Σελίδες:
  • #126 από saved στις 23 Feb 2017
  • Τωρα..τελειωμενο..αποτελειωμενο.. :P
    Αν βαλεις την κιθαρα σου δηπλα στο μπασο σου,θα δεις οτι το μπασο ειναι πιο μακρη.
    Αν βαλεις τις γεφυρες στην ιδια ευθια,θα δεις οτι τι μπασο εχει ακομα 5 ταστα στο επιπλεον μακρος.Αν στο μπασο βαλεις ακομα 5 ταστα μακρος,θα κανεις αυτο που θελω να κανω.Ετσι η Λα χορδη,γινετε Μι,με την ιδια διαμετρο.Αλλα αν παιξεις Λα στο 5ο της Μι και Λα ανοιχτη,θα δεις οτι η ανοιχτη ειναι πιο γεματι.Γιατι ειναι πιο λεπτη,αρα παλετε πιο ευκολα+μεγαλυτερο μηκος αρα παλετε ακομα πιο ευκολα.Αυτο δεινει καθαροτιτα,αρμονικες,ογκο κτλ.
    Απλα το 45" κλημακα ειναι δυσκολο για το αριστερο χερι.Θελει να ειναι σαν πλοκαμι.Αν ομως ειναι γυριστο,ειναι πιο ευκολο.Στο κατω κατω αν δεν πετυχει,θα το εχω για ντεκορ ;D
  • #127 από Uriah στις 23 Feb 2017
  • Δε θα προσποιηθω πως καταλαβα 100% τι θες να κερδισεις. Σαφως και βγαζεις νοημα, αλλα η μουσικη μου αντιληψη ειναι περιορισμενη στο να κανω ηχο αυτα που εγραψες. Ειναι εξυπνο και σου δινει επιπλεον δυνατότητες, θα τις εκμεταλευτεις στο 100% ή φτιαχνεις αυτο το μπασο κυριως για την εμπειρια;
  • #128 από saved στις 24 Feb 2017
  • Το φτιαχνω απο βλακεια.Μαλον εχω αρχησει και γινωμαι πλεονεκτης.Εχω κανει 2 μπασα 40" κλημακα,και αν το δευτερο το ειχα κανει 5χορδο,πιστευω πως δεν θα εφτιαχνα αλλο.Δηλαδη τοτε ειχα σκοπο να μην ξαναφτιαξω αλλο και γιαυτο ειχα ξοδεψει αρκετα χρηματα ωστε να βγει κατι καλο.
    Ειναι αυτο εδω,διπλα σε ενα νορμαλ μπασο.Αν και χαμια φωτο,μπορεις να δεις την διαφορα στο μεγεθος


    Σε τετοια οργανα για να παρεις το 100% θες πολυ καλο εξοπλησμο.Ειναι κυριως για στουντιακη χρηση(οχι,εγω δεν εχω καμια σχεση με στουντιο) οπου το παραμικρο μπορει να φανει,ενω σε live πχ κανεις δεν θα καταλαβει σχεδον καμια διαφορα(γιατι θα γινετε χαμος,και τα μυαλα τουε κομποστα :P )

    Εδω ειναι η ολη ιστορια πως εξελιχτικε
    http://forum.kithara.gr/index.php?topic=89664.0

    Τωρα γιατι θελω το μπρατσο γυριστο?Γιατι σε τοσο μεγαλες κλημακες,το αριστερο χερι τρωει ζωρι,οχι αστεια,και το γυριστο μπρατσο ειναι το μονο που μπορει να βοηθισει την κατασταση
  • #129 από saved στις 15 Mar 2017
  • Τα ξυλα ηδη ειναι σε ξυλουργειο (μαραγκοποιειο που λεν και στο χωριο μου :P ) και το σφενδαμι θα ετοιμαστει σιγουρα.Το βεγκε δεν ξερω αν μπορεσει να το κανει,θα πεταχτω πριν το ξεκινισει.Οπως και να εχει,Δευτερα (πρωτα ο Θεος) το μπρατσο θα ειναι κολημενο,και θα ετοιμασω το ρουτερ.Επιτελους,θα μοιρισω βεγκε τριμενο.Αν και εχω ακουσει οτι η σκονη του ειναι τοξικη,η μοιροδια του ειναι ολα τα λεφτα.Μου αρεσει τοσο σαν ξυλο που χαλαλι ολη η παραπανω δουλεια που βγαζει γιατι ειναι νευροσπασμα στην επεξεργασια του

  • #130 από saved στις 22 Mar 2017
  • Χθες λιγο πριν τα μεσανυχτα παρελαβα τα κομματια ξυλο που εστιλα για κοψιμο.
    Εχουμε και λεμε.
    Το μπρατσο ειναι 13cm φαρδος και θα γινει 4.5 στο nut και απο την αλλη μερια θα παραμεινει ως εχει μιας και μηλαμε για neckthrough ορανο(ελειπε το λεπτο maple κομματι στην μεση)


    και η ταστιερα που θα ειναι σαντουιτς wenge/maple/wenge


    Θα ειναι σαντουιτς (composite οπως λεγετε απο εταιριες οργανοποιιας) γιατι πρεπει να λυγιζει ευκολα για να κολησει στο torzal καοψιμο του μπρατσου.Στην αρχη σκεφτικα να ειναι 2 κοματια απο 4mm wenge μιας και το εξω κοματι του μπρατσου ειναι maple,αλλα θα το κανω ετσι για να εχει 2χρομια.Ετσι θα κολιθει ενα φιλο καθε φορα και καιρδιζουμε οτι τα φιλα,θα κραταει το ενα το αλλο γυρισμενο,ενο αν ηταν μονοκοματο,θα ειχε την ταση τα θελει να σιαξει ξανα
  • #131 από talfarlow στις 22 Mar 2017
  • πρόσεξε τα νερά να είναι αντίθετα μεταξύ τους στο σάντουιτς, έτσι ώστε να ασκούν αντίθετες πιέσεις μεταξύ τους όταν προσλαμβάνουν την υγρασία της ατμοσφαίρας.
  • #132 από saved στις 22 Mar 2017
  • Αυτο δυστιχως δεν γινετε γιατι το μαδερι οπως ηταν κομενο απο τον κορμο δεν εβγαζε αντιθετα νερα.Τες πα.Η αληθεια ειναι πως το μεγαλυτερο μερος του μπρατσου θα ειναι wenge(2κοματια με 18mm φαρδος=36mm οταν το nut θα ειναι 45-46mm) οποτε εκεινο οπως φαινετε ειναι κομενο φαρδυβενο(ηταν κομματι για ξυλινο δαπεδο και το πηρα και ξεφτιλα τιμη)γενικα οσο πιο πολλα κοματια ειναι το μπρατσο,τοσο πιο δυσκολα να πετσκαρει,γιατι ολα τραβανε αλλιως.
    Αυτο που δεν πρεπει να ξεχασω,ειναι να υα τρυψω ελαφρα με γυαλοχαρτο γιατι η πλανη αφινει την επιφανια σιμπιεσμενη και η κολλα δεν μπαινει ευκολα.Και ναι,οι ετεριες που φτιαχνουν κολεςλενε καλυτερα ελαφρυ αρεομα νε νερο για να ρουφιξει πιο μεσα.Αλλα δεν θα την αρεωσω.
    Ευχαριστω που συμετεχεις στην περιπετια αυτη.Υπαρχουν φορες που νομιζω κανεις δεν το πατακολουθει αυτο το θεμα
  • #133 από Uriah στις 22 Mar 2017
  • Προχωρα γερα! Καλη προοδος ως τωρα. Με τα ηλεκτρικα που βρισκεσαι;
  • #134 από saved στις 22 Mar 2017
  •  O mr.Vegos τα εχει διευθετισει ολα.Πηρα εγω κατι j μαγνητες,αλλα δεν με βολευει το string spacing.Θα δω τι θα κανω.Αν τεριαζουν με την γεφυρα,θα τους βαλω
  • #135 από dejavu28 στις 22 Mar 2017
  • Αυτο δυστιχως δεν γινετε γιατι το μαδερι οπως ηταν κομενο απο τον κορμο δεν εβγαζε αντιθετα νερα.


    αν και δεν εhω διαβασει ολο το θεμα να σε πω μπραβο για τη προσπαθεια και το μερακι ;) ;)
    ξερω οτι δε μπορω να σε βοηθησω ουσιαστικα σε κατι αλλα ρωτησε καποιον για το μανικι η ακομα καλυτερα πηγενε καπου με το σαντουιτς που εhεις και πες ρε παιδια πως τα κολαω τα καταραμενα. γιατι εμεις (οhι σε οργανα σε αλλες δουλειες)  το κολαμε αναποδα ειτε εhει αναποδα νερα ειτε οhι. αν υποθεσουμε οτι ειhε αναποδα νερα παλι αν το κολουσαμε οπως το κοψαμε παλι την ιδια ταση θα ειhε γιατι δε θα ηταν τα νερα του κατανεμιμενα ακριβως το ιδιο αλλα θα ηθελαν να τραβανε προς μια μερια.
    κατι λενε οι μπουζουξιδες για το πως κολουνται αλλα δε το εψαξα.
    το αν εhει δηλαδη το ξυλο αναποδα νερα δεν καθοριζει κατι.

    αν πας καπου ρωτα αν κολουντε με ψαροκολα. αν ειναι ετσι και δε εhεις δουλεψει ποτε ψαροκολα μη το κολας μονος. γενικα η ψαροκολα γινετε σα πετρα και δε αποροφαει καθολου της δονησεις που κανει ο ηhος αλλα αυτο σε ακουστικα οργανα σε ηλεκτρικο μπασο ...... δε νομιζω.

    επισης το πιο σημαντικο απο τη πλανη ειναι να τριψεις τα κυματακια που κανουν τα μαhαιρια της πλανης πριν κολλησεις. μπορει να ειναι τοσο μικρα που δε φαινοντε αλλα δες το με το hερι η στο φως οριζοντια.

    καλη συνεhεια ;) ;)
     
  • #136 από saved στις 23 Mar 2017
  • Το σωστο ειναι να κοψεις το ξυλο(αφου το εχεις κανα χρονο να καθετε και το εχεις πλαναρει) σε 3 κοματια.Το αριστερο θα το στρεψεις 90 μοιρες οπως το πολοι,το μεσαιο το αφηνεις και το δεξιο το στρεφεις αντιθετα και κανεις αυτο \\\Ξ/// με τα νερα.Επησεις κοιτας αν κανει κοιλια,το κολας ωστε η μεση να προσπαθει να χορισει οπως κανει κοιλια,γιατι η μεση παντα κολαει πιο γερα απο τις ακρες που υποτιθετε θα ανοιξουν.Και το σωστο ειναι αφου το σιαξεις,να το κολησεις χωρις μεγαλη πιεση.
    Κοιτα.Ολο αυτο το θεμα το ξεκινησα για χαβαλε,για να δουν εδω και τα παιδια τι και πως και αν θελει κανεις να δοκημασει κατι αναλογο.Δεν ειμαι οργανοποιος,ουτε θα γεινω,ουτε καλητεχνης ειμαι και ουτε εχω τα σουπερ εργαλεια.Ολα ειναι πιο απλα απο οτι φανταζομαστε  ;D
  • #137 από modfori στις 23 Mar 2017
  • Υπαρχουν φορες που νομιζω κανεις δεν το πατακολουθει αυτο το θεμα

    πιστεύω οτι κάνεις λάθος και ότι είναι πολλοί που παρακολουθούν το θέμα απλώς ίσως κάποιοι να μην καταλαβαίνουν τι ακριβώς κάνεις (όπως εγώ για παράδειγμα) σε κάθε βήμα ή δεν έχουν άποψη οπότε και δε σχολιάζουν ή αναμένουν το τελικό αποτέλεσμα για να εκφράσουν τη γνώμη τους.
    όπως και να'χει εγώ παραδέχομαι τα κότσια σου για το όλο εγχείρημα.
  • #138 από saved στις 23 Mar 2017
  • Βρε δεν δαγκωνω  :P
    Η αληθεια ειναι πως η ολη κατασκευη ξεκηνισε για να ανοιξω ορεξη και σε αλλους να δοκημαδουν να φτιαξουν πραγματα.Ειτε κιθαρα,ειτε πεταλι,ακομα και πενες.
    Αν ειναι κατι που καποιος δεν καταλαβαινει,ας ρωτησει.Θα ακουστουν γνωμες και ολοι θα μαθουμε και κατι

    Συγχώνευση μηνυμάτων: 20/04/17, 08:59
    Btw αν εχει καποιος κανα ενδιαφερων body shape,ας το ποσταρει να δουμε,μιας και λεω να το κανω ακεφαλο
  • #139 από saved στις 01 Apr 2017
  • Σημερα κολλησα τα ξυλα για το μπρατσο.Δεν εκανα την προεργασια με το γιαλοχαρτο γιατι δεν ειχα χρονο.Επισεις δεν εβγαλα φωτογραφιες γιατι ειχε πολυ ζεστη και η κολα τραβουσε αμεσως.
    Χρεισημοποιισα αυτην
    http://dimizparts.gr/%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%97%CE%93%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91-%CE%9A%CE%9F%CE%9B%CE%9B%CE%95%CE%A3/%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CE%B1-titebond-original-237ml
    Που σε 30 λεπτα εχει στεγνωσει πληρως,αλλα για να δουλεψεις τα ξυλα σε πλανη,δισκοπριονο κτλ θελει 24 ωρες για να αποδωσει στο μεγιστο.
    Τα ξυλα εχουν μηκος 130cm και τα εσφυξα με 9 χειροβιδες.Εκανα το λαθος(το γνωριζα απο την αρχη)και τις εβαλα ολες απο την ιδια μερια,ενω πρεπει εναλαξ,και το ενα ξυλο τραβιχτικε μονοπατα,αλλα δεν με πειραζει γιατι ειναι κανα 4mm τραβιγμενο και με το φατσο κοψιμο ετσι βολευει μια χαρα (η τουλαχιστον ετσι νομιζω τωρα)
    Να συμιωθει πως οι σφικτιρες μπηκαν απο την μεση προς τις ακρες,δηλαδη ενας στην μεση,ο δευτερος απο δεξια του,ο τριτος αριστερα απο τν πρωτο,οτεταρτος δεξια του δευτερου,οπεμπτος αριστερα του τριτου και παει λεγοντας.
    Φυσικα κοιταξα τα νερα στα ξυλα να πηγενουν κοντρα το καθε ενα με το αντιστοιχο της απεναντη πλευρας.Ελπιχω να μην ξεχασα να σημαζεψω μικρολεπτομεριες,που αν μπει κολα δεν νορθωνωντε,αλλα και αο την αλλη,και κανα λαθακι να υπαρχει,καπος θα το συμαζεψουμε

    Συγχώνευση μηνυμάτων: 20/04/17, 08:59
    Εστειλα ενα μεηλ σημερα στον Ολα Στραντμπεργκ,σχετικα με τα παυενταρισμενα ντιζαιν κτλ γιατι δεν θελω καμια μερα να βρεθω σε δυσαρεστες καταστασεις και του ζητησα να μου επιτρεψει να φτιαξω endurneck torzal μανικι.Αν και το torzal δεν νομιζω να ανοικει σε αυτον,θα δω τι θα μου πει.Κανονικα αφου φτιαχνω το μπασο για προσωπικη χρηση και οχι με σκοπο το οικονομικο οφελος,κανονικα δεν πρεπει να εχω θεματα.Αλλα για να δω τι θα μου πει και μετα θα δω τι θα κανω
  • #140 από johnjohn στις 03 Apr 2017
  • μόνο αν τα πουλάς τα μπάσα σου ίσως να έχεις πρόβλημα
    κατά τα άλλα τιμή του που  κάνεις κάτι παρόμοιο


    και αυτό με τις πατέντες είναι ότι νάνε
    γενικά

  • #141 από saved στις 03 Apr 2017
  • Κοιτα να δεις που στο τελος θα "βρω τυχαια" στην αποθηκη ενα μπασο ακριβως σαν αυτο που θα εφτιαχνα :P

    Συγχώνευση μηνυμάτων: 20/04/17, 08:59
    Τελικα ο Ola Strandberg μου επετρεψε να χρησημοποιησω τα σχεδια του,αρκει βεβαια να μην χρεησημοποιησω τα ονοματα που χρησημοποιει αυτος.
    Οποτε προχοραω
  • #142 από saved στις 04 Apr 2017
  • Σχεδον ετοιμο και το σαντουιτς που θα γινει το μπρατσο.Θελει κατι κοληματα και ισιαγματα να ερθει στα σιγκαλα του και θα παρει την τεληκη μορφη λογικα σε μια μερα.

    Aπο την φωτο δεν υπολογιζοντε ευκολα οι διαστασεις,σκεφτειτε πως το κυριο μερος του μπρατσου θα ειναι το βεγκε που οι εξβτερικες του μεριες απεχουν σχεδον 4cm και το φαρδος στο nut θα ειναι 4.5-4.6cm

    Εδω φαινετε πως τραβιξε μονοπατα στο σφιξιμο οταν το κολησα

    Αλλα οπως ειπα,μου εκατσε μια χαρα,γιατι θα μπορεσω να βαλω ακομα 1.5cm maple απο κατω,αφου εχω περιθοριο με το βεγκε,και λογο κλησης στην κοψια 15μοιρες,η διαφορα υψους των ακρων της γεφυρας με το κεντρο θα ειναι 1.17cm.
    Oποτε ετσι κερδιζω παχος
  • #143 από saved στις 19 Apr 2017
  • Oι εργασιες ξεκιναν δειλα δειλα ξανα.
    Κολαω κατι κοματια για να εκμεταλεφτω οσο περιεοτερο μπορω το παχος τοων βεγκε κοματιων.
    Τελικα θα φυγει πολυ ξυλο φιρα.Το κανω χοντρο σαν κορμο και μετα δωσε κοψιμο..ω!καημενα μου χερακια!!  :P
  • #144 από Uriah στις 20 Apr 2017
  • Στο σαλονι πριονιζεις;!  το σωμα εχει προχωρήσει καθολου;
  • #145 από saved στις 20 Apr 2017
  • Οσο ζουσα με τους γονεις μου,πηγενα στο υπογειο και δουλευα αφοβα.Τωρα μετα τον γαμο,δεν εχω τετοιο χορο και δουλευω στο μπαλκονι.Ελα ομως που πιασαν οι βροχες..οποτε κανω θυσιες..
    Το δοματιο των φιλοξενουμενων ειναι ;D
  • #146 από saved στις 20 Apr 2017
  • Με το σωμα τιποτα ακομα.Σκεφτομαι τι σχημα.Ισως σαν κανα στραντμπεργκ ετσι για την διαφορα
  • #147 από Uriah στις 20 Apr 2017
  • Οπως το γκουκλαρα το βρισκω πολυ extreme για τα γουστα μου.
  • #148 από saved στις 20 Apr 2017
  • Και για τα δικα μου ειναι,απλα λεω να ειναι κατι διαφορετικο.
    Θελω να δωσω εμφαση στην εργονομια και γιαυτο το παω headless και torzal και fanned.
    Ελπιζω μονο να μην βγει 800 κιλα
  • #149 από Uriah στις 20 Apr 2017
  • Το βλεπεις να ζυγιζει πανω απο 4.2; Το θεωρω ανεκτο και στα 4.5 εφ οσον δε θα παιξεις και σε  συναυλια
  • #150 από saved στις 20 Apr 2017
  • Ισως.Ξερω οτι το βεγκε ειναι βαρυ,το πευκο δεν εχω ιδεα.Το καλο ειναι οτι εχω πολυ φαρδια ζωνη.Το κακο ειναι οτι μηλαμε για 130cm μηκος.
    Συναυλιες δεν παιζω.Για μπασο μεχρι τα 4.5 ειναι καλα.Εχω ενα που ειναι πολυ πιο βαρυ,(ash σωμα)και παλευετε.Θα προσπαθισω να κανω το σωμα 2-2.5 cm παχος,ενω τα "του εμποριου" φτανουν και 4.5 cm παχος+οτι δεν θα εχει κεφαλι,αρα κοβω και απο εκει.Γενικα θα προσπαθισω να κοβω βαρος απο οπου μπορω,αρκει να μην φαινετε και να μην το ξεχναω  ;D
    Στην τελικη,με τετοιο scale,αν βγει βαρυ,του κοπαναω κανα ποδι και το κανω ηλεκτρικο κοντραμπασο με ταστα  :yeah
Σελίδες: