Ψηφοφορία

Εσείς, πώς χορδίζετε τη ντραμς σας;

σε 2ες;
σε 3ες;
σε 4ες;
σε 5ες;
σε άλλο διάστημα
με διαφορετικό τρόπο (εξηγήστε)

Αποστολέας Θέμα: Χόρδισμα Ντραμς...  (Αναγνώστηκε 19757 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Χόρδισμα Ντραμς...
« στις: 06/08/06, 01:41 »
Εγώ προσωπικά, την χορδίζω σε μεγάλες* τρίτες

*Αν θέλετε, διευκρινίζετε σε απάντηση τι σόι 3η ή 4η κ.τ.λ. είναι.

Αποσυνδεδεμένος drummer_boy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα Ντραμς...
« Απάντηση #1 στις: 31/08/06, 15:37 »
Όπα!!! Τι είπες τώρα??? Τι είναι αυτές οι 3ες κα τα άλλα??? Παίζω drums 2,5 χρόνια, αλλά δεν εχω ξανακούσει κάτι τέτοιο!!! Θα 'πρεπε να ντρέπομαι? ;D Τέσπα! Μπορείς να μου εξηγήσεις,please?

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Re: Χόρδισμα Ντραμς...
« Απάντηση #2 στις: 04/09/06, 13:40 »
Loipon to 8ema kourdisma einai episthmh. Opws exei pei kai o Billy Ward (kai oxi o Black Sabbath Bill Ward), a3izei ton kopo kaneis na 3odeyei ena oloklhro apogeuma kouridzontas ena tumpano mono kai mono gia mporesei na katalabei tis dunamikes tou, tis dunatothtes tou, thn tonikothta tou kai to ufos tou. Kai auto exei na kanei me to ena/duo dermata perasmena panw tou exeinh thn stigmh. An arxisei kaneis na paizei me ton tupo dermatwn... e, tote 8es kammia bdomada gia to ka8e tumpano!

Apo kei kai pera, einai 8ema 1) mousikhs, 2) xwrou, 3) mege8ous tou set, 4) mege8ous twn tumpanwn kai 5) tupou dermatwn.

Polu grhgora:

1) Allo kourdisma tairiazei se ena set otan kaneis paizei Marduk kai allo otan paizei Miles Davis

2) O xwros pou paizei kaneis (dwmatio, hxomonomeno studio, bar, stadio) exei apoluto apotelesma sto feedback pou ephreazei ton hxo twn tumpanwn. Antanklaseis apo tsimentotuxo, h' 3ulino patwma "anoigoun" ta tumpana kai o hxos tous diarkei perissottero - feedback - kai epishs anebazei tis suxnothtes tou tumpanou, opote ena ba8utero kourdima "dior8wnei" kapws ton hxo.

3) Ean kaneis paizei four-piece (tampouro -kassa -2 tom) tote to toniko diasthma meta3u twn tumpanwn tinei na einai megalutero - pali analoga thn mousikh pou paizei kaneis. Ean paizei se eight-piece, e, tote to kourdisma miwnei tis apostaseis meta3u 1ou-2ou tom kok. Episeis duo ba8eia 16-18 mporoun na kourdistoun diaforetika, px 16" san ena ba8u tom, kai to 18" ws gong drum, dhl 1.5-2 strofes panw kai 2-2.5 strofes katw- kapoioi xrhsimopoioun mikres kasses gia auth thn douleia. Dinei hxo sumpfwnikou tumpanou.

4) Power toms paizoun kalutera me xalaro kourdisma, gemizontas ton hxo kai ton ogko, enw ena 10"x3" picollo snare 8elei na einai oso to dunaton poio tentomeno ginetai, me tis sourntines tsita gia apisteuto !KRAK!

5) Dipla dermata au3anoun to attack kai dinoun ba8os, meiwnontas to sustain. Lepta dermata exoun mikro attack kai megalo sustain me poio primo hxo.

Elpizw auto na sas boh8hsei.


Sterghios

htpp://www.pantheist.co.uk     www.myspace.com/pantheistuk (doom metal)
http://www.myspace.com/thelostlegion (epic/power metal)
http://www.myspace.com/reignofswords (power metal)
http://www.myspace.com/sterghios (humble pie)

Αποσυνδεδεμένος drummer_boy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα Ντραμς...
« Απάντηση #3 στις: 06/09/06, 01:20 »
Καλά όλα αυτά! Εγώ όμως απλά ρώτησα τι είναι οι 3ες και οι 5ες και αυτά που αναφέρει ο αναξίμανδρος!

Αποσυνδεδεμένος godbluff

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα Ντραμς...
« Απάντηση #4 στις: 06/09/06, 01:35 »
Sta tympana mporei kaneis eykola na ksexwrisei diasthmata opws 3es 5es ktl kai polu pio duskola na akousei kai notes. vevaia 8elei arketh empeiria kai eidika gia to deytero polu kalo ayti. Kanonika se ka8e hxografhsh 8a eprepe ta tybana na kourdizodai sth tonikothta tu kommatiou kati tetoio omws einai polu spanio (se live adynato) kai akoma pio spanio einai ayto poy kanei o bozzio ta teleytaia xronia onomazomeno "mellodic drumming". Oxi ta 30 tom kai china kai tis 5 kases (kserw gw poses einai) de ta xei gia mostra. isa isa ka8e tom apartizei kai mia nota , to idio kai ta china kai oi kases. Kati tetoio einai apisteyta duskolo na epiteyxtei ka8ws kai egw krinw adynato na 8ymatai kapoios ti nota einai to ka8e tom. Ti tu les omws? Malista s ena project pu exei kanei, bozzio levin stevens, sto cd situation dangerous (prepei na nai h tu 2000 h tu 2001) sthn eisagwgh tu kommatiou melt paizei th melwdia pou paizei o tony levin sto basso, sta china tu. Sketh trela o typos. To kanei kai se alla kommatia alla den einai toso emfanes.

File stergie, s eyxaristw para poly gia tis plhrofories su, eixa parakolou8hsei kai ena seminario sxetika me to kourdisma alla akoma 8elw polu douleia. Otan exeis xrono, opote exeis kai an exeis steile mu pm me pio analytikes plhrofories.

Αποσυνδεδεμένος aljam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα Ντραμς...
« Απάντηση #5 στις: 06/09/06, 09:27 »
ενας φιλος ντραμερ πηγε χθες και αγορασε ενα σετ με χοντρα δερματα
μπορει να βαλει και τα παλια του?διπλά εννοω
και κατι αλλο
ειχα ακουσει οτι μπορεις να κουρδισεις τα τυμοανα και το καθε τυμπανο για ενα κλασσικο πενταρι σετ  να εχει μια νοτα υπαρχει κατι τετοιο?
ακομα,ποσα γυρισματα με το κλειδι θελει να εχει διαφορα το ενα απο το αλλο?
και με το ταμπουρο και την μποτα?μεχρι που τα κουρδιζεις?
ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΛΑΝΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ
ΚΑΙ ΣΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΕΙΣ

Αποσυνδεδεμένος drummer_boy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα Ντραμς...
« Απάντηση #6 στις: 06/09/06, 16:18 »
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι είναι αυτός ο τρόπος κουρδισμού 3ες και 5ες κλπ. pleaaaaaaase???????

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα Ντραμς...
« Απάντηση #7 στις: 07/09/06, 15:31 »
Βασικά, 3ες, ή 5ες, είναι μουσικά διαστήματα και συγκεκριμένα κάποια συγκεκριμένη απόσταση μεταξύ νοτών. Σε αυτά, λίγο ως πολύ, είμαστε όλοι μυημένοι. Για νη μη γίνομαι πολύπλοκος: Το Dance Of Death ξεκινάει με αρπίσμα καθαρές πέμπτες, η έκφραση ''σουτιέν'' που λέμε στο φινάλε ενός κομματιού είναι καθαρή τετάρτη, Στο Sweet Home Alabama, όταν τραγουδάει: ''Sweet-Home'' είναι μικρή δευτέρα (ή αλλιώς ημιτόνιο) και η μεγάλη τρίτη: ''Θα πά'' (απ' το θα πάρω μια ψαρόβαρκα στο μωρό μου). Στην ηπειρώτικη μουσική, τα κλαρίνα παίζουν συνέχεια μικρές εβδόμες κ.ο.κ. Και αυτά τα διαστήματα ακούγονται αν χτυπήσεις το ένα τομ μετά το άλλο.

Αποσυνδεδεμένος drummer_boy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα Ντραμς...
« Απάντηση #8 στις: 08/09/06, 19:41 »
Βασικά, 3ες, ή 5ες, είναι μουσικά διαστήματα και συγκεκριμένα κάποια συγκεκριμένη απόσταση μεταξύ νοτών. Σε αυτά, λίγο ως πολύ, είμαστε όλοι μυημένοι. Για νη μη γίνομαι πολύπλοκος: Το Dance Of Death ξεκινάει με αρπίσμα καθαρές πέμπτες, η έκφραση ''σουτιέν'' που λέμε στο φινάλε ενός κομματιού είναι καθαρή τετάρτη, Στο Sweet Home Alabama, όταν τραγουδάει: ''Sweet-Home'' είναι μικρή δευτέρα (ή αλλιώς ημιτόνιο) και η μεγάλη τρίτη: ''Θα πά'' (απ' το θα πάρω μια ψαρόβαρκα στο μωρό μου). Στην ηπειρώτικη μουσική, τα κλαρίνα παίζουν συνέχεια μικρές εβδόμες κ.ο.κ. Και αυτά τα διαστήματα ακούγονται αν χτυπήσεις το ένα τομ μετά το άλλο.

Η απόσταση αυτή που λες είναι μεγάλη η μικρότερη και από ημιτόνιο??? Είναι κάτι που πρέπει να ξέρω ή απλά κάποιος τρόπος κουρδίσματος με πολύ ακρίβεια?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χόρδισμα Ντραμς...
« Απάντηση #9 στις: 08/09/06, 21:18 »
Τα διαστηματα αφορουν τονους και ημιτονια. Οποτε οταν λεει 3ες, ειναι σαν να υπολογιζεις τρεις νοτες ( πανω κατω και πολυ χονδρικα, γιατι υπαρχουν 3ες μεγαλες, μικρες, αυξημενες, ελλατωμενες ) πανω σε ενα οργανο..Πχ, αν ενα τομ ειναι σε ΝΤΟ, το αλλο θα πρεπει να ειναι σε ΜΙ. Καπως ετσι χονδρικα, για να μην μπλεξουμε με θεωριες και αναλυσεις.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος drummer_boy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα Ντραμς...
« Απάντηση #10 στις: 09/09/06, 01:41 »
Αν δε βαριέσαι θα μ' άρεσε να ακούσω την ανάλυση και τη θεωρία!
« Τελευταία τροποποίηση: 10/09/06, 00:34 από freemind »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χόρδισμα Ντραμς...
« Απάντηση #11 στις: 10/09/06, 00:36 »
Για ενα χορδισμα του drum kit σου, φτανουν αυτα που ανεφερα πιστευω. Δεν ειμαι και ντραμερ για να ξερω αν χρειαζονται περισσοτερες λεπτομερειες
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα Ντραμς...
« Απάντηση #12 στις: 11/09/06, 16:58 »
Η απόσταση αυτή που λες είναι μεγάλη η μικρότερη και από ημιτόνιο??? Είναι κάτι που πρέπει να ξέρω ή απλά κάποιος τρόπος κουρδίσματος με πολύ ακρίβεια?

Βασικά, οι 3ες είναι μεγαλύτερο διάστημα από ημιτόνιο. Συγκεκριμένα, η Μεγάλη είναι 4 ημιτόνια και η μικρή 3. Τώρα, να σου πω, οι περισσότεροι ντραμς, όταν τους ρωτάω πως χορδίζουν, θα μου τραγουδήσουν ή μεγάλη ή μικρή 3η. Επίσης, σε συζήτηση άκουσα πως υπάρχει κάποιο στάνταρ πρότυπο για χόρδισμα που είναι σε 3ες ή σε 5ες.

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Re: Απ: Χόρδισμα Ντραμς...
« Απάντηση #13 στις: 13/09/06, 13:04 »
File stergie, s eyxaristw para poly gia tis plhrofories su, eixa parakolou8hsei kai ena seminario sxetika me to kourdisma alla akoma 8elw polu douleia. Otan exeis xrono, opote exeis kai an exeis steile mu pm me pio analytikes plhrofories.

Thx megale. Yparxoun arketa biblia gia to kourdisma, polles idees kai apoyeis, 8ewries... Opws kala les, o Bozzio to exei e3ou8enwsei to 8ema, alla proswpika nomizw oti h ikoanothta kourdismatos kanei ena kalo roadie, oxi ena kalo drummer. To kourdisma boh8aei na ma8ei kaneis tis dunatothtes tou tumpanou, kai na allazei ufos - an exei thn dunatothta.

Oswn afora tis notes ka8e tumpanou, merikoi uposthrizoun oti an kremaseis to tumpano me to ena xeri apo ena lug kai me to allo xtuphseis to 3ulo sto plai (xwris dermata) me thn mpagketa tote akous thn "alh8inh" tonikothta tou tumpanou, dhl ton tono ston opoio to kourdisma 8a dwsei tis perissoteres dunatothtes sto pai3imo. Bebaia auto e3artatai epishs apo to 3ulo/paxos ths mpagketas, to reverb tou xwrou klp klp.

Twra gia palia dermata, den 8a to sunistousa. Otan bazei kaneis ena derma, eidika Remo, panw se ena tumpano to derma apokta tis diastaseis tou 3ulou ekei pou ka8etai, "bearing edge" sta agglika, kai paramorfwnetai analoga me tis pieseis ths stefanhs. Spania duo diaforetika set exoun tis idies diastaseis sto bearing edge, h' idies stefanes. Epipleon, skeurwmata, hlikia, xtuphmata, kourdismata klp klp allazoun to ka8e tumpano kai thn stefanh, dhl. to bearing edge den einai panta teleio h' toulaxistwn opws to eixe ftia3ei o kataskeuasths kai h stefanh den einai teleiws kuklos. Sunama to derma lambanei thn paramorfwsh tou tumpanou sto opoio ka8etai kai ths stefanhs pou to krata sthn 8esh tou. Etsi, an to bgaleis kai to 3anabaleis se allh 8esh, sto idio tumpano, h' kai an alla3eis thn 8esh ths stefanhs an einai paramorfwmenh, mporei na sou bgalei thn pisth sto kourdimsa giati to derma exei paramorfw8ei alliws. Skeyou an to baleis se allo tumpano.

Kainourgia set, kainourgia dermata. Kanonas.

An 8elete na kourdisete se xrono dT pou legame kai sta sxoleia kai den exete ore3h na to yhrisete to 8ema, tote parte ena tension watch ths Tama. Auto upologizei thn tash sto derma kai epitrepei omoiomorfo kourdisma sto derma, wste na bgalei ka8aro hxo. Epishmenw oti oi strofes pou anafer8hkan parapanw den dinoun panta kalo kourdisma giati oi stefanes kai ta bearing edges den einai isies klp klp... Giauto kai meta tis strofes xtupas thn mpgketa konta sto kleidi kai "dior8wneis" ton hxo outws wste na einai omoiomorfos se olo to derma. H Tama deinei ena geniko kanona sta tensions mazi me to watch gia standard kourdisma 5-piece set se trites. Egw me auto to matzaflari ema8a na kourdizw.

Kai otan agorazete tumpana "tou koutiou", panta, panta, panta elegxete thn teleiwthta twn bearing edges kai thn paramorfwsh twn stefanwn.

S
« Τελευταία τροποποίηση: 13/09/06, 13:11 από sterghios »

Αποσυνδεδεμένος harry4

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα Ντραμς...
« Απάντηση #14 στις: 30/06/08, 23:09 »
λοιπον οι 3ες και 4ες και οι 5ες κοκ ειναι διαστηματα μια 5η ειναι ντο σολ δηλαδη τοδιαστημα τησ ντο με το σολ μια 3η ειναι το ντο με μι απο εκει και περα στα δερματα παιζεισς και με μορια δηλαδη αν παρεις μια κιθαρα και παιξεις με σλαιντ το ντο ως το ντο διεση υπαρχουν εκατο διαφορετικες νοτες.η βυζαντινη μουσικη το κανει αυτο παιζει μεμορια οποτε το ντο σολ μπορει να ειναι εκατο διαφορετικα πραγματα .προσωπικα πιστευω οτι οιδρθμμερ κουρδιζουν πιο πολυ με ηχους οι οποιοι βεβαια ειναι και διαστηματα για παραδειγμα ο μορελλο οταν επαιζε κουρδιζε το ταμπουρο του την κατω μεμβρανη μια 4η και την πανω μια 5η .ο νιλ πιρτ των ρας τα κουρδιζε τα τυμπανα με 5ες και οθτε καθεξης βεβαια αν παιξεις σε ενα χωρο με αντιλαλο με τα τυμπανα σε 5ες θα ειναι φασαριοζικα.θελεις πιο μικρα διαστηματα για να μην απλωνει τοσο οηχος.κατσε μια μερα και φτιαξε τον ηχο σου ηχογραφησε το και γινε πολυ αυστηρος να σου αρεσει παρα πολυ για να πεις οτι ειναι καλο το κουρδισμα.οσο για την θεωρια δεν ειναι τιποτα κατσε σε ενα πιανο αρχιζε να παιζεις διαστηματα και στο τελος θα σου ειναι οικεια αυτα τα ακουσματα.μην ψαρωνεις με τις πιπες περι θεωριας.ψαξε τον ηχο που σου ταιριαζει και εν αναγκη διαβασε ενα βιβλιο θεωριας της μουσικης για μια πιο σφαιρικη αποψη.θα σου ανοιξει το κεφαλι και τα αυτια η ενασχοληση με το κουρδισμα.αυτα

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Χόρδισμα Ντραμς...
« Απάντηση #15 στις: 30/06/08, 23:58 »
Ρε παιδια ωραια και αναλυτικα τα ποστ, αλλα γραφετε ελληνικα και οχι greeklish....

εκτος του οτι επιβαλλεται απο τους κανονισμους, ειναι πολυ δυσκολο να διαβαστει ενα μεγαλο ποστ το οποιο ειναι γραμμενο σε greeklish....

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα Ντραμς...
« Απάντηση #16 στις: 03/07/08, 23:42 »
πωπω βαρεθηκα να ακουω τις ανακριβιες σας...μπερδευετε κ το παιδι...ακου φιλε μου...οι τριτες κ οι πεμπτες ειναι οι μερες που πρεπει να κουρδιζεις τα τυμπανα...δευτερες,τεταρτες κτλ δεν μπορεις...καταλαβες...ειναι απλο....


(αν γινεται μη βριζεται ολοι μαζι) ;D
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Χόρδισμα Ντραμς...
« Απάντηση #17 στις: 04/07/08, 18:20 »
Τι 3ες και 5ες ρε εγω όπως να ναι τα κουρδίζω  :P το ίδιο και ο καθηγητής μου απο τα drums όπως μου ακούγονται καλύτερα στο αυτί και το κάθε τύμπανο λίγο πιο χαμηλά απο εκεί που μπορεί να πάει
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα Ντραμς...
« Απάντηση #18 στις: 15/07/08, 21:00 »
πωπω βαρεθηκα να ακουω τις ανακριβιες σας...μπερδευετε κ το παιδι...ακου φιλε μου...οι τριτες κ οι πεμπτες ειναι οι μερες που πρεπει να κουρδιζεις τα τυμπανα...δευτερες,τεταρτες κτλ δεν μπορεις...καταλαβες...ειναι απλο....


(αν γινεται μη βριζεται ολοι μαζι) ;D
Προσκυνώ... απλά... ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
14232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/06, 17:36
από freemind
21 Απαντήσεις
18724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/06, 16:28
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
0 Απαντήσεις
2736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/08, 16:30
από fake7
5 Απαντήσεις
18931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/10, 15:47
από no slave
0 Απαντήσεις
14938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 21:19
από Vicarious
4 Απαντήσεις
19237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/10, 23:47
από Adoni
3 Απαντήσεις
19049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/17, 21:49
από STEFANOS604
1 Απαντήσεις
36606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/11, 08:57
από fedstog
5 Απαντήσεις
27769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/15, 15:12
από saved
2 Απαντήσεις
26683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/15, 16:36
από thanasisdaras