Σελίδες:
  • #176 από saved στις 20 Jun 2017
  • Μου βγαινουν nut 22 και κατι,και bridge καμια 12-13.

    Δεν πεφτω πολυ μακρια,ειδιως αν σκεφτουμε την τεραστια διαφωρα στο scale,τοτε λογικα η ειμαι οσο λεει αυτος,η πιο μικρες κλησεις.
    Ισως το σκαψω αυριο.
    Θελει να βαλω μια βαση να ειναι το ξυλο πιο ψηλα.
    Εχω ενα χαρτινο template με τις κλησεις,και θα δω βαζωντας νημα αν εχω μεγαλη αποκληση η οχι

  • #177 από saved στις 21 Jun 2017
  • Ξεκηνισα την διαμορφοση.
    Πικρα η δουλεια.Θα γεινει,αλλα θα πηξω
  • #178 από saved στις 21 Jun 2017
  • Το εκανα.Μονο ενα ελαφρι περασμα για να μην εχει σημαδια,και λιγο τριψιμο.Φωτο οταν παω σπιτι.
    Ενα σακο του μποξ ροκανιδι εβγαλα
  • #179 από modfori στις 21 Jun 2017
  • μπράβο μαν
    αναμένουμε φωτογραφίες
  • #180 από saved στις 21 Jun 2017
  • Τα εχει παιξει το photobucket και δεν ανοιγει η σελιδα του.Οποτε μαλλον υπομονη μεχρι αυριο για φωτο
  • #181 από Βραζίλης στις 22 Jun 2017
  • Μπορείς να επισυνάψεις φωτογραφίες στο μήνυμά σου
  • #182 από saved στις 22 Jun 2017
  • Απλα δεν θελω να τις κανω resize.Τις ανεβαζω και σκαει και περιγραφη
  • #183 από saved στις 22 Jun 2017
  • Οριστε οι φωτο

    Νημα για να φερω το οριζοντιο σημειο


    μετρησεις,ελεγχος,διορθωση κτλ ολα απο 20-30 φορες το καθενα γιατι αν σκαφτει,δεν υπαρχει γυρισμος..


    Κοψιμο στην μερα της γεφυρας,κοντρα στα νερα για να εχω μια εικωνα.Ετσι δεν κοβουμε ποτε,γιατι ειναι πολυ δυσκολο.Παντα ακολουθαμε την κατευθηνση των νερων


    ενα χοντρο περασμα.Στο βαθος δεξια φαινετε η αχιρωνα  μερια του nut,και φαινετε ποσο βαθεια πρεπει να σκαφτει.Εκει ηταν δυσκολο.Δεν εφτανε το κοπτικο του ρουτερ,πολυ ξυλο για να κοβετε μαζι,με κουρασε,αλλα εγινε


    σχεδον ετοιμο




    τωρα σημερινες φωτο,που το καθαρισα

    η γεφυρα


    το nut(εχει 3 κομματια σαν κερατα,αλλα ειναι εξω απο τα ορια του μπασου,απλα δεν εφτανε και το ρουτερ ως εκει,ετσι κι αλλιως δεν εχουν σημασια)


    η "κατω" μερια


    και η πανω(οπως το βλει αυτος που παιζει)


  • #184 από johnjohn στις 22 Jun 2017
  • μπράβο !


    εκεί που σε φαίνεται ερημιά γκαζώνεις ενισχυτές και δεν σ'ακούει κανείς
  • #185 από saved στις 22 Jun 2017
  • Χαχα,καπως ετσι
  • #186 από modfori στις 22 Jun 2017
  • θέλει Rχ/ για να τολμήσεις τέτοια κατασκευή. τα σέβη μου :shake
  • #187 από saved στις 22 Jun 2017
  • Θα διαφωνισω.
    Αμα εισαι μαγκας,φτιαχνεις ακουστικα οργανα.
    Τα ηλεκτρικα,και γκαφες με το τσουβαλι να κανεις,κουτσα στραβα,θα παιξουν.
    Ενας απο τους λογους που ξεκηνησα αυτο το build diary,ειναι για να δειτε ποσο ευκολο ειναι.
    Δεν ειμαι ουτε πιο εξυπνος,ουτε πιο καλητεχνης,ουτε τιποτα παραπανω απο τον μεσο ανθρωπο(μονο πιο ιδιοτροπος).
    Και αν ειχα τα εργαλεια,σε 5 μερες θα ειχε τελειωσει.
    Anyway,ειχα παρετηθει της κατασκευης γιατι απο οταν εβαλα τον piezo στο αλλο μπασο,σταματησα να εχω ενδιαφερον για αλλα μπασα.Αλλα ειχα υποσχεθει αυτην την κατασκευη,και δεν ηθελα να σας κρεμασω.
    Οποτε,ευχαριστιθιτε το,και τολμηστε
  • #188 από saved στις 25 Jun 2017
  • Το ετριψα με γιαλοχαρτο και εγινε "λαδι"
    Πρωτα με 40αρι και μετα με 200αρι.Επηδει το ετριψα με ταινιολιαντιρα,μπορει το 40αρι να ειναι μεν "χοντρο" αλλα αφηνει πολυ καθαρη επιφανια σαν 300αρι πχ απο παλμικο τριβιο.
    Το ωραιο ειναι πως η επιφανια ειναι μεν λια στο ψιλαφισμα,ομως μπορει να κολησει παρα πολυ ωραια,πιο ωραια απο αν ηταν περασμενη σε πλανη.
    Επομενο βημα το καναλι για το truss rod και για τις βεργες carbon.
    Υποθετω μεσα στην εβδομαδα θα γεινουν και αυτα
  • #189 από Uriah στις 25 Jun 2017
  • Το ετριψα με γιαλοχαρτο και εγινε "λαδι"
    Πρωτα με 40αρι και μετα με 200αρι.Επηδει το ετριψα με ταινιολιαντιρα,μπορει το 40αρι να ειναι μεν "χοντρο" αλλα αφηνει πολυ καθαρη επιφανια σαν 300αρι πχ απο παλμικο τριβιο.
    Το ωραιο ειναι πως η επιφανια ειναι μεν λια στο ψιλαφισμα,ομως μπορει να κολησει παρα πολυ ωραια,πιο ωραια απο αν ηταν περασμενη σε πλανη.
    Επομενο βημα το καναλι για το truss rod και για τις βεργες carbon.
    Υποθετω μεσα στην εβδομαδα θα γεινουν και αυτα
    Δεν ξερω απο κοκομετρια στο ξυλο αλλα μου ακουγεται πολυ χοντρο το 200αρι για τελειωμα. Εγω θα το περνουσα με 240 τουλαχιστον, ιδανικα ενα 320 και τις γωνιες και λεπτες κουρμπες που θα κανεις με το χερι με 400-500 και φυσικα παντα σε ελαφρες, κυκλικες κινησεις για να μη σου βγαλει γραμμες οταν τραβηξει το χρωμα και τα λοιπα υλικα.
  • #190 από saved στις 25 Jun 2017
  • Δεν υπαρχει λογος για καλυτερο τριψιμο,γιατι θα κοληθει η ταστιερα απο πανω.
    Μολις την κολησω,οτι μεινει θα τριφτει μεχρι 1500 νουμερο
  • #191 από saved στις 29 Jun 2017
  • Ξεκινησα να φτιαχνω το σωμα,αλλα εγκατεληψα την προσπαθια γιατι το ξυλο ειναι "υγρο". Ευτιχως μου το δωσαν τζαμπε.
    Θα προμηθευτω με ξερο για να κανω την δουλεια μου.
    Πρεπει και να μετρησω τις χορδες και τις αποστασεις,για να δω τελικα τι scale θα ειναι και μετα να εκτυπωσω την ταστιερα σε χαρτι και μετα να ανοιξω καναλια για truss rod&carbon.
    Το ρουτερ δεν κατεβαινει τοσο ομως (λογο της torzalδιαμορφωσης) οποτε θα κανω πατεντα με ενα αλλο μαραφετι που εχω,η θα παω σε μαραγκοποιο να μου ανοιξει τα καναλια με δισκο
  • #192 από saved στις 29 Jun 2017
  • @panixgr  και @vegos  λιγο τα φωτα σας.
    Θα ετοιμασω αυτες τις μερες και τους μαγνητες,οι οποιοι ειναι 4 μονοπινιοι και θα γινουν 2 διπλοι.
    Οι 2 εχουν αντιθετη πολικοτιτα απο τους αλλους 2,αλλα για την φορα της περιεληξης,δεν μπορω να δω,γιατι εχουν ταινια.
    Πως να τους συνδεσω?
  • #193 από Guitar Fan στις 29 Jun 2017
  • ρε μπασίστα,
    βάλλε καμιά φώτο από το τοπίο γύρω από εκεί που είσαι να δούμε λίγο φύση να ανοίξει η ψυχή μας



  • #194 από saved στις 29 Jun 2017
  • Οκ φιλος.Θα ανοιξω αλλο θεμα και θα βαζω φωτο με τοπια απο εδω γυρο.Εχει λιμνες,βουνα,διαφορα καλουδια :up
  • #195 από saved στις 03 Jul 2017
  • Σημερα ετοιμασα τους οδηγους για το καναλι του τρας ροντ,και σχεδιασα την ταστιερα.
    Το link για την ταστιερα ειναι αυτο
    http://www.ekips.org/tools/guitar/fretfind2d/#len=25&lenF=44&lenL=47&pDist=0.36&ipDist=0.5&nutWidth=1.456&bridgeWidth=2.734&oE=0.09375&oN=0.09375&oB=0.09375&oL=0.1771653&oF=0.1653543&oNL=0.09375&oNF=0.09375&oBL=0.09375&oBF=0.09375&root=12&scl=%0A!+12tet.scl%0A!%0A12+tone+equal+temperament%0A12%0A!%0A100.0%0A200.%0A300.%0A400.%0A500.%0A600.%0A700.%0A500.%0A900.%0A1000.%0A1100.%0A2%2F1%0A&numFrets=26&numStrings=5&t%5B%5D=NaN&t%5B%5D=NaN&t%5B%5D=NaN&t%5B%5D=NaN&t%5B%5D=NaN&il%5B%5D=25&il%5B%5D=25.5&il%5B%5D=26&il%5B%5D=26.5&il%5B%5D=27&u=in&sl=multiple&scale=et&o=firstlast
    Σε ενα παρα πολυ καλο σχεδιαστικο προγραμα,που μπωρεις να κανεις τα παντα.
    Τωρα για το τρας ροντ.
    Υπο κανονικες συνθηκες,δεν χρειαζετε κατι τετοιο,γιατι οταν αγοραζουμε ενα ρουτερ,εχει μαζει και τον οδηγο για τις παραληλες ευθειες.
    Ομως,μιας και εμεις φτιαχνουμε torzal μπρατσο,ΔΕΝ μας κανει αυτο ο οδηγος,γιατι θα μας κανει το καναλι να ακολουθει την κληση του μπρατσου,και οταν σφηγκουμε/χαλαρονουμε το τρας ροντ,δεν θα ακουει κανονικα,και θα προσπαθει να στιψει το στριμενο μπρατσο.
    Οποτε,εκανα εναν οδηγο,που θα με βοηθησει να σκαψω ΚΑΘΕΤΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ του μπρατσου.
    Ελπιζω οι φωτο να βοηθησουν



    Δεν ειναι στην ακρηβη θεση,απλα ηθελα να δω αν ακολουθει ευθια γραμη.
    Ενας λογος που εβαλα το maple αναμεσα στα wenge ειναι και για να με βοηθαει σε τεοιες δουλεις,γιατι εχω την ευθια της μεσης ανα πασα στηγμη.Ομως πιστευω θα δειξει και πιο μπανικο ετσι ;D
  • #196 από saved στις 04 Jul 2017
  • Eχουμε προβλημα.
    Πηρα σημερα μετρησεις στην ευθεια των χορδων,και ενω το μπρατσο ειναι αλφαδι,λογο του οτι οι αποστασεις στις χορδες σε nut και bridge δεν ειναι ιδιες,δεν βγαινει ισιο το μπρατσο.
    Αυτο ειναι και η αιτια για τα compound radius οργανα (http://www.stewmac.com/How-To/Online_Resources/Neck_Building_and_Repair_and_Setup/Compound_Radius_Explained.html)
    Οποτε πρεπει με μια λιμα η γιαλοχαρτο,να τριψω καπου στο 5ο-6ο ταστο της LB και ισως και της Ε ομως πιο λιγο γιατι ερχετε πιο κοντα στην ευθεια του truss rod και δεν προσεξα να υπαρχει εκει θεμα.
    Για το record,θελει η Β κανα 1-2mm τριψιμο και η G θελει σκαψιμο προς το nut αλλα με την G δεν θα ασχολιθω,γιατι αντε εκει κανα 2 ταστα να εχουν ελαφρα μεγαλυτερο action.Βεβαια θα το τσεκαρω ξανα,ωστε μην τασταρει μετα,και θα πραξω αναλογος
  • #197 από saved στις 05 Jul 2017
  • Το μπρατσο τρυφτικε ωστε να ερθουν στα ισα οι ευθιες που θα ειναι με την κατευθινση των χορδων.
    Πλεν εχρι compount frat radius.
    Που να το πεις και να μην σε παρουν με τις πετρες..
    Λογικα αυριο θα μπουν truss rod και carbon,και μετα η ταστιερες (3 θα ειναι,αυτο που ελεγε η fender cimposite fretboard με 2,εγω το κανω με 3)
  • #198 από saved στις 21 Jul 2017
  • ξενερωσα.Το φοτομπακετ εσβησε τον λογαριασμο και ολες τις φωτο..Ανοιξα σημερα το καναλι του τρας ροντ και θα ανεβαζα φωτογραφιες και μου εβγαλε αλλη φασαρια τωρα.
    Κανα αλλο σαιτ που να κανει την ιδια δουλεια,ξερουμε?
  • #199 από Βραζίλης στις 21 Jul 2017
  • Εγώ χρησιμοποιώ το postimages.org

    (εδώ που τα λέμε, θα έπρεπε να έχουμε ανέβασμα φωτογραφιών μέσα στο kithara.gr (πέρα από την επισύναψη συνημμένων εννοώ))
  • #200 από saved στις 21 Jul 2017
  • Οποτε..ξες ποια ειναι η επομενη σου δουλεια φιλτατε @Βραζίλης
Σελίδες: