Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 364855 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Πιστεύετε στον Θεό ..?
« Απάντηση #575 στις: 13/07/07, 02:05 »
    Νομίζω ό,τι κανείς κι αν δηλώσει, εκέινος ξέρει τελικά. Ίσως βέβαια απλώς να το υποψιάζεται ή και να μην νοιάζεται να μάθει.
    Προσωπικά, προέρχομαι από μία βαθειά θρησκευόμενη οικογένεια και εφόσον υπήρξε το υπόβαθρο και το ερέθισμα, πιστεύω στον Θεό.  Να σημειώσω πως ακόμα κι αν μεγάλωσα σε ένα  τέτοιο περιβάλλον, κανείς δεν μου υπέδειξε με πάθος και φανατισμό προς τα που να συγκλίνω. Οι γονείς μου πάντα μου μιλούσαν για τον Θεό και τον Χριστιανισμό όχι ως κάτι που θα πρέπει να "φοράω" και να σέρνω μαζί μου ανγκαστικά. Ουδέποτε μου ασκήθηκε πίεση να εκκλησιαστώ και να μεταλάβω. Είναι δικές μου επιλογές ελαφρώς επηρεασμένες από την οικογένειά μου και τις γνώσεις που μου μεταλαμπάδευσε.
   Είμαι κατασταλαγμένη, απόλυτα συνειδητοποιημένη και ευχαριστημένη με τις επιλογές μου. Πιστεύεις ή όχι, εφόσον το κάνεις συνειδητά - χωρίς ταμπού και προκατάληψη θα πρέπει αν είναι σεβαστό και αποδεκτό από όλους μας.

   
,
αν ησουν αθεη οι γονεις σ πως θα αντιδρουσαν?θα το δεχονταν?
γιατι αυτο ειναι ''δεν μ ασκειται πιεση''
αυτο π λες μπορει να ειναι και εμμεση πιεση...καταλαβαινεις τι εννοω?(((((δε θελω να φανω κακος)))))

κατσε κατσε γιατι δεν καταλαβα και κατι αλλο....''το πιστευεις χωρις ταμπου και προκαταληψεις'' δεν το καταλαβα...υπαρχει πιστευεις προκαταληψη στους θρησκους(!!!!!)απο τους μη θρησκους????
γιατι εγω ξερω οτι στην τρομερη ελληνικη μας κοινωνια θυματα προκαταληψης ειναι οι αθεοι και οχι οι θρησκοι....λαθος κανω????
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/07, 02:15 από leytonstone »
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος myrto!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
  • we're the kids who feel like dead ends..
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό ..?
« Απάντηση #576 στις: 13/07/07, 02:08 »
Ξέρω όμως ότι πιστεύω κάπου σίγουρα. Μπορεί να είμαι αναρχικός, όμως πιστεύω στην Αγάπη. Η αγάπη, είναι η πιο δυνατή δύναμη που υπάρχει, δυνατότερη κι από Φασισμό, Καπιταλισμό, Κομμουνισμό κ.ο.κ. Όμως δεν τη διαλέγουμε γιατί τη φοβόμαστε. Γιατί η αγάπη είναι στην κυριολεξία ένας σταυρός! Γιατί όσοι αγαπάνε σταυρώνονται! Ειλικρίνια, εμπιστοσύνη, ανιδιοτέλεια, κάτι το αγαθό, κάτι το τρομερά δύσκολο μα και τρομερά δυνατό και θαυματουργό...

+ 1 ;)

συμφωνώ +1000

ας πιστέψουμε πρώτα στην αγάπη κ μετά βλέπουμε... ή μαλλον ας πιστέψουμε στον εαυτό μας πρώτα.....
--τα καλά παιδιά ξέρουν!!!

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Πιστεύετε στον Θεό ..?
« Απάντηση #577 στις: 13/07/07, 02:21 »

   Ξέρω όμως ότι πιστεύω κάπου σίγουρα. Μπορεί να είμαι αναρχικός, όμως πιστεύω στην Αγάπη. Η αγάπη, είναι η πιο δυνατή δύναμη που υπάρχει, δυνατότερη κι από Φασισμό, Καπιταλισμό, Κομμουνισμό κ.ο.κ. Όμως δεν τη διαλέγουμε γιατί τη φοβόμαστε.

και γιατι να την διαλεξουμε?τι μας προσφερει η αγαπη σε σχεση με τον θεο?μπορω να σ βρω δισεκατομμυρια ανθρωπους που θα διαλεγαν να ηταν πλουσιοι και να μην ζουνε αυτην την ανιδιοτελεια π λες,αλλα λες να το κανουν επειδη τη φοβουνται ή επειδη το χρημα ειναι πιο δυνατο απο την αγαπη μεσα τους???
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #578 στις: 13/07/07, 09:36 »
Όσον αφορά τις αμαρτίες, δε χρειάζεται να σκεφτόμαστε ότι κάποιος θα δυσαρεστηθεί. Πιστεύω ότι το κακό που προκαλέσαμε σε κάποιο συνάνθρωπο, μας φέρνει τύψεις που είναι η χειρότερη τιμωρία(Προϊόντα του μυαλού μας κ πάλι). Δεν είναι ανάγκη να σκεφτόμαστε την Αγία Γραφή για να συνετιστούμε.

Πάντα θα υπάρχουν αναίσθητοι, άτιμοι, χωρίς ηθικές αναστολές άνθρωποι. Δεν μπορείς να βασίζεσαι στην καλή διάθεση του καθενός. Γι'αυτό κάποιοι κάποτε έφτιαξαν (και φτιάχνουν) κάποιους θρησκευτικούς κανόνες (που θα μπορούσες να τους πεις και "κανόνες καλής συμπεριφοράς στην κοινωνία"), για να έχουμε να πορευόμαστε...


Αυτος ειναι και ο λογος που οι θρησκειες ειναι το οπλο των δυνατων. Οπως και τ αφασιστικα καθεστωτα χρησιμοποιουν τον φοβο ετσι και οι οργανωμενες θρησκειες λειτουργουν βαση φοβου.

Μια μικρή διόρθωση, επέτρεψέ μου. Μάλλον αναφέρεσαι βασικά στις Εκκλησίες και όχι στις θρησκείες. Οι θρησκείες (θέλω να πιστεύω ότι) ξεκίνησαν για να βοηθήσουν τον άνθρωπο στην πορεία του στη ζωη και για να λύσει τις απορίες του για τα μεταφυσικά. Μερικές Εκκλησίες όμως είδαν ότι εκεί υπάρχει "ψωμί", χρήμα, δύναμη. Και αυτές είναι που ασελγούν πάνω στο κορμί της θρησκείας για να το φέρουν στα μέτρα τους.

Σωστά μίλησες παρακάτω για πίστη. Η πίστη είναι ανεξάρτητη από τις Εκκλησίες, μερικές φορές είναι ανεξάρτητη και από τις θρησκείες. Η αναζήτηση του Υπέρτατου Όντος και του Άλλου Κόσμου δεν θα πάψει ποτέ (έστω, μόνο για αυτούς που δέχονται τα μεταφυσικά, τα μετά του κόσμου αυτού)

Πιστευω οτι υπαρχει Θεος, ξεχωριστος για τον καθενα, ισως και μια ανωτερη δυναμη η οποια ομως δεν μας εξουσιαζει, δεν πιστευω αλλωστε στην εξουσια.

Υπάρχουν δηλαδή τόσοι διαφορετικοί Θεοί όσοι και οι άνθρωποι που πέρασαν απ'τη γη; Μήπως αναφέρεσαι στην προσωπική ηθική του καθενός; Οτι με βάση αυτά που έζησε και διδάχθηκε στη ζωή του με αυτά πορεύεται και με αυτά πλάθει τον Θεό του; Και ποιός του τα διδάσκει; Ποιός τον καθοδηγεί; Κάποιος συγκεκριμένος ή είναι εντελώς συγκυριακό;
Ο Θεός δεν είναι εξουσία, είναι ο δημιουργός. Αλλά, όπως στο Σύμπαν υπάρχουν νόμοι, λογικά θα υπάρχουν και στην άλλη ζωή. Για κάποιο σκοπό ήρθαμε στη ζωή, για κάποιο σκοπό θα πάμε στην άλλη. Ακόμα και αν κάποιος πιστεύει μόνο στο big bang και στην τύχη, αναρωτιέται τι υπήρξε πριν το big bang, αν υπήρχε χρόνος, πότε θα πεθάνει (συρρικνωθεί) το Σύμπαν, κλπ. και γιατί...

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #579 στις: 13/07/07, 11:16 »
Το έχουμε συζητήσει πολλές φορές το θέμα ε;

Λοιπόν ,όχι .  :)
Δεν πιστεύω στην ύπαρξη ενός θεού ή παραπάνω .
Δεν έχω προσωπικό θεό ,ούτε πιστεύω πως υπάρχει κάποια ανώτερη δύναμη .
Σε δύσκολες στιγμές ,μου έλειψε αυτή η παρηγοριά που δίνει στους ανθρώπους η πίστη ,
μα απλά δεν υπήρχε μέσα μου .
Βρίσκω μεγάλο ενδιαφέρον στις διάφορες θρησκείες ,
μα μόνο σαν φιλοσοφικές θεωρίες , σαν δρόμους αναζήτησης ,όπως λέει κι ο Βραζίλης .
Παρ'όλα αυτά ,σέβομαι την πίστη των άλλων
και αντιμετωπίζω με το ίδιο δέος μια εκκλησία ,ένα τζαμί ή ακόμα και μια πέτρα
αν αυτά είναι ιερά για κάποιους
κι αν πάνω τους έχουν ακουμπήσει οι άνθρωποι τους φόβους ,τις ελπίδες και τις προσευχές τους .
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #580 στις: 13/07/07, 11:43 »
Παιδιά δεν ξέρω αν το συζητήσατε αλλα εγω έχω μια απορία σχετικα με τα πως τα λέει η Εκκλησία.Υποτίθεται πως οι άνθρωποι προήλθαν απο τον Αδάμ και την Εύα οι οποίοι έκανα πολλά παιδια  ::) .Και ρωτώ εγω τώρα:τα παιδια δεν έβγαιναν καθυστεριμένα μετά? Αμα το έκαναν οι συγγενείς θα υπήρχε αιμομειξία.Και το ρώτησα στην καθηγιτρία μου και μου λέει:'δεν υπήρχαν τότε τέτοια' ;D ...Βλακίες.Πάντως εγώ πιστεύω πως υπάρχει κάτι ανώτερο απ'τον άνθρωπο (φυσικά και υπαρχει γιατι οι άνθρωποι είναι ζωα) αλλα δεν πιστεύω τα παραμύθια της ορδοδοξίας.
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #581 στις: 13/07/07, 11:57 »
Εγώ μετά από αυτά που έχω μάθει για τον Χριστιανισμό έπαψα να πιστεύω αφού αυτοί οι μαυροφορεμένοι ήταν οι υπαίτιοι για πολλές καταστροφές της Ελλάδας ώς πολιτισμός.  Επειδή το ψάχνει ο πατέρας μου και επειδή μου αρέσουν και μένα αυτά έχω δεί τρομακτικα κείμενα βιβλίων της εκκλησίας που είναι εναντίον των Ελλήνων αφού συνεχώς επιδιώκουν την καταστροφή τους...Επομένως, όχι δεν πιστεύω στον Χριστιανισμό, η οποία εξάλλου δεν είναι Ελληνική θρησκεία αλλά Εβραικη...

Όσο για το θεό , πιστεύω πως ναι υπάρχει κάτι ανώτερο αλλά δν πιστεύω πως αυτό είναι ο εβραικός θεός.

Αποσυνδεδεμένος anabel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #582 στις: 13/07/07, 16:49 »
Διαβασα αρκετες αποψεις,εκανα την υπομονη και τις διαβασα.Σε μερικα συμφωνω και σε αλλες παλι οχι.Δεν μου αρεσει η προταση,ο ανθρωπος ειναι ζωο,δεν μπορω να το δεχτω,λυπαμαι.Εγω δεν ειμαι αθεη,αθρησκη,το δεχομαι.Απλα πιστευω οτι ο χριστιανισμος,ως εννοια δηλαδη και ολα αυτα που υποστηριζει η σημερινη εκκλησια δημιουργηθηκαν στο βυζαντιο,ολοι αυτοι οι αυστηροι κανονες,μονο και μονο για να φοβισουν τον κοσμο.Αγαπω τον Χριστο και πιστευω οτι υπηρχε,μονο και μονο για την αγαπη και την ισοτητα που μιλησε εμενα μου φτανει,μπορει οντως να μην ηταν ο υιος του Θεου,απλα να ηταν στο καταλληλο μερος την καταλληλη στιγμη και να μπορεσε να περασει τις αποψεις του,αυτο δεν με νοιαζει.Δεν ειμαι στην θεση να κρινω τον Θεο η τον Χριστο ή οποιαδηποτε αλλη θρησκεια.Εγω θελω να πιστευω σε αυτη την ανωτερη δυναμη,στην ελευθερια και την αγαπη οπως διδαξαι ο Χριστος.Οσο για τους παππαδες που τοσα ακουγονται,ειχα την τυχη να γνωρισω δυο πνευματικους οι οποιοι ηταν απο τους καλυτερους ανθρωπους που γνωρισα στη ζωη μου και χαιρομαι για αυτο.Ο καθενας μπορει να πιστευει σε αυτο που επιλεγει,εξαλλου ο ιδιος ο Θεος μας εδωσε ελευθερη βουληση.Α,και κατι τελευταιο.Η θρησκεια με την επιστημη εχουνσυγκλινουν σε μερικες αποψεις απλα τα εξηγουν διαφορετικα.

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #583 στις: 13/07/07, 19:44 »
Διαβασα αρκετες αποψεις,εκανα την υπομονη και τις διαβασα.Σε μερικα συμφωνω και σε αλλες παλι οχι.Δεν μου αρεσει η προταση,ο ανθρωπος ειναι ζωο,δεν μπορω να το δεχτω,λυπαμαι.Εγω δεν ειμαι αθεη,αθρησκη,το δεχομαι.Απλα πιστευω οτι ο χριστιανισμος,ως εννοια δηλαδη και ολα αυτα που υποστηριζει η σημερινη εκκλησια δημιουργηθηκαν στο βυζαντιο,ολοι αυτοι οι αυστηροι κανονες,μονο και μονο για να φοβισουν τον κοσμο.Αγαπω τον Χριστο και πιστευω οτι υπηρχε,μονο και μονο για την αγαπη και την ισοτητα που μιλησε εμενα μου φτανει,μπορει οντως να μην ηταν ο υιος του Θεου,απλα να ηταν στο καταλληλο μερος την καταλληλη στιγμη και να μπορεσε να περασει τις αποψεις του,αυτο δεν με νοιαζει.Δεν ειμαι στην θεση να κρινω τον Θεο η τον Χριστο ή οποιαδηποτε αλλη θρησκεια.Εγω θελω να πιστευω σε αυτη την ανωτερη δυναμη,στην ελευθερια και την αγαπη οπως διδαξαι ο Χριστος.Οσο για τους παππαδες που τοσα ακουγονται,ειχα την τυχη να γνωρισω δυο πνευματικους οι οποιοι ηταν απο τους καλυτερους ανθρωπους που γνωρισα στη ζωη μου και χαιρομαι για αυτο.Ο καθενας μπορει να πιστευει σε αυτο που επιλεγει,εξαλλου ο ιδιος ο Θεος μας εδωσε ελευθερη βουληση.Α,και κατι τελευταιο.Η θρησκεια με την επιστημη εχουνσυγκλινουν σε μερικες αποψεις απλα τα εξηγουν διαφορετικα.

Δεν ξέρω ποια αγάπη δίδαξε ο Χριστός όταν στην πλειοψηφία των κειμένων της εκκλησίας υπάρχουν προτροπες προς τους Χριστιανούς να αφανίσουν τους Έλληνες και γενικότερα τον Ελληνικό πολιτισμό ο οποίος και καταστράφηκε.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #584 στις: 13/07/07, 23:34 »
Διαβασα αρκετες αποψεις,εκανα την υπομονη και τις διαβασα.Σε μερικα συμφωνω και σε αλλες παλι οχι.Δεν μου αρεσει η προταση,ο ανθρωπος ειναι ζωο,δεν μπορω να το δεχτω,λυπαμαι.Εγω δεν ειμαι αθεη,αθρησκη,το δεχομαι.Απλα πιστευω οτι ο χριστιανισμος,ως εννοια δηλαδη και ολα αυτα που υποστηριζει η σημερινη εκκλησια δημιουργηθηκαν στο βυζαντιο,ολοι αυτοι οι αυστηροι κανονες,μονο και μονο για να φοβισουν τον κοσμο.Αγαπω τον Χριστο και πιστευω οτι υπηρχε,μονο και μονο για την αγαπη και την ισοτητα που μιλησε εμενα μου φτανει,μπορει οντως να μην ηταν ο υιος του Θεου,απλα να ηταν στο καταλληλο μερος την καταλληλη στιγμη και να μπορεσε να περασει τις αποψεις του,αυτο δεν με νοιαζει.Δεν ειμαι στην θεση να κρινω τον Θεο η τον Χριστο ή οποιαδηποτε αλλη θρησκεια.Εγω θελω να πιστευω σε αυτη την ανωτερη δυναμη,στην ελευθερια και την αγαπη οπως διδαξαι ο Χριστος.Οσο για τους παππαδες που τοσα ακουγονται,ειχα την τυχη να γνωρισω δυο πνευματικους οι οποιοι ηταν απο τους καλυτερους ανθρωπους που γνωρισα στη ζωη μου και χαιρομαι για αυτο.Ο καθενας μπορει να πιστευει σε αυτο που επιλεγει,εξαλλου ο ιδιος ο Θεος μας εδωσε ελευθερη βουληση.Α,και κατι τελευταιο.Η θρησκεια με την επιστημη εχουνσυγκλινουν σε μερικες αποψεις απλα τα εξηγουν διαφορετικα.

Δεν ξέρω ποια αγάπη δίδαξε ο Χριστός όταν στην πλειοψηφία των κειμένων της εκκλησίας υπάρχουν προτροπες προς τους Χριστιανούς να αφανίσουν τους Έλληνες και γενικότερα τον Ελληνικό πολιτισμό ο οποίος και καταστράφηκε.
Συμφωνω,δε διδαξε καμια αγαπη επαναστατης ητανε που παρερμηνευτηκαν αυτα που ελεγε
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #585 στις: 14/07/07, 01:49 »

Για κάποιο σκοπό ήρθαμε στη ζωή, για κάποιο σκοπό θα πάμε στην άλλη
και εγω και εσυ και ολοι μας ειμαστε απλως μικρες πιθανοτητες,μη σε παραξενευει η εννοια της πιθανοτητας
τι υπήρξε πριν το big bang
πιθανοτατα  ενας αλλος κοσμος π οι πιθανοτητες να μαθουμε κατι για αυτον ειναι μηδαμινες....???

αν υπήρχε χρόνος, πότε θα πεθάνει (συρρικνωθεί) το Σύμπαν
οταν ολοκληρωσει τον κυκλο του θα συρρικνωθει αλλα αυτο δεν ξερουμε ποτε θα γινει....τι σκας???
και γιατί...
γιατι θα συρρικνωθει???
γιατι δυστυχως ολα εντασσονται σε εναν κυκλο,και το συμπαν επισης...τωρα θα μ πεις γιατι συμβαινει αυτο αλλα δυστυχως δεν ξερω να σ απαντησω.οι πιθανοτητες να μαθουμε γιατι ειμαστε μερος μιας διαδικασιας που δεν ξερουμε γιατι ξεκινησε η γιατι γινεται ετσι συγκεκριμενα,ειναι ελαχιστες και ισως αρμοδιος να απαντησει ειναι ενας φυσικος και οχι οι ασχετοι με το θεμα(οπως εγω)
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #586 στις: 14/07/07, 02:08 »
Παίδες, κάνετε ένα σοβαρό λάθος. Άλλα αυτά που δίδαξε ο Χριστός, άλλα αυτά που λένε τα κείμενα της εκκλησίας. Μην τα μπερδεύετε. ;)

Αποσυνδεδεμένος anabel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #587 στις: 14/07/07, 02:29 »
Παίδες, κάνετε ένα σοβαρό λάθος. Άλλα αυτά που δίδαξε ο Χριστός, άλλα αυτά που λένε τα κείμενα της εκκλησίας. Μην τα μπερδεύετε. ;)

συμφωνω,αμα προσεξατε δεν  ανεφερα καθολου την εκκλησια οταν μιλουσα για τον Χριστο και την αγαπη που διδαξε.Ισα ισα δεν υποστηριζω σχεδον καθολου ολα αυτα που λεει η εκκλησια.

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #588 στις: 14/07/07, 04:37 »
Που και που υπάρχουν στιγμές που ζητάω τη βοήθειά Του.Ως τώρα δε με έχει απογοητεύσει.
Ελπίζω να μη με απογοητεύσει και ποτέ.Δε ζητάω τίποτα παράλογο, υγεία κι ευτυχία για κάθε έναν που αγαπάω και νοιάζομαι και το ίδιο για όλους αυτούς που αγαπούν και νοιάζονται εκείνοι με τη σειρά τους.
Λίγες φορές ζητάω και βοήθεια για την εκπλήρωση κάποιων στόχων μα πάνω απ' όλα να 'μαστε όλοι καλά.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #589 στις: 14/07/07, 11:15 »
leytonstone,
Η απάντησή σου δεν είναι ...απάντηση. Δεν λέει τίποτα για τη ζωή και το σύμπαν. Λέει μόνο ότι δεν ξέρεις/ουμε τίποτα. Για μένα πάντως, το πιθανότερ (μιας και μιλάς με πιθανότητες) είναι να υπάρχει κάποια αιτία για όλα αυτά, και κάποια συνέχεια. Δεν δέχομαι (ή έστω, δεν θέλω να πιστεύω) ότι η ζωή και το σύμπαν δημιουργούνται από την ανυπαρξία και καταλήγουν στην ανυπαρξία. Ένας φυσικός θα απαντούσε μόνο για τα (μερικά από τα) φυσικά, με βάση τη μικρή (σχετικά) ικανότητα του ανθρώπινου μυαλού να κατανοήσει το σύμπαν. Για τα μετά τα φυσικά, δεν μπορεί να πει τίποτα.


Που και που υπάρχουν στιγμές που ζητάω τη βοήθειά Του.Ως τώρα δε με έχει απογοητεύσει.
Ελπίζω να μη με απογοητεύσει και ποτέ.Δε ζητάω τίποτα παράλογο, υγεία κι ευτυχία για κάθε έναν που αγαπάω και νοιάζομαι ...

Και αν/όταν κάποτε εσύ ή κάποιος δικός σου αρρωστήσει, θα σημαίνει ότι δεν υπάρχει Θεός; ή ότι υπάρχει αλλά είναι χαιρέκακος; Αυτό που έχω να πω, πέρα από το κλασικό "Συν Αθηνά και χείρα κίνει", είναι ότι η ζωή είναι μια δοκιμασία, πρέπει να δεχόμαστε και τις δυσάρεστες στιγμές, και να χαιρομαστε όταν τις ξεπερνάμε και βγαίνουμε νικητές. Κι αυτές για κάποιο λόγο έρχονται. Όπως έχω πει και σε άλλο νήμα, δεν ήρθαμε σε αυτόν τον κόσμο για να διασκεδάζουμε μονίμως, ήρθαμε για να μάθουμε, να δημιουργήσουμε, να αναπτυχθούμε, να υποφέρουμε, να υπομένουμε, να εκπληρώσουμε τον σκοπό μας. Η κόλαση δεν βρίσκεται στον άλλο κόσμο, αλλά σε αυτόν εδώ!

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #590 στις: 14/07/07, 11:54 »
Ο χριστιανισμος και το big bang ειναι δυο κοσμοθεωριες εξισου τεκμηριωμενες.Καμια απο τις δυο δεν απαντα στο πρωταρχικο "γιατι".Δηλ στο "γιατι ο κοσμος δημιουργηθηκε απο το big bang?" ή στο "γιατι ο κοσμος δημιουργηθηκε απο το θεο?".Οποτε οποιος θελει πιστευει σε οποια απο αυτες ή γενικοτερα σε οποια θεωρια θελει και ειναι ολες εξισου σεβαστες.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #591 στις: 14/07/07, 12:54 »
leytonstone,
Η απάντησή σου δεν είναι ...απάντηση. Δεν λέει τίποτα για τη ζωή και το σύμπαν. Λέει μόνο ότι δεν ξέρεις/ουμε τίποτα. Για μένα πάντως, το πιθανότερ (μιας και μιλάς με πιθανότητες) είναι να υπάρχει κάποια αιτία για όλα αυτά, και κάποια συνέχεια. Δεν δέχομαι (ή έστω, δεν θέλω να πιστεύω) ότι η ζωή και το σύμπαν δημιουργούνται από την ανυπαρξία και καταλήγουν στην ανυπαρξία. Ένας φυσικός θα απαντούσε μόνο για τα (μερικά από τα) φυσικά, με βάση τη μικρή (σχετικά) ικανότητα του ανθρώπινου μυαλού να κατανοήσει το σύμπαν. Για τα μετά τα φυσικά, δεν μπορεί να πει τίποτα.



ε ενταξει αν ητανε ...απαντηση(οπως την περιμενες) τοτε θα ειχαμε λυσει το μυστηριο του κυκλου μεσα απο το κιθαρα...παλι λιγες πιθανοτητες ;) ;) ;)
απλως για κατι αποριες σου,σου ειπα την αποψη μου.
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #592 στις: 14/07/07, 13:49 »
Οχι.Γιατι; Επειδη δεν εχω λογο να πιστεψω σε κατι τοσο αερινο,σαπιο και απορριπτεο με κοινη λογικη δογμα.
Οπως δεν πιστευω στον αη βασιλη ετσι δν πιστευω και στον Θεο.
Οπως δεν πιστευω οτι υπαρχουν χομπιτ,η Nessie,νεραιδες και ο el chupacabra,ετσι δν πιστευω οτι υπαρχει θεος.
Να το θεσω καπως αλλιως; πχ, γιατι αυτος που δεν πιστευει στον γκαντ λεγεται "αθεος"?
Γιατι δεν σηκωνουν τον χαρακτηρισμο οι αλλοι;Εγω νομιζω θα ηταν πιο σωστο αντι να χωριζουμε τους ανθρωπους σε αθεους και μη, να τους χωριζουμε σε θειστες και μη.

Επειδη ο προοδευτικος,ο λογικος κ αυτος που-χωρις ακροτητες κ σοφιστειες,αλλα με απλους συλλογισμους- αμφισβητει, πρεπει να στιγματιστει, να διαφοροποιηθει απο τον νορμαλ υπολοιπο λαο,να περιθωριοποιηθει.Ηθικα εννοω φυσικα.
Επειδη αν αρχιζει να αμφισβητει θεσμους,ισως να αρχιζει να αμφισβητει κ αλλα πραγματα.

Κ το φλεγον κατ εμε ειναι αυτο: αφου ΔΕΝ εχω proof οτι υπαρχει θεος, γιατι, ω, γιατι να πιστεψω στην υπαρξη του?!Γιατι να δεχτω κατι το αβασιμο κ αναποδεικτο το οποιο επιπλεον συγκρουεται μετωπικα με την κοινη λογικη?Πως μπορω να αγνοησω την βρομα κ τη σαπιλα καθε θρησκειας που γνωριζω,που μονο εξτρα βασανα εφεραν στον κοσμο ?
Απαντηστε μου πλιζ.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #593 στις: 14/07/07, 14:03 »
Εαν λοιπον θεωρουσες τον εαυτο σου σοβαρο μελετητη, θα ανακαλυπτες πως ετσι και αλλιως ο Αγιος Βασιλης ειναι εφευρεση της Coca Cola και καμια σχεση δεν εχει με τον πραγματικο Αγιο Βασιλειο του χριστιανισμου. Επομενως, η θεωρια "το λυχναρι του Αλαντιν ειναι ενας μυθος, αρα δεν πιστευω στον Θεο" πασχει φιλε μου. Προσπαθησε καλυτερα να διαβεβαιωσεις τον εαυτο σου πως η λογικη σου στηριζεται σε σωστα θεμελια και πως η μελετη ολων αυτων που καταργεις ειναι πλουσια πριν φτασεις στην αποφαση σου.
Μεχρι τοτε...μην πιστευεις στον Αγιο Βασιλη, ουτε και στον Τολκιν...Πιστευε μονο στον Πολεμο των Αστρων..Δεν σου φταιει κανεις, εαν περιμενες στην ακρη του καλοριφερ με την καλτσα στο χερι τον Αγιο Βασιλη.. :P
Σαθροτητα υπαρχει στην σκεψη του ανθρωπου, οχι στον πυρηνα μιας θρησκειας...Και η Εκκλησια ειναι ανθρωπινη εφευρεση..
« Τελευταία τροποποίηση: 14/07/07, 14:05 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #594 στις: 14/07/07, 14:06 »
Οχι.Γιατι; Επειδη δεν εχω λογο να πιστεψω σε κατι τοσο αερινο,σαπιο και απορριπτεο με κοινη λογικη δογμα.
Οπως δεν πιστευω στον αη βασιλη ετσι δν πιστευω και στον Θεο.
Οπως δεν πιστευω οτι υπαρχουν χομπιτ,η Nessie,νεραιδες και ο el chupacabra,ετσι δν πιστευω οτι υπαρχει θεος.
Να το θεσω καπως αλλιως; πχ, γιατι αυτος που δεν πιστευει στον γκαντ λεγεται "αθεος"?
Γιατι δεν σηκωνουν τον χαρακτηρισμο οι αλλοι;Εγω νομιζω θα ηταν πιο σωστο αντι να χωριζουμε τους ανθρωπους σε αθεους και μη, να τους χωριζουμε σε θειστες και μη.

Επειδη ο προοδευτικος,ο λογικος κ αυτος που-χωρις ακροτητες κ σοφιστειες,αλλα με απλους συλλογισμους- αμφισβητει, πρεπει να στιγματιστει, να διαφοροποιηθει απο τον νορμαλ υπολοιπο λαο,να περιθωριοποιηθει.Ηθικα εννοω φυσικα.
Επειδη αν αρχιζει να αμφισβητει θεσμους,ισως να αρχιζει να αμφισβητει κ αλλα πραγματα.

Κ το φλεγον κατ εμε ειναι αυτο: αφου ΔΕΝ εχω proof οτι υπαρχει θεος, γιατι, ω, γιατι να πιστεψω στην υπαρξη του?!Γιατι να δεχτω κατι το αβασιμο κ αναποδεικτο το οποιο επιπλεον συγκρουεται μετωπικα με την κοινη λογικη?Πως μπορω να αγνοησω την βρομα κ τη σαπιλα καθε θρησκειας που γνωριζω,που μονο εξτρα βασανα εφεραν στον κοσμο ?
Απαντηστε μου πλιζ.
γιατι εχεις αποδειξεις πως φτιαχτηκε ο κοσμος και οι ανθρωποι?...αν εχεις πεστες μας για να λυθει και αυτο το αναπαντητο ερωτημα και να το μαθουμε επιτελους που τοσες αιωννες δεν εχει απαντηθει με "αποδειξεις"...και για το σαπιλα ο κοσμος εχει μεγαλυτερη....και ξανα λεω οτι δεν μπορουμε να μιλησουμε για κατι που δεν μπορουμε να κατανοησουμε...το μαθαμε και στο σχολειο....ω ναι... :P....ειναι απλο..ποιος ξερει τι υπαρχει πανο απο το ον....δεν προκειτε να απαντηθει ποτε...οποτε δεν υπαρχει και λογος να αναρωτιομαστε με τοσο ζηλο και τοσο καθετες αποψεις....
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό ..?
« Απάντηση #595 στις: 14/07/07, 18:21 »

[/quote]
αν ησουν αθεη οι γονεις σ πως θα αντιδρουσαν?θα το δεχονταν?
γιατι αυτο ειναι ''δεν μ ασκειται πιεση''
αυτο π λες μπορει να ειναι και εμμεση πιεση...καταλαβαινεις τι εννοω?(((((δε θελω να φανω κακος)))))

κατσε κατσε γιατι δεν καταλαβα και κατι αλλο....''το πιστευεις χωρις ταμπου και προκαταληψεις'' δεν το καταλαβα...υπαρχει πιστευεις προκαταληψη στους θρησκους(!!!!!)απο τους μη θρησκους????
γιατι εγω ξερω οτι στην τρομερη ελληνικη μας κοινωνια θυματα προκαταληψης ειναι οι αθεοι και οχι οι θρησκοι....λαθος κανω????
[/quote]


   Νομίζω παίζεις με τις λέξεις. Βρε παιδιά, δεν είναι ανάγκη να τα αναλύσουμε όλα. Ο καθένας είναι διαφορετικός και αυτό εμένα μου φτάνει - κρατάω τα υπόλοιπα για τον εαυτό μου. Δεν γνωρίζω αν θα το δεχόντουσαν, σίγουρα θα τους στεναχωρούσε πολύ, όπως επίσης κι αν είχα μπλεχτεί με τα ναρκωτικά. Μάλλον δεν διάβασες καλά τα όσα έγραψα. Τόνισα πως σαφώς και είμαι επηρεασμένη από τον οικογενειακό μου κύκλο, το κλίμα στο οποίο έχω μεγαλώσει αλλα δεν κατάλαβα.. αυτόματα αναιρούνται έτσι οι δικές μου επιλογές; Δεν τα βάζω με εσένα αλλά κάτσε γιατί μου φαίνεται πολύ της μόδας είναι τελευταία να το παίζεις άθεος και να σνομπάρεις. Εγώ είμαι Ελληνίδα, Ορθόδοξη Χριστιανή και πολύ περήφανη για αυτό που είμαι. Κουβαλάω μαζί μου τις επιλογές μου - δεν τις σέρνω.

*Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να θίξω κανέναν.
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Πιστεύετε στον Θεό ..?
« Απάντηση #596 στις: 14/07/07, 20:48 »




   Νομίζω παίζεις με τις λέξεις
και ποιος ειμαι ο αλεξης????
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #597 στις: 14/07/07, 20:51 »
Παίδες θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο. Υπάρχει κάποιος που να ήταν οπαδός (δε βρίσκω καλύτερη έκφραση) μιας άλλης θρησκείας και να στράφηκε στο χριστιανισμό ή να ήταν άθεος/ άθρησκος και να έγινε χριστιανός; Αν ναι, πείτε μας τις εμπειρίες σας!

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #598 στις: 14/07/07, 20:56 »
δεν ξέρουμε αν υπάρχει θεός οπότε δεν χάνουμε κάτι με το να πιστεύουμε σ'αυτόν!
 
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #599 στις: 14/07/07, 21:13 »
δεν ξέρουμε αν υπάρχει θεός οπότε δεν χάνουμε κάτι με το να πιστεύουμε σ'αυτόν!
 
αν ητανε ο θεος αντικειμενο θα σου ελεγα χανουμε το χρονο μας αν δεν υπηρχε
 
βγαλε το συμπερασμα μονος σου τι χανουμε...


και επισης το θεμα δεν ειναι αν υπαρχει κατι πιο πανω απο μας αλλα η αναγκη να πιστεψουμε σε αυτο οχι αυτο το ιδιο συγκεκριμενα
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
22794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)