Σελίδες:
  • #1 από Manwe στις 09 Jan 2005
  • RE PAIDIA GIA IXOGRAFISI POSO PAI TO MALI SE ENA KALO STUDIO?EGO STIN IXORIPANSI PIGENO..GIA IXOGRAFISI OMOS POSO KANEI?KAI ME TA PNEYMATIKA DIKAIOMATA?POS TA EPIKYRONO?
  • #2 από Jericho στις 10 Jan 2005
  • Για τα δικαιώματα απ όσο ξέρω τα στέλνεις συστημένα με γράμμα στον εαυτό σου, το οποίο δεν ανοίγεις απ ότι νομιζω... Υπάρχει σχετικό thread στο forum ;)
  • #3 από Petrucci στις 10 Jan 2005
  • Mporeis na mas peis to link giati me endiaferei kai emena ayto
     ;D
  • #4 από Βραζίλης στις 10 Jan 2005
  • #5 από racer x στις 11 Jan 2005
  • gia ihografisi se kalo studio i times einai peripou 25 euro tin ora kai 25 euro to remix pou tha hriastei meta tin ihografisi...ean eheis ypograpsei me diskografiki etereia tha sto steilei kai gia MASTERING..gia to mastering min asholitheis giati enas einai stin athina kai pernei 150 euro tin ora...symperasma...ean kaneis tesseris ores gia ena kommati theleis peripou 100 euro to kommati + to remix !!
  • #6 από kRiS στις 19 Dec 2005
  • k egw epeigomai na mathw gia copyright alla to pio panw thread den anoigei leei error....
    any ideas?
  • #7 από Stergios Kourou στις 19 Dec 2005
  • gia ihografisi se kalo studio i times einai peripou 25 euro tin ora kai 25 euro to remix pou tha hriastei meta tin ihografisi...ean eheis ypograpsei me diskografiki etereia tha sto steilei kai gia MASTERING..gia to mastering min asholitheis giati enas einai stin athina kai pernei 150 euro tin ora...symperasma...ean kaneis tesseris ores gia ena kommati theleis peripou 100 euro to kommati + to remix !!
    Ενα υποτυπώδες mastering μπορεί να γίνει και στη μίξη....αν δεν πρόκειται για κυκλοφορία!
  • #8 από Βραζίλης στις 20 Dec 2005
  • k egw epeigomai na mathw gia copyright alla to pio panw thread den anoigei leei error....


    Συγγνωμη, εγιναν καποιες ανακαταταξεις στους πινακες...
    Διορθωσα το λινκ, και εβαλα αυτο του πινακα "F.A.Q. μουσικής γενικά - Νομικά, διαδικαστικά, οργανωτικά"
  • #9 από g@rvin στις 17 Jun 2006
  • η live ηχογράφηση (δηλαδή μπαίνεις μέσα παίζεις και άντε γεια) θα σας στοιχίσει περίπου 20-35 ευρώ το πολύ. είναι μία λύση στην οποία κατατρέχουν σχεδόν όλα τα μαθητικά συγκροτήματα κυρίως. Για μία ηχογράφηση πιο ''επαγγελματική'' είναι περίπου 100 ευρώ την ώρα. σε αυτήν την ηχογράφηση ο καθένας μπαίνει μόνος του σε booth ,γράφει και μετά γίνεται μιξάρισμα κλπ κλπ και όλα τα υπόλοιπα είναι δουλεια των ηχοληπτών και των λοιπών.. Τα πνευματικά δικαιώματα επικυρώνονται από τη στιγμή που θα γράψεις κάτι στο studio αφού αναγράφεται η ημερομηνία και οι νότες.
  • #10 από thymorrison στις 13 May 2013
  • Να ρωτήσω και εγώ κάτι ,εχω ένα ερασιτεχνικό συγκρότημα που τώρα τελείωνουμε το demo μας σε ένα studio ,εγώ είμαι ο συνθέτης και στιχουργός ,και έπιασε μανία τον μπασίστα και ντραμιστα ξαφνικά να πάμε να κάνουμε κάτι στο ΑΕPI να πάρουν εκτελεστικά δικαιώματα λέει ,γιατί στο demo αυτός έβαλε την μπασογραμμή του και ο αλλος τα ντραμς του στην συνθεσή μου (για άμα φύγουν ποτέ απο το συγκρότημα να έχουν δεσμευτει με τα κομμάτια για τον κόπο τους και να πάρουν έτσι ενα 30% τησ ιδιοκτησίας του κοματιού που ζητάνε.....κατι τέτοια που όταν τα ακουσα ξαφνικά με άφησαν ......) ,εγω θέλω να κάνω το σωστό και το δεδικασμένο σε αυτές τισ περιπτώσεις,ξερει καποιος να με ενημερώσει? καταρχάς συνίσταται αυτη η διαδικασία για ενα συγκρότημα που βγάζει ένα demo για να το προωθήσει σε δισκογραφικές? και ποιος είναι ο σωστός τρόπος η τι θα με συμβουλεύατε να κάνω ,ευχαριστώ
  • #11 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 14 May 2013
  • Oυάου! Αρχαίο θέμα!!
       Η ΑΕΠΙ υποτίθεται οτι πληρώνει πνευματικά δικαιώματα συνθετών και στιχουργών. Με τα εκτελεστικά ασχολούνται άλλες εταιρείες. Το σημαντικό όμως είναι οτι για να πάρεις λεφτά από κάποια εταιρεία θα πρέπει να σε παίζουν συνεχώς τα media και για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να έχεις πίσω σου καμια πολυεθνική που θα σκάσει χρήμα σε ρ/σ και τιβοκάναλα για να σε παίζουν αξίζεις δεν αξίζεις. Αν έχεις τέτοιες άκρες βουρ!
      Αν όχι, παίξτε τη μουσική σας να γουστάρετε και αν με το καλό κάτσει καμιά επιτυχία τότε το ξανασυζητάτε.
      Ως προς το τελευταίο ζήτημα οι δισκογραφικές έχουν πεθάνει. Το 90% των εταιρειών που θα πας το demo θα σου ζητήσουν λεφτά για να σου κόψουν και να διανείμουν στην αγορά(;) ένα χ αριθμό cd και ποσοστά από τις όποιες πωλήσεις. Φυσικά πάνω σε παραγωγή που θα έχεις επιμεληθεί και χρυσοπληρώσει ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΣ! Welcome to reality!!!
      Σε συμβουλεύω να κάνεις αυτό που σε γεμίζει με άτομα που τους γεμίζει το ίδιο πράγμα.

  • #12 από elrich στις 14 May 2013
  • Να ρωτήσω και εγώ κάτι ,εχω ένα ερασιτεχνικό συγκρότημα που τώρα τελείωνουμε το demo μας σε ένα studio ,εγώ είμαι ο συνθέτης και στιχουργός ,και έπιασε μανία τον μπασίστα και ντραμιστα ξαφνικά να πάμε να κάνουμε κάτι στο ΑΕPI να πάρουν εκτελεστικά δικαιώματα λέει ,γιατί στο demo αυτός έβαλε την μπασογραμμή του και ο αλλος τα ντραμς του στην συνθεσή μου (για άμα φύγουν ποτέ απο το συγκρότημα να έχουν δεσμευτει με τα κομμάτια για τον κόπο τους και να πάρουν έτσι ενα 30% τησ ιδιοκτησίας του κοματιού που ζητάνε.....κατι τέτοια που όταν τα ακουσα ξαφνικά με άφησαν ......) ,εγω θέλω να κάνω το σωστό και το δεδικασμένο σε αυτές τισ περιπτώσεις,ξερει καποιος να με ενημερώσει? καταρχάς συνίσταται αυτη η διαδικασία για ενα συγκρότημα που βγάζει ένα demo για να το προωθήσει σε δισκογραφικές? και ποιος είναι ο σωστός τρόπος η τι θα με συμβουλεύατε να κάνω ,ευχαριστώ

    Για κατοχύρωση πνευματικών κλπ δικαιωμάτων δεν απευθυνόμαστε στην ΑΕΠΙ, αλλά κλασικά σε συμβολαιογράφο. Πρέπει να του παραδώσετε γραμμένο σε παρτιτούρα το κομάτι ή τα κομάτια, με ξεχωριστές παρτιτούρες για κάθε όργανο (και ειδικά το επίμαχο) που θα αναφέρουν πάνω τους τον συνθέτη(ες), στιχουργό κλπ. καθώς και έγγραφο που να τα καταγράφει όλα. Κάτι αρβύλες για γράμματα σταλμένα στον εαυτό μας ή στο Θεό δεν ισχύουν ούτε στην Ελλάδα, ούτε πουθενά αλλού στον κόσμο.
Σελίδες: