Σελίδες:
  • #1 από Eagle Of Kamelot στις 12 Nov 2009
  • Παραμενοντας αρχαριος, ειπα να θεσω ενα ερωτημα που εδω και καιρο τριγυρναει στο μυαλο μου! τι διαφορες εχουν (ηχητικα) τα P-basses με τα J-Basses...αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οδιαφορετικος μαγνητης, αλλα τι διαφορα εχει στον ηχο του οργανου?? Επισης, τα PJ-Basses εχουν εναν ξεχωριστο χαρακτηρα ή συνδυαζουν αυτους των δύο προαναφερόμενων?? Ευχαριστω.
  • #2 από Fteo στις 12 Nov 2009
  • Το P bass έχει ένα πιο μουντό ηχόχρωμα που χαρακτηρίζεται από τις χαμηλές-μεσαίες. Το jazz bass από την άλλη έχει ένα πιο in-your-face ήχο που κόβει πιο εύκολα στη μίξη και τον χαρακτηρίζει η έλλειψη μεσαίων και τα έντονα πρίμα.

    Γνώμη μου πως το p κάνει πιο πολύ για jazz από το jazz bass, ενώ το δεύτερο είναι πιο ταιριαστό σε funk-soul λόγω έντονης ατάκας που το χαρακτηρίζει. Για rock και metal κάνουν και τα δύο, αν και συνήθως προτιμούν το p bass. Πάντως και τα δύο έχουν χαρακτηριστικό ήχο και κύριο κριτήριο για την επιλογή ενός από τα δύο θα έπρεπε να είναι αν ταιριάζει στο ύφος σου και στη μουσική σου.

    Για το p-j τώρα. Στην ουσία είναι ένα p που έχει και έναν single coil τύπου j στη γέφυρα. Με αυτό τον τρόπο και με τη χρήση ενός blend pot μπορείς να έχεις ήχο p και αν θες του προσθέτεις ατάκα από τον J μαγνήτη. Ο j μαγνήτης μόνος του δεν αξίζει σαν ήχος, γιατί ακούγεται πολύ πρίμος επειδή λείπουν τα μπάσα που κανονικά θα έπαιρνε από τον αντίστοιχο neck. Οπότε είναι μια μέση λύση με ήχο που κλίνει προς το p. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν αυτά. Μπάσταρδα πράγματα...  ;D
  • #3 από Eagle Of Kamelot στις 12 Nov 2009
  • Ήσουν πολυ κατατοπιστικος, ευχαριστω!
  • #4 από bassakos στις 12 Nov 2009
  • αν θελεις την γνωμη μου παρε J bass! μπορεις να παιξεις πολλα περισσοτερα styles με Jazz bass απο οτι με P bass...
    βεβαια ειναι και θεμα γουστου!
  • #5 από Eagle Of Kamelot στις 12 Nov 2009
  • Φιλε bassako, δν ψαχνω να αγορασω...το δικο μου εχει 2 active soapbars κ μου κανει μια χαρα! Απλα, ειχα μια απορια κ ειπα μηπως μπορειτε να μου τη λυσετε...
  • #6 από Dr Bluz (G.K.) στις 12 Nov 2009
  • Παραμενωντας αρχαριος...δύο προαναφερώμενων?? Ευχαριστω.

    Εχεις μανια με το γραμμα ''ω'' τελικα... 8)
  • #7 από Eagle Of Kamelot στις 12 Nov 2009
  • Παραμενωντας αρχαριος...δύο προαναφερώμενων?? Ευχαριστω.

    Εχεις μανια με το γραμμα ''ω'' τελικα... 8)


    Ι don't know what you're talking about...8)
  • #8 από bassakos στις 12 Nov 2009
  • Φιλε bassako, δν ψαχνω να αγορασω...το δικο μου εχει 2 active soapbars κ μου κανει μια χαρα! Απλα, ειχα μια απορια κ ειπα μηπως μπορειτε να μου τη λυσετε...

    αν ηθελες ομως? ? ? ....πλακα κανω! ;D
  • #9 από detroit στις 14 Nov 2009
Σελίδες: