''Απόλλων'', γνώμη μου είναι Ηλία να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα  ουσιαστικά και με ψυχραιμία. Διότι αν το αφήσεις να χρονίσει,δίχως φροντίδα και παρακολούθηση, ενδέχεται αργότερα η κατάσταση που θα εγκατασταθεί να είναι σοβαρότερη και ίσως πιο δύσκολα αντιμετωπίσιμη.

 Επανέρχομαι λοιπόν στην αρχική μου τοποθέτηση και λέω:

   μια επίσκεψη σε έναν ορθοπαιδικό, ή καλύτερα σε αθλητίατρο,(πάντα με το σύνολο των εξετάσεων που έχεις κάνει υπό μάλης) σε συνδυασμό με φυσιοθεραπείες μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση.                                                                                             

  αν τώρα ο γιατρός σου συστήσει χειρουργική επέμβαση, συζήτησε τα υπέρ και τα κατά μιας τέτοιας απόφασης και πράξε ανάλογα.

                                                                                                               φιλικά,Ευτυχία
 
« Τελευταία τροποποίηση: 15/04/07, 11:58 από Monaliza »

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #14 στις: 15/04/07, 12:05 »
Γιώργο η υπέρκαμψη έγινε αντανακλαστικά. Οπως κρατάμε τις σακούλες απ'το σουπερμάρκετ και τείνουν να δημιουργήσουν υπερέκταση στο δάκτυλο, εμείς αντανακλαστικά κάμπτουμε το δάκτυλο. Το αποτέλεσμα είναι να μένει σε κάμψη το δάκτυλο πολλή ώρα κουβαλώντας βάρος δλδ να ωθούμε τους εκτείνοντες σε οριακά σημεία από πλευράς τάσης και δύναμης για να αντισταθμίσουν την κάμψη.

Ηλία καλύτερα να μας πεις ποια είναι ακριβώς η διάγνωση. Από τη στιγμή που μιλάνε για χειρουργείο σίγουρα έχει πάθει ρήξη ο τέντοντας. Η μόνη λύση γι'αυτό είναι η χειρουργική επέμβαση. Αυτές οι επεμβάσεις έχουν γίνει πλέον επεμβάσεις ρουτίνας αν και πρέπει να βρεις ειδικευμένο χειρουργό. Να ξέρεις όμως ότι υπάρχει ένα χρονικό διάστημα όχι ιδιαίτερα μικρό που θα πρέπει να ακολουθήσεις μετά την επέμβαση ώστε να επανέλθεις πάλι στο φυσιολογικό που ήσουν. Οι επεμβάσεις στους τένοντες είναι λεπτοδουλειές και η αποκατάσταση πρέπει να είναι αργή, σταδιακή και πάρα πολύ προσεκτική.

Θα επανέλθω σε λίγη ώρα να σου πω το όνομα ενός ορθοπαιδικού χειρούργου, ειδικευμένου στην άκρα χείρα  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/04/07, 12:08 από parlats »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #15 στις: 15/04/07, 13:39 »
Γιώργο η υπέρκαμψη έγινε αντανακλαστικά. Οπως κρατάμε τις σακούλες απ'το σουπερμάρκετ και τείνουν να δημιουργήσουν υπερέκταση στο δάκτυλο, εμείς αντανακλαστικά κάμπτουμε το δάκτυλο. Το αποτέλεσμα είναι να μένει σε κάμψη το δάκτυλο πολλή ώρα κουβαλώντας βάρος δλδ να ωθούμε τους εκτείνοντες σε οριακά σημεία από πλευράς τάσης και δύναμης για να αντισταθμίσουν την κάμψη.

Aυτό το καταλαβαίνω. Πιστεύεις όμως ότι κάτι τέτοιο θα ήταν αρκετό για να προκαλέσει ρήξη του τένοντα; Προσωπικά θα σκεπτόμουν ότι υπήρχαν και άλλοι παράγοντες οι οποίοι πιθανόν να έχουν σχέση με τη δουλειά του Ηλία και την πίεση που ασκεί στο δάχτυλό του.

Και όπως σωστά αναφέρεις, η λειτουργική αποκατάσταση μετά την επέμβαση είναι ιδιαίτερα σημαντική. Εκεί θα χρειαστεί ένας καλός φυσιοθεραπευτής... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ILIAS.M

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #16 στις: 15/04/07, 14:25 »
Ακριβώς, extensor indicis proprius μια χαρά θυμάσαι ;) Συνήθως τέτοιοι τραυματισμοί κατά 80% δημιουργούνται από υπέρκαμψη και κάποιες φορές από άμεση πλήξη στο σημείο, γι'αυτό συνήθως συντρέχει μια μικρή (ανεπαίσθητη πολλές φορές) εξάρθρωση. Η εξάρθρωση βέβαια είναι το λιγότερο.

Αυτό που δεν μπορώ να κατάλαβω είναι πώς έγινε η υπέρκαμψη όταν το Ηλίας είχε μια βαριά σακούλα κρεμασμένη στο άκρο του δαχτύλου του. Κάτι τέτοιο μάλλον για υπερέκταση προδιαθέτει. Γι αυτό και στην αρχή υποψιάστηκα πρόβλημα με τον καμπτήρα.

Εν πάσει περιπτώσει φίλε Ηλία, φαντάζομαι ότι οι γιατροί που έχεις δει θα διέγνωσαν ρήξη του τένοντα και όχι απλή κάκωση, γι αυτό και μιλάνε για επέμβαση. Δυστυχώς πάνω σε αυτό εγώ δεν μπορώ να σε συμβουλέψω περισσότερο. Εδώ στην Αγγλία οι ορθοπεδικοί χειρούργοι ειδικεύονται σε διάφορες επεμβάσεις, π.χ. στο νοσοκομείο που δουλεύω υπάρχουν δύο οι οποίοι ειδικεύονται σε παθήσεις του άνω άκρου. Φαντάζομαι το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και στην Ελλάδα, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Όλα αυτά πρέπει να τα ρωτήσεις όταν μιλήσεις ξανά με κάποιον από τους γιατρούς, όπως και τους πιθανούς κινδύνους από μια χειρουργική επέμβαση.

Εγω δεν μπορω να κατανοησω πως μπορει να ειμαστε σιγουροι για ριξη τενοντα εφ οσον η ακτινογραφια δεν δειχνει τιποτα.
Ισως η κλινικη εικονα?
Θελω να πω δηλαδη γιατι να μην μπορει ενας καλος φυσιοθεραπευτης να κανει δουλεια.
Ο φυσιοθεραπευτης τι μεσα μπορει να διαθετει και εννοω τεχνικα μεσα ετσι ωστε να μπορει να θεραπευση το σημειο.
Υπαρχουν δηλαδη στη διαθεση του μεσα τα οποια μπορει να χρησιμοποιηση για την αποκατασταση της βλαβης.
Μηπως θα πρεπει δηλαδη να αρχισω πρωτα με φυσιοθεραπειες μηπως μπορεσω και αποφυγω την επεμβαση?
Ειναι εφικτο αυτο.?



Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #17 στις: 15/04/07, 15:29 »
Η ακτινογραφία απεικονίζει μόνο τα σκληρά μόρια (οστά στην προκειμένη), συνεπώς ο τένοντας, ο οποίος αποτελείται από ίνες συνδετικού ιστού, δεν φαίνεται στην ακτινογραφία.

Η ρήξη μαλακών μορίων εξόσων γνωρίζω απεικονίζεται στη μαγνητική τομογραφία.

Γενικότερα κλινική εικόνα, ακτινογραφία κοκ. είναι ΒΟΗΘΗΤΙΚΑ μέσα κ σε καμμία περίπτωση δεν τίθεται 100% διάγνωση μόνο μέσω αυτών των στοιχείων.

Το χειρουργείο θα δείξει στο γιατρό το πρόβλημα, καθώς θα έχει άμεση κλινική εικόνα της άρθρωσης.

Δεν χρειάζεται να φοβάσαι το χειρουργείο. Αν ο ειδικός γιατρός θεωρεί πως αυτή είναι η λύση, αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να συμβουλευτείς όσους περισσότερους μπορείς, για να εκλείψουν όλες οι αμφιβολίες σου.

Πάντως, ότι κ αν γίνει εφόσον το πρόβλημα παραμένει μετά από τόσο καιρό, γνώμη μου είναι πως θα πρέπει να το ξεκουράσεις, κ να επισπεύσεις τη θεραπεία, όποια κ αν είναι αυτή.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #18 στις: 15/04/07, 16:03 »
Ο Zeppelin έχει δίκιο όσον αφορά στην ακτινογραφία. Οι μύες, τένοντες, σύνδεσμοι κλπ δεν φαίνονται σε μια ακτινογραφία. Για αυτό θα χρειαζόταν, αν όχι μαγνητική τομογραφία (μάλλον υπερβολικό από άποψη κόστους), τουλάχιστον ένα υπερηχογράφημα.

Θα διαφωνήσω όμως ως προς την κλινική εικόνα σε σχέση με την διάγνωση. Πολλές φορές τα συμπτώματα ή και το ιστορικό μπορεί να αποκαλύψουν πολύ περισσότερα πράγματα από οποιαδήποτε άλλη εξέταση. Είχα π.χ πρόσφατα έναν πελάτη που μετά το ιστορικό και μόνο ήμουν σχεδόν βέβαιος ότι είχε κάκωση μηνίσκου, το οποίο και επιβεβαίωσα με ορισμένα τεστ. Εξάλλου μια 100% ασφαλής διάγνωση δεν είναι πάντα εφικτή, ακόμα και για μυοσκελετικές παθήσεις, γαιτί καμία εξέταση δεν έχει 100% ακρίβεια. Συνήθως πρέπει να ληφθούν υπόψη όλα τα παραπάνω στοιχεία (ιστορικό, εξέταση, ακτινογραφίες ή άλλα διαγνωστικά μέσα) προκειμένου να καταλήξουμε σε μια διάγνωση. Τέλος δεν είμαι σίγουρος αν η επέμβαση που προτάθηκε στον Ηλία έχει απλά διαγνωστικό χαρακτήρα. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά δεν έχω δει ποτέ κάποιον ο οποίος να έκανε επέμβαση στην άκρα χείρα μόνο και μόνο για να επιβεβαιωθεί κάποια διάγνωση.

Όσο για τη φυσιοθεραπεία, φίλε Ηλία, θα μπορούσε να σε βοηθήσει αν είχες μια απλή κάκωση του τένοντα. Μάλιστα θα ήταν η ενδεδειγμένη αγωγή μετά από την οποία, αν δεν απέδιδε το επιθυμητό αποτέλεσμα, θα σκεφτόμασταν για χειρουργείο. Δυστυχώς σε ολική ρήξη απαιτείται επέμβαση γιατί ο τένοντας δεν θα θεραπευτεί από μόνος του. Ότι μέσα και αν έχει ένας φυσιοθεραπευτής, δεν μπορεί να κάνει έναν τένοντα που έχιε υποστεί ρήξη να "κολλήσει" με συντηρητική αγωγή. Και καλύτερα αυτή η επέμβαση να γίνει γρήγορα ώστε να μην έχεις άλλα προβλήματα στην πορεία. Επαναλαμβάνω, πάντα υπό την προϋποθεση ότι έχεις πράγματι ολική ρήξη του τένοντα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #19 στις: 15/04/07, 16:14 »
Ηλία μπορείς να μας πεις επακριβώς τι σου είπαν οι γιατροί που επισκέφτηκες? Ας δούμε πρώτα ακριβώς τι έχεις και μετά συζητάμε τι θα γίνει! Η ακτινογραφία απλά θα έδειχνε αν υπήρχε κάκωση στο οστό (κάταγμα, εξάρθρωση, ράγισμα), τπτ άλλο!

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #20 στις: 15/04/07, 16:17 »
Συμφωνώ με τον Απόλλωνα. Μερικές διευκρινίσεις:

Όντως το υπερηχογράφημα φαντάζει ως η ενδεδειγμένη λύση.

Όταν αναφέρθηκα στη διάγνωση, εννούσα την αποδεδειγμένη 100%. Οπότε όλα τα μέσα που συντελούν προς αυτή την κατεύθυνση είναι βοηθητικά.

Η επέμβαση θα είναι θεραπευτική κ όχι διαγνωστικού χαρακτήρα, αφού προηγουμένως θα έχει τεθεί διάγνωση.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος ILIAS.M

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #21 στις: 15/04/07, 18:55 »
Ο Zeppelin έχει δίκιο όσον αφορά στην ακτινογραφία. Οι μύες, τένοντες, σύνδεσμοι κλπ δεν φαίνονται σε μια ακτινογραφία. Για αυτό θα χρειαζόταν, αν όχι μαγνητική τομογραφία (μάλλον υπερβολικό από άποψη κόστους), τουλάχιστον ένα υπερηχογράφημα.

Θα διαφωνήσω όμως ως προς την κλινική εικόνα σε σχέση με την διάγνωση. Πολλές φορές τα συμπτώματα ή και το ιστορικό μπορεί να αποκαλύψουν πολύ περισσότερα πράγματα από οποιαδήποτε άλλη εξέταση. Είχα π.χ πρόσφατα έναν πελάτη που μετά το ιστορικό και μόνο ήμουν σχεδόν βέβαιος ότι είχε κάκωση μηνίσκου, το οποίο και επιβεβαίωσα με ορισμένα τεστ. Εξάλλου μια 100% ασφαλής διάγνωση δεν είναι πάντα εφικτή, ακόμα και για μυοσκελετικές παθήσεις, γαιτί καμία εξέταση δεν έχει 100% ακρίβεια. Συνήθως πρέπει να ληφθούν υπόψη όλα τα παραπάνω στοιχεία (ιστορικό, εξέταση, ακτινογραφίες ή άλλα διαγνωστικά μέσα) προκειμένου να καταλήξουμε σε μια διάγνωση. Τέλος δεν είμαι σίγουρος αν η επέμβαση που προτάθηκε στον Ηλία έχει απλά διαγνωστικό χαρακτήρα. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά δεν έχω δει ποτέ κάποιον ο οποίος να έκανε επέμβαση στην άκρα χείρα μόνο και μόνο για να επιβεβαιωθεί κάποια διάγνωση.

Όσο για τη φυσιοθεραπεία, φίλε Ηλία, θα μπορούσε να σε βοηθήσει αν είχες μια απλή κάκωση του τένοντα. Μάλιστα θα ήταν η ενδεδειγμένη αγωγή μετά από την οποία, αν δεν απέδιδε το επιθυμητό αποτέλεσμα, θα σκεφτόμασταν για χειρουργείο. Δυστυχώς σε ολική ρήξη απαιτείται επέμβαση γιατί ο τένοντας δεν θα θεραπευτεί από μόνος του. Ότι μέσα και αν έχει ένας φυσιοθεραπευτής, δεν μπορεί να κάνει έναν τένοντα που έχιε υποστεί ρήξη να "κολλήσει" με συντηρητική αγωγή. Και καλύτερα αυτή η επέμβαση να γίνει γρήγορα ώστε να μην έχεις άλλα προβλήματα στην πορεία. Επαναλαμβάνω, πάντα υπό την προϋποθεση ότι έχεις πράγματι ολική ρήξη του τένοντα.
ΓΕΙΑ ΣΑΣ και παλι.
Υπαρχει περιπτωση να γινει υπερηχογραφημα στο χερι?
δεν μου μιλησε κανενας για υπερηχογραφημα.
Το μονο που μου ειπαν ηταν να βγαλω μια ακτινογραφια οπου διαπιστωσαν στενωμα.
Το υπερηχογραφημα θα δειξει ρηξη του τενοντα?
Μονον τα συμπτωματα  η κλινικη εικονα και το ιστορικο μπορει να οδηγησουν σε καποιο ασφαλες συμπερασμα?
Αυριο κιολας παω για υπερηχο.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #22 στις: 15/04/07, 19:53 »
Κατ' αρχήν δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό το στένωμα που σού είπαν. Στένωση παρατηρείται σε ανατομικά μορφώματα που έχουν σωληνοειδή ή δακτυλιοειδή δομή π.χ. στη σπονδυλική στήλη, σε αρτηρίες (π.χ. στένωση αορτής), σε τμήματα του εντέρου (π.χ. στένωση πυλωρού). Τι ακριβώς είναι αυτό στο οποίο είδαν στην ακτινογραφία ότι υπάρχει στένωση; Και συνήθως μια στένωση είναι αποτέλεσμα κάποιας σταδιακής διαδικασίας και όχι ενός τραυματισμού. Πάντως να σού διευκρινίσω ότι οι γνώσεις μου στην ανατομία του χεριού είναι λίγο σκουριασμένες. Υπάρχουν φυσιοθεραπευτές ειδικευμένοι σε παθήσεις του χεριού (hand therapists), με αποτέλεσμα εμείς οι υπόλοιποι να μην βλέπουμε σχεδόν καθόλου τέτοια περιστατικά.

Το υπερηχογράφημα ενδείκνυται κυρίως για τραυματισμούς τενόντων, μυών και γενικά μαλακών μορίων (soft tissues). Αν θέλεις διάβασε εδώ για περισσότερες πληροφορίες. Πάντως από τα συμπτώματα που αναφέρεις, η μερική ή ολική ρήξη του τένοντα είναι η πιο πιθανή διάγνωση. Συνέβη δηλαδή αυτό που βλέπεις στην εικόνα, εκεί που λέει ruptured tendon:



Αυτό είναι και η σφυροδακτυλία που ανέφερε πριν ο Πάρης.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/04/07, 20:08 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #23 στις: 15/04/07, 22:22 »
Αν η διάγνωση λέει απλά "στένωση" τότε τα πράγματα είναι θολά. Δεν υπάρχει καμία στένωση που να προκαλεί αυτό το πρόβλημα. Οσα περιστατικά είχα με βλάβες νεύρων, οστών, μυών, τενόντων στην άκρα χείρα δεν ήταν αποτέλεσμα στένωσης. Η μόνη στένωση που μπορώ να σκεφτώ είναι στο σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα (carpal tunnel syndrome) αλλά αυτό αφορά το μέσο νεύρο και δεν θα επηρεαστεί ο δείκτης όπως φαίνεται στη φωτό αλλά θα υπάρχει μούδιασμα και περιορισμένη κίνηση όχι ακινησία και πόνος.

Το υπερηχογράφημα δείχνει αρκετά ώστε να βγει έστω μια διάγνωση σίγουρα σαφέστερη από την απλή ακτινογραφία. Η επίσκεψη σε ειδικευμένο χειρουργό όμως είναι επιβεβλημένη!

Μετά το υπερηχογράφημα βλέπουμε και κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος ILIAS.M

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΚΩΣΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
« Απάντηση #24 στις: 16/04/07, 00:44 »
Κατ' αρχήν δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό το στένωμα που σού είπαν. Στένωση παρατηρείται σε ανατομικά μορφώματα που έχουν σωληνοειδή ή δακτυλιοειδή δομή π.χ. στη σπονδυλική στήλη, σε αρτηρίες (π.χ. στένωση αορτής), σε τμήματα του εντέρου (π.χ. στένωση πυλωρού). Τι ακριβώς είναι αυτό στο οποίο είδαν στην ακτινογραφία ότι υπάρχει στένωση; Και συνήθως μια στένωση είναι αποτέλεσμα κάποιας σταδιακής διαδικασίας και όχι ενός τραυματισμού. Πάντως να σού διευκρινίσω ότι οι γνώσεις μου στην ανατομία του χεριού είναι λίγο σκουριασμένες. Υπάρχουν φυσιοθεραπευτές ειδικευμένοι σε παθήσεις του χεριού (hand therapists), με αποτέλεσμα εμείς οι υπόλοιποι να μην βλέπουμε σχεδόν καθόλου τέτοια περιστατικά.

Το υπερηχογράφημα ενδείκνυται κυρίως για τραυματισμούς τενόντων, μυών και γενικά μαλακών μορίων (soft tissues). Αν θέλεις διάβασε εδώ για περισσότερες πληροφορίες. Πάντως από τα συμπτώματα που αναφέρεις, η μερική ή ολική ρήξη του τένοντα είναι η πιο πιθανή διάγνωση. Συνέβη δηλαδή αυτό που βλέπεις στην εικόνα, εκεί που λέει ruptured tendon:



Αυτό είναι και η σφυροδακτυλία που ανέφερε πριν ο Πάρης.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ MALLET FINGER.
Ποτε υπαρχει περιοδος να δωσω το μαθημα της ανατομιας.
Θα σκισω.
Εχω ομως μερικους ενδοιασμους.
η ναρκωση θα ειναι ολικη η τοπικη.
Ο πονος τι γινεται με τον πονο.
Μετα την επεμβαση θα υπαρξει και φυσιοθεραπεια?
Η αποκατασταση μετα την επεμβαση παιρνει πολυ χρονο?
Ποιος ειναι ο μαστορας ειδικος για τετοιες επεμβασεις στην Αθηνα.
Δεν μπορει κατι παραπανω θα γνωριζετε.
ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΤΟΝ ΕΙΔΙΚΟ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
32198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/14, 17:10
από Απόλλων