Αποστολέας Θέμα: jumbo ταστα  (Αναγνώστηκε 9115 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
jumbo ταστα
« στις: 02/09/10, 01:33 »
Τι ακριβως ειναι τα jumbo ταστα;Τι διαφορα εχουν απο τα υπολοιπα; ??? :eee
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: jumbo ταστα
« Απάντηση #1 στις: 02/09/10, 03:46 »
(χωρίς να διαθέτω τις τρελές γνώσεις) ας πούμε ότι τα jumbo τάστα είναι πιο μεγάλα σε ύψος. αν έχεις καλό καλιμπράρισμα στο παίξιμό σου, θα σε βοηθήσουν στο να κάνεις γρηγορότερες αλλαγές, αλλά αν δεν προσέχεις την πίεση που ασκείς στα τάστα θα βγαίνεις εκτός τόνου, καθώς λόγο μεγαλύτερου ύψους, αν τα πατάς πολύ θα "ξεκουρδίζεις" το ακόρντό σου, παίζοντας κάποιες αλλοιώσεις σε αυτό. Τουλάχιστόν, εγώ το πάθενα όταν είχα πρωτοπιασει κιθάρα με jumbo κ χάριν νεανικής ατεχνίας κ attitude έβγαινα εκτός τόνου....! ;D
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: jumbo ταστα
« Απάντηση #2 στις: 02/09/10, 08:35 »
Eίναι καθαρά θέμα διαστάσεων. Κοίτα στην ιστοσελίδα της Musikraft (στο κάτω μέρος της σελίδας) για τις διαστάσεις των διαφόρων τύπων τάστων. Θα δεις ότι τα jumbo είναι όχι μόνο ψηλότερα, αλλά και πλατύτερα από τα υπόλοιπα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: jumbo ταστα
« Απάντηση #3 στις: 02/09/10, 10:00 »
H σημαντικότερη διαφορά στα «Jumbo» νομίζω πως είναι κυρίως η τιμή. Απ’ ότι διατυμπανίζουν  τουλάχιστο στις διαφημίσεις είναι τα φθηνότερα στην αγορά. Βέβαια τώρα τελευταία  λόγω του απίστευτου ανταγωνισμού στην πτώση των τιμών έχουν ακολουθήσει και τα «Κου-Κου»  ενώ δεν ξέρω αν έχει σιγοντάρει και ο «Μουστακας». Αν ξέρει κάποιος, ας πει…

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: jumbo ταστα
« Απάντηση #4 στις: 02/09/10, 20:56 »
H σημαντικότερη διαφορά στα «Jumbo» νομίζω πως είναι κυρίως η τιμή. Απ’ ότι διατυμπανίζουν  τουλάχιστο στις διαφημίσεις είναι τα φθηνότερα στην αγορά. Βέβαια τώρα τελευταία  λόγω του απίστευτου ανταγωνισμού στην πτώση των τιμών έχουν ακολουθήσει και τα «Κου-Κου»  ενώ δεν ξέρω αν έχει σιγοντάρει και ο «Μουστακας». Αν ξέρει κάποιος, ας πει…

 ??? ??? ??? WTF??  ??? ??? ???

(νιώθω πως έρχεται ένα γιγαντιαίο αμόνι κατα πάνω μας.............)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος jujube

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • ΝτριγκιΝτριννννΝτριγκιντρον
    • Προφίλ
Απ: jumbo ταστα
« Απάντηση #5 στις: 03/09/10, 00:52 »
H σημαντικότερη διαφορά στα «Jumbo» νομίζω πως είναι κυρίως η τιμή. Απ’ ότι διατυμπανίζουν  τουλάχιστο στις διαφημίσεις είναι τα φθηνότερα στην αγορά. Βέβαια τώρα τελευταία  λόγω του απίστευτου ανταγωνισμού στην πτώση των τιμών έχουν ακολουθήσει και τα «Κου-Κου»  ενώ δεν ξέρω αν έχει σιγοντάρει και ο «Μουστακας». Αν ξέρει κάποιος, ας πει…

Οχι ρε φίλε να γελάω σα βλαμμένο μπροστά στην οθόνη πρωινιάτικα.. μου βγήκε η μπυρα απο τη μύτη...

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jumbo ταστα
« Απάντηση #6 στις: 03/09/10, 14:18 »
ΟΟοοοοοοουυυυ...!!!!! Πινεις κ συ το πρωι μπυρα???? Κ εγω συνεχιζω ετσι για να μη τα ανακατεψω απ τα χθεσινοβραδυνα..!!!!!!!
:)
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος sporosvogas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jumbo ταστα
« Απάντηση #7 στις: 09/09/10, 11:51 »
jumbo ταστα θα συναντησεις σε ηλεκτρικες,ακουστικες και ηλεκτροακουστικες ειναι δηλαδη τα ταστα που δεν ειναι ισια οπως στις κλασσικες αλλα εχουν καμπυλη το λεγομενο radius  ;)
H κιθάρα είναι η πιο πιστή γκόμενα...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: jumbo ταστα
« Απάντηση #8 στις: 09/09/10, 12:12 »
jumbo ταστα θα συναντησεις σε ηλεκτρικες,ακουστικες και ηλεκτροακουστικες ειναι δηλαδη τα ταστα που δεν ειναι ισια οπως στις κλασσικες αλλα εχουν καμπυλη το λεγομενο radius  ;)

Νομίζω οτι κάνεις λάθος εδώ :) . Η καμπύλη (radius) που αναφέρεις δεν έχει να κάνει με το τύπο του τάστου (το σύρμα δηλαδή) αλλά είναι χαρακτηριστικό της ταστιέρας (του ξύλου). Το σύρμα του τάστου προσαρμόζεται στο radius της ταστιέρας κατά την τοποθέτησή του.

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jumbo ταστα
« Απάντηση #9 στις: 09/09/10, 16:38 »
jumbo ταστα θα συναντησεις σε ηλεκτρικες,ακουστικες και ηλεκτροακουστικες ειναι δηλαδη τα ταστα που δεν ειναι ισια οπως στις κλασσικες αλλα εχουν καμπυλη το λεγομενο radius  ;)


Που σου ήρθε αυτό βρε αδερφέεεε ??


Fourier μη νομίζεις .... έχεις απόλυτο δίκιο
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος sporosvogas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jumbo ταστα
« Απάντηση #10 στις: 10/09/10, 15:51 »
H κιθάρα είναι η πιο πιστή γκόμενα...

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Panagiotisrx7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 122
    • Προφίλ
Απ: jumbo ταστα
« Απάντηση #12 στις: 10/09/10, 16:05 »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: jumbo ταστα
« Απάντηση #13 στις: 10/09/10, 16:08 »
Παιδια αν δεν ειστε σιγουροι για κατι, καλυτερα μην το γραφετε... Τα jumbo ταστα ουδεμια σχεση εχουν με την καμπυλοτητα (radius) της ταστιερας.
Τα λενε jumbo, απλα και μονο γιατι σε σχεση με τα κλασσικα ταστα ειναι πιο πλατια και πιο ψηλα. Υπαρχουν διαφορα ειδη ταστων που μπορει καποιος να επιλεξει, αναλογως του τι αποτελεσμα θελει να πετυχει στο παιξιμο κτλ.
ετσι, συνηθως τα πιο ψηλα ταστα επιτρεπου μερικες φορες πιο γρηγορα παιξιματα με tapping κτλ μιας και λειτουργουν οπως τα scalloped ταστα, δηλαδη κανουν ακομα πιο δυσκολη την επαφη του δαχτυλου με το ξυλο. Αυτο συνηθως κανει το παιξιμο πιο γρηγορο, τα bends πιο ευκολα κτλ. Απο την αλλη ομως, αν καποιος γενικα τεινει να παταει δυνατα τις χορδες με τα δαχτυλα του, το μεγαλο υψος των ταστων μπορει να ειναι προβληματικο μιας και λογω υψους, οταν ασκειται μεγαλη δυναμη στην χορδη, αυτη "βυθιζεται" περισσοτερο αναμεσα στα ταστα και ετσι φευγει εστω και λιγο εκτος κουρδισματος. Αλλοι βεβαια αυτο το χρησιμοποιουν σαν τεχνικη για να κανουν vibrato με καθετη κινηση (πανω κατω) των δαχτυλων πανω στην ταστιερα. Το πλατος των ταστων εχει και αυτο να κανει με την ευκολια στο παιξιμο. Πιο πλατυ ταστο συνηθως θα δωσει πιο ευκολα bends μιας και υπαρχει πιο μεγαλη επιφανεια για να γλιστρησει πανω η χορδη. Προβλημα σε αυτη την περιπτωση ειναι οτι το intonation μερικες φορες μπορει να ειναι off. Τα πιο παλια ταστα (vintage style) ηταν συνηθως στενα και ψηλα... ετσι, ο καθενας αναλογα με το στυλ παιξιματος του καθως και τα υπολοιπα χαρακτηριστικα της κιθαρας του, μπορει απλα να διαλεξει τα ταστα που του ταιριαζουν καλυτερα.
Κοιταχτε και στο site της warmoth που τα εξηγει πολυ ωραια και με σχεδιαγραμματα κτλ.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος sporosvogas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jumbo ταστα
« Απάντηση #14 στις: 10/09/10, 23:27 »
http://www.ratcliffe.co.za/articles/radius.shtml



ε τι ? αυτό λέμε..

αυτο παει στον φιλο παραπανω που λεει οτι το radius δεν εχει να κανει σχεση με την καμπυλοτητα τις ταστιερας
H κιθάρα είναι η πιο πιστή γκόμενα...

Αποσυνδεδεμένος sporosvogas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jumbo ταστα
« Απάντηση #15 στις: 10/09/10, 23:28 »
Παιδια αν δεν ειστε σιγουροι για κατι, καλυτερα μην το γραφετε... Τα jumbo ταστα ουδεμια σχεση εχουν με την καμπυλοτητα (radius) της ταστιερας.
Τα λενε jumbo, απλα και μονο γιατι σε σχεση με τα κλασσικα ταστα ειναι πιο πλατια και πιο ψηλα. Υπαρχουν διαφορα ειδη ταστων που μπορει καποιος να επιλεξει, αναλογως του τι αποτελεσμα θελει να πετυχει στο παιξιμο κτλ.
ετσι, συνηθως τα πιο ψηλα ταστα επιτρεπου μερικες φορες πιο γρηγορα παιξιματα με tapping κτλ μιας και λειτουργουν οπως τα scalloped ταστα, δηλαδη κανουν ακομα πιο δυσκολη την επαφη του δαχτυλου με το ξυλο. Αυτο συνηθως κανει το παιξιμο πιο γρηγορο, τα bends πιο ευκολα κτλ. Απο την αλλη ομως, αν καποιος γενικα τεινει να παταει δυνατα τις χορδες με τα δαχτυλα του, το μεγαλο υψος των ταστων μπορει να ειναι προβληματικο μιας και λογω υψους, οταν ασκειται μεγαλη δυναμη στην χορδη, αυτη "βυθιζεται" περισσοτερο αναμεσα στα ταστα και ετσι φευγει εστω και λιγο εκτος κουρδισματος. Αλλοι βεβαια αυτο το χρησιμοποιουν σαν τεχνικη για να κανουν vibrato με καθετη κινηση (πανω κατω) των δαχτυλων πανω στην ταστιερα. Το πλατος των ταστων εχει και αυτο να κανει με την ευκολια στο παιξιμο. Πιο πλατυ ταστο συνηθως θα δωσει πιο ευκολα bends μιας και υπαρχει πιο μεγαλη επιφανεια για να γλιστρησει πανω η χορδη. Προβλημα σε αυτη την περιπτωση ειναι οτι το intonation μερικες φορες μπορει να ειναι off. Τα πιο παλια ταστα (vintage style) ηταν συνηθως στενα και ψηλα... ετσι, ο καθενας αναλογα με το στυλ παιξιματος του καθως και τα υπολοιπα χαρακτηριστικα της κιθαρας του, μπορει απλα να διαλεξει τα ταστα που του ταιριαζουν καλυτερα.
Κοιταχτε και στο site της warmoth που τα εξηγει πολυ ωραια και με σχεδιαγραμματα κτλ.
Συγνωμη φιλε αλλα γιατι να μην το γραφουμε αποψη μας δεν ειναι και εξαλου δεν λεει πουθενα στους κανονες μην γραφετε κατι για το οποιο δεν ειστε σιγουροι
H κιθάρα είναι η πιο πιστή γκόμενα...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jumbo ταστα
« Απάντηση #16 στις: 10/09/10, 23:48 »
Συγνωμη φιλε αλλα γιατι να μην το γραφουμε αποψη μας δεν ειναι και εξαλου δεν λεει πουθενα στους κανονες μην γραφετε κατι για το οποιο δεν ειστε σιγουροι

Άλλο πράγμα η άποψη για ένα θέμα που εμπεριέχει μέσα προσωπική προτίμηση σε κάτι (πχ ο τάδε μαγνήτης μου ακούγεται καλύτερα απο τον άλλον για τον Α ή Β λόγο) και άλλο παραπληροφόρηση σε ένα πράγμα που επιδέχεται μόνο μια ερμηνεία.

Αυτό που κάνεις δυστυχώς στην συγκεκεριμένη περίπτωση είναι το δεύτερο και άρα λογικά σε διόρθωσαν τα παιδιά , διότι εκτός απο τους 3-4 που συμμετείχαν στο θέμα υπάρχουν πολλοί περισσότεροι που απλά το διάβασαν και δεν είναι σωστό να παραπληροφορούμε όσουν δεν γνωρίζουν κάτι και θέλουν να μαθουν... ;)

Άλλο η ταστιέρα, άλλο τα τάστα...(μάλλον αυτό σε έχει μπερδέψει..)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος sporosvogas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jumbo ταστα
« Απάντηση #17 στις: 10/09/10, 23:51 »
Συγνωμη φιλε αλλα γιατι να μην το γραφουμε αποψη μας δεν ειναι και εξαλου δεν λεει πουθενα στους κανονες μην γραφετε κατι για το οποιο δεν ειστε σιγουροι

Άλλο πράγμα η άποψη για ένα θέμα που εμπεριέχει μέσα προσωπική προτίμηση σε κάτι (πχ ο τάδε μαγνήτης μου ακούγεται καλύτερα απο τον άλλον για τον Α ή Β λόγο) και άλλο παραπληροφόρηση σε ένα πράγμα που επιδέχεται μόνο μια ερμηνεία.

Αυτό που κάνεις δυστυχώς στην συγκεκεριμένη περίπτωση είναι το δεύτερο και άρα λογικά σε διόρθωσαν τα παιδιά , διότι εκτός απο τους 3-4 που συμμετείχαν στο θέμα υπάρχουν πολλοί περισσότεροι που απλά το διάβασαν και δεν είναι σωστό να παραπληροφορούμε όσουν δεν γνωρίζουν κάτι και θέλουν να μαθουν... ;)

Άλλο η ταστιέρα, άλλο τα τάστα...(μάλλον αυτό σε έχει μπερδέψει..)
Εδω εχεις ενα point...παω πασο συγνωμη  ;)
H κιθάρα είναι η πιο πιστή γκόμενα...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: jumbo ταστα
« Απάντηση #18 στις: 11/09/10, 00:22 »
Μα αυτο ακριβς εννοουσα κι εγω φιλε sporosvogas... Αν δεν ειμαστε σιγουροι για καποια θεματα που δεν επιδεχονται "ερμηνειας" καλυτερα να μην τα σχολιαζουμε, γιατι υπαρχουν παιδια που δεν ξερουν τπτ και προσπαθουν να μαθουν απο εδω μεσα. Αν το μαθουν λαθος, θα λενε μπαρουφες ολη τους την ζωη και δεν θα ξερουν για τι μιλανε. Καπως ετσι δημιουργουνται ολα τα urban legends και στον χωρο της κιθαρας και της μουσικης γενικοτερα, τα urban legends ειναι πολυ μεγαλο (και καταστροφικο) κομματι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: jumbo ταστα
« Απάντηση #19 στις: 11/09/10, 14:40 »
Μια ερωτηση κ απο μενα: τι αλλαγες χρειαζεται να γινουν σε μια ταστιερα π δν εχει jumbo ταστα για να μπουν? Πχ να φαγωθει λιγο ξυλο στα κενα π θα αφησουν τα παλια ταστα κλπ κλπ...
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: jumbo ταστα
« Απάντηση #20 στις: 11/09/10, 15:36 »
Καμια αλλαγη. Ο μαστορας που θα σου αλλαξει ταστα, απλα θα βγαλει τα παλια, θα βαλει τα καινουρια, θα τα πρεσσαρει, θα τα λειανει, θα τα στρογγυλεψει, θα συναρμολογησει ξανα το οργανο, θα κανει setup και θα σαι ετοιμος. Το πλατυτερο ή ψηλοτερο ταστο ειναι στο πανω μερος του ταστου, οχι στο μερος που βυθιζεται στην ταστιερα, οποτε np. Ακομα κι αν χρειαζοταν να γινει καποια αλλαγη (μεγαλωμα χαρακιας για τα ταστα) θα ηταν ευκολη υποθεση για εναν μαστορα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: jumbo ταστα
« Απάντηση #21 στις: 11/09/10, 15:43 »
Ευχαριστω πολυ Johnnie!!!
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
13078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 21:42
από profsokin
15 Απαντήσεις
5812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 15:51
από Solstafir
5 Απαντήσεις
3458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 15:06
από JP.M
6 Απαντήσεις
4849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 20:45
από Serviani
24 Απαντήσεις
10069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/15, 19:00
από cbk
13 Απαντήσεις
5124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 01:05
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
2 Απαντήσεις
2469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/10, 22:38
από chrislour96
4 Απαντήσεις
3015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/11, 10:48
από Rockdude
47 Απαντήσεις
18776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/13, 11:43
από Lampr0s
5 Απαντήσεις
17077 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/14, 08:35
από klaus77