Αποστολέας Θέμα: WickerMan Solo  (Αναγνώστηκε 6267 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
WickerMan Solo
« στις: 15/12/07, 14:16 »
Βρε παιδια, πεστε μου, τι τεχνικι πρεπει να χρησιμοποιησω για να παιξω αυτο το σολο στην εικονα ;
Sweep Picking ειναι ; Να τις χτυπάω ολες up/down σαν τα τριχα το κανω μεχρι temp 150. Τωρα αυτο πρεπει να παιχτει στο 200....

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: WickerMan Solo
« Απάντηση #1 στις: 15/12/07, 14:33 »
Ο Smith αν δεν κάνω λάθος το παίζει με alternative picking, εσύ απλά χρησιμοποίησε ό,τι σε βολεύει! ;)

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: WickerMan Solo
« Απάντηση #2 στις: 15/12/07, 14:41 »
οχι sweep ρε σ...εννοεις καπου να χρησιμοποιειlegato....ναι..λογικα δεν τις χτυπαει ολες τις νοτες με πενα...οπως και γω παλια..ενα legato ηταν...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: WickerMan Solo
« Απάντηση #3 στις: 15/12/07, 14:50 »
Την μαμισα δηλαδη... ειναι πολυ δυσκολο να το παιξεις σε legato και να ακουστει καθαρα. Πρεπει να εχω τελεια αναξαρτησια δαχτυλων...

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: WickerMan Solo
« Απάντηση #4 στις: 15/12/07, 15:38 »
σε λεγκατο προφανως και ειναι πιο ευκολο αρκει να εχεις καλο πατημα.το προβλημα δεν ειναι το αριστερο αλλα το δεξι χερι της πενας.παντως το συγκεκριμενο ειναι πενατο αλλα εδω που τα λεμε κλασσικες μλκιες των μειντεν ειναι αυτες σε μι μινορε.παιξε μια λογικη ακολουθια σε μι μινορε και χεστηκες για το τι γραφει η ταμπλατουρα......
λες και οι νοτες των μειντεν εχουν καμια αξια στα σολο τους.ολα ιδια ειναι :P
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος makispoll

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: WickerMan Solo
« Απάντηση #5 στις: 15/12/07, 17:07 »
σε λεγκατο προφανως και ειναι πιο ευκολο αρκει να εχεις καλο πατημα.το προβλημα δεν ειναι το αριστερο αλλα το δεξι χερι της πενας.παντως το συγκεκριμενο ειναι πενατο αλλα εδω που τα λεμε κλασσικες μλκιες των μειντεν ειναι αυτες σε μι μινορε.παιξε μια λογικη ακολουθια σε μι μινορε και χεστηκες για το τι γραφει η ταμπλατουρα......
λες και οι νοτες των μειντεν εχουν καμια αξια στα σολο τους.ολα ιδια ειναι :P

Εσυ πρεπει να μεγαλωσες με maiden ε? Το θεμα δεν ειναι να βγαλει το σολο ακριβως ιδιο ή να αυτοσχεδιασει. Εγω παντα τα σολο τα βγαζω ακριβως ωστε να παρω κατι εξτρα, να εμπλουτισω το "φρασεολογιο" μου, να δω κατι που δεν θα σκεφτομουν να παιξω. Το κομματι αυτο που δειχνει εγω θα το επαιζα με πενα, δεν υπαρχει για εμενα λογος να το παιξω με legato. Ασε που τοσο χαμηλα μου φαινεται αρκετα δυσκολο το legato και να ακουστει καθαρά.

Αποσυνδεδεμένος i shall pass

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: WickerMan Solo
« Απάντηση #6 στις: 15/12/07, 22:02 »
Επ γιωργος προσεξε λιγακι με τα solo των maiden εχουν δημιουργησει σχολη.......... >:(

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: WickerMan Solo
« Απάντηση #7 στις: 15/12/07, 22:26 »
σε λεγκατο προφανως και ειναι πιο ευκολο αρκει να εχεις καλο πατημα.το προβλημα δεν ειναι το αριστερο αλλα το δεξι χερι της πενας.παντως το συγκεκριμενο ειναι πενατο αλλα εδω που τα λεμε κλασσικες μλκιες των μειντεν ειναι αυτες σε μι μινορε.παιξε μια λογικη ακολουθια σε μι μινορε και χεστηκες για το τι γραφει η ταμπλατουρα......
λες και οι νοτες των μειντεν εχουν καμια αξια στα σολο τους.ολα ιδια ειναι :P

Εσυ πρεπει να μεγαλωσες με maiden ε? Το θεμα δεν ειναι να βγαλει το σολο ακριβως ιδιο ή να αυτοσχεδιασει. Εγω παντα τα σολο τα βγαζω ακριβως ωστε να παρω κατι εξτρα, να εμπλουτισω το "φρασεολογιο" μου, να δω κατι που δεν θα σκεφτομουν να παιξω. Το κομματι αυτο που δειχνει εγω θα το επαιζα με πενα, δεν υπαρχει για εμενα λογος να το παιξω με legato. Ασε που τοσο χαμηλα μου φαινεται αρκετα δυσκολο το legato και να ακουστει καθαρά.
ε ενταξει προφανως οταν ολοι αρχιζαμε κιθαρα δεν παιζαμε megadeth πχ με maiden την βγαζαμε και ημασταν ευχαριστημενοι.απλα με το περασμα του χρονου καταλαβα οτι οι maiden δεν εχουν ουτε μια φραση που θα ηθελα να κρατησω σε φαση ''χχχμμμ αυτο θα το θυμαμαι γιατι ειναι εξυπνο και διαφορετικο''.οσον αφορα το λεγκατο πιστευω οτι δεν εχει διαφορα και ειναι πιο ευκολο εκει κατω γιατι οι αποστασεις ειναι μικρες και βαζεις πολυ δυναμη στα δαχτυλα αν και γενικα αυτο ειναι καθαρα με πενα.
προσωπικη απεινη μου αποψη ειναι οτι σολο απο μειντεν που αξιζουν ειναι στο powerslave , στο holy smoke το δευτερο(murray) ,στο alexander the great και για καποιο λογο μου αρεσει το σολο του ides of march :P
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: WickerMan Solo
« Απάντηση #8 στις: 16/12/07, 16:51 »
Τελικα το παλεψα με legato ... δεν το παιζω και πολυ καλα αλλα νομιζω ειναι ικανοποιητικο. Εκανα ενα search στο youtube και ειδα οτι οι περισσοτεροι βαζουν το ιδιο το τραγουδι απο πισω βστε να μην καταλαβαινεις τα λαθη τους κλπ. αλλοι παλι παιζουν οτι να ναι αρκει να ταιριαζει.

  να με κι εγω. Πως σας φαίνετε ;

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: WickerMan Solo
« Απάντηση #9 στις: 16/12/07, 19:38 »

http://www.youtube.com/watch?v=Ka5naQ4B6H0  να με κι εγω. Πως σας φαίνετε ;

Πολύ καλό....

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: WickerMan Solo
« Απάντηση #10 στις: 17/12/07, 21:42 »
Τελικα το παλεψα με legato ... δεν το παιζω και πολυ καλα αλλα νομιζω ειναι ικανοποιητικο. Εκανα ενα search στο youtube και ειδα οτι οι περισσοτεροι βαζουν το ιδιο το τραγουδι απο πισω βστε να μην καταλαβαινεις τα λαθη τους κλπ. αλλοι παλι παιζουν οτι να ναι αρκει να ταιριαζει.

http://www.youtube.com/watch?v=Ka5naQ4B6H0  να με κι εγω. Πως σας φαίνετε ;

Μια χαρα ειναι,θες λιγη δουλεια στο βιμπρατο αλλα εισαι ωραιος  8)

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: WickerMan Solo
« Απάντηση #11 στις: 17/12/07, 23:01 »
μια χαρα το παιζεις ρε.μην αγχωνεσαι και ρωτας αν ειναι λεγκατο πενα η δεν ξερω γω τι,αφου το χεις το σολο ανετα στο κατω κατω.γενικα η αποψη μου ειναι οτι οταν καποια πραγματα ειναι με πενα πχ μονο και τα παιζεις με λεγκατο ακουγονται τελειως διαφορετικα και ειναι μονο για πενα.το ιδιο ισχυει βεβαια και με το λεγκατο.τωρα στα σολο των μειντεν δεν νομιζω οτι εχει ιδιαιτερη σημασια.
αν πχ στο σολο του tornado of souls που παιζει τα τα 3νοτα sweepakia το παιξεις ταππινγκ(δλδ η ευκολη λυση) ε οπως και να το κανουμε δεν παιζεται ετσι...το πραμα θελει 2 χτυπηματα ανα 3 νοτες...
οπως και να χει καλη δουλεια το σολο!
τα λεμε
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: WickerMan Solo
« Απάντηση #12 στις: 18/12/07, 10:08 »
παιδιά πραγματικά σε σχέση με τους προγενέστερους κιθαρίστες από μας έχουμε το πλεονέκτημα του internet!ποιος θα έλεγε σε κάποιον που έπαιζε κιθάρα το 60-70-80 ότι άμεσα μπορεί να κατεβάσει το τραγούδι, το dvd που παίζει ο καλλιτέχνης το τραγούδι και φυσικά ότι θα μπορούσε να δει 10αδες βίντεο με άτομα που παίζουν το τραγούδι
Evangelos C. Brachos

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
7743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/06, 21:39
από Spell@lchemist!
9 Απαντήσεις
4242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/07, 12:46
από Αύγουστος
10 Απαντήσεις
4481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/09, 15:40
από Minotaur
5 Απαντήσεις
3148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/08, 23:34
από Lightstringer
41 Απαντήσεις
12613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/08, 19:05
από YmiRLinG
24 Απαντήσεις
7483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/08, 02:17
από m@ster k@frer
16 Απαντήσεις
6790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 01:38
από mehiko
0 Απαντήσεις
2136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 02:09
από davemurrayaris
14 Απαντήσεις
5758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/09, 00:35
από Spyros Delta
11 Απαντήσεις
5575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/09, 21:25
από P.D.L.