Σελίδες:
  • #3901 από zeoy στις 08 Jan 2016
  • Τί λες τώρα; Ριβιού άμεσα. Πότε θα μας κάνεις το τραπέζι;



    Γεννηθήτω το θέλημα σου (ως προς το review τουλάχιστον)
    http://forum.kithara.gr/index.php?topic=89573
  • #3902 από modfori στις 09 Jan 2016
  • modfori, πολύ ωραίο όργανο. Η Vester είναι μια ενδιαφέρουσα αν και σχετικά άγνωστη μάρκα και οι κιθάρες της σειράς Tradition είναι πολύ καλές, σε αντίθεση με τις Stage οι οποίες, απ' όσο έχω δει, δεν είναι στο ίδιο επίπεδο ποιότητας. Nομίζω ότι η εκτίμησή σου σχετικά με τη χώρα προέλευσης και την ηλικία της είναι σωστή, καθώς οι Vester κυκλοφόρησαν για μερικά χρόνια στα τέλη της δεκαετίας του '80 και αρχές '90. Αν κρίνω από το σχήμα του headstock, μάλλον πρόκειται για σχετικά νεότερο μοντέλο, καθώς τα πρώτα χρόνια τα headstock είχαν το ίδιο σχήμα με τα Fender, τόσο στις strat όσο και στις tele. Αυτό άλλαξε αργότερα, μετά από πιέσεις της Fender σχετικά με τις ομοιότητες στο σχήμα του heastock και το logo.

    σ'ευχαριστώ Απόλλωνα.
    απ'όσο διάβασα μέχρι το '94 βγαίνανε οι Vester μέχρι που τους έκλεισε η Fender.
    Απο το serial δε μπόρεσα να βρω τίποτα συγκεκριμένο ως προς την ακριβή χρονολογία.
    Το βασικό είναι ότι παίζει και ακούγεται ωραία τόσο σε καθαρά όσο και με overdrive.
    Στα συν της το εξαιρετικό resonance (σ'αυτό συμβάλει πιστεύω η πολύ καλή γέφυρα και το γεμάτο block) ,το άνετο μπράτσο, τα καλά κλειδιά και οι μαγνήτες (οι οποίοι μου ταιριάζουν απόλυτα).
    στα μειονεκτήματα της είναι τα μικρά τάστα (γούστα είναι αυτά) και η έλλειψη πρόσβασης στο truss-rod στο headstock .
  • #3903 από hot_sauce (φλουτσ) στις 09 Jan 2016
  • Ω ρε καινούρια οργανάκια!!

    Καλορίζικα σε όλους παιδιά!
  • #3904 από Απόλλων στις 09 Jan 2016
  • απ'όσο διάβασα μέχρι το '94 βγαίνανε οι Vester μέχρι που τους έκλεισε η Fender.

    Aυτή η εντύπωση φαίνεται να επικρατεί γενικά, αν και απ' ό,τι έχω διαβάσει μάλλον δεν ισχύει ακριβώς. Αυτό που έγινε ήταν ότι η Fender τούς απείλησε με δικαστική αγωγή λόγω των ομοιοτήτων με τα Fender μοντέλα. Μετά από αυτό άλλαξαν δραστικά το σχήμα του headstock στις κιθάρες τους με αποτέλεσμα οι πωλήσεις να πέσουν κατακόρυφα (είμαστε πολύ ευαίσθητα πλάσματα εμείς οι κιθαρίστες... ::)). Τελικά η εταιρία σταμάτησε της παραγωγή κάπου εκεί στα μέσα της δεκαετίας του '90, μάλλον λόγω αυτής ακριβώς της έλλειψης πωλήσεων. Πάντως τα μοντέλα της δεκαετίας του '80 (δεν έχω δει από κοντά μεταγενέστερες εκδόσεις) και ειδικά τα Tradition ήταν πολύ ποιοτικά όργανα.
  • #3905 από modfori στις 10 Jan 2016
  • Αυτό που έγινε ήταν ότι η Fender τούς απείλησε με δικαστική αγωγή λόγω των ομοιοτήτων με τα Fender μοντέλα. Μετά από αυτό άλλαξαν δραστικά το σχήμα του headstock στις κιθάρες τους με αποτέλεσμα οι πωλήσεις να πέσουν κατακόρυφα (είμαστε πολύ ευαίσθητα πλάσματα εμείς οι κιθαρίστες... ::) ). Τελικά η εταιρία σταμάτησε της παραγωγή κάπου εκεί στα μέσα της δεκαετίας του '90, μάλλον λόγω αυτής ακριβώς της έλλειψης πωλήσεων.

    λογικό ακούγεται και πιο ορθό το σενάριο αυτό.
    εμένα πάντως δε με προβλημάτισε καθόλου το σχήμα του headstock στην αγορά της κιθάρας. ;)

    @zeoy , καλορίζικη φίλε . πολύ ωραίο το χρωματάκι.
  • #3906 από zeoy στις 11 Jan 2016
  • @zeoy , καλορίζικη φίλε . πολύ ωραίο το χρωματάκι.


    Με γεια κι εσένα η Strat. H SX τι απέγινε; Νομίζω ήταν παρόμοιο χρώμα με την καινούρια μου ε; Πολύ μου είχε αρέσει που την είχα δει. Ωραίο μπράτσο και πολύ ωραία δουλειά στο βάψιμο είχες κάνει.
  • #3907 από modfori στις 11 Jan 2016
  • @zeoy , καλορίζικη φίλε . πολύ ωραίο το χρωματάκι.


    Με γεια κι εσένα η Strat. H SX τι απέγινε; Νομίζω ήταν παρόμοιο χρώμα με την καινούρια μου ε; Πολύ μου είχε αρέσει που την είχα δει. Ωραίο μπράτσο και πολύ ωραία δουλειά στο βάψιμο είχες κάνει.

    σ'ευχαριστώ
    η SX παραμένει στη θέση της ακλόνητη. με τόση αγάπη που της έχω δώσει δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει.
    Οντως το χρώμα της φέρνει πολύ σ'αυτό της Jazzmaster σου με τη διαφορά οτι είναι νίτρο.
  • #3908 από Murphy στις 20 Jan 2016
  • Φοβερές κιθάρες.


    Αν είχα χρόνο θα διάβαζα και τις 157 σελίδες του thread!


    Να και η δικιά μου.
  • #3909 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 20 Jan 2016
  • Ε, δεν είναι και της βιασύνης. Σιγά σιγά. Καλόπαιχτη η ερυθρόδερμη!
  • #3910 από hot_sauce (φλουτσ) στις 20 Jan 2016
  • Κούκλα Murphy! Ωραία απόχρωση και...αυτό το headstock αρχίζει και μου καλαρέσει τελευταία!

    Καλόπαιχτη!
  • #3911 από metalman στις 23 Mar 2016
  • Μετά απο τρείς μήνες κατασκευής (που μου φάνηκαν 3 χρόνια) παρέλαβα και εγω αυτη την κούκλα  ;D ;D
  • #3912 από modfori στις 23 Mar 2016
  • @metalman καλορίζικη!
    ποιος την έφτιαξε?
  • #3913 από metalman στις 23 Mar 2016
  • Να'σαι καλα..Ο Βερβερίδης..Εξαιρετικός και με υπομονή
  • #3914 από sfanfan στις 23 Mar 2016
  • Μετά απο τρείς μήνες κατασκευής (που μου φάνηκαν 3 χρόνια) παρέλαβα και εγω αυτη την κούκλα  ;D ;D


    Ωωωω καλόπαιχτη, πραγματική κούκλα!!
  • #3915 από saved στις 23 Mar 2016
  • 3 μηνες εκανα εγω για το μπασο,που ειμαι ερασιτεχνης και δεν εχω μηχσνιματα και δουλευα 2 μερες την εβδομαδα απο 2-3 ωρες.Απλα αργουν τοσο για να φαινετε οτι κατι ξανουν.Οπως οι κωμοτριες στην νυφη που κανουν 7 ωρες χτενησμα..
  • #3916 από vagtanplan στις 30 Mar 2016
  • Αντε να ξεαραχνιασω και γω μετα απο μηνες ποσταρικης απραξιας εδω στο αγαπημενο μου φορουμ.
    Να σας συστησω την προσφατη μωρακλα της συλλογης φερμενη απο την πηγη Αμερικα Αμερικα και απο τα χερακια του κατασκευαστη φρεσκια φρεσκια...

    Ειναι μια Melancon Custom Artist s.

    Συγνωμη που βαζω φωτος απο το καταστημα που εκανα την εισαγωγη αλλα με την δικια μου καμερα δεν υπαρχει περιπτωση να την δειξω σωστα.
    Scroll down on your own risk.... :P




  • #3917 από vegos στις 18 Apr 2016
  • Mια φρέσκια φώτο :-)

    Το background:
    Χθες αργάμιση (1+) με έπιασε να παίξω κιθάρα. Παω να πιάσω την Ibanez, και μου ήρθε η βάση στο κεφάλι...
    Ο συγκεκριμένος τοίχος είναι γυψοσανίδα. Αν και τα ούπατ υποτίθεται ότι ήταν βαρέως τύπου, ειδικά για γυψοσανίδες κλπ, προφανώς λόγω του κρέμασε/ξεκρέμασε άρχισαν να "τρώνε" την γυψοσανίδα, και το πρόλαβα κυριολεκτικά στο τσακ. Οπότε επιστρατεύθηκε η σέγα, βρέθηκε κι ένα ωραίο ξύλο, εντοπίστηκαν τα στηρίγματα της γυψοσανίδας, βιδώθηκε το ξύλο πάνω σε αυτά και οι βάσεις πάνω στο ξύλο με ξυλόβιδες.
    Οπότε τώρα, αν είναι να πέσουν, θα πέσουν όλες μαζί, όχι μισές δουλειές  ;D
  • #3918 από vegos στις 16 Nov 2016
  • Hofner Verythin Deluxe Transparent Black
    Part I
  • #3919 από vegos στις 16 Nov 2016
  • Hofner Verythin Deluxe Transparent Black
    Part II
  • #3920 από hot_sauce (φλουτσ) στις 16 Nov 2016
  • Πωωωωωωω!!! Τι φανταστικό χρωματάκι (και σωματάκι) είναι αυτό?? ??

    Καλορίζικη!!!!

    (Και Greta?? ;D )
  • #3921 από vegos στις 16 Nov 2016
  • Ωραίο χρώμα, όντως. Το φοβόμουν αρχικά.
    Αν και στις φωτος δε φαίνεται καλά, επιφυλλάσομαι για "επαγγελματική" φωτογράφιση...
  • #3922 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 16 Nov 2016
  • Κούκλα είναι! Φόρα της και ένα les trem να στρώσει χαρακτήρα!
  • #3923 από vegos στις 17 Nov 2016
  • Εδώ μια φωτο με τα χρώματα όπως ακριβώς είναι...
  • #3924 από modfori στις 17 Nov 2016
  • μεγειά σου @vegos ,κούκλα
    έιχε περάσει απο τα χέρια μου μία tradition super strat στο ίδιο χρώμα , μετάνιωσα που δεν την κράτησα
  • #3925 από Απόλλων στις 19 Nov 2016
  • vegos, πολύ όμορφη η verythin. Τι λέει ως κιθάρα;
Σελίδες: