Αποστολέας Θέμα: Γιατί στα τραγούδια δεν υπάρχει και το μέτρο;  (Αναγνώστηκε 50619 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος organopextis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
  • To ποιό μεγάλο λάθος ήταν αυτο το πάθος !
    • Προφίλ
Νομίζω ότι θα ήταν καλό σε κάθε κομμάτι που στέλνετε από τον καθένα να υπάρχει και το μέτροτου κομματιού.Πιστεύω ότι θα βοηθούσε πολύ κόσμο!Θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη σας , αν συμφωνείτε και αν είναι εφικτό να γίνει.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/05/02, 14:43 από Σπύρος »
Το πάθος
Το λάθος
και η παραγγελιά
πληρώνονται . .!

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Μια πρόταση προς τους ADMIN.
« Απάντηση #1 στις: 08/05/02, 16:40 »
Από την πλευρά μου δεν θα είχα καμία αντίρρηση, αλλά το κυριότερο πρόβλημα είναι ότι πρέπει ο καθένας που στέλνει τραγούδια να προσθέτει και το ρυθμό. Επίσης, τότε καλό θα ήταν να προστεθούν και οι ρυθμοί στα υπάρχοντα τραγούδια, πράγμα που ρεαλιστικά χρειάζεται κάμποσους μήνες και κάμποσα άτομα για να γίνει σωστά... ::)
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ο ρυθμος θα μπορουσε να γραφεται σε μορφη σχολιου (comment) στην αρχη του τραγουδιου, τουλαχιστον στα τραγουδια που θα στελνονται στο μελλον.

Συμφωνω με τον Κιθαρωδο οτι ειναι σχεδον αδυνατο να γινει για ολα τα χιλιαδες τραγουδια που υπαρχουν στη βαση δεδομενων μας.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Αν υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για ένα τέτοιο εμπλουτισμό στα τραγούδια ,τότε με κάμποση δουλειά αρκετών ατόμων ,θα μπορούσε να γίνει υπό μορφή σχολίων στην αρχή του τραγουδιού ,π.χ ρυθμός χασάπικο .

Αποσυνδεδεμένος NikosTs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάλα-γιάλα....
    • Προφίλ
    • Τσαμπούνες!!!
Θα ήθελα να προσθέσω πως πέρα από τον κόπο, υπάρχει και πρακτικό ζήτημα όσο αφορά το μέτρο των τραγουδιών. Σκεφτείτε πως τουλάχιστον στα λαϊκά και στα παραδοσιακά, το μέτρο είναι πολύ σχετικό και υποκειμενικό. Ακόμα υπάρχει θέμα και όσο αφορά στους ρυθμούς σε κάποια κομμάτια. π.χ. πόσων ειδών ζεϊμπέκικα ή συρτά υπάρχουν.
Allah ou akbar...

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Ναι αυτό είναι γεγονός που αναφέρει ο ΝίκοςΤσ (ότι υπάρχουνε πολλών ειδών ζειμπέκικα, συρτά π.χ.). Άσε που θα γίνεται χαμός με τα καινούρια που θα στέλνονται.. όλοι ξέρουνε τους ρυθμούς;
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος γατόφιλος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Με γάτα και κιθάρα, ποτέ δεν είμαι μοναχός
    • Προφίλ
Επειδή από τα πιο πάνω συμπεραίνω ότι δεν αναμένεται σύντομα η προσθήκη ρυθμού στη συλλογή τραγουδιών του kithara, ρωτώ αν γνωρίζει κάποιος: Πού μπορούμε να βρούμε το ρυθμό τραγουδιών (όχι κατ’ ανάγκη και συγχορδίες)?

Υπάρχει καμιά ιστοσελίδα, ή φόρουμ ή τρόπος αναζήτησης που να βρίσκονται οι ρυθμοί γνωστών ελληνικών τραγουδιών?
Πληροφορία δεν είναι γνώση. Γνώση δεν είναι σοφία. Σοφία δεν είναι αλήθεια. Αλήθεια δεν είναι ομορφιά. Ομορφιά δεν είναι αγάπη. Αγάπη δεν είναι μουσική. Η μουσική είναι η καλύτερη. (Frank Zappa)

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απο όσο μπορώ να ξέρω ,κάτι τέτοιο δεν υπάρχει ,εκτός αν σε μεμονωμένες περιπτώσεις συλλογών που ίσως μπορεί κάποιος να βρεί (ιδιαίτερα σε site συνθετών η τραγουδοποιών) .

Αποσυνδεδεμένος zantino

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Γειά σας παιδιά και καλώς σας βρήκα,προσπαθώ κι εγώ να παίξω παρεϊστικη κιθάρα,δλδ συνοδευτικά με τις αγριοφωνάρες της παρέας μας,το πρόβλημα μου είναι κυρίως, οτι ενώ έχω πολλά τραγούδια με τους στίχους και τις συγχορδίες  δεν τα καταφέρνω με τον ρυθμό (τις συγχορδίες τις γνωρίζω και τις παίζω σχετικα καλά και γρήγορα).
Ο μοναδικός τρόπος είναι να κάθομαι και να παίζω μαζί με το τραγούδι για να βρώ τον ρυθμό;
Γιατί τα Ελληνίκα παραδοσιακά εντάξει,αλλά στα 4/4 τι γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Γειά σας παιδιά και καλώς σας βρήκα,προσπαθώ κι εγώ να παίξω παρεϊστικη κιθάρα,δλδ συνοδευτικά με τις αγριοφωνάρες της παρέας μας,το πρόβλημα μου είναι κυρίως, οτι ενώ έχω πολλά τραγούδια με τους στίχους και τις συγχορδίες  δεν τα καταφέρνω με τον ρυθμό (τις συγχορδίες τις γνωρίζω και τις παίζω σχετικα καλά και γρήγορα).
Ο μοναδικός τρόπος είναι να κάθομαι και να παίζω μαζί με το τραγούδι για να βρώ τον ρυθμό;
Γιατί τα Ελληνίκα παραδοσιακά εντάξει,αλλά στα 4/4 τι γίνεται;

"Κανονικά" πιο λογικό είναι να σε δυσκολεύουν τα παραδοσιακά (τουλάχιστον έτσι όπως το βλέπω εγώ) γιατί είναι πιο "φυσική" η τάση να μετράς 4/4, παρά άλλα μέτρα.

Γενικότερα επειδή και εγώ παραλιακή κιθάρα παίζω, παρά κάτι σοβαρό, εμπειρικά έχω να δώσω δυο τρείς συμβουλές...

-Μην χάνεις την ροή του ρυθμού: Δηλαδή μην προσπαθείς να συγχρονίσεις το upstroke/downstroke ακριβώς με τον ρυθμό, αλλά τις δυναμικές του, δηλαδή όταν στο κομμάτι ακούς τονισμό στο μέτρου, δεν σημαίνει παίζεις εκεί και σταματάς αλλού, αλλά τονίζεις "γρατζουνώντας" δυνατότερα σε εκείνο το stroke.

-Προσπάθησε να ξεκινάς το μέτρο γενικότερα με downstroke για να ξέρεις και ο ίδιος που είσαι και τι γίνεται

-Στις παύσεις που όντως δεν ακούγεται καλά να τις στουμπώσεις και αυτές με strokes, κούνα το δεξί χέρι σου σαν να παίζεις χωρίς να ακουμπάς ή mute-άροντας με το αριστερό, για να μην κόβεται η αίσθηση του ρυθμού σου και να μπείς / συνεχίσεις τον ρυθμό σωστά.

-Τέλος, επιστράτευσε την φαντασία σου: Αν το κομμάτι δεν είναι ήδη ακουστικό, δοκίμασε παιξίματα που να το τονίζουν όπως πρέπει και να του δίνουν την οικειότητα που έχει όταν το ακούς στην κανονική εκτέλεση. Και ας μην είναι ακριβώς ο ίδιος ρυθμός.
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος nikos2204

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Νομιζω πως θα αξιζε τον κοπο μια προσπαθεια. Για αρχη θα μπορουσαμε σε καθε τραγουδι που ψαχνουμε να αφηνουμε και ενα σχολιο με τον ρυθμο. Σιγα σιγα θα ενημερωθει αρκετα σημαντικο κομματι της βασης, τουλαχιστον με τα πιο γνωστα τραγουρια.
Θα ηταν τεραστια βοηθεια παντως...

Νικος

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/03, 17:36
από Χάρης(DJ Ha)
2 Απαντήσεις
2408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/05, 19:11
από volcano
7 Απαντήσεις
3433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/07, 11:47
από mpamps
8 Απαντήσεις
3228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/07, 16:05
από Neikos
45 Απαντήσεις
14840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 16:25
από GermanRock
4 Απαντήσεις
3212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 16:19
από tatanka
0 Απαντήσεις
1429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 19:07
από ε?
15 Απαντήσεις
4849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/12, 22:36
από zeoy
0 Απαντήσεις
2012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/15, 09:27
από ivikos
0 Απαντήσεις
1016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/23, 16:39
από Ioannis Anastassakis