Σελίδες:
  • #1 από zeoy στις 23 May 2011
  • Μετά την ωραία εμπειρία από τα τελυταία συλλογικά jams προέκυψε ένας προβληματισμός για τη συνέχεια, μήπως να ξεφύγουμε από τα 12μετρα, μήπως να μπουν κάποιες οδηγίες/απαιτήσεις κλπ.


    Συνυπογράφω τους προβληματισμούς αυτούς και προτείνω την εξής κατεύθυνση:
    Γιατί να βασιστούμε σε έτοιμα backing tracks και να μη φτιάξουμε κάτι που να είναι 100% kithara.gr made; Εξηγώ πώς το σκέφτομαι: κάτι μπασίστες και πληκτράδες έχει πάρει το μάτι μου εδώ μέσα, προγραμματισμό σε τύμπανα κάποιοι ξέρουμε εδώ μέσα (στην καλύτερη γράφει κάποιος φυσικά, στη χειρότερη παίζουν και loops). Ξεκινάμε λοιπόν με ένα drum track και το γεμίζουμε και στο τέλος πέφτει και το κλασικό κιθαροjamάρισμα.


    Το πράμα μπορεί να είναι μόνο αυτό που περιέγραψα αλλά μπορεί να γίνει και σε ομάδες 2-5 ατόμων η καθεμιά. Προφανώς χρειάζεται παραπάνω οργάνωση και επικοινωνία αλλά νομίζω ότι με καλή θέληση και λίγο εθελοντισμό όλα είναι εφικτά.


    Εγώ προθυμοποιούμαι να δουλέψω σε drum tracks και μίξη (+ ότι άλλο προκύψει. Και λίγο μπασάκι παίζω και ένα keyboard έχω και φυσικά κιθάρες). Προσωπικά θα μου άρεσε να γινόταν με ομάδες που να παίζανε και φωνητικά μέσα για να φύγουμε από τα jam tracks και να πάμε στα tracks αλλά κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.


    Edit: βλέπε σελίδα 2 , 3ο post
  • #2 από vagtanplan στις 23 May 2011
  • Συμφωνω απολυτα και μπορω να διαθεσω την αγριοφωναρα μου και στιχακια κομμενα και ραμενα για το τελικο προϊον !!!
  • #3 από zeoy στις 23 May 2011
  • Συμφωνω απολυτα και μπορω να διαθεσω την αγριοφωναρα μου και στιχακια κομμενα και ραμενα για το τελικο προϊον !!!


    άμα παίξει αυτό με ομάδες σε κλείνω από τώρα? ;D
  • #4 από elrich στις 23 May 2011
  • Ποοολύ καλή ιδέα... δίνει χώρο και σε μας τους rythm guitarists να εκφραστούμε....
  • #5 από zeoy στις 23 May 2011
  • Ποοολύ καλή ιδέα... δίνει χώρο και σε μας τους rythm guitarists να εκφραστούμε....


    όλοι οι καλοί χωράνε. Μήπως να το κάναμε αργό 9άρι, ουσάκ, αμανο-σερφο-γκαραζο-ψυχεδέλεια να γίνει της κολάσεως; ;D
  • #6 από elrich στις 23 May 2011
  • Μήπως να το κάναμε αργό 9άρι, ουσάκ, αμανο-σερφο-γκαραζο-ψυχεδέλεια να γίνει της κολάσεως; ;D

    Το ξέρεις ότι στο ουσάκ είμαι επιρρεπής...  0:)
  • #7 από truepiece στις 23 May 2011
  • Πολύ καλή ιδέα, ειδικά άμα παίζει ντράμερ που μπορεί να ηχογραφήσει αληθινά ντραμς.

    Σίγουρα θα έχουμε θέμα με το genre, αλλά μπορούμε να συμβιβαστούμε.

  • #8 από zeoy στις 23 May 2011
  • Πολύ καλή ιδέα, ειδικά άμα παίζει ντράμερ που μπορεί να ηχογραφήσει αληθινά ντραμς.

    Σίγουρα θα έχουμε θέμα με το genre, αλλά μπορούμε να συμβιβαστούμε.


    Μπορούμε να δηλώνουμε συμμετοχές εδώ δηλώνοντας και τι είδη μας αρέσουν/τα καταφέρνουμε (ή το αντίθετο).


    Εγώ είμαι λίγο πολύ μέσα σε όλα εκτός από μέταλ (δεν πολυγουστάρω και δεν το έχω μάλλον) και jazz (δεν το έχω απλά).
  • #9 από truepiece στις 23 May 2011
  • Αντίθετα εγώ είμαι του classic 80's heavy αλλά μέχρι πιο απλές ροκ καταστάσεις θα την πάλευα.

    Ας δούμε τι κίνηση θα έχει το θέμα και θα τα βρούμε.
  • #10 από vagtanplan στις 24 May 2011
  • Να βαλουμε δημοψηφισμα με τα ειδη οπως καναμε με το τελευταιο τζαμ !
  • #11 από Korgy στις 24 May 2011
  • σκυλοστονεριες για παλιοτεντιμποιδες!
     
     
    διαθετω τον χώρο και τον εξοπλισμό για ηχογράφηση drums (οχι για την πρόβα τους όμως ε ;) )
  • #12 από let me know 796 στις 24 May 2011
  • αν γραψτε τελικα κατι με τυμπανα live το ανεβαζετε μετα και γραφει οποιος θελει την δικια του εκδοχη στις ρυθμικες.
    διαλεγετε πιο γουσταρετε πιο πολυ π.χ του α ή του β και μετα πεφτουν τα σολο.
    αλλα μην πατε παλι σε blues ,minor κ.τ.λ κριμα να γραφτουν live drums και να μην πεσουν τιποτα riff
  • #13 από zeoy στις 25 May 2011
  • αν γραψτε τελικα κατι με τυμπανα live το ανεβαζετε μετα και γραφει οποιος θελει την δικια του εκδοχη στις ρυθμικες.
    διαλεγετε πιο γουσταρετε πιο πολυ π.χ του α ή του β και μετα πεφτουν τα σολο.
    αλλα μην πατε παλι σε blues ,minor κ.τ.λ κριμα να γραφτουν live drums και να μην πεσουν τιποτα riff


    Παίζει τελικά κανένας drummer για να βοηθήσει (sorry αλλά είμαι σχετικά νέος εδώ και δεν ξέρω πρόσωπα και πράγματα αλλά δεν θυμάμαι να έχω δει κανέναν);
    Καλό είναι αν τελικά γραφτούν φυσικά τύμπανα να γίνει πάνω σε click track για να διευκολύνει τη συνεργασία γενικά και το mixing ειδικότερα.
    Αν πάλι είναι χλωμό το θέμα με τα φυσικά drums πείτε μου να φτιάξω εγώ ένα drum track (αφού διαλέξουμε ένα στυλ, bpm, διάρκεια κλπ) και αν μας αρέσει συνεχίζουμε.
  • #14 από groovymood στις 25 May 2011
  • Περίμενε 1-2 μέρες και αν δεν κουνηθεί τίποτα απο drummer, πάρτο πάνω σου.... ;)
  • #15 από dio21 στις 26 May 2011
  • αν γραψτε τελικα κατι με τυμπανα live το ανεβαζετε μετα και γραφει οποιος θελει την δικια του εκδοχη στις ρυθμικες.
    διαλεγετε πιο γουσταρετε πιο πολυ π.χ του α ή του β και μετα πεφτουν τα σολο.
    αλλα μην πατε παλι σε blues ,minor κ.τ.λ κριμα να γραφτουν live drums και να μην πεσουν τιποτα riff

    Σωστα.......... ετσι συμφωνω κ εγω!!!! :)
  • #16 από zeoy στις 27 May 2011
  • Περίμενε 1-2 μέρες και αν δεν κουνηθεί τίποτα απο drummer, πάρτο πάνω σου.... ;)


    κουνιέται τίποτα;


    (κοινώς: ένα bump πριν το πάρω πάνω μου)


    εντωμεταξύ ρίξτε καμιά ιδέα για το στυλ προς τον κανονικό υποψήφιο drummer ή τον virtual δικό μου
  • #17 από Βραζίλης στις 27 May 2011
  • Είναι δύσκολη η ηχογράφηση ντραμς. Και, αν ο ντραμερ δεν ειναι πολυ καλος, δεν υπαρχει κινητρο για να μπουμε σε αυτη τη διαδικασια... καθως το τελικο αποτελεσμα πιθανοτατα θα ειναι χειροτερο απο προγραμματισμενα ντραμς με samples.

    Θα ήθελα κατι που να'και ξεσηκωτικό, groovy, funky, τετοια πραματα.

    Μπασογραμμή θα εχουμε μονο μια; ή να καλεσουμε τους μπασιστες να "ζωγραφισουν" οτι θελουν και μετα να ψηφισουμε αυτο που μας αρεσει; (παρομοιως και για τους πληκτραδες). Ή να το αφησουμε αυτο για καποια αλλη στιγμη οπου θα οργανωσουμε μπασοτζαμ;
  • #18 από zeoy στις 27 May 2011
  • ΟΚ, εγώ τα λαμβάνω υπόψη μου (και τα προσυπογράφω αυτά που λές Βασίλη) αν τελικά φτιάξω εγώ το drum track.


    Για groovy, funky καταστάσεις δεν έχω καμιά αντίρηση. Όσο για το ένας οι περισσότεροι μπασίστες/πληκτράδες ας το σκεφτούμε αφού εμφανιστεί τουλάχιστον ένας  ;)
  • #19 από gkou στις 27 May 2011
  • Ωραίο θα ήταν να προστεθούν και φωνητικοί.. αυτοσχεδιασμοί σε τέτοιους ρυθμούς! :D
    (όσοι είχαν πάρει μέρος σε κανένα online jamming εδώ στο Κιθάρα, μπορεί και να θυμούνται τι εννοώ ;D ;D ;D )
  • #20 από zeoy στις 27 May 2011
  • Ωραίο θα ήταν να προστεθούν και φωνητικοί.. αυτοσχεδιασμοί σε τέτοιους ρυθμούς! :D
    (όσοι είχαν πάρει μέρος σε κανένα online jamming εδώ στο Κιθάρα, μπορεί και να θυμούνται τι εννοώ ;D ;D ;D )


    από το εναρκτήριο post:

    Προσωπικά θα μου άρεσε να γινόταν με ομάδες που να παίζανε και φωνητικά μέσα για να φύγουμε από τα jam tracks και να πάμε στα tracks αλλά κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.


    which means ότι είσαι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη

  • #21 από gkou στις 27 May 2011
  • Ω, σε ευχαριστώ! :)
    Αλλά αναφερόμουν γενικά και σε άλλα μέλη που μπορούν κάτι να κάνουν φωνητικά ( το δικό μου ήταν παράδειγμα ;) ) για να έχουμε κι άλλες συμμετοχές, εκτός από εμένα και τον Βάγγο. Έχουμε κάτι κρυφά ταλέντα που ,καιρός είναι να ξυπνήσουν (εδώ ξύπνησε όλη η Ελλάδα ;D ). Οπότε καταλήξτε κάπου εσείς οι μουσικοί και εμείς στο τέλος θα δούμε πού και αν κολλάμε και θα προσθέσουμε, τελευταίοι,  την πινελιά μας .
  • #22 από zeoy στις 27 May 2011
  • Ω, σε ευχαριστώ! :)
    Αλλά αναφερόμουν γενικά και σε άλλα μέλη που μπορούν κάτι να κάνουν φωνητικά ( το δικό μου ήταν παράδειγμα ;) ) για να έχουμε κι άλλες συμμετοχές, εκτός από εμένα και τον Βάγγο. Έχουμε κάτι κρυφά ταλέντα που ,καιρός είναι να ξυπνήσουν (εδώ ξύπνησε όλη η Ελλάδα ;D ). Οπότε καταλήξτε κάπου εσείς οι μουσικοί και εμείς στο τέλος θα δούμε πού και αν κολλάμε και θα προσθέσουμε, τελευταίοι,  την πινελιά μας .


    κάτι έχει πάρει κι εμένα τ'αυτί μου ...  ;)
    ας το δούμε αυτό που πάει να γίνει εδώ σαν pilot study και αν πάει καλά μακάρι ναι γίνει κάτι με το "ανά ομάδες" που έλεγα αρχικά. Είναι δύσκολο να χωρέσουν 3 μπασίστες, άλλοι τόσοι πληκτράδες, καμιά 15ρια lead κιθαρίστες και 5-6 για vocals στο ίδιο track. Ενώ αν σπάσει σε ομάδες θα έχει πολύ ενδιαφέρον και θα χωρέσουν και όλοι.
    Αλλά ας μην προτρέχουμε. Εγώ θα προσπαθήσω μέσα στο ΣΚ να φτιάξω ένα drum track ακουλουθώντας μια τυπική δομή τραγουδιού και βλέπουμε πως πάει. Όπως και να έχει τις φωνητικές σας ικανότητες και τις δικές σου και του Vag τις έχω σε πολλή εκτίμηση και θα χαρώ να σας μιξάρω.  8)
  • #23 από Korgy στις 27 May 2011
  • Είναι δύσκολη η ηχογράφηση ντραμς. Και, αν ο ντραμερ δεν ειναι πολυ καλος, δεν υπαρχει κινητρο για να μπουμε σε αυτη τη διαδικασια... καθως το τελικο αποτελεσμα πιθανοτατα θα ειναι χειροτερο απο προγραμματισμενα ντραμς με samples.

    εφοσον υπάρχει ο ντράμμερ (που να ξέρει να παίζει σωστά), η ηχογράφηση θα είναι παιχνίδι
     
    και όχι το αποτελεσμα δεν θα είναι χειρότερο ;D  εχουμε να διαλέξουμε 17 μικρόφωνα με τα ανάλογα παρελκόμενα.
     
    καλή θέληση και βαζελίνη να υπάρχει,όλα γίνονται!
  • #24 από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος στις 27 May 2011
  • Αν και στερούμαι του απαιτούμενου εξοπλισμού, περιμένω με αγωνίατα τύμπανα και τη μπασογραμμή και μπορείτε να με υπολογίζετε για κιθάρα ή φωνητικά! Κάπως θα βρω τρόπο να τα στείλω!  :)
  • #25 από Korgy στις 27 May 2011
  • σε 10 μέρες περίπου θα εχω πιο ελαφρύ πρόγραμμα, οπότε όποιος στερείται εξοπλισμού ηχογράφησης μπορεί να έρθει σε εμένα να γράψει!
Σελίδες: