Σελίδες:
  • #1 από naikmama στις 10 Feb 2013
  • Καλησπέρα σας! Σκέφτομαι να αγοράσω ακουστική κιθαρα αλλά σε 3/4 γιατί έχω μικρά δάκτυλα και το κανονικό μέγεθος με κουράζει. Αυτές που έχω δει ειναι η taylor gs mini (spruce)  που υπαρχει και σε (μαονι) και η Martin LXM little αλλά δεν μπορω να αποφασίσω ποια απο της δυο να πάρω και για την taylor πια έκδοση της , χρειάζομαι πραγματικά την βοήθεια σας. ευχαριστώ
  • #2 από Απόλλων στις 10 Feb 2013
  • Καλώς ήρθες στο στέκι μας.

    Eγώ τουλάχιστον από αυτές τις δύο θα προτιμούσα την Taylor. Είναι μεν αρκετά πιο ακριβή, αλλά μού φαίνεται γενικά καλύτερη από πλευράς κατασκευής και υλικών (καπάκι από συμπαγές ξύλο, εβένινη ταστιέρα κλπ) από τη Martin, οπότε η διαφορά τιμής αντανακλά την ποιότητα των δύο οργάνων. Δεν είναι τυχαίο ότι έχει λάβει τόσο καλές κριτικές από περιοδικά και ιστοσελίδες. Αν λοιπόν μπορείς να διαθέσεις τα 500 Ευρώ, θα σού έλεγα να την προτιμήσεις. Όσο για την έκδοση, το spruce θα σού δώσει πιο λαμπερό και πριμαριστό ήχο σε σύγκριση με το μαόνι που θα είναι κάπως πιο σκοτεινό και μπάσο.

    Νομίζω πάντως ότι το καλύτερο θα ήταν να πας να δοκιμάσεις τις κιθάρες αυτές και να δεις από πρώτο χέρι ποιά σε βολεύει καλύτερα. Αν αυτό δεν είναι δυνατό, ψάξε να βρεις demo στο youtube ή αλλού ώστε να πάρεις τουλάχιστον μια καλύτερη ιδέα για τον ήχο του κάθε μοντέλου.
  • #3 από naikmama στις 10 Feb 2013
  • Ευχαριστώ  πολύ Απολλων για την άμεση απάντηση σου. Δεν ειναι εύκολ να πάω να δοκιμάσω γιατί μένω σε επαρχία . Τελικά θα καταλήξω στην δική σου γνώμη γιατι εγώ είμαι άσχετη κ με το καπάκι spruce.. Η αγορά θα γίνει μέσω Internet μήπως μπορείς να με βοηθήσεις κ σε αυτό ; Ενα μεγάλο ευχαριστώ
  • #4 από Απόλλων στις 11 Feb 2013
  • Με τη βοήθεια του Goοgle shopping, κάτι μπορώ να κάνω... ;)  Βέβαια oι σύνδεσμοι που παρατίθενται είναι για Βρετανικά καταστήματα, καθώς δεν είμαι κάτοικος Ελλάδας και δεν έχω ιδέα από Ελληνικά καταστήματα. Aλλά αφού η αγορά θα γίνει μέσω Διαδικτύου, αυτό που μετράει είναι να βρεις την καλύτερη τιμή.

    The Guitar Store - £416

    AC Hamilton - £416

    GAK - £430

    Andertons - £430

    GuitarGuitar - £430

    Dawsons - £430

    Reidys - £430

    Rich Tone Music - £430

    Coda Music - £430

    GigGear - £430

    Από τα παραπάνω μαγαζιά, ξέρω σίγουρα ότι το GAK, το Coda, το Andertons και το Reidys στέλνουν Ελλάδα. Για τα υπόλοιπα δεν είμαι σίγουρος. Το καλύτερο θα ήταν να στείλεις σε όλα email και να ζητήσεις συγκεκριμένες πληροφορίες σχετικά με τα έξοδα αποστολής, τους courier που χρησιμοποιούν κλπ. Να ρωτήσεις οπωσδήποτε ποιά είναι η καλύτερη τιμή που μπορούν να σού κάνουν, καθώς αρκετά μαγαζιά θα σού δώσουν μια επιπλέον έκπτωση της τάξης του 5-10%. Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις και γιατί να μη γλυτώσεις μερικά Ευρώ;

    Υπόψη ότι οι παραπάνω τιμές ή όποιες άλλες σού δώσουν είναι σε λίρες Αγγλίας, οπότε θα πρέπει να τις μετατρέψεις σε Ευρώ για να ξέρεις τι πληρώνεις.
  • #5 από naikmama στις 11 Feb 2013
  • Δεν έχω λόγους να σ ευχαριστήσω με βοήθειες παρά πολύ και πάλι ευχαριστώ!!!!! :clap :clap
  • #6 από naikmama στις 11 Feb 2013
  • Και κατι ακομα αν και σε κουρασα η GS Mini , GS Mini Blackwood , GS Mini Maple , GS Mini Rosewood μπορει να εχουν διαφορα κ στην ποιοτητα του ηχου? Εσυ ποια θα επερνες ?  ;) ;) ευχαριστω πολυ ΑΠΟΛΛΩΝ !!!
Σελίδες: