Σελίδες:
  • #1 από LeoP στις 06 Mar 2010
  • Εχει κανεις να προτεινει κανενα καλο VST Bass γιατι ολα οσα εχω/βρισκω βγαινουν μαπα?
    Λογικα δε μπορει να πιασει κανενα το ακουσμα του κανονικου, αλλα εχω ακουσει θαυματα απο VST οργανα..
  • #2 από freemind στις 06 Mar 2010
  • Αυτη τη στιγμη η Spectrasonics εχει βγαλει τη νεα εκδοση του Trilogy, που ονομαζεται Trillian. Στο προτεινω ανεπιφυλακτα, αν και η τιμη του ειναι αλμυρουτσικη ( οχι ομως και η αποσβεση που θα σου κανει εαν ασχολεισαι επαγγελματικα με το χωρο ).
    Υποψιν, δε φτανει μονο ενα καλο VSTi για να κανει τη διαφορα, αλλα κι ενας καλος ενορχηστρωτης. Ακομα και το Trillian θα ακουστει "μαπα" εαν βαλεις μπασογραμμες που δε μπορει κανεις να παιξει!
  • #3 από LeoP στις 06 Mar 2010
  • Καλα, σε πρωτο επιπεδο, δεν ασχολουμαι επαγγελματικα, το χομπυ μου κανω.
    Σε δευτερο επιπεδο, με το μπασο δεν εχω πολλες σχεσεις, οποτε οι μπασογραμμες που φτιαχνω ειναι αρκετα απλες.
    Σε τριτο επιπεδο, εννοειται πως χρειαζεται μια σωστη ενορχητρωση για να ακουστει κατι καλο.
    Σε τεταρτο επιπεδο, ευχαριστω, θα δοκιμασω κανενα demo αν υπαρχει και θα δουμε!
  • #4 από freemind στις 06 Mar 2010
  • Αν και πολλα απο τα μπασα που εχει ειναι ηδη επεξεργασμενα ( οχι τραγικα ) , η Spectrasonic εχει φτιαξει ετσι το VSTi που σου αφηνει το περιθωριο να πειραξεις τον ηχο. Αυτο στο λεω στην περιπτωση οπου μερικοι ηχοι σου φανουν αρκετα "ουδετεροι". Στην ουσια σου δινει ενα καλο δειγμα μπασου ( αναλογα με το τι επιλεγεις ) κι εσυ το επεξεργαζεσαι παικτικα και ηχητικα!
  • #5 από Wise_One στις 06 Mar 2010
  • Θα σου πώ αυτά που μου ανέφερε ένας φίλο για να τσεκάρω το μπάσο του κολλητού μου...

    NoAmp & AmpegSVX

    Αυτά χρησιμοποιεί στα τραγούδια που γράφει και προφανώς είναι ευχαριστημένος. Εγώ δεν έχω άποψη, πρώτον γιατί τα δοκίμασα για λίγα μόνο λεπτά, δεύτερον κιθάρα παίζω απλά τσέκαρα το μπάσο του κολλητού και τρίτον σε κάποια φάση νόμιζα ότι έκαψα τα ηχεία!
  • #6 από LeoP στις 06 Mar 2010
  • Αυτο το τελευταιο ειναι καλο τωρα?
    Ευχαριστω παντως, θα τα τσεκαρω και αυτα!
  • #7 από freemind στις 06 Mar 2010
  • Νομιζω πως ο φιλος LEOP αναφερεται σε sample ή synth μπασο κι οχι σε εffect που μπορεις να βαλεις σε ηδη γραμμενο πραγματικο μπασο ;)
  • #8 από gers στις 06 Mar 2010
  • Εγώ θα προτείνω κάτι άλλο..

    Γράψε τη μπασογραμμή σου με την κιθάρα! Μετά ρίξε την μια οκτάβα με το αντίστοιχο plug-in της waves (το οποίο λειτουργεί καλύτερα από όσα έχω δοκιμάσει) και διαμόρφωσε τον ήχο σου με EQ και Compressor.. Προσωπικά, έτσι γράφω το μπάσο και είμαι πολύ ικανοποιημένος!
  • #9 από Anaximandros στις 06 Mar 2010
  • Απ' τα λίγα που χω δοκιμάσει (λόγω του ότι έχω ηλ. μπάσο κανονικό), μου άρεσε το Boomstick Bass. Έχει μέσα διάφορους τύπους μπάσου (Precision, jazz, rickenbucker, upright και δε συμμαζεύεται), καθώς επίσης και λούπες σε διάφορα στυλ (funk, reggae κτλ).
  • #10 από LeoP στις 06 Mar 2010
  • Θα σου πώ αυτά που μου ανέφερε ένας φίλο για να τσεκάρω το μπάσο του κολλητού μου...

    NoAmp & AmpegSVX

    Αυτά χρησιμοποιεί στα τραγούδια που γράφει και προφανώς είναι ευχαριστημένος. Εγώ δεν έχω άποψη, πρώτον γιατί τα δοκίμασα για λίγα μόνο λεπτά, δεύτερον κιθάρα παίζω απλά τσέκαρα το μπάσο του κολλητού και τρίτον σε κάποια φάση νόμιζα ότι έκαψα τα ηχεία!

    Η αληθεια ειναι οτι ψαχνω για οργανο και οχι για εφφεδιαρικο προγραμμα, οπως σωστα ειπε ο freemind... ΑΛΛΑ! Μια ζεστη νυχτα ενος καλοκαιριου (του περσινου) ανακαλυψα οτι μπορεις στα midi καναλια μεσω της κονσολας να βαλεις εφφε. Οποτε γραφεις κανονικα σε midi, πετας πανω το Ampeg SVX και εχεις πανω κατω αυτο που ηθελα σε μπασο. Δοκιμαστε το γενικα σε midi οσοι δε το ξερετε, με εχει σωσει πολυ εμενα προσωπικα στο να ακουγονται λιγο πιο φυσικα τα midi tracks.

    Εγώ θα προτείνω κάτι άλλο..

    Γράψε τη μπασογραμμή σου με την κιθάρα! Μετά ρίξε την μια οκτάβα με το αντίστοιχο plug-in της waves (το οποίο λειτουργεί καλύτερα από όσα έχω δοκιμάσει) και διαμόρφωσε τον ήχο σου με EQ και Compressor.. Προσωπικά, έτσι γράφω το μπάσο και είμαι πολύ ικανοποιημένος!

    Εκανα ακριβως αυτο που ειπες, με το Ampeg SVX ομως (εχει ενα μπασο που ριχνει οκταβα) και πεταξα Q Filter (το Bass Killer, με χαμηλο gain για να μην παραμορφωνει πολυ) και Multiband Compressor και βγηκε μπασο με ηλεκτρακουστικη! :Ρ

    Απ' τα λίγα που χω δοκιμάσει (λόγω του ότι έχω ηλ. μπάσο κανονικό), μου άρεσε το Boomstick Bass. Έχει μέσα διάφορους τύπους μπάσου (Precision, jazz, rickenbucker, upright και δε συμμαζεύεται), καθώς επίσης και λούπες σε διάφορα στυλ (funk, reggae κτλ).

    Ευχαριστω, θα το τσεκαρω και αυτο!
  • #11 από Anaximandros στις 08 Mar 2010
  • και Multiband Compressor και βγηκε μπασο με ηλεκτρακουστικη! :Ρ

    Φίλε, δοκίμασα ακριβώς αυτό που έκανες Multiband Compressor τη ρύθμιση που έχει "electric bass" σε ούτι και νόμιζες ότι ακουγόταν κοντραμπάσο! Πολύ σωστή η σκέψη σου ;)

    Πρόσεχε όμως. Σε περίπτωση που αποκτήσεις μπάσο και πρόγραμμα τύπου Amplitube που κάνει έτσι έναν περίεργο ενισχυτοκομπρέσσορα, ή γενικά οτιδήποτε φτιάχνει χροιά μπάσου, απέφυγε το Multiband Compressor, γιατί σε συνδυασμό με το μπασοχροιοφτιάχτη (πςς τι λέξεις φτιάχνω!), δίνει στο μπάσο επιπλέον πριμίλα, σα να χεις ένα ποτενσιόμετρο "Tone" ανεβασμένο ως τον πλανήτη Πλούτωνα.

    Το Boomstick Bass, έχω την εντύπωση ότι έχει ήδη φτιαγμένες χροιές μπάσου και μιας και δουλεύει με midi, ελέγχονται οι δυναμικές, οπότε δε νομίζω να χρει(οι)αστεί κομπρέσσορα.
Σελίδες: