Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα υγείας μουσικών  (Αναγνώστηκε 35147 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Προβλήματα υγείας μουσικών
« στις: 14/08/07, 09:14 »
Το άρθρο το αλίευσα από το internet. Δυστυχώς το site δεν απαντά πια. Πείτε ελεύθερα τις παρατηρήσεις σας αν δείτε κάποια λεπτομέρεια που δεν είναι ακριβής.


ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ

ΕΙΣΑΓΩΓΗ
Το 82% των μουσικών παρουσίασε κατά την καριέρα τους κάποιο πρόβλημα υγείας που στο 76% επηρέασε αρνητικά την απόδοσή τους.
Ανήκει στα 5 πιο επικίνδυνα επαγγέλματα με 22% μεγαλύτερη θνητότητα από το γενικό πληθυσμό (Stenbach).

Επίσης ο Wolfe (1989 Μ PerfArt) αναφέρει ότι το επάγγελμα του μουσικού συγκαταλέγεται στα 5 πιο επικίνδυνα επαγγέλματα για διανοητικές ασθένειες.

Μόνο στις ΗΠΑ υπάρχουν 40 κλινικές για μουσικούς. Υπάρχουν επίσης στη Γερμανία, Αυστραλία. Το 75% αν θεραπευθεί εγκαίρως επιστρέφει στην εργασία. Το 1/3 όμως σταματά την καριέρα διότι έρχεται αργά (Mayo clinic USA).

Α) ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1874. Stone μελέτησε τη σχέση πνευστού οργάνου και εμφυσήματος λόγω της πίεσης του αέρα που ασκείται στα πνευμόνια.

1861. Duchene αναφέρει μυοσκελετικά άλγη στο άνω άκρο σε πιανίστες (περιγραφή συνδρόμου υπέρχρησης).

1873. Vance αναφέρει την έλλειψη ελέγχου κίνησης σε πιανίστα χωρίς πόνο (δυστονία).

1885. Ο Forbes κάνει επέμβαση απελευθέρωσης του 4ου με 5ου δακτύλου σε πιανίστες για να μην κουράζονται.

1888. Gowers αναφέρει τον πόνο και την ‘κράμπα του μουσικού’ κυρίως σε πιανίστες και λιγότερο σε βιολιστές, τρομπετίστες (δυστονία).

1932. Βιβλίο του K. Singer με θέμα ‘ασθένειες και θεραπεία του μουσικού επαγγέλματος’. Ασχολήθηκε με σωματικά και ψυχολογικά προβλήματα των μουσικών.

1967-1983. Άρθρα σε έγκυρα ιατρικά περιοδικά με θέματα υγείας για τους μουσικούς όπως η απώλεια δοντιών στους πνευστούς (Porter 1967 στο British Dental Journal), η απώλεια της ακοής, προβλήματα αναπνευστικής λειτουργίας.

1977. Henson γράφει βιβλίο για τη νευρολογία της μουσικής. Αυτή είναι η αρχή της Ιατρικής της Μουσικής.

1983. Brandfonbrener (USA) και Fry (Αυστραλία) θεμελιώνουν με ειδικές μελέτες, άρθρα και συνέδρια την ιατρική της μουσικής.

Β) ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ

Τα προβλήματα υγείας των μουσικών μπορούν να χωριστούν σε δύο μεγάλες κατηγορίες:

1) ΤΑ ΣΩΜΑΤΙΚΑ και 2) ΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ

1) ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ
Τα σωματικά προβλήματα με τη σειρά τους χωρίζονται σε 2 ομάδες:

Ι) τα μυοσκελετικά (ορθοπεδικά) και

ΙΙ) τα γενικά (νευρολογικά, αναπνευστικά, δερματολογικά, ακοολογικά, οπτικά).

Ι) Τα μυοσκελετικά διακρίνονται σε:

1) Δυσλειτουργίες του μυοσκελετικού συστήματος.

2) Σύνδρομα παγίδευσης νεύρου.

1) Οι δυσλειτουργίες του μυοσκελετικού περιλαμβάνουν:

α) τα σύνδρομα υπέρχρησης (γάγγλια, τενοντίτιδες, όπως η επικονδυλίτιδα, ο παγωμένος ώμος, σύνδρομο πρόσκρουσης του ώμου, το triggering). Ο μουσικός λαμβάνει ακραίες θέσεις για πολλή ώρα και επαναλαμβάνει την ίδια κίνηση χιλιάδες φορές. Πιο συχνό σε γυναίκες.

Τα αίτια δημιουργίας είναι οι εξής προδιαθεσικοί παράγοντες:

Ι) ενδογενείς. Περιλαμβάνουν την ανατομία του σώματος του μουσικού χαλαρότητα αρθρώσεων (αδύναμοι μυς), στυλ και επίπεδο παιξίματος.

ΙI) εξωγενείς. Χρόνος, ένταση παιξίματος, μέγεθος και σχήμα οργάνου, προηγούμενες κακώσεις, αλλαγές ρεπερτορίου-δασκάλου και λάθη τεχνικής.
β) εκφυλιστική νόσο των αρθρώσεων (κροταφογναθική, φαλαγγοφαλαγγικών)

γ) Οσφυαλγία-αυχεναλγία με μυϊκό άλγος και στη συνέχεια εκφύλιση.

2) Τα σύνδρομα παγίδευσης νεύρου (20%). Τα περιλαμβάνουν το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα, παγίδευση ωλενίου νεύρου, παγίδευση κερκιδικού νεύρου, σύνδρομο θωρακικής εξόδου.

ΙΙ) Τα γενικά

1) Οι διαταραχές της κινητικής λειτουργίας που περιλαμβάνει την εστιακή δυστονία που είναι αδυναμία ελέγχου κίνησης λόγω της ταυτόχρονης σύσπασης αγωνιστών-ανταγωνιστών μυών, χωρίς να παρεμβάλλεται ο φυσιολογικός μηχανισμός αναχαίτισης. Δεν υπάρχει πόνος αλλά ο μουσικός δεν μπορεί να εκτελέσει τη συγκεκριμένη κίνηση. Αίτια άγνωστα άλλα πιθανολογείται η πολύωρη εξάσκηση (μόνο σε επαγγελματίες που μελετούν πολλές ώρες), ψυχολογική πίεση και στρες. Στους πιανίστες εμφανίζεται στο 4ο και 5ο δάκτυλο στους έγχορδους στο 3ο, 4ο, 5ο δάκτυλο, τα χείλη στους πνευστούς.

2) Προβλήματα ακοής-όρασης. Μετά από 20 έτη 42% μείωση ακοής.

3) Δερματολογικά προβλήματα από το νικέλιο που προκαλούν αλλεργίες π.χ. χειλίτιδα κλαρινίστα, λαιμός του βιολιστή, στήθος και γόνατο του τσελίστα, πηγούνι φλαουτίστα. Ο κάλλος στα δάκτυλα του βιολιστή, τσελίστα. Ερπητικές λοιμώξεις στα χείλη των πνευστών.

4) Αναπνευστικά προβλήματα στους πνευστούς, όπως είναι η χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια.

(συνεχίζεται...)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/07, 09:21 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #1 στις: 14/08/07, 09:15 »
(συνέχεια...)

2) ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ

Προσωπικότητα του μουσικού (KempBulletin 1981).

Στα άκρα είναι οι χάλκινοι πνευστοί και τα κρουστά που βλέπουν τους εαυτούς τους αθλητικούς, σίγουρους και εξωστρεφείς. Στο άλλο άκρο είναι οι έγχορδοι και ξύλινοι πνευστοί που βλέπουν τους εαυτούς εσωστρεφείς, ανασφαλείς, μη αθλητικούς. Οι υπόλοιποι είναι στη μέση. Οι πιανίστες είναι εξωστρεφείς συντηρητικοί και υπάκουοι ( Lipton, Builione).

Στη συμφωνική ορχήστρα το τρακ της σκηνής από 24-63%. Κατάθλιψη 17%, προβλήματα ύπνου 14%, άγχος 13% και πονοκέφαλος 10% (MiddlestadtFishbein 1989).

Στρεσογόνοι παράγοντες για τους επαγγελματίες μουσικούς είναι ο αποχωρισμός από την οικογένεια (43%), ακανόνιστες ώρες εργασίας (45%), μονοτονία πρόβας (43%), μουσικά ταξίδια (42%) (Steptoe 1987 BrJPsychol). Οι αντίστοιχοι για τους φοιτητές είναι η αβεβαιότητα εύρεσης εργασίας (80%), ο επαγγελματικός ανταγωνισμός (51%), πισώπλατα χτυπήματα συμφοιτητών (42%) και οι ακανόνιστες ώρες (20%).

Ο Salmon (MedPerfArt 1990) αναφέρει ότι ο σωστός όρος για το άγχος είναι ΄Αγχος μουσικής εκτέλεσης’. Αιτίες τρακ στη σκηνή είναι:

1) Η αυτοκριτική. Αρνητικές σκέψεις που έχουν σχέση κυρίως με παλιές αρνητικές κριτικές που έχει δεχθεί ο μουσικός στο παρελθόν.

2) Αντιμαχόμενη σχέση με το όργανο. Η ψυχολογική πίεση της τελειότητας διότι νοιώθουν ότι κρίνονται προσωπικά για τυχόν λάθη.

3) Έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης κατά τη μουσική εκτέλεση. Αποπροσωποποίηση(Kaplan 1969) ή λάθος εαυτός (Winnicott 1971) από το φόβο της κριτικής παίζουν μόνο με ένα μέρος του εαυτού τους.

4) Ανεπαρκής προετοιμασία.

5) Αίσθηση εκτός ελέγχου. Τρόμος, ταχυπαλμία. Αντιμετώπιση με τον εστιασμό όπου ο μουσικός τοποθετεί τον εαυτό του νοερά πίσω από το κέντρο και γίνεται παρατηρητής των δρώμενων.

6) Δυσφορία στην επικοινωνία με το ακροατήριο. Η δυναμική της ντροπής (Mayman 1974) διότι εκτίθεται στο κοινό και νοιώθει γυμνός.

7) Έλλειψη αυτογνωσίας. Χαμηλή αυτοεκτίμηση, αδύναμη αίσθηση ταυτότητας του ατόμου.

(συνεχίζεται...)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #2 στις: 14/08/07, 09:15 »
(συνέχεια...)

Γ) ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΣΤΟΥΣ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ

Α) Από τον Μουσικό

1) Ανεπαρκής φυσική κατάσταση

2) Γενετικοί παράγοντες. Ανατομικές ιδιομορφίες.

3) Κακή στάση σώματος

4) Στάση σώματος για την εκτέλεση του οργάνου

5) Ηλικία Μουσικού

6) Το στρες

7) Ανεπαρκής αποκατάσταση παλαιότερου τραυματισμού

Β) Από το όργανο

1) Ποιότητα οργάνου

2) Βάρος οργάνου

3) Αλλαγή οργάνου

4) Η πίεση του οργάνου στο σώμα του Μουσικού

Γ) Από τη μελέτη

1) Σφάλματα κατά τη μελέτη

2) Απότομη αύξηση των ωρών μελέτης

3) Αλλαγή δασκάλου

4) Αλλαγή ρεπερτορίου

5) Ο αριθμός των επαναλαμβανόμενων κινήσεων

Δ) Άλλοι παράγοντες

1) Το στρες

2) Οικονομική ανασφάλεια

3) Ανταγωνισμός

4) Εξωμουσικές δραστηριότητες στρεσογόνες

5) Συνθήκες περιβάλλοντος (φωτισμός, θερμοκρασία, υγρασία, καρέκλα)

6) Οι μεγάλες νευρο-μυοσκελετικές ικανότητες που απαιτούνται για τη μουσική εκτέλεση

7) Έλλειψη ενημέρωσης

Δ) ΠΡΟΛΗΨΗ

1) Ενημέρωση-Πληροφόρηση. Τόσο σε δασκάλους όσο και σε γονείς. Οι δεύτεροι πρέπει να ξέρουν ότι πρέπει να έχουν την ευαισθησία μιας λογικής ισορροπίας, ανάμεσα στις δικές τους επιδιώξεις και τις διαθέσεις και ικανότητες του παιδιού. Οι δάσκαλοι πρέπει να ξεπεράσουν το ταμπού του μυστικισμού.

2) Ζέσταμα. Ξεκινά από αργά η μελέτη και προχωρά στα γρήγορα. Χρειάζεται όμως και σωματικό ζέσταμα και όχι μόνο μουσικό, με διατατικές ασκήσεις και αύξηση θερμοκρασίας τοπικά στα χέρια π.χ. σε πιανίστες.

3) Διαλείμματα. Χαλαρώνουν οι μεγάλες και μικρές μυϊκές ομάδες από την ένταση και η αυτοσυγκέντρωση. Ποικίλλουν χρονικά από 2 λεπτά ως 2 και 3 ώρες.

4) Ρυθμός μελέτης. Σταδιακή αύξηση της μελέτης για πρόληψη τραυματισμού και αποδοτικότερη μελέτη.

5) Εξωμουσικές δραστηριότητες. Χρειάζεται προσοχή για να μην αυξάνει την κούραση π.χ. ο βιολιστής με κομπιούτερ και ο πιανίστας με το τένις.

6) Εναλλαγή περιεχομένου. Η επανάληψη των στερεότυπων κινήσεων αυξάνει την πιθανότητα του τραυματισμού. Γι αυτό χαλαρώνει μυϊκά και αναπνέουν σωστά με άλλα κομμάτια.

7) Νοερή μελέτη. Είναι καλύτερη η απόδοση όταν συνδυάζεται σωματική με νοερή μελέτη σε όλες τις πολυσύνθετες κινητικές δεξιότητες.

8) Κίνηση-Στάση Σώματος- Αναπνοή. Αlexander- Feldenkrais για σωστή στάση και αναπνοή.

9) Έλεγχος οργάνου και βοηθητικά εξαρτήματα. Βοηθούν τη σωστή εργονομία μοιράζοντας σωστά το βάρος του οργάνου.

10) Σωματική άσκηση. Δυναμώνει το σώμα και χαλαρώνει από την αυτοσυγκέντρωση.

11) Ανατομία σε σχέση με το μουσικό όργανο. Η γνώση της ανατομίας έχει σαν αποτέλεσμα καλύτερη κατανόηση και αντίληψη της προτεινόμενης τεχνικής.

12) Έλεγχο του στρες. Τεχνικές χαλάρωσης και αυτοσυγκέντρωσης.

Ε) ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Εύρεση του αιτίου από το ιστορικό και την κλινική εξέταση. Η θεραπεία περιλαμβάνει :

α)ανάπαυση και β) αποκατάσταση.

Στην οξεία φλεγμονώδη φάση ανάπαυση του μέλους, φυσικοθεραπεία, νάρθηκες αντιφλεγμονώδη και αεροβική γυμναστική με σωματικές ασκήσεις για ενδυνάμωση και ψυχολογικούς λόγους. Επίσης διόρθωση στάσης σώματος και τεχνικές χαλάρωσης (Yoga, Alexander). Μόλις ο ασθενής δεν πονά (μπορεί να χρειαστεί αναμονή ως 12-18 μήνες) αρχίζει η αποκατάσταση με την κλίμακα μελέτης του Norris (ICSOM 1993)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/07, 09:18 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Manolis123

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #3 στις: 14/08/07, 09:52 »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Ανάλυση και θέλω να προσθέσω ότι το παν στη ζωή μας είναι οι στιγμές προσωπικής ευτυχίας τις οποίες ο καθένας μπορεί να δημιουργήσει μόνος του. Η Μουσική στη ζωή μας πρέπει να παίζει ρόλο ρυθμιστικό της ψυχολογικής μας Ισορροπίας....

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #4 στις: 14/08/07, 10:49 »
ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #5 στις: 14/08/07, 11:12 »
Πρεπει να παιρνουμε επιδομα για βαρεα και ανθυγιεινα...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #6 στις: 14/08/07, 12:27 »
1873. Vance   αναφέρει την έλλειψη ελέγχου κίνησης σε πιανίστα χωρίς πόνο (δυστονία).

1888. Gowers αναφέρει τον πόνο και την ‘κράμπα του μουσικού’ κυρίως σε πιανίστες και λιγότερο σε βιολιστές, τρομπετίστες (δυστονία).

Η δυστονία δεν έχει πόνο είναι απλά νευρολογικός κακός έλεγχος κινήσεων στα δάκτυλα κυρίως. Οπότε τα 2 παραπάνω φάσκουν και αντιφάσκουν.

Επίσης όπως πολλες φορές έχω αναφέρει, σε περίπτωση τενοντίτιδας ΔΕΝ εφαρμόζεται νάρθηκας για ακινητοποίηση γιατί οι μυς ατροφούν επίσης και οι αρθρώσεις δυσκάμπτουν. Η ακινητοποίηση έγκειται σε περίδεση με επίδεσμο και περιορισμό των κινήσεων ενεργητικά του ασθενούς.

Επίσης τα σύνδρομα υπέρχρησης είναι μέγα λάθος ότι επηρεάζει περισσότερο τις γυναίκες. Τα ποσοστά είναι περίπου τα ίδια σε άντρες και γυναίκες.

Αποσυνδεδεμένος Si_rah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #7 στις: 28/08/07, 11:11 »
Συμφωνω οτι πολλες ασθενειες σχετιζονται με την εξασκηση πανω σ' ενα μουσικο οργανο, αλλα τα ολα παραπανω ειναι η μια πλευρα του νομισματος. Ψαχνοντας στο internet θα βρειτε μελετες που υποστηριζουν εκ διαμετρου αντιθετα πραγματα. Αυτο ισχυει ,γενικοτερα, με ολους τους τομεις που εχω ασχοληθει. Ως γενικο συμπερασμα, πιστευω ο καθε ερευνητης ,συμφωνα με τα πιστευω του (η και κατω απο πιεσεις) βγαζει και τα αναλογα συμπερασματα! Δηλαδη αν θελεις ο ερευνητης να καταληξει σε ενα επιθυμητο συμπερασμα ΣΙΓΟΥΡΑ θα τα καταφερει.  :)     

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #8 στις: 29/08/07, 01:21 »
Δηλαδη αν θελεις ο ερευνητης να καταληξει σε ενα επιθυμητο συμπερασμα ΣΙΓΟΥΡΑ θα τα καταφερει.  :)     

Διαφωνώ σε αυτό που λες. Η έρευνα πολύ συχνά δεν έχει απώτερους σκοπούς την κερδοσκοπία σε κάτι αλλά πραγματικά να προσφέρει.
Τα πιστεύω του κάθε επιστήμονα δεν βλέπω πού θα μπορούσαν να επηρεάσουν τα αποτελέσματα μιας έρευνας επίσης δεν βλέπω και τους λόγους να το κάνει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Si_rah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #9 στις: 29/08/07, 01:40 »
Χιλιαδες ερευνες εχουν καθοδηγηθει σε συγκεκριμενο αποτελεσμα με δωροδοκιες ή ακομη και εκβιασμους! Επισης πολλες επιχειρησεις χρηματοδοτουν ερευνες που τους αφορουν, με ορο ευνοϊκα αποτελεσματα προς αυτες! Αυτα ειναι 100% σιγουρα και οποιος ασχολειται με τετοιες ερευνες ή φοιτεί σε πανεπιστημιο τα βλεπει συνεχεια μπροστα του!

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #10 στις: 30/08/07, 14:37 »
Χιλιαδες ερευνες εχουν καθοδηγηθει σε συγκεκριμενο αποτελεσμα με δωροδοκιες ή ακομη και εκβιασμους! Επισης πολλες επιχειρησεις χρηματοδοτουν ερευνες που τους αφορουν, με ορο ευνοϊκα αποτελεσματα προς αυτες! Αυτα ειναι 100% σιγουρα και οποιος ασχολειται με τετοιες ερευνες ή φοιτεί σε πανεπιστημιο τα βλεπει συνεχεια μπροστα του!

100% σίγουρα δεν υπάρχει εκτός και αν έχεις τις αποδείξεις να υποστηρίζεις αυτά που λες.
Επίσης εδώ μιλάμε για έρευνες σε μουσικούς που καμία σχέση δεν έχουν με έρευνες για φάρμακα ή όπλα κλπ που παίζονται μεγάλα οικονομικά συμφέροντα. Οπότε οι γενικότητες περί ερευνών είναι λίγο άτοπες.

Αποσυνδεδεμένος andy I

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #11 στις: 24/10/07, 18:09 »
ενδιαφερον αρθρο πρεπει να σου πηρε αρκετο χρονο
μπραβο βραζιλη!!!
Ημουν ibanezakias ...αλλα μου περασε...
εγινα epiphonakias..
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ???

Αποσυνδεδεμένος sirius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #12 στις: 02/11/07, 01:19 »
Με ταλαιπωρει το λεγόμενο σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα. Συμβουλή: να είστε χαλαροί όταν παίζεται το όργανο γιατί μπορεί να δημιουργηθούν πολλά προβλήματα. Το δικό μου μέσο νεύρο του χεριού είναι παγιδευμένο μέσα στους τένοντες με αποτέλεσμα να ΜΟΥΔΙΑΖΕΙ το χέρι μου το βράδυ.
ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥΔΙΑΖΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΑΣ ΤΟ ΒΡΑΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/07, 01:21 από sirius »

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #13 στις: 02/11/07, 02:29 »
Με ταλαιπωρει το λεγόμενο σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα. Συμβουλή: να είστε χαλαροί όταν παίζεται το όργανο γιατί μπορεί να δημιουργηθούν πολλά προβλήματα. Το δικό μου μέσο νεύρο του χεριού είναι παγιδευμένο μέσα στους τένοντες με αποτέλεσμα να ΜΟΥΔΙΑΖΕΙ το χέρι μου το βράδυ.
ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥΔΙΑΖΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΑΣ ΤΟ ΒΡΑΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ.
Χμ....εμένα μούδιαζε αρκετά συχνά το χέρι μου το καλοκαίρι και κάποιες φορές δεν το ένιωθα και καθόλου σαν να ήταν κομμένο! Τώρα όμως έχει πολύ καιρό να μουδιάσει (δεν παίζω και τόσο συχνά κιθάρα βέβαια).
Λέτε να είναι τίποτα σοβαρό? ???

Αποσυνδεδεμένος sirius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #14 στις: 02/11/07, 17:51 »
ο γιατρός φίλε μου είπε ότι οι βλάβες των νεύρων είναι ανεπανόρθωτες. μην διστάσεις να πας στον γιατρό υπάρχει εξέταση για να δεις σε πια κατάστασει είναι τα νεύρα του χεριού σου. έγω πέρνω φάρμακα για να δυναμώσω το νεύρο και σε περίπτωσει που δεν γιάνει... με περιμένει ο χασάπης

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #15 στις: 02/11/07, 19:58 »
Χμμμ ??? και μένα ρε γμτ μουδιάζει συνέχεια το αριστερό χέρι.Κάποιες φορές ξυπνάω
και νοιώθω και εγώ σαν να είναι κομμένο.Ως τώρα υπέθετα ότι το πλάκωνα στον ύπνο και
γι' αυτό μούδιαζε.Αλλά πάντα το αριστερό;

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #16 στις: 02/11/07, 21:44 »
ο γιατρός φίλε μου είπε ότι οι βλάβες των νεύρων είναι ανεπανόρθωτες.

Οι νευρολογικές βλάβες δεν είναι ανεπανόρθωτες φίλε μου. Ανεπανόρθωτη η βλάβη είναι όταν πάθει νευρότμηση ο νευρώνας δλδ να κοπεί το κεντρικό του στέλεχος. Απλά το πρόβλημα είναι ότι η αποκατάσταση των νευρολογικών βλαβών είναι μακρά  ;)

Χμμμ ??? και μένα ρε γμτ μουδιάζει συνέχεια το αριστερό χέρι.Κάποιες φορές ξυπνάω
και νοιώθω και εγώ σαν να είναι κομμένο.Ως τώρα υπέθετα ότι το πλάκωνα στον ύπνο και
γι' αυτό μούδιαζε.Αλλά πάντα το αριστερό;

Αν είναι θέμα ύπνου τότε πλακώνεις κάποιο νεύρο συνήθως το ωλένιο που βρίσκεται στην περιοχή του αγκώνα. Αν νιώθεις μούδιασμα στα 2 τελευταία δάκτυλα (παράμεσος, ωτίτης) και λίγο στο μεσαίο δάκτυλο τότε μάλλον αυτό έπαθες.
Πρέπει λίγο να ξεκαθαρίσεις πώς και πού ακριβώς μουδιάζει το χέρι σου.
Εννοείται ότι η επίσκεψη συνήθως σε νευρολόγο πρέπει να γίνει άμεσα.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #17 στις: 02/11/07, 23:51 »
Το δικό μου χέρι πάντως όποτε μούδιαζε το βράδυ μούδιαζε ολόκληρο και δεν το αισθανόμουν καθόλου για λίγο.
Τώρα μουδιάζει κάποιες φορές τη μέρα μόνο το χέρι μου μετά τον καρπό (μυρμηγκιάζει βασικά-μπορώ να το κουνίσω).
Θα κάνω καμιά επίσκεψη σε νευρολόγο καλύτερα για να έχω το κεφάλί μου ήσυχο :-\

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #18 στις: 03/11/07, 02:00 »
οχ τι μου λέτε τώρα κι εμένα μουδιάζουν τα χέρια μου σχεδόν κάθε βράδυ αλλά δεν δίνω σημασία γιατί όταν σηκώνομαι από το κρεβάτι τα κουνάω λίγο και σε 5' ξεμούδιαζουν λέτε να το ψάξω?
Αλήθεια, τι εξέταση γίνετε γι αυτον το σκοπό? δλδ να δεις σε τι κατάσταση είναι τα νεύρα σου?
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #19 στις: 03/11/07, 02:07 »
Αλήθεια, τι εξέταση γίνετε γι αυτον το σκοπό? δλδ να δεις σε τι κατάσταση είναι τα νεύρα σου?

Γίνεται εξέταση στα αντανακλαστικά καθώς και διάφορα τεστ που δεν είναι της παρούσης να αναλύσουμε που αναλόγως και με τα συμπτώματα γίνεται η διάγνωση  ;)

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #20 στις: 03/11/07, 12:17 »


Αν είναι θέμα ύπνου τότε πλακώνεις κάποιο νεύρο συνήθως το ωλένιο που βρίσκεται στην περιοχή του αγκώνα. Αν νιώθεις μούδιασμα στα 2 τελευταία δάκτυλα (παράμεσος, ωτίτης) και λίγο στο μεσαίο δάκτυλο τότε μάλλον αυτό έπαθες.
Πρέπει λίγο να ξεκαθαρίσεις πώς και πού ακριβώς μουδιάζει το χέρι σου.
Εννοείται ότι η επίσκεψη συνήθως σε νευρολόγο πρέπει να γίνει άμεσα.

Α όχι , μιλάω για ολόκληρο το χέρι. Κανα-δυό φορές τόσο πολύ, που
δεν μπορούσα ούτε να το κουνήσω για μισό λεπτό μετά που ξύπναγα.Εμένα μου μοιάζει μούδιασμα όπως όταν κόβεται το
αίμα από πλάκωμα αλλά ξαναλέω μου κάνει εντύπωση που το παθαίνω μόνο στο αριστερό χέρι.
Το κακό είναι ότι και κατά τη διάρκεια της μέρας μου συμβαίνει καμμιά φορά αλλά σε πολύ μικρό βαθμό.Και πάντα το αριστερό...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/07, 16:54 από Minotaur »

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #21 στις: 03/11/07, 12:28 »
Μία είναι η λύση.... σταματήστε το shredding! ;D
Αλήθεια, το μούδιασμα στο πάνω μέρος του καρπού και της παλάμης δεν είναι αρχή τενοντίτιδας?

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #22 στις: 03/11/07, 15:28 »
Αλήθεια, το μούδιασμα στο πάνω μέρος του καρπού και της παλάμης δεν είναι αρχή τενοντίτιδας?

Οχι, το μούδιασμα γενικά μπορεί να οφείλεται σε νευρολογικό ή σε κυκλοφορικό πρόβλημα.
Πίεση σε διάφορα νεύρα ή κακή κυκλοφορία του αίματος δημιουργούν μούδιασμα.
Η τενοντίτιδα έχει άλλα συμπτώματα, όπως οίδημα της περιοχής, αύξησης της θερμοκρασίας και ενδεχομένως πόνος.

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #23 στις: 03/11/07, 23:55 »
χμμμ
και εγω κατα τη διαρκεια του υπνου το παθαινω αυτο. μαλλον επειδη το πλακωνω. συγκεκριμενα φανταστειτε πως θα ηταν αν δεν ειχατε χερι. πιανω αυτο το χερι με το αλλο και το κουναω, και αυτο πηγαινει σαν τσουβαλι με πατατες, λες και δεν ειναι μελος του σωματος μου, μετα απο μισο λεπτο αρχιζω να το αισθανομαι.


τουλαχιστον ξερω πως ειναι να εχεις χασει το χερι σου ;D

Αποσυνδεδεμένος andy I

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #24 στις: 27/11/07, 15:33 »
Με ταλαιπωρει το λεγόμενο σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα. Συμβουλή: να είστε χαλαροί όταν παίζεται το όργανο γιατί μπορεί να δημιουργηθούν πολλά προβλήματα. Το δικό μου μέσο νεύρο του χεριού είναι παγιδευμένο μέσα στους τένοντες με αποτέλεσμα να ΜΟΥΔΙΑΖΕΙ το χέρι μου το βράδυ.
ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥΔΙΑΖΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΑΣ ΤΟ ΒΡΑΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ.
...ασχετο αλλα στη γυναικα μου μουδιαζαν τα χερια της και της ειπε ο γιατρος οτι ειναι υπερκοπωση
(αλλα δεν ασχολειτε με μουσικη)
Ημουν ibanezakias ...αλλα μου περασε...
εγινα epiphonakias..
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ???

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
6193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/09, 18:37
από CrippleHorse
18 Απαντήσεις
6831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/09, 20:36
από JimiDS
8 Απαντήσεις
3769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/11, 16:40
από Korgy
0 Απαντήσεις
34436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/13, 16:49
από Spyros Delta
13 Απαντήσεις
7871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/13, 19:23
από Korgy
1 Απαντήσεις
3690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/14, 10:58
από Απόλλων
41 Απαντήσεις
31163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/16, 16:52
από saved
4 Απαντήσεις
6300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/16, 14:30
από neeckos
2 Απαντήσεις
3104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/16, 12:27
από aporia
0 Απαντήσεις
8775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/18, 16:44
από Ioannis Anastassakis