Σελίδες:
  • #1 από adr1anos στις 23 Sep 2008

  • Προς χάριν πολλών φίλων οι οποίοι ζητούν λεπτομέρειες για την αλλαγή των μαγνητών της κιθάρας τους, αλλά και ακόμα πολλούς που δεν έχουν δει την κιθάρα τους από μέσα, παραθέτω την δική μου «εγχείρηση» αλλαγής των stock μαγνητών σε μία Fender Stratocaster USA 40th Anniversary, που έγινε το 2007 (μία από μακριά σειρά αλλαγών και πειραματισμών).

    Χρειάζονται:
    1.   Θάρρος και αποφασιστικότητα
    2.   Καλή και άρτια ενημέρωση από το Διαδίκτυο
    3.   Διαγράμματα συνδεσμολογίας από τον κατασκευαστή των μαγνητών που επιλέξατε
    4.   Κολλητήρι και κάποια αρχική ικανότητα στο γδύσιμο και κόλλημα καλωδίων
    5.   Για την δική μου περίπτωση: 3 διακόπτες 2 θέσεων, 6 επαφών (από τον Κατουμά)

    To εσωτερικό της κιθάρας μετά την αφαίρεση του παλαιού pickguard όπου φαίνεται καθαρά το καλώδιο της γείωσης που προέρχεται από την γέφυρα. Το βύσμα στην συγκεκριμένη κιθάρα δεν μπορεί να κολληθεί από πριν, πρέπει να περάσουμε δύο καλώδια μέσα από μία μικρή τρύπα και να κολλήσουμε το θηλυκό βύσμα, μόνο αφού έχουμε τοποθετήσει το pickguard στη θέση του.



    Χρησιμοποιήθηκαν οι εξής DiMarzio που επέλεξα εγώ μετά από πολλούς πειραματισμούς, ακροάσεις και προηγούμενες αλλαγές:

    Neck: DiMarzio  Cruizer Neck DP186
    Middle: DiMarzio  Fast Track 1™ DP181
    Bridge: DiMarzio  Super Distortion S™ DP218

    Λεπτομέρειες στο site της DiMarzio: http://www.dimarzio.com/site/#/pickups/



    Όλοι αυτοί οι μαγνήτες επιλέχθηκαν να είναι διπλού πηνίου (επίτηδες) και αποφάσισα να προσθέσω διακόπτες ώστε σε κάθε έναν να έχω την δυνατότητα να βάζω τα δύο πηνία σε σειρά ή εν παραλλήλω.
    Η αλλαγή αυτή έχει πολύ μεγάλη διαφορά στον ήχο και εκ του αποτελέσματος διαβεβαιώ κάθε ενδιαφερόμενο ότι αξίζει τον κόπο για κάθε μαγνήτη που παρέχει αυτήν την δυνατότητα, να κάνει τον κόπο να βάλει ένα διακόπτη τέτοιο, είτε σε push pull σε ένα από τα tone, είτε σε διακόπτη όπως έκανα εγώ.



    Εδώ φαίνονται οι μαγνήτες περασμένοι στο υπάρχον κύκλωμα της Strat. Η συνδεσμολογία αν και φαίνεται περίπλοκη είναι τελικά απλή: Ακολούθησα την συνδεσμολογία του κατασκευαστή για τους διακόπτες, και τα δύο τελικά καλώδια που προκύπτουν μετά από αυτούς, τα συνέδεσα στις παλαιές θέσεις του 5-θέσιου επιλογέα των παλαιών μαγνητών.



    Για τους διακόπτες έκανα 3 τρύπες με Dremmel (μικρό τρυπάνι ακριβείας) και τους πέρασα στην σειρά ώστε να αντιστοιχούν με τις θέσεις του 5-θέσιου επιλογέα της Strat.



    Εδώ φαίνεται το τελικό αποτέλεσμα:
    5 Θέσεις του επιλογέα επί 2 Θέσεις των διακοπτών επί 3 Μαγνήτες = 14 διαφορετικοί ήχοι από μία Fender Stratocaster.



    Το ηχητικό αποτέλεσμα για μένα είναι καταπληκτικό, και συνδυάζει πάρα πολλά στυλ και ηχητικές σχολές, ειδικά εάν η κιθάρα αυτή είναι η μόνη που έχεις για να παίζεις πολλά διαφορετικά στυλ μουσικής. Παράγει ήχους από σχεδόν κλασσική Fender με τον Cruizer,  μέχρι Les Paul με τον Fast Track 1 που έχει μία δικιά του εξαιρετική χροιά, ενώ πρόσθετα ο Super Distortion στο bridge είναι μακράν ο καλύτερος μαγνήτης που έχω βάλει εγώ μέχρι τώρα στην γέφυρα της Stratocaster.



    Όμως εδώ εστίασα περισσότερο στην διαδικασία και όχι τον ήχο, που είναι εν πολλοίς προσωπικό θέμα γούστου. Μπορώ να επεκταθώ επί τούτω εάν κάποιοι φίλοι ενδιαφέρονται.

    Επιμύθιο:  Τολμήστε, με θάρρος, άρτια ενημέρωση και καλή προετοιμασία και θα ανταμειφθείτε!

  • #2 από VampireLestrat στις 23 Sep 2008
  • Μακάρι να είχαμε πολλά τέτοια posts φίλε μου!! ;) ;)
  • #3 από Salinas στις 23 Sep 2008
  •  Πολύ ενδιαφέρον...
    Ωραία επέμβαση και πολύ κατατοπιστική περιγραφή.
    Καλό θα ήταν όλα αυτά να γαρνιριστούν με κανα δυο
    κλιπ για ν'ακούσουμε και το κιθαρόνι.

    Και πάλι μπράβο για την επέμβαση και για την πρωτοβουλία να μας ενημερώσεις.
  • #4 από Spell@lchemist! στις 23 Sep 2008
  • ερωτηση: απο που πηρες τους μαγνητες,και επελεξες το Χρωμα τους????????
  • #5 από studio54 στις 23 Sep 2008



  • Strat Deluxe (σωμα μαόνι, μάνικας έβενος, Locking Tuners, JB bridge, JB JR Middle, Jazz Neck)

    Ψάχνω Wiring για όλους τους πιθανούς συνδυασμούς...
  • #6 από Giorgos K. στις 23 Sep 2008
  • πολύ κουκλί το έκανες φίλε
    κάθε fender την χρειάζεται μία τετοια φάση λόγω των περιορισμένων δυνάμεων της
    τώρα με αυτό που έκανες άνετα βγάζεις ότι ήχο θές για ότι στύλ θές και απο μία strat όπως τόνισες και εσύ
    βέβαια...μπορείς απλά να πάρεις μία shecter ή κάτι παρόμοιο για να τελειώνεις ;D :P :P
    αυτή είναι μία strat που παραδέχομαι(ειδικά αν είχε και maple ταστίερα θα είμουν ενθουσιασμένος)
  • #7 από adr1anos στις 24 Sep 2008
  • ερωτηση: απο που πηρες τους μαγνητες,και επελεξες το Χρωμα τους????????

    Από το παλιό κατάστημα του Νάκα στην Σόλωνος, τώρα έχει κλείσει και τα έχουν όλα στην Ιπποκράτους.
    Για το χρώμα είμουν τυχερός, είχα πάρει 4 μαγνήτες (έχω και τον Chopper™, τον είχα στην γέφυρα παλαιότερα) και τους 3 τους είχε σε άσπρο. Τα καπάκια αλλάζουν πολύ απλά.

  • #8 από Spell@lchemist! στις 24 Sep 2008
  • ερωτηση: απο που πηρες τους μαγνητες,και επελεξες το Χρωμα τους????????

    Από το παλιό κατάστημα του Νάκα στην Σόλωνος, τώρα έχει κλείσει και τα έχουν όλα στην Ιπποκράτους.
    Για το χρώμα είμουν τυχερός, είχα πάρει 4 μαγνήτες (έχω και τον Chopper™, τον είχα στην γέφυρα παλαιότερα) και τους 3 τους είχε σε άσπρο. Τα καπάκια αλλάζουν πολύ απλά.


    δλδ..επειδη δεν εχω ιδεα..μπορω να παρω μαγνητες σε μαυρο χρωμα,και καπακια,για να τους αλλαξω?
  • #9 από adr1anos στις 24 Sep 2008
  • δλδ..επειδη δεν εχω ιδεα..μπορω να παρω μαγνητες σε μαυρο χρωμα,και καπακια,για να τους αλλαξω?

    Βασικά ναι!
    Κοίτα καλά ένα μαγνήτη στις φωτογραφίες: ότι βλέπεις εκτός από τα δύο μαύρα ελάσματα είναι καπάκι. Άν φύγει το καπάκι μένουν τα δύο πηνία πάνω στα ελάσματα και ο μαγνήτης ενδιάμεσα. Άρα τα καπάκια αλλάζουν και εναλλάσονται από όλους τους ίδιους μαγνήτες της DiMarzio, αυτού του τύπου.
    Τώρα όμως, εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω εάν πωλούνται καπάκια μόνα τους.. μάλλον θα πρέπει!.. Γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στον Νάκα..

  • #10 από Spell@lchemist! στις 24 Sep 2008
  • καλή ιδεα...σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια! :)
  • #11 από adrian666 στις 25 Sep 2008
  • φιλε μου..άνοιξες τα ματια πολλών εδώ μέσα..δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να κρατάς την μοίρα τις κιθάρας σου στα χερια σου...
  • #12 από hot_sauce (φλουτσ) στις 01 Nov 2008
  • Πολύ ωραίο ποστ, ευχαριστούμε Ανδριανέ....
    σκέφτομαι και γω τώρα να αλλάξω μαγνήτες και ίσως πάω για EMG
    η συνδεσμολογία τους έχει κάτι το διαφορετικό επειδή είναι active?
  • #13 από adr1anos στις 03 Nov 2008
  • σκέφτομαι και γω τώρα να αλλάξω μαγνήτες και ίσως πάω για EMG
    η συνδεσμολογία τους έχει κάτι το διαφορετικό επειδή είναι active?

    Ναι, είναι διαφορετική, όμως κατά κανόνα οι EMG από τον σχεδιασμό τους είναι πιο εύκολοι γιατί έχουν τα βύσματα έτοιμα και δεν χρειάζονται κολλητήρι και φασαρίες με τα καλώδια.
    Όμως για τον ίδιο λόγο ακριβώς, πρέπει να προσέξεις να προμηθευτείς όλα τα απαραίτητα παρελκόμενα (ποτενσιόμετρα, καλώδια, διακόπτες, ενεργά κυκλώματα, κλιπ/θήκη μπαταρίας κλπ) που απαιτούνται και να μελετήσεις καλά τα διαγράμματα συνδεσμολογίας της EMG.
    Στην ίδια Stratocaster που έχω παρουσιάζει, τώρα βρίσκεται το σετ DG20 της EMG, από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος, για τον χαρακτήρα που αντιπροσωπεύει.
    Η τοποθέτηση ήταν πολύ εύκολη, διότι το set δίνεται έτοιμο και απλά χρειάζεται να κολλήσεις το βύσμα εξόδου.
    Τα έτοιμα set της EMG αφαιρούν πολύ από τον πονοκέφαλο της εγκατάστασης και είναι αρκετά καλό πρώτο βήμα στον πειραματισμό. Όμως, μετά έχεις "δέσει" με την EMG, τουλάχιστον με το νέο Pickguard που θα βάλεις, μέχρι να το αποσύρεις.
    Για την τοποθέτηση επιμέρους ενεργών μαγνήτών σε κιθάρα που είχε αρχικά παθητικούς μαγνήτες τα πράγματα περιπλέκονται για τον αρχάριο, καθώς πρέπει να γίνουν καλωδιώσεις με τους υπάρχοντες διακόπτες και ποτενσιόμετρα.
    Παράλληλα, σε καμμία περίπτωση προσωπικά εγώ δεν θα συνιστούσα την ανάμιξη ενεργών και παθητικών μαγνητών στην ίδια κιθάρα παρά μόνο αν υπάρχει μεγάλη εμπειρία και ξέρουμε πολύ καλά τι κάνουμε.

  • #14 από hot_sauce (φλουτσ) στις 03 Nov 2008
  • Για την τοποθέτηση επιμέρους ενεργών μαγνήτών σε κιθάρα που είχε αρχικά παθητικούς μαγνήτες τα πράγματα περιπλέκονται για τον αρχάριο, καθώς πρέπει να γίνουν καλωδιώσεις με τους υπάρχοντες διακόπτες και ποτενσιόμετρα.
    αν αλλάξεις όμως όλες τις καλωδιώσεις και τα ποτενσιόμετρα τότε δν θα υπάρχει πρόβλημα, έτσι?
    αυτό το έτοιμο σετ των EMG που ανέφερες τα έχει αυτά?
  • #15 από Alex_Under στις 03 Nov 2008
  • Παιδιά, όσον αφορά τις καλωδιώσεις της κιθάρας, όρεξη να'χεις να πειράζεις.
    Το θέμα είναι όμως, στην τόση πολυφωνία, μήπως χάνεσαι? Μήπως χάνεις το στύλ σου;

    Σας μιλάει παθών.

    Έχω μια Jap Strat 97'. Το 2000 έδωσα 140.000 δρχ και την μετέτρεψα.
    1) Έβαλα ένα Floyd Rose Licenced tremolo
    2) Έναν DiMarzio Super 2 Neck -> http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=5512
    3) Έναν Seymour Duncan Distortion Bridge -> http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=5511
    4) Κράτησα τον original middle μαγνήτη
    και εβαλα

    5) 2 τριθέσια on-on-on διακοπτάκια, ένα για τον κάθε humbucker που δίναν serial/split/parallel επιλογές ανάμεσα στα δύο coils του κάθε μαγνήτη
    6) αντικατέστησα τον κλασσικό 5-θέσιο επιλογέα με έναν τριθέσιο fender o οποίος λειτουργούσε μόνο για τους δύο humbuckers, δηλαδή Bridge/Bridge+Neck/Neck
    7) πρόσθεσα ένα on-on-on διακοπτάκι για τον μεσαίο μονό μαγνήτη το οποίο ήταν τύπου  parallel/off/solo Που σημαίνει ότι στην θέση 1 προσθετα τον μεσαίο μαγνήτη σε ότι συνδυασμό είχα, στην θέση 2 τον ακύρωνα και στην θεση 3, ανεξάρτητα με το τι συνδυασμό είχα, έπαιζει μόνο ο μεσαίος.

    Κάνατε μήπως τις μαθηματικές πράξεις? Να σας βοηθήσω. Το τελικό άθροισμα των συνδυασμών που μπορούσα να πετύχω ήταν 31

    Επισυνάπτω το σχεδιάγραμμα.

    Το συμπέρασμα ποιο ήταν όμως?
    Αν και οι μαμίσιοι μαγνήτες δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο (κλασικοί κεραμικοί single coils που μπαίνουν στις γιαπωνέζες) δεν είχα καταφέρει να έχω σε κανέναν συνδυασμό την χροιά του ήχου που είχα αρχικά. Το split των humbuckers φυσικά δημιουργούσε έναν single coil αλλά σε καμία περίπτωση δεν είχε τον ζεστό, παχύ ήχο του κλασσικού single coil.

    Τα χρόνια περάσαν...
    Τα ακούσματά μου αλλάξαν (απομακρύνθηκα από την metal και πήγα στο blues/rock)...

    To 2004 απολύθηκα από φαντάρος. Απο κείνη την στιγμή και μετά η κιθάρα πέρασε στην αχρησία. Δεν μου έκανε αίσθηση. Δεν την λαχταρούσα να την πιάσω στα χέρια μου όπως λαχταρούσα κάποτε. Και έμεινε για 4 χρόνια σκονισμένη. Να φανταστείτε σε 4 χρόνια άλλαξα μόνο μια φορά χορδές. Απλά δεν μου έκανε όρεξη να παίξω

    Μέχρι που μου "έστριψε" μια βραδιά. Πήρα κατσαβίδια, κολητήρι και κατέβασα το original wiring diagram και την ξαναμετέτρεψα σε 3 Single Coils Strat. Αυτό έγινε πριν περίπου 1,5 μήνα. Από τότε παίζω καθημερινά. Είναι σαν να την ξανανακάλυψα.

    Τώρα πουλάω τους humbuckers και σκέφτομαι πολύ σοβαρά (με το ίδιο κλασσικό setup) να αλλάξω τους μαμίσιους μαγνήτες με τους Fender Samarium Cobalt Noiseless. Αλλά πάντα με 5-θέσιο επιλογέα.
    Δεν χρειάζεται να μπερδευόμαστε και πολύ.
  • #16 από adr1anos στις 04 Nov 2008

  • Αλεx πολύ ενδιαφέρουσα η περιγραφή σου!
    Λίγο στο συμπέρασμα θα διαφοροποιηθώ: σε όλο αυτό που περιέγραψες εγώ ακούω ένα πραγματικά ενδιαφέρον ταξίδι εξερεύνησης που σε ανέβασε, σε διαμόρφωσε δημιουργικά, σε έκανε να δείς πράγματα με νέα οπτική και σου πρόσθεσε πολύτιμη εμπρειρία και ωριμότητα, που θα σου είναι εξαιρετικά χρήσιμη σε ότι σχετικό κάνεις στο μέλλον. Αυτό είναι το υπέροχο ταξίδι του κάθε ενός μας ξεχωριστά στον δημιουργικό κόσμο της μουσικής και στην αέναη αναζήτηση του προσωπικού μας "ήχου" . Αέναη διότι το ταξίδι είναι που αξίζει και όχι ο προορισμός.
    Από εμένα ένα μπράβο για την τόλμη και την αποφασιστικότητα σου και εύχομαι ότι καλύτερο για τις μελλοντικές σου μουσικές αναζητήσεις, μέ η χωρίς κολλητήρι στο χέρι!..

     
  • #17 από Angelito στις 24 Jul 2009
  • Φοβερό post, μακάρι να το είχα βρει νωρίτερα. Άρχισα πρόσφατα να "πειράζω" μια κιθάρα τύπου strat. Σκέφτομαι να προσθέσω κι εγώ διακόπτες για τον κάθε μαγνήτη, επειδή όμως δεν έχω ακόμα εμπειρία με τη συνδεσμολογία, δεν ξέρω που ακριβώς πρέπει να συνδεθούν. Ένα διάγραμμα που βρήκα στο guitarnuts (αν δεν κάνω λάθος) δε με διαφώτησε. Μπορείτε να με βοηθήσετε?
    Και κάτι ακόμα: αυτή τη στιγμή η κιθάρα είναι H-S-H. Σκέφτομαι όμως να αντικαταστήσω τον single coil με έναν humbucker - Single (Humcanceling).
    http://www.dimarzio.com//media/diagrams/B2.pdf
    Θα χρειαστώ λοιπόν νέο switch. Η Dimarzio, από την οποία είδα το σχεδιάγραμμα προτείνει το EP1112.
    http://musica.com.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=18469&pcode=H002_I0018469
    Έχει κάποια ουσιαστική διαφορά με το super switch?
    http://www.musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=16493&pcode=H002_I0016493
    Γιατι στην τιμή έχουν...
  • #18 από adr1anos στις 24 Jul 2009
  • Γειά σου φίλε μου,
    Καλά τα έχεις σκεφτεί! Δεν έχω δεί τους δύο 5 way selectors από κοντά, και ενώ είναι σίγουρος ότι ακουστικά δεν θα υπάρχει διαφορά, φοβάμαι ότι υπάρχει σχεδιαστική διαφορά και ο EP1112 έχει διαφορετική συμδεσμολογία, οπότε το 23άρι ευρώ δεν το γλυτώνεις..
    Άλλωστε το λέει και το εγχειρίδιο της DiMarzio:
    "This can't be accomplished with a standard 5-way selector switch. The diagram shows how to do this with a multipole 5-way (EP1112)."
    Οπότε πάρε τον EP1112 να είσαι σίγουρος.

    Στο διάγραμμα που παρέθεσες δεν γίνεται να μπούν διακόπτες series/parallel για τους humbuckers διότι χρειάζονται τα καλώδια για να γίνει coil splitting και να συνδυαστούν τα single coils των humbuckers με τον μεσαίο single στις θέσεις 2 και 4 ώστε να έχεις hum cancelling.

    Εάν βγάλεις τον μονό στην μέση και τον κάνεις διπλό DiMarzio σε μονή συσκευασία, τότε δεν χρειάζεσαι τον EP1112, οποιοσδήποτε 5way selector κάνει και μπορείς να βάλεις διακόπτες series/parallel για όλους τους μαγνήτες, ακριβώς όπως εγώ. Στην περίπτωση αυτή, η συνδεσμολογία πάνω στον 5way selector είναι η κλασσική όπως και για κάθε άλλη strat με 3 single coils.
    Απλά πρίν από τον 5way selector έχεις τους διακόπτες για κάθε μαγνήτη, ως εξής:

       

    Καλή επιτυχία!
  • #19 από Panagiotisrx7 στις 24 Jul 2009
  • Τα διακοπτάκια δίπλα στο volume δεν σε «ενοχλούσαν» σε γρήγορες αλλαγές μαγνήτη ή σε volume sequels;
    Να υποθέσω πως σε live, δεν είναι και πολύ πρακτικό;
    Το λέω με το σκεπτικό ότι αν παίζω π.χ. σε neck serial και θέλω να πάω σε bridge parallel θα έχανα λίγο την μπάλα.
    Πάντως για recording πρέπει να είναι πολύ ευέλικτη, well done.
  • #20 από adr1anos στις 24 Jul 2009
  • Όχι δεν ενοχλούσαν, θα σου εξηγήσω γιατί:
    Με την πολύ χρήση καταλήγεις να έχεις μια "αγαπημένη" θέση στα διακοπτάκια για κάθε μαγνήτη και σπάνια αλλάζεις on the fly.
  • #21 από Holyshock στις 24 Jul 2009
  • φοβερο το θεματακι adr1ane επεξηγηματικο και κατατοπιστικο μακαρι να ειχαμε και αλλα πολλα τετοια παρομοια θεματα στο φορουμ :)
  • #22 από Angelito στις 29 Jul 2009
  • Ευχαριστώ πολύ Adr1annos! Άλλη μια ερώτηση: H σύνδεση που έχεις κάνει, μπορεί να γίνει με τον Dimarzio HS3 (DP117) στη Middle θέση? Το ερώτημα βασικά είναι: Είναι ο HS3 humbucker in single coil size? Ο Thomann έτσι λέει, αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος....
    http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp117w.htm
    Έχει βέβαια 4 καλώδια όπως όλοι οι Humbuckers της Dimarzio.
  • #23 από adr1anos στις 29 Jul 2009
  • H σύνδεση που έχεις κάνει, μπορεί να γίνει με τον Dimarzio HS3 (DP117) στη Middle θέση? Το ερώτημα βασικά είναι: Είναι ο HS3 humbucker in single coil size? Ο Thomann έτσι λέει, αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος....


    Ναι φίλε, η σύνδεση είναι είναι ακριβώς η ίδια με τους δικούς μου. Ο HS3 είναι διπλός με πηνία πάνω κάτω, σε συσκευασία μονού.
    Καλύτερα να κοιτάς στην DImarzio, μπές στο http://www.dimarzio.com/site/#/pickups/strat/hs3/ και επέλεξε Strat > Hum Canceling Strat > HS3.

  • #24 από Angelito στις 29 Jul 2009
  • Ευχαριστώ και παλι! Θα στειλω φωτογραφίες όταν ολοκληρώσω το project.... Μάλλον προς τέλος Αυγούστου δηλαδη.
  • #25 από R3b3L στις 29 Aug 2009
  • Ερωτηση για τον φιλο adr1anos:

    Μετα απο πολυ ψαξιμο κλπ κλπ, κατεληξα σε μια strat american standard olympic white mapple neck.
    Θελω ομως να αλλαξω τους μαγνητες για να ακουγεται οπως θελω εγω. Εχω κανει τις παρακατω επιλογες:

    Bridge: Seymour Duncan SSL-5
    Middle: DiMarzio DP217
    Neck: DiMarzio DP217

    Μιας και δεν κατεχω απο κιθαροηλεκτρικα και πολλα και λαμβανοντας υπ'οψιν πως η "μεταμοσχευση"  ;D θα γινει απο καποιον ειδικο και μιας και απο οτι βλεπω εχεις λιωσει στο ψαξιμο για μαγνητες, θα θελα μια γνωμη για τις παραπανω επιλογες. Ξερω πως ακουγονται μονοι τους οι μαγνητες, δεν ξερω πως ακουγονται συνδυασμενοι (Bridge/Middle συγκεκριμενα).

    Εχεις ισως να προτινεις κατι αλλο για Neck position? Οποιαδηποτε αλλη γνωμη και για τις αλλες θεσεις ειναι απολυτως ευπροσδεκτη.  8)
Σελίδες: