Αποστολέας Θέμα: Laney LH50 με Φωτο: Εντυπώσεις, FullRetube & Biasing, FSw LEDs DIY  (Αναγνώστηκε 62869 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ΕΙΣΑΓΩΓΗ

Όταν αγοράζω έναν ενισχυτή, ειδικά λαμπάτο, έχω την συνήθεια να τον ανοίγω για να «γνωριστούμε» !..

Η «γνωριμία» περιλαμβάνει πολύλεπτη προσεκτική παρατήρηση των εσωτερικών εξαρτημάτων και καλωδιώσεων του ενισχυτή, και φυσικά, σε ένα επόμενο στάδιο, μέτρηση κάποιων βασικών λειτουργικών παραμέτρων του κατασκευαστή, όπως το Plate Voltage και το Bias Current των λυχνιών τελικής ενίσχυσης.

Δεν είναι πολύ διαφορετικό από ένα φίλο σας, που πήρε ένα καινούργιο αυτοκίνητο επιδόσεων, και μετά από μία διασκεδαστική βόλτα ανοίγετε το καπώ, να δείτε τι συμβαίνει και «πιο μέσα». 





Ξέρω ότι λίγοι φίλοι γενικά έρχονται σε επαφή με το εσωτερικό των ενισχυτών τους, και πόσο μάλλον με αλλαγές λυχνιών και ρυθμίσεις παραμέτρων σε αυτό.

Με σκοπό λοιπόν να δείτε λίγο περισσότερο τι συμβαίνει μέσα στον ενισχυτή, θα κάνω μία μικρή σειρά από άρθρα, με φωτογραφίες.

Θέλω να δείξω μερικά ενδιαφέροντα πράγματα, όπως ένα Full Retube με ρύθμιση του Bias, καθώς και την DIY προσθήκη LED στο footswitch του Laney το οποίο δυστυχώς είναι «τυφλό».



Σε πρώτη λοιπόν φάση θα γράψω κάποιες εντυπώσεις από τον ενισχυτή, τον ήχο και την χροιά του.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/04/11, 19:04 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
προβλέπω να πιάνει αρκετές χιλιάδες views...

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλοριζικος! :clap
Αναμενουμε με περιεργεια το στριπτιζ! ;D
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ΕΠΙΛΟΓΗ - ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Το ζητούμενο για μένα ήταν ένας σχετικά οικονομικός ενισχυτής, που να έχει 2 κανάλια με ξεχωριστά ρυθμιστικά BMT και αρκετή ένταση για πρόβες και κάποια μικρά live.

Ένα όμως ήταν πολύ σημαντικό για μένα: Το Clean κανάλι να έχει ρύθμιση Gain, ώστε να μπορεί να βρωμίζει. Ελάχιστοι ενισχυτές έχουν αυτή την επιλογή. Έτσι μετά από πολύ έρευνα κατάληξα στον Laney LH50.

Έχει 4 λάμπες προενίσχυσης και δύο τελικές και βγάζει 50w σε τάξη Α/Β. Ας μην επαναλάβουμε εδώ όλα τα λοιπά χαρακτηριστικά του ενισχυτή, για λεπτομέρειες όποιος θέλει ας τις δει στο DV από όπου και τον πήρα, σε εξαιρετικά καλά λεφτά: http://www.dv247.com/guitars/laney-lh50--64356

Περίμενα να έχω αρκετή hands on εμπειρία από την κεφαλή πριν γράψω τις πρώτες εντυπώσεις μου. Πέρα από τα αρχικά tests στο σπίτι, χρησιμοποίησα τον ενισχυτή σε μία πολύωρη πρόβα, όπου επεδίωξα να τον χρησιμοποιήσω με την κιθάρα καρφί, χωρίς πετάλια και effects για να καταλάβω την χροιά του, την δομή του και τις επιδράσεις των ρυθμιστικών του στον ήχο μου.

Καθαρό κανάλι: Κρυστάλλινο British κανάλι καταπληκτικό για Strat και που κάνει και τους humbuckers λαμπερούς και διαυγείς. Ιδιαίτερα με το «Bright» πατημένο, έχει clarity και μία αίσθηση HiFi, που σίγουρα ταίριαξε πολύ καλά με το V30 στην καμπίνα μου. Βρωμίζει πολύ ωραία, μέχρι όμως ένα σημείο. Όταν έσπρωξα το σήμα με περισσότερο Gain (από καθαρό booster) μετά από το Gain στο 7 άρχισε να κλωτσάει και να μου λέει: άλλαξε κανάλι φίλε, εγώ δεν είμαι για παραπάνω. Και πράγματι..



Βρώμικο κανάλι:.. το βρώμικο κανάλι αναλαμβάνει εξαιρετικά εκεί που μένει το καθαρό. Πολύ ωραία, γεμάτη χροιά με εξαιρετικές δυναμικές και πολύ ισορροπημένο EQ, που ανταποκρίνεται πολύ καλά, καθαρίζοντας με το volume της κιθάρας, όπως κάθε καλός λαμπάτος ενισχυτής πρέπει να κάνει. Με το κουμπάκι «Modern» πατημένο, τα μπάσα γεμίζουν ακόμα περισσότερο, αυξάνεται το compression και περνάμε σε πιο hard και metal περιοχές, με καλή και σφιχτή απόκριση στα palm mutes, επιπέδου καλύτερα από Engl Screamer, αλλά όχι και Mesa Triple Rec.. αναμενόμενο. Εδώ τα 4 στάδια προενίσχυσης σύν τον PI κάνουν την παρουσία τους αισθητή. Για τα λεφτά του ενισχυτή, πολύ καλό πραγματικά.



Ρυθμιστικά: Κάθε κανάλι έχει το δικό του volume, που το βρήκα εξαιρετικά χρήσιμο, άλλωστε ήταν και ένα από τα ζητούμενα της αγοράς. Υπάρχει ένα γενικό «Tone» που κάνει την δουλειά του «Presence» στο τελικό στάδιο ενίσχυσης και συμπληρώνει καλά τα «Treble» των καναλιών, σε πιο ψηλές συχνοτικά περιοχές.

Reverb: Το reverb που έχει είναι ψηφιακό, πολύ απαλό και χωρίς να βρωμίζει τον ήχο, πρέπει να το βάλεις ψηλά για να γίνει αντιληπτό. Έχει σχεδιαστικά κρατηθεί σε επίπεδα τελείως επικουρικά, αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ σωστό, και καθόλου παρεμβατικό.



Λάμπες: Όλες ήταν TAD, η V1 Selected, οι V2, v3 και V4 standard, και οι τελικές TAD EL34 STR. ΔΕΝ εντυπωσιάστηκα, μπορώ να πω, καθόλου. Σκέφτηκα ότι με καλές λάμπες, ο ενισχυτής αυτός θα απογειωθεί, και όπως θα περιγράψω σε επόμενο ποστ, θα δείτε ότι έτσι έγινε. Οι TAD είναι επιλεγμένες/μετρημένες λάμπες EH, το οποίο σημαίνει ότι ακριβώς λέει: ένα καλό επιλεγμένο καβούρι, παραμένει ένα καλό καβούρι που δεν θα γίνει ποτέ αστακός.


 
Αντιρρήσεις: Δεν μου άρεσε που το καθαρό κανάλι λασπώνει μετά το 7, ήθελα με 3 στάδια που έχει, να παίρνει περισσότερο Gain. Αυτό το θέμα θα το προσεγγίσουμε με αλλαγές λυχνιών όμως. Επίσης δεν μου άρεσε το ότι το FSw δεν έχει LED, το μεν κανάλι ξέρεις που είναι από την αλλαγή της χροιάς αλλά και ένα LED τουλάχιστον πάνω στον ενισχυτή, το Reverb όμως τίποτα!.. και είναι τόσο διακριτικό, που σε περίσταση πρόβας, δεν ξέρεις αν είναι On ή Off.. Απαράδεκτο. Θα το λύσουμε όμως και αυτό με DIY!..

Στο επόμενο ποστ: ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Ανδριανέ η περίπτωση του ενισχυτή φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα και πράγμνατι η τιμή του είναι πολύ δελεαστική..

Αναμένουμε τα επόμενα ποστ σου!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ

Το πρώτο πράγμα που σου κάνει ένας παθολόγος για να έχει μία γενική πρώτη εποπτεία της κλινικής μας εικόνας είναι να μας πάρει τον σφυγμό και την πίεση.

Παρόμοια οι ενισχυτές έχουν δύο καθοριστικές μετρήσεις που είναι πολύ σημαντικές και δείχνουν μία πρώτη γενική κατάσταση. Πάμε να ανοίξουμε τον ενισχυτή λοιπόν και να του πάρουμε τον «σφυγμό» και την «πίεση»!.

Αφαιρούμε την πίσω γρίλια και βλέπουμε τις λάμπες:




Αφαιρούμε τα 4 προστατευτικά καπάκια των λυχνιών και ρίχνουμε μία ματιά στις προενισχύτριες: Μία selected και τρείς standard TAD λάμπες, η τέταρτη στον ρόλο του Phase Inverter.




Ακόμα μία ματιά στο τελικό στάδιο αυτή την φορά. Δύο λάμπες TAD EL34STR με ενδείξεις BIAS 3:




Κατόπιν αφαιρούμε τις βίδες που κρατούν το σασί στο ξύλινο πλαίσιο, και με πολύ προσοχή, αφαιρούμε το σασί από το κουτί:




Εδώ θαύμασα τον μεγάλο toroidal power transformer, δείγμα κατασκευαστικής προσοχής από την Laney, και μπράβο τους, διότι οι μετασχηματιστές αυτοί είναι πιο δύσκολοι στο να τυλιχθούν και πιο ακριβοί για να παραχθούν, όμως έχουν κάποια καλύτερα χαρακτηριστικά, λιγότερες απώλειες και προκαλούν λιγότερο interference στα λοιπά κυκλώματα. Μπράβο Laney!..




Πάμε λοιπόν για τον «σφυγμό» και την «πίεση» του ενισχυτή που λέγαμε. Δύο σημαντικές πρώτες μετρήσεις στους λαμπάτους, φανερώνουν πολλά για την σχεδίαση αλλά και την κατάσταση του ενισχυτή μας.

Αυτές είναι το Plate Voltage και το Bias Idle Current ή απλά Bias.

Και οι δύο παράμετροι, μπορούν να μετρηθούν και χωρίς να προσπελάσουμε το εσωτερικό των κυκλωμάτων του ενισχυτή, με ένα πολύ απλό εργαλείο, το οποίο συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους όσους είναι κάπως πιο εμπλεγμένοι με τους λαμπάτους τους και θέλουν να δοκιμάζουν διάφορες λυχνίες για να ρυθμίζουν τον ήχο τους σύμφωνα με τα γούστα τους.

Λέγεται BIAS PROBE και είναι απλά ένα socket που παρεμβάλλεται μεταξύ της λάμπας και του socket του ενισχυτή. Υπάρχει στο TubeTown σε κιτ με πολύ λίγα λεφτά και χρησιμοποιείται με το δικό μας πολύμετρο. Το BIAS PROBE βοηθάει στην μέτρηση και των δύο σημαντικών παραμέτρων που θέλουμε.



συνεχίζεται..
« Τελευταία τροποποίηση: 14/04/11, 11:05 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..συνέχεια

Αφαιρούμε λοιπόν μία τελική, παρεμβάλουμε το BIAS PROBE και ξεκινάμε τις μετρήσεις. Οι μετρήσεις σημειωτέον γίνονται με τον ενισχυτή απαραιτήτως συνδεδεμμένο στο μεγάφωνο, και χωρίς σήμα στην είσοδο, σε πρώτη φάση.




To Plate Voltage μετριέται μεταξύ των ποδιών 3 και 8 κάθε μίας από τις λυχνίες τελικής ενίσχυσης. Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον ενισχυτή, θα είναι το ίδιο και για τις δύο τελικές λυχνίες. Με εξαιρετική προσοχή να μην βραχυκυκλώσω κάτι, αλλά και επειδή μιλάμε για θανατηφόρα voltage, μέτρησα με το πολύμετρο το Plate Voltage στα 378 Volts.

Από την τιμή του Plate Voltage και έχοντας υπ’όψιν τον σχεδιασμό του τελικού σταδίου του ενισχυτή (ο LH50 είναι τάξη Α/Β) και το είδος των τελικών λυχνιών (EL34 στην παρούσα περίπτωση) μπορεί κανείς να υπολογίσει ποιο είναι το βέλτιστο BIAS για τις λυχνίες του. Αυτό γίνεται απλά και με την χρήση ενός online BIAS calculator, όπως το πολύ καλό Weber Bias Calculator.

Το BIAS είναι ρύθμιση ρεύματος και όχι τάσης. Απλά, για να μην γίνεται παρεμβατικά με το πολύμετρο σε σειρά με το κύκλωμα, το BIAS PROBE έχει μία ειδική αντίσταση 1Ω (ενός μόνο Ohm) μεγάλης ακρίβειας, σε σειρά με το κύκλωμα ρύθμισης του Bias. Έτσι μετρώντας απλά σε volts την πτώση τάσης στα άκρα αυτής της αντίστασης, σε mVolts, τελικά παίρνουμε μία απευθείας μέτρηση του ρεύματος που την διατρέχει σε mAmperes, καθώς είναι 1Ω. Μεγάλη ευκολία!

Αφήνοντας λοιπόν τον ενισχυτή να ζεσταθεί καλά, μετράμε το BIAS στην λυχνία: 34mA. Μια χαρά, λίγο προς το ψυχρό για την συγκεκριμένη λυχνία και το Plate Voltage των 378 Volts που μετρήσαμε.




Πάμε και στην δεύτερη τελική λυχνία: το BIAS στην λυχνία: 34mA επίσης!. Καθώς ξέρω ότι ο LH50 έχει μόνο ένα ρυθμιστικό για το Bias και στις δύο τελικές, αυτό λέει ότι οι δύο λυχνίες μας ήταν καλά ταιριασμένες σε ηλεκτρικά χαρακτηριστικά (matched). Μπράβο!.




Έφτιαξα και κόλλησα λοιπόν ένα μικρό label για να θυμάμαι τις εργοστασιακές μετρήσεις του ενισχυτή, πριν αρχίζω να τις πειράζω μόνος μου.

 


Στο επόμενο στάδιο θα κάνουμε ένα πλήρες Retube και θα ρυθμίσουμε εκ νέου το Bias για τις νέες λυχνίες. Όταν αλλάξω λυχνίες, θα κάνω την ρύθμιση λίγο πιο πάνω από τα 34mA, για τα δικά μου γούστα.

Στο επόμενο ποστ: Μπαίνουμε βαθειά στα κυκλώματα, για να βρούμε το Ρυθμιστικό του BIAS και να κάνουμε FULL RETUBE.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/04/11, 11:10 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Σεμινάριο!!!!

Ψηφίζω για sticky θέμα!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Πόσα λίγα ξέρω!!

Αναμένουμε τη συνέχεια..!

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
audio?  ???

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γιατί αραγε δεν τον φέρνει ο Νάκας αυτόν τον ενισχυτή...? ???
Με τετοια τιμή...ανοιγει η ορεξη! :o

Πολυ ενδιαφερον θα ηταν Adriane,sound clips before and after retubing...
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γιατί αραγε δεν τον φέρνει ο Νάκας αυτόν τον ενισχυτή...? ???

βαλτός είσαι? :P
τίποτα δεν φέρνει ο Νάκας!
ξέρεις πόσο καιρό περιμένω να φέρει τον CUB12R?
έχω πάρει στα κεντρικά...στα καταστήματα....πφφφφφφφφφφφ

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Γιατί αραγε δεν τον φέρνει ο Νάκας αυτόν τον ενισχυτή...? ???

βαλτός είσαι? :P
τίποτα δεν φέρνει ο Νάκας!
ξέρεις πόσο καιρό περιμένω να φέρει τον CUB12R?
έχω πάρει στα κεντρικά...στα καταστήματα....πφφφφφφφφφφφ
2 μηνες περιμενα να φερει τον l5t 112 ωσπου βαρεθηκα και πηρα τον studiotone

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αντιπρόσωπος....  :run

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 :-\ Ενδιαφερον φαινεται ο μικρουλης παντως...
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
αντιπρόσωπος....  :run

ναι καλα,
αντιπροσωπος αλλα και ο πιο ακριβος... ???
http://www.skroutz.gr/c/350/instuments_amplifiers.html?keyphrase=LANEY+L5T-112

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΞΕΝΑΓΗΣΗ
(ή εδώ το Bias, εκεί το Bias, που είναι το BIAS?..)

Πάμε λοιπόν λίγο να γνωρίσουμε το εσωτερικό του ενισχυτή και παράλληλα να ψάξουμε για το BIAS POT που μας ενδιαφέρει για το Retube:

Έτσι φαίνεται ο ενισχυτής όταν τον δουμε από κάτω (προσοχή, θέλει καλή στήριξη να μην σπάζουμε τις λάμπες):




Πάμε να δουμε τι μπορούμε να αναγνωρίσουμε..
Σε πρώτη φάση φαίνονται καθαρά οι τρείς πρώτες προενισχύτριες λυχνίες V1, V2 και V3 με την τροφοδοσία τους:




ΩΠ!.. τι Pot είναι αυτό πάνω αριστερά? Μήπως είναι το BIAS? Μάλλον όχι, διότι είναι μακρια και από την τροφοδοσία, αλλά και τις τελικές λυχνίες.. Κάτι γράφει.. "Hum Adjust"!.. και αφορά την V1!.. ωραία η Laney, Μπράβο!..




Πίσω από τις προενισχύτριες, είναι ακόμα μία πλακέτα, η οποία συνδέεται με τα βύσματα εξόδου προς τα μεγάφωνα, και το Effects Loop:




Στα δεξιά της πλακέτας, βλέπουμε τα μικρά ολοκληρωμένα (U1, U3) που είναι τα OpAmps που οδηγούν το Effects Loop μέσω των SEND και RETURN, καθώς και το μεγάλο μαύρο ολοκληρωμένο (U4) που θεωρώ οτι είναι το ψηφιακό Reverb Controller.




Αντίστοιχα από την εμπρός μεριά, μία άλλη πλακέτα φέρει τα ποτενσιόμετρα της πρόσοψης. Βλέπουμε ευδιάκριτα το Relay του Reverb για το footswitch:..




..καθώς και το Relay του Channel για το footswitch (θα μας απασχολήσει αρκετά αυτό σε επόμενο ποστ για τα DIY LED στο FSw):




Πιο στο κέντρο της κύριας πλακέτας έχουμε τις δύο τελικές λυχνίες, V5 και V6 με την τροφοδοσία τους:




..και λίγο πιο δεξιά, έχουμε το περιβόητο BIAS POT με το οποίο θα ρυθμίσουμε το Bias όταν αλλάξουμε τις τελικές λυχνίες:




Είμαστε έτοιμοι για το Full Retube μας..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
FULL RETUBE με RE-BIAS

Τώρα λοιπόν που βρήκαμε που είναι όλα τα απαραίτητα, πάμε να κάνουμε ένα Full Retube και ρύυμιση του Bias.

Θα αφαιρέσουμε τις παλιές λυχνίες, και τις τελικές και τις προενισχύτριες:




Αυτές είναι οι λυχνίες που θα βάλουμε σαν βάση για να κάνουμε μία δραστική αλλαγή:
V1, V2, V3: http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p1408_JJ-12AT7---ECC81-Selected-GOLD.html
V4 PI: http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p495_JJ-12AX7---ECC83S-Balanced.html
Τελικές: http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p3236_JJ-E34L-Red-Label---TT-XMatching.html

Ξεκινάω συνήθως με αυτές σαν σετ, των οποίων ο ήχος μου είναι γνώριμος. ΔΕΝ προτιμάω τις JJ για τελικές EL34.
Απλά, μετά οι αλλαγές γίνονται με συγκεκριμένο σκοπό, θέση με θέση για να πετύχω αυτό που θέλω.

Θα το συζητήσουμε πιο αναλυτικά αυτό σε επόμενο ποστ, όπου θα εξηγήσω με τι λυχνία επιτυγχάνουμε τι αποτέλεσμα.




Οι παλιές τελικές TAD θα μπουν στο συρτάρι, ίσως για δοκιμές, ίσως για κάποιο άλλο Project:




Φοράμε το γνωστό πλέον Bias Tool στην πρώτη τελική και περνάμε την λυχνία.




Μετράμε το Plate Voltage και είναι σταθερό στα 378Volts. Ωραία, καλά πάμε!..

Μετράμε το BIAS χωρίς να κάνουμε ρύθμιση και έχουμε μία έκπληξη:
Το BIAS από την αλλαγή της λυχνίας και μόνο, έπεσε από τα 34mA στα 27mA !!..

Βλέπετε ότι και μόνο με μία απλή αλλαγή, από λυχνίες ΙΔΙΑΣ ΣΕΙΡΑΣ (EL34) ποσο πολύ επηρρεάστηκε το Bias.
Άρα και από το απλό αυτό παράδειγμα, φεύγουν από το παράθυρο ισχυρισμοί ότι "δεν βαριέσει ίδιες είναι, τις αλλάζουμε και πάει, τελείωσε".

Δεν θα καεί τίποτα με αυτή την πτώση, αλλά εάν έχουμε πληρώσει τα λεφτάκια μας για να σούμε κάποια ηχητική διαφορά, με την αλλαγή του BIAS ακυρώνουμε λίγο πολύ αρκετό από το κέρδος. Συμπερασμα:
Το BIAS θέλει πάντα ρύθμιση όταν αλλάζουμε λυχνίες.

Σε τι τιμή να το ρυθμίσω?
Με βάση το Plate Voltage και το πόσο θέλουμε η ρύθμιση να είναι "Hot" ή "Cold" ανάλογα με την εμπειρία μας και την προτίμηση μας, διαλέγουμε.
Εμένα προσωπικά μου αρέσει να ρυθμίζω στο 60% που είναι και η μέση οδός.




Ρυθμίζουμε λοιπόν το Bias POT μέχρι να πετύχουμε 40mA.




Πάμε και στην άλλη:




Μετράμε και βρίσκουμε το Bias και πάλι στα 40mA.
Μια χαρά! Οι λάμπες μας ήταν καλά ταιριασμένες.




Ο ενισχυτής μας είναι πλέον έτοιμος.
Μετά από μία δοκιμή ότι όλα δουλεύουν, τον κλείνουμε και είναι έτοιμος να τον ακούσουμε  στην πράξη!..

Επόμενο ποστ: Κοιτάμε το κύκλωμα και συζητάμε για το ποιές θα ήταν οι καταλληλότερες αλλαγές σε λυχνίες, ώστε να βελτιστοποιήσουμε το αποτέλεσμα που παίρνουμε, αναφορικά με το πως ακούγεται ο ενισχυτής και ποια είναι τα αδύνατα (και δυνατά) σημεία του!. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Μετράμε το BIAS χωρίς να κάνουμε ρύθμιση και έχουμε μία έκπληξη:
Το BIAS από την αλλαγή της λυχνίας και μόνο, έπεσε από τα 34mA στα 27mA !!..

Βλέπετε ότι και μόνο με μία απλή αλλαγή, από λυχνίες ΙΔΙΑΣ ΣΕΙΡΑΣ (EL34) ποσο πολύ επηρρεάστηκε το Bias.
Άρα και από το απλό αυτό παράδειγμα, φεύγουν από το παράθυρο ισχυρισμοί ότι "δεν βαριέσει ίδιες είναι, τις αλλάζουμε και πάει, τελείωσε".

Αυτο σημαινει ότι έαν ο ενισχυτης είναι Fixed Bias τότε κάθε φορά που θα αλλάζουμε λυχνίες, η "fixed" τιμή του bias υπάρχει περίπτωση να μεταβάλλεται είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο, αναλόγως με το είδος ή τη μάρκα λυχνιών που χρησιμοποιούμε;
Δηλαδή σε αυτή την περίπτωση περιοριζόμαστε στις επιλογές λυχνιών, και πρέπει να χρησιμοποιούμε αυτες που προτίνει ο κατασκευαστής; Οι οποίες, ακόμα και αυτές μπορεί να παρουσιάζουν διαφορές, οπότε συμβιβαζόμαστε;

ΥΓ: Μπράβο!!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αυτο σημαινει ότι έαν ο ενισχυτης είναι Fixed Bias τότε κάθε φορά που θα αλλάζουμε λυχνίες, η "fixed" τιμή του bias υπάρχει περίπτωση να μεταβάλλεται είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο, αναλόγως με το είδος ή τη μάρκα λυχνιών που χρησιμοποιούμε;

Έτσι είναι, όπως αποδεικνύεται και από την περίπτωση που πόσταρα. Αυτό οφείλεται στο ότι ακόμα και ίδιες λυχνίες, έχουν κατασκευαστικές αποκλίσεις που μεταβάλλουν το ρεύμα που τραβάει λυχνία.

Τυχαίνει να έχω 3 ζευγάρια από τις TungSol EL34B Reissue που είναι και οι αγαπημένες μου EL34.
Και τα 3 ζευγάρια είναι matched, στις 2 πιο σημαντικές ηλεκτρικές παραμέτρους που έχουν οι λυχνίες (Gm και lp)
ΚΑΙ ΟΜΩΣ, κοίτα πόσο διαφορετικές τιμές μπορεί να έχουν, ΙΔΙΑ ΜΑΡΚΑ και ΙΔΙΟ ΜΟΝΤΕΛΛΟ λυχνίες:




..Και όπως σωστά επισημαίνεις ότι ο όρος "Fixed bias" δεν σημαίνει σταθερό σε μία συγκεκριμένη τιμή, αλλά γενικά σταθερό σε τιμή, σε αντίθεση με το "cathode bias" που είναι λίγο πολύ αυτορυθμιζόμενο (σαφώς με άλλα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα αντίστοιχα).


Δηλαδή σε αυτή την  περίπτωση περιοριζόμαστε στις επιλογές λυχνιών, και πρέπει να  χρησιμοποιούμε αυτες που προτίνει ο κατασκευαστής; Οι οποίες, ακόμα και  αυτές μπορεί να παρουσιάζουν διαφορές, οπότε συμβιβαζόμαστε;

Ναι, λίγο πολύ δεν θα αλλάξει τόσο δραματικά που να κάνει κακό στον ενισχυτή, όμως μία ρύθμιση θα σιγουρέψει την βέλτιστη λειτουργία των νέων λυχνιών. Και σαφώς είναι κρίμα να περιορίζεσαι σε ίδιες και μόνο λυχνίες, όταν υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξεις πολύ καλύτερες από τις μέτριες που έχουν συνήθως οι ενισχυτές από το εργοστάσιο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ερώτηση
Γιατι ομως  η MESA που κατασκευαζει υψηλης ποιοτητας(ή high performance οπως υποστηριζει) ενισχυτες,αναφερει οτι δεν χρειαζεται ρυθμιση το BIAS στα δικα της μοντελα?(αρκει να χρησιμοποιεις τις δικες της λαμπες)
Μηπως ειναι τοσο καλα ελεγμενες(και matched) οι λαμπες που πουλαει(απο το μηχανημα που εχουν και το ονομαζουν Robotube),ωστε μην χρειαζεται rebias οταν τις αλλαζεις?
Παντως στο αρθρο που εχει αναρτημενο στο site (απο τον R.Smith)κατι τετοιο υποστηριζει...http://www.mesaboogie.com/US/Smith/biasadjust.html
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ερώτηση
Γιατι ομως  η MESA που κατασκευαζει υψηλης ποιοτητας(ή high performance οπως υποστηριζει) ενισχυτες,αναφερει οτι δεν χρειαζεται ρυθμιση το BIAS στα δικα της μοντελα?(αρκει να χρησιμοποιεις τις δικες της λαμπες)
Μηπως ειναι τοσο καλα ελεγμενες(και matched) οι λαμπες που πουλαει(απο το μηχανημα που εχουν και το ονομαζουν Robotube),ωστε μην χρειαζεται rebias οταν τις αλλαζεις?
Παντως στο αρθρο που εχει αναρτημενο στο site (απο τον R.Smith)κατι τετοιο υποστηριζει...http://www.mesaboogie.com/US/Smith/biasadjust.html

Δεν μπορώ να απαντήσω εκ μέρους της MESA, αλλά η δική μου εξήγηση βρίσκεται στην φράση του άρθρου:
"Because our business is building quality amps, we can afford to reject a lot of wayward tubes"

Κάθε εταιρεία εφαρμόζει δική της πολιτική, για να "ξελαφρώσει" τον χρήστη από την ρύθμιση του Bias.
Όπως έδειξα, πχ, οι TAD λυχνίες έχουν κατηγορίες Bias (αυτές που έβγαλα από τον LH50 ήταν Bias 3). Διαλέγοντας ίδια κατηγορία Bias, κανείς ξέρει ότι έχει πάνω κάτω ίδια κατηγορία λυχνία, που δεν θα αποκλείνει πολύ από την μέτρηση που είχε.
Το ίδιο κάνει και η Koch: http://www.thomann.de/gr/koch_roehre_el34b_str_grade_3.htm

Σωστά πιστεύω ο Smith απομυθοποιεί την "μαγεία" της ρύθμισης του Bias, με βάση την οποία, πολλοί τεχνικοί έχουν χρεώσει θηριώδη χρήματα στην πλάτη των ανίδεων πελατών. Με την έννοια αυτή, θα συμφωνήσω. Αλλά από την άλλη πλευρά, δεν μπορώ να αφορίσω κάτι του οποίου ακούω την διαφορά, με τα ίδια μου τα αυτιά. Προσωπικά, προτιμώ έναν καλορυθμισμένο ενισχυτή, από έναν σε τυχαίες ρυθμίσεις, όπως και να προέκυψαν.



 
« Τελευταία τροποποίηση: 26/04/11, 22:06 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Eυχαριστω για την απαντηση Adr1anos,
Tελικα απ'ο,τι καταλαβα,και ανεφερες και εσυ,το ''μυστικό'' στην περιπτωση της MESA ειναι οι πολυ καλα ελεγμενες λαμπες,οποτε υποθετω αν εχεις ΜΕSA καλο ειναι να βαζεις τις δικες τους λαμπες...(για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο)
Μη δινοντας ρυθμιζομενο ΒΙΑS,βασικα ειναι σαν να αποκλειει τους πειραματισμους...

Αληθεια,ποια θα ηταν τα αποτελεσματα αν δεν ρυθμιζε καποιος το ΒΙΑS σε μια αλλαγη λαμπων?Για παραδειγμα στον LAney τεσταρεις εδω,εκτος απο την πιο γρηγορη φθορα των λυχνιών,και την διαφορα στον ηχο,υπαρχει κινδυνος και για καποια αλλη ζημια στον ενισχυτή?(αν δεν ρυθμιζες το ΒIAS)

Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αληθεια,ποια θα ηταν τα αποτελεσματα αν δεν ρυθμιζε καποιος το ΒΙΑS σε μια αλλαγη λαμπων?Για παραδειγμα στον LAney τεσταρεις εδω,εκτος απο την πιο γρηγορη φθορα των λυχνιών,και την διαφορα στον ηχο,υπαρχει κινδυνος και για καποια αλλη ζημια στον ενισχυτή?(αν δεν ρυθμιζες το ΒIAS)
Για λυχνίες ίδιου είδους (πχ. EL34) και για λυχνίες που λειτουργούν σωστά (όχι καμμένες) δεν νομίζω ότι μία αλλαγή θα μπορούσε να βλάψει τον ενισχυτή. Το να είναι το Bias πολύ ψηλά, θα καταπονούσε τον μετασχηματιστή ισχύος, αλλά δεν νομίζω ότι η απόκλιση θα ήταν τόση ώστε να μπορέσει να του κάνει ζημιά. Το πολύ χαμηλό Bias πάλι, δεν θα έκανε κάποια διαφορά.

Για τις λάμπες τώρα, τα πράγματα είναι λίγο πιο σημαντικά. Το πολύ χαμηλό Bias δεν θα έβλαπτε τις λάμπες, αλλά θα έβλαπτε την χροιά του ενισχυτή, προκαλώντας πιο "στείρο" ή "επίπεδο" ήχο. Το να είναι το Bias πολύ ψηλά, θα καταπονούσε τις τελικές  λάμπες και θα μείωνε τον χρόνο ζωής τους.

Σε κάθε περίπτωση, το που ρυθμίζουμε το Bias είναι και θέμα προσωπικής προτίμησης, σε σχέση με έναν λόγο "Διάρκειας Ζωής - Απόδοσης". Τα εργοστάσια ρυθμίζουν συνήθως χαμηλά, για να δίνουν περισσότερη διάρκεια ζωής στις έτσι και αλλιώς μέτριες εργοστασιακές λάμπες που βάζουν. Από την άλλη, ένας ιδιώτης που δίνει παραπάνω χρήματα και αγοράζει καλές και ποιοτικές λάμπες, μπορεί να θέλει να τις γκαζώσει για να τις ευχαριστηθεί, ή να τις κρατήσει χαμηλά για να τις προστατεύσει.

Προσωπικά για μένα διαλέγω την μέση οδό του 60% Bias με τάσεις προς το 70%, ώστε να χαίρομαι αυτό που έχω και να το γκαζώνω, χωρίς όμως να το σκίζω.. αυτό κάνω και με όλα μου τα πράγματα, οπότε είναι θέμα καθαρά προσωπικό.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Thanks ,κατατοπιστικη η απάντησή σου,
και μαζι με το αρθρο του Smith ,εχω ξεκαθαρισει αρκετα πραγματα! ;)
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
42993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/04, 11:23
από Καρχαρίας
7 Απαντήσεις
5271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/07, 17:35
από mauros-pit
653 Απαντήσεις
269515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/19, 15:04
από Archangel
4 Απαντήσεις
2726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/08, 08:42
από gkou
4 Απαντήσεις
3674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 11:41
από zebric
13 Απαντήσεις
4553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/09, 11:15
από fuZZed
11 Απαντήσεις
7193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 16:31
από groovymood
31 Απαντήσεις
65614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/14, 21:12
από Alani_No.13
4 Απαντήσεις
4066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/15, 11:45
από adrian666
0 Απαντήσεις
22417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/15, 19:23
από sfanfan