Αποστολέας Θέμα: FLEOR pups  (Αναγνώστηκε 24783 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
FLEOR pups
« στις: 26/12/17, 19:45 »
μόλις παρήγγειλα :
https://www.aliexpress.com/snapshot/0.html?orderId=88814392781517&productId=32816276464

https://www.aliexpress.com/snapshot/0.html?orderId=88814392791517&productId=32818107276

https://www.aliexpress.com/snapshot/0.html?orderId=88814392801517&productId=32835836017


το σετ είναι για να αναβαθμίσω την στρατ μου σε alnico , ο ceramic είναι για να τον χρησιμοποιήσω σαν dummy coil για την ακύρωση θορύβου στην ίδια κιθάρα, και το floyd καθότι το βρήκα σε καλή τιμή, δεν ξέρω αν θα πάει στην carvin που κανιβάλησα ή στην kramer :) ..
« Τελευταία τροποποίηση: 26/12/17, 19:48 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #1 στις: 26/12/17, 20:24 »
Δεν παίζουν τα links...


Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #3 στις: 27/12/17, 11:32 »
Ενδιαφέρον! Όταν τα παραλάβεις (σε 2+ μήνες :P) πες μας εντυπώσεις (ήχος, κατασκευή, κλπ)

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #4 στις: 27/12/17, 12:58 »
Ενδιαφέρον! Όταν τα παραλάβεις (σε 2+ μήνες :P ) πες μας εντυπώσεις (ήχος, κατασκευή, κλπ)
kαλα αυτο με τα ελτα εχει παραγινει....ουτε με τα ποδια να τα εφερναν!!!!


πως κατεληξες στους συγκεκριμενους,απο διαφορους  low budget που υπαρχουν??διαβασες καποια κριτικη?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #5 στις: 27/12/17, 20:01 »
Ενδιαφέρον! Όταν τα παραλάβεις (σε 2+ μήνες :P ) πες μας εντυπώσεις (ήχος, κατασκευή, κλπ)
kαλα αυτο με τα ελτα εχει παραγινει....ουτε με τα ποδια να τα εφερναν!!!!

τελευταίες παραγγελίες που έκανα από Κίνα ήρθαν μέσα σε ένα μήνα, τα συνηθισμένα δηλαδή. τώρα βέβαια λόγω χριστουγένων κτλ πάνε ολα πιο αργά

όμως καλύτερα είναι τα ΕΛΤΑ που πάνε σαν χελώνες παρα η usps που παραλαμβάνει δέμα απο το Τέξας και το παραδίδει 1-2 μέρες μετά στο Maine , όμως όχι στον παραλήπτη που αναφέρεται στο δέμα αλλά σε κάποιον άλλο άσχετο... και χάνεται το δέμα και εννοείται αποζημίωση δεν υπάρχει.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #6 στις: 27/12/17, 20:22 »
Eγω παλι,απο 10-15 οκτομβρη εχω αγορασρι,και ακομα να ερθουν..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #7 στις: 28/12/17, 20:05 »
χρονια πολλά σε όλους!!

τελικά απο Κίνα φόρο/τέλη/ΦΠΑ,κτλκτλ πληρώσατε?? και πόσο? υπολόγισα κανα +30% τελική για να κάνω σωστό budgeting.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #8 στις: 28/12/17, 20:06 »
Ενδιαφέρον! Όταν τα παραλάβεις (σε 2+ μήνες :P ) πες μας εντυπώσεις (ήχος, κατασκευή, κλπ)
kαλα αυτο με τα ελτα εχει παραγινει....ουτε με τα ποδια να τα εφερναν!!!!


πως κατεληξες στους συγκεκριμενους,απο διαφορους  low budget που υπαρχουν??διαβασες καποια κριτικη?

λόγω του guitarnuts2.proboards.com έιμαι μέλος πολλά χρόνια. Οι μελέτες και τα τεστ μαγνητών που γίνονται εκεί, δεν νομίζω να έχουν προηγούμενο απο άποψη λεπτομέρειας, τεχνικής ανάλυσης, κτλ.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #9 στις: 28/12/17, 20:08 »
Ενδιαφέρον! Όταν τα παραλάβεις (σε 2+ μήνες :P ) πες μας εντυπώσεις (ήχος, κατασκευή, κλπ)
kαλα αυτο με τα ελτα εχει παραγινει....ουτε με τα ποδια να τα εφερναν!!!!

τελευταίες παραγγελίες που έκανα από Κίνα ήρθαν μέσα σε ένα μήνα, τα συνηθισμένα δηλαδή. τώρα βέβαια λόγω χριστουγένων κτλ πάνε ολα πιο αργά

όμως καλύτερα είναι τα ΕΛΤΑ που πάνε σαν χελώνες παρα η usps που παραλαμβάνει δέμα απο το Τέξας και το παραδίδει 1-2 μέρες μετά στο Maine , όμως όχι στον παραλήπτη που αναφέρεται στο δέμα αλλά σε κάποιον άλλο άσχετο... και χάνεται το δέμα και εννοείται αποζημίωση δεν υπάρχει.

μιλας για δέματα απο κίνα-> ΗΠΑ? ή απο ελλάδα -> ΗΠΑ?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #10 στις: 28/12/17, 21:10 »
από ΗΠΑ σε ΗΠΑ (από το Τεξας στο Μέιν) .
παρήγγειλα κάτι μαγνήτες απο ebay και έβαλα για παραλήπτη μία οικογενειακή φίλη που μένει στο Μέιν η οποία θα ερχόταν για γιορτές στην Ελλάδα και θα μου τους έφερνε.
το δέμα πήγε αλλά δεν το παρέλαβε η φίλη , το παρέλαβε κάποιος άλλος ή το καβάτζωσε ο ταχυδρόμος. πάντως ήτανε συστημένο . 2 μήνες μετά άκρη δεν έχει βρεθεί
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #11 στις: 28/12/17, 23:48 »
Πικρα..ολα ειναι να τα φοβασε πλεον..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #12 στις: 13/02/18, 09:11 »
ήρθε το δέμα!!!
δεν το έχω στα χέρια μου το άφησα κάτω στην γραμματεία, για να μην σπασω την διαδικασία της εταιρίας, περιμένω τις κοπελιές να με πάρουν τηλ, οτι μου ήρθε θέμα, να το ξεχρεώσουν κανονικά κτλ κτλ.

εν τω μεταξύ ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΩΝΕΙΟ! αν και σύμφωνα με τα όσα ακούσαμε τέλη καλοκαιριού 2017 θα έπρεπε να έχει εκτελωνιστεί και να έχω επιβαρυνθεί. Φαίνεται οτι οι του aliexpress ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ πως να κάνουν σωστά την δουλιά!

Εντυπωσεις εντός εβδομάδος!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/18, 09:12 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #13 στις: 13/02/18, 10:53 »
Εμενα η γεφυρα που πηρα απο του μπεη οκτομβρη και ηρθε πριν 2-3 εβδομαδες,ειχε αυτοκολητο οτι περασε απο το τελωνειο στο ελ.βενιζελος και ΔΕΝ χρεωσαν φπα κτλ
Το αυτοκολιτο ελεγε "ελευθερο τελωνειο" η κατι τετοιο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #14 στις: 13/02/18, 12:43 »
Εμενα η γεφυρα που πηρα απο του μπεη οκτομβρη και ηρθε πριν 2-3 εβδομαδες,ειχε αυτοκολητο οτι περασε απο το τελωνειο στο ελ.βενιζελος και ΔΕΝ χρεωσαν φπα κτλ
Το αυτοκολιτο ελεγε "ελευθερο τελωνειο" η κατι τετοιο

έχει μέσα :
- σετ 3 single coil alnico
- 1 single coil ceramic
- 1 floyd rose clone!

ΟΛΑ με 40 ευρώ!!! με 1η ματιά το τρεμολάκι φαίνεται συμπαθητικό, θα το βάλω στην Carvin.

για μαγνητες θα πεσει κριτική σύντομα....

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #15 στις: 13/02/18, 14:57 »
Οι βίδες / μπουλόνια του floyd είναι τόσο μαλακά και μπορώ να τα καταστρέψω με το αλεν κρατώντας το απο το κοντό άκρο.
Το ceramic μετράει μερικά απροσδόκητα 6,37 Kohm, στα χαρακτηριστικά λέει περίπου 5-6 KOhm.
Το Neck / Mid Alnico μετρά μερικά 5.5 Kohm.
Και το alnico bridge ... δεν μετρά τίποτα γιατί είναι χαλασμένο.

Απλώς έχασα 40 ευρώ. Δεν σκέφτομαι να πειραματιστώ με αυτά καθόλου, ίσως απογυμνώσω το κεραμικό για να το χρησιμοποιήσω ως πηνίο για να φτιάξω τα μαμίσια pups αθόρυβα.

τώρα τι να κάνω... να ζητήσω πίσω τα λεφτά μου ή να πάει στα κομάτια??

για μένα η Κίνα τέλος....
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/18, 15:07 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #16 στις: 13/02/18, 15:22 »
Να ζητησεις τα λεφτα σου η να γινει αλλαγη.
Οχι για τα λεφτα.Γιατι πρεπει να μαθουν επιτελους να νοιαζοντε για τον πελατη.
Οχι μονο οι κινεζοι.Γιατι οσο ο πελατης το βουλωνει,αυτοι δεν ασχολουντε.Ας μετρουσαν τους μαγνητες πριν να τους στειλουν
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #17 στις: 15/02/18, 21:24 »
για το τρεμολο μου έδωσαν πίσω 20 USD!!!
για τον μαγνήτη ζητάνε βίντεο... πέρα απο την φωτο του πολύμετρου....

στο μεταξύ στην Κινα ξεκίνησαν κάτι γιορτές νέου έτους κτλ κτλ κτλ..

Σήμερα, εκει που ήμουν έτοιμος να τα πετάξω στα σκουπίδια μαγνήτες και τρέμολο... λέω ρε δεν δοκιμάζω το τρεμ με καμια άλλη βίδα M3???? και δοκιμάζω ... και τα σφίγγω... μια χαρά!!!! ουφφφφ λέω πάμε παρακάτω...

Δεν δοκιμάζω και αυτον τον καημένο τον bridge μαγνήτη με το δικό μου πολύμετρο? δοκιμάζω .. τα ίδια... μέχρι που άρχισα να τον σκαλίζω, να γυμνωνω το σύρμα και να βλέπω που έχει αγωγιμότητα... και είδα οτι το αριστερό άκρο δεν είχε αγωγιμότητα μέχρι το καλώδιό του... Ε... το ξύνω λίγο σε εκείνο το σημείο πριν την ένωση... βάζω κόληση απο πάνω, καλάι, το οποίο δεν έπιανε και καλά, και βουαλά!! είχε αγωγιμότητα.... μετράω 6.1 KOhm !!!!

Οπότε το project θα συνεχίσει κατα τα προβλεπόμενα!!!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #18 στις: 15/02/18, 21:53 »
Εμ ειδες; Ηθελε  ελληνικο ποιοτικο ελεγχο.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #19 στις: 15/02/18, 21:56 »
Εκεί που πάσχει η φθηνή κινέζικη αγορά (βλ. ebay/banggood/ali/κλπ) είναι στο QC.
Είναι ανύπαρκτο.
Μετά από καμιά 1000δα αγορές από ebay, έχω ένα 5% βλαβών, από τα οποία το 4,5% ήταν απλά πρόβλημα συναρμολόγησης/κλπ...

Εντωμεταξύ το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ με έναν ebayομαγνήτη που είχα πάρει για μια strat  ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #20 στις: 16/02/18, 02:34 »
Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο η αγορά παρόμοιων μαγνητών, με αμφίβολη ποιότητα, specs "ό,τι κάτσει" και επιπλέον να μην ξέρεις πόσο θα κάνουν να φτάσουν στα χέρια σου (αν φτάσουν) από την Κίνα και αν θα πληρώσεις παραπάνω στο τελωνείο; Υπάρχουν πολύ καλοί handwound μαγνήτες σε προσιτές τιμές από Ευρωπαίους κατασκευαστές, συχνά με δυνατότητα να φτιάξουν ένα set με τις ακριβείς προδιαγραφές που θέλει κανείς. Αναφέρω έτσι για παράδειγμα τους Evil Sheep από την Αγγλία, τον Jess Loureiro από την Ισπανία, τους Q pickups από την Κροατία, τον Alexander Pribora από τη Ρωσία... και σίγουρα ξεχνάω και αρκετούς άλλους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #21 στις: 16/02/18, 06:52 »
Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο η αγορά παρόμοιων μαγνητών, με αμφίβολη ποιότητα, specs "ό,τι κάτσει" και επιπλέον να μην ξέρεις πόσο θα κάνουν να φτάσουν στα χέρια σου (αν φτάσουν) από την Κίνα και αν θα πληρώσεις παραπάνω στο τελωνείο; Υπάρχουν πολύ καλοί handwound μαγνήτες σε προσιτές τιμές από Ευρωπαίους κατασκευαστές, συχνά με δυνατότητα να φτιάξουν ένα set με τις ακριβείς προδιαγραφές που θέλει κανείς. Αναφέρω έτσι για παράδειγμα τους Evil Sheep από την Αγγλία, τον Jess Loureiro από την Ισπανία, τους Q pickups από την Κροατία, τον Alexander Pribora από τη Ρωσία... και σίγουρα ξεχνάω και αρκετούς άλλους.

Αμφίβολη ποιότητα, θα συμφωνήσω. Specs οτι κάτσει, επίσης. Αλλά είναι 100% σίγουρο οτι θα φτάσουν στα χέρια σου, εφόσον πρόκειται για κρατικά ταχυδρομεία Κίνας και ΕΛΤΑ. Για τελωνείο, τελικά δεν ξέρω τι ισχύει, προφανώς και οι κινέζοι γνωρίζουν πως δουλεύουν τα πράγματα.

Για το floyd τρεμ μου πίστωσαν τα 20 απο τα 25 δολάρια, τουτέστιν πλήρωσα συνολικά 30 δολάρια (25 τα 4 pups και 5 το τρεμ) (24 EUR) και πήρα :
1 ceramic pup για πειραματισμούς - dummy coil, κτλ
3 SC σετ alnico
1 floyd rose

ΑΝ δουλέψουν και μου κάνουν (που δεν αποκλείεται) δεν θα είναι καλή τιμή όλα αυτά για 24 EUR? Ακόμα και αν το τρεμ πάει για ανταλλακτικά (που χθες άλλα έδειξε) δεν θα αξίζει ακόμα και τότε η αγορά?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #22 στις: 16/02/18, 13:23 »
Αμφίβολη ποιότητα, θα συμφωνήσω. Specs οτι κάτσει, επίσης. Αλλά είναι 100% σίγουρο οτι θα φτάσουν στα χέρια σου, εφόσον πρόκειται για κρατικά ταχυδρομεία Κίνας και ΕΛΤΑ. Για τελωνείο, τελικά δεν ξέρω τι ισχύει, προφανώς και οι κινέζοι γνωρίζουν πως δουλεύουν τα πράγματα.

Για το floyd τρεμ μου πίστωσαν τα 20 απο τα 25 δολάρια, τουτέστιν πλήρωσα συνολικά 30 δολάρια (25 τα 4 pups και 5 το τρεμ) (24 EUR) και πήρα :
1 ceramic pup για πειραματισμούς - dummy coil, κτλ
3 SC σετ alnico
1 floyd rose

ΑΝ δουλέψουν και μου κάνουν (που δεν αποκλείεται) δεν θα είναι καλή τιμή όλα αυτά για 24 EUR? Ακόμα και αν το τρεμ πάει για ανταλλακτικά (που χθες άλλα έδειξε) δεν θα αξίζει ακόμα και τότε η αγορά?

Εντάξει, ας πούμε ότι το τρέμολο άξιζε τα λεφτά του (συζητήσιμο κι αυτό). Επίσης θα συμφωνήσω ότι οι Κινέζοι στην πλειοψηφία των συναλλαγών κάνουν καλή δουλειά. Ας μιλήσουμε για τους μαγνήτες όπου και επικεντρώνεται η ένστασή μου.

Από τη στιγμή που η ποιότητα και τα χαρακτηριστικά είναι αναξιόπιστα, και εφόσον ακόμα δεν ξέρεις αν οι μαγνήτες θα δουλέψουν και τι ήχο θα βγάλουν, εγώ θα έλεγα ότι μάλλον δεν αξίζει. Σίγουρα 20 Ευρώ για ένα σετ μαγνητών είναι εξευτελιστική τιμή, και ένα ποσό που ακόμα κι αν πεις ότι το έχασες, δεν τρέχει και τίποτα. Πληροφοριακά πάντως ένα σετ Wilkinson για strat μπορεί να βρεθεί στο Βρετανικό ebay για 30 Ευρώ. Για μένα που ζω στη Βρετανία αυτό ουσιαστικά σημαίνει ότι ακόμα κι αν ήθελα ένα σετ πολύ φτηνών μαγνητών, δεν τίθεται ζήτημα αγοράς από Κίνα, αφού για λίγα λεφτά παραπάνω μπορώ να έχω μαγνήτες επώνυμους που θα φτάσουν στα χέρια μου σε 1-2 μέρες αντί για 1-2 εβδομάδες και είναι 99% σίγουρο ότι θα λειτουργούν. Ακόμα και με τα μεταφορικά για Ελλάδα, ίσως να είναι καλύτερη επιλογή και σίγουρα πρέπει να το σκεφτεί κανείς. Αν βάλουμε και το θέμα της ποιότητας του ήχου στη μέση (που τελικά γι αυτό αγοράζουμε aftermarket μαγνήτες), για μένα το δίλημμα "60-70 Ευρώ για χειροποίητους μαγνήτες με τις προδιαγραφές που θέλω από Ευρώπη ή 20 Ευρώ για ΟΕΜ μαγνήτες απο Κίνα χωρίς καμία εγγύηση ποιότητας, χαρακτηριστικών και ασφαλούς παράδοσης" απλά δεν υπάρχει.

Tώρα βέβαια αν εσύ είσαι ευχαριστημένος από την αγορά και αυτά που πήρες εκπληρώνουν το σκοπό για τον οποίο τα ήθελες, όλα όσα λέμε είναι λόγια του αέρα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #23 στις: 16/02/18, 15:25 »
θα δείξει φίλε μου Απόλωνα. Θα κάνω review και στα pups και στο τρεμολο.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: FLEOR pups
« Απάντηση #24 στις: 18/02/18, 08:28 »

Τους εγκατέστησα. Δεν είναι κακοί. Στην πραγματικότητα, μου αρέσουν ορισμένες από τις πτυχές τους περισσότερο από τους μαμίσους κεραμικούς (Aria). :
- Όχι πιο θορυβώδες από τους Aria
- Περισσότερο "crispy"
- Καλύτερος τόνος στον neck
- 2,4 είναι hum cancelling
Τώρα, όσον αφορά τη θέση γέφυρας, μου αρέσει λίγο περισσότερο ο μαμίσιος κεραμικός. Επίσης, ένα από τα αρνητικά είναι ότι η κιθάρα μπαζαρε πολύ περισσότερο στην μπασα Μι. Μερικές φορές, και παρά το γεγονός ότι έχω εφαρμόσει κόλλα στις βίδες / σπειρώματα ύψους των saddles, αλλάζουν λίγο και αυτό προκαλεί μια αλλαγή ύψους. Δεν συμβαίνει εδώ. Η κιθάρα δεν μπαζαρε στην μπασα Μι με action χαμηλότερο στο προηγούμενο configuration. ??? Εξυνα το κεφάλι μου και η μόνη πιθανή εξήγηση είναι το παλιό ρητό .... "το buzz δεν είναι πρόβλημα όσο δεν αναπαράγεται από τον ενισχυτή". Κάτι στα highs / upper mids (αυτό είναι όπου το buzz εμφανίζεται;) άλλαξε και επομένως η αλλαγή στο buzz. (Ή οι χορδές τα έπαιξαν, πρέπει να το ελέγξω και αυτό)

Όσον αφορά τον αυθεντικό τόνο rainbow / malmsteen / alcatraz, νομίζω ότι αυτοί νέοι alnico το κάνουν να ακούγεται καλύτερα από ότι οι κεραμικοί. To Ε-Ε spacing είναι μικρότερο, γι 'αυτό πρέπει να βάλω πίσω την super-vee bladerunner.

Καθώς έκανα όλες τις νέες δοκιμές, προσπάθησα να δοκιμάσω και την ιδέα του dummy πηνίου, καλωδιωμένη με πιο σωστό τρόπο. Όχι μόνο πριν από το jack, αλλά ανάμεσα στο switch και το vol. Η συμπεριφορά ήταν επίσης πιο υγιής (το vol pot δούλεψε), αλλά η μείωση του hum ήταν είτε ελάχιστη είτε χειρότερη. Ίσως λόγω του γεγονότος ότι το κεραμικό ήταν ~ 6,4 KOhm ενώ η γέφυρα alnico περίπου 6,0 Kohm.

Αυτό είναι για τώρα, πρέπει να κάνω επίσης μερικά κλιπ!