Σελίδες:
  • #1 από dellas στις 10 Nov 2007
  • γεια σας,
    ας μπω κατευθειαν στο θεμα!:
    παιζω κλασικη μονος μου ενα-δυο χρονια και σκεφτομαι να αρχισω ηλεκτρικη.
    με προβληματιζει ομως το οτι στις ηλεκτρικες  η αποσταση αναμεσα στις χορδες ειναι πολυ μικροτερες σε σχεση με την κλασικη.

    οσοι εχετε κανει μια παρομοια μεταβαση απο κλασικη σε ηλεκτρικη πιστευετε οτι ειναι μονο θεμα συνηθειας ανεξαρτητως του παχους δαχτυλων του κιθαριστα;

    υπαρχουν βεβαια και ηλεκτρικες σε μια ενδιαμεση κατασταση αλλα ρωταω για τις πρωτες που ανεφερα (αυτες με πολυ λεπτο (οπως μου φαινετε εμενα τουλαχιστον) λαιμο)

    (συγκεκριμενα σκεφτομαι να αγορασω την yamaha erg-121)

    ευχαριστω για τον χρονο σας!
  • #2 από Salinas στις 10 Nov 2007
  • Δε θα έχεις πρόβλημα προαρμογής. Στην αρχή ίσως σου φανεί λίγο περίεργη η ταστιέρα της ηλεκτρικής, αλλά μέσα σε
    2 μέρες θα έχεις συνηθίσει.
     
    Αλλά...
    (συγκεκριμενα σκεφτομαι να αγορασω την yamaha erg-121)

    ...γιατί θες να κάνεις τέτοιο κακό στον εαυτό σου;
    Την έχω την 121 και ειλικρινά, αν έπαιρνα τώρα την πρώτη μου κιθάρα θα πήγαινα
    για καμμια Squire ή Epiphone ή κάποια άλλη απ'τις πολλές που κυκλοφορούν, αλλά όχι γι'αυτή.
  • #3 από Minotaur στις 10 Nov 2007
  • Δελλα όπως σου είπε και ο Salinas διάλεξε κάποια άλλη κιθάρα καλύτερα.
    Και μένα η πρώτη μου ήταν η erg αλλά δεν λέει.Εχει προβλήματα με το κούρδισμα
    και οι μαγνήτες βγάζουν έντονο "φύσημα".
    Αν θέλεις διάβασε λίγο εδώ.

    Yamaha ERG121C Review
  • #4 από dellas στις 10 Nov 2007
  • ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση !

    "Δε θα έχεις πρόβλημα προαρμογής. Στην αρχή ίσως σου φανεί λίγο περίεργη η ταστιέρα της ηλεκτρικής, αλλά μέσα σε
    2 μέρες θα έχεις συνηθίσει." -->αυτο με απαλλαξε απο μεγαλο διλημα!


    μου προτειναν την erg σε παραρτημα του Νακα

    αν εχετε να προτεινετε κανενα συγκεκριμενο μοντελο κιθαρας (γιατι ειμαι ασχετος) θα με βοηθουσατε απειρως... (μεχρι περιπου 300 ευρω αν γινετε)
    ευχαριστω και παλι!
  • #5 από Dark_kronos στις 10 Nov 2007
  • Στο μαγαζι θα σου προτινουν οτι θελουν να πουλισουν... Εφωσων παιζεις κλασικη θα σου ελεγα για καμια squier Strat η epiphone les paul, λογο μπρατσου, αλλα τι θελεις να παιζεις; Τι ηχο θελεις;
  • #6 από Vicarious στις 10 Nov 2007
  • εξαρτάται απο το τί θες να παίξεις..

    για heavy πράγματα κοίτα:

    http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_m100fm_stbk.htm

    http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_m_103fm_stbk.htm

    http://www.thomann.de/gr/ibanez_grg270b_bkn.htm (value for money)

    αλλά και για πιο "ενδιάμεσα":

    http://www.thomann.de/gr/ibanez_sa120_cn_egitarre.htm

    http://www.thomann.de/gr/fender_sq_vint_modified_strat_hss_gmg.htm

    http://www.thomann.de/gr/fender_sq_vint_modified_strat_sss_3ts.htm

    εγώ θα έπαιρνα μία από τις 3 πρώτες σε αυτά τα λευτά μάλλον την ibanez..

    κοίτα και για κάτι μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση όμως,
    υπάρχουν πολλά καλούδια στις αγγελίες, πραγματικά ευκαιρίες για πρώτη κιθάρα..
  • #7 από Απόλλων στις 10 Nov 2007
  • Εγώ αυτό που θα σού πρότεινα, μια και έχεις συνηθίσει στην κλασσική, είναι να βρεις μια κιθάρα με σχετικά παχύ μπράτσο ώστε αυτή η μετάβαση να είναι ακόμα πιο εύκολη. Λογικό είναι ότι αν η πρώτη ηλεκτρική που θα πιάσεις στα χέρια σου είναι μια Ibanez (μάρκα γνωστή για τους λεπτούς και "γρήγορους" λαιμούς), θα σού φανεί πολύ πιο δύσκολη. Πάντως θα πρέπει να δοκιμάσεις μερικές κιθάρες πρώτα να δεις πώς σού κάθονται στο χέρι. Εγώ την πρώτη φορά που δοκίμασα άλλη κιθάρα εκτός από την πρώτη μου κλασσική μού φάνηκε πολύ άνετη στο παίξιμο, σαν να "λύθηκε" το αριστερό μου χέρι.
  • #8 από dellas στις 10 Nov 2007
  • ευχαριστω θερμοτατα τον silent scream για τον κοπο!πολυ βοηθητικο.η πληρωμη ομως πως γινετε(πχ αντικαταβολη);

    Απολλων, αυτες οι κιθαρες που λες ειναι αποκλειστικα (η κυριως) για σολο η ειναι και για αρπισματα;

    Dark_kronos , για ποπ -ροκ ηχους ελεγα

    (ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος...)
  • #9 από Απόλλων στις 10 Nov 2007
  • Απολλων, αυτες οι κιθαρες που λες ειναι αποκλειστικα (η κυριως) για σολο η ειναι και για αρπισματα;

    Με οποιαδήποτε κιθάρα μπορείς να παίξεις σόλο και συγχορδίες. Δεν υπάρχει κιθάρα που να είναι "αποκλειστικά" για το ένα ή το άλλο. Τις Ibanez τις ανέφερα γιατί θεωρούνται κιθάρες με γρήγορους λαιμούς που διευκολύνουν τα σόλο. Σε τελική ανάλυση όμως, τα πάντα είναι θέμα προσωπικής προτίμησης. Αυτό που αρέσει σε εμένα μπορεί να μην αρέσει σε σένα. Γι αυτό σού είπα να δοκιμάσεις όσο περισσότερες κιθάρες μπορείς ώστε να δεις τι σού ταιριάζει.
  • #10 από dellas στις 10 Nov 2007
  • ναι καταλαβα Απολων.

    μια ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ (μαλλον) ερωτηση για το site thomman.de γιατι οπως ειδα στο φορουμ αναφερεται συχνα  το συγκεκριμενο site

    ειναι αξιοπιστο;
    περιπου σε ποσο καιρο φερνουν την παραγγελια ;
    και πως πληρωνεις*  ;


    *στο τελικο βημα εχει την επιλογη (οπως θα ξερετε ηδη οσοι εχετε παραγγειλει):
    "-I will pay by bank transfer.
    As soon as a Thomann employee has checked and processed your order, he/she will send you an order confirmation via email with our bank details"
    πρωτα στο στελνουν και μετα πληρωνεις η αναποδα;
  • #11 από Υπνοβάτης... στις 11 Nov 2007
  • Αναποδα. Αν εχεις αποριες στειλε ενα πμ ψωνισα προσφατα απο εκει, απλα δεν εχω χρονο τωρα που γραφω!
  • #12 από sakman στις 11 Nov 2007
  • Φίλε della πριν απο κανα δυο μήνες ήμουνα ακριβώς στη θέση σου μόνο που εγώ έπαιζα 2 μήνες κλασική...
    Κάποιοι εδω μέσα μπορει να θυμούντε που τους είχα σπάσει τα νεύρα......  :P :P :P

    Εγώ αγόρασα ηλεκτρική από το http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/-/-/-/Default-Start το οποίο είναι και αυτό γερμανικό στις ίδιες τιμές με τον thomann μόνο που αυτό έχει το πλεονέκτημα ότι μπορείς να πληρώσεις και με αντικαταβολή...

    Η παραγγελία μου είχε έρθει μέσα σε 4-5 μέρες (εννοείται πως αυτά που πήρα υπήρχαν στο stock)...
    Πήρα μια squier strat και μπορώ να σου πω ότι δυσκολεύτηκα αρκετά στην αρχη με την ταστιέρα αλλά όλα μια συνήθεια είναι... Όταν όμως δοκίμασα μια epiphone les paul ενος φίλου μου μου φάνηκε πολύ πιο "εύκολη". Όπότε αν έπαιρνα τώρα μάλλον les paul θα έπαιρνα....
    Πάντως καλό θα είναι να πας να δοκιμάσεις μερικές (όχι ότι εγω όταν είχα πάει είχα καταλάβει τίποτα) αλλά άλλο εσυ άλλο εγώ...
    Καλή επιλογή λοιπόν και μην τα φοβάσαι τα γερμανικά καταστήματα...
  • #13 από Salinas στις 11 Nov 2007
  • Αν σε απασχολεί τόσο πολύ ο τρόπος πληρωμής υπάρχει και αυτή ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ THOMANΝ η λύση.
    Πάντως το συγκεκριμένο μαγαζί είναι πολύ αξιόπιστο. Τις τελευταίες μου αγορές από χορδές μέχρι ενισχυτές τις έχω κάνει από
    κει και είμαι υπερ ικανοποιημένος.

    Α... και τα 300 ευρώ που διαθέτεις μόνο λίγα δεν είναι: μπορείς να πάρεις αξιοπρεπέστατη κιθάρα, καλό ενισχυτή και κανα δυο πεταλάκια!
  • #14 από Βραζίλης στις 11 Nov 2007
  • Μήπως θα έπρεπε να ψάξεις και το αν η ταστιέρα θα είναι κυρτή ή επίπεδη (όπως της κλασικής);
    Δες τι σε βολεύει...
  • #15 από dellas στις 12 Nov 2007
  • ευχαριστω για τον ενδιαφερον παιδια, βοηθησατε πολυ!
    θα σας ενημερωσω μολις  παρω την κιθαρα  (η λιγο πριν την τελικη αποφαση καλυτερα...:))
Σελίδες: