Αποστολέας Θέμα: No Milk Today cover (Herman's Hermits)  (Αναγνώστηκε 2122 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sakismit

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • dvdmadness Rock/Metal web radio!
    • Προφίλ
    • dvdmadness
No Milk Today cover (Herman's Hermits)
« στις: 17/05/09, 14:10 »
Χαιρετω ολη την παρεα!

Ειπα να κανω μια διασκευη σε ενα πολυ ομορφο τραγουδι και να του δωσω μια πιο metal νοτα  ;)
Ο πραγματικος λογος που το εκανα ειναι για να δοκιμασω τα καινουρια "μπλιμπλικια" που αγορασα απο το Thomann (μικροφωνο και καρτα ηχου) αλλα ταυτοχρονα να εκφρασω τις μεταλλικες μου ανησυχιες.
Για να προλαβω μερικες απο τις κριτικες γνωριζω οτι σαν κιθαριστας δεν εχω και πολλα να πω.... χρειαζομαι επειγοντως μαθηματα  ::)
 
Φυσικα ειμαι "ανοιχτος" σε οποιαδηποτε κριτικη, συμβουλη, υποδειξη κλπ κλπ.

Ευχαριστω πολυ.

Το τραγουδι μπορειτε να το ακουσετε εδω: http://www.box.net/shared/pdgiz1lxzj

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: No Milk Today cover (Herman's Hermits)
« Απάντηση #1 στις: 17/05/09, 16:17 »
Kαλως ηρθες στο στεκι μας..πολυ πρωτοτυπη η επιλογη του κομματιου για διασκευη,καλος ο ηχος σου,σωστο το παιξιμο σου,αλλα επειδη σαν πολυ παλιος μεγαλωσα με αυτα τα κομματια,με ξενιζει το ακουσμα σε heavy metal.δεν ειμαι και πολυ φαν.μιας και εχεις τον εξοπλισμο αλλα και καλη ικανοτητα,δοκιμασε να φιαξεις κατι δικο σου.μην αναλωνεις τον χρονο σου σε διασκευες.Αυτα.. :)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: No Milk Today cover (Herman's Hermits)
« Απάντηση #2 στις: 17/05/09, 16:42 »
Όντας μεγάλος φαν των διασκευών, ένα μπράβο.

Πισεύω οτι θα μπορούσαν να είχαν μπεί περισσότερα ενορχηστρωτικα στοιχεία, όπως και κάποιες διαφοροποιήσεις στην αρμονία όπως σου βγήκε στο τέλος της φράσης περίπου στο 2:54.

Η μόνη μου ένσταση είναι η φωνή που ....εχμ...μου θυμίζει πειρατή...Σόρρυ ρε φίλε...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: No Milk Today cover (Herman's Hermits)
« Απάντηση #3 στις: 17/05/09, 16:55 »
Χαχαχαχα.....μπραβο ρε παιδια !!!! Προτοτυπη επιλογη και δε σου κρυβω οτι ειχαμε στα πλανα με τη μπαντα μου να κανουμε μια διασκευη στο ιδιο τραγουδι...μονη δικη μου ενσταση ειναι οι φωνες που μοιαζουν να βγαινουν ''εκτος'' καποιες φορες....κατα τ'αλλα μου θυμιζει Metallica εποχης Garage Days.....ωραια πραματα δηλαδη χε χε χε....αααα...και λιγο προσοχη στα lead μερη σας.... :up
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος sakismit

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • dvdmadness Rock/Metal web radio!
    • Προφίλ
    • dvdmadness
Απ: No Milk Today cover (Herman's Hermits)
« Απάντηση #4 στις: 17/05/09, 20:05 »
Παιδια, ευχαριστω παρα πολυ για τις παρατηρησεις σας και την γνωμη σας.
Πιο πολυ σας ευχαριστω για τον χρονο που αφιερωσατε.

armagedon δεν ειχα σκοπο να "βιασω" το τραγουδι μιας και ειναι και αγαπημενο μου. απλα ηθελα να το φτιαξω μια πρωτοτυπη διασκευη και οχι απλα μια αντιγραφη. Εξ'αλλου δεν μου πηρε πανω απο μια μερα για να το γραψω, οποτε δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα  ;)

isnogood σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και για οτι η φωνη μου θυμιζει πειρατη, θα το παρω για κοπλιμεντο  ;D

mace σ'ευχαριστω και εσενα και χαιρομαι που σου θυμισε metallica γιατι μπορεις να πεις οτι ειμαι "παιδι των metallica" απο θεμα επιρροης τοσο στα φωνητικα οσο και στα κιθαριστικα.

Βασικα να σας πω οτι ειναι γραμμενο εξ'ολοκληρου απο εμενα. Κιθαρες, μπασσο (special thanx to Salinas που μου δανεισε το μπασσο του), φωνες και τα drums που ειναι γραμμενα με το ezdrummer, mix & mastering στο Logic Studio.
Oι κιθαρες ειναι περασμενες απο το AmpliTube Metal και πιστευω οτι το αποτελεσμα ειναι αξιοπρεπες.

Αργα το βραδυ θα "σηκωσω" αλλη μια διασκευη που εγραψα και ειναι στην διαδικασια του mastering. Προκειται παλι για ενα παλιο τραγουδι του '86 απο τους The Johnnys και λεγεται Bleeding Heart. Αυτο δεν το εχω κανει τοσο "γκαγκανιαρικο" και τα φωνητικα ειναι πιο νορμαλ.  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
3559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/07, 18:01
από blueb
0 Απαντήσεις
1647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/07, 00:28
από kain
5 Απαντήσεις
3494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 22:04
από ροκ σχημα
5 Απαντήσεις
3214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/08, 16:54
από Minotaur
7 Απαντήσεις
3344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/08, 16:36
από BluesMe
1 Απαντήσεις
2550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/08, 00:26
από Kli Klis
13 Απαντήσεις
5063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 21:27
από themos
13 Απαντήσεις
5334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 20:31
από master of puppets
2 Απαντήσεις
2472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/09, 13:46
από let me know 796
16 Απαντήσεις
5540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 17:16
από Chris2004