Σελίδες:
  • #1 από kyriakos_t στις 20 Jul 2011
  • ρε σεις υπαρχει μια τεχνικη στο μπασο που λεγεται slap.........οποις την ξερει και την χρησιμοποιει ας μου πει κανα μυστικο.......ξερω και εχω ακουσει οτι χρησιμοποιειτε και στην ηλεκτρικη
  • #2 από hot_sauce (φλουτσ) στις 20 Jul 2011
  • είμαι σίγουρος πως αν πατήσεις "slap bass" σε youtube και google θα βρεις άπειρα επεξηγηματικά βίντεο και συμβουλές για βελτίωση....
  • #3 από Eagle Of Kamelot στις 20 Jul 2011
  • είμαι σίγουρος πως αν πατήσεις "slap bass" σε youtube και google θα βρεις άπειρα επεξηγηματικά βίντεο και συμβουλές για βελτίωση....

    +100
  • #4 από parantox στις 21 Jul 2011
  • Στην ηλεκτρική πάντως μια φορά το έχω δει και δε μου άρεσε ο ήχος.

    Για μπάσο κάνε ότι σου είπαν τα παιδιά και ρίξε μια ματιά στους Larry Graham (που το εφηύρε), Les Claypool (Primus και ειδικά τα Tommy The Cat, John The Fisherman), Flea από RHCP (Higher Ground, Can't Stop κλπ.), Marcus Miller (Scoop κλπ.) και φυσικά Victor Wooten.
  • #5 από kyriakos_t στις 21 Jul 2011
  • εχω ψαξει και στο υοθτθβε και εχω δει κατι βινρεακια αλλα ειπα να ρωτισω και εσας.................φιλε μου parantox δεν θα εχεις ακουσει τον buckethead να "σλαπαρει" την ηλεκτρικη του...........παντως δεν ηξερα οτι ο graham το βρηκε.......θα ψαξω αυτους που μου ειπες και σιγουρα θα βελτιωθω....................σας ευχαριστω...............
  • #6 από onfire στις 21 Jul 2011
  • αν  θελεις και σχετικο βιβλιο ριξε μια ματια και στο FUNK BASS του John Liebman
  • #7 από kyriakos_t στις 24 Jul 2011
  • αααα οκ αμα το πετυχω και εχω λεφτα θα το παρω (αφου του ριξω μια ματια πρωτα ;) )
  • #8 από EPALLE στις 22 Jan 2012
  • 1) πρεπει να χεις καλο ηχο (οχι απαραιτητα καλο μπασο που βοηθαει πολυ) δηλ αρκετα χαμηλα και πριμα και ψιλοκομμενα τα μεσαια και να παιζεις και με τους μαγνητες (αν εχεις)
    2)να γνωριζεις καλα ρυθμικα
    3)να ακουσεις τους παιχτες που ανεφερε ο parantox. για αρχη πιστευω ειναι καλα
    4) αν διαβαζεις παρτιτουρα θα σε βοηθησουν πολυ τα βιβλια
Σελίδες: