Σελίδες:
  • #26 από zeoy στις 27 May 2011
  • σε 10 μέρες περίπου θα εχω πιο ελαφρύ πρόγραμμα, οπότε όποιος στερείται εξοπλισμού ηχογράφησης μπορεί να έρθει σε εμένα να γράψει!


    άσχετο αλλά τι έγινε με το little mofo; ρίξε κανα update στο άλλο thread ;)
  • #27 από Korgy στις 27 May 2011
  • τρέχω με τις εφορίες και τα ικα και τα παντα ολα λόγω της εποχής τώρα (και με τις συναυλίες τα βράδια) και δεν προλαβαίνω ούτε να αγγίξω τα πλήκτρα μου. οποτε το ριβιου θα έρθει στα μέσα του ιούνη.  τον μοφο τον δούλεψα σε 2 rec sessions και σε ενα reamping rec και με έχει αφήσει πάρα πολύ ευχαριστημένο και ικανοποιημένο. το κύκλωμα του δίνει απίστευτη χροιά σε προηχογραφημένα drums και percussion .
     
     
    αναμένωμεν
  • #28 από zeoy στις 29 May 2011
  • Λοιπόν έφτιαξα κάτι και ανεβάζω. Ο βασικός ρυθμός είναι funk αλλά η ερμηνεία μάλλον rock οπότε υπάρχουν περιθώρια και για groove και για χώσιμο.


    96 μέτρα (περίπου 3:40) στα 100 bpm
    Intro (4 μέτρα=3 κενά και το 4ο με fill για να μπει)
    Verse
    Chorus
    Verse
    Chorus
    Middle-8
    Chorus
    End


    όλα από 16 εκτός από το middle-8 που είναι 8


    Μπορεί να ξεκινήσει οποιοσδήποτε θέλει αλλά με σκοπό να καταλήξουμε σε ένα chord progression και ένα bassline οπότε μπασίστες και πληκτράδες προτιμούνται για αρχή. Τώρα αν κανένας κιθαρίστας έχει το φοβερό riff ή chord/rhythm να προτείνει ας τον ακούσουμε αλλά καλό είναι να μην αρχίσουμε τα σολίδια από τώρα. Καλό θα ήταν να κρατήσουμε το chord progression σχετικά νορμάλ γιατί υποθέτω πως δεν είμαστε όλοι έτοιμοι για mixolydian και Bb13/Sus4AddCsqrt(3)/3π  ;D


    Τα links


    mp3 ΜΟΝΟ για ακρόαση please*
    http://www.box.net/shared/ymffltyogc


    ogg για ακρόαση και συνιστώμενο (δια ροπάλου) για δουλειά στο DAW*
    http://www.box.net/shared/0akis3fdva


    Άντε και καλή αρχή  8)


    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    * Τα mp3 όταν αποσυμπιέζονται βγάζουν ένα extra κενό στην αρχή και χαλάει (OK, λίγο) ο συγχρονισμός. Καλό είναι σε συνεργασίες να δουλεύουμε με wav ή ogg και όχι mp3
    (το export έχει ξεκινήσει από το 0:00:00.000 οπότε καλό είναι το ίδιο να ισχύει και για ότι κυκλφορήσει σε αυτή τη συνεργασία και φυσικά προτιμούνται ogg files)


    Τα λέμε και σε PM όποιος χρειαστεί οποιαδήποτε βοήθεια.
  • #29 από gkou στις 29 May 2011
  • Μπράβο στον zoey για το μεράκι του αλλά και την προσπάθειά του !Επιτέλους ξεφεύγουμε από τους τετριμμένους ρυθμούς ;)
  • #30 από Korgy στις 29 May 2011
  • τρίτη απόγευμα μαλλον προλαβαίνω να γράψω καμμια βασική σφήνα.

    δωστε το chord sequence που πρέπει να τρεξω
  • #31 από zeoy στις 29 May 2011
  • δωστε το chord sequence που πρέπει να τρεξω


    μήπως να το πάρεις πάνω σου;  ;D
    και να μας ρίξεις κανά βρώμικο rhodes να μας φτιάξεις; 8)


    @gkou: thanks  ;)


    ΥΓ Από μπάσο τι παίζει; Κανένας εθελοντής;
  • #32 από dio21 στις 30 May 2011
  • http://www.box.net/shared/iajj7bmzlo

    Παιδια οτι μου ηρθε στο κεφαλι ακουγοντας τα ντραμς(της στιγμης) εγραψα.....τελειως προχειρα αν σας αρεσει το στυλακι να τα δουλεψω πιο πολυ!!!

    ΤΗΑΝΧ zeoy που ασχοληθηκες κ εγραψες ντραμς!
  • #33 από Arg0 στις 30 May 2011
  • Κατ' αρχάς συγχαρητήρια στον Zeoy για την πολύ ωραία ιδέα.


    Άκουσα το drums track στη δουλειά και Θεού κι Αφεντικού θέλοντος ίσως καταφέρω κι απόψε να περάσω κάνα πλήκτρο (με guitar synth) από πάνω.


    Όμως ακούγοντας και το riff του dio21, το οποίο απέχει παρασάγγας από αυτό που μου ήρθε εμένα σαν ύφος, σκέφτηκα μήπως είναι καλύτερο να έχουμε 2-3 version οπότε κι ο καθένας προσφέρει σ' εκείνο που τον εμπνέει περισσότερο.



  • #34 από let me know 796 στις 30 May 2011


  • Όμως ακούγοντας και το riff του dio21, το οποίο απέχει παρασάγγας από αυτό που μου ήρθε εμένα σαν ύφος, σκέφτηκα μήπως είναι καλύτερο να έχουμε 2-3 version οπότε κι ο καθένας προσφέρει σ' εκείνο που τον εμπνέει περισσότερο.


    ετσι και αλλιως πολυ δυσκολα θα αρεσει σε ολους μια version .
    οποτε ανεβαζουν οσοι θελουν τα ρυθμικα τους και επιλεγουμε 1,2 που θα πανε για να φορτωθουν με solo, bass , keys ,vocal στο τελος.
    http://www.box.net/shared/iajj7bmzlo

    Παιδια οτι μου ηρθε στο κεφαλι ακουγοντας τα ντραμς(της στιγμης) εγραψα.....τελειως προχειρα αν σας αρεσει το στυλακι να τα δουλεψω πιο πολυ!!!

    ΤΗΑΝΧ zeoy που ασχοληθηκες κ εγραψες ντραμς!



    Διονυση μες στο κλιμα εισαι. :up

    εμενα μου αρεσε σαν ιδεα πολυ.
    καλα ηχο ,εντασεις και καποια λαθη εννοειται οτι τα ξερεις οτι θελουν δουλεια ακομα ,αφου ηταν προχειρο οπως ειπες.

    το κραταμε και προχωραμε .
    θα γραψω και εγω κατι αν προλαβω Σαβ/ριακο αλλα θα ειναι σιγουρα σε heavy style.

    για σκεφτειτε και το σκηνικο τα φωνητικα να ειχαν σαν βαση τα γ*****σια των ημερων που περναμε και να ηταν μια ωδη προς τους σωτηρες μας :down

    το σπρωχνετε και μετα εσεις του facebook και με ενα γ*αματο τιτλο θα πηγαινε μακρια η βαλιτσα. ;)
    ασε μην πω τον τιτλο θα με κοψετε. :-X
  • #35 από dio21 στις 30 May 2011
  • Παράθεση
    Διονυση μες στο κλιμα εισαι. :up

    εμενα μου αρεσε σαν ιδεα πολυ.
    καλα ηχο ,εντασεις και καποια λαθη εννοειται οτι τα ξερεις οτι θελουν δουλεια ακομα ,αφου ηταν προχειρο οπως ειπες.


    Nαι φιλε Αντωνη να φανταστεις οπως ημουν εβαλα ενα καρφι κ το επαιξα.......χαχα

    απλα το επαιξα αν αρεσει γενικα το δουλευουμε ισως να κολλησει κ καποιος αλλος κ κατι αλλο....ολα μπορουν να γινουν!!!
  • #36 από zeoy στις 30 May 2011
  • Παιδιά ευχαριστώ που το ζωντανέψατε το θέμα. Να συμφωνήσω κι εγώ ότι είναι δύσκολο όταν έχεις κάτι τόσο εύπλαστο  όσο ένα σκέτο drum track είναι δύσκολο να συμπέσουν οι ιδέες όλων.
    Εγώ προσωπικά δεν το σκεφτόμουν για metal. Ηδη αν προσέξατε παρότρυνα πιο πάνω τον Korgy να ρίξει κανένα Fender Rhodes, άρα το σκέφτομαι μάλλον σε 60s καταστάσεις ή τουλάχιστον με κάποιες τέτοιες αναφορές. Φυσικά όλοι είναι ευπρόσδεκτοι και θα είχε πολύ ενδιαφέρον να δούμε που μπορεί να πάει αυτό το πράγμα ανάλογα με τα γούστα του καθενός.


    Αααα, και μην ξεχνάτε: θέλουμε και μπασίστες στο κόλπο!


    keep it coming 8)

  • #37 από let me know 796 στις 31 May 2011
  • Παιδιά ευχαριστώ που το ζωντανέψατε το θέμα. Να συμφωνήσω κι εγώ ότι είναι δύσκολο όταν έχεις κάτι τόσο εύπλαστο  όσο ένα σκέτο drum track είναι δύσκολο να συμπέσουν οι ιδέες όλων.
    Εγώ προσωπικά δεν το σκεφτόμουν για metal. Ηδη αν προσέξατε παρότρυνα πιο πάνω τον Korgy να ρίξει κανένα Fender Rhodes, άρα το σκέφτομαι μάλλον σε 60s καταστάσεις ή τουλάχιστον με κάποιες τέτοιες αναφορές. Φυσικά όλοι είναι ευπρόσδεκτοι και θα είχε πολύ ενδιαφέρον να δούμε που μπορεί να πάει αυτό το πράγμα ανάλογα με τα γούστα του καθενός.


    Αααα, και μην ξεχνάτε: θέλουμε και μπασίστες στο κόλπο!


    keep it coming 8)

    zeoy καλο ομως ειναι αφου το ξεκινησες εσυ να προτεινεις πως και που θελει να παει το track ;)
    αν το σκεφτεσαι για soft να μην μπουμε στην διαδικασια να γραψουμε κατι heavy. (ξερεις τωρα ο χρονος ειναι περιορισμενος)
  • #38 από gkou στις 31 May 2011
  • Εγώ με την τεράαααστια φαντασία μου θα το πρότεινα σαν μια funky διασκευή στο "on the beach" του Chris Rea 8) ;D
  • #39 από zeoy στις 31 May 2011
  • Παιδιά ευχαριστώ που το ζωντανέψατε το θέμα. Να συμφωνήσω κι εγώ ότι είναι δύσκολο όταν έχεις κάτι τόσο εύπλαστο  όσο ένα σκέτο drum track είναι δύσκολο να συμπέσουν οι ιδέες όλων.
    Εγώ προσωπικά δεν το σκεφτόμουν για metal. Ηδη αν προσέξατε παρότρυνα πιο πάνω τον Korgy να ρίξει κανένα Fender Rhodes, άρα το σκέφτομαι μάλλον σε 60s καταστάσεις ή τουλάχιστον με κάποιες τέτοιες αναφορές. Φυσικά όλοι είναι ευπρόσδεκτοι και θα είχε πολύ ενδιαφέρον να δούμε που μπορεί να πάει αυτό το πράγμα ανάλογα με τα γούστα του καθενός.


    Αααα, και μην ξεχνάτε: θέλουμε και μπασίστες στο κόλπο!


    keep it coming 8)

    zeoy καλο ομως ειναι αφου το ξεκινησες εσυ να προτεινεις πως και που θελει να παει το track ;)
    αν το σκεφτεσαι για soft να μην μπουμε στην διαδικασια να γραψουμε κατι heavy. (ξερεις τωρα ο χρονος ειναι περιορισμενος)


    Δεν είναι απαραίτητο να βγει μια version και τέρμα. Μπορεί να τρέχουν και 2 και 3 παράλληλα. To ogg με τα drums διαθέσιμο είναι (καλοκομμένο, με τα bpm του), εσύ από ότι έχω καταλάβει το κατέχεις το άθλημα (DAW) οπότε αν έχεις όρεξη να μαζέψεις τους πιο heavy παίχτες και να βγάλεις μια version ακόμα καλύτερα.
    Εγώ όπως είπα και πριν δεν το σκεφτόμουν για metal αλλά για πιο 60s κατάσταση (soul, funk) ή ακόμα και προς το indie, garage, κλπ.
  • #40 από Korgy στις 31 May 2011
  •      http://www.box.net/shared/6yvy7rdfsa


    μετά φόβου και θεού θέλοντος είπα να ταίσω λίγο τα αναλογικά τερατάκια μου  με λίγη φαντασία.

    καθαρά προς δειγματισμό η ιδέα.
    οτι ακουτε 100% αναλογικής σοδειάς  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

    ακολουθία ακόρντων Αm- G/Am  - F#/Am -  F  / Am   (όπου /  το πρώτο ακόρντο ειναι η βασική νότα του ακόρντου.  δηλαδη F/ Am = Fa,C,E)


    και για στάξουν σάλια  :P

  • #41 από kostas80 στις 31 May 2011
  • εκείνο το ρε κολλημένο είναι ?  :P
  • #42 από zeoy στις 31 May 2011
  • Κλασικό και δοκιμασμένο progression Korgy. Και  από ήχο σκοτώνει!
    Έχεις περάσει και κάτι άλλα μέσα, οπότε θα κάτσω να το ψάξω λιγάκι και αν δεν προκύψει σύντομα κανένας άλλος για μπάσο μπορεί να γράψω εγώ πάνω σε αυτό το πνεύμα κάτι με το ταπεινό μου Cort.
    Είχες δεν είχες τον βρήκες το χρόνο  ;D


    Το Ρε που λέει κι ο Κώστας ο αόρατος άνθρωπος το πατάει; :D
  • #43 από Korgy στις 01 Jun 2011
  • Στo progression a la NiVo gansta Β.Π rap ( :P :P )    είναι C#,D#,F#,G#,A#  ,τα βλέπω όλα μαύρα.
     
     
    η φωτό είναι σχετικά παλιά και μολις που είχα παραλάβει το θεριό. τώρα είναι σένιο και μπιμπελό (ναναι καλά ο μαστροκοργκης)
  • #44 από let me know 796 στις 01 Jun 2011
  • zeoy να ρωτησω κατι?
    στο σημειο 18.02.02.084 (καπου εκει )  ή στα 00:33 - 00:34 sec κατι δεν μου παει καλα. :-\   (ο χρονος ειναι για το αρχειο που ανεβασα εγω)
    νομιζω οτι καπως σαν να μπαινει το σκασιμο απο τα τυμπανα νωρις.  :hmm
    τσεκαρε το μια και νομιζω θα καταλαβεις τι εννοω (ή καποιος αλλος αν του κανει εντυπωση)
    καλα μπορει και να κανω λαθος ,απλα ρωταω μην με παρεις με τις πετρες.  :)

    Αααααα!  κατι τετοιο πιο συγχρονο θα σας αρεσε ?  jam example
  • #45 από zeoy στις 01 Jun 2011
  • Στo progression a la NiVo gansta Β.Π rap ( :P :P )    είναι C#,D#,F#,G#,A#  ,τα βλέπω όλα μαύρα.
     
     
    η φωτό είναι σχετικά παλιά και μολις που είχα παραλάβει το θεριό. τώρα είναι σένιο και μπιμπελό (ναναι καλά ο μαστροκοργκης)


    χρειάστηκα κάμποση ώρα για να καταλάβω το "όλα μαύρα" και google-ing για το NiVo  ;D


    να τα χαίρεσαι τα εργαλεία. ιστορικά τεμάχια όντως  8)
  • #46 από zeoy στις 01 Jun 2011
  • zeoy να ρωτησω κατι?
    στο σημειο 18.02.02.084 (καπου εκει )  ή στα 00:33 - 00:34 sec κατι δεν μου παει καλα. :-\
    νομιζω οτι καπως σαν να μπαινει το σκασιμο απο τα τυμπανα νωρις.  :hmm
    τσεκαρε το μια και νομιζω θα καταλαβεις τι εννοω (ή καποιος αλλος αν του κανει εντυπωση)
    καλα μπορει και να κανω λαθος ,απλα ρωταω μην με παρεις με τις πετρες.  :)

    Αααααα!  κατι τετοιο πιο συγχρονο θα σας αρεσε ?  jam example



    είναι λίγο δύσκολο να το τσεκάρω τώρα αλλά μάλλον εννοείς αυτό που ονομάζεται early downbeat. Είναι τσαχπινιά a la Bonham. Άμα μπει το μπάσο θα δεις ότι κάθεται ωραία.


    Το jam σου θα το ακούσω το βράδυ  ;)
  • #47 από zeoy στις 01 Jun 2011
  • Αααααα!  κατι τετοιο πιο συγχρονο θα σας αρεσε ?  jam example



    Έριξα ένα γρήγορο αυτί και μου άρεσε πολύ το chord progression σου.
    Σκέφτομαι να κρατήσω το δικό σου στα κουπλέ και του Korgy στα ρεφραίν (αν κολάνε ωραία) και με βάση αυτές τις συγχορδίες να γράψω μπάσο. Οπότε να δώσω καινούριο ogg.


    Vag και gkou , ρίξτε κι εσείς καμιά ακρόαση στου Korgy και let me know 796 τις προτάσεις και δείτε αν σας παίρνει για κανά στιχάκι, μελωδιούλα κλπ και το βλέπουμε.


    Άντε, καλά πάμε μου φαίνεται  :)
  • #48 από dio21 στις 01 Jun 2011
  • ΩΡΑΙΟΟΟΟ.....ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ Αντωνη!!!!! ;)

    νομιζω οτι μπορει να παιξει κ heavy κ οτι αλλο θελει ο καθενας με τετοιο θεμα......

    οποτε εγω αποσυρω την δικη μου προταση......

    Y.Γ οσο για εκεινο το σημειο που λεει ο Αντωνης ηθελα να στο πω κ εγω κατι δεν παει καλα στον ρυθμο για ΞΑΝΑΤΣΕΚΑΡΕ ΤΟ zeoy!!!!
  • #49 από zeoy στις 01 Jun 2011
  • Y.Γ οσο για εκεινο το σημειο που λεει ο Αντωνης ηθελα να στο πω κ εγω κατι δεν παει καλα στον ρυθμο για ΞΑΝΑΤΣΕΚΑΡΕ ΤΟ zeoy!!!!


    Απάντησα παραπάνω γι'αυτό. Δεν είναι κανόνας ότι μπότα και crash στο τέλος του fill πρέπει να πέφτουν στο 1 του επόμενου μέτρου. Κατά τη γνώμη μου το κάνει πιο ενδιαφέρον. Πω πω, πού να έγραφα και κανένα odd signature δηλαδή; Θα μου την πέφτατε σωρηδόν ότι δεν είναι ολόκληρο το μέτρο ;D
    Πέρα από την πλάκα είναι πολύ συνηθισμένη τεχνική σε reggae, funk και τα σχετικά και στο rock την καθιέρωσε ο Bonham. Αν έχεις ακούσει Zeppelin σίγουρα το έχεις ακούσει.
    btw εγώ το γουστάρω που ο Αντώνης το έχει τονίσει το 'λάθος' για να καταλάβεις.
  • #50 από let me know 796 στις 01 Jun 2011
  • βασικα εγω για την ιδεα το εριξα.
    καλο ειναι επειδη εγω δεν ξερω πληκτρα αν αρεσει και σε αλλους αυτη η εκδοχη να γινει το εξης:
    να γραψει καποιος πρωτα μπασο για να ανοιξει λιγο το αυτι μας σε ιδεες για τις ρυθμικες κιθαρες, να ακουστουν και καποια αρχεια με ιδεες απο φωνητικα και το κυριοτερο απο ολα να παιξει καποιος πληκτρας κανονικα σε ενα τετοιο στυλ ambient.
    νομιζω ο korgy και ο freemind δεν θα δυσκολευτουν καθολου να το ολοκληρωσουν.
    ολα αυτα θα βοηθησουν και να συμμετεχουν πολλα παιδια με  διαφορετικες προτιμησεις παιξιματος.

    σας το ειπα ? δεν σας το ειπα! ;D
    η κιθαρα που ακουγεται ειναι vst  :hi σας την εσκασα ! ;)
Σελίδες: