Σελίδες:
  • #201 από saved στις 09 Aug 2017
  • Το τρας ροντ το ετοιμασα πριν καποιες μερες.Σημερα ανοιξα τα καναλια για τις καρμπονοβεργες.Ειναι στρογκιλες 8mm εξωτερικα και 4mm τρυπα κατα μηκος.Μηλησα και με τον Stew Mac και ειπε οτι κανουν για αυτην την δουλεια

    Να σημιωθει πως το καναλι του τρας ροντ,οπως φαινετε ειναι καθετο με την ταστιερα εαν ηταν ευθεια,γιατι αν το εκανα να ακολουθει την ταστιερα οπως ειναι twisted,ρυθμιζοντας το θα προσπαθουσε να στερψει ολο το μπρατσο.Ενω τα καναλια για τις βεργες καρμπον,ειναι με κληση για να εχουν οσο περισοτερη αποσταση γινετε απο την εξωτερικη πλευρα του μπρατσου οταν αυτο θα διαμορφωθει


  • #202 από saved στις 18 Aug 2017
  • Πλεων εχω και template (για πρωτη φορα στην ζωη μου)
  • #203 από Uriah στις 19 Aug 2017
  • Όμορφα πραγματα.
  • #204 από Uriah στις 30 Oct 2017
  • Που βρισκεσαι;
  • #205 από saved στις 31 Oct 2017
  • Οτι δειχνει η τελευταια φωτο με τα ξυλα του neck,απλα εχω φαρδενει τα καναλια για τις καρμπονοβεργες.
    Εχω παραγκηλει κατι κοπτικα για ρουτερ με ρουλεμαν για αντιγραφη απο το καλουπι του σωματος.Αργει το ρημαδει το ebay
    Θα μπορουσα να εχω τελειωσει το neck,υαστιερα κτλ αλλα σκεφτομαι να κανω το σωμα για να εχω μια εικωνα πως ειναι συνολο και μετα να προχορισω
  • #206 από saved στις 31 Oct 2017
  • Το κυριοτερο προβλημα που ειχα ηταν το string spacing των μαγνητων.Πηγα πρωι πρωι στην αποθικη (με αφορμη την ερωτηση στο που βρησκομαι) και εκανα κατι μετρησεις,θα βαλω αλλους μαγνητες που εχω (απο 6χορδο,ομως με blades και οχι pole pieces οποτε λυθικε το προβλημα αυτο) σε γωνια οπως βαζουν στα multi scale οργανα.
    Ετσι μπορω να συνεχισω (υποθετω) χωρις να χρει;ζομαι το σωμα για μετρησεις (ειναι προτoτυπο το οργανο και δεν υπαρχουν/εχω καλουπια η ετοιμες απιστασεις και ολα γινωντρ on the fly)
  • #207 από saved στις 31 Oct 2017
  • Λοιπον.Σημηωσα τις θεσεις των μαγνητων (29 και 40 ταστο) και βρηκα και τις αποστασεις των tuners (θα βαλω φωτο αργωτερα) και ειναι 26mm στο λοξο,πρεπει να βρω το pdf με την ταστιερα,να δω κλησεις γεφιρας και μετα να βρω τι string spacing θα εχω στην γεφιρα.
    Ισως χρειαστει να φτιαξω καινουριο σχεδιαγραμα ταστιερας.Οι νεοι μαγνητες εχουν περιπου 89mm blades,αρα 79mm ας πουμε"οφελημο " μηκος,αλλα θα μπουν υπο γωνια οποτε πρεπει να τα παντρεψω ολα αυτα.Εχω πηξει στην τριγωνομετρια..
  • #208 από Uriah στις 31 Oct 2017
  • Δε θα ηταν πρακτικο να φτιαξεις μια "μακετα" 1:1 σε κοντραπλακε κι εκει πανω να μαρκάρεις και να σβήνεις; Ειδικα στο θεμα αποστασεις χορδων και που θα βρεθούν οι χορδες σε σχεση με τους πολους των μαγνητων θα ηταν μεγαλη η εξοικονόμηση χρονου.
  • #209 από saved στις 01 Nov 2017
  • Αυτο που λες ειναι το καλυτερο.
    Ομως στο συγκεκριμενο,λογο το torzal θελει και η μακετα να ειναι torzal αρα 2ο οργανο στην ουσια.
    Στο πρεσιζιον που ειχα φτιαξει,εκανα δοκημες με φωτορυπθα των μαγνητων σε real size και για χορδες ειχα περασμενο σκινι στην γεφυρα (δεν ηταν βιδωμενη) και τα κλειδια.
    Τωρα οι μαγνητες δεν εχουν πολους,αλλα μπαρα,οποτε πιο ευκολο + οτι οι θεσεις ειναι ψιλοστανταρ
  • #210 από saved στις 02 Nov 2017
  • Λοιπον,να βαλω λιγες φωτο με την πρωοδο.
    Εδω ειναι πως ηθελα να βαλω τα κλειδια,αλλα τελικα δεν βγενει οπως νομιζα μεχρι πριν 2 ωρες,και κατι σκεφτηκα να δοκημασω αυριο


    Εδω ειναι κατι φυτιλα που εφτιαξα,στην αρχη ηθελα να τα κανω διαμπερη τρυπα,για να βαλω ενισχυση carbon απο μεσα,αλλα τελικα εμαθα πως ειναι περιτο.
    Εχουν διαμετρο 8mm και σπιρομα Μ5 και θα βιδωσει το μεταλικο "προσωπο" που εχουν τα ακεφαλα μπροστα και πιανουν τις χορδες


    εδω ειναι που θα τοποθετιθουν


    εδω ειναι κολημενα με εποξικη


    εδω ειναι ο αυτοσχεδιος οδηγος για να κοψω αυριο την ακρη απο την μερια του nut


    και εδω ειναι ο Μανολακης μας ;D
  • #211 από Uriah στις 02 Nov 2017
  • Ωραια! Προχωρα τωρα, με κρατάς σε αγωνια. Μην κάνεις κανα 3μηνο παλι
  • #212 από saved στις 04 Nov 2017
  • Κοπικε το μπροστινο μερος,και τριφτικε ωστε να εχω πλεων ξεκαθαρο σημειο απο που αρχιζει το οργανο


    εδω εφτιαξα δοκημαστικα κατι κλειδια για κουρδισμα.Θελουν λιγο τριψιμο ακομα να ερθουν σε νορμαλ ευθειες και διαστασεις.Αν δω πως λειτουργουν μια χαρα,θα φτιαξω παρομοια αλλα πιο προσεγμενης κατασκευης
    (αν και θα ειναι μεσα στο ξυλο και δεν θα φαινοντε)


    Θα λειτουργουν καπως σαν αυτο

    ομως σε αυτο,η βιδα βιδωνει στο στο σιδερο που κραταει το ball end της χορδης και το τραβαει προς τα πισο,ενω εγω το εκανα να βιδωνει στο κυλινδρακι που γυρναει με το χερι,ετσι ωστε να μπορω να κερδισω μεγαλυτερη αποσταση τραβιγματος
  • #213 από Uriah στις 04 Nov 2017
  • Οπως δηλαδη κουρδιζει ενα συστημα με locking nut?

    edit:Τωρα που κοιταζω το αυτοσχεδιο κανω την εξης σκεψη: Μηπως δεν ειναι και τοσο σωστο να περιστρεφεται το παξιμαδι γυρω απο το ball end; Υπαρχει κινδυνος να σκαλωσει και να στρεψει ολοκληρη τη χορδη ή και να γυρισει στο πλαι το ball end, να γλυστρισει απο το κενο και να πεταξει τη χορδη.

    edit: Μιας κι εχεις τα μεσα, δεν μπορεις να φτιαξεις μια κεφαλη η οποια θα κρατει το ball end αλλα θα περιστρεφεται γυρω απο τον αξονα της; Καπως σαν τα κλασσικα γαντζακια που πιανουμε τα κλειδια μας.
  • #214 από saved στις 04 Nov 2017
  • Τα μετρισα με χορδες,το ανοιγμα ειναι τοσο μεγαλο για να μην πληγωσει το σιρμα που ειναι τυλιγμενο στο μπαλακι.
    Ολο αυτο θα ειναι μεσα σε αυλακι στο ξυλο για να μην μπορει να κανει στροφη και κοψει την χορδη.
    Αυτο με το στριφταρι που λες ειναι πολυ δυσκολο να γινει σε τοσο μικρες διαστασεις.
    Σκεψου οτι αυτα που εκανα,η βιδα εχει διαμετρο 6mm.Εκνευριστικα μικρες διαστασεις..


    Εντιτ.Στην φωτο φαινοντε απο το πλαι

  • #215 από Uriah στις 04 Nov 2017
  • Ειμαι περιεργος να δω πως θα το φτιαξεις.
  • #216 από saved στις 04 Nov 2017
  • Να πω την αληθεια,και εγω το ιδιο περιεργος ειμαι.
    Το 90% του προτζεκτ ειναι αποφαση της τελευταιας στηγμης και μαλιστα κυριως γιατι το προγραματισμενο απετυχε  ;D
    Οτι γινει βρε αδερφε
  • #217 από vegos στις 04 Nov 2017
  • Νομίζω είχε πάρει το μάτι μου έτοιμα τέτοια στο ebay, γιατί δεν τα χτυπάς;
  • #218 από saved στις 04 Nov 2017
  • Εχει,ναι.
    Αλλα επιδη το κανω multi scale,και θα ειναι αυτα υπο γωνεια,πρεπει να παρω καποια συγκεκρημενα που κανουν 30€ το κομματι,τα 5 βγαινουν 150€..
    Εαν παρω τα κομματια απο τις ισιες,δεν ξερω αν μπορω να φτιαξω βαση για εκεινες τις διαστασεις,γιατι πχ το σπειρομα τους ειναι Μ3 και ειναι πολυ λεπτο,ενω εγω εκανα με Μ6.
    Ομως το κυριωτερο ειναι οτι στα ετοιμα,το σπιρομα ειναι 2.8 ποντοι μηκος (η διαδρομη δηλαδη για να κουρδισεις) και το θεωρω λιγο για να φτασω 40 lbs .
    Εγω τα εκανα 6.5 ποντους μηκος το σπιρωμα(οκ εχω χασουρα απο την κοληση καποια χιλιοστα) και μπορω να τραβιξω πιο πολυ την χορδη
  • #219 από saved στις 04 Nov 2017
  • Εδω ειναι τα στοιχια απο αυτα του ημπεη



    Και εδω ειναι το δικο μου μαζι με ενα κλειδι για να καταλαβετε περιπου το μεγεθος
  • #220 από Uriah στις 04 Nov 2017
  • Αναρωτιέμαι ποσο θα πηγαινε μια τετοια δουλεια σε ενα μηχανουργειο. Αλλα 150€ πραγματι εκτροχιαζουν το budget.
  • #221 από saved στις 05 Nov 2017
  • Σε μηχανουργειο θα γινει απο μπρουτζο,που ειναι λιγο ακριβος,αλλα το σπαστικο ειναι οτι θα κανιυν 10 μερες να το πιασουν γιατι με μικροδουλειες δεν ασχολουντε ευκολα.πιστευω κανα 60-70€
    Το καλυτερο ειναι να εχεις κολονατο δραπανο και να κανεις τα παντα σχεδον μονος
  • #222 από saved στις 05 Nov 2017
  • Λοιπον.Μπορω να κανω κατι σαν και αυτο,αλλα θα βγει 60-70€ το κοματι.Οποτε δεν συμφαιρει οταν το αγοραζεις με 30€.
    Ισως καποια μερα παρω μπρουτζο και δοκημασω μονος μου,ωστε το κοστος να ειναι μονο τα υλικα (τα μηχανουργεια χρεωνουν 15€ την καθε κοψια που φαινετε κατα μηκος)
  • #223 από Uriah στις 05 Nov 2017
  • Τις 40 λιμπρες στις χορδες τι τις καθοριζει; Το στυλ σου, ή αυτα που θα παιζεις; Πως λεει ενας οργανοποιος "θελω την χ,ψ ενταση στις χορδες μου"?
  • #224 από saved στις 05 Nov 2017
  • Κουρδισμα,scale οργανου,διαμευρος χορδης (gauge)
    Βασικα εμεις εχουμε πολυ λιγες επιλογες δηλαδη στο ταδε οργανο για το ταδε κουρδισμα χρειαζετε να βαλεις τις φ,χ,ψ χορδες,οπου οι φ εχουν το α τενσιον,οι χ το β τενσιον και οι ψ το γ τενσιον.
    Οποτε μετα διαλεγεις και παιρνεις
  • #225 από Uriah στις 05 Nov 2017
  • Αχα. ΟΚ, ξερω πως οσο μεγαλυτερη κλιμακα εχει το οργανο τοσο μεγαλυτερο tension μπορουν να εχουν οι χορδες, αρα εχεις ευελιξια στα drop tunings, αλλα θες και ποιο χοντρες χορδες, σωστα; Οποτε γι`αυτο επελεξες και διπλο truss rod, για να αντεξει ο λαιμος την πιεση. Οποτε περιοριζεσαι αυτοματως σε χοντρες χορδες ή μπορεις να παιξεις και με light αν εισαι σε φαση Geddy Lee και δε συμαζευεται με σολα και αλλα παλαβα;
Σελίδες: