Αποστολέας Θέμα: Blade texas standard pro  (Αναγνώστηκε 15447 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #25 στις: 03/09/10, 23:28 »
Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται  ??? 
 
http://www.thomann.de/gr/blade_te_3rc_3ts_texas.htm
 
Εγω την πηρα τεσσερα κατοσταρικα.
 
 
 
 
 
 
 
 
Σπαρταν δε σε ξεχασα.
Περιμενε με τον καδο ανακυκλωσης. Στο κλουβι με τις τρελες δηλαδη....
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/10, 23:32 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #26 στις: 04/09/10, 00:07 »
Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται  ??? 
 
http://www.thomann.de/gr/blade_te_3rc_3ts_texas.htm
 
Εγω την πηρα τεσσερα κατοσταρικα.


Mήπως η δική σου είναι αυτή...;

http://www.thomann.de/gr/blade_tc_1texas_classic_3ts.htm
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #27 στις: 04/09/10, 00:21 »
Οχι Απολλωνα, ειναι αυτη που εβαλα εκει.
Γραφει πανω texas standard pro (εχει τρεις λεξεις), ενω αυτη που εβαλες εσυ εχει δυο λεξεις και μαλλον γραφει texas classic.
 
Τοσο παντως την ειχε και ο Νακας και την εβαλε προσφορα στα 500.
Προσεξε τωρα, αλλα μην το πεις σε κανεναν  ;D .
Μεσα εκει στο εδω υποκαταστημα, δουλευει σαν υπευθυνος ενα φιλαρακι μου επαγγελματιας μπουζουκτζης (που παιζαμε μαζι παλια), και μαλλον στους επαγγελματιες πρεπει να κανει ειδικη εκπτωση 20%. Λεω εγω τωρα, γιατι και απο μονος του ο Γιωργος δεν μπορουσε να μου κοψει τοσα λεφτα...... ;)

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #28 στις: 04/09/10, 23:11 »
Να και το βαλιτσακι Απολλωνα.
Ενα κατοσταρικο (80 δηλαδη), σ αρεσει???
 

 
 
 

 
 
Προσεξε τι ομορφα δενει με τα χρωματα της κιθαρας.
 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #29 στις: 04/09/10, 23:16 »
Να και το βαλιτσακι Απολλωνα.
Ενα κατοσταρικο (80 δηλαδη), σ αρεσει???

Εμένα μού άρεσε από παλιά, φίλε Θωμά. Τουλάχιστον η κιθάρα. Κι η βαλίτσα ωραία είναι, αλλά ως συνήθως το περιεχόμενο είναι που μετράει... ;) ;D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #30 στις: 15/09/10, 00:45 »
Διαβαζα σημερα καπου Απολλωνα, που εγραφε καποιος.
"Εγω πηρα μια blade texas standard pro, αλλαξα μαγνητες και γεφυρα (τα κλειδια ηταν πολυ καλα) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος"
Τελος παντων, ο καθεις με τα δικα του. Απο την αλλη ομως λεω (εγω ο χαμενος), αν ρε φιλαρακο ηθελες μια κιθαρα για μεταλλιες, ηταν αναγκη να παρεις αυτο το οργανο και να του βγαλεις τα ματια??? Δεν επερνες μια μεταλλοκιθαρα μιας και αρχης να κανεις τη δουλεια σου???
 
Τοσες μερες τελικα που εχω αυτο το οργανο κοντευω να χωρισω με τη γυναικα μου.
Εχω ενα κτηματακι, καπου εξω απο την πολη προς τη θαλασσα, και μεσα εχω ενα σπιτακι 3Χ3 που εχω συγκεντρωσει ολα μου τα εργαλεια (στο σπιτι ειναι μονο οτι ειναι για τα παιδια), εχω ενα κρεβατι, και να μην τα πολυλογαω μπορω 3 η ωρα τα μεσανυχτα να παιζω με τον ενισχυτη στο τερμα, και δεν με ακουει κανενας.
Τελος παντων τοσες μερες το εχω ξεσκισει το οργανο (τις ποιο πολλες νυχτες κοιμαμε εκει), παιζω μονο με αυτο, και μπορεσα να δω καλα και κακα.
Καλα
Πολυ καλοι μαγνητες και πολυ καλο δεσιμο του οργανου, με αποτελεσμα ο ηχος του να ειναι γνησιος ηχος strato δεκαετιας 60. Μπορω να πω καλυτερος ακομα και απο fender.
Πολυ καλα λουστρα, και ιδιως βαψιμο μανικιου....φανταστικο. Τελειο φινιρισμα.
Πολυ καλη ταστιερα(πολυ γρηγορη), αλλα συγκρινομενη με μιας fender εχει μικροτερη καμπυλοτητα, και αυτο εμενα με χαλαει (πολυ ελαφρυ ομως μεχρι αμελητεο χαλασμα).
Παχος και πλατος μανικιου....το ιδανικο.
Βαρος....το ιδανικο (περιπου 3,6. Οχι περιπου δηλαδη...ακριβως).
 
Κακα (αυτα που με χαλασαν παρα πολυ δηλαδη)
Τα ηλεκτρικα γενικα (εκτος των μαγνητων) που ειναι φτηνιαρικα με αποτελεσμα να εχει προβλημα η κιθαρα με γειωση (οταν αφηνεις τις χορδες τσιριζει. οχι παρα πολυ ομως ευτυχως....σε ανεκτα ορια). Οχι εντονο προβλημα αλλα καμμια μου κιθαρα ακομα και οι πολυ φτηνιαρικες δεν εχει τετοιο προβλημα.
Οταν την δοκιμαζα στο μαγαζι, ειχε προβλημα, δεν δουλευε ο προενισχυτης που ειχε μεσα.
Το ανοιξαμε με τον πωλητη εκει και βρηκαμε ενα καλωδιο αποκολλημενο. Το ξαναπιασαμε με τα ελασματακια που ειχε, και τελικα αφου μου ξαναξεκολλησε παλι, το κολλησα με κολλητηρι στα σιγουρα πλεον.
Μετα απο μερικες μερες που πηρα το οργανο, καποια στιγμη εβαλα το βισμα και ακουσα ενα τεραστιο συνεχες βουητο και το οργανο δεν επαιζε. Βγαζω χορδες, ανοιγω και βρισκω ενα καλωδιο γειωσης απο τον προενισχυτη στον αερα. Το κολλαω πανω σε ενα ποντεσιομετρο (το γειωσα δηλαδη) και ολα καλα.
 
Σε καποια δοση παιζοντας, εκει που ακουμπαει το δεξι χερι στο πλαστικο κατω απο τους μαγνητες και ανεβοκατεβαινει δημιουργουσε στατικο ηλεκτρισμο, και ακουγοταν τσακ τσακ μεσα απο τον ενισχυτη. Αυτο ηταν αφανταστα ενοχλητικο.
Τι συνεβαινε τελικα??
Ειχα περασει ενα γυαλιστικο υγρο ολη την κιθαρα γιατι ηταν σε κακο χαλι, και μαλλον ηταν αυτο που μαζευε στατικο ηλεκτρισμο. Με σχολαστικο καθαρισμα εφυγε καθε ιχνος αυτης της ουσιας και το φαινομενο σταματησε.
 
Τα ξυλα ειναι οχι καλης ποιοτητας, και του σωματος, και της ταστιερας, και του μανικιου. Απο δω και το χαμηλο κοστος του οργανου.
Ελυσα σε μια φαση το μανικι απο το σωμα, και οταν το ξαναβιδωσα μια βιδα εμεινε στα ορια σφαλτσαρισματος, και την αφησα εκει. Αυτο ειναι δειγμα οτι το maple που πιανουν οι βιδες ειναι πολυ μαλακο και σαθρο, εν αντιθεση με το οτι το διαφημιζουν σαν σκληρο.Ευτυχως πιασανε οι αλλες πολυ καλα.
 
Σαν γενικο συμπερασμα παντως, το οργανο ειναι παρα πολυ καλο για τα χρηματα του, και μετα απο πολλες μερες ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο αυτο.
Ειναι μια γνησια και ατοφια στον ηχο fender strato 60.
 
 
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #31 στις: 15/09/10, 01:08 »
Διαβαζα σημερα καπου Απολλωνα, που εγραφε καποιος.
"Εγω πηρα μια blade texas standard pro, αλλαξα μαγνητες και γεφυρα (τα κλειδια ηταν πολυ καλα) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος"

Xα χα χα... πολύ καλό. Εδώ που τα λέμε όμως, αν είναι καλά τα κλειδιά, τι άλλο θέλεις από μια κιθάρα...; :P

Όσον αφορά όλα τα αρνητικά που αναφέρεις, μήπως τελικά εξηγούν σε κάποιο βαθμό γιατί πήρες την κιθάρα σε τόσο χαμηλή τιμή σε σχέση με την τιμή του Thomann; Απλά μια σκέψη... Εκτός και αν το όργανο δεν ήταν πραγματικά καινούργιο αλλά ex display ή κάτι τέτοιο και είχε υποστεί κάποια ταλαιπωρία στην οποία οφείλονταν τα προβλήματα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #32 στις: 15/09/10, 07:43 »
Παράθεση από: Απολλων
Όσον αφορά όλα τα αρνητικά που αναφέρεις, μήπως τελικά εξηγούν σε κάποιο βαθμό γιατί πήρες την κιθάρα σε τόσο χαμηλή τιμή σε σχέση με την τιμή του Thomann; Απλά μια σκέψη...

Δηλαδη τι εννοεις οτι η κιθαρα ειναι μαιμου και κεινη του thomann ειναι γνησιο κομματι??
 
 
Παράθεση από: Απολλων

Εκτός και αν το όργανο δεν ήταν πραγματικά καινούργιο αλλά ex display ή κάτι τέτοιο και είχε υποστεί κάποια ταλαιπωρία στην οποία οφείλονταν τα προβλήματα.

Περι αυτου θα σου εξηγησω το βραδυ.
Το οργανο παντως ηταν αδουλευτο καινουριο.
Το δουλεμενο οργανο φαινεται και απο τα ταστα, και απο το rosewood της ταστιερας.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #33 στις: 15/09/10, 10:16 »
Πως ειναι δυνατον να φαινεται απο το rosewood? Εννοεις νυχιες απο κανεναν που κανει κηπουρικη και εκσκαφες στον ελευθερο του χρονο?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #34 στις: 15/09/10, 10:38 »
Παράθεση από: Απολλων
Όσον αφορά όλα τα αρνητικά που αναφέρεις, μήπως τελικά εξηγούν σε κάποιο βαθμό γιατί πήρες την κιθάρα σε τόσο χαμηλή τιμή σε σχέση με την τιμή του Thomann; Απλά μια σκέψη...

Δηλαδη τι εννοεις οτι η κιθαρα ειναι μαιμου και κεινη του thomann ειναι γνησιο κομματι??

Όχι, σε καμία περίπτωση. Και δεν ξέρω γιατί οι Έλληνες σκέφτονται συνεχώς μήπως κάποιο όργανο είναι απομίμηση. Αυτό που λέω είναι ότι αν για οποιοδήποτε λόγο η κιθάρα είχε κάποιο πρόβλημα, είναι μάλλον φυσικό να θέλουν να τη διώξουν, έστω και ρίχνοντας αρκετά την τιμή. Γενικά η εντύπωση που μού δίνεις με αυτά που περιγράφεις είναι ότι το όργανο ήταν απλά ταλαιπωρημένο. Εξάλλου εσύ ανέφερες ότι η κιθάρα ήταν "σε κακό χάλι". Η άλλη περίπτωση, λιγότερο πιθανή κατά τη γνώμη μου, είναι ότι μπορεί να πρόκειται για κομμάτι που δεν πληρεί όλες τις ποιοτικές προϋποθέσεις και δεν θα έπρεπε να έχει περάσει το Quality Control, σαν αυτά που τα Ευρωπαϊκά ή Αμερικάνικα καταστήματα πουλάνε ως "δεύτερα" ή B-stock. Εν πάση περιπτώσει κάποια από τα προβλήματα που αναφέρεις μού κάνουν εντύπωση γιατί όσες Blade έχω δοκιμάσει δεν είχαν κανένα τέτοιο πρόβλημα. Όπως σού είπα βέβαια, η δική μου εμπειρία είναι μόνο από δοκιμές. Αλλιώς εκτιμάς το όργανο όταν το έχεις στα χέρια σου ένα ικανό χρονικό διάστημα, γι αυτό και με ενδιέφερε να ακούσω τις δικές σου εντυπώσεις.

Παράθεση από: thomsot
Παράθεση από: Απολλων
Εκτός και αν το όργανο δεν ήταν πραγματικά καινούργιο αλλά ex display ή κάτι τέτοιο και είχε υποστεί κάποια ταλαιπωρία στην οποία οφείλονταν τα προβλήματα.

Περι αυτου θα σου εξηγησω το βραδυ. Το οργανο παντως ηταν αδουλευτο καινουριο. Το δουλεμενο οργανο φαινεται και απο τα ταστα, και απο το rosewood της ταστιερας.

Η χρήση στην οποία αναφέρομαι εγώ, δηλαδή ως display όργανο, δεν είναι απαραίτητο ότι θα φθείρει τα τάστα ή την ταστιέρα. Απλά ένα όργανο που βρίσκεται στη βιτρίνα ενός καταστήματος και χρησιμοποιείται για δοκιμές λογικά υφίσταται μεγαλύτερη ταλαιπωρία απ' ό,τι ένα άλλο που προστατεύεται μέσα στο κουτί του. Η ταλαιπωρία αυτή έχει σχέση περισσότερο με το γεγονός ότι το όργανο είναι εκτεθειμένο, μετακινείται συνεχώς κλπ, και όχι τόσο με τη χρήση αυτή καθ' αυτή. Όσον αφορά τα ξύλα, τα οποία είναι σίγουρα θέμα ποιοτικό...

Παράθεση από: thomsot
Τα ξυλα ειναι οχι καλης ποιοτητας, και του σωματος, και της ταστιερας, και του μανικιου. Απο δω και το χαμηλο κοστος του οργανου.
Ελυσα σε μια φαση το μανικι απο το σωμα, και οταν το ξαναβιδωσα μια βιδα εμεινε στα ορια σφαλτσαρισματος, και την αφησα εκει. Αυτο ειναι δειγμα οτι το maple που πιανουν οι βιδες ειναι πολυ μαλακο και σαθρο, εν αντιθεση με το οτι το διαφημιζουν σαν σκληρο.Ευτυχως πιασανε οι αλλες πολυ καλα.

Λίγο παρακινδυνευμένο αυτό το συμπέρασμα. Κατ' αρχήν το ότι μια βίδα (μόνο μία) δεν πιάνει καλά μπορεί κάλλιστα να συμβαίνει επειδή δεν έχει ανοιχτεί σωστά η τρύπα. Δεν είναι λογικό το κακής ποιότητας ξύλο να δημιουργεί πρόβλημα σε μία βίδα και όχι στις άλλες τρεις. Και φυσικά δεν αποτελεί επαρκές τεκμήριο ότι τα ξύλα της κιθάρας γενικά είναι κακής ποιότητας, εκτός αν υπάρχουν και άλλες ενδείξεις για κάτι τέτοιο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #35 στις: 15/09/10, 23:58 »
Παράθεση
Και δεν ξέρω γιατί οι Έλληνες σκέφτονται συνεχώς μήπως κάποιο όργανο είναι απομίμηση.

Απολλωνα, με ενοχλουν αφανταστα αυτες οι γενικευσεις (λογω χαρακτηρα και πολιτικων πεποιθησεων) του στυλ "οι Ελληνες ειναι ετσι οι Ελληνες ειναι αλλιως".
Αλλοι λαοι εχουν πολυ χειροτερα κουσουρια απο τα δικα μας.
Ο καθεις με τα οπλα του  ;D
 
Επι του θεματος.
 
Το οργανο δεν ειναι σε καμμια περιπτωση η μαιμου, η χωρις προδιαγραφες CE η οτιδηποτε αλλο.
Ο Νακας στην Ελλαδα ειναι ο επισημος αντιπροσωπος των blade στην Ελλαδα.
Τα οργανα αυτα απλα δεν πουλησανε και δεν πουλανε και η μοιρα τους ειναι προκαθορισμενη.
Η δικια μου κιθαρα στο Νακα ξεκινησε απο 800 ευρω, δεν εφυγε πηγε στα 700, μετα απο χρονια στα 600. Εφυγε οτι εφυγε, και οτι εμεινε μοιραστηκε στα καταστηματα της επαρχιας με εντολη "δωστε το να φυγει". Και βρεθηκε στα χερια μου με κατι πανω απο 400 γιουρα.
Το οργανο εχει φυλαδια προσπεκτ και ολα τα σχετικα. Κωδικοι, CE, τα παντα τα παντα.
 
Οπως ομως σου ειπα το οργανο ειναι πολλα χρονια στη βιτρινα με ολα τα επακολουθα που εχει αυτη η ιστορια.
Απο τον προενισχυτη φευγει μια σειρα απο καλωδια και πανε στους διακοπτες τα οποια καλωδια στον προενισχυτη δεν ειναι κολλημενα αλλα πιασμενα με ελασματακια. Ζεστα κρυο, χειμωνας καλοκαιρι, διαστολες συστολες, επομενο ειναι οι επαφες να χαλαρωνουν και τα καλωδια να φευγουν.
Δεν τρεχει τιποτε, πηρα ενα κολλητηρι και τα κολλησα και προβλημα ουδεν.
Γειωση.
Το οργανο δεν εχει κλωβο φαρανταιυ.
Οποια κιθαρα να ανοιξεις μεσα θα δεις μονωτικο χρωμα (η fender μου εχει ενα πραγμα ασπρο σαν σκονη) το οποιο μονωνει τους μαγνητες απο διαφορες παρεμβολες.
Ετουτη εδω ηταν τελειως απροστατευτη.
Εγω τωρα με τη σειρα μου μπορω να περασω μεσα ταινια αλουμινιου την οποια θα γειωσω και θα λυσω το προβλημα, αλλα.... Ειναι τοσο ελαχιστος ο θορυβος που δεν αξιζει τον κοπο να καθησω να ασχοληθω. Το οτι ομως το προβλημα ειναι μικρο, αυτο δεν παει να πει οτι παυει να υπαρχει.
Το προβλημα της σφαλτσαρισμενης βιδας, δεν ειναι καν προβλημα, απλα θα βρω μια βιδα ιδια αλλα λιγο παχυτερη και το προβλημα θα λυθει.
Απο την αλλη ομως ποιος ηταν αυτος που ανοιξε μεγαλυτερη τρυπα?? Τι εφτιαχνε βλαχικη γκλιτσα??
Τα ξυλα της κιθαρας φαινονται οτι δεν ειναι καλης ποιοτητας. Απο την αλλη ομως ειναι τιμια φτιαγμενο το οργανο. Δεν εχει βαψει τα rosewood που θα μπορουσε καλιστα να το κανει (οπως το κανουν οι Κινεζοι στις bulet strat και το rosewood λες οτι ειναι Βραζιλιανικο) και να σε γελασει.
Ο ανθρωπος αυτος (Λεβινσον) πηρε απλα και φτηνα ξυλα και εφτιαξε με αυτα ενα υπεροχο οργανο με φανταστικο ηχο και φανταστικο dising.
Παντως επειδη εχει και μοντελα με 1800 και βαλε ευρα (δεν υπερεκτιμα μονο η fender τα οργανα) πιστευω οτι εκει θα βρεις αλλα ξυλα πολυ καλυτερα.
Οτι πληρωνεις περνεις, και αυτο ειναι παραπανω απο σιγουρο.
 
Σε γενικες γραμμες το οργανο στα 700 ευρο που στοιχιζει (ασε ποσο το πηρα εγω γιατι ημουν κωλοφαρδος, η αξια του οργανου αυτη ειναι) ειναι υπεροχο και αξιζει πολυ παραπανω απο τα λεφτα του.
 
 
Παράθεση από: tech21man

Πως ειναι δυνατον να φαινεται απο το rosewood? Εννοεις νυχιες απο κανεναν που κανει κηπουρικη και εκσκαφες στον ελευθερο του χρονο?

Το rosewood (και μαλιστα αυτο που ειναι τελειως ασπρο) αν το παιξεις μιση ωρα και κανεις και 5-6 σηκωματα στις χορδες κραταει πανω του γρατσιουνιες. Αν το γυρισεις στο φως θα τις ξεχωρισεις.
Τωρα αν βρεθηκαν και πεντε ατομα και δοκιμασανε το οργανο απο 5 λεπτα, αυτο δεν λεει....
 
Ενα καινουριο οργανο συνηθως εχει τα ταστα μουντα (συνηθως λεω και οχι παντα). Αν παιχτει το οργανο μερικες ωρες, τα ταστα (συνηθως απο το 5ο περιπου και μεχρι το 12ο) γυαλιζουν πιο πολυ απο τα αλλα.
Εχω μερικες μερες που παιζω πανω απο 2 ωρες ημερησιως και τα ταστα δεν εχουν καμμια σχεση με οπως τα πηρα.
 
 
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/10, 00:01 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #36 στις: 16/09/10, 00:32 »
Kαλέ μου άνθρωπε, διαβάζεις τι γράφω ή μιλάμε στα χαμένα; Αυτό ακριβώς λέω, ότι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι "μαϊμού" η κιθάρα και ότι την πήρες φτηνά απλά γιατί ήταν όργανο ex display και μάλιστα (όπως διευκρινίζεις τώρα επιβεβαιώνοντας τις εικασίες μου) επί πολλά χρόνια, άρα ταλαιπωρημένο. Επίσης ανέφερα ότι η πιθανότητα να πρόκειται για κομμάτι εξ αρχής ελαττωματικό είναι κατά τη γνώμη μου πολύ μικρή (έκανα λόγο για Quality Control, δηλαδή ποιοτικός έλεγχος και όχι CE). Ή μήπως είπα πουθενά ότι το όργανο δεν αξίζει τα λεφτά του; Αντίθετα εγώ εδώ και χρόνια κάνω αναφορές στην Blade ως παράδειγμα εταιρίας που κατασκευάζει όργανα καλύτερα από τα Fender σε πολύ καλύτερες τιμές. Δεν διαφωνούμε πουθενά λοιπόν και δεν υπήρχε λόγος για όλο αυτό το κατεβατό. Και το σχόλιο για τους Έλληνες ήταν γιατί έχω δεί άπειρες φορές σε αυτό το forum και σε άλλα Ελληνικά να διατυπώνεται η απορία μήπως τα όργανα που πουλούν τα Ευρωπαϊκά καταστήματα είναι μαϊμούδες και γι αυτό είναι τόσο φτηνά. Όταν έχεις μάθει να σε κλέβουν, η λογική τιμή σού φαίνεται ύποπτη.

Ας μην το κουράσουμε άλλο το θέμα λοιπόν. Να τη χαίρεσαι την κιθάρα και εις άλλα με υγεία...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #37 στις: 16/09/10, 01:20 »
Βρε παιδιά sorry, αλλά όταν διάβασα (έστω και σαν φευγαλέα σκέψη..) οτι υπάρχει περίπτωση να έχει κατασκευαστεί μαιμού η οποία κοπιάρει αυτό το μοντέλο της blade , δεν σας κρύβω οτι με πήραν λίγο τα γέλια... ;D ;D

No hard feelings, I hope... :)

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #38 στις: 16/09/10, 01:32 »
Παράθεση
Kαλέ μου άνθρωπε, διαβάζεις τι γράφω ή μιλάμε στα χαμένα;

 
Αγαπητε φιλε, διαβαζω παρα πολυ καλα τι γραφεις και τι λες.
Απο τη μερια σου δεν ξερω γιατι συγχαιεις αυτα που λεω εγω με αυτα που λες εσυ, δεν εχουν καμμια σχεση.
Εγω γραφω τις εντυπωσεις μου απο ενα οργανο που αγορασα και εχω μερες τωρα που το "δουλευω", και επειδη απο τη μερια σου ετεθη το ζητημα "γι αυτο το πηρες και στην τιμη αυτη ενω ο τομαν το εχει....τοσο" αισθανομαι κατι σαν υποχρεωση να διελευκανω καθε εκδοχη επι του θεματος. Μακαρι δε να το κανανε και αλλα ατομα αυτο σε τουτα τα φορα, και οχι να ρωταει ο καθ ενας και μολις το παρει το εργαλειο...."μουγκα μες στη στρουγκα". Αυτο ειναι το νοημα τουτων των φορων.
 
Παράθεση

Επίσης ανέφερα ότι η πιθανότητα να πρόκειται για κομμάτι εξ αρχής ελαττωματικό

 
Το οργανο δεν ειναι ελλατωματικο και μια εταιρεια δε που κυκλοφορει ελλατωματικα οργανα στην αγορα δεν αξιζει την προσοχη κανενος. Ποσο μαλιστα απο χρονια να την υποστηριζεις.
 
Παράθεση

 Ή μήπως είπα πουθενά ότι το όργανο δεν αξίζει τα λεφτά του;

 
Δεν ειπα εγω οτι ειπες τιποτε. Δεν καταλαβαινω γιατι αισθανεσαι το κεντρο του κοσμου και οτι γραφω εγω ειναι και απαντηση σε κατι που ειπες εσυ   ??!!
Βγαζω απλα μερικα συμπερασματα και τα περναω στο φορο για ενημερωση καποιου που πιθανα να θελησει να αγορασει το οργανο. Λεμε τωρα.....
 
 
Παράθεση

Αντίθετα εγώ εδώ και χρόνια κάνω αναφορές στην Blade ως παράδειγμα εταιρίας που κατασκευάζει όργανα καλύτερα από τα Fender σε πολύ καλύτερες τιμές

 
 
Εδω εισαι πολυ λαθος, και αυτο να μην το ξανακανεις γιατι θα παρεξηγηθεις.
Μην αισθανεσαι οτι μου ανοιξες τα ματια, η οτι ανοιγεις τα ματια κανενος αλλου.
Το οργανο ειναι αυτο που σου λεω εγω που το πηρα και το παιζω τωρα τοσες μερες, και αν θελεις να παρεις και συ ενα και να βγαλεις τα συμπερασματα σου και υστερα να το προτεινεις.
Το οργανο εχει πολυ καλο ηχο, εχει ηχο φεντερ...μπορει και καλυτερο δεν ξερω(δεν εχει ηχο Blade...δεν ξερω αν το καταλαβαινεις αυτο), ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ FENDER.... ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ!!!!
Και σε ολα τουτα τα ποστ, αυτο θελω να σου πω και δεν καταλαβαινεις. Δεν εχει ουτε τα ξυλα φεντερ, ουτε την κατασκευη φεντερ, ουτε την ποιοτητα γενικα φεντερ
 
Η fender μπορει να εχει βγαλει και μαπες...δε λεω, αλλα εχει βγαλει και εργα τεχνης. Και επειδη εχω δει πολλα τετοια εργα (εχω και στην κατοχη μου ενα), δεν μπορει ο πασα ενας σαν και σενα λογου χαριν να απαξιωνει μια εταιρεια με τετοια διαδρομη.
Περα απο κει υπαρχουν χιλιαδες αλλα καλα οργανα και πολλα αλλα εργα τεχνης.
 
Οσο για τα περι υπερεκτιμησης, ενα τετοιο οργανο(Blade), το οποιο ειναι απομιμηση και κλωνος μιας strato, και κανει 2000 ευρω, ακριβοτερο απο το πρωτοτυπο, δενειναι υπερεκτιμημενο και ειναι το πρωτοτυπο??
Μην ξεχνας οτι η Fender βγαζει και τη baja που στοιχιζει 500 ευρω και δεν εχει καμμια σχεση με καμμια blade.
 
Παράθεση

Να τη χαίρεσαι την κιθάρα και εις άλλα με υγεία...

 
Ευχαριστω και.... χαρηκα για την γνωριμια.
 
 
 
ΥΓ
Παράθεση

και δεν υπήρχε λόγος για όλο αυτό το κατεβατό

 
Να εισαι περισσοτερο ευγενης.
Η καλυτερα σαν μοντερατορας στο φορο να εισαι αμετοχος.
Να δινεις τη γνωμη σου και να μην σχολιαζεις.
 
Οσο για τα περι μαιμους φιλε groovymood001 (ειδα το ποστ σου πριν δημοσιευσω το δικο μου) παρε μια μαιμου shadow, για να μην νομιζεις οτι οι μαιμουδες ειναι μονο fender η Gibson.
Το οργανο αυτο πουλιωταν οταν εβγαινε 700-800 ευρω, και γω αυτο το πηρα 90 ευρω καινουριο (120 μαζι με μια θηκη).
Κατα τα αλλα ομως το οργανο ειναι πολυ καλο.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/10, 01:38 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #39 στις: 16/09/10, 02:05 »
Δεν νομίζω οτι υπήρχαν καθόλου κιθάρες shadow στην εποχή του ευρώ... ::)

Αφου η εταιρεία σταμάτησε να βγάζει κιθάρες το 1994... ;)



Επειδή όμως εγω δεν έχω διάθεση για περαιτέρω, απλά ένα σχόλιο έκανα, σου υπόσχομαι οτι αυτό είναι το τελευταίο μου ποστ στο θεματάκι... :)




Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #40 στις: 16/09/10, 11:03 »
Ενταξει μαλλον ειναι εντελως απιθανο να βρεις μαιμου blade. Οσο καλη και αν ειναι η εταιρεια (που ειναι...τουλαχιστο οσες ειχε ο νακας και οσες αγορασαν τελικα γνωστοι μου ηταν το λιγοτερο αξιοπρεπεις για τα χρηματα τους που δεν ειναι και λιγα βεβαια). Αλλα σαν δημοτικοτητα, ξεχασε το. Οι σουπερ μαιμουδες αυτην την εποχη δεν κανουν καν λογο να πειραξουν εστω το λογοτυπο σε gibbons αντι για gibson αλλα αυτη που κατεχει τα πρωτεια ειναι η epiphone καθαρα και μονο για τα μοντελα slash που συνεχεια πωλουνται στο e-bay!!! ως αυθεντικα αλλα κοιτα να δεις, ε? χαθηκαν τα χαρτια γνησιοτητας αλλα και η οριτζιναλ θηκη. Οποτε σου κοβω και ενα κατοσταρικακι στην τιμη ειναι και συλλεκτικο (απορω πως βρισκουν serial number) και ετσι 700 ευρα δεν ειναι τπτ για τετοιο οργανο!!! (που κοστισε 90 ευρω στην κινα).


Οσο για το maple που ειναι σαθρο, ειλικρινα πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο αλλα φυσικα δεν αμφισβητειται...Εικαζω ομως οτι η κιθαρα μαλλον εφαγε πολυ ηλιο σε βιτρινα? Η κατι πηγε στραβα εξαρχης. Εξ'ου και η σχετικα χαμηλη τιμη. Αληθεια τι γυαλιστικο εβαλες?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #41 στις: 16/09/10, 11:14 »
Και το σχόλιο για τους Έλληνες ήταν γιατί έχω δεί άπειρες φορές σε αυτό το forum και σε άλλα Ελληνικά να διατυπώνεται η απορία μήπως τα όργανα που πουλούν τα Ευρωπαϊκά καταστήματα είναι μαϊμούδες και γι αυτό είναι τόσο φτηνά. Όταν έχεις μάθει να σε κλέβουν, η λογική τιμή σού φαίνεται ύποπτη.

Εγώ συμφωνώ απόλυτα με αυτή την τοποθέτηση, δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.


Το οργανο αυτο πουλιωταν οταν εβγαινε 700-800 ευρω, και γω αυτο το πηρα 90 ευρω καινουριο (120 μαζι με μια θηκη).

Η δικια μου κιθαρα στο Νακα ξεκινησε απο 800 ευρω, δεν εφυγε πηγε στα 700, μετα απο χρονια στα 600. Εφυγε οτι εφυγε, και οτι εμεινε μοιραστηκε στα καταστηματα της επαρχιας με εντολη "δωστε το να φυγει". Και βρεθηκε στα χερια μου με κατι πανω απο 400 γιουρα.

Να και το βαλιτσακι Απολλωνα. Ενα κατοσταρικο (80 δηλαδη), σ αρεσει???

Κάπου δεν βγαίνουν αυτά τα μαθηματικά..μιλάμε για το ίδιο όργανο?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #42 στις: 16/09/10, 21:28 »
Οχι πρεπει τα 80 να λεει για τη μαιμου Shadow.

Αποσυνδεδεμένος Dead Inside

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Blade texas standard pro
« Απάντηση #43 στις: 22/09/10, 11:23 »
παιδια ημουν κάτοχος 2 blade, θα συμφωνήσω με κάποιον οτι ειναι για μένα τουλάχιστον ισάξιες με fender.
για μενα πολυ καλα όργανα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
39 Απαντήσεις
14096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/08, 01:51
από parlats
21 Απαντήσεις
8666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/08, 20:25
από Yngwie who?
14 Απαντήσεις
5789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/09, 22:24
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
5208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/08, 22:09
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
5 Απαντήσεις
3244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 21:53
από kotsadoros
30 Απαντήσεις
10178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/10, 01:54
από Jezus
2 Απαντήσεις
2681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 19:40
από Nicholas Jackson
3 Απαντήσεις
2540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 16:23
από mitsosfrusciante
8 Απαντήσεις
11299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/11, 13:58
από zeoy
0 Απαντήσεις
2637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/12, 11:41
από warship