Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για Fender  (Αναγνώστηκε 76928 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #25 στις: 29/11/04, 17:05 »
den einai ligoi autoi(kai emena sumperilambanomenou) pou allazoun tous magnhtes touys kai stis usa strats tous opote.....poso mallon stis squier....O logos allaghs bebaia einai diaforetikos....sth men squier tous allazeis giati oi magnhtes ths einai gia to (se eleutherh metafrash) peos, sth usa oi magnhtes einai arketa kaloi alla apla mporei na thes na toniseis esy kapoies alles suxnothtes apo autes pou dinoun oi usa magnhtes ths fender..............

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #26 στις: 29/11/04, 17:20 »
Δική μου γνώμη συμφωνώντας γενικότερα και με τους προλαλίσαντες είναι ότι η όλη κατασκευή μιας Squier (ή μιας τόσο οικονομικής κιθάρας) δεν αξίζει τον κόπο να δεχθεί τόσες αλλαγές, αναλογιζόμενοι ότι τα ξύλα και η συνολική κατασκευή παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο σε μια κιθάρα και δεν είναι και από τα καλύτερα...
Είναι σαν να έχεις ένα Daewoo Matiz και να του βάλεις τούρμπο, αναρτήσεις, ζάντες, φιμέ, εξατμίσεις, bucket κλπ. Ό,τι και να κάνεις πάντα θα είναι Matiz. Όχι ότι δεν υπάρχουν κι αυτοί που το κάνουν αυτό για διάφορους λόγους, απλά εγώ δε βρίσκω κανένα λόγο να το κάνω.
Το ίδιο ισχύει, κατα τη δική μου άποψη πάντα και για τη Squier και για όλες σχεδόν τις κιθάρες των 250-400€

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #27 στις: 29/11/04, 19:10 »
Na sas pw thn alitheia,epeidi exw akousei oti mexri kai se amerikanikes allazoun magnites,kai gnorizontas (an kanw lathos diorthoste:) oti sthn hlektrikh megalytero rolo paizoun oi magnites gi'ayto kai anarwtiemai an einai kalitera na ftiaksw thn mexikanikh glitwnontas etsi kai orismena lefta...Ap'oti katalavainw pantws apo ta legomena sas den plironeis mono onoma wpote analogws pws tha to anteksei h tseph tha deiksei...Kati allo...To tremolo exei megales diafores ?? sto paiksimo ennow, to vintage ths mexican einai poli pio xalia apo tis american? H ayta einai mikroleptomereies?Anyway thanks gia tis katatopistikotates apanthseis sas guys....Ciao!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #28 στις: 29/11/04, 19:12 »
Na symplhrwsw oti oti o zozef mou proteine na ftiaksw thn mexikanikh mou me kalous magnites , dioti kata th gnwmh tou den a3izei na dwseis tosa lefta gia amerikanikh...alla epeidi den nomizw osoi paizoun me amerikanikes na einai "anohtoi" kai na theloun na dinoun perissotera lefta gia thn plaka tous eipa na rotisw...Cu!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #29 στις: 29/11/04, 22:58 »
Ο κιθαρίστας Νο2 στο συγκρότημά μου (παίζουμε punk-hardcore) αγαπητοί συνάδελφοι έχει την αυθεντική κιθάρα του Eric Clapton (αυτήν την συγκεκριμένη που έπαιζε ο Clapton) την οποία του την έφερε ο θείος του από Αυστραλία. Τώρα πως την βρήκε ο θείος του...
Αύριο θα πάω να την παίξω

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #30 στις: 30/11/04, 00:00 »
Βασικά όταν μιλάμε για strat Mexico ή Squier, εννοούμε ότι έχουμε να κάνουμε με τις επίσημες αντιγραφές των USA strat. Δηλαδή το εργοστάσιο της Fender έχει παραχωρήσει σε κάποιο θυγατρικό του τμήμα τα δικαιώματα και τα σχέδια (π.χ διαστάσεις, θέση εξαρτημάτων, κ.τ.λ), ώστε να βγαίνουν μοντέλα Statocaster αλλά σε ποιο οικονομικές τιμές (και με κάποια ανεκτή ποιότητα κατασκευής).

Παρόμοιο παράδειγμα ακολουθεί η Gibson με τις Epiphone καθώς και άλλοι κατασκευαστές.

Όμως  για να συμβεί η παραπάνω διαδικασία, γίνεται οικονομία παντού με ότι συνεπάγεται αυτό.  

Πάντως από προσωπική εμπειρία, όταν έπαιξα με τις παραπάνω κυρίες δεν μου θύμιζαν και πολλά από strat. Βασικά μόνο το σχήμα ήταν ίδιο. Άλλος ήχος , άλλο feeling ρε παιδί μου, πώς να το κάνουμε.

Τώρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, π.χ αλλαγή σε μαγνήτες , ηλεκτρικά , τρέμολο, μπράτσο, σώμα , καινούργια κιθάρα , αλλά θα σου κοστίσει το ίδιο με την USA και αν με τις μετατροπές πετάει και αντέξει στο χρόνο, αυτό το συζητάμε.

Για ΄μένα, πρακτικά την Mexico την ΄΄πειράζεις΄΄ για να πας στο μέσο όρο, ενώ την USA την παίρνεις λίγο πάνω από το μέσο όρο και την φτάνεις όπου θές.

Πάντως η Mexico για πρώτη κιθάρα καλούτσικη είναι.
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #31 στις: 30/11/04, 01:24 »
Ok paides, egw gia proti kithara peira tin squier gia na mathw.

Ayto poy prose3a einai oti h std strat squier eixe terastia diafora se sxesi me tin affinity strat.

Exw ena magazi dipla sto spiti moy (mas ta zalises file me ta magazia tis agglias), to opoio exei sxedon  ola ta modela gibson, fender, epiphone, squier, ibanez, yamaha ktl....

apo 200eu mexri 9000eu kithares.

Stis amerikanikes strat den paratirisa KAMIA diafora se sxesi me to limited edition cracked-varnish effect modelo twn 6000eu se sxesi me to std modelo twn 1400eu. Fadazomai oti meta apo ena simeio stis fender oso kai stis gibson, plirwneis finirisma...

Apopsi moy apo osa exw katalavei mexri tora...  3ekinas (an den 3ereis na paizeis kala) me mia fthini kai timia kithara, kai molis arxiseis na sperneis, xtipas USA kateytheian kai tin kaneis customize opws thes esy exontas pleon standar to kalo 3ulo kai ta vasika mixanika/ilektrika meri.

Px. skeftomai otan me to kalo arxisoun na pianoun kala ta daxtilakia moy gia Fender USA, me 2 humbuckers (neck kai bridge) kai single stin mesi... std modelo twn 1300eu poy me magnites tha paei sta 1600-1700eu.

Akouw tis skepseis sas.

PS. Mia kali kithara, akoma kai an i3era na paizw se ayti tin fasi poy eimai tha itan apla meion ston logariasmo moy, mias kai oi stegastikes moy sinthikes den mou epitrepoun tipota parapanw apo enan practice enisxuti twn 10 me 15W.

Yannis.
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #32 στις: 30/11/04, 03:55 »
Παράθεση
Px. skeftomai otan me to kalo arxisoun na pianoun kala ta daxtilakia moy gia Fender USA, me 2 humbuckers (neck kai bridge) kai single stin mesi...

Οι strat έχουν 3 μονούς μαγνήτες. Εάν δεις strat με humbuckers (εκτός εάν είναι σε μέγεθος single coils) , τότε δεν είναι strat !!!

Εάν έχει η κιθάρα ή βάλεις τους ΄΄κλασικούς΄΄ humbuckers (εννοώ P.A.F, έτσι?) μόνος σου αργότερα ,τότε οι αρμονικές της Statocaster πάνε περίπατο και ΔΕΝ έχεις πλέον ήχο strat (ούτε με splitάρισμα και τέτοια κόλπα).

Η επιλογή δική σου.
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #33 στις: 30/11/04, 09:46 »
sthn hlektrikh megalytero rolo paizoun oi magnites gi'ayto kai anarwtiemai an einai kalitera na ftiaksw thn mexikanikh glitwnontas etsi kai orismena lefta...

Oι μαγνητες οντως παιζουν πολυ μεγαλο ρολο, αλλα επ' ουδενι δεν ακυρωνουν τα ξυλα του σωματος και του λαιμου...

Ολες οι αποψεις που διαβασα παραπανω εχουν το δικιο τους αλλα επιμενω οτι οι 2 κυριοι αξονες του ζητηματος ειναι αυτοι που ανεφερα στο προηγουμενο post μου:

1)Λεφτα
2)Προσωπικος ηχος/εμφανιση


Απο 'κει και περα τα πραγματα ειναι καθαρα υποκειμενικα...

Stis amerikanikes strat den paratirisa KAMIA diafora se sxesi me to limited edition cracked-varnish effect modelo twn 6000eu se sxesi me to std modelo twn 1400eu. Fadazomai oti meta apo ena simeio stis fender oso kai stis gibson, plirwneis finirisma...

Σιγουρα το φινιρισμα παιζει ρολο στην τιμη, ειδικα αν μιλαμε για κανα Quilted Maple Top, αλλα μην ξεχνας οτι εισαι ακομα στην αρχη και δεν εχεις 'εκπαιδεψει' τα αυτια σου ακομα... Σιγα-σιγα θα εξοικιωθεις με τους ηχους και θα καταλαβεις μεχρι και τις μικρο-διαφορες που ανεβαζουν στα υψη μια κιθαρα...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #34 στις: 30/11/04, 09:51 »
Arg0

simfwnw apolita sto oti den eimai akoma stin pio ikani thesi gia na krinw kala mia kali kithara apo mia kaliteri,

Apla opws se ola ta hobby (px podilasia)  gia na pas apo to 7/10 sto 9.2/10 einai sxetika normal se ay3isi timis....    gia na pas apo to 9.2 sto 9.3 px einai trelo apo timi kai distixws panw apo to 9,  to an to 9.1 einai kalitero h` to 9.2 h`.... den einai panta apolito....    (ta noumera pros xari paradeigmatos, se kamia periptwsi den sigkrinw bikes kai kithares, apla thelw na anaferw oti se ola ta proionta, kai EIDIKA se ayta poy proorizontai se trelameno agorastiko koino (xompistes!) paizei terastio rolo o paragontas marketing.)
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #35 στις: 30/11/04, 13:25 »
Loipon epeidh me peirate ligaki monoterma na synexisw:))
Katarxhn na anaferthw ston bluechild...Gnwrizw oti o zozef einai antiproswpos ths Gibson , alla to paidi pou htan ekei ektos apo eygenikotato dhlwne katoxos stratocaster kai oxi gibson...Twra kata poso alitheyei den gnwrizw...alla ap'ta legomena tou mou fanhke arketa pisteytos...Vevaia na pw pws kati analogo mou xe pei kai to paidi sto Stola sth Thes/kh...Twra ti na pw...Gi'ayto ki ethesa to thema allwste...Simfwnw apolyta mazi sas vevaia oti sigoura oi USA kati parapanw tha exoun apla den gnwriza ti akrivws kai perissotero an a3izei na agoraseis mia usa h na ftiakseis thn mexican opws proeipa...Pisteyw panw katw pantws pws oi apories mou lithikan, wpote ypomonh gia mia americana...Thanx again pantws...
Kapoios vevaia eixe pei, oti poios o logos na agorazeis kithara me tosa lefta , apo ti stigmh pou opoiadhpote kithara an thn valeis se ena lampato enisxyth tha akougetai e3isou g**ata...Kati pou to xa diapistwsei me Yamaha ths plakas ... Anyway ante keep on rocking rei!!!!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #36 στις: 30/11/04, 14:57 »
Παράθεση
oogie boogie man, ξεχνας της φεντερ φατστρατ..
112..

Εάν παίξεις με την fat και αμέσως μετά με την standard, θα διαπιστώσεις αμέσως ότι έχει διαφορά (εφ΄ όσον βέβαια είσαι εξοικειωμένος με τον ήχο της strat).

Παράθεση
Gnwrizw oti o zozef einai antiproswpos ths Gibson

Ήταν παλιότερα. Αντιπρόσωπος της Gibson και της Epiphone στην Ελλάδα είναι το Bon Studio στη Ζαίμη.
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #37 στις: 30/11/04, 15:42 »
ok mporei na htan antiproswpos palaiotera o zozef ths gibson den to amfisvhtw,alla paraolayta den payei na exei mia poli megalh gkama apo gibson - epiphone ...Kai vevaia na tonisw oti exei megalh gkama epishs apo fender stratocaster kai malista se arketa xamjhloteres times apo oti o stollas...na xoume na leme kai kati ;D
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #38 στις: 03/08/05, 23:50 »
Ρε παιδιά επειδή ψάχνομαι τώρα τελευταία για μία πρώτη ηλεκτρική, (το ξέρω σας τα 'χω πρήξει!) είμαι μεταξύ μίας Fender Mexico ή μιας Squier. Το πρόβλημα έιναι όμως τα λεφτά. Ο Στόλλας έχει τις Μεξικάνες γύρω στα 660Ε. Ο Thomann τις έχει γύρω στα 400Ε.
 ??? ??? ??? Μα καλά τόσο μεγάλη διαφορά τιμής???  Άν είναι δηλαδή να πάρω την Μεξικάνα απο έξω αντί να δώσω 300Ε για μια Squier..... :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος mathanas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #39 στις: 04/08/05, 00:23 »
Και την squier θα την εχει 190 απο 320 euro.... τι να πεις μας πιανουν το κ......

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #40 στις: 04/08/05, 00:28 »
opa paidia...eksartatai thn kithara....eseis mporei na lete squier kai na nomizete oti oles einai to idio alla iparxoun polla montela......se fthnes kithares oi times den peftoun kai polu apo to thomann.....omws se mesaies kithares opws h mexico pou les ontws tosh einai h diafora apo to thomann....

apla katse skepsou......otan pira to polieffe mou (t.c electronic g major) mou zhtagan edw 680 eyrw xwris f.p.a...kai apo thomann me ta metaforika to pira 410  :o :o :o :o :o
opote an thes na pareis thn squier parthn apo edw alla an thes thn mexico apo to ekswteriko  ;)
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #41 στις: 04/08/05, 11:11 »
opa paidia...eksartatai thn kithara....eseis mporei na lete squier kai na nomizete oti oles einai to idio alla iparxoun polla montela

Εγώ μιλάω, για την Squier Std Fat Strat ή την Fender Std Fat Strat Mexico...

Αλήθεια πόσο να την αφήσει την Μεξικάνα ο Στόλλας  ??? 
Κανείς που αγόρασε πρόσφατα??

Αποσυνδεδεμένος mathanas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #42 στις: 04/08/05, 11:38 »
Φιλε μου εμενα η squier standard Ltd ekane 320 euro + 15 euro κατι αλλα που αγορασα ηταν συνολο 335 και τα πηρα αν δε κανω λαθος 280 τελικη μετρητης απο Πατρα.... αν παει αναλογικα που νομιζω ετσι παει τοτε στην μεξικανα θα σου κοψει τα διπλα δλδ καμια 100ρα.....
« Τελευταία τροποποίηση: 04/08/05, 23:18 από mathanas »

Αποσυνδεδεμένος CK

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #43 στις: 04/08/05, 18:07 »
Φιλε Staggarh το ιδιο προβλημα ειχα και εγω μεχρι που τεσταρα τις δυο κιθαρες (απλη οχι fat) και αποφασισα οτι η Μεξικανα ειναι πολυ πιο καλη ποιοτικα και ηχητικα απο την Κινεζα/Κορεατισσα ! Πραγματικα αξιζει πιο πολυ και κατα τη γνωμη μου κανε υπομονη και μαζεψε λεφτα για Μεξικανα, οι τιμες διαφερουν απο καταστημα σε καταστημα, π.χ. στο Adagio στο Xαλανδρι η Mex εχει 520 € http://www.adagio.gr/product.php?catid=23&prodid=290 και η Squier 270 € http://www.adagio.gr/product.php?catid=23&prodid=289 και ο Stollas νομιζω 660 € τη Mex http://www.stollas.gr/product.asp?intProdID=293 και τη Squier 300 € http://www.stollas.gr/product.asp?intProdID=514 ! Ουτως η αλλως μπορεις να παρεις τη Mex και να κανεις αλλαγες χρονο με το χρονο πανω της για να την φτασεις σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο USA κλασσης...Πραγματικα ακουσε με που σου λεω γιατι τα εχω περασει αυτα και εκλαιγα τα λεφτα μου οταν πηρα αυτη την κοκκινη Squier Fat http://www.stollas.gr/product.asp?intProdID=512 (ευτυχως που ειχα αποδειξη και τους την επεστρεψα!).Παρε τη μεξικανα και ασε τη κινεζα! Ακουσε με! Οι Μεξικανες ειναι πιο Fender απο τις Squier, αποδεδειγμενα!!!!! Πηρα μια mex προσφατα και ειδα το φως το αληθινο! :o Ελπιζω να με ακουσεις, δεν ξερω πως αλλιως να σε ψησω... ::) Εξαλλου πανω στο headstock θα βλεπεις το logo "Fender Stratocaster" και θα ανυψωνεται το ηθικο σου ;D. Tελος κοιτα αυτα τα links θα σε πεισουν... :-X

1) http://guitargeek.com/chat/showthread.php?threadid=27767
2) http://guitargeek.com/chat/showthread.php?threadid=43305
3) http://www.vhlinks.com/vbforums/showthread.php?t=13939
4) http://www.usenews.org/group/alt.guitar/message-126525.html
5) http://www.christianguitar.org/forums/showthread.php?t=17115
6) http://www.usenews.org/group/alt.guitar/message-175667.html
   'H απλα συγκρινε τα reviews του ultimate guitar
7) http://www.ultimate-guitar.com/reviews/electric_guitars/fender/standard_fat_strat/index.html VS http://www.ultimate-guitar.com/reviews/electric_guitars/squier/index.html

Και δεσ'το και γεωγραφικα το θέμα! Το Μεξικο ειναι δυο βηματα απο την Καλιφορνια οπου φτιαχνονται οι made in USA Fender... Tα 'φτυσα   :P 

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #44 στις: 04/08/05, 21:01 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά  :D :D

Πράγματι δεν διαφωνώ ότι η Μεξικάνα είναι όντως καλύτερη από την Squier. Αλλά εδώ στο Ελλάδα η Μεξικάνα έχει σχεδόν τα διπλάσια λεφτά από την Squier. Ενώ στο εξωτερικό ο Thomann την έχει πολύ φθηνότερα. Όμως επειδή δεν βλέπω να ψήνω τον πατέρα μου για αγορά μέσω ίντερνετ, μάλλον θα κοιτάξω για την Μεξικάνα.


Πάντως ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #45 στις: 04/08/05, 21:25 »
Λέτε να πέσουν οι τιμές τα Χριστούγεννα ??   :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #46 στις: 04/08/05, 22:17 »
εγω εχω μια μεξικανα και με μερικες μετατροπες τωρα κοβει πωλους... πολυ καλα οργανα αν και ειναι λιγο θεμα τυχης να πετυχεις καποιο πολυ καλο...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος CK

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #47 στις: 04/08/05, 22:29 »
Για κοιτα αυτη την αγγελια αμα σε ενδιαφερει... ::)

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=18828.0

Παντως για τιμες δεν ξερω αν θα πεσουν τα Χριστουγεννα ??? Αλλα καλο ειναι να κανεις μια ερευνα αγορας, μπες σε αυτο το site http://www.noiz.gr/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=17 και παρε κανενα τηλεφωνακι αυτα τα μαγαζια που συνεργαζονται με τον Stolla στις Fender, μαθε τιμες, συγκρινε τες, ψαξε στο kithara.gr ή στο http://www.noiz.gr/modules.php?name=NukeC για αγγελιες που ισως σε ενδιαφερουν ή βαλε καμμια αγγελια οτι ζητας την συγκεκριμενη κιθαρα σε αριστη κατασταση μπας και την παρεις πιο φθηνα μεταχειρισμενη [αλλα σε αριστη κατασταση (προσεχε!!!!) ;)]...Απλα θελει λιγο ψαξιμο για να μεινεις ικανοποιημενος απο την αγορα σου και να μην πιαστεις κοροιδο 8)...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #48 στις: 05/08/05, 09:40 »
Παιδες χαιρετώ.Αποφάσισα ότι έφτασε πλέον η μεγάλη ώρα να κάνω το βήμα από τη Squier Standard μου σε μια κιθάρα που θα μου μείνει και είμαι ανάμεσα σε Fender American και σε Deluxe.Αξίζει η διαφορά στην τιμή? Η κιθάρα θα έχει σίγουρα humbucker και ομολογώ ότι ο Fender DH-1 ε μου γεμίζει το μάτι-σαν όνομα, γιατι δεν τον έχω ακούσει.Θα με καλύψει ή να χρειαστεί να τον αλλάξω?Παίζω κυρίως hard rock/heavy metal.Για τις καφρίλες μου θα χρησιμοποιώ πεταλιέρα...Και κάτι άσχετο. Διαφορά C-neck από V-neck?

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #49 στις: 05/08/05, 12:15 »
Ξέρετε τί λέω όμως ?  Μιάς και είναι η πρώτη μου ηλεκτρική , και δεν έχω ξαναπιάσει στα χέρια μου ηλεκτρική κιθάρα καλό θα ήταν να έπερνα μία Squier να δώ τί γίνεται, να την εξερευνήσω, να μάθω να βάζω χορδές κλπ.  Οπότε καλύτερα αυτοί οι πειραματισμού να γίνουν σε Squier των 300Ε παρά σε Fender των 600Ε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
9841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/09, 23:21
από woodaki
6 Απαντήσεις
4765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/07, 01:36
από sakman
6 Απαντήσεις
4126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/09, 00:17
από gers
21 Απαντήσεις
9240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 00:11
από PanouleXxX
8 Απαντήσεις
5978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
42 Απαντήσεις
17320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:34
από Gabriel6th
3 Απαντήσεις
4372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/12, 22:32
από geopaok
5 Απαντήσεις
3861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:54
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/13, 23:58
από kostas4
0 Απαντήσεις
2908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/15, 12:11
από AnimaPura