Αποστολέας Θέμα: αλλαγή floyd rose,ή tremol-no?  (Αναγνώστηκε 2584 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
αλλαγή floyd rose,ή tremol-no?
« στις: 17/01/09, 18:14 »
παιδιά έχω μία dean from hell με ένα πολύ χάλια τρέμολο,που δεν κουρδίζεται με τίποτα και θέλω να το αλλάξω.έχω κάποις απορίες.

έχω ακούσει πως καμιά φορά η αλλαγή τρεμόλου δεν είναι εφικτή σε κάποιες κιθάρες,κατα πόσο ισχύει?

ακόμα αναρωτιέμε αν αληθεύει  το οτι μόνο τα original floyd roses που είναι made in germany αξίζουν πραγματικά,που είναι φτιαγμένα απο την schaller(σχάλλερ :P)

και αναρωτιέμε αν τα licenced που είναι της schaller αξίζουν σχεδόν όσο τα ορίτζιναλ,όπως λένε(βασικά όλα αυτά ''τα λένε'' πάνε σε ένα βίντεο που είχα δει απο ένα ψαγμένο τύπο,εκτός απο το πρώτο)

τέλος έχω να πώ πως θα την πάω σε μάστορα να μου πει την γνώμη του και να μου την ρυθμίση μπάς και φταίει αυτό πριν το αλλάξω(και αν)

ή καλύτερα να πάρω ένα tremol-no και να ξεμπερδέψω απο όλα αυτά??

πείτε οτι ξέρεται γιατί δεν αντέχω αλλο να περνάω τον χρόνο μου κουρδίζοντας και όχι παίζοντας.(μην μιλήσω για τις χορδές που σπάνε...καλά αυτό ελλατώθηκε τελευταία)
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αλλαγή floyd rose,ή tremol-no?
« Απάντηση #1 στις: 17/01/09, 18:37 »
τέλος έχω να πώ πως θα την πάω σε μάστορα να μου πει την γνώμη του και να μου την ρυθμίση μπάς και φταίει αυτό πριν το αλλάξω(και αν)
Αυτό είναι και το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.

Παράθεση
ή καλύτερα να πάρω ένα tremol-no και να ξεμπερδέψω απο όλα αυτά??
Γνωρίζω ότι ο φίλος ag313 το έχει σε μία κιθάρα του,δεν θυμάμαι να έχει μείνει και πολύ ικανοποιημένος,αλλά ρώτησε τον να σου τα πεί λεπτομερώς.

Οι περισσότερες κιθάρες που είχα ήταν με τύπου floyd rose γέφυρες,ποτέ δεν είχα προβλήματα με σπασίματα χορδών,όσο για τα κουρδίσματα,δεν έχω κάποιο παράπονο απο τις περισσότερες.Μόνο σε μία την οποία έχω ακόμα έχει εγκατεστημένο original floyd rose,μπορώ να πω ότι απο όλα τα άλλα τύπου floyd που είχα, είναι πιο αξιόπιστο στη χρήση και δείχνει αν μη τι άλλο αρκετά πιο durable,δεν θα ήθελα όμως να σου πω περισσότερα πάνω στο πως λειτουργεί ως double locking system καθώς στο δικό μου υπάρχει μια ιδιαιτερότητα,δεν έχει locknut.


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
12759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/11, 22:27
από elrich
26 Απαντήσεις
14019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/07, 18:44
από morrigoth
11 Απαντήσεις
7483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 18:11
από Panagiotisrx7
8 Απαντήσεις
5583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 22:30
από m@ster k@frer
4 Απαντήσεις
3026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 10:04
από mohok
5 Απαντήσεις
3653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 14:10
από Johnie Darko
17 Απαντήσεις
8093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/11, 00:30
από ScorpionsManiac
3 Απαντήσεις
2502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/12, 10:45
από geovo
0 Απαντήσεις
3331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/14, 12:11
από Thomasp
8 Απαντήσεις
4807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/18, 09:50
από Spyros Delta