Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα υγείας μουσικών  (Αναγνώστηκε 35149 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sirius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #25 στις: 21/12/07, 14:40 »
δεν πρέπει απαραίτητα να ασχολείσαι με μουσική για να χαλάσουν τα χέρια σου. Πάντως το εν λόγω συνδρομο χτυπά πιο συχνά τις γυναικες.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #26 στις: 21/12/07, 15:11 »
Το μεγαλυτερο προβλημα υγειας που συναντουν πολυ συχνα οι μουσικοι και γενικα καλλιτεχνες, ειναι οι καταχρησεις σε αλκοολ και ναρκωτικα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #27 στις: 21/12/07, 15:47 »
Ένα (ύπουλο) πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζουν (και συχνά παραβλέπουν) οι μουσικοί είναι αυτό της ακοής. Παρατεταμένη έκθεση σε μεγάλες εντάσεις ήχου μπορούν να προκαλέσουν απώλεια ακοής, μόνιμο "κουδούνισμα" κ.τ.λ.π. Ιδιαίτερα όσοι παίζουμε ηλεκτρική κιθάρα και γουστάρουμε ροκιές είμαστε ιδιαίτερα ευάλωτοι σε αυτό το κίνδυνο (συναυλίες, πρόβες, κ.τ.λ.π.).

Επειδή με απασχολεί αυτό το θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω (αν κάποιος ξέρει) κάτι σχετικό. Έχω χρησιμοποιήσει "απλές" ωτοασπίδες από φαρμακείο, αλλά δυστυχώς έχουν κακή απόκριση στις ψηλές συχνότητες (τις κόβουν σχεδόν τελείως). Έχει κανείς χρησιμοποιήσει ωτοασπίδες με ίση απόκριση σε όλες τις συχνότητες? Στο δίκτυο βρήκα κάποια προϊόντα που υπόσχονται κάτι τέτοιο. Θα πρέπει να τα προμηθευτώ από το εξωτερικό ή μπορώ να τα βρω σε κάποιο κατάστημα (Αθήνα)? Γενικά, οποιαδήποτε άποψη/πρόταση/συμβουλή πάνω στο θέμα θα μου ήταν χρήσιμη.


Υ.Γ.: Ως κιθαρίστας, είχα και εγώ προβλήματα με το χέρι (μουδιάσματα κ.τ.λ.π.). Αυτό που θα συνιστούσα είναι οπωσδήποτε προθέρμανση (stretching) πριν πιάσετε την κιθάρα, καλή στάση του σώματος (μην "αράζετε" σε πολυθρόνες) και βελτίωση φυσικής κατάστασης (γυμναστήριο)

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #28 στις: 21/12/07, 18:34 »
Για τις ωτοασπίδες δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι εγγυημένο. Μπορείς μόνο να αγοράζεις και να δοκιμάζεις μέχρι να πετύχεις κάποιες που θα σε αφήνουν ικανοποιημένο. Το τι γράφει η κάθε ταμπέλα προσωπικά δε μου λέει τπτ.

Οσον αφορά τα χέρια, συνήθως τα χέρια που παιζουν κιθάρα είναι από μόνα τους γυμνασμένα χωρίς κάποια ιδιαίτερη ενδυνάμωση σε γυμναστήριο ή με βάρη κλπ. Η φυσική κατάσταση σε ένα κιθαρίστα προσωπικά πιστεύω ότι δεν παίζει μεγάλο ρόλο εκτός αν θέλει να τρέχει πάνω κάτω στη διάρκεια του λάιβ  ;D

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #29 στις: 24/12/07, 14:33 »
Για τις ωτοασπίδες δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι εγγυημένο. Μπορείς μόνο να αγοράζεις και να δοκιμάζεις μέχρι να πετύχεις κάποιες που θα σε αφήνουν ικανοποιημένο. Το τι γράφει η κάθε ταμπέλα προσωπικά δε μου λέει τπτ.

Οσον αφορά τα χέρια, συνήθως τα χέρια που παιζουν κιθάρα είναι από μόνα τους γυμνασμένα χωρίς κάποια ιδιαίτερη ενδυνάμωση σε γυμναστήριο ή με βάρη κλπ. Η φυσική κατάσταση σε ένα κιθαρίστα προσωπικά πιστεύω ότι δεν παίζει μεγάλο ρόλο εκτός αν θέλει να τρέχει πάνω κάτω στη διάρκεια του λάιβ  ;D

ή αν θελει να σφιγγει τα τρικεφαλα και να τσιριζουν τα κοριτσια απο κατω  ;D

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #30 στις: 10/02/08, 03:18 »
Γεια σας

παίζω ηλ. κιθάρα περίπου 1,5 χρόνο, του τελευταίους 3 μήνες "παίζω" 1-2 ώρες καθημερινά metal.
Το πρόβλημα μου είναι ότι τις τελευταίες ημέρες άρχισε χωρίς λόγο να με πονάει ο ώμος μου, ο δεξής (δηλ από την μεριά
που κρατάω την πένα) και γιαυτό μου φαίνεται πολύ παράξενο. Περισσότερο με πονάει όταν είναι κρύος, την ώρα που ξυπνάω
και όχι όταν παίζω ή μετά.

Το ερώτημα μου είναι:
Είναι από την κιθάρα ; (αν σας έχει τύχη δηλαδή κάτι παρόμοιο)



βρήκα και αυτά στο άρθρο...
Παράθεση
α) τα σύνδρομα υπέρχρησης (γάγγλια, τενοντίτιδες, όπως η επικονδυλίτιδα, ο παγωμένος ώμος, σύνδρομο πρόσκρουσης του ώμου, το triggering). Ο μουσικός λαμβάνει ακραίες θέσεις για πολλή ώρα και επαναλαμβάνει την ίδια κίνηση χιλιάδες φορές.
...αλλά δεν κατάλαβα τι είναι.

 
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #31 στις: 12/02/08, 21:31 »
jim.ni αυτά τα πράματα συνήθως θέλουν ξεκούραση είχα πάθει κάτι παρόμοιο στον ώμο όχι όμως απο την κιθάρα αλλα επειδή έχω το κακό συνήθειο να στηρίζομαι στον αγκώνα όταν σηκώνομαι  κλπ. πήγα στον γιατρό και μου έιπε οτι είναι ο σύνδεσμος μετα απο έναν μήνα ξεκουρασης είχε περάσει

Τώρα έπαθα κάτι άλλο  :P για κάποιες βδομάδες ήμουν αναγασμένος να σηκώνω βαριά αντικείμενα (βαλίτσες τσάντες κλπ) και μιας και είμαι εντελώς αγύμναστος κάποια στιγμή έγινε το κακό. Ξεκόλισε ο τένοντας απο τον αγκώνα μου και τώρα κάνει βόλτες και με ενοχλεί  :o  :o θα πάω στον γιατρό Έχει τύχει σε κανέναν κατι τέτοιο?
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #32 στις: 13/02/08, 01:16 »
ScullShot και εγώ έχω παρόμοιες κακές συνήθειες (όπως να στηρίζομαι στους αγκωνές ή στους ώμους) και
γιαυτό είχα την απορία εάν μπορεί να είναι απ την κιθάρα.
Την "συνταγή" της ξεκουράσεις ακολουθώ και εγώ και είμαι πολύ καλύτερα αλλά δεν ξέρω αν θα
αντέξω και άλλες μέρες χωρίς κιθάρα  :-\
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1443
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Προβλήματα υγείας μουσικών
« Απάντηση #33 στις: 16/04/10, 13:10 »
Απο το Capital.gr

Κώφωση και οσφυαλγία, οι κίνδυνοι των μουσικών



H μουσική μπορεί να προκαλέσει κώφωση αλλά και… οσφυαλγία στους μουσικούς. Και ενώ η υπερέκθεση των μουσικών σε μουσική υψηλής έντασης ενέχει τον κίνδυνο της πρόκλησης βαρηκοΐας, η ενασχόληση με τη μουσική αναπτύσσει στους μουσικούς την ικανότητα να αναγνωρίζουν καλύτερα όχι μόνο τη μουσική αλλά και άλλους ήχους, ακόμη και στις πιο δύσκολες ακουστικές συνθήκες.

Από την άλλη πλευρά η χρήση μουσικών οργάνων προκαλεί στους μουσικούς μυοσκελετικά προβλήματα σε συχνότητα που φτάνει μέχρι και το 87%, με συνέπεια να βιώνουν τον πόνο στην καθημερινότητά τους.

Τα στοιχεία αυτά προκύπτουν από ανακοινώσεις που πραγματοποιήθηκαν στο 3ο Διεθνές Συνέδριο για την Ιατρική των Μουσικών στην Ελλάδα, οι εργασίες του οποίου άρχισαν στη Θεσσαλονίκη (Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών) και θα συνεχιστούν έως τις 17 Απριλίου .

«Η διατήρηση της ακοής των μουσικών αποτελεί τόσο παράγοντα ιατρικής πρόληψης όσο και ζωτικό παράγοντα σχετιζόμενο με την απόδοσή τους», αναφέρει η επίκουρη καθηγήτρια Ψυχοακουστικής στο ΑΠΘ, κ. Βασιλική Ηλιάδου, επισημαίνοντας τη σημασία της γνώσης της πιθανότητας απώλειας μουσικής ως αποτέλεσμα υπερέκθεσης στη μουσική.

«Η έκθεση στη μουσική σε ό,τι αφορά τη βαρηκοΐα (απώλεια ακοής) σχετίζεται με παράγοντες όπως τα δυναμικά πεδία έντασης και τα χαρακτηριστικά που άπτονται του χρόνου και όχι τόσο με συγκεκριμένους ήχους, όπως αυτοί μπορούν να απεικονιστούν με βάση τη φασματική τους ανάλυση και τα μέγιστα των εντάσεών τους. Η μουσική, αν και μπορεί να την αντιλαμβάνονται ιδιαίτερα οι μουσικοί ως ευχάριστο ερέθισμα, μπορεί να είναι εξίσου απειλητική για την ακοή, όπως και ο θόρυβος» τονίζει την ανακοίνωσή της η κ.Ηλιάδου.
Παράλληλα εξηγεί ότι η έκθεση των μουσικών στη μουσική δεν γίνεται μόνο στο πλαίσιο της εξάσκησης και της παρουσίασης του έργου τους στο κοινό και ότι αυτοί είναι μάλλον πιο «επιρρεπείς» από το μέσο άνθρωπο στο να εκθέτουν τον εαυτό τους σε μουσική άλλων καλλιτεχνών, γεγονός που συνήθως οδηγεί σε περισσότερες ώρες έκθεσης σε δυνατή μουσική. Αυτό θα πρέπει να το λαμβάνουν υπόψη οι ειδικοί κατά την εξέταση της ακοής και την αναζήτηση αιτιολογίας σε περίπτωση μερικής απώλειας ακοής στους μουσικούς.

Ωστόσο οι μουσικοί μέσα από τη μελέτη, τη μάθηση, την εξάσκηση, τις πρόβες και τις παραστάσεις διαμορφώνουν την ικανότητά τους να αναγνωρίζουν καλύτερα και να διακρίνουν τα χαρακτηριστικά της μουσικής, τόσο σε ό,τι αφορά τη φασματική ανάλυσή της όσο και σε ό,τι αφορά την χρονική εναλλαγή. Η εναλλακτική έκθεση στη μουσική με τον προαναφερόμενο τρόπο οδηγεί τους μουσικούς σε ανώτερες ικανότητες επεξεργασίας της ακουστικής πληροφορίας .

«Κατά την αξιολόγηση της αντιληπτικής ικανότητας των μουσικών ομιλίας στο θόρυβο, σε διάφορα επίπεδα σήματος προς θόρυβο, προκύπτει η εξαιρετική τους ικανότητα να αντιλαμβάνονται την ομιλία ακόμη και στις πιο δύσκολες ακουστικές συνθήκες. Αυτή η ικανότητα μπορεί να είναι αποτέλεσμα αυξημένης ακουστικής επεξεργασίας, η οποία, αν και έχει ως στόχο τη μουσική στη διάρκεια της εκπαίδευσής τους, φαίνεται να επεκτείνεται και σε άλλου είδους ερεθίσματα και συνθήκες.

Η ακουστική επεξεργασία δεν περιορίζεται στην αποκωδικοποίηση της πληροφορίας που μεταφέρουν τα ακουστικά ερεθίσματα, αλλά επεκτείνεται στην ταυτόχρονη επίδραση παραγόντων από ανώτερα κέντρα στην κεντρική ακουστική νευρική οδό, τα οποία σχετίζονται με την προσοχή, την επικέντρωση, το κίνδυνο καθώς και τις γνωστικές λειτουργίες και τα κέντρα του συνειρμού. Η βελτιστοποίηση των ικανοτήτων μουσικής επεξεργασίας ως απόρροια μουσικής εκπαίδευσης και εξάσκησης του επαγγέλματος του μουσικού αποτελεί θετικό παράγοντα. Ωστόσο πρέπει να διατηρηθεί ισορροπία με την υπερέκθεση σε μουσική υψηλής έντασης», αναφέρει στην ανακοίνωσή της η κ. Ηλιάδη.

Μουσική και οσφυαλγία

Οι μουσικοί εμφανίζουν συχνότατα επώδυνα σύνδρομα σπονδυλικής στήλης, η βάση των οποίων βρίσκεται σε επαναλαμβανόμενους μικροτραυματισμούς. Συγκεκριμένα υποφέρουν από μυοσκελετικές παθήσεις σε συχνότητα που κυμαίνεται από 39-87%. Το 82% των μουσικών αναφέρουν τουλάχιστον ένα πρόβλημα σχετικό με το μυοσκελετικό σύστημα, ενώ το 76% αυτών περιγράφουν το πρόβλημα ως ιδιαίτερα σημαντικό που επηρεάζει την απόδοσή τους. Το 60,9% συνολικά των μουσικών εμφανίζουν πόνο στη σπονδυλική στήλη με αναλογία 38,3% στον αυχένα, 41,8% στη θωρακική μοίρα της σπονδυλικής στήλης και 25,5% στη μέση . Τα στοιχεία αυτά προκύπτουν από ανακοίνωση του καθηγητή Ορθοπεδικής στην Ιατρική Σχολή του ΑΠΘ, κ. Αναστάσιου Χριστοδούλου.

«Στη βιβλιογραφία δεν υπάρχει ομοφωνία σχετικά με τους παράγοντες κινδύνου και τον παθογενετικό μηχανισμό. Ωστόσο είναι γνωστό ότι ορισμένοι τύποι μουσικών οργάνων σχετίζονται με υψηλότερη συχνότητα πόνου στη σπονδυλική στήλη π.χ. 72,2% σε πιανίστες και 73,9% στα έγχορδα, με συχνότερη εντόπιση στον αυχένα, ενώ 100% στα κρουστά (ντραμς ,τύμπανο) με κύρια εντόπιση στη θωρακική μοίρα της σπονδυλικής στήλης», αναφέρει ο κ. Χριστοδούλου.

Όπως εξηγεί ο κ. Χριστοδούλου στον παθογενετικό μηχανισμό ενοχοποιείται το αθροιστικό αποτέλεσμα επαναλαμβανόμενων μικροτραυματισμών, οι οποίοι σχετίζονται με άλλους παράγοντες , όπως η όρθια ή κακή στάση του σώματος , οι πολλές ώρες εργασίας ή άσκησης, το είδος του οργάνου και η τεχνική, η κακή φυσική κατάσταση και το στρες.

«Σε αυτές τις περιπτώσεις η σωστή θεραπεία στηρίζεται στη σωστή διάγνωση και στη μεθοδική προσέγγιση του ασθενή, διακρίνοντας τρεις φάσεις: την αρχική φάση της αντιμετώπισης του πόνου, τη φάση επαναδραστηριοποίησης και τη φάση της συντήρησης. Η χειρουργική θεραπεία αποτελεί το τελευταίο στάδιο στην αντιμετώπιση και χαρακτηρίζεται από ποικίλες χειρουργικές τεχνικές, που εφαρμόζονται σε συγκεκριμένες νοσολογικές οντότητες που αναπτύσσονται» αναφέρει ο κ. Χριστοδούλου.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
6193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/09, 18:37
από CrippleHorse
18 Απαντήσεις
6831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/09, 20:36
από JimiDS
8 Απαντήσεις
3769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/11, 16:40
από Korgy
0 Απαντήσεις
34436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/13, 16:49
από Spyros Delta
13 Απαντήσεις
7871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/13, 19:23
από Korgy
1 Απαντήσεις
3690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/14, 10:58
από Απόλλων
41 Απαντήσεις
31163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/16, 16:52
από saved
4 Απαντήσεις
6300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/16, 14:30
από neeckos
2 Απαντήσεις
3104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/16, 12:27
από aporia
0 Απαντήσεις
8775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/18, 16:44
από Ioannis Anastassakis