Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή σε Bare Knucle?  (Αναγνώστηκε 15841 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αλλαγή σε Bare Knucle?
« στις: 06/09/16, 19:58 »
γεια σου φόρουμ.
Μετά από 5 χρόνια ήρθε η ώρα να αλλάξω μαγνήτες στην αγαπημένη μου gibson Les paul standard 2010. Απο τα παλιά είχα κόλλημα με τους BareKnucle γιατι ότι έχω ακούσει ήταν πραγματικά υπέροχο. Το κακό είναι ότι δεν έχω ακούσει τον συνδυασμό  που σκέφτομαι σε μία κιθάρα σαν την δική μου. Σκέφτομαι λοιπόν τουν nailbomb για bridge ( σε alnico ) και τον emerald για neck.
Πάμε τώρα στις ερωτήσεις.
1. Έχει κανείς καμία εμπειρία με το συγκεκριμένο σετ ή έστω με τους μαγνήτες ξεχωριστά?
2. Θα αποδίδει το σετ καλά ή θα ήταν πιο έξυπνο να μην κάνω πειράματα και να πάω σε σετ μαγνητών και όχι τον κάθε έναν διαφορετικό ( κυρίως θέμα ηχοχρώματος και output )
3. άλλες προτάσεις?
ευχαριστώ
 
απο μουσική παίζω κυρίως post rock αλλά και πιο βαριά ( π.χ moonspell , katatonia κτλ κτλ )
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #1 στις: 06/09/16, 20:25 »
1. Δεν έχω εμπειρία από Bareknuckle, ακούω παντού όμως τα καλύτερα, κάτι λέει αυτό.


2. Στη θέση σου θα πήγαινε για calibrate set, παρά για αλχημείες, για 2 λόγους. Πρώτον θα είμαι σίγουρος ότι το set θα είναι matched και balanced σε θέμα output, δεύτερο γιατί το προτείνει ο κατασκευαστής και από τη στιγμή που τον εμπιστεύομαι δεν έχω λόγο να μην τον εμπιστευτώ και εδώ. O μόνος λόγος που δεν θα πήγαινε σε matched set ή σε πρόταση του κατασκευαστή όσον αφορά το pair, θα ήταν αν ήθελα κάτι πολύ ιδιαίτερο και ίσως extreme. Πχ σε μία κιθάρα έχω ένα High output μαγνήτη στο bridge, και ένα εντελώς χαμηλό output vintage voiced μονοπήνιο στο neck. Μαζί δεν παίζουν, αλλά η συγκεκριμένη κιθάρα εξυπηρετεί ιδιαίτερες περιστάσεις που μου είναι χρήσιμοι αυτοί οι δύο.


3. Η πρότασή μου θα ήταν να δεις (και να ακούσεις από κοντά) τους G.A.S. Pickups που τους φτιάχνει ο Γιάννης Παπαδαντωνάκης στην Αθήνα, ακριβώς επειδή είναι Αθήνα -φαντάζομαι και εσύ- θα μπορέσεις να πας να τους ακούσεις, να τους δοκιμάσεις σε αντίστοιχες κιθάρες με τη δική σου, ίσως και στη δική σου, να συζητήσεις αν θες κάτι παραπάνω ή extra και να στο φτιάξει. Έστειλα 3 κιθάρες μου (PRS Singlecut, Gibson Les Paul Vermillion, Epiphone Les Paul Pro FX) για αλλαγή μαγνητών, με ένα συγκεκριμένο σετ, και είναι μακράν ότι καλύτερο έχω ακούσει από aftermarket μαγνήτες, σε λογικές τιμές.
White noise

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #2 στις: 06/09/16, 21:01 »
stanfan δυστυχώς ή ευτυχώς  :P είμαι απο θεσσαλονίκη . οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα
οι ανησυχίες που εκφράζεις είναι ακριβώς αυτές που σκέφτομαι και εγώ. απο την άλλη παλαιότερα είχα στείλει mail στην bareknucle και μου είχε προτείνει αυτή ένα set μη- matched και μάλιστα τους είχα γράψει αναλυτικά τις ανάγκες μου και με κατεύθυναν σε εκείνο το set. Δυστυχώς έχω χάσει το mail αλλά θα ξαναπροσπαθήσω.
Επίσης ξέρουμε πόσο θα χρειαστεί ένας  μάστορας για να περάσει το σετ?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #3 στις: 06/09/16, 21:12 »
τους burstbuckers εχεις?

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #4 στις: 06/09/16, 21:24 »
ναι τους PRO προφανώς όχι τους 1&2
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #5 στις: 06/09/16, 21:42 »
ναι τους PRO προφανώς όχι τους 1&2
ρε συ γτ να τους λλαξεις,ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ μαγνητες!!!!

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #6 στις: 06/09/16, 22:28 »
ε ντξ μια αλλαγή την θέλουμε όλοι μας...
γιατί τους θεωρείς τόσο εκπληκτικούς?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #7 στις: 06/09/16, 22:37 »
για μενα,αποδιδουν ενα ολοστρογγυλο ηχητικο αποτελεσμα,πολυ ισορροπημενο....μου αρεσουν επολυ στο σημειο που αρχιζει κ ΄σπαει΄ ο ενισχυτης και γενικα σε mid-hard output παιξιματα...εκει που εμεινα παγωτο ,ειναι που τη δανειστηκε μεταλλας φιλος,σε jvm ενισχυτη,απο το ηχητικο αποτελεσμα...εκπληκτικο παχυ ντιστορσιον

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #8 στις: 06/09/16, 23:12 »
stanfan δυστυχώς ή ευτυχώς  :P είμαι απο θεσσαλονίκη . οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα
οι ανησυχίες που εκφράζεις είναι ακριβώς αυτές που σκέφτομαι και εγώ. απο την άλλη παλαιότερα είχα στείλει mail στην bareknucle και μου είχε προτείνει αυτή ένα set μη- matched και μάλιστα τους είχα γράψει αναλυτικά τις ανάγκες μου και με κατεύθυναν σε εκείνο το set. Δυστυχώς έχω χάσει το mail αλλά θα ξαναπροσπαθήσω.
Επίσης ξέρουμε πόσο θα χρειαστεί ένας  μάστορας για να περάσει το σετ?


Ε ξαναστείλτους τότε, δεν χάνεις κάτι, και εφόσον τους εμπιστεύεσαι, go for it. Εξάλλου το ξέρεις και εσύ, το όνομά τους έχει ανέβει τρελά τα τελευταία χρόνια. Τώρα αν κάνουν καλή δουλειά (προφανώς θα κάνουν) ή είναι απλό hype, ο χρόνος θα δείξει. Για να αλλάξεις τους μαγνήτες, δεδομένου ότι θα κρατήσεις ίδια όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρικά ίδια (καλό είναι να ρωτήσεις εκτός από τους μαγνήτες τι ηλεκτρικά προτείνουν για την κιθάρα σου, μπορεί να έχει καμιά διαφορετική τιμή πυκνωτή) πόσο να σου πάρει, κανά 20άρικο φαντάζομαι. Τέτοιες δουλειές μέχρι να αρχίσω να ασχολούμαι μόνος, μου τις έκανε ο Σάκης στο Μαυρομουστάκη, μιας που είσαι Σαλονικιός θα τον ξέρεις, όλες μου οι κιθάρες περάσαν από τα χέρια του σε κάποια φάση :) Απόλυτα ικανοποιημένος και πολύ λογικές τιμές.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/16, 00:14 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #9 στις: 07/09/16, 19:29 »
υπάρχουν τόσες επιλογές που όσο διαβάζω τόσο χάνομαι.
είδα και τους aftermath και τους warpig....αρκετά μεταλαδικοι βέβαια και οι δύο τους
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #10 στις: 07/09/16, 20:22 »
H δική μου εμπρειρία είναι εδώ:
Αλλαγή Μαγνήτες με Φωτο: BareKnucκle σε ESP Horizon FRII

Όπως θα δείς δεν είναι τίποτα η αλλαγή, το κυριότερο είναι η επιλογή!.. Το καλύτερο είναι να τους γράψεις τι έχεις και τι θέλεις να πετύχεις ηχητικά, εμένα μου είχε απαντήσει ο ίδιος ο Tim πολύ αναλυτικά με προτάσεις.

Και εγώ συστήνω matched set πράγμα μου προσωπικά δεν ακολούθησα, για πολλούς λόγους, κυρίως ότι η συνεργασία και οι ενδιάμεσοι ήχοι είναι καλύτεροι όταν είναι σετ. Όμως αν τους γράψεις μπορεί να ακούσεις κάτι που να σου βγάλει μεγαλύτερο νόημα και να επιλέξεις διαφορετικούς.

Πάντως ότι και να πάρεις από εκεί, παρά τα πολλά χρήματα, περνάς σε άλλη κλάση, από την οποία δύσκολα επιστρέφεις..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #11 στις: 07/09/16, 21:42 »
τι ωραία να ξαναβλέπεις θέματα παλιά...αποτο 11:) γεράσαμε
το θέμα @adr1anos είναι ότι ό,τι και αν ακούσω απο την εν λόγω εταιρία μου αρέσει και ξεχνάω τι θέλω και αυτόματα θέλω αυτο που ακούω.
κατα βάσει θέλω ένα συνδυασμό. ένα πολύ καθαρό μαγνήτη και έναν που να μπορεί να δώσει γκάζια ( δηλαδή να φτάνει σε επίπεδα μέταλ ). οκ ίσως είμαι λίγο υπερβολικός με επιλογές όπως aftermath και nailbomb και ίσως να πρέπει να κοιτάξω όντως κάτι σε holy αλλά μου αρέσουν.


Συγχώνευση μηνυμάτων: 14/09/16, 22:00
όντως έστειλα στην BK και μου απάντησαν αμέσως.
η πρόταση τους σύμφωνα με αυτά που τους είπα ήταν οι black hawk. ενδιαφέρον ζευγάρι και όντως αρκετά ευέλικτο.
όσον αφορά το splitαάρισμα των μαγνητών? τι πιστεύετε αξίζει?
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/16, 22:00 από Korgy »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #12 στις: 12/09/16, 21:53 »
μήπως κάποιος χριστιανός ( ή μη ) έχει κάποια γνώμη για του μαγνήτες?
Κανείς?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #13 στις: 13/09/16, 10:44 »
Zeromancer αγαπητέ, γενικά ηχογραφείς στουντιακά; Σε τι περιβάλλον παίζεις συνήθως (λάιβ, οικιακό, στουντιακό);

Είναι πολλά τα λεφτά και παίζει να μην καταλάβεις διαφορά, πλην ηχογραφήσεων.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #14 στις: 13/09/16, 18:09 »
Μητσάκο να σου πω την αλήθεια όχι δεν ηχογραφώ ουτε live  κάνω. Είμαι σε οικιακό περιβάλλον και η αλήθεια είναι πως αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε μαγνήτες και να αλλάξω τον buger v22 που  έχω.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #15 στις: 13/09/16, 18:22 »
Μητσάκο να σου πω την αλήθεια όχι δεν ηχογραφώ ουτε live  κάνω. Είμαι σε οικιακό περιβάλλον και η αλήθεια είναι πως αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε μαγνήτες και να αλλάξω τον buger v22 που  έχω.

Μεταξύ μας, άλλαξε τους μαγνήτες, και μετά θα αλλάξεις και τον ενισχυτή, αφού σε "τρώει"  ;D
Το 'χω δει το έργο κι εγώ  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #16 στις: 13/09/16, 19:23 »
αν απλώς βαρέθηκες και θες μια ανανέωση στον ήχο σου κράτα τα 250+ που θα'δινες για τους bare knuckles, πούλα κανά 200άρι το bugera και πάρε άλλο ενισχυτή . με 450 - 500 ευρώ βρίσκεις τούμπανο ενισχυτη στις αγγελίες
δεν έχω άποψη για τους μαγνήτες αλλά αν δεν είναι μάπα αυτοί που φοράει η κιθάρα σου μην τους αλλάξεις .η αλλαγή ενισχυτή θα σου δώσει πολύ περισσότερα νέα πράγματα.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #17 στις: 13/09/16, 19:26 »
η αλλαγή ενισχυτή θα σου δώσει πολύ περισσότερα νέα πράγματα

1000%
Πέραν τούτου 250+  ??? για μαγνήτες είναι λίγο κάπως... Και επαγγελματίας να ήσουν δεν ξέρω αν θα τα έδινες, πόσω μάλλον για το σπίτι.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #18 στις: 13/09/16, 19:31 »
Zero, δεν θα δεις διαφορά τριακοσίων ευρώ με τους BKP. Για να το πάω ένα βήμα παραπέρα, αν αλλάξεις πχ Alnico V της Χ εταιρείας με Alnico V παραπλήσιου output της Υ, πιθανό να μη διακρίνεις και τίποτα. Από Alnico σε Ceramic, οι διαφορές ακούγονται πολύ εντονότερα.

Αν θέλεις να δοκιμάσεις μια διαφορετική χροιά στην κιθάρα, δες κάτι σε πιο "γήινες" εταιρείες, τύπου Duncan, με τις οποίες χτυπάς σετάκι στην τιμή ενός ΒΚΡ, και βάλε τα υπόλοιπα στην άκρη για άλλον ενισχυτή (ή απλά κανένα πετάλι, που από τη στιγμή που παίζεις σπίτι, θα σου δώσει ότι ζητήσεις από τον Bugera έτσι κι αλλιώς).

Αυτή είναι η γνώμη μου εν πάσει περιπτώσει.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #19 στις: 13/09/16, 20:00 »
Zero, δεν θα δεις διαφορά τριακοσίων ευρώ με τους BKP...

Συμφωνώ απόλυτα. Αν θέλεις οπωσδήποτε μια αλλαγή μαγνητών, ψάξε για κάτι πιο οικονομικό όπως οι Tonerider ή οι Irongear.

Kαι σχετικά με αυτό που ανέφερε ο Adr1anos (με τον οποίο σπάνια τυχαίνει να διαφωνώ), πιστεύω ότι ανεξαρτήτως τιμής ή κλάσης ή όπως αλλιώς το θέτει κανείς, η διαφορά είναι στο αυτί σου. Εγώ προσωπικά είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω τους Bare Knuckle Irish Tour σε μια Γιαπωνέζα Τokai strat και να τούς συγκρίνω με τους Τonerider Surfari στην Squier CV μου, τους City Limit που είχα σε μια άλλη κιθάρα και τον Classic Blues που είχα εκείνο τον καιρό στη neck θέση της Jerry Donahue telecaster. Οι Ιrish Tour δεν είχαν τον καλύτερο ήχο, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά, στα δικά μου χέρια και με το δικό μου εξοπλισμό. Σε ένα ενδεχόμενο τυφλό τεστ με τις συγκεκριμένες συνθήκες δεν θεωρώ ότι θα ήμουν σε θέση να ξεχωρίσω το συγκεκριμένο σετ ως το ακριβότερο (και με μεγάλη διαφορά) από τα υπόλοιπα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #20 στις: 13/09/16, 21:08 »
καταρχάς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις
Η αλήθεια είναι πως με τρώει να αλλάξω λίγο ήχο (η ίδια δικαιολογία που λένε οι παντρεμένοι όταν απατούν .... ανανέωση )
το σκέφτομαι και για ενισχυτή να σας πώ την αλήθεια και ο σκοπός που δεν έχω αλλάξει ακόμα μαγνήτες είναι αυτός που όλοι λίγο - πολύ είπατε , ότι είναι πολύ μεγάλο ποσό για mainstream μαγνήτες.
πετάλι ορκίστηκα ότι μόλις φτάσω στις 2 ντουζίνες δεν ξαναπαίρνω οπότε έκλεισα.
απο την άλλη υπάρχουν στιγμές που οι bustbucker με ικανοποιούν πλήρως και κάποιες άλλες που λέω "βρε μήπως να αλλάξω". ίσως βέβαια είμαι και κουλός οπότε παίζει και αυτό
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #21 στις: 13/09/16, 21:24 »
Πάντως την ημέρα που συνειδητοποίησα ότι όλα είνα GAS και μόνο... ησύχασα. Οχι ότι είναι εύκολο, στο μυαλό μας είναι όλα πάντως...
Είναι μεγάλη υπόθεση να «λιώσεις» πρώτα αυτά που έχεις, να περάσει μεγάλο διάστημα ώστε να σου περάσει το στερητικό σύνδρομο για αλλαγές. Να προλάβεις να εκτιμήσεις και αυτά που έχεις βρε αδερφέ...
Και περισσότερο θα παίζεις, και θα εκτιμάς ακόμα και καρφί την κιθάρα σου σε έναν καλό ενισχυτή, και διασκέδαση ΜΟΝΟ θα σου προσφέρει. Και όχι ανησυχίες της επόμενης αγοράς.
Αυτή είναι η δική μου άποψη βέβαια. Και συνεχίζω και αγοράζω πράγματα, αλλα σπάνια πλέον και ξέρω ακριβώς ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ και όχι ΤΙ ΘΕΛΩ.

ΕDIT: Εχεις είπες δυο ντουζίνες πετάλια. Τον v22 για ενισχυτή και παίζεις σκληρό ροκ/χέβι. Μήπως και ο Bugera από μόνος του δεν είναι η σωστή επιλογή? Μήπως θες κανα μεταλοενισχυτή ώστε να μην έχεις ανάγκη ούτε πετάλια? Σαν ιδέα στο λέω μπας και βοηθήσω. Μήπως δεν είναι πρόβλημα οι μαγνήτες δηλαδή για τον ήχο σου...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/09/16, 21:41 από neeckos »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #22 στις: 13/09/16, 21:39 »
Μιας και το θέμα αφορά τους συγκεκριμένους μαγνήτες, για να ξεφύγουμε από το υποκειμενικό και να πάμε στο αντικειμενικό, αυτό που πληρώνει κάποιος με την συγκεκριμένη εταιρεία, δεν ξέρω αν το ξέρετε, είναι το χειροποίητο τύλιγμα των σπειρών.
 
Αυτό πέρα από υποκειμενικές ερμηνείες, έχει από μόνο του ηλεκτρολογικές επιπτώσεις στην χροιά του ήχου, που είναι αναμφισβήτητες.

Για να μην κουράσω δεν θα επεκταθώ, μπορώ σαφώς αν υπάρχει ενδιαφέρον, αλλά κρατήστε ότι για κάθε αντικείμενο, υπάρχουν σαφείς παράμετροι, που δεν είναι στην φαντασία ή το άκουσμα του καθενός, αντίθετα είναι αποτέλεσμα σχεδιασμού και επιλογών, πολλές φορές πιο κοστοβόρων, γιαυτό και τα καλά πράγματα *συνήθως* στην ζωή είναι και πιο ακριβά.

Ένα άμεσο παράδειγμα που μου έρχεται και που μπορούν να αντιληφθούν όλοι είναι η άμεση συνάρτηση που έχουν σε έναν λαμπάτο τα μπάσα με το μέγεθος του μετασχηματιστή εξόδου. Ότι και να κάνεις, εκεί, το μέγεθος μετράει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #23 στις: 13/09/16, 21:41 »
μήπως κάποιος χριστιανός ( ή μη ) έχει κάποια γνώμη για του μαγνήτες?
Κανείς?

είμαι γύρω στα 35 χρόνια ροκάς/κιθαρίστας/χριστιανός (οκ κάτι λιγότερο το τελευταίο) και επιβίωσα μια χαρά χωρίς bareknucle. θα επαναλάβω αυτό που είπαν και οι προλαλήσαντες : αν δεν έχεις σοβαρό λόγο (βλάβη) , και αν ο ήχος των μαγνητών σου σε ικανοποιεί, κράτα τα λεφτάκια σου για κάτι πιο χρήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή σε Bare Knucle?
« Απάντηση #24 στις: 13/09/16, 23:59 »
Αδριανέ, δεν διαφωνώ κατά βάσιν με όσα λες... όμως υπάρχουν και άλλοι κατασκευαστές που φτιάχνουν handwound μαγνήτες σε πιο προσιτές τιμές, π.χ Creamery, Radioshop, Μojotone, Βulldog, Oil City, κλπ. Και αναφέρω μόνο μερικούς Βρετανούς κατασκευαστές που γνωρίζω, φαντάζομαι θα υπάρχουν πολύ περισσότεροι, ειδικά στις ΗΠΑ και τη Γερμανία.

Ακόμα λοιπόν κι αν αγνοήσουμε τις φτηνότερες επιλογές τύπου Tonerider που κατά τη γνώμη μου είναι αξιοπρεπέστατες, απλά δεν καταλαβαίνω τι το ιδιαίτερο έχουν οι Bare Knuckle σε σχέση με τους προαναφερθέντες και έχουν αποκτήσει τόσο καλή φήμη. Όπως επίσης δεν καταλαβαίνω την εμμονή με μία εταιρία, ένα όνομα, όποιο κι αν είναι αυτό. Θα το καταλάβαινα καλύτερα αν κάποιος έλεγε ότι ψάχνει για vintage/hot/metal humbuckers, ή τέλος πάντων μαγνήτες κάποιων  συγκεκριμένων προδιαγραφών (πράγμα που θα έδειχνε ότι το έχει ψάξει λίγο παραπάνω και ξέρει τι θέλει) και κοιτάει προτάσεις από διάφορες εταιρίες ώστε να έχει και ευρύτερο φάσμα επιλογών.

Απλά μια άποψη... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
6554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 19:18
από m@ster k@frer
5 Απαντήσεις
3440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 15:06
από JP.M
9 Απαντήσεις
4201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/08, 14:17
από Baroness
5 Απαντήσεις
3920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 11:46
από teo_gp
2 Απαντήσεις
3080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 01:16
από Giorgos K.
2 Απαντήσεις
2838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 16:05
από ibanezman
3 Απαντήσεις
2366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/09, 01:45
από GEO_ZZZZ
3 Απαντήσεις
2904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/09, 16:27
από hypnotize
12 Απαντήσεις
5459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/12, 18:45
από ReMiOs
1 Απαντήσεις
9625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/15, 19:54
από noe13