Σελίδες:
  • #3976 από saved στις 03 Aug 2017
  • Μπα.δεν με σηγκινει.ουτε ο παστοριος.
    Ο μιλερ ειναι καλος,ο λαμπριελ,και αν κατσω να δω μπασιστες,συνιθως κοιταω ερασιτεχνες που το απογηωνουν
  • #3977 από modfori στις 04 Aug 2017
  • Μεγιες το κιθαρονι...ειναι πολύ όμορφο...θα το ευχαριστηθείς

    σ'ευχαριστώ
    έχει πάρει τη θέση της στον τοίχο , δεν τη βλέπω να φεύγει.

    Δεν ξέρω...
    Οι Telecaster έχουν κάτι... που ενώ ΔΕΝ θα έπρεπε να μου αρέσουν... τις αγαπώ !!!
    Δεν υπάρχει καμια λογική !!!!
    Congrats !!!!
    Άσχετο αλλα δεν είσαι απο την Καλλιθέα ε;

    σ'ευχαριστώ πολύ
    εμένα μέχρι πριν λίγα χρόνια δε με συγκηνούσε η εμφάνισή της, μάλλον με απωθούσε. τώρα τις καραγουστάρω , ειδικά τις ανοιχτόχρωμες με rosewood ταστιέρα για αντίθεση
    από Πατήσια είμαι.

    Θειο..;; Διαβασαν σωστα τα καταπραδινα,αμυγδαλοτα,γαλανα μου ματια..;; Σου αρεσουν οι κιθαρες..;;
    Οκ στελνω το εξωδικο τωρα.σε αποκληρωνω.τερμα.δεν παει αλλο.


    Α! Μην ξεχασεις να αλλαξεις nickname..κανε το..βρουτος..
     :P :P :P

    υπάρχουν ρε συ και tele μπασάκια (ασχημούτσικα σε σχέση με τις tele κιθάρες), μάλλον αυτά εννοούσε ο αρχάγγελος
  • #3978 από GVen στις 21 Aug 2017
  • Ε, ας ανεβάσω κι εγώ τα δικάμου... :D

    Το Ξύλινο stand είναι εξ ολοκλήρου χειροποίητο και απ τα χεράκια μου... ;D
  • #3979 από saved στις 21 Aug 2017
  • Σωραιοοοοοος..
  • #3980 από panixgr στις 21 Aug 2017
  • ωραίο gear φίλε,

    ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η SUPER STRAT???
  • #3981 από mouz στις 21 Aug 2017
  • ... εννοείται ότι το stand τα σπάει!!
    Στην κατηγορία 'μουσικά όργανα', και οι δύο κούκλες φυσικά (αυτό έλειπε), η esp μου έκλεισε ελαφρώς το μάτι αν είδα καλά :) (φταίει ίσως και που έσκασε προσφάτως η δικιά μου sg χεχε)
  • #3982 από modfori στις 21 Aug 2017
  • @GVen ,
    ωραία τα εργαλεία αλλά λείπει η στρατ (ή έστω μια τέλε)
    το stand κλείνει κιόλας;


    δε θυμάμαι να έχω βάλει τη Yamaha μου

    aex520 το μοντέλο, κάπου στις αρχές του 2000 κατασκευή , ψιλοσπάνια
    είχε mini Humbuckers απο τη μάνα της τους οποίους αντικατέστησα με P90s (sanford magnetics) . χρειάστηκε ένα μικρό ρουτάρισμα στο βάθος για να χωρέσουν. κατά την αντικατάσταση έκανα και 50's καλωδίωση .. η κιθάρα απογειώθηκε. it's a mean blues machine!









  • #3983 από mouz στις 21 Aug 2017
  • ... κούκλα και αυτή!! (παρότι εμφανισιακά και μόνο μάλλον προτιμώ τους original μαγνήτες που είδα στο internet).
  • #3984 από modfori στις 21 Aug 2017
  • ... κούκλα και αυτή!! (παρότι εμφανισιακά και μόνο μάλλον προτιμώ τους original μαγνήτες που είδα στο internet).

    σ'ευχαριστώ
    να σου πω την αλήθεια όταν ήταν να παραγγείλω τους μαγνήτες αμφιταλλαντεύτηκα ελαφρώς ανάμεσα σε μπεζ και μαύρα καπάκια .επικράτησε το μπεζ το οποίο ταιριάζει με το binding και το κάλυμα του 3θέσιου. αν βρω και μπεζ κουμπιά θα την κάνω κουμπούλι
  • #3985 από mouz στις 21 Aug 2017
  • ... σαφώς καλύτερο το μπεζ, καμία αμφιβολία, το μαύρο κατά την ταπεινή μου άποψη δεν πάει. Απλά το μαμίσιο χρυσό (αν όντως είναι αυτό) πάει με γέφυρα κλπ και η άσπρη βάση με το binding. Λεπτομέρειες πάντως, κούκλα η κυρά όπως προείπαμε :)
  • #3986 από GVen στις 21 Aug 2017
  • Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια......το stand  κλείνει κανονικά....και αποθηκεύεται εύκολα.


    Όσο για τη strat...δε το βλέπω σύντομα...σειρα έχει ένας λαμπάτος  τώρα....σε λίγους μήνες δλδ....μετα βλέπουμε...αλλα μάλλον για καμία τελε με βλέπω.... :P


    Mod...η Yamaha τα σπάει

  • #3987 από modfori στις 21 Aug 2017
  • Απλά το μαμίσιο χρυσό (αν όντως είναι αυτό) πάει με γέφυρα κλπ και η άσπρη βάση με το binding. Λεπτομέρειες πάντως, κούκλα η κυρά όπως προείπαμε :)

    ναι , χρυσό ήτανε (το οποίο έχει ξεθωριάσει) με μπεζ.

    έτσι ήταν


    μπος στον ήχο τι είναι τα κάλη;  ;)
  • #3988 από Απόλλων στις 22 Aug 2017
  • μπος στον ήχο τι είναι τα κάλη;  ;)

    Aπό προσωπική εμπειρία με αυτή την κιθάρα, θα έλεγα ότι ο modfori έχει απόλυτο δίκιο. Ο ήχος των stock μαγνητών δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Τη δική μου την πούλησα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Τώρα βέβαια σκέφτομαι ότι ίσως θα ήταν καλή ιδέα να είχα επιχειρήσει μια αλλαγή μαγνητών, είτε με mini humbuckers, είτε με P90... :-\
  • #3989 από cigaret13 στις 22 Aug 2017
  •  Η δική μου κιθαρούλα, μια καρασυνηθισμένη Stratocaster, Fender Am Special Strat, σε 2 tone sunburst με 3 Texas special μαγνήτες. Αγορασμένη το 2011 (μαζί με τον Fender Mustang i) από το γνωστό Γερμανικό "κατάστημα". Την αγόρασα μετά από το διαζύγιο μου από την Yamaha sg2000s που με κράτησε συντροφιά 27 ολόκληρα χρόνια!  Στο μόνο που μετανιώνω είναι ότι δεν πήρα πολύ νωρίτερα κιθάρα με μονοπήνιους...
  • #3990 από panixgr στις 22 Aug 2017
  • Η δική μου κιθαρούλα, μια καρασυνηθισμένη Stratocaster, Fender Am Special Strat, σε 2 tone sunburst με 3 Texas special μαγνήτες. Αγορασμένη το 2011 (μαζί με τον Fender Mustang i) από το γνωστό Γερμανικό "κατάστημα". Την αγόρασα μετά από το διαζύγιο μου από την Yamaha sg2000s που με κράτησε συντροφιά 27 ολόκληρα χρόνια!  Στο μόνο που μετανιώνω είναι ότι δεν πήρα πολύ νωρίτερα κιθάρα με μονοπήνιους...

    εύγε!!!

    αν είχε και ασπρο σώμα  :cloud :love :girl :drum :metal :solo
  • #3991 από cigaret13 στις 22 Aug 2017
  • εύγε!!! αν είχε και ασπρο σώμα  :cloud :love :girl :drum :metal :solo
       Για μαύρο πήγαινα και θα έβαζα πράσινα καπάκια στους μαγνήτες........ ;D ;D ;D , αλλά τότε έβγαινε μόνο με διπλό στην bridge θέση..... :P   Το άσπρο, προσωπικά, δεν....! Καλός ο  Jeff Beck, ο Hendrix και ο Blackmore αλλά εγώ είμαι του κλασικού.... 8)
  • #3992 από mouz στις 23 Aug 2017
  • ... εμένα πάντως μου αρέσει ακριβώς όπως είναι, μάλλον είμαι πολύ μεγάλος χαχαχα. Βάζω και εγώ μία κυρία που χτύπησα σε τρελή προσφορά πέρυσι καινούργια. Όχι η πιο ευκολόπαιχτη shred wise, αλλά πανέμορφη και τρελή ευχαρίστηση να παίζεις με αυτήν, ιδιαίτερα blues (και όχι μόνο όμως).
  • #3993 από modfori στις 23 Aug 2017
  • .το stand  κλείνει κανονικά....και αποθηκεύεται εύκολα.

    ωραίος! ένα worklog για να μαθαίνουμε και μείς θα ήταν πολύ χρήσιμο  ;)

    Aπό προσωπική εμπειρία με αυτή την κιθάρα, θα έλεγα ότι ο modfori έχει απόλυτο δίκιο. Ο ήχος των stock μαγνητών δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

    σε γενικές γραμμές , αν εξαιρέσεις τους μαγνήτες που δε σε συγκηνησαν ,πως σου φάνηκε το όργανο; 

    Η δική μου κιθαρούλα, μια καρασυνηθισμένη Stratocaster, Fender Am Special Strat, σε 2 tone sunburst με 3 Texas special μαγνήτες.

    συνηθισμένη-ξεσυνηθισμένη η συνταγή είναι καλή  ;)

    Βάζω και εγώ μία κυρία που χτύπησα σε τρελή προσφορά πέρυσι καινούργια. Όχι η πιο ευκολόπαιχτη shred wise, αλλά πανέμορφη και τρελή ευχαρίστηση να παίζεις με αυτήν, ιδιαίτερα blues (και όχι μόνο όμως).

    κουκλάρα η κυρά σου αδερφέ , με το συμπάθειο.
    αν επιτρεπεις ποσο την πήρες;
  • #3994 από mouz στις 23 Aug 2017
  • Η τιμή στο επίσημο site  αν θυμάμαι καλά είναι 1150 δολάρια, στο musicstore την είχε 1000 ευρώ και κάποια στιγμή βγήκε για κανένα δίμηνο πριν έρθει το μοντέλο του 2016 (που είχε μόνη διαφορά τα inlays που δεν μου άρεσαν τα καινούργια) προσφορά και την τσίμπησα 600 και κάτι. Τώρα νομίζω την έχουν γύρω στα 850-900. Η αλήθεια είναι ότι για πρώτη κιθάρα προτιμά κανείς κάτι πιο ευέλικτο (LP η strato τυπικά) και για δεύτερη πέφτει μάλλον ακριβή, όμως αυτήν εδώ τη λάτρεψε ακόμα και η γυναίκα μου χεχε (έτσι πήρα την έγκριση άλλωστε :).


    (Αυτή είναι η electromatic, η μεσαία σειρά της gretsch. Η κανονική σειρά - Ιαπωνία- πάει από 3 χιλιάρικα και πάνω, η μεσαία - Κορέα - χιλιάρικο και κάτι, και η φτηνή - Ινδονησία - γύρω στα 400-500 ευρά αν δεν κάνω λάθος. Η ποιότητα κατασκευής και της δικιάς μου πάντως είναι α-πί-θα-νη)

    [/size]
  • #3995 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 23 Aug 2017
  • Αν το επέτρεψε και η γυναίκα είσαι άξιος! Όντως κουκλί η Γκρετσούλα!
  • #3996 από cigaret13 στις 23 Aug 2017
  • Όχι η πιο ευκολόπαιχτη shred wise
    mouz εννοείς μετά το 15ο τάστο ή γενικά η, ομολογουμένως πανέμορφη λευκή νεράιδα σου :o :D 8) , είναι "σκληρή".....
  • #3997 από mouz στις 23 Aug 2017
  • Ναι, εννοώ από 12-15 και πάνω, κυρίως λόγω joint σε συνδυασμό με το παχύ σκάφος, full hollow γαρ. Επίσης, όταν είσαι όρθιος, το πάχος του σκάφους αν προστεθεί σε κάποια σεβαστή κοιλιά δεν αφήνει οπτική επαφή με την ταστιέρα, για να το πω κομψά χεχε. Το ζήτημα αυτό εγώ το έλυσα βέβαια, με μία μεγάλη δίαιτα :).


    Το χρώμα είναι πράσινο. Αρχικά ήθελα το πορτοκαλί που είναι σήμα κατατεθέν της gretsch (λένε) αλλά οι πονηροί έμποροι ακριβώς επειδή είχε μεγαλύτερη ζήτηση, το πορτοκαλί στην προσφορά ήταν 200 ευρά πιο ακριβό, που καταλαβαίνεις ότι μόνο για χρώμα δεν τα έδινα. Μόλις βέβαια είδα το πράσινο ζωντανά τρελάθηκα. Τώρα βλέπω ότι το πορτοκαλί είναι πιο φτηνό από το πράσινο (!).


    Έτσι για την πληρότητα της κουβέντας, βάζω και το link του thomann που έχει πολλές φωτο (αυτή βέβαια είναι του 2017 με τα διαφορετικά inlays που δεν μου αρέσουν όσο της δικιάς μου):
    https://www.thomann.de/gb/gretsch_g5420t_electromatic_agr_2016.htm
  • #3998 από mouz στις 23 Aug 2017
  • ... και να προσθέσω ότι δεν έχει στα bend την ευκολία των gibson φυσικά (10άρες φορούσε από τη μάνα της και τις άφησα φυσικά). Και ότι μου αρέσει πολύ πολύ (δεν είχα εμπειρία πριν) με το bigsby.
  • #3999 από GVen στις 23 Aug 2017

  • ωραίος! ένα worklog για να μαθαίνουμε και μείς θα ήταν πολύ χρήσιμο  ;)


    Δυστηχώς δεν εχω φωτό για να δείτε πως ξεκίνησε...όταν το σκέφτηκα ήταν πλέον αργά.

    Σε γενικές γραμμές πάντως δεν είνια τόσο δύσκολο...2-3 εργαλεία να χεις...και γίνεται εύκολα.

    Υλικά που χρησημοποίησα:

    1. 2 κομμάτια ξύλου
    2. Ξυλόκολλα
    3. 1 μεντεσεδάκι
    4. 1 κορδόνι 20-30 πόντων
    5. γυαλόχαρτο
    6. Βερνίκι νερού ( διάφανο ή με χρώμα)
    7. Αυτοκόλητη τσόχα( απ αυτή που βάζουν κάτω απ τα πόδια των τραπεζιών/καρεκλών, για να μη γρατζουν΄λανε το πάτωμα.


    Το σχέδιο το έκανα μόνος μου. Όσο για τις διαστάσεις πήρα ως μέτρο σύγκρισης το μεταλλικό σταντ που έχω.

    Εκτέλεση:

    * Πήρα τα 2 κομμάτια ξύλου και τα κόλησα, το ένα πάνω απ το άλλο ώστε να σχηματιστεί ένα ενιαίο κομμάτι       50χ50(περίπου). Μπορεί να γίνει και με μονοκόματο ξύλο αν έχετε.

    * έκανα το σχέδιο για τη μια πλευρά, την έκοψα με μια σέγα και μετά χρησημοποίησα το ένα μέρος ως οδηγό για το 2ο.
    * κόλησα προσωρινα με χαρτοταινίες τα 2 κομμάτια μεταξύ τους και με μια χοντρή λίμα τα τρόχησα γύρω γύρω ώστε να είναι ιδια σε μεγεθος.
    * μετά με τη βοήθεια μιας χοντρής λίμας και μιας πιο λεπτής στρογγίλεψα το περίγραμμα. έτριψα τα 2 κομμάτια με γυαλόχαρτο κε πέρασα το μεντεσέ στην κορηφή του σταντ.
    * έκανα μια τρύπα προς το χαμηλό μέρος του σταντ για να περάσω το κορδόνι, και αγού μέτρησα το πόσο ανοιγμα πρέπει να χει το σταντ, έδεσα τις 2 ακρες του κορδονιού ώστε να ανοίγει μέχρι εκεί που πρέπει ώστε να στέκεται η κιθάρα.
    * Το έβαψα με το βερνίκι και αφού στέγνωσε κόλησα την τσόχα στα σημεία που ακουμπάει η κιθάρα.

    Αν κάποιος έχει πρόσβαση σε εργαλεία μαραγκού θα το κάνει μέσα σ' ένα απόγευμα.

    Δεν είναι δύσκολη η κατασκευή του...υπάρχουν αρκετά βίντεο στο youtube για να δείτε και πως γίνεται.
    Λίγο όρεξη να χετε και γίνεται...και 2-3 εργαλειάκια βοηθάνε... :P

    Αν έχετε κάποια απορία μη διστάσετε να με ρωτήσετε....πάντως αξίζει τον κόπο...Προσωπικά δε μου στοίχησε σχεδόν τίποτα γιατί ο πεθερός μου ήταν μαραγκός και έχει όλα τα εργαλεία που χρειαζόμουν....αν ήταν και εδώ όταν το έφτιαχνα θα το χα κάνει στο φτερό(με τη βοήθεια του φυσικά) και με περισσότερη ευκολία...αλλά θα χα χάσει το περισσότερο μέρος της ευχαρίστησης που ένιωσα όταν το τέλειωσα.... :P

    Γενικώς πάντως απ' όσο το υπολόγισα θα μου στοίχιζε γύρω στα 15-20 ευρώ.

    Αν το φτιάξει κάποιος του εύχομαι καλή επιτυχία...αξίζει.
     
  • #4000 από modfori στις 23 Aug 2017
  •  :up μπράβο μάγκα
Σελίδες: