Σελίδες:
  • #1 από Stoyo στις 13 Sep 2008
  • Θα ηθελα να προτεινω να γινει ενας τομεας ξεχωριστος με θεματα sticky για τα νεα και οχι μονο μελη του kithara.gr. Τι εννοω...
    Να γινει ενα θεμα με τους τυπους ηλεκτρικων κιθαρων: ακουω stratocaster, telecaster, fender, les paule, ταυρακια και λεω "μα καλα ολες ιδιες δεν ειναι;" Αν μπορει καποιος να απαριθμησει τα ειδη και να κανει μια περιληπτικη περιγραφη π.χ. αυτη η κιθαρα ειναι ετσι και αλλιως και αποδιδει καλυτερα στην τζαζ.
    Μπορουνε να υπαρχουνε και αλλα διαφορα αλλα θεματα οπως το setup το οποιο κοιτουσα και μου ηρθε αυτη η ιδεα. Να μπει δηλαδη ενα τοπικ με τιτλο "sticky" (πραγμα που δεν καταλαβαινω τι σημαινει  :P) η οπως αλλιως αποφασισεται. Νομιιζω οτι θα ειναι πολυ χρησιμο να ομαδοποιηθουν συγκεκριμενα θεματα και θα γινουν και πολυ ποιο ευχρηστα απο το να ψαχνεις κατι στο search.
    Ευχαριστω!
  • #2 από Baroness στις 13 Sep 2008
  • Σε τετοιο στυλ?

    Κιθαρα : Gibson Les Paul
    Τυπος : Solid Single cut
    Joint : Set neck
    Μαγνητες : H-H
    Τρεμολο : Οχι
    Ταστα : 22
    Καπακι : Ναι

    Κιθαρα : Fender Stratocaster
    Τυπος : Solid Double Cut
    Joint : Bolt on
    Μαγνητες : SSS - HSS - HSH αναλογα τον τυπο
    Τρεμολο : Ναι, εξαβιδο-διβιδο αναλογα τον τυπο
    Ταστα : 21-22 αναλογα τον τυπο
    Καπακι : Οχι


    Πιο απλα, Google it.
  • #3 από Stoyo στις 14 Sep 2008
  • Καλα ρε "παιδια" πλακα μου κανετε;   :-\  Αν ηταν να μην κανω καθολου τον κοπο να κοιταω στο kithara.gr για τιποτα! Οπως και κανενας αλλος... Στις μερες μας σχεδον ολα τα πραγματα μπορει καποιος να τα βρει μεσω google η οποιασδηποτε αλλης μηχανης αναζητησης.

    Ειμαστε μια κοινοτητα η οποια εχει σαν βασικο της στοχο τη συζητηση και την πληροφορηση σε οτιδηποτε αφορα την κιθαρα. Ποιος ο λογος τοτε να ανοιγονται τοσο θεματα καθημερινως για συζητησεις με μαγνητες ξυλα κτλ. Ψαξτε στο google λοιπον και μην αχολειστε με το φορουμ. Μονο και μονο η ελλειψη γνωσεων με αποτρεπει απο το να γραψω ο ιδιος το θεμα αυτο...

    Πιστευω πως καποιος που εχει τις γνωσεις δεν θα του παρει πανω απο 10' για καθε τυπο κιθαρας απο 6 (δεν γνωριζω) π.χ. διαφορετικους τυπους = 1 ωριτσα για εναν <<οδηγο>> για καθε νεο μελος που θελει να ασχοληθει με την κιθαρα.

    Ετσι οπως μου το ειπατε η μονη ιστοσελιδα που επρεπε να χρησιμοποιουμε ειναι το wikipedia (το οποιο το γραφω εγω και εσυ).
    Η προταση εγινε αλλα αφου δεν βρηκε ανταποκριση δεν εγινε και τιποτα!
    Παλι εισεις θα μου λυνετε τις αποριες στο φορουμ, να ξερετε!  :P
  • #4 από faser στις 14 Sep 2008
  • Γενικά εγώ πιστεύω ότι το συγκεκριμένο forum είναι καλό, χρυσό, αλλά με τα sticky έχει τσακωθεί.. Έχουν υπάρξει ΤΕΡΑΣΤΙΑ topics με ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΧΡΗΣΙΜΕΣ πληροφορίες, οι οποίες όμως χάνονται μετά από λίγες μέρες λόγω του roll-down.. Γενικά δεν έχω παρατηρήσει να γίνονται κάποια topics sticky ακόμα και αν το ζητάνε τα μέλη.. Αποτέλεσμα, κάθε καινούργιο μέλος να ζητάει πληροφορίες για πράγματα τα οποία ίσως έχουν απαντηθεί πολλές φορές και κανείς δεν ευκαιρεί να τα ξαναγράψει όπως "κιθάρα με €500", "pod xt ή GT-8?", "τι είναι οι προενισχύτριες στους λαμπάτους?", "πως δουλεύει το FX Loop?"..

    Stoyo, αυτό που ζητάς απαιτεί τρομερή δουλειά, γι' αυτό ίσως οι Enema και Gothic σε παραπέμψανε στο google.. Σιγά-σιγά στο google μπορείς να βρεις αρχικές πληροφορίες γι' αυτό που θες και έπειτα το kithara.gr έχει αρκετά μέλη τα οποία μπορούν να σου λύσουν όλες τις δευτερογενείς απορίες σου.. Το να κάτσει κάποιος να γράψει όλα τα είδη των κιθάρων και τα χαρακτηριστικά τους το αποκλείω.. Δεν είναι μόνο 1 ώρα όπως τα υπολογίζεις, γιατί οι τύποι κιθάρων είναι παραπάνω από 6 και μπορεί κάποιος να πλατιάσει απίστευτα.. Anyway, τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;
  • #5 από Απόλλων στις 14 Sep 2008
  • Γενικά εγώ πιστεύω ότι το συγκεκριμένο forum είναι καλό, χρυσό, αλλά με τα sticky έχει τσακωθεί.. Έχουν υπάρξει ΤΕΡΑΣΤΙΑ topics με ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΧΡΗΣΙΜΕΣ πληροφορίες, οι οποίες όμως χάνονται μετά από λίγες μέρες λόγω του roll-down..

    Ζητώ συγγνώμη αν παρεκτρέπω τη συζήτηση από το αρχικό της θέμα, αλλά νομίζω ότι αυτό που ανέφερε ο faser είναι πολύ σημαντικό και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Έχω φτάσει στο σημείο να κάνω save ολόκληρα thread με ενδιαφέρον περιεχόμενο γιατί δεν ήξερα αν θα τα ξαναέβρισκα. Με ένα ή δύο από αυτά αποδείχτηκε ότι είχα δίκιο, καθώς δεν μπόρεσα να τα ξαναβρώ κάποια στιγμή που τα έψαχνα. Νομίζω ότι είναι τουλάχιστον απογοητευτικό, ειδικά όταν άσχετα thread όπως το "Πείτε κάτι για αυτόν που γράφει πάνω από εσάς" (400 βαρετές και ανόητες σελίδες) συνεχίζουν να υπάρχουν στο forum παρά το γεγονός ότι είναι εντελώς άχρηστα και δεν είχαν εξ αρχής κανένα νόημα ή λόγο ύπαρξης. Αρκεί να κοιτάξει κανείς τα 10 κορυφαία thread, είτε από συμμετοχές είτε από εμφανίσεις, για να διαπιστώσει ότι πολύ λίγα από αυτά έχουν σχέση με μουσική και ακόμα λιγότερα με κιθάρα.

  • #6 από Stoyo στις 15 Sep 2008
  • Πιστευω πως καποιοι admins διαβαζουν αυτα που λετε και συμφωνω μαζι σας. Δεν γνωριζα πως ειχε γινει <<φασαρια>> για τα sticky! Καλο και πολυ χρησιμο θα ηταν να υπαρχουν, παρολο που ειναι δυσκολα να γινουν. Εννοειται πως δεν περιμενω αυριο να ειναι το θεμα ετοιμο αφου λετε πως θελει πολυ δουλεια. Αν ομως δεν αρχισεις κατι δεν προκειτε ΠΟΤΕ να το τελειωσεις. Αρχιστε το sticky και τελειωστε το μετα απο μια βδομαδα - μηνα. Μπορει να γινει και ενα ξεχωριστο θεμα στην κεντρικη που να λεγετε Stickys (η τελος παντων την ελληνικη ονομασια)
    Ενα παραδειγμα για το πως οπως το σκεφτομαι.
    LES PAULE
    Η κιθαρα αυτη δημιουργηθηκε απο τον "χ" την "ψ" χρονια. Γνωστοι καλιτεχνες που επαιζαν με αυτην ειναι 1-2-3. Ειναι καταληλη για ηχους τζαζ και τα χαρακτηριστικα γνωρισματα τις ειναι αυτα 1-2-3 (τεχνικα χαρακηριστικα, ιδιεταιροτητες κτλ.). Μια φωτογραφια τις κιθαρας και τελος.

    Αυτα μπορεσα να σκεφτω εγω και καποιος εμπειρος μπορει βαλει και αλλα. Αυτη η ιδεα δεν ειναι δικια μου. Μπειτε σε οποιαδηποτε ιστοσελιδα θελετε... πολυ σπανιο να ΜΗΝ βρεις τετοια θεματα. Αλλο παλι που μπορει να γινει ειναι το "αρπα κολα". Παιρνεις απο παλια θεματα συγκεκριμμενες απαντησεις μελλων τις κολας μεταξυ τους και κανεις ενα sticky. Καλη θεληση να υπαρχει και ολα γινονται.  :up:
  • #7 από Βραζίλης στις 15 Sep 2008
  • Στους πίνακες με συχνές ερωτήσεις & απαντήσεις (FAQ) υπάρχουν υποπίνακες όπου πηγαίνουν "τα καλύτερα" θέματα, και έτσι δεν χρειάζεται να τα κάνουμε μόνιμα (sticky) γεμίζοντας την 1η σελίδα του πίνακα.
    Δεν έχουμε τσακωθεί με τα μόνιμα (sticky) θέματα ούτε έχει γίνει φασαρία για αυτά.

    Επίσης, υπάρχει η Βαθμολογία θεμάτων, για συγκεκριμένους πίνακες. Δοκιμάστε την. Όσο πιο πολλοί βαθμολογείτε τα θέματα, τόσο πιο καλός μέσος όρος θα βγαίνει και θα δείχνει ποια θέματα αξίζουν περισσότερο.
  • #8 από faser στις 15 Sep 2008
  • Στους πίνακες με συχνές ερωτήσεις & απαντήσεις (FAQ) υπάρχουν υποπίνακες όπου πηγαίνουν "τα καλύτερα" θέματα, και έτσι δεν χρειάζεται να τα κάνουμε μόνιμα (sticky) γεμίζοντας την 1η σελίδα του πίνακα.
    Δεν έχουμε τσακωθεί με τα μόνιμα (sticky) θέματα ούτε έχει γίνει φασαρία για αυτά.

    Επίσης, υπάρχει η Βαθμολογία θεμάτων, για συγκεκριμένους πίνακες. Δοκιμάστε την. Όσο πιο πολλοί βαθμολογείτε τα θέματα, τόσο πιο καλός μέσος όρος θα βγαίνει και θα δείχνει ποια θέματα αξίζουν περισσότερο.


    Επειδή ήμουν εκείνος που παραπονέθηκε για τα sticky topics (αν και δεν ισχυρίστηκα ότι είχε γίνει κάποια φασαρία ποτέ :D), οφείλω να ζητήσω ένα συγνώμη γιατί όντως το thread "Τα καλύτερα" είναι μια πολύ καλή συλλογή με αρκετά χρήσιμα topics.. Ίσως ήθελε λίγο περισσότερο "διαφήμιση", γιατί αν κρίνω από τα δεκάδες topics που μπαίνουν κάθε μέρα του στυλ "Τι κιθάρα να αγοράσω στα €700?" μάλλον δεν το γνωρίζουν πολλά μέλη.. 
  • #9 από Baroness στις 15 Sep 2008
  • Πιστευω πως καποιοι admins διαβαζουν αυτα που λετε και συμφωνω μαζι σας. Δεν γνωριζα πως ειχε γινει <<φασαρια>> για τα sticky! Καλο και πολυ χρησιμο θα ηταν να υπαρχουν, παρολο που ειναι δυσκολα να γινουν. Εννοειται πως δεν περιμενω αυριο να ειναι το θεμα ετοιμο αφου λετε πως θελει πολυ δουλεια. Αν ομως δεν αρχισεις κατι δεν προκειτε ΠΟΤΕ να το τελειωσεις. Αρχιστε το sticky και τελειωστε το μετα απο μια βδομαδα - μηνα. Μπορει να γινει και ενα ξεχωριστο θεμα στην κεντρικη που να λεγετε Stickys (η τελος παντων την ελληνικη ονομασια)
    Ενα παραδειγμα για το πως οπως το σκεφτομαι.
    LES PAULE
    Η κιθαρα αυτη δημιουργηθηκε απο τον "χ" την "ψ" χρονια. Γνωστοι καλιτεχνες που επαιζαν με αυτην ειναι 1-2-3. Ειναι καταληλη για ηχους τζαζ και τα χαρακτηριστικα γνωρισματα τις ειναι αυτα 1-2-3 (τεχνικα χαρακηριστικα, ιδιεταιροτητες κτλ.). Μια φωτογραφια τις κιθαρας και τελος.

    Αυτα μπορεσα να σκεφτω εγω και καποιος εμπειρος μπορει βαλει και αλλα. Αυτη η ιδεα δεν ειναι δικια μου. Μπειτε σε οποιαδηποτε ιστοσελιδα θελετε... πολυ σπανιο να ΜΗΝ βρεις τετοια θεματα. Αλλο παλι που μπορει να γινει ειναι το "αρπα κολα". Παιρνεις απο παλια θεματα συγκεκριμμενες απαντησεις μελλων τις κολας μεταξυ τους και κανεις ενα sticky. Καλη θεληση να υπαρχει και ολα γινονται.  :up:


    Επειδη ακριβως αυτες οι πληροφοριες ειναι οι πλεον ευκολες να βρεθουν, δεν υπαρχει αναγκη να τις εχουμε ΚΑΙ εδω. Γιαυτο υπαρχει το google και η wikipedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/Gibson_Les_Paul

    Αν παλι, θες καποια γνωμη, εχεις καποιο προβλημα, ή περισσοτερο εξιδικευμενες αποριες, εδω ειμαστε να τις απαντησουμε. Σκοπος δεν ειναι να δημιουργησουμε ενα φορουμ που εχεις τις ιδιες απλες πληροφοριες με τα αλλα, αλλα ενα φορουμ που να βοηθαει και αναλυει καποια αλλα πραγματα ετσι ωστε να βοηθαει.
  • #10 από Stoyo στις 15 Sep 2008
  • wikipedia ftw!  ;D
  • #11 από themos στις 30 Sep 2008
  • Ίσως αυτό που ζητά ο Stoyo να καλυπτόταν αν υπήρχε η λειτουργία των reviews...sorry που επιμένω στα reviews, το έχω γράψει και σε άλλα 1-2 θέματα, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχει γίνει ακόμη.
    Η Wikipedia μπορεί να μου λύσει κάποιες πολύ βασικές απορίες π.χ. για την Telecaster, μπορεί να έχει και λεπτομερή αναφορά στα specs της Lite Ash ή του κάθε signature μοντέλου, αλλά αυτά τα βρίσκω και στο site της Fender.
    Τα εκατοντάδες posts που να ρωτάνε για την Les Paul και τη Strat (έλεος πια) θα εξαφανίζονταν αν υπήρχαν λεπτομερή και εμπεριστατωμένα reviews.
    (Ναι, το ξέρω ότι υπάρχει το Harmony Central. Δεν ξέρουν όλοι τόσο καλά αγγλικά).

    Αν παλι, θες καποια γνωμη, εχεις καποιο προβλημα, ή περισσοτερο εξιδικευμενες αποριες, εδω ειμαστε να τις απαντησουμε. Σκοπος δεν ειναι να δημιουργησουμε ενα φορουμ που εχεις τις ιδιες απλες πληροφοριες με τα αλλα, αλλα ενα φορουμ που να βοηθαει και αναλυει καποια αλλα πραγματα ετσι ωστε να βοηθαει.

    Με την ύπαρξη reviews, θα γλιτώναμε την επανάληψη και τα δεκάδες θέματα για κάθε όργανο/εξοπλισμό και θα μέναμε ακριβώς στις εξειδικευμένες απορίες με τη μορφή απαντήσεων σε review-threads.
    Αναμένω...
  • #12 από Βραζίλης στις 08 Oct 2008

  • themos,
    Είχα ξεκινήσει να φτιάχνω φόρμα και κώδικα για την αυτοματοποίηση της συγγραφής κριτικών/reviews (πρέπει να υπάρχουν κάποια πρότυπα, για να μην γράφει ο καθένας με διαφορετικό τρόπο). Ακολούθως εμφανίστηκαν άλλες προτεραιότητες (στο kithara.gr και στη ζωή) και το άφησα προσωρινά.

    Μακάρι να είχα(με) ένα χέρι βοηθείας στον προγραμματισμό...
  • #13 από themos στις 09 Oct 2008

  • themos,
    Είχα ξεκινήσει να φτιάχνω φόρμα και κώδικα για την αυτοματοποίηση της συγγραφής κριτικών/reviews (πρέπει να υπάρχουν κάποια πρότυπα, για να μην γράφει ο καθένας με διαφορετικό τρόπο). Ακολούθως εμφανίστηκαν άλλες προτεραιότητες (στο kithara.gr και στη ζωή) και το άφησα προσωρινά.

    Μακάρι να είχα(με) ένα χέρι βοηθείας στον προγραμματισμό...

    Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να υπάρχουν πρότυπα και κανόνες στα reviews.
    Καταλαβαίνω ότι δεν είναι απλό να γίνει...μακάρι να ήξερα από κώδικα/προγραμματισμό για να βοηθήσω (οι γνώσεις μου εξαντλούνται στο στοιχειώδες στήσιμο για το MySpace).  :)
    Οπότε, κάνουμε υπομονή!
Σελίδες: