Αποστολέας Θέμα: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες  (Αναγνώστηκε 18458 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νέλλη Ν.Δ.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Γειά σας! Είμαι καινούργια εδώ και θέλω βοήθεια. Θέλω να αγοράσω μία ηλεκτρική κιθάρα αλλά δεν ξέρω κάποια βασικά πράγματα. Καταρχήν, δεν ξέρω τι διαφορά έχουν οι μαγνήτες HHS ή SSS κλπ. Δεύτερον, η κιθάρα παίζει σημαντικό ρόλο στο είδος μουσικής που θες να παίξεις; Ακόμα, μέσα σε πόσο καιρό θα μπορώ να παίζω επαγγελματικά (είμαι αρκετά μικρή σε ηλικία). Τι είναι τα ακόρντα; Αν γίνεται να μου εξηγήσετε σχετικά με τους ενισχυτές γιατί δεν βγάζω άκρη! :-D Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας Η βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη!

« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/17, 14:35 από Νέλλη Ν.Δ. »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #1 στις: 16/05/17, 14:40 »
εχεις κλασικη ή ακουστική?

Αποσυνδεδεμένος Νέλλη Ν.Δ.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #2 στις: 16/05/17, 14:44 »
Βασικά, δεν έχω καθόλου κιθάρα!  Ενδιαφέρομαι μόνο για ηλεκτρική.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #3 στις: 16/05/17, 15:04 »
Κατ' αρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Ομολογώ ότι σε βρίσκω λίγο μπερδεμένη. Ίσως αυτό να οφείλεται στον ενθουσιασμό της ηλικίας σου, αλλά δεν νομίζω ότι σε βοηθάει σε αυτή τη φάση. Δεν έχεις κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις σχετικά με την ηλεκτρική κιθάρα και τον υπόλοιπο εξοπλισμό ή έστω τι είναι τα ακκόρντα, και από την άλλη ρωτάς σε πόσο καιρό θα μπορείς να παίζεις επαγγελματικά, πράγμα που ούτως ή άλλως κανένας δεν μπορεί να προβλέψει όταν δεν έχεις ακόμη κάνει το πρώτο βήμα. Μήπως θα ήταν καλύτερα να αρχίσουμε από μερικά πιο απλά και πρακτικά πράγματα, όπως π.χ. τι μουσική σού αρέσει και πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις για ένα πακέτο κιθάρας και ενισχυτή...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Νέλλη Ν.Δ.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #4 στις: 16/05/17, 15:19 »
Κατ' αρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Ομολογώ ότι σε βρίσκω λίγο μπερδεμένη. Ίσως αυτό να οφείλεται στον ενθουσιασμό της ηλικίας σου, αλλά δεν νομίζω ότι σε βοηθάει σε αυτή τη φάση. Δεν έχεις κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις σχετικά με την ηλεκτρική κιθάρα και τον υπόλοιπο εξοπλισμό ή έστω τι είναι τα ακκόρντα, και από την άλλη ρωτάς σε πόσο καιρό θα μπορείς να παίζεις επαγγελματικά, πράγμα που ούτως ή άλλως κανένας δεν μπορεί να προβλέψει όταν δεν έχεις ακόμη κάνει το πρώτο βήμα. Μήπως θα ήταν καλύτερα να αρχίσουμε από μερικά πιο απλά και πρακτικά πράγματα, όπως π.χ. τι μουσική σού αρέσει και πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις για ένα πακέτο κιθάρας και ενισχυτή...;

Μου αρέσουν πολύ οι Nirvana, guns n roses, The Jimi Hendrix experience, Metallica. Οι γονείς μου διαθέτουν μέχρι 800€
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/17, 15:21 από Νέλλη Ν.Δ. »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #5 στις: 16/05/17, 16:22 »
Μου αρέσουν πολύ οι Nirvana, guns n roses, The Jimi Hendrix experience, Metallica. Οι γονείς μου διαθέτουν μέχρι 800€

Οι φθηνές της Yamaha είναι πολύ καλές. Ο ανηψιός μου (φοιτητής) ξεκίνησε με pacifica, και τώρα πάιζει πολύ καλά Djent με μια Ibanez Mick Tompson. Ενας φίλος του γιού (δημοτικό) μου έχει μια HSH (humbucker / single coil / humbucker) yamaha με αξιοπρεπέστατο ήχο. Απο ενισχυτή θα πρότεινα κανα μικρό και φθηνό επίσης.
θα σου πρότεινα κάτι απο Νάκα, αν και πρσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα και με τα σετ απο Lidl ...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #6 στις: 16/05/17, 19:20 »
Νέλλη,


θα προσπαθήσεις να μάθεις μόνη σου ή θα πας σε δάσκαλο;;
τα 800 ευρώ είναι πάρα πολλά,
μπορείς να αγοράσεις πολύ καλή κιθάρα/ενισχυτή και με αρκετά λιγότερα χρηματα
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #7 στις: 16/05/17, 19:33 »
Ιδιως οταν μγλαμε για την πρωτη σου κιθαρα,γιατι δεν μπορεις να εισαι σιγουρη αν τελικα θα σε τραβαει να ασχολισε οσο τωρα πιστευεις
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #8 στις: 16/05/17, 21:17 »
Καλησπερα....νελλυ επειδη τωρα ξεκινας θα προτεινα να μην ξοδεψεις ολο το ποσο που διαθετεις,γτ ειναι δυσκολες οι εποχες κ μπορει να μην σου αρεσει τελικα το αθλημα,να βαρεθεις κλπ...
καταρχην ξεκινας με πολυ σωστες βασεις αν κρινω απο αυτα που ακους κ θελεις να παιξεις...αν κ πολλα απο αυτα που ακους παιζονται με les paul style κιθαρα,εγω θα σου προτεινω να παρεις μια στρατ για 2 βασικους λογους...1ον εχει πιο ευκολη εργονομια και ειναι πιο ευκολη για αρχαριο και 2ον παιζοντας με τον bridge μαγνητη με πολλα πριμα,σου τονιζει τα λαθη που θα κανεις ωστε να τα ακους εντονα κ να τα διορθωνεις...η προταση μου λοιπον για κιθαρα ειναι
http://www.skroutz.gr/s/9653948/Squier-Affinity-Stratocaster-Surf-Green.html
http://www.skroutz.gr/s/6249972/Squier-%CE%91ffinity-Series-Stratocaster-HSS-Montego-Black-Metallic.html


για ενισχυτη θα σου προτεινω μοντελινγκ για αρχη,για να εξοικιωθεις με τα εφφε...αυτον που σου προτεινω τον χρησιμοποιω ακομα κ εγω για προβες,οταν βαριεμαι να κουβαλαω το θηριο...εκπληκτικα καθαρα για τα χρηματα του


http://www.skroutz.gr/s/426475/Fender-Mustang-II.html


τα υπολοιπα χρηματα δωστα στα μαθηματα που ειναι το πιο σημαντικο...μια συμβουλη...ακομα κ αν εισαι μικρη,αν νιωσεις οτι ο δασκαλος δε σου κανει,να τον αλλαζεις μεχρι να βρεις τον καταλληλο...μη χανεις χρονο τσαμπα!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #9 στις: 16/05/17, 21:48 »
συμφωνώ, αλλά έχω μια ένσταση στο χρώμα της strat.... αν γυρνούσα 35 χρόνια πίσω θα ζητούσα απο τους γονείς μου : maple ταστιέρα με άσπρο σώμα!


Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #10 στις: 16/05/17, 21:55 »
συμφωνώ, αλλά έχω μια ένσταση στο χρώμα της strat.... αν γυρνούσα 35 χρόνια πίσω θα ζητούσα απο τους γονείς μου : maple ταστιέρα με άσπρο σώμα!
χαχα για μενα το surf green ειναι ερωτας!!!!

Αποσυνδεδεμένος Νέλλη Ν.Δ.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #11 στις: 17/05/17, 07:58 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Μία στρατ είναι καλή για να ξεκινήσω;

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #12 στις: 17/05/17, 09:35 »
Γειά σας! Είμαι καινούργια εδώ και θέλω βοήθεια. Θέλω να αγοράσω μία ηλεκτρική κιθάρα αλλά δεν ξέρω κάποια βασικά πράγματα. Καταρχήν, δεν ξέρω τι διαφορά έχουν οι μαγνήτες HHS ή SSS κλπ. Δεύτερον, η κιθάρα παίζει σημαντικό ρόλο στο είδος μουσικής που θες να παίξεις; Ακόμα, μέσα σε πόσο καιρό θα μπορώ να παίζω επαγγελματικά (είμαι αρκετά μικρή σε ηλικία). Τι είναι τα ακόρντα; Αν γίνεται να μου εξηγήσετε σχετικά με τους ενισχυτές γιατί δεν βγάζω άκρη! :-D Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας Η βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη!


HSS και SSS είναι η διάταξη των μαγνητών πάνω στην κιθάρα. Σε άλλες βρίσκεις και HH και HS και πάει λέγοντας.
Οπου H είναι η λέξη Humbucker και όπου S Single. Είναι ατίστοιχα διπλός και μονός μαγνήτης. Αλλοτε φαίνεται και οπτικά και άλλοτε ο διπλός είναι σκεπασμένος με ένα καπάκι. Ηχητικά μεγάλες διαφορές και διάφοροι συνδυασμοί αυτών, αλλά δεν είσαι σε θέση ακόμα να τους ξεχωρίσεις με το αυτί λόγω του ότι είσαι εντελώς αρχάρια. Οπότε εγκυκλοπαιδικά μόνο και το προσπερνάς σε αυτή τη φάση.


Με οποιαδήποτε ηλεκτρική παίζεις όλα τα είδη (σε γενικές γραμμές). Αν φτάσεις σε ένα επίπεδο όπου πρέπει να αποδώσεις συγκεκριμένο ήχο, πχ σε κάποιες διασκευές που πρέπει να ακούγεσαι όπως το πρωτότυπο, τότε αναζητάς συγκεκριμένο ήχο και πας και σε πιο συγκεκριμένες επιλογές. Οχι μόνο κιθάρας, αλλά και ενισχυτή, εφέ κλπ. Είναι πιο σύνθετο απ ότι το αναφέρεις. Επίσης είναι πολύ νωρίς ακόμα ώστε να σε απασχολεί από τώρα.


Το επαγγελματικό παίξιμο είναι στόχος που θα σε απασχολήσει μετά από πολλά χρόνια μελέτης και παιξίματος. Και πάλι δεν φτάνουν όλοι στο ίδιο επίπεδο. Αν εννοείς να φτάσεις σε ένα επίπεδο ώστε να θεωρείς τον εαυτό σου κιθαρίστα και να μπορεί να σταθεί δίπλα σε μπάντα, θέλει κόπο, χρόνο καθημερινά, μελέτη, υπομονή και υπομονή. Ανταμοίβεσαι και βλέπεις τους κόπους σε βάθος χρόνου.


Ακόρντα είναι οι συγχορδίες. Αποτέλεσμα θεωρητικής μελέτης, όπου πλέον ξέρεις πως να τοποθετείς κάθε φορά το αριστερό σου χέρι στην κιθάρα (αν είσαι δεξιόχειρας) ώστε να είσαι (στην ρυθμική κιθάρα για παράδειγμα) σωστή τονικά όπως προβλέπει το τραγούδι.


Οι ενισχυτές είναι μεγάλο κεφάλαιο του ηλεκτρικού ήχου. Συνήθως οι αρχάριοι αγοράζουν μικρούς σε ένταση και μέγεθος, τους λεγόμενους μελέτης, ώστε να παίζουν και να μελετάνε στο σπίτι τους. Στην παρούσα φάση δεν σε ενδιαφέρουν οι κατηγορίες τους και οι διαφορές τους, δεν είσαι σε θέση να καταλάβεις ακόμα και να σου εξηγήσει κάποιος. Ετσι και αλλιώς με τα χρόνια θα περάσουν διάφοροι ενισχυτες και κιθάρες από τα χέρια σου, αναλόγως τη φάση που διανύεις μουσικά.


Το πρώτο σου βήμα ίσως είναι ένας δάσκαλος ή ένας γνωστός με γνώση της κιθάρας, ώστε να κάνετε σωστά τα πρώτα βήματα.
Και να ξεκινήσεις να παίζεις. Σιγά σιγά θα σου λύνονται όλες οι απορίες. Υπομονή και επιμονή.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #13 στις: 17/05/17, 10:50 »
Μια HSS Strat σίγουρα θα ήταν επαρκής για το ξεκίνημά σου, τόσο από άποψη εργονομίας όσο και δυνατότητας να καλύψει πολλά διαφορετικά είδη. Η Υamaha Pacifica 212V που αναφέρθηκε ήδη είναι μια από τις καλύτερες επιλογές σε αυτή την κατηγορία. Θα σού έλεγα επίσης να κοιτάξεις την Ibanez SA160FM και την Cort G250. Όλες αυτές είναι κατά τη γνώμη μου καλύτερες από τις Squier Affinity. Δεν νομίζω ότι αξίζει να πας σε κάτι ακριβότερο, καθώς δεν θα βρεις όργανα σημαντικά καλύτερης ποιότητας και θέλεις να έχεις τουλάχιστον 300 Ευρώ για τον ενισχυτή και άλλα απαραίτητα πραγματάκια.

Για ενισχυτή, ένας modelling που θα σού δώσει πολλούς διαφορετικούς ήχους και εφφέ είναι ότι πρέπει να την περίπτωσή σου. Υπάρχουν πολλοί καλοί ενισχυτές σε αυτή την κατηγορία, όπως ο Fender Mustang II v2 ή το πιο καινούργιο μοντέλο Mustang GT40, o Vox VT40X, ο Peavey Vypyr VIP 1 ή ο μεγαλύτερος Vypyr VIP 2, o Marshall Code 25 και άλλοι.

Mην ξεχάσεις να αφήσεις και ένα μικρό ποσό στην άκρη για διάφορα άλλα εξαρτήματα που θα χρειαστείς, όπως καλώδια, πένες, ζώνη κλπ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #14 στις: 17/05/17, 12:01 »
Εγω θα σου πρότεινα σε αυτη την κατηγορια τιμης μια κιθαρα χωρις τρεμολο, οπως πχ αυτη την Jackson JS32tq (για αυτα που θες να παιξεις ειναι ο'τι πρεπει):


http://www.zozef.gr/index.php/musicinstruments/guitars/jackson-js32tq-dinky-transparent-black.html?___store=greek&___from_store=greek


Παντως καλυτερα να δοκιμασεις οσες περισσοτερες κιθαρες μπορεις για να επιλεξεις ποια σου "καθεται" καλυτερα στα χερια (και καθιστη και ορθια με ζωνη) και φυσικα ποια σου αρεσει οπτικα (για να σε τραβαει να παιζεις/ενασχολεισαι περισσοτερη ωρα με την κιθαρα/ μουσικη).


Για ενισχυτη και εγω προτεινω τον Peavey Vypyr VIP 1 ή 2 που θα σε καλυψουν για πολυ καιρο και θα τον κρατησεις αργοτερα για practice amp.


Το σημαντικοτερο απ'ολα οπως προαναφεραν τα παιδια παραπανω ειναι να ξεκινησεις μαθηματα με εναν καλο δασκαλο...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Νέλλη Ν.Δ.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #15 στις: 18/05/17, 07:11 »
Γειά σας! Είμαι καινούργια εδώ και θέλω βοήθεια. Θέλω να αγοράσω μία ηλεκτρική κιθάρα αλλά δεν ξέρω κάποια βασικά πράγματα. Καταρχήν, δεν ξέρω τι διαφορά έχουν οι μαγνήτες HHS ή SSS κλπ. Δεύτερον, η κιθάρα παίζει σημαντικό ρόλο στο είδος μουσικής που θες να παίξεις; Ακόμα, μέσα σε πόσο καιρό θα μπορώ να παίζω επαγγελματικά (είμαι αρκετά μικρή σε ηλικία). Τι είναι τα ακόρντα; Αν γίνεται να μου εξηγήσετε σχετικά με τους ενισχυτές γιατί δεν βγάζω άκρη! :-D Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας Η βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη!


HSS και SSS είναι η διάταξη των μαγνητών πάνω στην κιθάρα. Σε άλλες βρίσκεις και HH και HS και πάει λέγοντας.
Οπου H είναι η λέξη Humbucker και όπου S Single. Είναι ατίστοιχα διπλός και μονός μαγνήτης. Αλλοτε φαίνεται και οπτικά και άλλοτε ο διπλός είναι σκεπασμένος με ένα καπάκι. Ηχητικά μεγάλες διαφορές και διάφοροι συνδυασμοί αυτών, αλλά δεν είσαι σε θέση ακόμα να τους ξεχωρίσεις με το αυτί λόγω του ότι είσαι εντελώς αρχάρια. Οπότε εγκυκλοπαιδικά μόνο και το προσπερνάς σε αυτή τη φάση.


Με οποιαδήποτε ηλεκτρική παίζεις όλα τα είδη (σε γενικές γραμμές). Αν φτάσεις σε ένα επίπεδο όπου πρέπει να αποδώσεις συγκεκριμένο ήχο, πχ σε κάποιες διασκευές που πρέπει να ακούγεσαι όπως το πρωτότυπο, τότε αναζητάς συγκεκριμένο ήχο και πας και σε πιο συγκεκριμένες επιλογές. Οχι μόνο κιθάρας, αλλά και ενισχυτή, εφέ κλπ. Είναι πιο σύνθετο απ ότι το αναφέρεις. Επίσης είναι πολύ νωρίς ακόμα ώστε να σε απασχολεί από τώρα.


Το επαγγελματικό παίξιμο είναι στόχος που θα σε απασχολήσει μετά από πολλά χρόνια μελέτης και παιξίματος. Και πάλι δεν φτάνουν όλοι στο ίδιο επίπεδο. Αν εννοείς να φτάσεις σε ένα επίπεδο ώστε να θεωρείς τον εαυτό σου κιθαρίστα και να μπορεί να σταθεί δίπλα σε μπάντα, θέλει κόπο, χρόνο καθημερινά, μελέτη, υπομονή και υπομονή. Ανταμοίβεσαι και βλέπεις τους κόπους σε βάθος χρόνου.


Ακόρντα είναι οι συγχορδίες. Αποτέλεσμα θεωρητικής μελέτης, όπου πλέον ξέρεις πως να τοποθετείς κάθε φορά το αριστερό σου χέρι στην κιθάρα (αν είσαι δεξιόχειρας) ώστε να είσαι (στην ρυθμική κιθάρα για παράδειγμα) σωστή τονικά όπως προβλέπει το τραγούδι.


Οι ενισχυτές είναι μεγάλο κεφάλαιο του ηλεκτρικού ήχου. Συνήθως οι αρχάριοι αγοράζουν μικρούς σε ένταση και μέγεθος, τους λεγόμενους μελέτης, ώστε να παίζουν και να μελετάνε στο σπίτι τους. Στην παρούσα φάση δεν σε ενδιαφέρουν οι κατηγορίες τους και οι διαφορές τους, δεν είσαι σε θέση να καταλάβεις ακόμα και να σου εξηγήσει κάποιος. Ετσι και αλλιώς με τα χρόνια θα περάσουν διάφοροι ενισχυτες και κιθάρες από τα χέρια σου, αναλόγως τη φάση που διανύεις μουσικά.


Το πρώτο σου βήμα ίσως είναι ένας δάσκαλος ή ένας γνωστός με γνώση της κιθάρας, ώστε να κάνετε σωστά τα πρώτα βήματα.
Και να ξεκινήσεις να παίζεις. Σιγά σιγά θα σου λύνονται όλες οι απορίες. Υπομονή και επιμονή.
Οι μαγνήτες έχουν διαφορά στον ήχο ;;

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #16 στις: 18/05/17, 09:25 »
Εξαρτατε τι εξοπλησμο εχεις.
Πχ αν εχεις εναν μαπα ενυσχιτη,ολοι οι μαγνητες ακουγωντε το ιδιο.
Να στο πω πιο χημα.
Παρε μια κιθαρα που θα σε βολευει στα χερια και στα ματια.
Ειναι νωρις για να πετιχεις τον ηχο που θες,γιατι
1 δεν μπορεις να τον βγαλεις γιατι δεν ξες να παιζεις,
2 και τον σουπερ εξοπλισμο να εχεις,δεν ξες να τον ρυθμισεις.
Καποτε επαιζα σε μπαντα,και ο κιθαριστας ειχε το πακετο απο τα lidl.
Μια χαρα επαιζε.
Μετα απο 4 χρονια ωδειο,και αφου του ειπα να παιξει στην μπαντα,πηρε με 1000€ κιθαρα ενυσχιτη.
Ουτε εφε ουτε τιποτα.
Εβγαζε ηχαρα.Γιατι ηταν παικτουρα.Και εγινε παικτουρα με την κιθαρα του lidl,το ωδειο,και κυριως την μελετη.
Εγω εχω δωσει πανω απο 4000-5000€ για τον εξοπλησμο μου,και παιζω σαν ξεκουρδιστη λατερνα.
Γιατι καθομαι και παιζω 1 φορα στις 2 εβδομαδες,και συνηθως τρομπαρω αντι να μελεταω
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Νέλλη Ν.Δ.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #17 στις: 18/05/17, 15:23 »
Εξαρτατε τι εξοπλησμο εχεις.
Πχ αν εχεις εναν μαπα ενυσχιτη,ολοι οι μαγνητες ακουγωντε το ιδιο.
Να στο πω πιο χημα.
Παρε μια κιθαρα που θα σε βολευει στα χερια και στα ματια.
Ειναι νωρις για να πετιχεις τον ηχο που θες,γιατι
1 δεν μπορεις να τον βγαλεις γιατι δεν ξες να παιζεις,
2 και τον σουπερ εξοπλισμο να εχεις,δεν ξες να τον ρυθμισεις.
Καποτε επαιζα σε μπαντα,και ο κιθαριστας ειχε το πακετο απο τα lidl.
Μια χαρα επαιζε.
Μετα απο 4 χρονια ωδειο,και αφου του ειπα να παιξει στην μπαντα,πηρε με 1000€ κιθαρα ενυσχιτη.
Ουτε εφε ουτε τιποτα.
Εβγαζε ηχαρα.Γιατι ηταν παικτουρα.Και εγινε παικτουρα με την κιθαρα του lidl,το ωδειο,και κυριως την μελετη.
Εγω εχω δωσει πανω απο 4000-5000€ για τον εξοπλησμο μου,και παιζω σαν ξεκουρδιστη λατερνα.
Γιατι καθομαι και παιζω 1 φορα στις 2 εβδομαδες,και συνηθως τρομπαρω αντι να μελεταω
Επειδή όπως είπα δεν έχω ιδέα από κιθάρες, εσύ ποιές θα μου πρότεινες για να ξεκινήσω;

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #18 στις: 18/05/17, 15:28 »
Επειδή όπως είπα δεν έχω ιδέα από κιθάρες, εσύ ποιές θα μου πρότεινες για να ξεκινήσω;

Κάνε μια βόλτα στα διάφορα μαγαζιά.
Δεν μπορεί, κάποιες θα σου αρέσουν εμφανισιακά, κάποιες άλλες καθόλου κλπ.
Σημείωσε ποιες σου αρέσουν, και μετά έχουμε εδώ την ηρεμία να τα αναλύσουμε όλα.

Είναι κρίμα να σου προτίνουμε κάτι που τελικά μπορεί να μην σου αρέσει καν...

Για να καταλάβεις, εδώ μέσα είμαστε Χ άτομα. Αμφιβάλλω αν υπάρχουν 2 που παίζουν με την ίδια ακριβώς κιθάρα  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 18/05/17, 15:33 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος Νέλλη Ν.Δ.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #19 στις: 18/05/17, 16:20 »
Επειδή όπως είπα δεν έχω ιδέα από κιθάρες, εσύ ποιές θα μου πρότεινες για να ξεκινήσω;

Κάνε μια βόλτα στα διάφορα μαγαζιά.
Δεν μπορεί, κάποιες θα σου αρέσουν εμφανισιακά, κάποιες άλλες καθόλου κλπ.
Σημείωσε ποιες σου αρέσουν, και μετά έχουμε εδώ την ηρεμία να τα αναλύσουμε όλα.

Είναι κρίμα να σου προτίνουμε κάτι που τελικά μπορεί να μην σου αρέσει καν...

Για να καταλάβεις, εδώ μέσα είμαστε Χ άτομα. Αμφιβάλλω αν υπάρχουν 2 που παίζουν με την ίδια ακριβώς κιθάρα  ;D
Εντάξει, ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #20 στις: 18/05/17, 16:41 »
Νελλη


εγώ σου προτείνω


για κιθάρα κάποια σαν αυτήν


https://www.thomann.de/gr/ibanez_grg170dx_bkn_egitarre.htm




και για ενισχυτή κάποιον σαν αυτούς αυτούς


https://www.thomann.de/gr/fender_mustang_gt_40.htm


https://www.thomann.de/gr/marshall_code_25.htm




θα σε πάνε πολλά χρόνια


σαν αρχάρια θα σε απασχολούν πολλά αλλά θέματα από το να βγάλεις τον τέλειο ήχο.
από κάπου πρέπει να αρχίσει και αυτά που σου προτείνω είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή γα αρχή.


« Τελευταία τροποποίηση: 18/05/17, 16:45 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #21 στις: 18/05/17, 16:41 »
Δοκημασε και κανα μπασο :P  ποτε δεν ξερεις.. ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #22 στις: 18/05/17, 16:47 »
Δοκημασε και κανα μπασο :P  ποτε δεν ξερεις.. ;D


ντάξ,
το περίμενα, άργησες,

I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Νέλλη Ν.Δ.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #23 στις: 18/05/17, 17:59 »
Νελλη


εγώ σου προτείνω


για κιθάρα κάποια σαν αυτήν


https://www.thomann.de/gr/ibanez_grg170dx_bkn_egitarre.htm




και για ενισχυτή κάποιον σαν αυτούς αυτούς


https://www.thomann.de/gr/fender_mustang_gt_40.htm


https://www.thomann.de/gr/marshall_code_25.htm




θα σε πάνε πολλά χρόνια


σαν αρχάρια θα σε απασχολούν πολλά αλλά θέματα από το να βγάλεις τον τέλειο ήχο.
από κάπου πρέπει να αρχίσει και αυτά που σου προτείνω είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή γα αρχή.
Από εμφάνιση (γιατί τίποτα αλλά δεν ξέρω σχετικά με τις κιθάρες) φαίνεται πολύ καλή. Επειδή έχω ψάξει στο ίντερνετ οι κιθάρες που μου αρέσουν (για εμφάνιση) είναι η fender, η Ibanez και η Jackson.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αρχάριος κιθαρίστας - απορίες
« Απάντηση #24 στις: 18/05/17, 18:41 »
πάρε το σετάκι (κιθάρα, ενισχυτή)  και στρώσου στη μελέτη
ότι και να πάρεις τώρα σε 2-3 χρόνια θα θέλεις και κάτι άλλο, is the law.

θα κάνεις μαθήματα με δάσκαλο ή θα προσπαθήσεις μόνη σου με βιβλία/cd κλπ
I play the guitar because I like it not because I am good at it

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
98 Απαντήσεις
32384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 04:55
από slacker
23 Απαντήσεις
8837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/07, 15:48
από Anemos
153 Απαντήσεις
53147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/17, 15:03
από kotsos_ESP
11 Απαντήσεις
5032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 21:42
από Ikaros
46 Απαντήσεις
16042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/11, 14:55
από Crazy Heart
63 Απαντήσεις
21511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/09, 10:39
από Neikos
0 Απαντήσεις
3332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/11, 23:58
από freemind
10 Απαντήσεις
4567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/12, 18:55
από rodort1
7 Απαντήσεις
18188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/17, 21:03
από Uriah
0 Απαντήσεις
4545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/17, 08:42
από Βραζίλης