Σελίδες:
  • #26 από Ammon Jerro στις 17 Sep 2009
  • πολύ κουκλί το έκανες φίλε
    κάθε fender την χρειάζεται μία τετοια φάση λόγω των περιορισμένων δυνάμεων της
    τώρα με αυτό που έκανες άνετα βγάζεις ότι ήχο θές για ότι στύλ θές και απο μία strat όπως τόνισες και εσύ
    βέβαια...μπορείς απλά να πάρεις μία shecter ή κάτι παρόμοιο για να τελειώνεις ;D :P :P
    αυτή είναι μία strat που παραδέχομαι(ειδικά αν είχε και maple ταστίερα θα είμουν ενθουσιασμένος)
    ντιπ καφριλα εισαι ρε ατιμε!!!  :P :P :P :P :P :P :P
    και εγω ετσι εκανα καιρο πριν που ειχα φαει κολλημα με τελε!
  • #27 από adr1anos στις 18 Sep 2009
  • Ερωτηση για τον φιλο adr1anos:


    Φίλε R3b3L, τώρα πρόσεξα το post και την ερώτηση σου..
    Δυστυχώς δεν υπάρχουν έτοιμες συνταγές, πρέπει ο καθένας να κάνει το δικό του ψάξιμο για τον δικό του "ήχο"..

    Όμως να μερικές πληροφορίες για να σε βάλουν στο νόημα:
    1. Ένα μικρό Post που έγραψα για την αλλαγή των μαγνητών:
    http://forum.kithara.gr/index.php?topic=74988.msg585131#msg585131

    2. Ένα αρκετά εκτενές Review διαφόρων DiMarzio που έχω δοκιμάσει, με ιδιαίτερα ενημερωτικές πληροφορίες και από τον φίλο faser και άλλους:
    http://forum.kithara.gr/index.php?topic=74969.msg584901#msg584901

    Τώρα οι συνδυασμοί που ρωτάς είναι πολύ δύσκολο πράγμα για να καθοριστεί. Οι μαγνήτες έχουν αρκετά διαφορετική συμπεριφορά όταν γίνονται "split" και πόσο΄μάλλον όταν ένα coil τους συνδυάζεται με ένα coil ενός άλλου μαγνήτη, με διαφορετική σχεδίαση, χαρακτηριστικά, κλπ.
    Παρόλα αυτά, υπάρχουν "ομάδες" μαγνητών, για τις οποίες υπάρχει βιβλιογραφία, που είτε ταιριάζουν από μόνοι τους, είτε ο κατασκευαστής τους έχει κάνει να ταιριάζουν και τους προτείνει σε συνδυασμό. Ένα τέτοιο μονοπάτι ακολούθησα και εγώ με την αλλαγή στην Strat που έκανα.
    Κάνε το δικό σου ψάξιμο, διάβασε τα διάφορα σχετικά fora και πειραματίσου.. σύντομα θα βρείς τι σου ταιριάζει.


  • #28 από thanasius_d στις 01 Nov 2009
  • Καλησπερα, πολυ ενδιαφερον το συγκεκριμενο θεμα. Θα ηθελα να ρωτησω αν και ο SD jb junior δινει τη δυνατοτητα για σπλιταρισμα μεσω καποιου διακοπτη. Επισης υπαρχει καποιος τεχνικος στην Αθηνα που να μπορουσε να κανει τη συγκεκριμενη επεμβαση με επιτυχια καθοτι εγω δεν εχω ουτε πειρα αλλα ουτε εργαλεια για να το επιχειρησω μονος μου.(εχεις να προτεινεις καποιον?)
  • #29 από adr1anos στις 02 Nov 2009
  • Καλησπερα, πολυ ενδιαφερον το συγκεκριμενο θεμα. Θα ηθελα να ρωτησω αν και ο SD jb junior δινει τη δυνατοτητα για σπλιταρισμα μεσω καποιου διακοπτη. Επισης υπαρχει καποιος τεχνικος στην Αθηνα που να μπορουσε να κανει τη συγκεκριμενη επεμβαση με επιτυχια καθοτι εγω δεν εχω ουτε πειρα αλλα ουτε εργαλεια για να το επιχειρησω μονος μου.(εχεις να προτεινεις καποιον?)


    Ναι ο συγκεκριμένος δίνει τη δυνατοτητα για σπλιταρισμα, έχει 4 καλώδια και μπορείς να τον κάνεις split με δύο τρόπους, πρώτον αλλάζοντας το Volume (συνήθως) ή το Tone με pot που έχει και διακόπτη push pull τέτοιο:



    με συνδεσμολογία όπως εδώ:



    ..ή να χρησιμοποιήσεις ένα διακόπτη DPDT Οn-On-On τέτοιο:



    ..που είναι η επιλογή καλύτερη για μένα (και που προτιμώ), γιατί με αυτή την σύνδεση έχεις τρείς διαφορετικούς ήχους , γιατί δίνει τους μαγνήτες όχι απλά split (ένας ή δύο σε παράλληλη λειτουργία) αλλά και σε σειρά και οι δύο. Η συνδεσμολογία αυτή από την εμπειρία μου είναι η πιο αποδοτική, γιατί η χροιά των μαγνητών εν σειρά είναι πολύ χρήσιμη καθώς δεν έχεις volume drop από τον ένα μαγνήτη όπως στο split, ούτε hum από τον μονό μαγνήτη (αλλά θέλει έξτρα τρύπημα το pickguard για τον διακόπτη) όπως εδώ:



    Και στις δύο περιπτώσεις, η τελική (μονή) έξοδος από τον διακόπτη, συνδέεται στον 5-θέσιο επιλογέα, στην ίδια θέση του παλιού μαγνήτη.

    Όλες οι σχετικές πληροφορίες βρίσκονται στο manual της SD: http://www.seymourduncan.com/images/products/electric/stratocaster/501015-100.pdf

    Λυπάμαι, δεν ξέρω προσωπικά κάποιον τεχνικό να σε βοηθήσει, ίσως κάποιος άλλος φίλος να ξέρει να σου συστήσει κάποιον...
     
  • #30 από MiXoLydian στις 11 Jan 2010
  • Σας συγχαιρω παιδια, θα το κανω και εγω, μονο που θα πρεπει ισως να ενταξω και τον συνθ μαγνητη, με τροπο που να ενσωματωνεται και αυτος στην ολικη γειωση της κιθαρας. Θα ηταν καλο. εχεται καποια γνωμη;, γιατι μου αρεσει πολυ η καθαρη και επαγγελματικη εργασια που εχετε κανει. Μπραβο ;)
  • #31 από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ στις 11 Jan 2010
  • Ένα πολύ μεγάλο μπράβο στον Αδριανό για την υπομονή του, την κατάρτισή του και την ανιδιοτέλεια που τον χαρακτηρίζει.
  • #32 από gers στις 13 Jan 2010
  • Πρέπει να δημιουργηθεί νέα κατηγορία στο forum με τίτλο: "Όλα τα ποστ του Αδριανού"...!! :D

    ΑΠΛΑ ΚΟΥΚΛΑ η στρατ με αυτό το χρώμα και αυτούς τους μαγνήτες!!
  • #33 από MiXoLydian στις 13 Jan 2010
  • Ειναι σημαντικο να ειπωθει οτι η κολληση δεν ειναι και ευκολη υποθεση,σημαντικο ειναι να καθαριζονται τα καλωδια στην ακριβη αποσταση που χρειαζεστε. Ενας καλος παλιος ηλεκτρονικος, εβαζε και στα δυο σημεια λιγη κολληση, (καλωδιο, ακροδεκτη,πηνιο,κλπ) και μετα εκανε τη τελικη δουλεια, χωρις δυσκολια, οπως η ανωτερω εξαιρετη εργασια.
  • #34 από randy-criss wylde στις 30 Mar 2010
  • Καλησπερα παιδια, επαναφερω αυτο το πολυ ωραιο θεμα απο το φιλο adr1anos διοτι τωρα τελευταια κανω κατι πειραματα με μια παλια κιθαρα τυπου stratocaster που εχω. Το προβλημα ειναι οτι αφου της αλλαξα μαγνητες οταν την εβαλα για να παιξει δεν εβγαλε ηχο αν και οι μαγνητες δοκιμασμενα επαιζαν, ανοιξα λοιπον το outpout jack οπως λεει και το παρακατω σχεδιαγραμμα κι ενω ειδα τις δυο τρυπουλες δεν υπαρχει καποιο καλωδιο απο κει που λεει tip(hot outpout) και sleeve (ground) που να ενωνει το Outpout jack με αυτα τα δυο! Τι πρεπει να κανω λοιπον για να παιξει η κιθαρα? και πως γινεται αυτο? Ελπιζω να μην σας μπερδεψα! Ευχαριστω προκαταβολικα!



  • #35 από Serviani στις 30 Mar 2010
  • Αν δεν έχει, 2 καλώδια θα χρειαστεί να κολλήσεις όπως σου δείχνει το διάγραμμα ή ένα shielded.
Σελίδες: