Σελίδες:
  • #76 από tasman_ στις 25 Sep 2006
  •  Τα "George L's "τα έχει ο Παναγιώτης Κουρμπης (χωρίς τόνο γιατί δεν είμαι σίγουρος για το επίθετο :P).
     Στα " κόβει και ράβει " στις διαστάσεις που θες και με τα βύσματα που θες.
      Βρίσκεται χαμηλά στην Ιπποκράτους, στο 69 ή 65 - δίπλα από ένα κατάστημα που πουλάει συναρμολογούμενα.
     Έχει και τα "evidence" που είναι εξίσου καλά (αλλά και ακριβά) .
      τηλ. 210 3615540
         Επίσης στο ebay τα βρίσκεις εύκολα (και φθηνότερα) αλλά μάλλον χωρίς δυνατότητα επιλογής διαστάσεων κ.λ.π.
     
  • #77 από Δαμιανός στις 25 Sep 2006
  • Και σε τί τιμες παίζουν?
  • #78 από hamurabi στις 25 Sep 2006
  • παιδια αγοραζω σε λγιες μερες ηλεκτρικη κιθαρα.πειτε μου σας παρακαλω τι καλωδιο να ζητησω για να τη συνδεσω με τον ενισχυτη.δε θελω κανα φτηνιαρικο ουτε και πανακριβο
  • #79 από gdevelek στις 25 Sep 2006
  • καρφί 1/4 ίντσας σε καρφί 1/4 ίντσας, το γνωρίζουν όλα τα μαγαζιά

    πάρε καλό γιατί τα φτηνά μέχρι και μικροφωνισμούς θα σου κάνουν και θα ψάχνεσαι

    θυμαμαι στα Εξάρχεια στο μαγαζί της Peavey είχα πάρει ένα 5μετρο 5.000δρχ. πριν πολλά χρόνια
  • #80 από ship_me_out!!! στις 25 Sep 2006
  • παρε ενα πανω απο 7 μετρα για να εχεις ευχαιρια κινησεων. Αν παλι θες παρε ασυρματο αλλα κοστιζει.....
  • #81 από tasman_ στις 27 Sep 2006
  •   Δεν μπορώ να σου πω με σγουριά, βασικά εξαρτάται από τα βύσματα που θα επιλέξεις, αυτά είναι ακριβότερα απ'το ίδιο το καλώδιο οπότε αν βάλεις κάτι σχετικά απλό συγκρατείς κάπως την τιμή ...
     
  • #82 από Acanthor στις 28 Sep 2006
  • Λέγεται Κουρμπής λοιπόν και βρίσκεται στην Ιπποκράτους 69...

    Τα έχει αν θυμάμαι καλά 7€ το βύσμα και 4,5€ το μέτρο το καλώδιο. Τώρα κατόπιν συνεννόησης κλπ δεν ξέρω αν κάνει καλύτερη τιμή... ;)
  • #83 από Andreoulis στις 28 Sep 2006
  • Για να έχουμε και μία άποψη για τα καλώδια γενικά,
    κοιτάχτε εδώ
  • #84 από sepsis στις 28 Sep 2006
  • δεν δουλεύει το λινκ
  • #85 από Andreoulis στις 28 Sep 2006
  • #86 από CHRISMES στις 05 Oct 2006
  • παιδια αγοραζω σε λγιες μερες ηλεκτρικη κιθαρα.πειτε μου σας παρακαλω τι καλωδιο να ζητησω για να τη συνδεσω με τον ενισχυτη.δε θελω κανα φτηνιαρικο ουτε και πανακριβο


    το καλυτερο καλωδιο που εχω ακουσει ειναι το proel.
    πλεον το παιρνω με το μετρο και τα φτιαχνω μονος μου με πολυ καλα βυσματα(ΑMPHENOL).
    δοκιμαστε το για πλακα.
    ενας φιλος μου δεν πιστευε την διαφορα απο ενα πανακριβο δικο του.
  • #87 από Δαμιανός στις 05 Oct 2006
  • Proel χρησιμοποιούσα το 2000 αλλα δεν με ενθουσιασαν..τπυλαχιστον τα βυσματα..τωρα παιζω με fernandes και παργηγγειλα 2 Klotz..
  • #88 από Fuzz στις 05 Oct 2006
  • Παίδες ψάχνω να βρώ κάποιο ποιοτικό καλώδιο κιθάρας (κυρίως για ηχογράφηση στο PC)
    Απο μια έρεβνα που έκανα στο διαδύκτιο ανακάλυψα τα Kordex και Zaolla τα οποία δυστυχως στην Ελλάδα δεν τα φέρνει κανείς (ή οχι?).Βασικά χρειάζομαι 2,ένα γύρω στα 3μ με την μια άκρη γωνία και ένα γύρω 2μ κανονικό. Έχετε κάτι υπόψη σας? Βασικά θέλω να είναι 12 gauge oxygen-free copper και χωριτικότητας γύρω στα 7,5pf/m.Ή τελως πάντων κάποιο εξεραιτικό καλώδιο που γνωρίζεται οτι μεταφέρει το σήμα(σχεδόν) αυτούσιο χωρίς ηχητικά σκουπιδάκια(δωράκια).
  • #89 από Kostas_ P. στις 06 Oct 2006
  • http://www.evidenceaudio.com/

    Τα φερνει ο Παναγιωτης Κουρμπης στην Ιπποκρατους 69Α.
  • #90 από Gant στις 06 Oct 2006
  • ... Βασικά θέλω να είναι 12 gauge oxygen-free copper και χωριτικότητας γύρω στα 7,5pf/m....

    Τί είναι το "12 gauge oxygen-free copper" ;
  • #91 από gdevelek στις 06 Oct 2006
  • 12 gauge (προφέρεται γκέιτζ) ειναι η διάμετρος του αγωγού  (μικρό νούμερο --> μεγάλη διάμετρος)

    OFC είναι η ποιότητα του μετάλλου του αγωγού
  • #92 από telekris στις 31 Oct 2006
  • πάντως τη δουλειά κόψε-ράψε με τα george l's στην κάνουν και στο Διαμαντόπυλο, και στον Καγμάκη, και στο Guitar Store. εγώ έχω ένα 7μετρο και ένα 5μετρο "ντυμένο" Spectraflex, 5 5μετρα george l's μαύρα και όλα τα πετάλια μου συνδεδεμένα μεταξύ τους με george l's μαύρο λεπτό. τώρα πάω για evidence!
  • #93 από Jezus στις 07 Jan 2007
  • Τα καλωδια παιζουν μεγαλο ρολο, ειδικα αυτο που συνδεεις ενισχυτη με καμπινα παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ, μολις τα εσκασα για να παρω ενα καλο ειδα μεγαλη διαφορα, ελευθερωθηκε ο ενισχυτης!!!
  • #94 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 03 Mar 2007
  •     εγω χρησημοποιώ tasker καλώδιο και neutrick βύσματα, οχι ομως χρυσά, διότι λόγω καλλιτερης αγωγημότητας περνάνε και συχνοτητες που δεν πρέπει, πχ υψηλες συχνοτητες, θορυβος!
  • #95 από taxfreesax στις 20 May 2007
  • θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας,για καλυτερο αποτελεσμα στον ηχο :-\
  • #96 από freemind στις 20 May 2007
  • Τι εννοεις με τον ορο "καλωδια" και διπλο καρφι?
  • #97 από taxfreesax στις 20 May 2007
  • #98 από Απόλλων στις 20 May 2007
  • Προφανώς καλώδια εννοεί τα patch cables, ενώ διπλό καρφί κάτι σαν αυτό:

  • #99 από taxfreesax στις 20 May 2007
  • γεια σου βρε  Απολλωνα,εισαι παλικαρι...!! :) (πσσσττ..θενκσ για το γαλλικο ε !  ;D))
  • #100 από gers στις 20 May 2007
  • Αν θες να ενώσεις 2 πετάλια σαν το DS-1 και το Tube screamer πάρε διπλό καρφί...
    Αν πάλι θες να ενώσεις πετάλι σαν το Rat με κάποιο άλλο, το καλώδιο είναι μονόδρομος...
Σελίδες: