Σελίδες:
  • #51 από zeoy στις 01 Jun 2011
  • Μια χαρά ακούγεται το σχέδιο Αντώνη. Σε πρώτη ευκαιρία κάθομαι και γράφω μπάσο με βάση τις συγχορδίες τις δικές σου και του Korgy.


    Η ακουστική VST πολύ καλή ακούγεται (για την ακρίβεια παραακούγεται καλή ;D )
  • #52 από gkou στις 02 Jun 2011
  • Μόλις το ακούσω ολοκληρωμένο, ή έστω ,μόλις καταλάβω "πού το πάτε", θα σας παραθέσω  κι εγώ τις ιδέες μου :) Εννοείται ότι όλοι εσείς θα αποφασίσετε μετά αν σας κάνουν ή όχι!
  • #53 από dio21 στις 02 Jun 2011
  • Παράθεση
    Απάντησα παραπάνω γι'αυτό. Δεν είναι κανόνας ότι μπότα και crash στο   τέλος του fill πρέπει να πέφτουν στο 1 του επόμενου μέτρου. Κατά τη   γνώμη μου το κάνει πιο ενδιαφέρον. Πω πω, πού να έγραφα και κανένα odd   signature δηλαδή; Θα μου την πέφτατε σωρηδόν ότι δεν είναι ολόκληρο το   μέτρο ;D
    Πέρα   από την πλάκα είναι πολύ συνηθισμένη τεχνική σε reggae, funk και τα   σχετικά και στο rock την καθιέρωσε ο Bonham. Αν έχεις ακούσει Zeppelin   σίγουρα το έχεις ακούσει.
    btw εγώ το γουστάρω που ο Αντώνης το έχει τονίσει το 'λάθος' για να καταλάβεις.
     

    ok zeoy...no problem.....οτι πει ο δημιουργος :) ;)
  • #54 από zeoy στις 03 Jun 2011
  • http://www.box.net/shared/2kqyj7obnl
    bass+drums+el.piano

    αύριο περισσότερα γιατί το παραξενυχτήσαμε


    Πρωϊνό edit για διευκρινίσεις:


    α) Η μίξη είναι εντελώς πρόχειρη
    β) Το παίξιμο στο μπάσο μπορεί να βελτιωθεί (ελπίζω δηλαδή) σε επόμενη φάση
    γ) το el. piano έχει μπει απλά για να δώσω μια ιδέα από τις συγχορδίες
    δ) To chord progression είναι λίγο έως πολύ βασισμένο στις ιδέες των Korgy (ρεφρέν) και let me know (κουπλέ και γέφυρα) + κάποιες προσθήκες


    Αργότερα θα ανεβάσω και μόνο του το bass track (σε ogg) έτσι ώστε σε συνδυασμό με το ήδη υπάρχον drum track να δουλέψουν οι πληκτράδες τα μέρη τους.


    κουπλέ: Am, Fmaj7 (κάμποσες φορές) Bbmaj7, Am9, G, Fmaj7
    ρεφρεν: Αm, G, F#, F πάνω από ένα Αm σταθερό
    γέφυρα: Εm, C, Fmaj7, E


    Αυτά προς το παρόν και βλέπουμε ;)
  • #55 από zeoy στις 07 Jun 2011
  • Έχουμε καινούρια συνεισφορά από φίλο μου μπασίστα:


    http://www.box.net/shared/e3obt1qelj
    (sorry για τη μίξη, την έχω κάνει πολύ πρόχειρα σε εξοπλισμό της πλάκας έτσι για να πάρουμε μια γεύση)


    Καλός συμφορουμίτης (όπως λέμε καλός σαμαρείτης) έχει αναλάβει ήδη να πληκτρολογήσει (κοινώς να παίξει πλήκτρα) οπότε αρχίστε να ζεσταίνετε χορδές (φωνητικές και μεταλικές) οι υπόλοιποι  ;)

  • #56 από Korgy στις 07 Jun 2011
  • για αυτούς που ζητήσανε να ακούσουνε δείγμα απο τον νεο μου hayden mini mofo , έκανα ενα reamping  στα ντραμς που εχουμε σαν καμβά για το τζαμ.  .ο μοφο οδηγησε με ευκολία εναν vht 4X12 & 2X12. το αποτελεσμα ηχογραφήθηκε με ενα ribbon μικρόφωνο για ενα πιο fatboy slim/beastie boys ύφος.


    http://www.box.net/shared/gjn3dqzs6q



    απολαύστε υπεύθυνα  ;D ;D ;D ;D ;D

    (το πράμα προχωράει. ηδη εχουν γραφτεί ολα σχεδον τα δικά μου μέρη)
  • #57 από zeoy στις 07 Jun 2011

  • (το πράμα προχωράει. ηδη εχουν γραφτεί ολα σχεδον τα δικά μου μέρη)


    δηλώνω και δημοσίως ότι ο Korgy έκανε τρελή δουλειά
    stay tuned ;)
  • #58 από Korgy στις 08 Jun 2011
  • αργεις αργεις ;D ;D ;D ;D    δωσε μιξη στο λαο

    απο εμενα ολα ανεβασμένα και περιποιημένα. αντε να ζεσταινετε καμμια λυχνια και οι εγχορδοι γιατι θας σας φαει ο πληκτράς σε λίγο :P


    ισως συμπληρώσω και τιποτα αλλο ,αλλα μονο οταν ακούσω τους ήχους και το παίξιμο των υπολοίπων.


  • #59 από zeoy στις 08 Jun 2011
  • αργεις αργεις ;D ;D ;D ;D    δωσε μιξη στο λαο


    κάτσε μην τα πλακώσω στα glitch και φύγουν μέχρι και γάτες, ποντίκια, έντομα κλπ  ;D
    (στη δουλειά είμαι ακόμα %$#&%$#)


    έτσι όπως το άκουγα όλο μαζί παντως χτες (χωρίς το theremin ακόμα), μια κιθαρούλα με wah-wah την τράβαγε η ψυχή του.
    Γυναικεία φωνητικά θα μου πήγαιναν επίσης (a la Portishead) αλλά η gkou κάπου πήρε το μάτι μου ότι μας εγκατέλειψε για καλοκαίρι.




    Θα ετοιμάσω το συντομότερο δυνατό μια quick'n'dirty μίξη έτσι για να εμπνευστούν και οι υπόλοιποι.
  • #60 από zeoy στις 09 Jun 2011
  • Μια straight μίξη σε ότι έχουμε μαζέψει μέχρι τώρα


    mp3 http://www.box.net/shared/akqn125ze3
    ogg http://www.box.net/shared/syalmugdsb


    zeoy: drums programming, el. piano, mix
    korgy: keys (various analog beasts  ;D ), f@cked-up drums
    Μιχάλης: Bass
    Guitars: ?
    Vocald: ?
  • #61 από let me know 796 στις 09 Jun 2011
  • ακουω τωρα το Mp3 και μπορω να πω οτι ειναι κατι που σου βγαζει ενα ψαξιμο.
    δεν ξερω με ποια σειρα δουλευεται εσεις οταν προκειται για νεο τραγουδι αλλα εγω παντα γραφω σολο after the vocals.

    δεν βλεπω πολυ κινηση στο project ομως ,μαλλον λογω εποχης.
    zeoy τωρα πως το εχεις σχεδιασει?
    ρυθμικες γραφουν ενας ? δυο? ποσοι?
    και μετα σολο?
    αν γραψει καποιος φωνητικα εγω οταν βρω χρονο ευχαριστως να κανω μια (και 10) προσπαθεια να γραψω κατι.
  • #62 από gkou στις 09 Jun 2011
  • Οι διακοπές μπορούν να περιμένουν ;)
    Πολύ ωραία δουλειά, αν μπορεί κάποιος  να μας κατευθύνει με τους χρόνους, πχ που μπαίνει κουπλέ, ρεφραίν κλπ. Ή να το κάνουμε και αυτό εμείς; Οι υπόλοιποι τραγουδιάρηδες που είναι; ::)
  • #63 από zeoy στις 09 Jun 2011
  • Συγννώμη για την απουσία αλλά μου έτυχε μια χοντρή στραβή σήμερα κι έχω φάει τρελό ξενέρωμα. Από αυτές που λες "μπα, αποκλείεται σε μένα". ΟΚ, ολα διορθώνονται όμως.
    Θα επανέλθω δριμύτερος. Για τους υπόλοιπους the show must go on (κοινώς περιμένω συνεισφορές για το κομμάτι από vocal μέχρι cowbell).
  • #64 από freemind στις 10 Jun 2011
  • Korgy, παρα πολλα συγχαρητηρια! Το κομματι εχει απογειωθει πραγματικα!!! :o
  • #65 από Korgy στις 10 Jun 2011
  • Βενιζέλος λαμβάνω καλώς και ευκρινώς,Όβερ
     
     ;D
     
    εστω καποιος στιχουργος να δωσει το παρον,ωστε να τραγουδήσει η κοπελιά μου.
     
     
     
    Υ.Γ  να βάλω και cowbell?
  • #66 από gkou στις 10 Jun 2011
  • Έκανα μία πολύ πολύ μικρή προσπάθεια για φωνητικά και στίχο, είναι μόνο το πρωτο κουπλέ-ρεφραιν ,όπως το φαντάστηκα:
    http://www.speedyshare.com/files/28898371/mix1_gkoutry.mp3
    Έβαλα και λίγη ηχω στην αρχή κι ένα εφε που λέγεται djflanger, να μη φαίνεται πολύ σκέτο. Η μείξη είναι ψιλοχάλια γιατί έχω ηχογραφίσει με το παλιό μικ και στο audacity. Άλλωστε μια ιδέα ήθελα να πάρετε.Αν δεν αρέσει, προχωράει άλλος-η,δεν τίιθεται θέμα παρεξήγησης :)
  • #67 από zeoy στις 10 Jun 2011
  • Παιδιά αν έχετε και κανένα γενικό σχόλιο για τη μίξη πείτε το γιατί πάντα τα extra αυτιά κάτι θα πιάσουν. Προφανώς θα αλλάξουν πολλά πράγματα αλλά η καλή (ή η κακή) μέρα από το πρωί φαίνεται.


    Τώρα για τη συνέχεια, αυτό που πόσταρε η gkou πιο πάνω, μου αρέσει σαν μελωδία στο ρεφραίν και σαν χροιά. Τις λεπτομέρειες τις έχουμε πει ήδη ή θα τις πούμε στη συνέχεια.


    Πέρα από τα φωνητικά, για κιθάρες εμένα προσωπικά θα μου άρεσε μια αλανιάρα με wah-wah να παίξει κυρίως ρυθμικά πράγματα στα ρεφραιν και πιο διακριτικά στα κουπλέ.


    Προς όλους: αν μου στείλτε κάτι κάντε το render/export χωρίς reverb για να τα ρυθμίσω συνολικά αυτά τα θέματα στη μίξη.
  • #68 από truepiece στις 10 Jun 2011
  • Παιδιά μια χαρά είναι αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα για τι ακριβώς προορίζεται. Θα είναι κανονικό κομμάτι με ρυθμικές κιθάρες παντού και καπου στα 3/4 του κομματιού ένα σόλο, ή θα είναι όλο σόλα (όπως τα προηγούμενα τζαμ) και ενδιάμεσα θα σκάνε φωνητικά?
  • #69 από zeoy στις 10 Jun 2011
  • Παιδιά μια χαρά είναι αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα για τι ακριβώς προορίζεται. Θα είναι κανονικό κομμάτι με ρυθμικές κιθάρες παντού και καπου στα 3/4 του κομματιού ένα σόλο, ή θα είναι όλο σόλα (όπως τα προηγούμενα τζαμ) και ενδιάμεσα θα σκάνε φωνητικά?


    γιατί εμείς νομίζεις έχουμε καταλάβει;  ;D
    κοίτα η δομή αυτή τη στιγμή έχει ως εξής:


    16 μέτρα 'κουπλέ'
    16 μέτρα 'ρεφραιν'

    16 μέτρα 'κουπλέ'
    16 μέτρα 'ρεφραιν'
    8 μέτρα γέφυρα
    16 μέτρα 'ρεφραιν'


    αυτή τη στιγμή πέρα από αυτό που άκουσες υπάρχει μια ωραία μελωδία για το ρεφραιν από  gkou (ας την πούμε voc2)
    ας πούμε ότι παίζει άλλη μια φωνή στα κουπλέ (ας την πούμε voc1)


    Τα πρώτα 4 ή 8 μέτρα των κουπλέ μπορεί να είναι κάποια μελωδία (σαν βασικό riff) από κιθάρες και στα υπόλοιπα να είναι το voc1
    Μπαίνει ρεφραιν με voc2 (8 μέτρα ας πούμε και τα άλλα 8 παίζει ή σόλο ή πιο δομημένα πράγματα με κιθάρες)
    Επανάληψη του παραπάνω και πάμε γέφυρα
    Εκεί μας παίρνει για άλλη μελωδία από κιθάρα που θα ακολουθήσει τα ακκορντα και το όλο ανέβασμα για να ...
    Πάμε 8 μέτρα ρεφραιν με voc2 και άλλα 8 σολίδια και τέλος.


    Τα πάντα φυσικά θα εξαρτηθούν και από την προσφορά. Στην τελική κόψε-ράψε αν έχεις καλό υλικό βγαίνει η δομή μια χαρά.
    Γενικά αν και η πρώτη μου επιλογή δε θα ήταν "σόλο κι άγιος ο θεός", ακόμα κι έτσι να καταλήξει δε θα με χαλάσει.





  • #70 από groovymood στις 11 Jun 2011
  • Ωραίο βγήκε το τεμάχιο!... ;D
  • #71 από zeoy στις 12 Jun 2011
  • Ωραίο βγήκε το τεμάχιο!... ;D




    και πού 'σαι ακόμα ...






    ... λέμε τώρα. ;D
  • #72 από gkou στις 12 Jun 2011
  • Το θέμα από την δική μου πλευρά τελείωσε, έβαλα κι εγώ το λιθαράκι μου με τον τρόπο μου ;) Από εδώ κι εμπρός, αναλαμβάνουν οι πλέον αρμόδιοι  ( αυτή τη φορά κάτι καλύτερο έκανα, δεν έβαλα μόνο στίχους :P ) Καλή συνέχεια σε όλους! :)
  • #73 από zeoy στις 14 Jun 2011
  • [Pink Floyd] Is there anybody out there? [/Pink Floyd]  8)
  • #74 από Korgy στις 15 Jun 2011
  • [pink flod]   BRIIIING THE BOYYYYS BACK HOOOOOMEEEEE    [pink floyd]
     
     
     
    απο μέρους μου χρωστάμε μια γυναικεία φωνή. πιστεύω μεσα επομενης βδομαδας να εχω εξελιξεις.
     
     
    οι υπολοιποι?
  • #75 από elrich στις 15 Jun 2011
  • Έκανα μία πολύ πολύ μικρή προσπάθεια για φωνητικά και στίχο, είναι μόνο το πρωτο κουπλέ-ρεφραιν ,όπως το φαντάστηκα:
    http://www.speedyshare.com/files/28898371/mix1_gkoutry.mp3
    Έβαλα και λίγη ηχω στην αρχή κι ένα εφε που λέγεται djflanger, να μη φαίνεται πολύ σκέτο. Η μείξη είναι ψιλοχάλια γιατί έχω ηχογραφίσει με το παλιό μικ και στο audacity. Άλλωστε μια ιδέα ήθελα να πάρετε.Αν δεν αρέσει, προχωράει άλλος-η,δεν τίιθεται θέμα παρεξήγησης :)


    Μπράβο Γκούσναγια, πολύ καλή η όλη προσέγγιση, νομίζω πάει στο όλο concept... τώρα που θα καταλήξει το project κανείς δεν ξέρει...
    Πάντως έχει ενδιαφέρον και πλάκα τελικά η όλη φάση... είναι σαν να γράφουν 10 συγγραφείς 10 διαφορετικές ιστορίες, οι οποίες όμως θα εκδοθούν και θα συρραφούν σε μία.
Σελίδες: